Achtergebleven Britten worden Oegandezen" Pré-historisch „haventje" ÊeidóeSou/WMit Directeur ANA gearresteerd wegens steekpenningen GEULTJE OP MARS Personeel Zaanse houthandel koopt aandelen in moederbedrijf Gemeentefond te ingewikkeld jSociaal contract" Britse regering en de vakbonden f5 YVES ST. LAURENT: 1 ui) O uiii Ai? I U LEIDSE CO U KAMT MOLENAARSGRAAF (ANP) Behalve de bijna 4500 jaar oude boomstam-kano die dr. L P. Louwe Kooymans bij een opgraving bij Molenaarsgraaf in de Alblasserwaard heeft gevonden, is nu een soort haventje van de pre-historische mens blootgelegd. Het bestaat uit enkele bossen boomtakken, die langs de kant van het water zijn gelegd. Hierover kon men gemakkelijk in de boot stappen en bij terug keer aan wal komen. Eerder werd een peddel gevonden, die waarschijnlijk bij de kano heeft gehoord. De conservator gaat tot september door met opgra ven op deze plek. Elk dag komen gebruiksvoorwer pen te voorschijn: potscherven, stenen werktuigen enz. Tot nu toe heeft de archeoloog al 32.000 Ivondsten in dit drassige gebied gedaan. Tegen september hoopt hij er 40.000 te hebben waarmee hij zich een beeld kan vormen omtrent het leven van de pre-historische mens. Hierover was tot nu toe weinig of niets bekend. Als alle vondsten zijn geïnventariseerd, wil de heer Louwe Kooymans een studie over deze nederzetting van de pre-historische mens schrijven. Boerderij ontploft Een grote boerderij in de omgeving van Den Bosch is gistermorgen voor een groot gedeelte verwoest door een gasontploffing. De vier bewoners kwamen er zonder kleerscheuren af. Buurtbewoners boden de helpende hand bij het zoeken naar papieren, kleren en heel gebleven kostbaarheden. Bomen door ontsnapt ammonium ontbladerd TIEL (ANP) Enkele tien- tallen populieren in de na bijheid van een chemisch bedrijf in Tiel zijn dermate door ammoniak aangetast, dat ze wellicht dood zullen gaan. Volgens de direktie van het bedrijf is er water damp vermengd met am monium ontsnapt door een produktiefout in een loods, waar onkruidbestrijdings middelen worden gemaakt. De verdorde bomen verlie zen steeds meer blad en staan er bij alsof het herfst is. Inmiddels klagen om wonenden over misselijk heid en hoofdpijn. Het bedrijf kwam in 1971 al in het nieuws door een grote brand, waardoor een deel van de aangrenzende wijk moest worden geeva- cueerd. Vernietigingsindustrie TERWIJL IEDEREEN nadrukkelijk loopt te vergeten wat in de afgelopen jaren in Vietnam gebeurd is, ontsnapt uit een chemische fabriek in Italië een minuscule hoeveelheid van hetzelfde gif dat in Vietnam met vliegtuigladingen tegelijk over de wouden is uitgestrooid. Rondom een paar Italiaanse dorpen sterven de bomen, verdort het gewas, lopen mensen en dieren gevaar. Een klein ongelukje slechts en de media doen er dagen over om de kleine catastrofe te ontdekken en als ze haar ontdekt hebben doen ze er uiterst voorzichtig over, alsof het onfatsoenlijk of in nie- mands belang zou zijn, er opvallend gewag van te maken. TOCH ZOUDEN WE de gebeurtenissen bij Milaan willen rangschikken onder de werkelijke rampen: voor het eerst slaat een vernietigingsindustrie terug naar degenen die haar in het leven hebben geroepen. Dit is onze beschaving: dit is maar het is misschien onfatsoenlijk om het te stellen maar een klein stukje van het beschaafde geweld waar mee ooit „democratie" in een ander werelddeel werd gepro pageerd. De beschaving slaat terug en het zijn als in Vietnam de schuldeloze kleine mensen uit de buurt, die er de rekening voor moeten betalen. jlieuwe Franse lassadeur 1ARIJS (AP) De Franse re- j heeft Luc de la Barre de nteuil, een 59-jarige carrière jplomaat, tot ambassadeur in herland benoemd, jnds 1970 is de La Barre de bnteuil hoofd geweest van de [onomische en financiële nst van het ministerie van litenlandse zaken. TOKIO (Reuter) De president-directeur en een van de directeuren van de Japanse vliegtuigmaatschappij ANA zijn in verband met omkooppraktijken van de Amerikaanse Lockheed-fabrieken in staat van beschul diging gesteld. Zij zouden gezamenlijk 50 miljoen yen hebben geincasseerd wat ongeveer een half miljoen gulden is. De ANA kocht in 1972 21 Lockheed TriStar-vliegtuigen. In het verleden zijn al drie vooraanstaande ANA-func- tionarissen in staat van beschuldiging gesteld. Premier Takeo Miki zei woensdag ten overstaan van een parlementaire commissie dat de Lockheed-zaak zijn hoogtepunt nog niet heeft bereikt en dat hij niet verwachtte dat die nog lang zal uitblijven. Een rechtbank te Tokio heeft bevolen dat de dezer dagen in verband met de affaire-Lockheed gearresteer de oud-premier Kakuei Tanaka en diens secretaris Tosjio Enomoto nog 10 dagen moeten worden vastge houden om hen te ondervragen. Het verzoek hiertoe was ingediend door de aanklager die de arrestatie van het tweetal had bevolen. Vandaag zijn Tanaka en Enomoto naar de rechtbank vervoerd van het huis van bewaring waar zij waren opgesloten, en ondervraagd. In verband met de omkopingszaak zijn nu in Japan reeds 16 personen gearresteerd. igeland breekt met Oeganda UROBI (UPI) Oeganda trekt zich niets aan n het Britse besluit de diplomatieke betrékkin- D met de regering van Idi Amin te verbreken. ongeveer 250 Britten die in het land zijn htergebleven worden Oegandese burgers.Dit eft een woordvoerder van de Oegandese rege- ig gisteravond bekendgemaakt. Engeland heeft (teren de betrekkingen met Oeganda verbroken, j breuk met Oeganda (een vroegere Britse kolo- ■I) werd in het Britse lagerhuis aangekondigd pr minister van buitenlandse zaken Anthony Ijsland. Crosland gaf duidelijk te kennen dat, dan vier jaar van bijna voortdurende Inning met Oeganda, voor Engeland de bekende itste druppel werd gevormd door de uitwijzing n twee Britse diplomaten, eerder deze maand, dens de affaire Dora Bloch. De twee diplomaten, der wie hoge commissaris (ambassadeur) James Horrocks, kregen te horen dat ze Kampala moes-1 ten verlaten nadat Londen een onderzoek had j gevraagd naar de verdwijning van mevrouw Blo ch, een van de passagiers van de Franse luchtbus I die door pro-Palestijnse commando's naar het j vliegveld van Entebbe werd gekaapt. De 73-jarige Israëlisch-Britse mevrouw Bloch verdween uit een ziekenhuis van Kampala spoedig nadat de andere passagiers via een Israëlische commando-actie ws-1 ren bevrijd. Reizigers die woensdag vanuit de Oegandeze hoofdstad Kampala in Nairobi aankwamen heb- ben gemeld dat de voedselsituatie in Kampala I steeds nijpender wordt. Omdat de vervoerders geen brandstof meer hebben voor hun voertuigen kunnen zij de voedselvoorziening van de stad niet meer onderhouden, zodat grote schaarste dreigt, zo vertelden zij. Baby voor zwemles ingeschreven (Van een onzer verslagge- vers) DEVENTER - Martijn Co lenbrander uit Deventer was nog maar net twee uur oud of zijn vader stond al aan de kassa van het ge meentelijk zwembad om zijn zoon op te geven voor zwemlessen. Het zwembad kan er zeker van zijn hiewrmee de jong ste zwemleerling ter wereld te hebben ingeschreven. Er valt nu nog niet aan zwemmen te denken, maar gezien de lange wachttijden die in Deventer gelden, wil de de vader het zekere voor het onzekere nemen. Over twee jaar zal Martijn zeker terecht kunnen. Opnieuw gasvondst in Noordzee S DEN HAAG (ANP) Er is «■•I opnieuw gas gevonden in het -j Nederlandse gedeelte van het Z continentaal plat, ongeveeer 120 jj kilometer ten noordwesten van jï j Den Helder. De put bevindt zich bijna op de grens tussen het -1 Nederlandse en het Engelse deel Z j van de Noordzee. Z; Het nieuw aangeboorde gas jj heeft bij proefnemingen van „Pennzoil Nederland Compa- Z ny", de concessiehouder van dit Z deel van de Noordzee, ^1 een Z produktie te zien gegeven van 2 maximaal 1,1 miljoen kubieke 2 meter per dag. Over de beteke- nis en omvang van het veld kan Z volgens een woordvoerder van Pennzoil nog weinig gezegd 2 worden, maar het ziet er interes- sant uit en de dagproduktie is Z relatief hoog. De grijparm van de Viking I heeft gisteren het eerste Z bodemmonster van de planeet Mars omhoog gehaald Z om te onderzoeken of er leven mogelijk was of is op een andere planeet dan de aarde. Op de foto j;| is duidelijk te zien dat de grijparm een geultje heeft zj gegraven in het oppervlak van de rode planeet. Z' De eerste gegevens over de samenstelling van de 2 grond van Mars zullen pas morgen naar de aarde worden overgeseind. Daarna zal het nog een dag jp of tien duren voordat de resultaten van de proef bekend zijn. De gehele operatie van het oprapen van een schepje goudmiinen grond nam vier uur in beslag. De Viking-lander zal D .1 in totaal zeven bodemmonsters van de landingsplaats jjj' op Mars verzamelen. S' Het Viking-project heeft al de ontdekking opgeleverd Z van twee belangrijke elementen voor leven op Mars. Het eerste was stikstof, een van de vier essentiële jji bestanddelen van alle plantaardig dierlijk leven op jji aarde. Het tweede was de aanwezigheid van water, zi in het verleden, op Mars. - Dreigende |j staking in Zuid Afrika Mogelijk na Zweedse overname: De Bilt De komende dagen staat ons een koel en wisselval lig weerbeeld te wachten, waar bij de kans op regen of regen- huien groter wordt. Dit hangt samen met een noordwestelijke circulatie, die nog iets in kracht zal toenemen. De noordwestelij ke aanvoer van koele en onsta biele lucht wordt bepaald door een krachtig gebied van hoge luchtdruk dat zich rond 1500 km westelijk van Ierland hand haaft. Om dit hogedrukgebied heen trekken depressies via IJs land naar Scandinavië. Het weer daar is danook koel en in midden- en noord Zweden, als ook in Finland, regenachtig. Eendepressie, die zich van och tend ten noorden van Schotland bevond wordt morgen boven Denemarken verwacht. Aan de achterzijde van deze depressie zal koude lucht, afkomstig van hoge noordelijke breedten, via de Noordzee naar ons land stro men. In deze lucht kunnen zich boven zee buien ontwikkelen, die vandaar landinwaarts zullen trekken. Vooruitzichten voor zaterdag. Af en toe buien en middagtem- peraturen ongeveer 20 graden. "Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp: omstreeks 12 graden Max. temp: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. ZAANDAM (ANP) Het Zweedse bedrijf Vaerner Indus- triën dat waarschijnlijk de houthandel Kamphuys-Loos- broek in Zaandam gaat overne men, zal na de aankoop van de aandelen een bedrag van 120.000 gulden storten in het personeelsfonds van het Zaand- se bedrijf. De vakbonden heb ben de suggestie gedaan om van dit bedrag plus hetzelfde bedrag dat al in kas was, aan delen te kopen van het aan staande moederbedrijf, waar door deze aandelen in handen komen van de Zaanse werkne mers. De Zweedse directie heeft in eerste instantie positief gereageerd. Volgens districtsbestuurder C. van Vliet van de bouw- en hout bonden NW/NKV wordt hier mee een aantrekkelijke moge lijkheid geboden om de mede zeggenschap van werknemers in praktijk te brengen. „Dit soort medezeggenschap is in Zweden niet ongebruikelijk en we willen dè kans niet onbenut laten, om dat we in Nederland nog niet zo ver zijn", aldus de heer Van Vliet. Overigens zijn de plannen nog in een pril stadium. Zowel de Zaanse werknemers en het hui dige bestuur van het personeels fonds en de Zweedse aandeel houders moeten hun fiat er nog aan geven. Kledingbedrijf Gazan in moeilijkheden Luxemburg 1. b DEN HAAG Gazan en Wega j I BV (kleding) zit in ernstige fi- i nanciële moeilijkheden. De kre- i dietfaciliteiten zijn ingetrokken I en de onderneming heeft sur- i seance van betaling gekregen. De onderneming heeft 36 kle- I dingwinkels verspreid over het hele land en heeft circa 175 personeelsleden in dienst. De moeilijkheden zijn mede veroor zaakt door de zeer teleurstellen de omzetresultaten in de laatste warme zomermaanden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiir m0l GRONINGEN (ANP) ei De manier waarop rijksgelden (via het Gemeentefonds) over de Nederlandse ge meenten wordt ver deeld is oimodig in gewikkeld en de in komsten per inwoner zijn per gemeente te verschillend. Dit is de conclusie in een rapport dat werd samengesteld door medewerkers van het Instituut voor Econo misch Onderzoek van de Rijksuniversiteit m Groningen. Gevolg van dit inge wikkelde systeem is, dat de gemeenten be kwame en dure amb tenaren aanstellen om op een handige manier extra geld van het rijk los te krijgen, waarop „Den Haag" weer dure ambtenaren moet aantrekken om de ge meentedienaren rede lijk te woord te staan, aldus de sa menstellers van het rapport. JOHANNESBURG De 10.000 blanke mijnwerkersin de goud en kolenmijnen in Zuid-Afrika hebben besloten in staking te gaan als hun eisen inzake een vijfdaagse werkweek niet bin nen een week zullen worden ingewilligd. Economen schatten dat een vijf daagse werkweek de economie VAN Zuid-Afrika 450 miljoen gulden per jaar zou kosten. Een sluiting van de goudmijnen zou verreikende gevolgen hebben voor de economie die al zwaar getroffen is door de daling van de goudprijs. Zuid Afrika is de belangrijkste goudproducent van het westen. Zij verdient on geveer 580 miljoen gulden per maand aan deviezen aan het gele metaal. Voetballende inbrekers AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche heeft deze week tien jongens in de leeftijd van zestien tot twin tig jaar aangehouden, die er van worden verdacht al voet ballend te hebben gestolen uit j hotels in de omgeving van het Vondelpark in de hoofdstad. De jongens gingen aldus te werk: zij voetbalden in de buurt van de hotels. De bal werd steeds „per ongeluk" naar binnen geschopt. Bij het ophalen van de bal keken de jongens of in de betrokken hotels iets te halen was. Dat was in de afgelopen drie we ken diverse keren het geval, aldus de recherche. Zij kwam de jongens in het afgelopen weekeinde op het spoor na een inbraak in een technisch bedrijf bij het Von delpark. Daarbij maakten de jongens f 16.000 uit een muur- kluis buit, alsmede f 20.000 aan rekenmachines, dicteerap- paratuur en radio- en stereo apparatuur. Het grootste deel van deze buit is teruggevon den bij een heler. Boerenprotest: Meloenen en uien vernietigd NIMES (AP) Drie vrachtwa gens geladen met meloenen en uien die uit Spanje op weg wa ren naar Nederland en Duits land zijn in de nacht van dins dag op woensdag dopr Franse boeren tegengehouden op de weg tussen Nimes en Remou- lins. De lading werd door de boeren op de weg gestort en met benzi ne overgoten en in brand gesto ken. Twintig ton meloenen be stemd voor Nederland en 50 ton uien bestemd voor West Duits land gingen verloren. DEN (UPI) De Britse regerende lur-partij en de vakbonden hebben instemming inzake een nieuw „so- contract" aangekondigd, dat het I de hoop op drie betrekkelijk sta- [svrije jaren biedt in ruil voor een al en economisch beleid dat voor kbonden aanvaardbaar is. nieuwe sociale contract zal drie verschaffen van industriële stabili- de wedergeboorte van ons indus triële stelsel, gekoppeld aan sociale prio riteiten, die gebaseerd zijn op overleg en samenwerking tussen de labourpartij en de vakbonden", aldus premier James Callaghan op een persconferentie. „Het zal overleg en samenwerking, geen con frontatie betekenen", zei de premier. Len Murray, algemeen secretaris van het 10 miljoen leden tellende Trades Union Congress (TUC), verklaarde: „De bonden zien hierin niet zozeer een programma als wel een stuk leven voor de Britse demo cratie". Maar ondanks hun optimistische woor den waren er tekenen van een voortdu rende wrijving tussen de bonden en de regering. De'algemene raad van het TUC, die eerder bijeenkwam, leverde scherpe kritiek op het jongste „red-het-pond-pro- gramma", om de inflatie tegen te gaan. Hij viel de voorgenomen besnoeiingen van ruim een miljard pond aan die de I regering vorige week heeft aangehouden en zei dat deze het aantal werklozen, dat I 1.450.000 bedraagt, zullen doen toenemen. I De nieuwe overeenkomst, door Callaghan „sociaal contract nr 2" genoemd, ver- j vangt het drie jaar geleden gesloten ak koord waarbij de regering beloofde op alle gebieden nauw met de bonden samen j te zullen werken. I Russische folklore PARIJS Yves St. Laurent heeft dit jaar voor zijn herfst- en wintermode inspiratie opgedaan in de Russische folklore. De modellen deden denken aan de steppen: landvolk, kozakken en heel veel zigeuners. Zijn mode voor overdag: lange rokken, blouses met lange mouwen waarop talloze motieven zijn geborduurd, en brede leren ceintuurs. De rokken leken dikwijls simpel van snit: wijd en gerimpeld in de taille. Op het hoofd droegen de mannequins van St. Laurent kozakkenmutsen van nerts. Zijn kleuren varieerden van herfstbruin en groen tot dieprood en -blauw. Waf betreft zijn avondkleding heeft Yves St. Laurent zich uitgeleefd in allerlei extravagante modellen. Dertig gulden meer voor ouders van studerende kinderen DEN HAAG (ANP) - De tege moetkoming in de studiekosten aan ouders van leerlingen van het voortgezet onderwijs gaat met ingang van het komend studiejaar met 30 gulden om hoog. Dat heeft staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) gisteren meegedeeld. De verho ging geldt niet voor studenten van het hoger beroepsonder wijs. Voor thuiswonende leerlingen bestaat de mogelijkheid een te gemoetkoming in de directe stu diekosten (boeken en leermidde len) te krijgen. Deze bedraagt nu ten hoogste 330,—. Even tueel ontvangen thuis wonende leerlingen bovendien een tege moetkoming (hoogstens 900,—) in de reiskosten, als de school die ze bezoeken gevestigd is in een andere plaats dan de woonplaats. Als de leerling op kamers woont of in een inter naat verblijft kan de maximale tegemoetkoming 2610,— be dragen. Wie voor een rijksbij drage in aanmerking wil komen moet aan verschillende voor waarden voldoen, ondermeer wat betreft de hoogte Van het inkomen. Proces om snor ROTTERDAM (ANP) De Vervoersfederatie in Rotter dam gaat een proces aanspan nen tegen bet Rotterdamse ta xibedrijf Eurotax in verband met bet verbod van de direc tie dat chauffeurs een snor of baard dragen. Aanleiding tot deze beshssing is het ontslag van éeiin van de chauffeurs (althans dat be weert de federatie, terwijl de directie zegt dat de chauffeur elders in het bedrijf werkt en alleen niet meer achter het stuur magdie toch zijn snor heeft laten staan. De federatie meent dat het verbod indruist tegen de persoonlijke vrijheid. De directie van Eurotax, die deze maatregel terwille van de klanten al jarenlang hanteert, blijft bij het standpunt dat chauffeurs geen snorren of baarden mogen dragen. Dit is bij de indiensttreding van het personeel overeengekomen. Een dergelijke afspraak is eveneens gemaakt met de be trokken chauffeur

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7