Regering jaagt burgers de auto in' WERKGROEP DRUGGEBRUIK V Portiek woningen en Leidse en Haagse agglomeratie het zwaarst getroffen BUSONDERNEMINGEN OVER BEZUINIGINGSPLANNEN WESTERTERP: winkels aan i Morssingel ÜONDKKUAG 29 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 mng nemen. En dat is Wester terp intussen kennelijk te gor tig geworden. In het voorjaar kregen de bus ondernemingen te horen dat alle busritten met minder dan 10 passagiers 's avonds en in de weekeinden geschrapt moesten worden. De eis sloeg in als een bom. Het was een volledige ommekeer van het ministeriële beleid dat de laatste jaren in het teken had gestaan van het maatschappe lijk belang van een goed open baar vervoer". De begrippen rendement en winst leken naar de tweede plaats ver drongen. Maar het roer moet om: de onrendabele lijnen schijnen geen bestaansrecht meer te hebben. Afkeuring De directie van de NZH keur de de 'plannen van de minister af. Ze zouden funest zijn voor de relatief dunbevolkte stre ken met name in de kop van Noord-Holland. De directie vond het te dol worden dat daar één-uurs diensten wel licht gewijzigd zouden moeten worden in twee-uurs diensten met als gevolg nog minder ser vice voor de cliënten en een nog grotere drang naar de au to. Dus werden er alternatie ven bedacht die minder pijnlij ke gevolgen zouden hebben. Daarbij werd in de eerste plaats naar de Randstad geke ken, waar de NZH een bijzon der uitgebreid netwerk van busdiensten heeft opgebouwd. „Wij willen beknibbelen op de streek lijndiensten in dit ge bied om zodoende de onrenda bele lijnen in de uithoeken in stand te houden. Na veel re kenwerk hebben we een kant en klaarplan gereed gekregen. Het effect is volgens onze be rekeningen hetzelfde als het voornemen van de minister: een bezuiniging van 2%", aldus NZH-voorlichter G. J. de Swart. Concreet betekent dit dat met name de agglomeraties Leiden en Den Haag de gevolgen van de ministeriële maatregel zul len merken. Maandag aan staande wordt een gewijzigde dienstregeling van de NZH van kracht waarin een aantal 15-minutendiensten zijn veran derd in halfuur-diensten. Dat is onder meer het geval met lijn 15/16 die rijdt tussen Lei derdorp-Leiden NS en het Morskwartier. Verder is er be knibbeld op de verbindingen tussen Leiderdorp en Den Haag (lijn 48) en op de lijnen tussen het kustgebied (Kat- wijk/Noordwijk) en Den Haag. Allemaal om geld vrij te krij gen voor het openbaar vervoer in de polders. De gevolgen van deze bezuini gingsmaatregelen zijn voor spelbaar. Het publiek zal in de meeste gevallen nog langer moeten wachten bij de halte, die toch al weinig comfort te bieden heeft. Ook zullen bus sen nog voller raken omdat ze nu eenmaal twee keer zoveel reizigers moeten vervoeren. Dolle pret: de hele reis han gen in het gangpad van een overvolle bus met de adem van een sacherijnige buurman in je nek. Een betere manier om je klanten de auto in te jagen lijkt nauwelijks denk baar. NZH-voorlichter De Swart hierover: „Dat is een voorspel ling die wel zal uitkomen. Maar we moeten toch wèt?. We doen het echt met tegenzin. De maatregelen betekenen in de randstad een stuk minder service en we moeten nu maar afwachten hoe de reiziger daar op reageert. Misschien kunnen we de teruggang op vangen door een eventuele ta riefsverhoging, al heeft de praktijk uitgewezen dat dat ook elke keer weer een daling van het aantal reizigers teweeg brengt." Volgens de heer De Swart wil de NZH echter ten koste van alles voorkomen dat bepaalde gebieden verstoken worden van aansluiting op het busnet Daar komt nog bij dat sommi ge onrendabele lijnen reizigers aanvoeren voor de drukkere lijnen die op hun beurt weer aansluiten op spoorwegsta tions. „Zou je Westerterp voet stoots volgen dan tast je niet alleen het streekvervoer op on rendabele lijnen aan maar ook de goede ritten", aldus De Swart. Sneeuwbaleffect Inderdaad, een sneeuwbalef fect dat wil de NZH logischer wijs vermijden. Het eigen plan betekent echter dat de vicieuze cirkel (minder gebruik open baar vervoer door toenemend autogebruik; afname van ser vice van dat busvervoer door verminderde inkomsten; nog minder gebruik van bus en trein) niet doorbroken wordt Nu de broekriem op ministe rieel bevel nog strakker moet worden aangehaald zal de af braak in versneld tempo gaan. De heer De Swart na enig aarzelen: „In de verre toe komst zijn de plannen van mi nister Westerterp de onder gang van ons busbedrijf. Onze ogen zijn geheel gericht op het kabinet. Wij kunnen wel mooie plannen maken, maar als Wes terterp zijn beleid niet daad werkelijk afstemt op die bus en trein kun je het wel verge ten." De NZH kan bijvoorbeeld zijn mooie voornemens uit het jaarverslag over 1975 wel ver geten. Dat spreekt nog van „de bijzondere aandacht die wordt besteed aan de verbetering van bepaalde kwalitatieve as pecten zoals verhoging van de reissnelheid, vergroting van de regelmaat in de dienstuitvoe ring, verbetering van het com fort voor de wachtende reizi ger en verstrekking van meer informatie over de voorzienin gen." Weliswaar kan aan die riessnelheid met name in Lei den nog wat gesleuteld wor den. De reconstructie van de Rijnsburgerweg drukt niet in eerste instantie op Westerterps begroting en is trouwens al in volle gang. Ook de plannen voor sneldiensten had de NZH in ,de agglomeratie Leiden net voor de bezuinigingsbui los barstte in uitvoering genomen. Dat geldt met name voor de sneldienst Leiderdorp-Leiden- Zuid-Voorschoten-Wassenaar - Den Haag en voor Noord wijk- Den Haag en Lisse via Oegst- geest naar Den Haag. Maar plannen van de NZH in zuide lijk Noord-Holland gaan zon der meer de ijskast in. Afbraak Bij een andere vervoersorga nisatie in de Leidse regio, Centraal Nederland, zijn de zelfde geluiden over de rege ringsmaatregelen te horen. De ondernemingsraad van CN sprak vorige maand al van „afbraak van wat in het verle den met zoveel zorg is opge bouwd". Zij eiste van de rege ring dat er geen ontslagen mochten vallen. Daar is in middels mee ingestemd, zij het dat via natuurlijke af vloeiing toch minder mensen bij CN zullen kunnen blijven werken. Centraal Nederland heeft een wijziging van de dienstrege ling in voorbereiding die in LEIDEN De sinds jaren dichtgespijkerde panden aan de Morssingel worden eindelijk ge sloopt. De woningen zullen plaats moeten maken voor een aantal portiekwoningen in de premiekoopsector. Het terrein van circa 1300 m2 l op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg wordt be stemd voor andere bebouwing zoals bijvoorbeeld winkels, kan toren, bioscopen en woningen. Met de ontwikkelingsmaat- schappij FGB zijn inmiddels on derhandelingen gaande over de door de gemeente over te nemen voorbereidingskosten voor de I bouw van een kantoorpand op de gronden aan de Morssingel. Rozen- koningin in Leiden LEIDEN De Haagse Rozen- j koningin bezoekt aanstaande za terdag de Leidse warenmarkt, j Zij zal om elf uur op het Stad huisplein arriveren. Vergezeld van de heer Zonderop, voorzit- ter van de vereniging ambulante handel, wethouder Van Aken en de heer Van Leeuwen van het I Leids City Centrum maakt de Rozenkoningin een rondgang I over de markt. De Rozenkonin- I gin zal, zoals gebruikelijk, weer de nodige Haagse Hopjes en i rozen uitdelen teneinde het be- zoek aan de rozententoonstel- ling in het Haagse Westbroek- park te entameren. I Braderie op j Vijf Meiplein LEIDEN Winkeliersvereni- j ging „De Luifelbaan" houdt op i vrijdag 27 augustus op het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein I een braderie. Het college van b en w heeft onlangs te kennen gegeven geen bezwaar te heb ben tegen het opstellen van de winkels op die datum tot negen uur. De raadscommissie voor economische aangelegenheden zal zich nog over de zaak moe ten buigen. Gemeente- penningen op j kattenexpositie LEIDEN Op de internationa le kattententoonstelling, die op 25 en 26 september in de Groe- noordhal wordt gehouden, zul len twee zilveren gemeentepen ningen worden uitgereikt. B en w hebben hiertoe besloten nadat hen een verzoek van de stichting Nederlandse Katten liefhebbers had bereikt om een bijdrage te leveren aan de prij zenregen op de tentoonstelling, waar behalve katten ook andere huisdieren te zien zullen zijn. Ook aan het Rijnsburg's Bloe mencorso levert Leiden een bij drage. B en w hebben onlangs het bestuur van het Rijnsburgs Bloemencorso meegedeeld dat zij honderd gulden beschikbaar willen stellen voor de aankoop van prijzen door het corsobe- stuur. Organist Dr. Willem Mudde en sopraan Rita van Harmeien con certeren op vrijdag 6 augustus in de Ev. Lutherse Kerk aan de Lutherse Burgwal te Den Haag. Uitgevoerd worden werken van Scheidt, Schütz, Erich, Hanff, Purcell, Saint Saëns en Hendrik Andriessen. j BEPERKING PLEZEER- VAART j LOOSDRECHT I UTRECHT (ANP) i Het Provinciaal Be- I stuur van Utrecht wil het met de waterre- I creatie in de Loosd- rechtse en Vinkeveen- se plassen over een andere boeg gooien. Men wil in de eerstko mende jaren het va ren met pleziervaar tuigen beperken en andere vormen van water- en oeverre creatie bevorderen. Gedeputeerde Staten schrijven dit in een gisteren verschenen voorontwerp Streek plan Utrecht West. oktober zal moeten ingaan. Welke lijnen er concreet ge troffen zullen worden is nog in onderzoek, maar men heeft zich tot doel gesteld tot een besparing van het aantal reizi gers-kilometers te komen van in totaal 5Dankzij het feit dat ook CN over een groot vervoersgebied beschikt hoopt men ook hier de pijn zo te kunnen verdelen dat het zo min mogelijk zeer doet. Er wordt onder meer gedacht aan extra overstappen, waardoor men enig meer ongemak toch op de bestaande bestemmin gen zal kunnen blijven komen. Alternatieve plannen die ook door de CN-directie zijn inge diend liggen nog ter beoorde ling van de minister. Directiesecretaris S. D. Renze- ma bestempelt de besnoeiin gen ook als afbraak. Volgens hem vergeet de minister dat als men ergens 's avonds laat vandaan komt, er overdag toch ook wel naar toe gegaan zal zijn. Het snijden in de on rendabele lijnen ziet hij dan ook als een poging het open baar vervoer te ruïneren. Hij hoopt maar dat de minister de alternatieven zal overnemen. Westnederland Ook de directie van de buson derneming Westnederland be treurt de voorgeschreven be zuinigingsmaatregelen van de minister van verkeer en water staat. Vooralsnog wil de direc tie van Westnederland de dien stregelingen van de lijnen 1 tot en met 14 aanpassen en wel met ingang van 15 augustus. De hieruit voortvloeiende wij zigingen van de dienstregeling is voor de Leidse regio als volgt: Op het traject Zoetermeer-Ha- zerswoude-Alphen aan den Rijn (lijn 6)" zullen alleen nog maar de volgende zes ritten op maandag tot en met vrijdag worden gereden: drie ritten vanaf het station Drieman spolder in Zoetermeer om 17.14, 17.29 en 17.44 uur naar Alphen „De Aarhof' en drie ritten vanaf de „Aarhof" om respectievelijk 6.32, 6.47 en 7.07 uur naar Zoetermeer. In de middag is de frequentie van lijn 7 (van Alphen naar Leiden) teruggebracht tot een uurdienst. Van Leiden naar Alphen wordt in de middag normaal een half-uurdienst ge reden. Op het lokale traject Alphen Ridderveld-Alphen Station wordt buiten de spitsuren een half-uurdienst gereden. In de spits is er een kwartierdienst. Lijn 9 (van Leiden naar Bode graven) wordt opgesplitst in het traject Leiden-Alphen Sta tion (lijn 9) en Alphen „Aar- hof"-Alphen Station Bodegra ven (lijn 10). In de avonduren rijdt de nieuwe lijn 9 uitslui tend op het traject Hazerswou- de Rijndijk-Alphen Station. De lijnen 7 en 9 hebben een twintig-minuten dienst op de dag op het traject Hazerswou- de Rijndijk-Leiden. In de avonduren krijgt lijn 7 een half-uurdienst. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/HAARLEM Open baar vervoer. Al enige tijd een toverwoord waarvoor veel moet wijken. Erg veel, zelfs onze heilige koe de auto moest het veld ruimen. De bevordering van het openbaar vervoer stond enige tijd hoog in het vaandel van de rijks- en menige plaatselijke over heid geschreven. Met opzet „stond", want het heeft er alle schijn van dat de eerst ver antwoordelijke voor het open baar vervoer in Nederland, minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat, zijn ge dachten aan het veranderen is. De tijd dat openbaar ver voer de hoogste prioriteit had, lijkt zo langzaam aan voorbij. Dat zeggen althans de Neder landse openbaar vervoersbe drijven. Deze week herhaalde de bewindsman nog eens dat ook de spoorwegen en de au tobusondernemingen de broe kriem moeten aanhalen. Wer den enkele maanden geleden nog vele miljoenen in betere busverbindingen gestoken (de reconstructie van de Rijns burgerweg in Leiden is er ook een voorbeeld van) nu is „be zuinigen" het devies van de rijksoverheid. Het mes moet m het streekver voer, zo is de opdracht van Westerterp die de miljoenente korten van bus en trein steeds zwaarder op zijn begroting ziet drukken. En de busonder nemingen hebben niet anders te doen dan „ja meneer" te zeggen, want de overheid heeft het ook hier voor het zeggen gekregen. Aan het einde van de zestiger jaren was het immers het rijk dat de reddende hand uitstak naar het noodlijdende streek vervoer. Was er toen niet inge- gr epen, dan zou menig busbe- I drijf intussen failliet zijn ge- ■Veest. Zover is het dankzij de •miljoenensteun van Rijk, pro- f vincie en verscheidene ge- r meenten echter niet gekomen. Alleen, in ruil voor al dat geld eiste men wel een forse vinger in de pap. Vooral de Rijks overheid was gebrand op een grote invloed op het reilen en zeilen van het openbaar ver voer. Ambtelijk Den Haag dwong allereerst een aantak fusies binnen het busbedrijf sleven af. Resultaat: een aan zienlijke besparing op het ad ministratieve vlak, maar de onrendabele lijnen bleven even onrendabel. En hoe men in Den Haag ook probeerde het leven van de automobilist zo duur en zuur mogelijk te maken, de bussen bleven matig bezet Alleen een oliecrisis zorgde voor een lich te opleving, maar nadat de sjeiks hun kranen weer had den opengedraaid en de auto loze zondag weer tot de histo rie gerekend mocht worden stegen de verkoopcijfers van de auto tot ongekende hoogte. En de bussen? Daar moest elk jaar meer bij. Het verlies van de NZH over 1975 steeg tot duizelingwekkende hoogte: ,ruim 1,2 miljoen gulden en dat is bijna het dubbele van 1974. Het afgelopen jaar moest de rijksoverheid daarvan maar liefst de helft voor eigen reke- üeuw gebouw luur b.v. ■EIDEN De heer J. Hopman laat morgen de eerste paal oor het nieuwe bedrijfsge- ouw van Huurman-Leiden b.v. de Turkooislaan. Het nieu- fe gebouw bevat 550 m2 kan ttorruimte, circa 2585 m2 be- rijfsruimte en circa 1060 m2 terrein. Een gedeelte van et bedrijfsgebouw zal voorlo- ig worden verhuurd. fet bedrijf werd in 1897 opge- icht door de heer B. J. Huur- ian Dzn. Aanvankelijk als met- Ibedrijfje in een steegje aan Hoge woerd, later als volledig innemersbedrijf. linnen het aannemersbedrijf itwikkelde zich in eerste ïn- antie een assurantieafdeling, len legde zich toe op restaura- 3, zoals bijvoorbeeld die van Nederlands Hervormde Kerk Rijnsaterwoude en de Groene ferk in Oegstgeest. In 1975 verd het bedrijf een dochter 'an de Hopman Groep. De be leer- assurantie- en verkoopaf- lelingen werden ondergebracht 'ij Makelaardij Hopman b.v. luur man b.v. opereeert thans iitsluitend als aannemersbe- rijf. Iet aantal werknemers is op dit loment ongeveer vijftig. Het lieuwe bedrijfsgebouw zal be- fcn maar 1977 gereed zijn. LEIDEN Op korte ter mijn zal een werkgroep druggebruik worden in- gesteld. In deze werk groep zijn onder meer de sociaal psychiatrische dienst van de GG en GD, het consultatiebureau voor alcohol en drugs, de plaatselijke huisartsen vereniging en de raads commissie sociale en maatschappelijke aange legenheden en cultuur vertegenwoordigd. Als voorzitter van de werk groep wordt de heer Van Vorden, commissaris van politie aangewezen. De werkgroep zal het college véin b en w voor 1 december 1976 advies uitbrengen over de wijze waarop in de toekomst druggebruikers het beste kun nen worden opgevangen. Te vens zal de werkgroep zich bui gen over de mogelijkheden om preventieve maatregelen tegen j druggebruik te nemen. Tenslot te dient de werkgroep te bekij- I ken of de wet voldoende moge lijkheden heeft om tegen de ver- j koop van drugs op te treden. Wanneer de groep tot de conclu sie komt dat dit niet het geval is, zal zij het college moeten adviseren over enige aanvullin gen van de plaatselijke politie verordeningen. Verlaging I leeftijdsgrens Schouwenhove" J LEIDEN De stichting Zomer land verlaagt de leeftijdsgrens voor Leidse ingezetenen die in haar serviceflat „Schouwenho ve" willen wonen tot 60 jaar. Het college van b en w heeft onlangs toestemming gegeven voor deze verlaging van de leef tijdsgrens. Tevens hebben b en w het stichtingsbestuur meege- deeld dat zij geen bezwaar heeft j tegen opname van bejaarden I die ouder dan 75 jaar zijn, wan- j neer hierover op grond van de toewijzingsnormen positief ad vies is uitgebracht. Hindernis race in jeugddorp LEIDEN De Skandina- vische week in jeugddorp Zuid-West is nu in volle gang. Hoofdmoot van gis teren was de speurtocht die behalve speuren ook tal van „Spel zonder Gren- zen"-achtige activiteiten omvatte, zoals bijvoor beeld het op de foto zicht bare spel waarbij het de bedoeling was om snel een aantal kleren aan te trekken en vervolgens een bal op een lepel langs tal rijke hindernissen te lood sen. De belangstelling voor het jeugddorp blijft overigens constant op een peil van ongeveer negentig kinde ren per dag, hetgeen de jeugdleiders geen onaar dig resultaat vinden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3