KOGEUNCIDENT GENADESLAG VOOR PUTTEMANS Ria Ahlers sloot zich bij (§9 trieste rij lachend aan Uitputting oorzaak van drama MONTREAL'76 Vergroting finishfoto was noodzakelijk DRUT BETAALDE STAAT MET RENTE KsLS Gunstige serie Hoving Hordenrace overgelopen IN SERIE VAN 1500 METER Ook bij kogelslingeren komt er nogal wat snelheid aan te pas, wil je het goed doen. Dat deed de Rus Joeri Sedyk die het projectiel 77.152 meter van zich afslingerde. Goed voor goud. MONTREAL - Mlel Putto- mans, de wereldrecordhou der op de vijf kilometer, kan in België geen goed meer doen. Ondanks de uitgebrei de voorbereidingstijd op de Spelen, heeft de gereputeer de lange afstandsloper alleen maar voor eer aantal grote teleurstellingen gezorgd. Zowel op de tien kilometer begin deze week, alt in de series van de vijf kilometer, kwam de naam van de Belg totaal niet in hot stuk voor. Erger nog: geen enkele maal heeft hij de afstand uitgelopen. Niemand kent precies de oorzaak van hel drama Puttemans. Zelf wil hij er ook niets over zeggen. De mensen die hem iedere dag in Montreal hebben begeleid, weten gemakkelijk de oorzaak van het falen aan te wijzen: hij is volkomen uitgeput aan de start gekomen. De trainingsperiode zou Puttemans in geen enkel opzicht goed hebben gedaan. Een niet al te secuur levenspatroon zou zijn, krachten hebben gesloopt. Als een dief in het duister sloop daarom reeds tweemaal Puttemans uit het stadion. Voordat zijn concurrenten de strijd hadden afgesloten was Puttemans al in zijn trainingspak en maakte zijn laatste vlugge stappen in de richting van het Olympisch dorp. Met Puttemans gingen ook zi|n landgenoten Polleunis en Mark Smet op de vijf kilometer tenonder. Willy Polleunis omdat hl] samen Jack Arentsen Mclaren eindigde als zesde. Door de diskwali ficatie van Polleunis en Hildenbrandt had hij zich geplaatst bij de vier lopers, die uit elke serie overgingen naar de eindstrijd. Voor Mark Smet, die met een stevig ingepakte gebroken pols aan de start kwam, was de lijdensweg »veel te lang. Tussen twee Rode Kruismannen ging hij uiteindelijk, na een kan sloze race. naar de kleedkamer. Maar na enkele passen rukte hij zich los. Sloeg driftig naar de toegesnelde heren, maar liet zich daarna zonder tegenslag door drie andere helpers afvoeren. De teleurstelling in het Bel gische kamp had niet beter geïllustreerd kun nen worden. met de Westduitser Klaus Hlldebrand op een wel erg doorzichtige wijze de Canadees Grant McLaaren zo'n zeshonderd meter voor de finish van de 5000 meter in de „mangel" had genomen. Seriewinnaar Polleunis, al smede de Westduftoer, werden gediskwalifi ceerd en daardoor belandde de Canadees weer juist op de vierde plaats die toegang bood tot de finale. De jury d'appel besloot vannacht de diskwalifi catie van de Belg Willy Polleunis en de Westduitser Klaus Peter Hildenbrandt op te heffen. Na het zien van een videoopname van het incident besloot de jury d'appel de twee lopers, die respectievelijk eerste en derde waren geworden, toch toe te laten voor de eindstrijd. Er was namelijk gebleken dat de Canadees McLaren op normale wijze de wed strijd in derde positie had kunnen vervolgen. Kogel Het had op deze zonnige vijfde atletlekdag in Montreal nog veel ongunstiger voor onze Zuiderburen kunnen beginnen. Want de ka lende Russische kogelslingeraar Bondarchuk maakte in zijn laatste poging de fout van zijn leven. Te laat liet hij de kogel het luchtruim kiezen en dat betekende dat het helse pro jectiel met onheilspellende vaart In de rich ting van de slntelbaan vloog, waar Juist Mlel Puttemans, Lasse Viren en hun andere con currenten zich wat los liepen voor do start van de vijf kilometer. Schreeuwend stond de 37-jarige „Kolos uit Kiev", die evenals vier jaar geleden fn Mun- chen ook nu het brons veroverde, in zijn kooi Ook vanaf de tribunes gilden men naar de niets vermoedende en op het startschot wachtende atleten. Op nog geen meter afstand van Puttemans belandde de kogel voor de eerste maal op de kunststof- baan. Door de vaart sprong het projectiel opnieuw op. Zo hoog zelfs dat hij over de Spanjaard Cerrada sprong en al stuitende tot stilstand kwam, tegen de betonnen rand van de stadionafscheiding. „En dat voorval", aldus de Belgische medische staf, „deed Miel Putte mans. ook geen goed. Want iemand, die al aan de start verschijnt met een veel te lage bloeddruk, waardoor het al moeilijk werd om te beslissen of hij wel of niet mocht lopen, krijgt door het kogel-incident van die Rus helemaal de schrik in zijn benen". Maar tot geluk van de lopers op de vijf kilometer, mocht de Rus Antoliy Bondarchuk daarna niet meer werpen. Zijn ongelukkige worp was de laatste uit een serie van zes. De concurrenten van Bondarchuk, van wie zijn landgenoot Jorri Sedijk de beste was gingen door. Herhaaldelijk ploften de zware kogels in de grasmat. Ze bleven wel ver uit de buurt van de alsmaar rondjes draaiende atleten. Alleen de spelers van Polen en Oost Duitsland, die zaterdagavond hun finale in het voetbal toernooi gaan afwerken, krijgen nu nog te maken met het verwoestende werk van de kogelslingeraars. Op tientallen plaatsen is rond de middenlijn het veld als het ware omgeploegd. Niemand Hoogtepunt van de vijfde atletlekdag in Mont- len. reaLwas ongetwijfeld het wereldrecord dat de Zweed Anders Garderud op de klokken bracht. De prestatie van de Zweed gaat zeHs de geschiedenis In als het „aangekondigde wereldrecord". Enkele dagen geleden had hij al gezegd: „Niemand zal mijn wereldrecord van 8 minuten 09.8 seconden op de 3000 meter steeple chase kunnen verbeteren. Ik zal zelf de man zijn die In de finale een scherpere tijd loop". En Garderud maakte zijn woorden waar. In een geweldig duel met de Oostduitser Frank Baumgartl, die op de laatste hindernis door een val moest afhaken, werd een eindtijd van 8.08.2 bereikt. De 10.000 gulden die het Zweeds Olympisch Comité en een niet ge noemde firma, als „trainingsgeld aan Garde rud" hadden geschonken bleken goud waard te zijn. En dan kwam ook nog even de Cubaan Alberto Juantorena de baan in, de man die niet voor zichzelf maar voor Fidel Castro, goud op de 800 meter had gewonnen. En het kan bijna niet anders of Juantorena gaat ook met het goud op de 400 meter strijken. Want ondanks het feit dat hij zich de laatste hon derd meter niet meer inspande en tot vijfmaal toe lachend achterom leek om te zien waar de concurrenten bleven, eindigde hij toch als eerste en zelfs in een tijd van 45.10 seconden. Spoedig zal Alberto Juantorena een nieuw verhaal over zijn land, over Fidel Castro en het goeds dat topsport kan brengen, aan de verzamelde wereld in Montreal komen vertel- Montreal Evert Hoving, die op 5 Juli in Stockholm zijn uitzending naar de Olympi sche Spelen afdwong met een Nederlands record (3.37,31), start vandaag in de eerste van de vijf series op de 1500 meter. In totaal zullen zich uit de vijf series achttien lopers plaatsen voor de halve eindstrijd, die een dag later wordt gelopen. De eerste drie van iedere serie gaan over plus de drie atleten die de beste tijd hebben gemaakt van hen die zich niet rechtstreeks plaatsen. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Wanneer Annell Ehrhardt haar Olympisch kampioenschap op de 100 meter horden prolongeert, zal de Oostdultse we reldrecordhoudster daar een race meer voor hebben moeten lopen dan vier tegenstand sters uit de elndstr)|d. De tweede halve finale van het hordennummer van de dames werd namelijk door de |ury d'appel ongeldig ver klaard. In de race die vandaag wordt overgelopen zullen echter maar zeven deelneemsters aan treden. De Russin Ljoebov Kononova werd gediskwalificeerd. Zij gooide haar voorlaatste hindernis om en raakte in haar val de naast haar lopende Valeria Stefanescu (Roemenië) die daardoor eveneens kwam te vallen. Kono nova stond op maar liep niet verder. De huilende Stefanescu ging nog wel door maar zag zich even later uitgesloten. Een Roemeens protest volgde en dat werd later toegewezen. Door Jack Arentsen Grote klasse was bijeen in de tweede serie van de 1500 meter. Zes loopsters op een rij passeerden de finish. Het verschil tussen nummer een (Ludmilla Bragina) en nummer laatst (de Amerikaanse Francie Larrieu Lutz, derde van onder) bedroeg 0.1 seconde. Montreal MONTREAL Het is met de Nederlandse atletiek op dit moment zelfs zo slecht gesteld dat de wei nige atleten, die nog goed genoeg waren bevonden voor de Olympische piste in Montreal, met het allergrootste gemak teleur stellingen incasseren. En Ria Ahlers, de Meppelse hoogspringster, maakte daar geen uitzondering op. Zij volgde het spoor, dat eerder deze week door verspringster Ciska Janssen, 800 meter loper Evert Hoving en de ten onrechte in een Olumpische fauteuil gezette lange afstandsloper Jos Hermens was uitgezet, zonder blikken of blozen. Want toen Ria Ahlers tot driemaal toe tevergeefs had getracht om over de 1 meter 87 centime ter te komen, was haar eerste reactie na haar twaalfde plaats in het einklassement: „Moet ik nu zeggen dat het niet ging? Een excuus voor het slechte springen heb ik niet voorhanden". De vrolijk lachende Ria Ahlers was de zoveel ste aanwijzing in Olympisch Montreal dat er in de vaderlandse atletiek bijzonder veel moet gebeuren, wil men nog ooit de aansluiting met de sub-top halen. Want op het moment dat Ria Ahlers uit de strijd werd gestoten, waren er nog altijd elf van de 21 in de finale uitkomende hoogspringsters in actie. De 70.000 toeschouwers op de tribunes had den bij Ria Ahlers tevergeefs gezocht naar een vleugje concentratie dat toch een topsportster moet kunnen opbrengen, wanneer op wereld niveau strijd moet worden geleverd, Zonder zelfvertrouwen werkte de Meppelse haar sprongen af. Dat er met de eerste sprongen over de 1.70 meter, 1.75 meter en 1.78 meter geen moeilijkheden kwamen, mocht natuurlijk geen verrassing zijn. Maar op 1.85 meter kwam de eerste verstoring in het evenwicht. De tweede poging, hoewel ook toen de lat nog lang lag te trillen in de houders, tekenden zich de eerste en daarna niet meer weg te cijferen symptonen van onrust, af. De voordien nog lekker in de zon liggende Ria Ahlers (was zij vergeten dat juist zon aan de conditie knaagt?), ging nu ook een koeler plaatsje opzoeken. „Inderdaad, begon ik me toen wat zorgen te maken. Ik kreeg het ritme van aanloop en afsprong niét goed te pakken", zei Ria Ahlers stilletjes. De keiharde trainingsarbeid van de laatste maanden leek ineens geen successen te gaan opleveren. De extra training met gewichten, waardoor haar krachten dermate waren toegenomen dat ze dit seizoen nog tot een persoonlijke recordhoogte van 1.87 meter was gekomen, leek tevergeefs geweest. Want struikelde Ria Ahlers op de 1.84 meter niet (zij sprong in een keer - met geluk - foutloos), op 1.87 meter stokte iedere ritmische bewe ging, die een hoogspringster naar een behoor lijke hoogte moet kunnen stuwen. Niet slecht Driemaal werd de lat finaal geraakt en de twaalfde plaats was het hoogst bereikbare voor Ria Ahlers. „Toch niet zo slecht", grin nikte zij al weer. „Vier jaar geleden kwam ik in München niet verder dan een zeventien de plaats met een hoogte van 1.79 meter". Toch vooruitgang voor Ria Ahlers? Cijfermate riaal blijft betrekkelijk. Het komt er in de topsport op aan dat je op de juiste dag de goede vorm te pakken hebt. Dat de motivatie er op het belangrijkste moment is. En dat laatste viel - bij de overigens altijd wel erg laconiek werkende Ria Ahlers- ernstig te be twijfelen. De laatste dagen had zij al regelma tig in het Olympisch dorp lopen te verkondi gen, dat het allemaal zo lang duurde. Dat ze graag snel naar huis wilde. Haar huis nog even wat opknappen. Ria Ahlers was niet volledig bezig met de Olympische gebeurtenis in Montreal. Haar ge dachten gingen al uit naar de eerste dagen van September. Dan gaat ze trouwen. „Ik hoop dat dan alles beter lukt". Op het moment dat Ria Ahlers uit de arena stapte, waar zij zo'n drie uur had moeten verblijven voor haar serie sprongen, gingen nog elf meisjes door. En na bijna vijf uur strijd kon de uiteindelijke winnares, de Oostduitse Rosemarie Ackermann naar het erepodium. Als enige kwam zijn over de hoogte van 1.93 meter. Een Olympisch record, maar nog altijd drie centimeter onder het Wereldrecord dat eveneens in het bezit van de Oostduitse is. Sprong naar het goud van Rosemarie Ackermann. Met het (ruimschoots) bedwingen van 1.93 meter bewees de Oostduitse dat er.maar één recht had op de Olympische titel. (Van onze speciale verslag gever) MONTREAL Vier jaar gele den had Nederland met llja Keizer (5e) en Bernie Boxem (9e) twee loopsters in de finale van de 1500 meter. Na het vertrek van het duo, dat na de Spelen van München nauwelijks meer in actie kwam, is het middenafstandlopen voor dames in Nederland gestagneerd. Het is de vraag of ons land ooit weer aansluiting zal krijgen op een nummer, dat aan het eind van de zesti ger jaren door Maria Gommers werd beheer st. Die vraag werpt zich op na de series van de 1500 meter, die gisteren werden qelopen. De Ierse Mary Purcell bijvoorbeeld had aan een tijd van 4.08,63 niet voldoende om zich te plaatsen voor de halve finales van vandaag. Zij werd uitgeschakeld omdat in de tweede serie zes loopsters op één lijn over de eind streep kwamen met een onderling verschil van 0,1 seconde. Het was alleen duidelijk te zien dat Loedmilla Bragina, de Olympische kam pioene van München die dëstijds in drie wedstrijden drie maal het wereldrecord verbe terde, als eerste over de streep kwam. Zij won in 4.07,11, de Amerikaanse Francie Larrieu. die na vergroting van de finishfoto als zesde werd geplaatst, noteerde 4.07,21. Bij de zestien loopsters, die in de halve finales uitkomen, is ook werpldrecordhoudster Tatja- na Kazankina (3.56,0) die maandag de 800 meter won in de wereldrecordtijd van 1.54,94. De Russin trof de langzaamste serie. Zij werd achter de Oostduitse Ulrike Klapezinski, die enkele weken geleden als derde vrouw ter wereld na Kazankina en Raisa Katjoekova (Rus) de 1500 meter binnen de vier minuten liep, tweede. Klapezinski won in 4.11,62, Ka zankina noteerde 4.12,10. Bij het discuswerpen dames was Ria Stalman, die ondanks een afstand van 58,18 meter niet van Olympisch niveau werd geacht, waar schijnlijk zonder veel moeite door de kwalifi catie (55 meter) gekomen. Van de vijftien deelneemsters sneuvelde alleen de Amerikaan se Lynn Winbigler maar die was dan ook met een beste prestatie van 53,06 meter ingeschre ven. Evenals bij het verspringen dames, afgelopen vrijdag, bleven de prestaties van de heren duidelijk achter bij het niveau dat normaal wordt bereikt. Van de 31 verspringers, die een afstand van 7,80 meter moesten halen om zich te plaatsen voor de wedstrijd, bereikten slechts negen de kwalificatie-eis. Alejandro Casanas (Cuba) en Willie Davenport deelden niet in de vreug de van Guy Drut. Zo te zien. MONTREAL „Sportadvi- seur van het bureau van de president" is de functie die de winnaar van de 110 meter horden Guy Drut in het open bare leven bekleedt. Mis schien heeft hij ooit wel eens eigenhandig de hoogte van de horden opgemeten, maar veel meer kan het niet zijn geweest. Drut reist sinds de Olympische Spelen van München, waar hij tweede werd achter de inmiddels prof geworden Ameri kaan Rod Miibum, hordelopend de wereld rond. Hij kon rekenen op steun van het Franse gouvernement toen enkele betweters zo onvriendelijk waren om zijn amateurschap in twijfel te trekken, alleen maar omdat de schrale atleet op een foto in de dagbladen naast een fraai gelijnde automobiel poseer de. Wie denkt bij zo iets aan commerciële motieven? Drut mocht alles wat hij wilde op een voor waarde: in Montreal de Amerikanen te snel af zijn. Aan de 40-jarige hegemonie van de Verenigde Staten op de 100 meter horden moest maar eens een einde komen. Drut behoefde zelfs niet bij al die andere atleten te verblijven. Hij kreeg een keurige tweeper soonskamer in een hotel voor zichzelf en zijn vriendin Als hij maar won. Gisteren was het zo ver. Guy Drut zegevierde op het korte hordennummer voor de jonge Cubaan Alejan dro Casanes en de winnaar van 1968 de 33-jarige Willy Davenport. „Even afrekenen", zei men in het Franse kamp en Drut betaalde alle goede gaven, waarmee de staat hem overlaadde met rente terug. Hij startte zijn monoloog met de opmerking dat, zoals iedereen weet, de Franse eet- en drink gewoonten een bezoek aan dat land buitenge woon aantrekkelijk maken. De levenskunst, die de Fransman uitstraalt, heeft vanzelfsprekend ook zijn aantrekkelijkheden. Maar de buiten- staander moet zich daarin niet vergissen. In Frankrijk wordt uit dit korte leven het maxi mum gehaald wat erin zit. Kijk maar eens naar Guy Drut. Eigenlijk altijd geblesseerd. Pijn aan het linkerbeen. Maar opgeven nooit. De Olympische sprinttitels bij de dames zijn eerlijk verdeeld tussen West- en Oost-Duits- land. Na de overwinning van de Westduitse Annegret Richter op de 100 meter ging het goud voor de dubbele afstand naar Oost Duitsland. Het kwam echter niet in handen van Renate Stecher, de dubbele sprintkam pioene van München. Het rijk van de 26-jari- ge krachtloopster uit Süptitz, die de nederla gen die haar zijn toegebracht nog steeds op de vingers van twee handen kan tellen is ten einde. Zij is voorbij gestreefd door meer gestroomlijnde sprintsters. Het verlies van de 200 meter zal Renate Stecher gisteren lichter zijn gevallen dan de nederlaag op de halve afstand. Nu stond zij immers als derde naast landgenote Barbel Eckert. De 21-jarige Eckert, in 1973 drievoudig Europees jeugdkampioene op de 100 meter horden, 200 meter en 4 x 100 meter, verdedig de de voorsprong die zij bij de start nam, op voortreffelijke wijze. Renate Stecher, die in de ongunstige buitenbaan met alle concurrenten achter zich vertrokken was, deed het enige wat zij in die situatie kon doen: zo hard mogelijk doorgaan. De lichtvoetiger Barbel Eckert en 100 meter kampioene Annegret Richter kon zij op het laatste stuk niet opvan gen. Richter bleef slechts tweehonderdste se conde van Eckert en een tweede gouden medaille verwijderd. Het Olympisch sprinttournpoi is voor Raelene Boyle op een bittere teleurstelling uitgelopen. De Australische, in München nog tweemaal tweede achter Renate Stecher, werd in de halve eindstrijd na twee valse starts gediskwa lificeerd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15