„Ik speel het spelletje mee" 889 Succesvol tentamen Bloem en Jacobs Rusland bewees hegemonie met goud MONTREAL Cuba meest succesvol Hegemonie Amerikanen PROGRAMMA Revanche voor Elena Belova met floretploeg Geen twijfel over goud Isamu Sonoda COMPLIMENTEN VOOR PIET LEEGWATER NA BRILJANTE FINALE Door Harry Vermeulen LAATSTE MEDAILLES BIJ ZEILEN VERDEELD M^ntrealletjes Montreal Rusland heeH zowel bij de dames als de heren het goud gewonnen in de handbalsport. Waarmee de hegemonie ondubbelzin nig is bewezen. De heren hadden de meeste moeite om de handbaltitel van Joegoslavië over te nemen. In de finale tegen Roemenië moest haast letterlijk geknokt worden voor de winst, die uiteindelijk kwam met de cijfers 19-15. De dames versloegen in de finale Oost-Duits- land met 14-11. De overwinning van de Russische herenploeg mag toch wel verrassend heten. Het heren team was tot deze Spelen op de wereld- en Olympische kampioenschappen nooit verder gekomen dan een vierde plaats bij de wk van '72. In München, waar het handbal voor het eerst op het programma stond, werd Rusland vi|fde na een overwinning op West-Duitsland- ,ln Montreal bereikte de ploeg de top Op Joegoslavië, dat teleurstellend vijfde werd, na werden alle tegenstanders - met gebruik van veel lichaamskracht - zonder mededogen on deruit gehaald. Ten aanschouwe van 16.000 toeschouwers heeft Rusland het in de finale tegen Roemenië helemaal niet gemakkelijk gehad. De toe schouwers waren allemaal op de hand t Roemenië. De Russen hielden echter •hoofd koel en behaalden hun - verdiend overwinning op basis van hard en verdedigen. De Russische dameshandbalsters hebt met een helft aantrekkelijk spel i strijd tegen Oost-Duitslsnd de gouden i daille gewonnen. Het eerste deel, dat werd afgesloten, was nauwelijis interessa Pas daarna kwam er pas enige kleur. Duitsland verspeelde toen ook een uitstek de kans op de zege, toen een aantal i kende doelkansen werden verprutst Van zes strafballen verzilverden de uiteinde ke verliezers er bijvoorbeeld maar twee. Russinnen die wonnen met 14-11 deden beter: vijf uit vijf. Bij de Olympische kampit nen waren Zinaida Toersjina en Tatjana IT rest de grootste persoonlijkheden. Toersji scoorde zeven keer en haar teamgenote maal. Wereldkampioen Oost-Duitsland had I meeste rendement van Waltraud Kretzchrr (4) en Roswitha Krause (4). Deze laatste s ster maakte acht jaar geleden in Mexico n deel uit van de Oostduitse zwemploeg. Hongarije verzekerde zich vrij eenvoudig het brons. De pleeg won met 20-15 v Roemenië na een voorsprong bij de rust (10 die ook al weinig onzekerheid overliet. MONTREAL In het bok- stoernooi Is Cuba het meest succesvol. Van de 44 te ver delen medailles veroverde Cuba er In de voorronden en kwartfinales acht Vandaag worden de halve finales ge houden en zaterdag de finales Alle halve finalisten zijn zeker van een plak, want de verliezers in de halve finales krijgen beiden brons. Cuba wordt overigens op de voet gevolgd door de Verenigde Staten mei zeven medailles. Daarna komen Rusland Polen en Roemenië met vijf. Zaterdagavond zal bekend zijn hoe de medailles in de ver schillende gewichtsklassen precies verdeeld zijn. MONTREAL Nadat de boogschutters op het onder deel tachtig centimeter schijf vier onderdelen hebben afge werkt, staat de hegemonie van de Amerikanen al vast. Zowel bij de dames (Luann Ryon) als bij de heren (Darrel Pace) staan zij aan de kop van het klassement. Het Olympische programma voor vrijdag zi er wat betreft de sporten waar Nederlande aan deelnemen als volgt uit: Canadese tijd tussen haakjes Atletiek 1400 (0900) 110 meter horden heren tienkami 1500 (1000) discuswerpen heren tienkami 1500 (1000) 4x 100 meter estafette darm series; 1500 (1000) hoogspringen heren kwa ficatie; 1500 (1000) kogelstoten dames kwalil catie; 1545 (1045) 4x 100 meter estafette her< series; 1700 (1200) polsstokhoog heren tiei kamp; 2000 (1500) 4x 100 meter estafet heren halve finale; 2000 (1500) hink-sta| sprong heren finale; 2030 (1530) speerwerp£ heren tienkamp; 2040 (1540) 4x 400 meti estafette dames series; 2120 (1620) 1500 met< heren halve finales; 2140 (1640) 4x 100 met< estafette dames halve finale; 2200 (1700) 4 400 meter estafette heren series; 2230 (173( 1500 meter dames finale; 2250 (1750) 50C meter heren finale; 2230 (1820) 1500 meti heren tienkamp. KANO 1500 (1000) 500 meter k-1 heren halve final (3) 1530 (1030) 500 meter c-1 heren halve final (3); 1600 (1100) 500 meter k-1 dames halv finale (3); 1630 (1130) 500 meter k-2 here halve finale (3); 1700 (1200) 500 meter c- heren halve finale; 1730 (1230) 500 meter k dames halve finale (3); 2100 (1600) 500 met< k-1 heren finale; 2130 (1630) 500 meter c- heren finale; 2200 (1700) 500 meter k-1 dame finale; 2230 (1730) 500 meter k-2 heren finali 2300 (1800) 500 meter c-2 heren finale; 233 (1830) 500 meter k-2 dames finale. PAARDENSPORT 1900 (1400) dressuur individueel. MONTREAL Plet Leegwa ter was het stralende middel punt van coaches, officials en spelers uit de hele bas ketbalwereld die deze 43-Ja- rige Amsterdammer kwamen complimenteren met zijn bril jante leiding van de finale van de Olympi sche basketbalstrijd die vooral door toedoen van de Amerikanen tot een wervelende show uitgroeide. Piet Leegwater genoot er zicht baar van. Zijn toch al voor Nederlandse en Europese begrippen unieke carrière als bas- ketbalscheidsrechter had met deze finale in het Forum voor zestienduizend uitzinnige toeschouwers, een schitterende bekroning gekregen. Het werd Piet Leegwater duidelijk dat zijn kansen op het leiden van de finale groot waren toen hij drie dagen voor de finale een onbetekenende wedstrijd kreeg toegewezen en hem daarna een dag rust werd toebedeeld. Dat klopte niet met het intensieve schema dat hij tot dan toe had opgelegd gekregen (7 wedstrijden in tien speeldagen) en dat zette de Amsterdammer aan het denken. „Toch kwam het nog onverwacht", aldus Leegwater, „toen de begeleider van de scheidsrechters me kwam vertellen dat de allerhoogste heren van de Basketbalbond mij hadden aangewezen, werd ik finaal bleek, ik schrok er echt van. Ik durf ook gerust te stellen dat ik de nacht voor de finale slecht heb geslapen. Ik heb die wedstrijd wel tien keer in mijn gedachten gespeeld. Ik viel pas om half vijf 's morgens in slaap. Allerlei gedachten schieten je dan te binnen. Je moet H(Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Evenals vier jaar geleden in München hebben de dames van Rus land de titel In de ploegen- wedstrijd op floret voor zich opgeëist In de snelste schermflnale van Montreal tot nu toe rekende Elena Belova c.s. af met Frankrijk, dat zeer verrassend de eindstrijd had gehaald De francaises versloegen in de halve finale de ploeg van Hongarije, die in München nog het zilver won. Die halve finale was overigens veel spannender dan de eindstrijd, want de treffers moesten uiteindelijk bij de stand van 8-8 de doorslag geven: 56-56 in het voordeel van Frankrijk. Rusland had in de halve finale veel minder moeite met West-Duitsland (9-6), dat tenslotte vierde werd, omdat de strijd om het brons tegen Hongarije verloren werd met 4-9. Voor Elena Belova werd de ploegenfinale een revanche voor de individuele wedstrijd, toen zij niet verder kwam dan brons. Het goud ging toen naar de Hongaarse lldiko Schwar- zenberger, die overigens ook nu weer haar klasse bewees door in de strijd om het brons ongeslagen te blijven (4-0). MONTREAL Japanners worden toch nog maar spo radisch verslagen In hun na tionale sport, het judo. Dat bleek weer eens tijdens de Olympische wedstrijden in het middengewicht Het heeft er geen moment naar uitgezien dat de veder lichte en supersnelle Isamu Sonoda het goud in deze klasse niet zou winnen. Valery Dvoinikov, zeker zo sterk, mear minder snel, maakte weliswaar in de voor- en tussen- ronde op weg naar de finale een grootse indruk, maar in de finale tegen de Japanner was hij toch kansloos. Hij liet zich weliswaar niet vloeren, maar liep tijdens de finale zoveel achterstand op dat er over de zege van de Japanner Sonoda geen enkele twijfel kon bestaan. bijna van mijn bankje gleed. Ik had grootste moeite om mijn evenwicht te bev ren". „A jonske, dat moet ge natuurlijk no doen", was het commentaar van de Brab; der Anton Geurts, „morgen vaart ge ma in uw oude kleren". In de tweede heat werden zeer sterke tijd gevaren De winnaars Mattern-Olbrecht (Oo Duitsland) legden 500 meter af in 1.40.14 de Russen Nagorny en Romanovski. die tweede de finishlijn passeerden, deden slechts negenhonderste seconde langer ov Op de totaallijst van de series eindigd Bloem-Jacobs op de vijfde plaats, wat pi spectiefvol moet worden genoemd. mende accommodatie maar een weinig aan trekkelijke entourage. Achter de baan ligt een rivier waarin regelmatig grote boten varen en daarachter een snelweg. Bloem-Jacobs startten in de eerste heat en leken, met de Westduitsers op de derde plaats achter Australië en België niet meer al te veel kansen te hebben. Een ongelooflijke terugval van het Duitse duo Blass-Pasch en een sterke eindsprint van de Nederlanders deden hen net op de begeerde derde plaats eindigen. Hoek- stra-Burny hadden de grootste moeite om zich de Australiërs Southwood-Sumegi van het lijf te houden. De Westduitsers finishten tenslotte op de zevende plaats en moesten een herkan sing varen. Broekje Bijna had Oranje toch zijn plaats in de halve finales gemist. „Het was niet alleen een erg zware wedstrijd", gaf Lo Jacobs onomgewon- den toe, „ik had een nieuw zijden broekje aangetrokken. Dat was zo glad dat ik steeds tenslotte Amerika, het land van herkomst van het basketbal, in de finale fluiten. En dat is niet niks. Ik heb de Amerikanen vorig jaar vijf keer op een toernee in Rusland gefloten, maar dat kun je uiteraard niet vergelijken met een wedstrijd op een dergelijk niveau. En als Europees scheidsrechter moet je dan toch voorzichtig zijn met die Amerikanen. Ze spelen een heel ander soort basketbal. Ze zijn veel harder en trekken zich van een scheidsrechter niet veel aan. Bovendien spelen ze in een zo verschrikkelijk hoog tempo dat het lijkt of ze veel fouten maken maar dat is niet zo". Voorsprong Piet Leegwater, die met zijn Canadese colle ga Ron Fixcroft de afspraak had gemaakt dat ze de spelers de eerste vijf minuten stevig zouden aanpakken omdat dan de partijen meestal gelijk opgaan, zag zijn plannen door kruist door de grote voorsprong die de Ame rikanen in de eerste minuten al opbouwden. „Dat betekent dat je je geestelijk weer moet omschakelen. Maar dat kan ik tegenwoordig erg goed. Ik maak de show mee, hoewel het niet zo is dat de reglementen er onder moeten lijden. Vroeger wilde ik meer de autoriteit zijn, steeds opnieuw laten merken dat ik de baas was. Ik ga er vanuit dat mijn internationale carrière inmiddels voldoende garantie voor dat overwicht geeft. Ik speel nu het spelletje mee. Dat maakt het voor het publiek des te aantrek kelijker". Leegwater, die ook in München van de partij was en die al vijftien jaar internationaal fluit, vindt het niet alleen voor zichzelf een eer dat hij de finale heeft mogen leiden maar hij vindt het ook erg nuttig voor de naam van het Nederlandse en Europese scheidsrechters- korps. Want in eigen land ontbreekt het nog al eens aan waardering, zo oordeelt Leegwa ter. Daarom weet hij nog niet zo zeker of hij nog wel de kracht kan opbrengen om nog als scheidsrechter door te gaan. Geweldig „Ik moet voorzichtig zijn met die dingen. Twee jaar geleden ben Ik ook eens twee maanden gestopt en uiteindelijk toch weer teruggekomen. Het waren echter twee gewel dige maanden voor mijn vrouw en twee kinderen. Eindelijk zagen ze hun vader weer eens. Soms heb Ik In maanden geen vrij weekend". „Ik was op dat moment het gezeur van de spelers en journalisten over de kwaliteit van de Nederlandse scheidsrechters beu. Waar baseerden ze in hemelsnaam hun mening op. Wie ziet er ooit de buitenlandse basketbaltop aan het werk. Op dat punt ben ik zo langza merhand weer gearriveerd. Wat valt er voor mij na zo'n finale in Nederland nog voor eer te behalen? Moet ik me weer door een stelle tje ondeskundigen laten bekritiseren? Daar heb ik eigenlijk niet zoveel zin in. Ik pak de Maccabispelen en volgend jaar de Europese in België nog mee en daarna weet ik het zo net nog niet. Het kon best eens zijn dat ik er dan mee ophou. Bovendien word ik dan al 44 en ik vind basketbal een sport die typisch door jonge mensen moet worden ge leid. Op internationaal niveau kun je bij wijze van spreken doorgaan tot de dood erop volgt maar dat vind ik niet juist, de sport is te snel. er kan op zo'n klein veldje teveel gebeuren waarbij je binnen een fractie van een seconde moet beslissen. Zoiets moet je niet aan oude mensen overlaten". Al zegt Piet Leegwater dan weinig waardering van het thuisfront te ondervinden, de Neder landse Basketbalbond heeft toch nog een aardige geste voor hem verricht. Want Leeg water, die uiteraard de dag na de finale is vertrokken en vandaag in Nederland is gearri veerd. moest de 545 gulden die hem deze sneller dan verwachte terugreis ging kosten zelf betalen. Dat deed de Internationale Bas ketbal Federatie, die met een dagvergoeding van 17 dollar toch al niet al te gul uitpakte, namelijk niet. „Ik stel het bijzonder op prijs dat de basketbalbond dit heeft willen betalen. Ik zie dat toch als een soort waardering voor mijn werk hier". KINGSTON De laatste De Britten Reg White en John Osborne wari olympische medailles bij het al zeker van het goud en verschenen daaro zeilen zijn verdeeld. Alleen, niet meer aan de start. Het zilver ging na de Tornado-zeilers kwamen .-de Amerikanen Dave Mcfaull en Rothwell, d nog In actie. Zondag was aan hun vierde plaats in de laatste rai hun wedstrijd afgelast en voldoende hadden om de Westduitsers Spe daarom was besloten deze gier en Schmall, tweede achter de Australië in te halen op de dag, waarop de sluitingsce- Brian Lewis en Warren Rock, van de twee< remonie in Kingston plaatsvond. plaats in het eindklassement te verdringen. MONTREAL Arend Bloem en Lo Jacobs, het kanoduo dat de eer van hun (kleine) bond in Montreal moet op houden, heeft het eerste ten tamen met goed gevolg af gelegd. Zij legden hun serie af in 1.44.88 over de 500 meter en zullen vrijdag in de halve finales kunnen starten. Daarin zullen zij wellicht weer ontmoeten hun ex-landgenoot Paul Hoekstra die met Jean- Pierre Burny de race won waarin het Neder landse duo startte. Paul Hoekstra, eens een van de vedetten van de vaderlandse kanosport, komt al jaren uit voor België. Hij is van de eenpersoons overge stapt op de „dubbel" en dat betekent dat hij naar het eind van zijn carrière toegaat. Bloem-Jacobs zijn nog niet zo ver. Zij stapten in de twee omdat zij een schier onverbreekba re eenheid vormen omdat Lo Jacobs zijn „opleiding" heeft gehad van Arerid Bloem. Die twee-eenheid manifesteerde zich gisteren op Lo Jacobs en Arend Bloem op weg naar een nalve-finaleplaats. Een bewijs dat nun uitzending terecht is geweest, de baan van het bassin oiympique. Een uitne- In Springfield Illinois. Daarheen vertrekt ook het shirt van scheidsrechter Plet Leegwater. Waarom dat van Leegwater en niet dat van zijn collega Danny Foxcroft uit Canada? „Omdat", zelden de Amerikanen, „het de eerste keer was dat zij van Nederland als basketballand hoorden en omdat veel Ameri kanen nauwelijks weten dat Nederland be staat". Monique Berlioux heeft in een gesprek met de Franse radio heftige kritiek geleverd op het organisatiecomité van de Spelen. De directrice van het IOC stelde dat de organisatoren door een ijzeren gordijn om da Spelen op te trekken er voor gezorgd hebben dat er veel minder sfeer is dan bij de Spelen van Mexico of München. Deze Spelen hebben geen hart, de Olympische geest ontbreekt. In de stad zie je nergens een Olympische vlag. De Spelen van Montreal zijn veel meer die van de organi satie dan van de deelnemers". Op de perscon ferentie van gisteren zei Chantlgny, de per schef van de Spelen: „Ik ben niet alleen teleurgesteld. Ik ben verontwaardigd. Ik heb veel samengewerkt met mevrouw Berlioux en Ik heb haar leren kennen als een Intelligente vrouw. ZIJ moet hier oen bedoeling mee hebben gehad, ook al heeft zij zuiver haar persoonlijke mening gegeven en niet die van het IOC. Ik zou mij haar uitlatingen nog enigszins hebben kunnen Indenken als er ernstige conflicten tuseen COJO en het IOC waren geweest, maar daar Is geen sprake van". Er is een speciale functionaris die vervoer, onderdak en wat er allemaal nog meer bij komt voor koningin Elizabeth moet regelen. Deze hoge heer is Albert Benoit. Hij schrijft voor het gevolg ook de pasjes uit die nodig zijn om in het Olympisch dorp te komen. Toen het gezelschap zich eens meldde, moest Al fred Benoit buiten blijven. Hij had vergeten voor zichzelf een pasje uit te schrijven. Met de enorme belangstelling voor de Spelen is het niet verwonderlijk dat de kranten er zijn er die op zaterdag honderdentwintig pagi na's groot zijn wegvliegen. Op straat staan ook kastjes. Meestal kost een krant vijftien dollarcents, een dikke vijftig. De inwoners van Montreal zagen tot hun verbazing dat op de kastjes die The Gazette op straat heeft staan, was vermeld dat de zondagseditie vijfentwintig dollarcents kost. Paniek ook bij de concurren tie want The Gazette had van zijn leven nog geen zondageditie gemaakt. Deze spelen ook niet. De schilder had een fout gemaakt. Alle kastjes weg, verbazing weg, concurrentie op gelucht. De tweetaligheid speelt de mensen In de provincie Quebec soms wel eens parten. Alles moet In het Engels en het Frans. In een restaurant had men dat leep opgelost Daar hing een bord op de deur van de keuken waarop stond: Silence dans la cuisi ne. Rusland laat niets onbeproefd om de aandacht te vesttgen op de Spelen van 1980 in Moskou. In de Canadese kranten verschenen al halve paginagrote advertenties met de tekst: Een bericht uit Rusland, gastheer van de Zomer spelen 1980". Canada hoopte dat de worstelaar Mitch Ka wasaki een medaille voor zijn land on danks zijn Japans aandoende naam Is het Canadees zou winnen. Maar hij moest vele ponden aan gewicht verliezen. Kawasaki werd uitgeschakeld. HIJ zei:' „Toen Ik vlak voor de Spelen op dieet ging, kon Ik nauwe lijks slapen. Ik moest steeds maar aan lekker eten denken. Ik ben wel afgevallen maar dat was niet vol te houden. Als Ik In het Olym pisch dorp door het restaurant liep om mijn schamel voedsel te halen, sloot Ik mijn ogen maar als Ik langs al dat lokker» liep". Een harde sport, dat worstelen. Omdat de tijd snel gaaf, ook In Montreal, zijn gisteren de repetities begonnen voor de sluitingsceremonie van zondag. Per deelne mend land zullen zes atleten de plechtigheid op het middenterrein mogen meemaken. Uit het Olympisch dorp zijn al 500 atleten vertrokken. Bij hun vertrek worden de deelne mers opnieuw van top tot teen onderzocht om te voorkomen dat er te veel souvenirs worden meegenomen. Twee deelnemers die tijdens het begin van de Spelen hun kaart verloren en daarvan bij de politie melding maakten, hebben hun kaar ten weer terug. De veiligheidsdiensten contro leerden scherper en ontdekten dat de kaarten werden gebruikt door toeristen. Davis Burns (34) had over de kaart van een Britse deelne mer zijn eigen pasfoto geplakt. Gery Praguar (23) speculeerde erop dat de agenten de foto's niet zo naugezet zouden controleren en liet zijn gevonden kaart zoals hij was. Beiden werden betrapt en voor de rechter in Montreal geleld. Zij kregen een boete van 100 dollar (280 gulden) en wel een straf van vijftien dagen hechtenis. De bal waarmee dinsdagavond de Olympi sche finale werd gespeeld, krijgt een plaats In de basketbalhal van de Verenigde Staten, Een hoogspringster faalt. Het geeft niet, want het Olympisch vuur brandt. Het symbool van eerlijke strijd waarbij het deelnemen voorop staat. Of niet? Russische sportvrouwen kunnen dus toch blij zijn om goud. Sponta namen de speelsters hun doelvrouwe op de schouders nadat de finale e positieve uitslag had opgeleverd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14