NEDERLAND REKENDE TE VEEL OP ZILVER IOC toe aan „Hoe komen we er mentaal overheen?" Inzet van Australië zegevierde Achterstand van honderd punten dressuurploeg Medailleverdeling f »»f' FINA sprak boycot uit Het boksen is een van de sporten waarin verlies onherroepelijk uitscha keling betekent. Dit in tegenstelling tot het roeien. Een situatie waar het IOC een eind dient te maken. MONTREAL In het hyperluxe hotel Queen Elizabeth resideren de hoge heren van het internationaal Olympisch Comité. Voorop de president, Lord Kilianin, gevolgd door een stoet hoogwaardigheidsbekleders bij wie de Nederlandse jonkheer (Herman van Karne- beek) er maar een van de lagere rangorde is. De bewaking van het in het centrum van de stad gelegen hotel is in overeenstemming met de belangrijkheid van de personages. Geen muis kan onopgemerkt het gebouw binnensluipen en er zijn ettelijke legitimaties voor nodig om een blik in het gebouw te mogen werpen. Daar zetelt het congres dat niet danst maar praat, en denkt. Maar er is nog nooit gedacht aan de om vangrijkheid die de Spelen langzamerhand hebben doen uitgroeien tot een moloch die nauwelijks meer te hanteren is. Het aantal deelnemers groeit, het aantal deelnemende landen eveneens en het logische gevolg is dat een programma in elkaar moet worden gedraaid dat met moeite aaneen kan worden gepast. Vooral omdat het een onevenwichtig programma is waarbij in de eerste week een lawine van evenementen moet worden ver werkt en de Spelen de tweede week sterk „vermageren". Het gevolg is ook dat een fors aantal accommodaties noodzakelijk is om alles op tijd te kunnen verwerken, en dat vergt weer een kapitaal om van te duizelen. Het congres praat en denkt maar het werkt nog grotendeels met de reglementen die de grondlegger van de moderne Olympische Spe len. Pierre baron de Coubertin. heeft samen gesteld in de onderhand grijze oudheid. Af en toe wordt iets gewijzigd de amateurregel bijvoorbeeld is wat verruimd maar verder dobberen de Spelen voort op het oude stra mien waarin enige sporten sterk bevoordeeld worden volgens een ook al niet meer zo jeugdige formule die door de respectievelijke bonden is uitgedokterd. Tijd vergend De meeste tijd vergende sporten zijn boksen dat liefst dertien dagen en dan tot de kwartfinales van de vroege ochtend tot de late avond vergt, volleyball dat twaal'f dagen in de weer is en hockey dat elf dagen in beslag neemt Wie in het bokstoernooi verliest, ligt er meedo genloos uit. Evenzo bij zwemmen,''atletiek of worstelen. Maar wie roeit of kano vaart, mag het altijd nog eens proberen. Dat houdt een Door Herman van Bergem onrechtvaardigheid in ten opzichte van elke andere van de eenentwintig sporten tellende I Olympische programma's. Het zou de over- j zichtelijkheid en het soepeler verwerken van het programma in de hand werken indien ook bij die sporten de normale gang van zaken zou worden gevolgd: niet roeien of kanoën i naar een plaats die recht geeft op de volgende ronde houd! uitschakeling in. Omdat de regels a van de betreffende bonden nu eenmaal zo |li luiden, worden ze klakkeloos door het IOC jpl overgenomen en ontstaat de vrij zotte situatie jyj dat een radicaal in de serie uitgeschakelde ploeg in de herkansing zich nog kan plaatsen voor een halve finale en dan zelfs de eindstrijd B kan bereiken. Ten opzichte van andere spor- ten moet dat een scheve situatie worden genoemd. Dit kan ook worden opgemerkt over het turnen waar een lawine van medailles door fl een en dezelfde turner of turnster kan wor- H den behaald in de teamwedstrijd, de indivi- B duele competitie en de afzonderlijke toestel- ra len die bij heren zes in getal zijn zodat een topturner tot een opmerkelijke oogst kan komen. Hij dient elk toestel te beheersen, wil hij in aanmerking komen voor de landsequipe en derhalve kan hij een goede gooi doen, mits topturner, naar de medailles. De rijk gelauwer de Rus Nikolai Adrianov heeft verklaard dat de individuele totaalcompetitie volkomen nut teloos is en best van het programma ge schrapt zou kunnen worden. In vroeger tijden, toen weinig landen met weinig atleten naar de Spelen trokken, kon j met het programma royaal worden uitgeko- ■I men. Het aantal landen steeg na de tweede wereldoorlog snel en in Mexico 1968 werden i voor het eerst meer dan honderd landenploe- gen onderdak gebracht. Zowel München 1972 als Montreal 1976 gaven een nog groter aantal te zien waarvan er, zoals bekend, in Canada zo'n dertig bij nader inzien de koffers maar weer vroegtijdig pakten en afreisen voor de Spelen goed op gang waren gekomen. Sinds Athene 1896 is het getal van de deelnemers vertienvoudigd en het wordt langzaamaan bij na ondoenlijk dat gigantische leger atleten onder te brengen en te verzorgen. In de hyperluxe hotels in de verscheidene Olympische steden werd al menigmaal gespro ken over „versobering van de Spelen". Het na afloop van het vierjaarlijkse evenement wel dansende congres zou zich eens kunnen bui gen over uitdunning van sommige sporten waardoor versobering niet slechts een loos woord zou zijn. n :»•;♦<-,> Jt* 1 Het eerste en enige doelpunt voor Nederland in strijd tegen Nieuw-Zeeland. Coen Kranenburg (rechts) loopt juichend weg van het doei. Wouter Leefers juicht met hem mee. MONTREAL De te leurstelling trilde nog zo lang na in de ver moeide lichamen van Oranje dat aanvoerder Andre Bolhuis somber zei: „Ons grote probleem is nu: hoe komen we er mentaal overheen. Er is nog veel te doen als we vrijdag willen proberen een bronzen me daille te halen. Maar goddank zijn we nu van de favorietenrol af". Ne derlands Hockeyteam werkte zich in het kwalificatietoernooi en de eind ronden op tot de ploeg, die zonder meer finalist zou worden. Van alle kanten, ook van de zijde van de spelers, werd na alle soepel verlo pen duels het besef steeds groter dat er na de spelen van Helsinki 1952, waar zilver werd veroverd, eindelijk weer een stuk eremetaal uit de Olympische prijzenkast kon worden gegrist. En als was het vermetel om op goud te rekenen, zilver zat er in ieder geval in. Het lot was in de halve eindstrijd de Nederlan ders gunstig .geweest. Nieuw-Zeeland stond als nummer een op het verlanglijstje. Het werd Nieuw-Zeeland. Coach Van Heumen benadruk te het nog eens: „We waren ervan overtuigd dat Nieuw-Zeeland de zwakste tegenstander van de laatste vier is. We hebben die ploeg niet onderschat, maar we waren toch ook niet gespannen genoeg". Andre Bolhuis gebruikte directer taal „Dit was onze slechtste wed strijd van het gehele toernooi. Ik heb daarvoor deze verklaring. In de voorbereidingsperiode hebben we alle wedstrijden die om drie uur in de middag werden gespeeld bij warm weer, slecht gespeeld. Het was drie uur, het was heet en we deden het weer beroerd". Brons is vrijdag het hoogst bereikbare. Nog een niet versmaden medaille na vierentwintig jaar maar hoe stellig had het team op ten minste zilver gerekend. Te stellig waarschijnlijk, zodat er toch ongewild en ongemerkt een brokje zelf overschatting binnen was geslopen toen Nieuw-Zeeland als tegenstander uit de bus kwam. De hetft van de eerste speeltijd kon Neder land het duel nog bijbenen op gelijk voeL Daarna zakte het tempo, verdween de soe pelheid uit de combinaties, werd er roeke loos hard en slordig gepasst en ging Nieuw- Zeeland hoe langer hoe meer de wedstrijd beheersen, zodat In de derde verlenging het onvermijdelijke gebeurde. De slimme Tony Ineson, met Barry Maister en de snelle en gewiekste Ramesh Patel tot de sterksten in de Neiuwzeelandse ploeg beho rend. sloeg uit een corner loepzuiver en keihard in. Nieuw-Zeeland had de finale bereikt omdat na de stand 1-1 na twee verlengingen de score geen wijziging had ondergaan en in de daarop volgende verlengingen even tueel dire voordat atrafbellen zouden worden genomen de stri|d ten einde was bij het eerste doelpunt Dat kwam op naam van de bejubelde Tony Ineson die werd bedolven onder zijn ploegge noten terwil de Oranjemannen, alsof ze slaap dronken waren, aangeslagen naar de kant sloften. Het ideaal dat ze zichzelf gesteld hadden en waarvoor ze zo knap hadden gespeeld, was uiteengespat. Slechts in hun ogen het brons kan nog worden behaald maar dan moet tegen Pakistan, dat door de barbaars hard spelende Australiërs werd ver slagen, worden aangetreden. En toch gaf het eerste part van het duel met de Nieuwzeelanders geen reden tot wijfel aan de capaciteiten van Oranje. De zeer behoorlijk gevulde tribunes om het kunstgrasveld van het stadion van McGill University herbergden een flink aantal Nederlanders die een levendige strijd konden aanschouwen waarin Nederland de leidng nam. Maar de marge was te gering. Op een schitterende lange pass van Wouter Leefers kon Paul Litjens rechtstreeks wop weg gaan naar doelman Paul Ackerley. De robuus te „doordouwer" met de helaas zwakke stick techniek stuitte op de Nieuwzeelander. Dit had de openingsscore moeten zijn, die Nederland een rianter uitzicht op het verdere verloop van de strijd had gegeven. Het bleef bij het doelpunt dat Coen Kranenburg vier minuten later maakte. naar Litjens geexpedleerd die Kranenburg In staat stelde zijn ploeg op 1-0 te brengen. Maar er volgde een fabuleuze solo van Thur Borren die om Bart Tamlniau gleed en langs de uitlopende Sikklng scoorde (1-1). Coach Van Heumen na afloop: „In het begin liep het nog wel maar na de gelijkmaker gingen we steeds minder spelen. Andre Bol huis had zijn dag niet. Hij had geen vat op de bal. Geert van Eijk is ook niet gevaarlijk geweest". Het „vermogen" van de ploeg, die zo soepei tjes naar de demi-finale was gegleden, werd steeds minder, ledereen liep met „plakkende Zwak Herman van Bergem schoenen" en de desorganisatie nam gaande weg toe. Nieuw-Zeeland handhaafde het hoge tempo en liep steeds simpeler langs de tegen stander. De strafcorners werden regelmatig bijgeturfd maar daaruit kwam ook het manco bij de Nieuwzeelanders tot uitdrukking. Ze beheersten het afmaken niet. Of Sikking bracht redding. Hij behoedde in de tweede helft zijn ploeg al voor een definitieve uitscha keling voor het zilver. Falen Wondertje Maarten Sikklng, die weer de nodige wonder tjes in het doel tot stand bracht, had zojuist een comer gestopt en meteen de bal ver Ook Nederland faalde In het nemen van strafcorners. Van Heumen: „We speelden met strafcorners altijd flfty-flfty. Nu kregen we er twee. Een werd tot lang corner ver werkt, de andere werd door Litjens te hoog ingeslagen". Het tempovolle, fantasierijker ook bij straf corners die op verschillende manieren werden genomen en niet uitsluitend volgens het tevo ren ingestudeerde schema en gemakkelijker Maarten Sikking (Van een speciale verslaggever)- MONTREAL Voor de eer ste maal in de geschiedenis van de Olympische Spelen zal de finale van het hockey- toernooi gaan tussen de twee vertegenwooraigers van Oceanië, Aus tralië en Nieuw-Zeeland. Dit houdt tevens in dat India en Pakistan voor het eerst sinds 1920 buiten de eindstrijd zijn gebleven. Zowel Australië (in poule A) als Nieuw-Zeeland (poule B) had zich pas na een beslissings wedstrijd voor de halve finales weten te plaatsen. De nummers één van beide groe pen, Nederland en Pakistan, moeten nu gaan uitvechten wie brons als troostprijs krijgt. Het duel tussen Australië en Pakistan, bijge woond door ongeveer 12.000 toeschouwers onder wie vele in Montreal wonende Pakistani. stond op een veel hoger niveau dan de er aan voorafgaande wedstrijd Nederland Nieuw-Zeeland. Pakistan leek op een duidelijke overwinning af te gaan toen Aktar Rasooi al na 45 secon den van de Maleisische scheidsrechter Vijiya- nathan een strafbal mocht nemen wegens een overtreding van de Australische doelman Ro bert Proctor. De Pakistaanse nummer vijf maakte geen fout (1—0). Het was een keiharde wedstrijd. Van beide zijden toonde men geen enkele consideratie met de tegenstander en het kwam dan ook herhaaldelijk voor dat een speler krimpend van de pijn op het kunstgras lag. De Australiër Riley moest al na twee minuten voor een ernstig „vergrijp" voor straf enkele minuten achter het eigen doel gaan staan. Daar had hij kennelijk snode plannen gesmeed. Drie minuten voor rust zorgde hij na een fraaie actie van Browning voor de gelijkmaker. In de tweede helft bleef het vinnige karakter behouden. Australië stelde tegenover het tech nische surplus van de Aziaten een onwaar schijnlijke hoeveelheid inzet. Dit wapen zou de ondergang worden van Pakistan. Met nog tien minuten te spelen schoot Irvine onhoud baar raak uit een strafcorner (2—1). De Pakis tani kwamen ondanks stormachtige aan moedigingen van hun landgenoten op de tribunes deze deceptie niet meer te boven. Met gebogen hoofden verdwenen zij naar de. kleedkamers. De schande van München 1972, toen Pakistan de finale van West-Duitsland verloor en bij de cérémonie protocolaire wei gerde de zilveren medaille te accepteren, kan niet worden gevolgd door het succes van Montreal 1976. O cc UJ -J 2 3 O K LAND: O O N CC O (0 t- Rusland 33 31 23 87 Oost-Duitsland 30 19 18 67 Verenigde Staten 22 26 19 67 West-Duitsland 9 7 11 27 Bulgarije 5 7 7 19 Japan 5 4 7 16 Polen 4 3 6 13 Hongarije 4 1 6 11 Roemenië 3 6 7 16 Groot-Brittannië 3 4 4 11 Finland 3 0 0 5 Zweden 3 1 0 4 Italië 2 9 2 13 Tsjechoslowakije 2 2 3 7 Frankrijk 1 2 4 7 Joegoslavië 1 2 1 4 Noorwegen 1 1 0 2 Jamaica 1 1 0 2 Cuba 1 1 0 2 Denemarken 1 0 2 3 Trinidad en Tobago 1 0 0 1 Mexico 1 0 0 1 Canada 0 3 6 9 Nederland 0 2 3 5 België 0 2 1 3 Portugal 0 2 0 2 Spanje 0 1 0 1 Australië 0 0 4 4 Iran 0 0 1 1 Oostenrijk 0 0 1 1 Nieuw-Zeeland 0 0 1 1 Brazilië 0 0 1 1 Zwitserland 0 0 1 1 Zuid-Korea 0 0 1 1 spelend Nieuw-Zeeland kon nog slechts wor den gestopt door overtredingen waarvan er twee van zodanige aard waren dat eerst Hans Jorritsma de gele kaart kreeg en er voor vijf minuten het veld uit moest en vervolgens Theodoor Doyer die gedurende de tweede helft voor Geert van Eijk werd ingezet. Het was een wonder dat Nieuw-Zeeland niet de strijd besliste in de reglementaire speeltijd. Een lange comer moest door Taminiau naast het doel worden gewerkt. Sikking moest nog eens koelbloedig redden. En Nederland liet de laatste kans, pal voor tijd, lopen toen een lange corner verkeerd werd gestopt. MONTREAL De internatio nale zwembond (FINA) heeft gisteren in Montreal, op het jaarlijkse congres, besloten Zuid-Afrika en Rhodesië in verband met de in die landen gehanteerde apartheidpol itiek uit te sluiten van de FINA. Het congres aan vaardde dit besluit met 85 stemmen voor. terwijl een totaal van -79 stemmen vereist was. Ook in de verlenging van tweemaal zevene- neenhalve minuut heerste Nieuw-Zeeland. Van Heumen: „De stickvastheid was groter, en ons centrum speelde zwak". Steeds zwak ker zou een beter kwalificatie zijn geweest Jebbink viste de bal nog eens uit de hoek van het doel, een schitterende solo van Mcln- tyre, ingezet voor Borren, eindigde in het zijnet. Nieuw-Zeeland vond steeds weer ope ningen die Nederland moeizaam en weifelend vergeefs zocht. Het was duidelijk. Nieuw-Zeel and maakte zich op voor de beslissende slag. Paul Litjens hief nog wel de hand toen hij had gescoord, maar onreglementair omdat de bal uit de tweede) strafcorner „snijdend" te hoog was ingeslagen. De derde verlenging was nauwelijks begonnen of Tony Ineson verwees Nederland naar de strijd om het brons, morgen tegen Pakistan. Dus toch Pakistan, maar Nederland had vurig gehoopt daartegen de eindstrijd te kunnen spelen. Voor het eerst in de Olympische geschiedenis geen Aziatische vertegenwoordi ger in de finale maar twee „outsiders", van wie de een Nieuw-Zeeland, dat net zo verras send in de ogen van Nederlands spelers en coach oranje naar de kleine eindstrijd verwees als Australië dat deed met de Pakista ni die, getuige het optimisme bij de aanhang, even sterk hadden gerekend op een finale plaats. Coach Van Heumen: „Nieuw-Zeeland heeft geweldig goed gespeeld". Aanvoerder Andre Bolhuis: „Nieuw-Zeeland was individueel beter en we hebben het initiatief uit handen gege ven. Het zal heel moeilijk voor ons worden om vrijdag weer in de piste te komen. Er is nog een hoop te doen voor het zo ver is". BEREIK BROMONT Christine Stuc- kelberger, de eerste amazo ne van de Zwitserse dres- suur-equipe, heeft er giste ren in Bromont voor gezorgd, dat Zwitserland In de landen- prijs voorlopig de leiding heeft. De Zwitserse behaalde ep „Granat" 1869 punten en eindigde met dit totaal zee punten voor de Westduftser Harry Boidt (1863 punten), die op „Woyceck" reed. In het landenklassement is West Duitsland eerste met 3614 punten. De tweede plaats is voor Zwitserland met 3259 punten en de derde voor de Verenigde Staten met 3088 punten. Nederland is met 2982 punten zesde op de ranglijst, met een niet onoverbrugbare achter stand op Amerika. Aan de landenprijs wordt door acht ploegen deelgenomen: Zwitserland, West Duitsland. Denemarken, Rusland, Nederland, Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en Canada Door dat ieder land drie deelnemers heeft afgevaar digd en Frankrijk, Italië en Argentinië - die niet aan de landenprijs deelnemen - een ruiter heeft uitgezonden, komen 27 deelnemers in actie bij de dressuur. De twaalf best geplaat sten na de Iandenwed6trijd kwalificeren zich voor de individuele ontmoeting van vrijdag. In de landenwedstrijd zijn de Westduitsers, die in Tokio en Mexico Stad goud wonnen op dit onderdeel, maar vier jaar geleden de eer aan Rusland moesten laten, de grote favorie ten. In de individuele rangschikking is de Westduit ser Harry Boldt met Woycek tweede met 1863 punten en diens landgenoot dr. Reiner Klimke met Mehmed derde met 1751 punten. Jo R'utten staat met Banjo zevende met 1533 punten en Louky van Olphen met Aleric op de tiende met 1449 punten. Louky van Olphen-van Amstel, die gisteroch tend als eerste Nederlandse deelneemster in Bromont in actie kwam in de landenwedstrijd dressuur, de 42-jarige Blaricumse, die met haar Vosruin Alaric als eerste Nederlandse deelneemster in actie kwam mocht van de vijf juryleden de volgende cijfers noteren: 296, 268, 289. 314 (van het Nederlandse jurylid) en 282. De derde Nederlandse combinatie Marjolijn Greeve met Lucky Boy zal vandaag rijden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13