rolitie: arrestatie van vrouwelijke Carlos' :en toevalstreffer Nieuw bestuur Zusters van Liefde Orwell-prijs voor Praagse schrijver Ludvik Vaculie Vrije concurrentie Engelstalig boek op exportmarkt ARIJS TERRORISTENPARADIJS LAATSTE NEDERLANDSE ZUSTER UIT VIETNAM GEZET NIEUW CONCORDAAT VATIKAAN-SPANJE Oudste Nederlandse missionaris overleden VAN DE GEVANGENIS NAAR DE KANSEL DONDERDAG 29 JULI 1976 19" LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze correspondent W. L. Webb) Manchester Ludvik Vacu- Iik. wiens werken sinds 1969 in Tsjechoslowakije verboden zijn en die geregeld wordt las tiggevallen door de Tsjechi sche politie (die ook het ma nuscript van zijn laatste ro man in beslag nam), heeft nu de eerste George Orwell Her- denkingsprijs gekregen. Hij is de absoluut juiste keuze voor deze nieuwe, door Penguin in gestelde prijs, waarbij nu de ene radicale patriot geëerd wordt in de naam van de an dere, en die juist op een ogen blik komt dat het bitter nodig is dat men zich Vaculik herin- tert en dë internationale er kenning geeft die hij verdient ils schrijver in de onafhanke- ijke traditie van Hasek. ïoch hijzelf noch Penguin rerwachten dat hij toestem ming zal krijgen om naar Lon- len te komen om zijn prijs /an 2500.— in ontvangst te nemen. Er is tot nu toe ook nog geen antwoord binnenge komen op het telegram waarin iet goede nieuws werd meege deeld aan de Tsjechische mi nister van cultuur. 7as de melancholieke glim- ach van Alexander Dubcek iet symbool van het „mense- ijk gezicht" van het Tsjechi sche socialisme in 1968, de stem daarvan was zonder twij fel die van Vaculik. Orwell zou genoten hebben van de ontmy thologiserende openhartigheid en moed die hij toonde bij zijn toespraak op het Praagse schrijverscongres dat zovele Tsjechische ogen opende in de herfst van 1967. „Laten we aannemen dat nie mand van ons geboren is om het leven aangenaam te ma ken voor degenen die over hem heersen", zo begon een deel van zijn briljante analyse van het wezen van de politieke macht, een reeks inzichten die hij met zoveel pijn en moeite had verworven. ,„...de eerste wet van de macht is het verlangen om blijvend te zijn. De macht reproduceert zichzelf in steeds getrouwere kopieën....de macht heeft een voorliefde voor mensen met dezelfde innerlijke constitutie als zijzelf. Maar aangezien die slechts in geringe getale voor handen zijn, moet zij ook ge bruik maken van andere men sen en die mensen aanpassen aan haar behoeften. „De meest bruikbare onderda nen zijn natuurlijk de mensen die zelf naar macht verlangen, en vervolgens mensen met een slecht geweten en mensen waarvan neiging naar comfort en eigen voordeel geen morele grenzen kent. En voor een be paalde periode, onder bepaal de omstandigheden en voor het bereiken van bepaalde doelen kan de macht ook tijde lijk gebruik maken van een verscheidenheid van morele absolutische en altruistische maar slecht geinformeerde enthousiastelingen zoals ik". Dezelfde moedige directheid lag ook ten grondslag aan zijn oproep aan het volk in 1968, de petitie van 2Ó00 woorden die door de Sowj et-leiders als voorwendsel werd aangegre pen voor hun machtsvertoon tegen het regime Dubcek Zowel zijn romans „De Bijl" me gave om door de haarkl overijen van de machtsverhou ding heen te kijken en bloot te leggen waar macht niet te gen bestand is: het geluid van de menselijke stem, de ene mens die praat tegen de ande re mens, van gezicht tot ge zicht. En het is op grond van die gave een gave waar Orwell ook uiting aan trachtte te ge ven en die nog steeds maar al te weinig voorkomt dat de mensen die Vaculik kennen en zijn geschriften gelezen heb ben hem beschouwen als een onontbeerlijker held van onze tijd dan bijvoorbeeld Soltsje- Ludvik Vaculic nitsin met zijn morele donder slagen. Zijn woorden zijn nu het kost bare overblijfsel van het gewe ten dat sprak in de in de kiem gesmoorde Tsjechische refor matie. En hij is nog niet tot zwijgen gebracht, ondanks de twee ernstige beschuldigingen van subversief gedrag die hem van de kant van de autoritei ten boven het hoofd hangen en die hem vagelijk steeds onder dreiging houden in een Kafka- achtig administratief voorge borchte. De eerste beschuldi ging heeft te maken met een interview dat hij in 1973 gege ven heeft voor de Engelse tele visie. „Ik kan niet klagen", zei hij toen. „Ik zou niet weten bij wie". De tweede beschuldiging staat in verband met een idee waar toe hij werd geïnspireerd door het samenvallen van een over val van de veiligheidspolitie op zijn flat en de aankomst in Praag van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties die een ere-doc- toraat in de rechtsgeleerdheid kreeg aangeboden van de ou de Karei-universiteit. Dat idee kreeg gestalte in zijn open brief aan dr. Waldheim, „On toelaatbare Gedachten", die ook de reden was dat hij nu de Orwell-prijs gekregen heeft. (Copyright The Guardian) WASHINGTON (RTR) - Het Amerikaanse ministerie van justitie en 21 grote uitgever smaatschappijen hebben een akkoord bereikt dat vrije con currentie van Engelstalige boe ken op de wereldmarkt verze kert. In 1974 waren de uitgevers, krachtens de Amerikaanse anti- kartelwetgeving, aangeklaagd omdat zij de exportmarkt on derling zouden hebben willen verdelen. Daarbij zouden af spraken zijn gemaakt om elkaar in bepaalde geografische zones niet „dwars te zitten" en zouden bepaalde uitgevers uitsluitend zaken gaan doen met bepaalde boekenimporteurs. Van dit streven naar marktbe heersing zijn de uitgevers terug gekomen, zonder overigens schuld te bekennen. Het Ameri kaanse ministerie van justitie heeft een federale rechter in New York verzocht het akkoord via een uitspraak juridisch te onderbouwen waarmee tegelijk het geding tegen de uitgevers wordt geseponeerd. De betrokken uitgevers zijn zon der uitzondering grote namen in de Amerikaanse branche bene vens de Amerikaanse takken van Engelse uitgeverijen als MacMillan, Penguin en de Ox ford University Press. Alvorens met de uitgevers tot een akkoord te komen heeft het ministerie van justitie er nota van genomen dat de Britse bond van uitgevers recent een einde heeft gemaakt aan zijn „tradi tionele marketing-overeenkom- st", waarbij men de zaken on derling geografisch had ver deeld. De Britse bond was door het ministerie aangemerkt als me- de-verantwoordelijk voor de ge wraakte poging tot kartelvor ming. Dat komt door het innige contact tussen Britse en Ameri kaanse uitgevershuizen die met name blijkt uit exclusief copy right over en weer. Wolfgang Wagner getrouwd Bayreuth Wolfgang Wagner, kleinzoon van componist Ri chard Wagner en directeur v^in het aan diens muziek gewijde Festival van Bayreuth, is woens dag in het huwelijk getreden met Gudrun Mack. De bruid is bij de „Festspiele", die deze maand hun 100ste edi tie beleven, werkzaam als public relations medewerkster. Beide echtelieden waren eerder gehuwd. Jenny Arean treedt op in het programma „Scherts, Satire. Songs en ander snoepgoed", dat van dinsdag 3 augustus af te zien is in Diligentia. Verdere medewerkenden zijn: Dimitri Frenkel Frank. Jeröme Reehuis. en Robert Long. Schertssatire en song-show in Diligentia Van dinsdag 3 t.e.nl zaterdag 7 augustus komt de nieuwe show „Scherts, satire, songs en ander snoepgoed", die al enige tijd in Amsterdam stond, in bet Haagse Diligentia. Aan deze show werken mee Jenny Arean, Robert Long, Jerome Reehuis en Dimitri Frenkel Frank. Deze laatste zorgde overwegend voor de hyper-luchtige teksten, terwijl Robert Long een aantal eigen liedjes in deze show beeft ingebracht. Het combo Henk de Jonge zorgt voor de muziek. De show is opgebouwd uit snelle sketches, waarin een grote reeks zaken uit de dagelijkse praktijk van het leven aan de orde wordt gesteld. De uitvoerenden springen van de hak op de tak, geheel in de geest van de ontwerpers/makers van deze show. Een aspect van de show is mede, dat het speelplezier van de uitvoerenden er een even belangrijke rol in moet spelen als de inhoud, die soms erg uit de lucht gegrepen is. in onze correspondent Paul Webster) RIJS Nadat iemand een prek had afgeluisterd in een in het Quartier Latin werd Iyne Barge, die lerares En- i is aan een lyceum in Saint een communistische rstad van Parijs, en die de Franse pers "de Carlos een rok aan" genoemd dt, gearresteerd bij een anti-terroristische aktie de politie. ral elders in Europa zou de tie zichzelf gelukwensen met 'arresteren van een vrouw de reputatie heeft Ulrike nhof en Leila Khaled in één willen zijn. Maar terwijl de tie met haar ondervraging leerde te bewijzen dat zij een aantal van Carlos' rollen in Parijs overgenomen had, werd haar aanhouding uitgelegd als een bewijs dat Frankrijk een internationaal terroristencen trum geworden is omdat de po litie daar zo hopeloos faalt. Zonder een zweem van trots in zijn stem stelde een inspecteur die had deelgenomen aan de onderzoekingen en de aanhou ding van Evelyne Barge en haar vier mannelijke medeplichtigen op beschuldiging van bomaan slagen: "Dit is de eerste keer in zeven jaar dat er terroristen zijn aangehouden na een bomaan slag en confronteerd zijn met bewijsmateriaal". Dat is een beschamende uit spraak na 180 bomaanslagen in Frankrijk dit jaar alleen al en na de piek van 500 bomaansla gen vorig jaar. En iedereen was dan nog zo beleefd om niet te praten over de vijf onopgeloste moorden op hoge diplomaten in Parijs in de afgelopen 18 maan den, waarvan de minister van binnenlandse zaken Poniatows- ki de schuld heeft geschoven op linkse terreurgroepen. Onder die moorden zijn die op de am bassadeurs van Turkije en Boli via die op klaarlichte dag op drukke straten werden doodge schoten. Zelfs de politie zelf vindt de aanhouding van Evelyne Barge niet eens een triomfantelijk stukje speurwerk. Een tipgever van de politie in een café hoor de toevallig een gesprek waarbij een student zat te pochen dat hij twee mensen kende die bij re cente bomaanslagen betrokken waren geweest, een bij de Roth schild Bank en een bij een poli tiebureau. Toevallig waren de twee mensen waar hij hét óver had net gearresteerd vanwege een poging tot autodiefstal en hadden zij al een lange straflijst van autodiefstallen. Dat spoor leidde naar een gevaarlijk mis dadiger en zijn vriendin Evelyne Barge, dezelfde Evelyne Barge die in Israël gevangen had geze ten nadat ze door de douane had geprobeerd te wandelen met een voorraad explosieven. Zij werd toen beschuldigd van plannen om hotels op te blazen in het toeristenseizoen rond Pa ssen. De nu 31-jarige mejuffrouw 1 Politiemannen omringen de auto van de vermoorde Turkse ambassadeur. Barge zat maar drie jaar uit van de 14 jaar waartoe ze was ver oordeeld, en keerde daarna weer naar Frankrijk terug. Maar ondanks de indrukwek kende reeks misdrijven die ze op haar naam had, waaronder het opblazen van olie-installaties in Rotterdam, scheen de Franse politie toch verbaasd te zijn haar weer aan het werk te vin den, nu blijkbaar weer als advi seur voor explosieven bij een groep die zich het Internationale Revolutionaire Front noemt. Het is ongelooflijk dat het voor Evelyne Barge zo gemakkelijk was om zonder opgemerkt te worden haar betrekkingen met extremisten weer te hervatten. Het is ook erg veel gevraagd om nog illusies te hebben over de effectiviteit van de anti-terroris tische aktiviteiten van de Fran se politie sinds de affaire-Carlos van het afgelopen jaar. Drie ongewapende agenten van de geheime dienst gingen toen met Carlos praten zonder zich bewust te zijn van het feit dat deze man het centrum vormde in Parijs van een netwerk van terroristen dat aanslagen had georganiseerd op wereldschaal. De drie agenten werden neerge schoten terwijl Carlos ontkwam, en twee van hen zijn daarna overleden. Carlos voelde zich wel veilig in Parijs, terwijl hij operaties zat te plannen als de gijzelingsaktie in de Franse ambassade in Den Haag, en dat voelen verscheide ne regionale groepen en interna tionale fronten zich ook, die toch hoogspanningsmasten op geblazen hebben, aanslagen hebben gepleegd op kerncentra les, olie-installaties hebben plat-' gebrand en de politie voor de taak hebben gesteld alleen al vorig jaar in Parijs meer dan 2000 bommen onschadelijk te maken. De politie voert drie redenen aan waarom het schijnbaar zo gemakkelijk is voor vaak maar kortstondig operende groepen, die even snel van naam als van doel wisselen, om in Parijs werkzaam te zijn. Een daarvan is dat men zo gemakkelijk aan explosieven kan komen. De tweede reden wordt ge- vormd door de leemtes die er in de wet bestaan. Bij een poli tiecontrole op de wegen vorig jaar werd een wagen aangetrof fen die vol zat met materialen waarvan men bommen kon ma ken en waarin ook bekende le den van de GARI zaten, een met de Basken geassocieerde revolu tionaire groepering. Maar zon der de wet te veranderen is het in Frankrijk bijna onmogelijk aan te tonen dat de bedoeling bestaat om een misdrijf te be gaan. Men moest hen dus laten gaan. Maar de voornaamste reden is dat er geen anti-terreurbrigade bestaat, omdat die kwestie poli tiek nogal gevoelig ligt. In het middelpunt van deze hele zaak staat minister Poniatowski van binnenlandse zaken,wiens populariteit bij opiniepeilingen schijnt te dalen naarmate het falen van zijn politiemacht dui delijker wordt en naarmate het onmogelijker blijkt om resulta ten te bereiken met de verras singsovervallen van de politie waaraan hij zelf eens leiding gaf. De politie hoopt op een anti-ter reurbrigade zoals de Duitsers die kennen, een elitecorps van 220 man, uitgerust met de mo dernste opsporingsapparatuur. De Fransen wijzen erop dat, zelfs ondanks het feit dat de Baader-Meinhofgroep een nieuw recordniveau van bo maanslagen gevestigd heeft, er in Frankrijk toch nog altijd drie keer zoveel met succes bekroon de aanslagen plaatsvinden als in Duitsland. (Copyright The Guardian) Zuster Mediatrix Hoes is herkozen tot provinciaal overste van de Zusters van Liefde. Het kapittel van de congregatie dat twee weken in Rosmalen bijeen is geweest, koos tevens een collegiaal bestuursteam, bestaande uit zes zusters. Ook werd besloten om naast het provinciaal kapittel, dat eens per jaar bijeenkomt, een provincieraad op te richten. Het is de bedoeling dat deze raad, bestaande uit 12 permanente en 12 wisselende leden, minstens vier keer per jaar bijeenkomt om het beleid te bevestigen, bij te sturen of om te buigen. Deze vergaderingen zullen worden voorafgegaan en gevolgd door bijeenkomsten in 12 districten, waaraan alle 2100 leden van de m 1832 in Tilburg opgerichte congregatie kunnen deelnemen. In een nieuwe beginselverklaring wordt het leven in gemeen schap sterk benadrukt alsook de beleving van de evangelische raden (ongehuwd zijn omwille van het rijk Gods, gehoorzaam heid en gemeenschap van goederen). Deze raden hebben volgens de verklaring dan pas waarde, „als we daardoor groeien tot innerlijk vrije mensen, die met heel hun hebben en houden radikaal ten dienste staan van de blijde boodschap. Het leven in deze tijd heeft ons laten ontdekken, dat de geloften relatie- scheppend en gemeenschapsvormend kunnen werken". Verder stelt het kapittel dat er ruimte moet zijn voor vele vormen en mogelijkheden in wederzijds vertrouwen en respect, maar dat deze pluriformiteit ook haar grenzen heeft. Men dient uit te gaan van het gemeenschapsleven, de drie geloften en de bijzondere dienstbaarheid jegens de evenmens. Anders tast men de pijlers van het religieuze aan, stelt men zich onafhankelijk op en plaatst men zichzelf daardoor buiten de gemeenschap. Het wonen in een communiteit beschouwt het kapittel als de meest geëigende vorm van de religieuze gemeenschapsbeleving. Zusters, die niet in een communiteit leven, wordt op het hart gebonden op een andere wijze gestalte te geven aan het gemeenschapsleven. Verder beveelt het kapittel aan een voort gaande zorg voor het toenemend aantal bejaarde zusters. Over de werksituatie van de zusters „m deze snel veranderende maatschappij" wordt opgemerkt dat het nodig is eigentijdse vragen in kerk en maatschappij te signaleren en te onderzoeken welke bijdrage de congregatie kan leveren tot het lenigen van deze noden. Vroeger waren de Zusters van Liefde vooral werkzaam in het onderwijs. Thans vervullen zij ook allerlei taken in het maatschappelijk, medisch en pastoraal werk. Vanaf februari hadden de zusters uit het hele land het kapittel voorbereid. 2 oktober wordt het kapittel besloten met een bijeenkomst in de Bossche Brabanthallen, waarvoor alle zusters zijn uitgenodigd. )nder de 25 buitenlandse mis- ionarissen die 9 juli Vietnam ijn uitgezet bevond zich ook Nederlandse zuster Lies )assen (65), afkomstig uit het .imburgse Rijckholt. Zij was i laatste Nederlandse missio- laris in Vietnam. Vermoed Kordt zich in het land nauwe- ijks nog buitenlandse geeste- ijken bevinden. luster Dassen, lid van de e congregatie van Sint- aulus, heeft ruim 40 jaar in (ietnam gewerkt, eerst in het oorden en later in het zuiden,- i ze Hanoi had moeten ver aten. De zuster had geweigerd tóropvoedingsbijeenkomsten Pij te wonen. „Want," zo zei ze ik ben hier voor de armen". )e autoriteiten hadden haar weggestuurd met het argu ment: u ziet er niet zo goed meer uit. Gaat u maar uitrus ten in uw vaderland. Om de zelfde reden is ze nu op het vliegtuig gezet, zo heeft ze haar familie geschreven van uit Frankrijk, waar ze uitrust voor zij 16 augustus naar Ne derland komt voor een maand. Het afscheid in Saigon was hartverscheurend, zo schrijft zij. 20 jaar had zij er een ziekenhuis geleid en twee te huizen voor duizenden vlucht elingen. De Nederlandse am bassade had haar het laatste jaar herhaaldelijk aangeraden het land te verlaten. Een uitgewezen Franse pries ter, Jean Faugere, heeft bij aankomst in Parijs verklaard, dat het regime de bevolking vertelt dat buitenlandse mis sionarissen spionnen zijn. De heropvoedingsbijeenkomsten zijn volgens hem niet alleen gericht tegen de kerk, maar tegen alle godsdiensten. Er zouden 2 bisschoppen en onge veer 200 Vietnamese priesters in de gevangenis zitten. De kerken krijgen erg weinig be wegingsvrijheid. Eucharistie vieringen op zondag mogen niet langer dan een half uur duren. Bij het afscheid zeiden de au toriteiten tegen de missionaris sen: „Bedankt voor alles wat de paters en de zusters vele jaren voor Vietnam hebben gedaan. Nu echter de gods dienstvrijheid is verzekerd, is de aanwezigheid van buiten landse missionarissen niet lan ger nodig en zijn de Vietname se priesters voldoende". In Rome is gisteren het concordaat herzien dat sinds 1953 de betrekkingen tussen het vatikaan en Spanje regelde. Koning Juan Carlos heeft het recht prijsgegeven als Spaans staatshoofd r.k. bisschop pen in zijn land te benoe men. Het vatikaans voor recht dat priesters in Span je slechts kunnen worden beschuldigd en veroor deeld met toestemming van hun bisschoppen is verval len. De nieuwe overeenkomst werd ondertekend door de Spaanse minister van bui tenlandse zaken en door kardinaal Billot, de „minis ter van buitenlandse za ken" van het vatikaan. Koning Juan Carlos had reeds op 15 juli meege deeld af te zien van het recht dat hij in zijn land bisschoppen mag benoe men. Tegenstander van het voormalige Spaanse regi me waren van oordeel dat wijlen generaal Franco bij zijn keuze van bisschoppen trachtte de houding van de kerk te beïnvloeden in poli tieke zaken waartegen het staatshoofd gekant was. Tot nu toe zond het Spaan se staatshoofd een lijst van zes te benoemen bisschop pen naar Rome. De paus wees daar dan drie van aan maar de uiteindelijke keuze berustte bij Madrid. In ruil hiervoor was de Spaanse regering bereid geweest geen priesters voor de burgerrechter te dagvaarden zonder toe stemming hunner bis schoppen, en bisschoppen konden niet voor de rech ter worden gedaagd zonder dat het vatikaan dit had goedgevonden. In de afge lopen jaren zijn de regels evenwel herhaalde malen geschonden en er zit nog steeds een aantal rk pries ters in Spanje in de gevan genis. WERELD EN KERK Te Manilla is 20 juli pater Godfried Aldenhuysen (93) overleden. Hij was de oudste Nederlandse missionaris. Afkomstig uit Volkel (gemeente Uden), is hij vanaf 1909 praktisch onafgebro ken in de Filippijnen werkzaam geweest. Meer dan vijftig jaar is hij pastoor geweest in de hoofdstad in een parochie van ruim 50.000 gelovigen. Hij had de grootste parochieschool ter wereld, die ongeveer 5000 leerlingen telt. Hij was lid van de missiecon gregatie Van Scheut en ridder in de orde van Oranje Nassau. Drie Amerikaanse gevangenen hebben theologie gestudeerd om na hun vrijlating predikant te worden. Ze werden tot zware straffen veroordeeld vanwege respectievelijk inbraak, moord en geweldpleging. Ze zitten gevangen in Candon City (Colorado). Als eerste komt de voormalige inbreker Philip E. McLendon na zeven jaar hechtenis 15 augustus voorwaardelijk vrij. Hij wordt aangesteld tot predikant in de baptisten-gemeente Bethse- da in Commerce City. Later wil hij zich vooral wijden aan de zielzorg onder de gevangenen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11