ONTVOERINGEN BIJ GRENOBLE WERK VAN PSYCHOPAAT Toch akkoord over evacuatie gewonden uit Libanees kamp i FAMILIE AMIN OEFENDE MET NIEUWE WAPENS Scholen Soweto weer gesloten D ACTEUR SPEELDE TE GOED: IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN NSDAG 27 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ANWB en rUta Consumentenbond: wielt laar deugt niet iDEN HAAG (ANP) „De nieuwe snorfiets bad beter nooit op de weg kunnen komen. De snorfiets is gevaarlijk, duur, milieu-on vriendelijk, onrustig en verbruikt veel benzi ne uit een te kleine tank." Tot deze conclusie komen de ANWB en de Consumentenbond in een gezamenlijk onder- jzoek naar de kwaliteit en de veiligheid van (snorfietsen. De resultaten van dit onderzoek ^ijn te vinden in de Consumentengids van augustus. De organisaties hebben de twee merken die de handel zijn onderzocht en stelden vast, lat de prijzen niet veel onderdoen voor kewone lichte bromfietsen. Ook merkte men pp dat bij één der beide merken de topsnel- leid 26 kilometer per uur was. De snorfiets j niet harder dan 20 kilometer per uur. lovendien bleek opvoeren tot een hogere belheid niet ingewikkeld te zijn. het rijden op de snorfiets was volgens de brganisaties geen onverdeeld genoegen. De •ertuigjes trillen „irritant". ,3epaald gevaar lijk zijn de gedragingen bij sterk afremmen, pet achterwiel kan van de grond komen. Het »enzineverbruik is ongunstig. De actieradius s zeer beperkt. De sterk geknepen motortjes de snorfietsen produceren onder normale Omstandigheden minder geluid dan die van jichte bromfietsen, maar de luchtverontreini- ing is niet veel minder", aldus de consumen- [engids. Het blad tekent hierbij aan dat het Iragen van een helm voor de berijder van feen snorfiets niet verplicht, maar bepaald niet iverbodig is sSflannen van tester terp raaniekvoetbaT itkaajecht (ANP) „De beperkin-, i". D die minister Westerterp het e hif<kvervoer wil opleggen zul- jeen zodanige kettingreactie leeg brengen, dat van het [offePbaar vervoer in zijn geheel ids minder gebruik zal wor- gemaakt. Een weg terug is ——bitvoering van de voorgeno- "■Hi maatregel nauwelijks nog F v0Jclijk". beelj een commentaar van die y^kking hebben de gekozen le- i van de NS-ondernemings- et gisteren de strijd aange- iden met de snoeiplannen de minister, eig© ee -schjimindenng van het open- iluitf voorzieningenniveau in de n }jpd- en weekenduren zal de 1 (1 /P van bet autopark en het ruik van particulier vervoer n ooprderen. De voorgenomen em2?treêel °P paniekvoet- ït eeistoelt ™et °P wetenschappe rs vastgestelde gegevens en rtenf niet in het beleid op lange t. Dpi11"» aldus de gekozen OR- zoif1- De „initiatiefgroep ver- en vervoer" in Amersfoort, |rin een groot aantal actie- tatiefPen samenwerkt, heeft gis- geprotesteerd tegen de ggXgenomen tariefsverhoging g ggj de treinkaartjes met 8 pro- t. „Volstrekt in strijd met het Jroersbeleid op lange ter- is zijn commentaar. (Van onze correspondent Jan Drum men) PARIJS Een 20-jarig meisje Olga Moisenko is, zoals gisteren gemeld, na bij Grenoble voor de ogen van haar verloofde ontvoerd een maand nadat twee andere personen eveneens in Gre noble verdwenen waren. In een kort daarop gezonden boodschap werd een losprijs van 750.000 franks (420.000 gul den) geëist door de „Groep 666 van de Rode Brigade". De politie is ervan overtuigd dat hier een psychopaat aan het werk is en dat er géén groep 666 en evenmin een Rode Brigade bestaat. Maar met de ontvoering van Olga Moi senko is een affaire waaraan aanvanke lijk weinig aandacht besteed werd, hoogst actueel geworden. De dubbele ontvoering van 21 juni van Christian Leroy (24) en Muriel Trabelsi (21) werd destijds weinig serieus opgevat, omdat de verdwenenen elkander goed kenden en beiden op het punt stonden van hun resp. echtelieden te scheiden. Men ver moedde dat het hier een soort mystifi catie betrof die door de betrokkenen zelf op touw was gezet. Een dagblad in Grenoble ontving kort daarop een brief getekend door de „Groep 666 van de Rode Brigade", waarin de identiteits kaarten van beide verdwenen jongelie den zaten en de eis tot betaling van een losprijs van 4 miljoen franks (2.250.000 gulden) geformuleerd werd. Later kwa men andere brieven waarin de losprijs daalde tot 3,5 miljoen en zelfs tot een half miljoen en tenslotte werd geëist dat het openbare transportsysteem van Grenoble gratis moest worden en dat de grote warenhuizen en supermarkten van de stad voor 44 miljoen levensmid delen en kleding aan behoeftigen moes ten uitdelen, tenslotte de brief waarin gedreigd werd dat de beide gijzelaars opgehangen zouden worden. Later kwam een brief waarin nauwkeu rig de plek aangegeven stond van een boom waaraan de twee ontvoerden op gehangen zouden zijn. Op de bewuste plaats en ook elders werd door de politie niets gevonden en afgezien van enkele telefoontjes liet de zogenaamde Rode Brigade niets meer van zich horen tot het afgelopen weekeinde. Een gemaskerde man hield de auto aan waarin Olga Moisenko en haar verloof de enkele kilometers van Grenoble op een bergweg reden, dwong het jonge meisje haar vriend met een touw te boeien en verdween met haar in de auto. Enkele uren later werd er getele foneerd om te zeggen dat op bepaalde plaatsen boodschappen te vinden wa ren. De politie vond inderdaad, maar niet op een plaats die via de telefoon aangegeven was, een aantal enveloppen waarin haarstrengen van de ontvoerde jonge vrouw zaten en eveneens haar polshorloge en voorts de eis tot een losprijs van 750.000 franks. Het hand schrift op al deze boodschappen was identiek met dat van de brieven met betrekking tot de op 21 juni verdwenen personen. Kroll bekent nog twee moorden DUISBURG (AFP) De 43-jarige geestelijk gestoorde Westduitser Peter Kroll, die recent reeds zes moorden op vrouwen en jonge meisjes had toegegeven, heeft opnieuw twee moorden bekend. Volgens het parket in Duisburg gaat het om een 16-jarig meisje dat op 26 juli 1959 bij Essen werd gewurd en om een ongeveer 60-jarige vrouw die tien jaar later eveneens in het Roergebied en op dezelfde wijze om het leven werd gebracht. Dankzij de nieuwe bekentenis van Kroll zal mogelijk een juridische dwaling kunnen worden rechtgezet. Voor de moord op het 16-jarige meisje is indertijd een toen 24-jarige vertegenwoordiger, die hardnekkig bleef ontkennen, tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Veilingen RUNSBURG. Oa$0fn220. Anjers Am. 0.409 52040. 1.730 975. Asters 1.348 487. Cempanula 0,219 860. Chrys. Gepl. N. 0.601 3240. Chrys. Tros JR. 2,987 8128. Wirrel Suprem 0.160 1400. Dehlia 0,206 4220. Freesia 1.550 3583. Gerbera 0.519 1810. Gladiolen 0,289 356905. Glad. Colvill. 0.228 21869. Glad. Nanus 0,227 152740. Godetia 1.617 289. Hyacinthen 0.150 10. Ir.s 3.077 3791. Lelie Kelk 0,438 5160. Lelie Tak kas 0.637 86800. Liatris 0.174 27690. Magriet 1.417 393. Ornithogalum 0,062 55280. Rozen Grootbl. 0,249 1670. Rozen Kleinbl. 0,675 1180. Scabiosa 0,183 2180. Snijgroen 0,512 610. Statice 1.300 10992,-Stephanotis 0.085 200. 2e soort per bos 0,900 70. 2e soort per stuk 0,233 24450. An|ers Tros 0,324 13899. Rozen Bacca ra 0.285 9530. Rozen Sonia 0.262 7498. Stro/- nlthogalum 97—30 p.bos. Stelleen 134P.BOS. Rozen: Belinda, Carol, Evergold. Gamette. La Minuette, Marimba, Zorlna, Baccara. Ilona, Esther Ofarlm, Annabel, Motrea, Teach Inn, Golden Times. Mercedes. Sonia, Yellow Belin da, 9—40 p.stuk. Iris: Prol. Blaauw 283-19 p bos. Freesia: Apollo. Aurora. Ballerina. Fan tasy. Blue Heaven. Golden Yellow, Golden Melody. Gemengd 125—210 p bos. Anjers: Alice. Carnaval, Charmeur, Rose, Lena. New Arthur, Keefer. Nora, Le Reve, Rode Sim, Esperance. Dark Lena. Witte Sim. Helga Nad|a, Yellow Dusty 35—58 p.stuk. ROELOFARENDSVEEN. 26 juli, sni|bloemen Agapanthus 31—12 p.stuk. Alstroemeria 2543 p.stuk. Anjers tros 33—78 p.stuk. As- I. Chrysanten s 176—29 p.bos. Chrys. Jaar- p.bos. Wirrals Supreme rond Spider 259-19 Hunting Song. Sprint Flower Song, Petrus Forellen-maffia Een geheim zinnige „forellen-maffia" plun dert sinds dit voorjaar visvij vers in de Oostenrijkse provin cie Stiermarken. Naar schatting zijn tot dusver meer dan 600.000 forellen verdwenen. Wespen In een ziekenhuis in het Zwitserse Locarno is maan dag de 18-jarige Lina Maechler overleden, die zes dagen tevoren op een camping in het nabijgele gen Ascona was aangevallen door een zwerm wespen. Oude aap Oudheidkundigen van de Chinese volksrepubliek hebben in de provincie Joenan fossiele resten gevonden van een prehistorische aap. Volgens het persbureau Nieuw China kan de vondst licht werpen op de afstamming van de mens. Zij omvat ruim 100 tanden, een bij na complete onderkaak en frag menten van een bovenkaak. Op grond van nog voorlopig onder zoek taxeert men de ouderdom ergens tussen drie en 12 miljoen jaar. Aanslag mislukt De Turkse oppositieleider Bulent Ecevit is gisteravond in New York ont snapt aan een moordaanslag. Een 40-jarige Griek richtte in het Waldorf Astoria hotel een geladen pistool op de Turkse politicus. De man, die Ecevit tot op een meter afstand had weten te benaderen, werd echter door veiligheidsagenten overmees terd voordat hij kon schieten. Koningspaar uit Zweden op staatsbezoek DEN HAAG (ANP) - Ko- ning Carl XVI Gustaf en Koningin Silvia van Zwe den zullen op uitnodiging van koningin Juliana en prins Bernbard van 25 tot 28 oktober a.s. een staats bezoek aan Nederland brengen, zo beeft bet mi nisterie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het reeds eerder aangekon digde staatsbezoek van de koning, dat in juni jl. zou plaatsvinden, moest in ver band met zijn huwelijk uit gesteld worden. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen en minister Van der See van landbouw willen de werkingsduur van de Wet Universitaire Bestuurshervorming (WUB) verlengen tot 1 september 1982 in plaats van 1 septem ber 1980. De bewind slieden hebben hier toe een nota van wij zigingen ingediend, die zij gisteren aan de tweede kamer hebben gestuurd. Zij hebben hiertoe besloten, omdat het rapport van de com missie voor de be stuurshervorming over de werking van de WUB pas midden Wet democratisering universiteit (WUB) twee jaar verlengd 1978 wordt verwacht. Daarna zal er nog veel tijd nodig zijn om de vereiste advie zen in te winnen en de instanties gelegen heid te geven voor het bepalen van hun standpunten, aldus de bewindslieden. Een tweede wijziging, die zij voorstellen is, dat de meerderheid van het zogenaamde vakgroepbestuur dient te bestaan uit wetenschappelijk personeel in vaste dienst en tenminste voor tweederde uit personeel in vasté dienst De bewind slieden willen hier mee de continuïteit van het vakgroepsbe stuur garanderen en ook dat bij facultei ten waar veel niet- wetenschappelijk personeel in dienst is, dit voldoende verte genwoordigd kan zijn. Het wetenschap pelijk personeel in tijdelijke dienst plus de studenten kunnen door deze bepaling maximaal eenderde van de bestuursplaat- sen bezetten. NAIROBI Niemand hoeft zich zorgen te maken over de explosies die zaterdagnacht lijn gehoord bij het hoofdkwartier van presi- Iflent Idi Amin van Oeganda in Kampala. Een militaire woordvoerder heeft gisteren meege deeld dat de ontploffingen het gevolg waren Van het feit dat de president en zijn familiele den oefenden met anti-tank- en luchtdoelwa- Het Keniase blad Kenya Standard had eerder gemeld dat Amin zijn commando-post was bntvlucht toen een groep zwaar gewapende j militairen was komen opdagen. De woordvoer der heeft dit echter tegengesproken en gezegd dat „de leden van het gezin van de president r Jiun bekwaamheid toonden in het verdedigen ip/an Oeganda tegen een vijand". Amin, zijn "twee vrouwen en enkele van zijn kinderen bedienden de modernste wapens, aldus de woordvoerder. „Alle schoten raakten nauwkeu rig doel." Radio Oeganda heeft voorts gemeld dat 29 politie-officieren met pensioen zijn gezonden, niet omdat zij „slecht" waren maar omdat zij hun taak niet doelmatig verrichtten. Gisteren heeft Amin aangekondigd dat vliegtui gen van buitenlandse luchtvaartmaatschappij en in verband met het olietekort in zijn land niet langer in Oeganda kunnen bijtanken. De maatregel is ook van kracht voor de East African Airways, een maatschappij die op grond van een overeenkomst gezamenlijk wordt geëxploiteerd door Oeganda, Kenia en Tanzania. Het olietekort in Oeganda is het gevolg van de weigering van Kenia om olie te leveren aan Amin wegens niet betaalde reke ningen. JOHANNESBURG (Reuter) Een hoge politiefunctionaris heeft meegedeeld dat zwarte schoolkinde ren stenen hebben ge gooid naar medesch olieren die weer naar school waren gegaan in het Afrikaanse woongebied Soweto bij Johannesburg. Te gen de middag giste ren werden alle scho len in het gebied ge sloten. De commissaris van politie in Soweto, Le Roux, zei dat er geen gewonden waren en dat het rustig in het woongebied was. De scholen in de zwarte woongebieden rond Johan nesburg en Pretoria wer den vorige maand gesloten na ongeregeldheden uit protest tegen het verplicht stellen van Afrikaans op de scholen bij die onlusten vie len 176 doden. De regering heeft inmiddels afgezien van invoering van het Afri kaans als voertaal voor het onderwijs in een aantal vakken. Uit berichten die maandag in Johannesburg werden' ontvangen, bleek dat in an dere zwarte woongebieden in de oostelijke helft van Zuid-Af rika de onrust voortduurde. In het week einde werd melding ge maakt van negen afzonder lijke incidenten van brand stichting en stenen gooien in Transvaal Natal en Oranje Vrijstaat. In op één na alle gevallen waren scholen het doelwit van de aanvallen. BEIROET (AFP-Reuter) In Beiroet is toch nog een akkoord bereikt over evacuatie van de ge wonden uit het Palesteinse vluchtelingenkamp Tal Zaatar, in de oostelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad. Dit heeft de bemiddelaar van de Arabische Liga in Libanon, Hassan Sabri el Kholi, aangekondigd. Het Palestijnse kamp wordt al sinds 22 juni door rechtse troepen belegerd. De toestand in het kamp wordt afgrijselijk ge noemd, met name nadat zaterdag door de voortdu rende beschietingen een gebouw bezweek boven een ondergrondse schuilkelder. Onder de puinho pen zitten mogelijk honderden mensen opgesloten. Enkele vertegenwoordigers van het Rode Kruis zijn in staat geweest het kamp binnen te gaan en contact op te nemen met de verantwoordelijke leiders. Volgens algemeen aanvaarde cijfers bevin den zich rond de duizend gewonden in het kamp, terwijl de bevolking van naar schatting 10.000 personen in uiterst precaire omstandigheden ver toeft. Volgens de internationale hulporganisatie sterven dagelijks kinderen tengevolge van uitdro ging. Een Palesteinse woordvoerder heeft maandag ge zegd dat de hoop op het vinden van overlevenden, in de door puinhopen bedolven ondergrondse kel der van het vluchtelingenkamp steeds kleiner wordt. Bezuinigingen: problemen gemeenten DEN HAAG (ANP) De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) verwacht dat de beperking, zoals die naar voren komt in de circulaires van de staatssecretaris van bin nenlandse zaken over de ge meentefonds- en onderwijsuit- keringen voor 1977 vele ge meentebesturen voor grote pro blemen zal plaatsen. In een verklaring zegt de VNG te begrijpen dat ook de gemeen ten moeten delen in de beper king van de groei van de over- heidsuitgaven. Verlaging van de I groei van 4 pet naar 3,5 pet betekent echter dat hierop een korting van 12 pet wordt toege past. De VNG vraagt zich wel af of deze korting niet te fors is uitgevallen ten opzichte van andere sectoren van de over- heidshuishouding. Deze vraag kan echter pas worden beant woord na verschijning van de miljoenennota 1977, aldus de VNG. BRUSSEL - De hoofdpersoon uit een nieuwe Vlaamse speelfilm, Jaak Ver bist, is tijdens opna me in de bekende Brusselse Louiza- laan, gisteren met spoed naar een zie- kenbuis vervoerd. Niet omdat hij onwel was, maar omdat bij zijn rol te goed speel- Gepland was dat Verbist op die Loui- zalaan onwel zou worden. Met verbor gen camera's werd daar een opname van gemaakt. Voorbijgan gers echter, die meenden dat er ie mand werkelijk ern stig ziek was gewor den, belden de hulp diensten, die met be kwame spoed een ambulance naar de „plaats van het onge val" stuurden en die Verbist naar een zie kenhuis bracht Pas in het ziekenhuis kreeg de acteur de gelegenheid om ui teen te zetten dat hem niets mankeer de. Toch was er nog een telefoontje van de filmregisseur voor nodig om Verbist uit het ziekenhuis te krij gen. De film waarin Verbist zijn rol zo na tuurlijk speelt heet Mirliton. llllllllllltlUlllllllllllllllllllllll AMSTERDAM (ANP) Snelrekenaar Wim Klein (63) heeft gistermiddag in Amsterdam zijn nieuwste wereldre cord rekenen ge vestigd, door in drie minuten en 43 se conden de drie-en- zeventigste machts wortel uit een getal van 510 cijfers te trekken. De uit komst was 9537699. In het prof. Zee manlaboratorium in Amsterdam had de staf van het labora torium een compu ter een ingewikkel de berekening laten maken. Klein moest deze opgave uit het hoofd weer terugre kenen. Ter vergelij king: de computer had twee seconden nodig. Klein hoopt overigens voor het eind van de maand de tijd voor een dergelijke bereke ning nog te bekor ten. Het record van Klein is uniek in de wereld. Alleen een Mexicaan houdt zich nog bezig met dergelijke reken kunsten. Hij doet echter veel langer over de berekenin gen, die bovendien eenvoudiger zijn. tlllllllllllllllllllllllllllllllllll Weeroverzicht De Bilt Een krachtig hoge- drukgebied ten westen van Ier land verandert slechts weinig van plaats. De depressie-aktivi- teit speelt zich daarom hoofdza kelijk op noordelijker breedten af. Boven onze omgeving blijft een noordwestelijke stroming koele oceaanlucht aanvoeren. Wolkenvelden uit de Noordzee drijven in deze stroming Neder land binnen. Hieruit valt echter vrijwel geen neerslag. Vooruitzichten voor donderdag. In het algemeen weinig verande ring. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp: om streeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kaïjs op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Amsterdam De Bilt Deelen Luchth. R'dam i Vlissingen j Bordeaux Frankfort 1. bew h. bew. Italiaanse communisten op belangrijke plaatsen ROME De Italiaanse commu nisten en christendemocraten zijn gisteren tot een overeen stemming gekomen waardoor de communistische partij be langrijke posten zal krijgen toe bedeeld in de parlementaire commissies voor het innen van de belastingen en de uitgaven van de regering. Woordvoerders van de twee grootste partijen in Italië in de Senaat en in de kamer maakten melding van de overeenkomst over het voorzitterschap van de diverse parlementaire commis sies. In de afgelopen 28 jaar heeft geen enkele communistische af gevaardigde aan het hoofd ge staan van een parlementaire commissie. Actie technici Rotterdams openbaar vervoer ROTTERDAM De technici van het gemeentelijk vervoers bedrijf (RET) in Rotterdam hebben gisteren, als gevolg van een conflict met het college van B en W in de Maasstad, beslo ten geen improviserende maat regelen meer te nemen die ver tragingen bij metro of ander openbaar vervoer moeten voor komen. Het conflict gaat over de ver goeding voor het verrichten van wacht- en waakdien$ten buiten kantooruren, tijdens het week einde en de feestdagen. De com pensatieregeling die nu geldt, wordt door de technici „zeer slecht" genoemd. Het college van B en W wil echter nog even wachten deze regeling uit te breiden. New York Tel Aviv Tunis Schweiker tweede man naast Reagan LOS ANGELES Oud-gouver neur Ronald Reagan van Cali- foraië zal senator Richard Sch weiker tot kandidaat voor het vice-presidentschap benoemen als de republikeinse conventie hem de kandidatuur voor het presidentschap geeft. Schwei ker is senator voor Pennsylva nia en staat bekend als een liberaal. De 50-jarige senator Schweiker was tot nog toe neutraal geble ven in de strijd om de republi keinse nominatuur tussen Rea gan en president Gerald Ford. Reagans keuze komt als een verrassing voor vele republikei nen die hadden gedacht dat hij John Conn ally zou nemen, de vroegere minister van financiën die van democraat republikein werd. Schweiker is lid van de senaats commissie voor de inlichtingen diensten. Hij heeft een onder zoek geleid naar beweringen dat de moord op president John Kennedy een represaille was voor pogingen van de CIA om de Cubaanse leider Fidel Castro te vermoorden. Voedselvergiftiging in Miinchen: 175 zieken MÜNCHEN - Na bet nuttigen van Schaschlik, afkomstig van een bedrijf dat aan kantines levert, zijn gisteren in Miinchen en omgeving 175 mensen ziek geworden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7