LEIDSE BINNENSTAD AUTOVRIJ? ,,Bij foute dagvaarding liever thuis LEIDSE KANTONRECHTER: X.C. peilt Ijneningen in ^gemeenten met verkeersvrij "centrum Weerstand middenstand slaat om in enthousiasme Randstad" mag geen reclameborden uithangen LEIDSE COURANT PAGINA 3 rgelconcert in Marekerk n LEIDEN De organist Bartelink zal vrij- 30 juli in de Marekerk er een orgelconcert geven. Het is het derde concert uit jde serie K&O-zomerorgel- jconcerten 1976. Op het pro- t (gramma staan werken van afH. Scheidemann, J. Pachel- Bbel, J. S. Bach, G. Ff. Han del, W. A. Mozart, J. tel Brahms, R. Schumann en tyA. van der Horst. Het con cert begint om 20.15 uur en ii de kaartverkoop 2,75, vi/ 2,50 en 2,25) vindt op het bureau van K&O, Oude Vest 45. aOok telefonisch zijn kaar- aten te bespreken: telefoon &141141. Op de avond van döhet concert zullen in de Ma- pi rekerk eveneens toegangs- zd kaarten verkrijgbaar zijn. ^Programma's worden gra- tftis uitgereikt 27 JULI 1976 doorgaand verkeer te willen maken. Nu een deel van dit plan- op het punt staat verwezenlijkt te worden, heeft het college zich het ongenoegen van de winkeliers, de stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel op de hals gehaald. Een deel van de winkeliers is wel voor afsluiting van de Breestraat, maar dan van een totale afsluiting. Ook (brom)fiet- sers, bussen en taxi's zouden er niet meer mogen rijden. Een gedeeltelijke afsluiting vanaf het Stadhuisplein tot het Gangetje zou eventueel ook nog acceptabel zijn. „Daarmee wordt het doorgaand verkeer geweerd, terwijl de Stadsgehoorzaal en het Stadhuis gewoon bereikbaar blijven", aldus een van de winkeliers. De vice-voorzitter van de stichting Leidse Binnenstad, de heer J. van Egmond, noemt de afsluiting van de Breestraat „waanzinnig". Hij stelt zich op het stand punt dat afsluiting alleen maar verant woord is, wanneer aan een aantal dwin gende voorwaarden, zoals het creëren van parkeerplaatsen, is voldaan. Op drie ver schillende punten, bij voorbeeld op de Boommarkt, de Ir. Driessenstraat en de Garenmarkt zouden parkeergarages moe ten verrijzen. „Voor het publiek is het alleen aantrekkelijk in de Leidse binnen stad te komen winkelen wanneer het niet verder dan vijftig meter naar de winkels hoeft te lopen", aldus de heer Van Eg- mond. Het Breestraat-plan noemt de heer Van Egmond een van de vele adhoc-beslis- singen, die het binnenstadsbeleid van het Leidse college kenmerken. Leiden loopt overigens bepaald niet voor op met haar plan een voetgangersgebied te willen creëren. Vele gemeenten hebben inmiddels, met of zonder grote tegenstand van de plaatselijke middenstand, de knoop doorgehakt. Zowel gemeente als winkeliers bleken achteraf bijzonder ge lukkig met het autovrij maken van hun binnenstad. De Leidse Courant peilde de meningen van winkeliersverenigingen en gemeente besturen in gemeenten, die al enige tijd een voor verkeer afgesloten centrum ken nen. LEIDEN „U had gewoon weg moeten blijven, dan hadden we de straf niet ten uitvoer kunnen leggen en dan had u uw doel bereikt". Deze wat wonderlijke woorden sprak de edelachtbare heer kantonrechter De Koning gistermiddag tot een 23-jarige receptioniste die zich moest verantwoorden voor te hard rij den op het Leiderdorpse Enge- 1 endaal. In plaats van de toege stane 50 reed de juffrouw daar maar liefst 80 km. Beden ge noeg om haar te verbaliseren en voor de rechter te brengen. Echter, zij kreeg een dagvaar ding thuis waarin de nodige fou- ten geslopen waren: hij stond op i naam van haar echtgenoot en volgens ht gele formulier was zij met zichzelf getrouwd. Dingen die in het dagelijks leven niet voorkomen maar kennelijk wel op het papier. Maar dat was uiteindelijk door mensenhanden ingevuld. Kortom: 't klopte niet, ook al begreep verdachte drom mels goed dat het om haar ging. Daarom was ze gisteren ook maar gekomen, al probeerde ze op alle mogelijke manieren on der de gepeperde boete van 90 gulden vandaan te komen. Ze wees de kantonrechter erop als meer met zo'n bijltje gehakt te hebben. Toen stond er een fout in het proces-verbaal en op grond daarvan was toen van strafvervolging afgezien. „En waarom toen wel en nu niet", was de redenering van de recep tioniste. Maar nee, haar vlieger ging niet op. „Ik zal het u allemaal eens uitleggen", sprak de kanton rechter wijs als immer: „ver schijning dekt de eventuele nie tigheid van de dagvaarding. U had gewoon niet moeten komen, dan was er niets aan de hand geweest. We hadden het vonnis dan nooit ten uitvoer kunnen leggen omdat uw naam niet klopt". Wel, kijk eens aan, een goede gratis les voor ieder die een redelijke fout op de adresse ring van de dagvaarding aan treft. En dat er nog wel eens fouten worden gemaakt, bleek gister middag overduidelijk. Zo kwam er iemand ter terechtzitting die verkeerd had geparkeerd op de Langevelderslag in Leiden. Nu kan je lang zoeken in de sleutel stad, maar die mooie naam zal je er nooit aantreffen. Daarvoor moet men in Noord wijk zijn. Kijk, en zo'n geval is nou wel goed genoeg om vrijspraak bin nen te halen. In dat geval kan het te laste gelegde feit nu een maal niet bewezen worden, om dat er zo'n straat in Leiden niet Staat er echter een fout in het adres en de verdachte ver schijnt toch voor de rechter dan gaat deze er van uit dat men begrepen heeft wat er werd be doeld en is een boete meestal onvermijdelijk. Een andere verdachte uit Alp hen aan den Rijn die zijn wagen 5 minuten aan de Stille Rijn had geparkeerd om een pak te halen en daardoor niet meer aan de formulering .Jaden en lossen" De eind juni door het Leidse aangekondigde recon- van de Breestraat lijkt een stap van de afsluiting van de de reconstructie zullen de en de Marktenroute alleen nog zijn voor (brom)fietsers, voet en taxi's, gemeentebestuur heeft nooit gemaakt van zijn plan de binnenstad ontoegankelijk voor en I IIIIIIIIIIIIIIII mil iera J Rotterdam get totstandbrengen van een voetgangers gebied in Rotterdam is vrij geruisloos ver- Fopen. Na de oorlog werd de verwoeste binnenstad in een sneltreinvaart opge- iouwd. In tegenstelling tot de oude binnen steden vain Leiden, Delft en Utrecht kon- Éen hier onmiddellijk voorzieningen wor pen getroffen om de bereikbaarheid van •He Lijnbaan en omgeving voor vrachtver keer zo optimaal mogelijk te houden. Aan (iet oog van de voorbijganger onttrokken, C^ijn er overal toeleveringshofjes, waar Vrachtwagens de gehele dag kunnen laden jm lossen. Hüet Rotterdamse voetgangersgebied, dat in het begin van de vijftiger jaren werd geo pend is volgens een woordvoerder van de gemeente „het eerste ter wereld". middenstand is bijzonder gelukkig iet het voetgangersgebied. De klanten op hun gemak inkopen doen. Van Voorbij sjezende auto's hebben we in de "Rotterdamse binnenstad al lang geen last aldus een woordvoerder van de jemeente. Maar ook in de oude stadswij ken voelen de winkeliers veel voor een [voetgangersgebied. Hier en daar worden pelen geleidelijk auto-vrij gemaakt. Tussen pcht en tien uur worden er vrachtauto's toegelaten en hier en daar rijdt een taxi door de straten. Gouda Gouda is inmiddels al gewend geraakt aan de afgesloten binnenstad, geplaveid ■iinet fraaie, zogeheten gewassen grindte- gels. Een viertal jaren geleden besloot het op aandrang van- enkele leden van de Goudse Ondernemers Cen- Btrale tot het afsluiten van het centrum. „De besluitvorming had een wat manipu latief karakter", weet voorzitter J. A. M. Linderhof van de middenstandsvereniging „De Eendracht" zich te herinneren. „De 9jmeeste winkeliers in de Kleiweg en direc- usste omgeving, waren felle tegenstanders lijf van het plan. Ondanks dit verzet is de doorgedrukt. En achteraf moet g®.iedereen zeggen, dat het een succes is Tegenstanders zijn er nu niet Het gemeentebestuur van Gouda heeft na de beslissing tot afsluiting van de Goudse binnenstad (Kleiweg en aanliggende stra ten) gezorgd voor parkeerruimte. Direct achter het winkelcentrum is een groot parkeerterrein aangelegd, terwijl de par- lejkeermogelijkheden rondom De Markt en J langs de grachten werden verruimd. Sinds de officiële afsluiting is het Goudse cen trum langzamerhand geplaveid met sierte- gels. Zeer recent is de sierbestrating uitge breid tot het gebied rond het gemeente huis. Op diverse plekjes zijn bomen ge plant en bankjes neergezet, zodat een puur wandelgebied is ontstaan. Voor het be stemmingsverkeer is een uitzondering ge maakt op het verbod voor gemotoriseerd verkeer. De winkels kunnen 's ochtends tot elf uur door vrachtauto's bevoorraad wor den. Voorzitter van de belangenvereniging Klei weg Linderhof: „Alle winkeliers hebben inmiddels nadrukkelijk ontdekt, dat de stelling „winkelen is recreëren" door de aanleg van een sierbestrating wordt onder schreven. Momenteel wordt de binnenstad frequenter bezocht dan vroeger. Het is er gezelliger dan voor de afsluiting en de omzetten zijn hoger geworden". De meeste winkeliers hebben zo'n vier jaar geleden als bijdrage aan de aanleg van de sierbe strating een bedrag gegeven op basis van vrijwilligheid. De winkeliers die niet wil den bijdragen, kregen een zogenaamde „baatbelasting" door de gemeente opge legd, overigens na overleg met de midden standsverenigingen. En zo is in Gouda het centrum van de grond gekomen. „Wij zijn sinds kort begonnen met het organiseren van activiteiten. Er hangen vlaggen, er is muziek en we houden festivals in samen werking met de lokale VW. Dat zijn alle maal zaken die vroeger onmogelijk georga niseerd konden worden. Thans hebben we een afgesloten wandelgebied, waar het winkelen tot recreëren is geworden, temid den van winkels en groen met de auto op een parkeerplek binnen handbereik", aldus voorzitter Linderhof. Haarlem Zo'n vijf tot zes jaar geleden besloot het gemeentebestuur van Haarlem, ondanks verzet van vele middenstanders, tot het afsluiten van de belangrijkste winkelstra (Van een onzer verslaggevers) ten voor alle Verkeer. De Barteljoris- straat, de Zeilweg en de Grote Houtstraat (beroemd geworden door hun vermelding in het Nederlandse Monopoliespel) waren na de beslissing slechts toegankelijk voor gemotoriseerd bestemmingsverkeer en dat dan nog alleen 's morgens tot elf uur. In de directe omgeving van de grote win kelstraten heeft de gemeente daarna, par keergarages aangelegd. Thans zijn het er drie, elk met een capaciteit voor vierhon derd personenauto's. De derde werd dit jaar opgeleverd. Ook heeft de gemeente in overleg met de betrokken winkeliers sier bestrating aangelegd. In Haarlem werd gekozen voor „gewassen grindtegels" (zoals de trottoirs in de Leidse Haarlemmer straat) van een rode kleur. Op diverse plekken werden bomen geplant, die op speelse wijze werden omgeven door cirkels van enkele meters, bestraat met de „gewo ne" straattegels. Ook verschenen er bank jes en bloembakken, terwijl de puien van winkels een wat speelser aanzicht kregen. Sinds de instelling van het wandelgebied en het weren van al het verkeer, uitgezon derd de winkelende voetganger, is het cen trum van Haarlem duidelijk in belangrijk heid en aanzien gestegen. De aantrekkings kracht van het centrum werd sterk ver groot en de winkeliers hebben met de toename van de omzetten hun verzet tegen de afsluiting en sierbestrating snel laten vallen. Wel vraagt men het gemeentebe stuur regelmatig om uitbreiding van de parkeerruimte. „Maar dat zit er niet meer in", meent een woordvoerder van de ge meente Haarlem. Als we nog meer par keergarages moeten aanleggen, zullen we huizen moeten slopen. En welke woonwijk wil een kolossaal betonnen onderdak voor auto's binnenhalen". Utrecht In 1971 werd het eerste deel van de Ut rechtse binnenstad autovrij gemaakt. Zon der veel tegenstand van de middenstand werd eerst de Oude Gracht, de Bakker straat en de Lange Elisabethstraat en de Steenweg aangepakt. Een jaar later volgde de afsluiting van de Lijnmarkt. De winkel straten werden opgefleurd met gekleurde klinkertjes en gezellige lantarens. De scep tische houding van een minderheid van de winkeliers sloeg binnen een jaar om in groot enthousiasme. Het winkelende pu bliek bleek de weg naar de binnenstad toch te kunnen vinden. Het laden en lossen heeft tot acht uur 's morgens plaats, het geen geen onoverkomelijke hindernis bleek. In het verwezenlijken van het laatste ge deelte van het voetgangersgebied blijkt het gemeentebestuur zich evenwel te hebben verslikt. Al meer dan drie jaar wachten de winkeliers van de Zadelstraat op afslui ting. Een woordvoerder van de gemeente: (luchtfotografie Frans Rombout). „Het afsluiten van deze straat geeft aan merkelijk meer problemen, aangezien alle belangrijke busroutes door de Zadelstraat gaan". 4 De heer Beringen, woordvoerder voor de Zadelstraatwinkeliers wijt het uitblijven van een beslissing voor deze straat aan de negatieve houding van de middenstand die al in het voetgangersgebied zit. „De andere winkeliers menen dat de Zadelstraat een te belangrijke aanvoerstraat voor het pu bliek is. Zij vrezen dat hun omzet zal dalen, wanneer de Zadelstraat wordt afge sloten". De Zadelstraat-winkeliers zijn unaniem van mening dat hun winkelstraat bij het voetgangersgebied hoort. „Bij proeven is gebleken dat dertig procent van het aut overkeer dat de Zadelstraat nam in de straatjes erachter terechtkwam. Zeventig procent koos gewoon de ringweg die om de binnenstad loopt", aldus de heer Berin gen. Overigens is de heer Beringen van mening dat er een spelletje met de middenstand in de Zadelstraat is gespeeld. „Tijdens de gemeenteraadsvergadering, waar afsluiting aan de orde kwam, bleek verantwoordelij ke wethouder helemaal omgepraat te zijn. Hij stemde tegen zijn eigen voorstel om de Zadelstraat af te sluiten". Den Haag Het Haagse centrum kent de afgesloten winkelstraten al zeer lang. In bi] voorbeeld Vlamingstraat en Spuistraat wordt ver keer, uitgezonderd de voetganger, al jaren lang geweerd. Slechts bestemmingsverkeer mag voor elf uur in de morgen het wandel gebied binnenkomen. In de laatste jaren heeft het stelsel van voor verkeer afgeslo ten winkelgebieden zich sterk uitgebreid. Op diverse plekken zijn promenades ver schenen, vooral op nadrukkelijk verzoek van de er gevestigde winkeliers. In enkele gevallen is de bestrating zelfs aangelegd geheel voor eigen rekening van de midden stand. In vrijwel alle promenades is sierbestra ting aangelegd in de vorm van gewassen grindtegels. De puien kregen ui veel geval len een ander uiterlijk en met bankjes, bloembakken, bomen en kiosken werd het wandelgebied aangekleed. In Den Haag is thans ook een nieuwe en nog verdergaande ontwikkeling merkbaar. Den Haag wordt een stad van passages. De Haagse „Passa ge", met z*n drie van een glazen dak voorziene armen, heeft volgelingen gekre gen. Momenteel zijn er al vier overdekte winkelgalerijen, ontstaan door doorbraken tussen de bestaande panden. In die over dekte passages zijn tal van kleinere winke- leenhèden ondergebracht, vooral veel bou- tiekjes en bistro-achtige eethuisjes en ca- fé's. De winkeliers in de Haagse binnenstad zijn zonder uitzondering tevreden over de di verse afsluitingen. Dit ondanks het ontbre ken van optimale parkeervoorzieningen. In de hofstad is men zelfs in een dusdanig stadium aangeland, dat winkeliers vragen om afsluiting en het mogen aanleggen van sierbestrating. Delft De winkeliers uit de Delftse binnenstad zitten, evenals hun Leidse collega's, be paald niet te springen om een voetgangers gebied in het oude centrum. Zij vrezen concurrentie van het nieuwe, goed bereik bare winkelcentrum in een van de buiten wijken. Aan dwingende voorwaarden voor een wandelgebied, zoals het creëren van parkeerplaatsen en het bereikbaar maken van de winkels voor vrachtverkeer kon hier worden voldaan. Weliswaar is bij de gemeente van Delft thans een bereikbaarheidsplan voor de ou de stad in bewerking, maar dit plan zwijgt in alle talen over het zo belangrijke par keerprobleem. „De taktiek die de gemeente thans volgt, is het voor het doorgaand verkeer zo moeilijk mogelijk maken de stad te bereiken. Mogelijk zal dit automobi listen afschrikken," aldus een woordvoer ster van de gemeente. De heer Breddels van de adviesraad voor het midden- en kleinbedrijf stelt dat er nog heel wat moeilijkheden moeten worden overwonnen voordat de Delftse binnenstad autovrij gemaakt is. „De winkeliers hebben het bereikbaarheidsplan zeer slecht ont vangen. Zij stellen dat er eerst parkeer voorzieningen moeten worden getroffen, alvorens aan afsluiting kan worden ge dacht. En juist daar wringt de schoen; de progressieve partijen, die een meerderheid in de gemeenteraad hebben stemmen elk voorstel ter verbetering van de parkeer voorzieningen in de binnenstad af'. ELISABETH VOGELS LEIDEN Het beroep dat Textiel-Industrie „Randstad" ingesteld heeft tegen de beslissing van het Leidse gemeentebestuur om geen vergunning te geven tot het ophangen van reclameborden aan haar pand op de Morsweg 47b is afgewezen. De commissie voor beroepschriften kwam gisteren tot dit besluit omdat zij de zonder vergunning aangebrachte reclameborden „ontsierend" vond. De commissie beschouwde de borden als „onevenredig groot", daardoor een niet meer zichtba re raamindeling veroorzakend met als gevolg „dat de harmonie van de bouw van het huizenblok verstoord is". Zij vroeg zich bo vendien af waarom Textielin dustrie „Randstad" geen toe stemming bij de gemeente had gevraagd voor het plaatsen van de reclameborden. De heer Min gele, die namens Textielindus trie „Randstad" optrad ver klaarde hierop dat aüle stappan ondernomen waren, dat het ver zoek was ingediend en dat er foto's waren opgestuurd. Het bedrijf had zelfs al een rekening voor de precariorechten ontvan gen, aldus de heer Mingele. De commissie wees er echter op dat „Randstad" niet op de toestem ming gewacht had en dat het sturen van foto's met de recla meborden al aangebracht niet de manier is om toestemming te vragen. Het argument van de heer Mingele dat door de recla meborden de omzet gestegen was, weerhield de commissie er verder niet van om unaniem het beroep ongegrond te verklaren. IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM voldeed zag zijn poging om op grond van allerlei verschrijvin gen vrijspraak te krijgen dan ook hopeloos stranden. Hij kreeg zelfs nog meer straf opge legd dan de officier had geëist. De kantonrechter gaf hem dui delijk geïrriteerd over zijn vol houden zonder pardon 25 gul den. Ook hij had beter maar helemaal weg kunnen blijven. Het spaart je zo een paar geel tjes uit, alleen je mist wel een leuke voorstelling. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3