'arwe-oogst rie weken nje vroeg VAN AGT NEEMT NOG DEZE WEEK BESLUIT PLAN HERMENS IN DUIGEN Kotters op zoek naar nieuwe visgronden alstublieft, WATERPOLO EN HOCKEY RECHTSTREEKS OP T.V. Ex-premier Tanaka van Japan in arrest DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hootdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27: jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Dinsdag 27 juli 1976, 66e jaargang no. 20487 Pinkpop De popgroep „Little Feat", on langs op Pinkpop, vanavond op Ned. I om 19.30 uur. Om 20.00 uur op dit net het verfilmde sprookje „De paraplu van de H., Petrus". Op Ned. II grijpt om 20.25 uur Sutherland in. Plaatselijk een bui Vannacht weinig bewolking en minima omstreeks 11 gr. Mor gen toenemende bewolking en plaatselijk een bui. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Max. rond 19 gr. Morgen zon: 4.55-20.36. Schev. hoogw.: 3.45 en 16.10. Laagw.- 11.50. cc SS (ANP) In Zeeland is sc' twee i. drie weken vroeger ^normaal aan de tarwe-oogst ;heri'innen. De gerst-, gras, erw- laar bonen- en vlasoogst is al len. ;goni "•'"'oogst valt tot nu toe niet aldus ir. L. de Wit, Zeeuws jiimJbouwconsulent. Als het niet i de ti zo droog was gebleven dan zou de korrel groter zijn geweest en had men dit jaar van een record graanoogst kunnen spreken. Minder goed is het met de aardappelen en de uien. Op plaatsen waar de laatste tijd af en toe water is gevallen beginnen de aardappelen ondergronds uit te lopen, wat de kwaliteit niet ten goede komt. Een tegenvaller voor de Zeeuwse boeren, die aangetrokken door de goede aardappel prijzen van het afgelopen jaar enige dui zenden hectaren meer aardappelen heb ben gepoot De uien blijven door de droogte erg klein, en ook dit vormt een tegenvaller voor de boeren. Als de oogst zich voorspoedig blijft ontwikkelen dan verwacht ir. De Wit dat binnenkort 30 tot 30.000 hectare akkerland zal kunnen worden ingezaaid' met aanvullende voedergewassen voor ,het vee, maar dan moet het eerst nog flink gaan regenen. De groenten zijn momenteel aan de zeer dure kant Op de veilingen worden prij zen genoteerd die twee drie maal zo hoog zijn als vorig jaar om deze tijd. Was de prijs van een krop sla bijvoorbeeld vorig jaar ongeveer 20 cent, nu bijna 60 cent De bloemkool deed vorig jaar 1,30, thans 2,40. De huisvrouw betaalt in de winkel in het algemeen het dubbele van de veilingprijs. n dal— scotine- r sue a s<ne sigaret !as°fen slecht hooc i Ko? e€n omer verslaggeef- gjjg^HAAG Overstappen op rbutIgaret met minder nicotine lividi?4 zonder meer beter voor Jaardtzondbeid. Dit blijkt uit vootaels onderzoek, waarvan lultaten zijn opgenomen in lugustusnummer van de imentengids, het maand- van de Consumentenbond, zij (tine werkt verslavend. Wie imawaal dagelijks een bepaalde iok d van deze stof binnenkrijgt, gevie vaak zeer moeilijk kun- ze rerminderen. Uit het onder- pgev is gebleken, dat mensen jt de nicotine-arme sigaret laan, meer sigaretten gaan om toch de dagelijkse '*ieid binnen te krijgen, sigaret zitten ook teer en ionoxide. Wanneer de ver- tussen nicotine en deze idere stoffen in de siga- ongunstiger is, bestaat 'ten de kans dat men ^teer en koolmonoxide in igen krijgt Men is dan met cotine-arme sigaret alleen ongunstiger af", aldus het zoekrapport ift ziAAR De vier jaar oude 2 als lert A. Domburg uit Ter tort gisteren verdronken in de na h achter de ouderlijke wo- irtv-<aan het Beverlanderhof. rp hangen werd gistermiddag ze dPteloos in de sloot achter De 'oning aangetroffen. Alle )0r hgen om hem te redden en ken, en ook de snelle over- het [ing naar het Academisch feestinhuis in Leiden. Wann „ar, «kenen voor de g6 ^^hockey-marathons met ver- a[ger> en strafballen moesten (rneeia wedstrijden de andere hal llisten bepalen. Iels hebben we in de 63-jari- na Vb) Klein 'n uniek rekenwort- kleiWeW. Iets voor de volgende len?? We winnen immers zilver, in sport als kleiduivenschie- aarom dan niet rekenen. Na zijn terugkeer uit Indonesië kondigde minister Van Agt gisteren op Schiphol zijn voornemen aan. Schiphol (ANP) Van Agt zal nog deze week de Tweede Kamer laten weten of hij zal aanblijven als minister van justitie. Hij zal zijn beslissing nemen zonder vooroverleg, met met premier Den Uyl of KVP-fractievoorzit- ter Andriessen. Minister Van Agt zal zijn besluit nemen na afweging van een aantal feiten. „Als ik wegga leidt dat zeer zeker niet tot het sluiten van de Bloemenhovekliniek. Als ik aanblijf kan ik veel meer invloed uitoefenen op de ontwikkeling van zaken in de abortusproblemen in ons land. Daartegen over staat dat je door weggaan een duidelijk gebaar maakt van: er zijn grenzen van het toelaatbare overschre den en daar doe ik niet aan mee", aldus minister Van Agt, die een kabinetscrisis niet uitsluit wanneer hij besluit af te treden. Minister Van Agt keerde gisteren op Schiphol terug vani een reis naar Zuidoost-Azië. Daar heeft hij onder meer een congres over medisch recht bijwoond, waarop onder werpen aan de orde kwamen als maatregelen en ingrepen ter voorkoming van de voortplanting. „Een zeer interes sante conferentie vanwege de contacten die ik heb kunnen leggen en vanwege de vele informatie die ik heb kunnen opdoen". Inspectie: Praktijken Bloemenhoven medisch aanvaardbaar Van een onzer verslag gevers Den Haag De praktij ken van de abortuskli niek Bloemenhove in Heemstede zijn volgens de geneeskundige in- spectie van de volksge zondheid medisch aan vaardbaar. De regionaal inspecteur heeft de dos siers geanalyseerd van 500 daar behandelde ge vallen. Minister Vor- rink (volksgezondheid en milieuhygiëne) ziet nu geen aanleiding meer voor verdere stap pen van de inspectie. Dit heeft ze meegedeeld naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Tilanus (CHU). Personeel Bloemenhove loopt gevaar in Duitsland Heemstede (ANP) Het me disch en verplegend personeel van de abortuskliniek Bloe menhove en de polikliniek het Bea-huis in Heemstede (circa 100 man) heeft van het be stuur de dringende waarschu wing gekregen West-Duits- land te mijden en er ook niet doorheen te reizen. Het perso neel loopt namelijkde kans gearresteerd en vervolgd te worden in verband met het aborteren van Duitse vrou wen in de klinieken te Heem stede. Twee Hagenaars in België verongelukt Twee Hagenaars zijn zondag avond omgekomen bij een ver keersongeval in België. De slachtoffers zijn de 24-jarige Marinus Molier en de 19-jarige Robert van Brouwershoven. Het ongeluk gebeurde op de autos nelweg E-3 nabij de plaats Turnhout, waar de auto waarin de twee Hagenaars reden, tegen een vrachtauto botste. LEIDEN Een 84-jarige bewo-. ner van Huize Roomburg aan de Zaanstraat heeft afgelopen weekeinde bij de politie aangif te gedaan van diefstal van 3500 gulden uit een geldkistje uit zijn slaapkamer. De bejaarde man kreeg afgelo pen donderdag bezoek van twee zigeunervrouwen. Hij vermoedt dat dit tweetal voor de diefstal aansprakelijk is. P (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vrijwel zeker mits alles meezit, zegt de NOS krijgen we vanavond de waterpolowedstrijd Nederland- Italië rechtstreeks op het scherm. Dit zal dan zijn op Ned. I om 22.00 uur. Morgenavond om 20.00 uur op Ned. I komt direct op het scherm de hockeywedstrijd Nederland—Nieuw-Zeeland. Medaillekans Bakker en poloërs (Van onze sportre dactie) MONTREAL Het plan van Jos Her mens om in de Olym pische tien kilometer een vooraanstaande rol te vervullen is in duigen gevallen. Juist de man, aan wie de Nederlander zich vastklampte (Lasse Viren) ging - voor de tweede ach tereenvolgende keer - met de eerste plaats strijken. De gedesil lusioneerde atleet die later ernstige kri tiek zou spuien op de trainingsmethoden van de Finse win naar: „Ik wist hoe Viren het zou gaan doen. In de laatste fase toeslaan. Daar om wilde ik bij hem blijven, maar toen hij naar voren ging, kon ik niet meer vol gen". gen illusies die Her mens diep in zijn hart koesterde. Zo ging het ook met de wielerploeg, waarvan verwacht werd dat de slechte prestatie in de tijdrit (zeven tiende) zou worden uitgewist. Het tegen deel geschiedde. Ge lukkig dat het water- poloteam in Montreal acteert. Het heeft (met alleen nog het sleutelduel tegen Ita lië vanavond voor de boeg) na de triomf op Joego-Slavië uitste kende medaillekan sen. Hetzelfde staat zeiler Geert Bakker - en dat is een nog gro tere verrassing - er voor in de Soling- klasse. As hij van daag een positief re sultaat boekt in de laatste race kan een medaille, waarschijn lijk brons, hem niet meer ontgaan. Dramatisch moment in de finale van de tien kilometer. De Belg Mark Smet komt in het gedrang ten val en verliest de kans op een ereplaats. Op dit moment loopt Jos Hermens al achteraan. Voorop Carlos Lopez, de man die onverdiend naast het goud greep. DEN HAAG (ANP) Zeven Nederland se kotters gaan volgende maand op zoek naar nieuwe visgronden. Op 9 augustus vertrekken vier schepen met dit doel naar bet gebied tussen de Ierse Zuidkust en Bretagne. Op 16 augustus gaan er drie naar de noordelijke Noordzee. Het ontwikkelings-en Saneringsfonds voor de Visserij steunt deze onderneming in de hoop dat daarmee de moeilijkheden kunnen worden verlicht waarvoor de vangstbeperking voor tong en schol de vissers stelt op de huidige visgronden in de Noordzee. Tussen de Ierse Zuidkust en Bretagne en in de noordelijke Noord zee gelden geen vangstbeperkingen. Tijdens de zoekactie zal tevens worden bezien of het zin heeft in deze gebieden over te schakelen op het gebruik van een nieuw soort vistuig. Elke kottereigenaar krijgt van het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds een garantiebedrag, met een minimum van 10.000 gulden. Als het ex periment slaagt, zullen op korte termijn meerdere reizen naar de betrokken zee gebieden worden georganiseerd. Ex-premier Tanaka TOKIO Oud-premier Ka- kuei Tanaka van Japan is vanmorgen gearresteerd in verband met het Lockheed- omkoopschandaal dat grote opschudding heeft veroor zaakt in de Japanse financië le- en politieke wereld. De oud-premier is in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de wet op de wisselhandel en de handel met het buitenland. Tanaka, die nog steeds lid is van het parlement, was in 1972 in ver band met een eerder finan cieel schandaal afgetreden als premier. Tanaka wordt er nu van ver dacht, te samen met zijn vroe gere secretaris Tosjio Enomo- to, van een vroegere hoge functionaris van de Maroebe- ni-maatschappij, een groot Ja pans commercieel bedrijf, be talingen te hebben ontvangen tot een totaal bedrag van ruim vijf miljoen gulden. Maroebeni was destijds agent van Lock heed in Japan. De betalingen aan Tanaka en zijn secretaris zouden zijn ge schied in het tijdvak van 9 augustus 1973 tot en met 18 februari 1974. Tanaka was op 6 juli 1972 in functie getreden als eerste minister. Hij trad af op 8 december 1974. Daarvoor was hij minister van justitie, van PIT, van financiën en van internationale handel en in dustrie geweest Tanaka had al eens verklaard met de zaak Lockheed niets te Steekpenningen Lockheed Ontvangen maken te hebben, maar de oppositie bleef eisen dat hij door de parlementaire com missie moest worden gehoord. Na de arrestatie van de oud- premier verklaarde een woordvoerder van de openba re aanklager: „Ik voel mij als iemand die na een lange klim de top van de berg heeft be reikt Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regeascherm kado als dank voor het aanbrengen van ëen nieuw kwartaalabonnement. STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: - adres: rqmrnmmmm

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1