^onsteen even regelmatig als een uurwerk jComaneci wil jtcf beter f* QS9 IVegploeg voor liets vroeg op L Jtndrianov was gewicht in oud waard MONTREAL'76 MEDAILLE- VERDELING Door TURNEN IN CIJFERS I meter, Osokin had voor de helft van de rit al een gat van vijftig meter geslagen. Maar Braun was er geen moment in geslaagd een beslissende voorsprong op de Australiër Sut: ton te veroveren. Zijn laatste ronde, met 19,5 seconden, over 285,7 meter, de snelste van het toernooi tot nu toe, hield hem buiten de greep van de terugvechtende Australiër. Herman Ponsteen, regelmatiger dan ooit in zijn kwalificatierit van de eerste dag, was in de kwartfinales tot en met de derde kilometer veruit de snelste van de grote vier. Maar hij had geen dwingend perspectief op dat niveau Vol zelfvertrouwen voor halve finale door te gaan. Een medaille was er nog niet om op te jagen en Michal Klasa met nog duidelijk zijn vorige rit in de benen, was geen gevaar meer. De Nederlandse kampioen die vandaag tegen Huschke uitkomt in de halve finale heeft in de vierde kilometer meer seconden prijs gege ven dan werkelijk nodig was. maar hij heeft tijdens dit toernooi wel bewezen dat hij weer helemaal in staat is meer dan slechts één' sterke achtervolgingswedstrijd te kunnen rij den. Hij reed gisteren even regelmatig als een uurwerk. Dat is een zonnig vooruitzicht, zeker omdat het sinds Ponsteens grote jaar. 1973 in San Sebastian, toen hij zilver greep, niet meer is gebeurd. ONTREAL De Nederlandse amateur weg- inners hebben gisteren niet de trainings- edstrijd gereden, die voor hen op het pro- •amma stond. Voor het vertrek van de race, e twintig kilometer buiten Montreal begon i over 140 kilometer ging, bleek namelijk Pt met chef d'equipe Harry Meuwese ook licenties in het Olympisch dorp waren :htergebleven. oegleider Joop Middelink heeft nog gepro- ïerd zijn acht renners op hun Olympisch ïelnemersbewijs ingeschreven te krijgen, aar de commissaris van de internationale ielerfederatie was onverbiddelijk: „Geen li- ïntie, dan ook geen wedstrijd". e acht Nederlanders, die om half zes waren pgestaan, konden een kwartier voor het ver- ek de al afgehaalde en al opgespelde rug- ummers weer inleveren en terug gaan naar et Olympisch dorp. Zij maakten toen maar iet elkaar een trainingsrit van ruim vijf uur. avo Picoes van Rusland won de wedstrijd, e voor de mannen uit de Nederlandse 100 lometer ploeg een leuke onderbreking van i wachttijd tot volgende week maandag en >or de „individuelen" een goede afwisseling in de dagelijkse routine had kunnen zijn. Herman Ponsteen reed naar een tijd die goed was voor een plaats bij de laatste vier. (Van onze speciale ver slaggever) MONTREAL - Herman Ponsteen zit boordevol zelfvertrouwen voor de halve finales van het ach tervolgingskampioenschap, maar hij heeft geen greintje zelfoverschatting. De Nederlandse kampioen taxeert zijn kansen op de eerste plaats precies even hoog als die van zijn concurrenten Huschke, Osokin en Braun. „leder van ons vieren kan winnen, of vierde wor den. De verschillen zijn zo ontzettend klein. Tot nu toe heb ik twee keer tegen Huschke gereden en beide malen ben ik als verliezer beschouwd. Dat vraagt om een revanche, hoewel ik eigenlijk niet echt verloren heb. Vorig jaar in Rocourt kon ik in de laatste kilometer, toen ik werkelijk nog niet verloren was, niet meer terugvechten omdat ik pech kreeg. Hier in Montreal heb ik weer tegen Huschke gereden, echter in een kwalificatierit. Ik had natuurlijk graag willen winnen, toch ga je er anders in dan wanneer verliezen betekent dat je wordt uitgeschakeld". De vier achtervolgers, die van de kwalificatie- ritten op dinsdag het toernooi hebben beheer st, zijn gisteren met minimale verschillen de halve finales binnen gereden. En nog steeds is het verschil in gemaakte tijden tussen Thomas Huschke, Vladimir Osokin, Gregor Braun en Herman Ponsteen minimaal. In de achtste finales was Osokin het snelst van de vier en Huschke de langzaamste. Het verschil bedroeg slechts 2.6 seconden. In de kwart-eindstrijd kwam de Oostduitse metaal constructeur het snelst rond en dat keer was Herman Ponsteen nummer vier. Bij Ponsteen kwam dat door een wat minder snelle laatste kilometer en vooral door een tragere slotron- de, hoewel ook zijn gemiddelde in zijn tweede vier kilometer van gisteren maar een streepje beneden de vijftig kilometer per uur bleef. Huschke, die vorig jaar op de baan van Rocourt Ponsteen de weg naar de laatste vier versperde en in de kwalificatieritten voor de tweede keer de Nederlandse kampioen ver sloeg, slaagde er in de kwartfinales als enige in boven de bereikbare, maar zo moeilijk te nemen barrière, van een gemiddelde van vijftig kilometer per uur te komen. Toch maakt dat feit Huschke niet tot onbetwis te favoriet voor de mooiste medaille van het achtervolgingstoernooi. De Oost-Duitser werd in de kwartfinales gedwongen sneller te rijden dan wie ook omdat het voor hem een kwestie van wel of geen kwalificatie was. Orfeo Pizzo- ferrato, vorig jaar brons bij de wereldkam pioenschappen na Huschke en Osokin, joeg de Oostduitser aan de andere kant van de baan op. De Italiaan bleef volledig in de pas met Huschke, had wel voortdurend een kleine achterstand, maar heroverde in de laatste kilometer steeds meer terrein. Uitblazen Thomas Huschke kon geen seconde uitbla zen. Hij moest blijven doorbeuken om niet buiten de medailles te vallen. Aan de streep was het verschil tussen de twee slechts 0,45 seconden, een meter of zes. Verliezer Pizzo- ferrato was sneller dan drie van de vier winnaars, die wel de halve eindstrijd hadden bereikt. Twee van dat trio behoefden ook niet tot het uiterste te gaan. Ponsteen won met zeventig Ponsteen: „Nu sta ik er in verhouding tot Sebastian voor mijn gevoel veel beter voor. Ik heb nu veel meer ervaring, ik heb geleerd mijn krachten beter te verdelen. Van die gek-snelle eerste ronde, anderhalf desnoods, ben ik afgestapt. Dat is beter voor mij, ik weet nu veel beter wat mijn mogelijkheden zijn. Daarom ben ik ook niet bang voor Huschke of voor een van die andere drie. Misschien kunnen zij nog een tikje harder, ik kan het ook". Moeite Sjaak Pieters is - en dat is volkomen begrij pelijk - nog lang niet op het niveau van Herman Ponsteen. De sprinter uit Halfweg, die vandaag op zijn negentiende verjaardag, in het sprinttoernooi vrijwel zeker zal worden uitgeschakeld, kwam de eerst® ronde met moeite door. In de serie trof Pieters de ruim zes jaar oudere Chileen Richard Tormen, die zeker niet meer snelheid, maar wel een stuk meer ervaring en lef in zijn bagage heeft. Vrijwel op de 200-me- terlijrv dook Tormen onder Pieters door, een flink stuk van de verboden blauwe zone mee pikkend. De nationale juniorenkampioen had de aanval op dat punt van de baan niet verwacht en lag meteen meer dan een fiets- lengte achter. Dat verschil was nauwelijks meer goed te maken. Pieters deed er alles aan, maar lag op de streep nog een banddikte achter. In de herkansing bleef Pieters verre van de mogelijke risico's. Tegenover de Joegoslaaf Fumic en Spencer van Antique hield hij het tempo voortdurend hoog en fietste in de laatste tweehonderd meter weg van het duo dat zelfs geen figurantenrol kon vervullen. M |m| MONTREAL Nadia Co- maneci, veertien jaar, een kind nog. Over haar smal- Ie gezichtje rolden tranen. ,n het als vanouds totaal uitverkochte Forum stond Bij op de hoogste plaats van het erepo dium, 1.53 meter lang en slechts nege nendertig kilo zwaar. Haar volkslied wijl un (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Nikolai An- drianov weegt maar 60 kilo gram maar gisteren was hij voor Rusland zijn gewicht in goud waard. Waar Nelli Kim _^>n Ludmilla Toerischeva in de middaguren anjij de dames niet in waren geslaagd, lukte jÖe 23-jarige Rus enkele uren later wel. Hij' werd Olympisch kampioen op de twaalfkamp iij de heren. Met de overwinning van Andria- I eov, twee jaar geleden bij de wereldkam- ioenschappen in Varna, tweede achter de _^i Montreal door een blindedarmontsteking ^^tgeschakelde Shigeru Kasamatsu en vorig ïstu?ar 'n Skiën Europees kampioen, werd het ^igjerlies van de Olympische titel van Toeri- fr/:heva afdoende gecompenseerd, eidtoor Sawao Kato was geen derde achtereen- ksi£)lgend Olympisch kampioenschap wegge- irteigd De Olympische kampioen van Mexico en lunchen, moest nu genoegen nemen met het rvoi'ver. De Japanners verwierven ook de bron- e (fin medaille door het springfenomeen Metsuo sukahara. bs sladimir Markelov, die op de derde plaats aan Evee individuele wedstrijd begon, moest wegens au&n enkelblessure op de springnummers ver- iig?!ek laten gaan en kon zich dus niet meer wijk de strijd om de ereplaatsen mengen. Zoeliexander Ditiatin verloor het duel om het :omr0ns tegen Tsukuhara. De Rus had na vijf 'us,lnderdelen nog een voorsprong van vijfhon- erdste punt op Tsukuhara. Het brons voor at hst tweetal hing aan de brug. Ditiatin was de 5or lan die er naast greep, ilige werd gespeeld, het Roemeense. De turnfee was in het gezelschap van 's werelds elite de allerbeste geworden. Driemaal had de jury haar in de team wedstrijden met een tien gehonoreerd voor haar perfect werk aan de brug (twee keer) en op de balk. Gisteren kwam daar op dezelfde toestellen nog eens de hoogst mogelijke waardering bij. Nadia Comaneci, veertien jaar, vijf tienen tot nu toe en ze kan er nog meer halen in de individuele wedstrijd per toestel. Vijfmaal is al een absoluut re cord in de Olympische turngeschiede- nis. In 1968 kreeg de Tsjechische Vera Caslavska, toen gekroond tot koningin van de Spelen, ook de hoogste waarde ring. Welke eretitel moet dat smalle maar pezige, jonge maar grootse meisje uit Boekarest dan worden toegekend. De Spelen hebben als motto „hoger, sneller, sterker". Er zou „steeds jeugdi ger" bij moeten komen. Het publiek genoot weer met volle teugen. De sterren traden weer aan: Nadia Comaneci, Nelli Kim, Ludmilla Tourischeva, Teodora Un- guraenu, Olga Korbut. Zij voegden een nieuwe dimensie toe aan het toch al zo gratievolle turnen. Hoe moet de jury in de nabije toe komst haar waardering in punten uitdrukken als Comaneci een vrije oefening demonstreert die vol geestige trekjes zit, waarin ballet is verwerkt, maar ook musicalpasjes, acrobatiek en stapjes die doen denken aan kunstrijdsters in de ijsrevue. Hoe moet Teodora Ungureanu gewaardeerd worden als het publiek gruwt van afgrijzen, omdat zij slechts 9.80 krijgt voor een vrije oefening die meer show dan gymnasti sche kwaliteiten inhoudt. Wonderbaarlijk Dat is een zorg te meer voor de internationa le turnfederatie, die nu al met gefronste wenkbrauwen toeziet op de wonderbaarlijke prestaties aan de toestellen, die nog zullen moeten worden uitgebreid om in die huizen hoge top van het damesturnen mee te kun nen. Fabelachtig werk aan de brug van Comaneci die een losse pirouette aan de hoge legger had verwerkt in haar oefening die een tien opleverde. Een „ongehoorde" paardsprong van Nelli Kim, eindigend met een dubbele schroefsalto waarvoor zij zeer terecht ook een tien oogste. De vloeiende, met prachtige over gangen uitgevoerde oefening van Olga Korbut op de balk met een onwaarschijnlijke moeilijk heidsfactor die toch maar 9,50 opbracht. Of Olga Korbut aan de brug waar zij -een salto achterwaarts over de lage legger om daarna een afsprong salto achterwaarts over de lage legger heen te maken. Het was een symfonie van schoonheid, souplesse, gratie, moed. Bescheiden Dat zijn ook de bases die Olympisch kam pioene Comaneci, die op school het liefst MONTREAL— De medaillevanglijst na de vier de dag is (resp. goud. zilver, brons): Verenigde Staten10 8 4 Oost-Duitsland 7 5 4 Rusland6 6 4 Polen1 2 0 Japan1 1 3 West-Duitsland1 1 1 Bulgarije1 1 0 Roemenië110 Italië1 0 1 Groot-Bnttanniè0 1 1 Belgié0 1 0 Hongarije0 1 0 Portugal0 1 0 Canada0 0 3 Denemarken0 0 2 Frankrijk0 0 2 Australië0 0 1 Iran0 0 1 Nederland0 0 1 Oostenrijk0 0 1 Herman van Bergem Frans en Engels doet, aanhaalde om tot de wereldtop te kunnen geraken. Bescheiden zei ze: „Ik zal proberen om nog beter te worden." Mijn hemel, hoe wil deze naar de perfectheid reikende turnster, die met haar lichte lichaam door de ruimte vlindert en, evenals de andere grootheden, spot met de wetten van de zwaar tekracht, nog meer presteren. Haar beide trainsters, het echtpaar Martha en Bela Karoly, onderstreepten haar woorden. „Zij kan nog beter." Martha en Bela Karoly hebben van het frêle meisje de jongste kampioene gemaakt die Europa ooit bezat, zij hebben haar gevoerd naar een top die tijdens een wedstrijd in Nederland het nog nimmer behaalde totaal van 79.85 punten opleverde. Zij vrezen slechts, zoals ook Comeneci zelf. de concurrentie van de vijftienjarige landgenote Ungureanu, die ditmaal als vierde eindigde achter de Russin nen Nelli Kim (achttien) en Ludmilla Touri scheva die wereldkampioene en Olympisch titelhoudster 1972 was. Op tweeentwintigjarige leeftijd moest 'zij haar Olympische kroon over dragen aan het absolute toptalent Nadia Co maneci. Toen Ludmila Tourischeva na haar laatste optreden de vrije oefening, naar het scorebord keek en 9.80 zag verschijnen, barst te ze in tranen uit. Ze liep in de richting van haar coach Larissa Latynina maar bedacht zich, wendde zich tot Nadia Comaneci en kuste haar, wetend dat die de nieuwe kam pioene was. Het gebaar van een groot sport vrouw. Comaneci: ..We ziin eikaars concurren MONTREAL De uitslagen van de individuele dameswedstrijd zijn: (resp. kwal., sprong, brug, balk, vrije oef. en totaal) 1. Nadia Comaneci (Roe)39.525 2. Nelli Kim (Rus) 3. Ludmilla Tourisceva (Rus) 4. Teodora Ungureanu (Roe) 5. Olga Korbut (Rus) 6. Gitta Escher (Odl) 22. Ans Smulders (Ned) 25. Jeannette van Ravenstijn (Ned) 36. Monique Bolleboom (Ned) ten, maar we kunnen erg goed met elkander opschieten". Sprong vooruit In dit „schoonheidsfeest" mochten zich ook drie Nederlandse turnsters melden. Temid den van de beste zesendertig van de gehele wereld traden ook Ans Smulders, Jeannette van Ravensteijn en Monique Bolleboom aan. Monique Bolleboom die, na een door traln- ster Eva Bartha voorgeschreven „rustperio de" waarin minder trainingsarbeid werd ver richt, een enorme sprong vooruit heeft ge maakt en zich heeft opgewerkt tot Neder lands derde turnster. Straks zal ze de tweede zijn, want Ans Smul ders gaat zich over enige maanden, na haar ClOS-opleiding, verder bekwamen bij Eva Bart ha die eind van het jaar vertrekt. Dan zal de turnster van PSV niet meer actief zijn op internationaal niveau. Ans Dekker is op haar aanvankelijke voornemen om te stoppen te ruggekomen. Het geraffineerde, maar vooral het moedige ontbreekt (nog) bij de Nederland se topdrie van deze Spelen, maar niettemin worden er uitstekende resultaten behaald. Ans Smulders kreeg 9.70 aan de brug ongelijk als hoogste waardering, Jeannette van Ravesteijn 9.55 ook aan de brug en Monique Bolleboom verdiende aan dit toestel eenzelfde aantal punten. Jeannette van Ravesteijn had nog de pech dat zij haar vrije oefening moest afwer ken terwijl Olga Korbut op de balk stond en haar paardsprong moest doen toen Comaneci haar vrije oefening deed. Ze werkte dus twee maal in de anonimiteit. Ans Smulders, in München de beste Westeuro- pese turnster, moest die eretitel afstaan aan de Westduitse Andrea Bieger die in het totaal klassement - als volgt opgemaakt: totalen van de twee dagen teamwedstrijd gehalveerd en de resultaten van de vier individuele optredens daarbij opgeteld, als twaalfde eindigde. Ans Smulders werd tweeëntwintigste. Jeannette van Ravesteijn vijfentwintigste en Monique Bolleboom zesendertigste. Zij is de jongste van de drie en zal straks ongetwijfeld een steunpilaar zijn voor de nieuwe ploeg die een nieuwe trainster of trainer moet opbouwen om met hetzelfde succes in Moskou 1980 te kunnen deelnemen. Schitteren Daar zal ongetwijfeld Nadia Comaneci weer schitteren. Want ze zal zich de woorden herinneren die een teleurgestelde Larissa Latynina zich liet ontvallen toen zij, ondanks de twee tienen die het totaalaantal dat Co maneci in haar carrière, begonnen op achtja rige leeftijd, behaalde op niet minder dan eenentwintig bracht: „Haar trainer zal heb ben gezien wat haar zwakke punten zijn". Dat slaat dan op vrije oefening en sprong. Maar wie durft, anders dan Larissa Latynina. te spreken van zwakke punten bij een turnster die al bij het inturnen een ovationeel applaus kreeg. Trouwens, het applaus klonk continu voor het topgezelschap dat op de balk pres teerde wat in vroeger tijden een oefening op de vloer was en op de andere toestellen prestaties levert die naar het onwaarschijnlijke toegaan. Dat peil zal Nederland nooit kunnen bereiken. Dat er drie waren doorgedrongen tot de laatste zesendertig - en drie was het maximum per land - houdt een levensgroot compliment in voor trainster Eva Bartha, tweede trainer Ginus Lage, pianist Eugen Filipescu en de meisjes die allen een zware maar succesvolle voorbereiding hebben moeten doorstaan. Het is niet vergeefs geweest

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9