deTijd Student maakte kernbom als Sterilisatie blijft absoluut verboden Opvatting Lutheranen over eucharistie voor r.k. kerk onaanvaardbaar Ontslagverbod bij huwelijk, bevalling en zwangerschap FISHilRS *8 8 *8 ai at fl®EH Leden Russische kerken in verzet tegen discriminate "8 "Dissidenten in Rusland hebben geen leven ~iA VI 01 ES V ATI KAAN: KARDINAAL WILLEBRANDS: os re KORTE METTEN PAGINA1 Na bevalling twaalf weken vrij (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ontslag bij huwelijk, zwangerschap en bevalling is vanaf 1 augustus verboden. Volgende maand treedt namelijk een nieuwe wet in werking die belangrijke aanvullingen geeft op het ontslagrecht, zoals dat in Het Burgerlijk Wetboek is geregeld. Op het ogenblik geldt er reeds een ontslagverbod bij verzuim door ziekte of militaire dienst. Het verbod wordt met ingang van volgende maand uitgebreid tot de gevallen van huwelijk, zwanger schap en bevalling. Ontslagverbod biw huwelijk is niet alleen van toepassing op vrouwen. Het gebeurde bijvoorbeeld wel, dat mannen die voor een bepaalde tijd naar het buitenland werden uitgezonden, zich bij arbeidsovereenkomst verplichtten om niet te trouwen. Zo'n af spraak is nu niet meer mogelijk. Een vrouw die door zwangerschap niet meer kan werken, mocht in de oude regeling ook niet worden ontslagen, omdat dit volgens de ziektewet als ziekte wordt beschouwd. Maar vanaf 1 augustus is het eveneens niet toegestaan een zwangere werkneemster te ontslaan die wèl kan werken. Evenmin mag een werkneemster volgens de nieuwe regeling worden ontslagen wegens haar beval ling. Op dit moment geniet zij al rechtsbescherming zes weken voor en zes weken na de bevalling. Ze hoeft dan niet te werken en krijgt toch haar loon doorbetaald. De periode van zes weken na de bevalling wordt volgens de nieuwe wet uitgebreid tot twaalf weken. Drie maanden waarin dus het loon wordt uitbetaald en waarin de werkgever de werkneemster niet kan ontslaan. Wanneer de werkgever handelt in strijd met het ontslagrecht, dan moet de werknemer beroep aantekenen. Hiervoor heeft men twee maanden de tijd. Voor het beroep is geen aangetekende brief of een andere speciale vorm vereist. Kennisgeving aan de werkgever is voldoende. Het ministerie van justitie raadt, in een toelichting op de regeling, aan zich van rechtskundige bijstand te voorzien omdat het in dergelijke gevallen nodig kan zijn de hulp van de kantonrechter in te roepen. De nieuwe bepalingen gelden nog niet voor ambtenaren, omdat hun rechtspositie apart is geregeld. Het is echter wel de bedoeling de wijziging in het Burgerlijk Wetboek ook in hun regeling aan te brengen. Elsevier spreekt met minister Duisenberg. "De kroonprins van Den Uyl ben ik niet meer en ik ben erg blij dat dat over is, want het was buitengewoon be-, lastend voor me. Een minister van financiën kan alleen maar functioneren in volstrekt samen spel met een premier. Als zo'n samenspel alleen maar voortdu rend in een conflict of concur- rentiesfeer plaatsvindt, dan wordt het wel erg moeilijk". Voorts een interview met Amal- rik. "Onlangs werden twee dissi dente schrijvers gewoon vergif tigd. Ateliers van dissidente kunstenaars worden door onbe kenden in brand gestoken, bui tenhuisjes van dissidenten ver nield. Moord wordt niet ge schuwd. Ene Dubrow, een man uit de provincie, kwam eens bij de bekende dissident en natuur kundige Sacharov praten. Op de thuisreis werd hij vermoord". Ook een vraaggesprek met de Amerikaanse presidentskandi daat Jimmy Carter. "Ik zal agressief en snel willen optre den om enkele van 's lands pro blemen aan te pakken, de ele menten van het leiderschap weer te herstellen, de functie van verschillende regeringstak- ken te coördineren". Zijn kandi daat voor het vice-president- schap Walter Mondal zegt: "Ik geloof in het vrije onderne mingsschap. Ik geloof in con currentie, ik geloof in arbeid. Ik krijg verschillende etiketten op geplakt, maar ik denk dat mijn staat van dienst aantoont dat ik geen ideoloog ben". De Haagse Post schildert een portret van staatssecretaris Jan Schaefer, wiens naam wordt ge noemd als toekomstig voorzitter van de PvdA. "Daar ben ik totaal ongeschikt voor. Ik heb nogal de neiging om te zeggen: nou is het geouwehoer afgelo pen en aan de slag maar dat kost weer leden. Denk er om dat mensen daar boos om kunnen worden". Ook een interview met Henk Fievet van de hartpatientenver- eniging. "Ik heb nu het goeie gezien van Amerikaanse chirur gie, het goeie van de Nederland se chirurgie weet ik ook, en dat samen gaan we nu eens efficiënt runnen in een eigen kliniek. Wie zou dat beter kunnen dan wij als hartpatiëntenvereniging? Waarbij ik dan nog wel eens wil zien of staatssecretaris Hen driks de moed heeft het te stop pen. Het belangrijkste is dat we gat-verdimme een vuist maken". Een vraaggesprek tenslotte met Amalrik. "Veel mensen in Rus land denken dat marxisme het zelfde is als moord en rechtsver krachting, en zouden een mar xist nooit een hand willen ge ven. Maar ik heb zulke comple xen niet. Ik zou erg graag een oprechte dialoog met marxisten willen voeren. Anti-marxisme is geen echte filosofie. Het gaat voorbij aan het feit dat het mar xisme een zeer belangrijke in vloed heeft gehad en in de toe komst nog zal hebben". In Vrij Nederland een interview met de Amerikaan Ellsberg die een groot aandeel heeft gehad in de val van Nixon. "Er is geen enkele aanwijzing dat de dingen die in de Pentagon Papers of in de Watergate-stukken worden beschreven, ongewoon waren of uniek. Integendeel, dat we er een blik op hebben kunnen wer pen, dat was ongewoon. Zoals Nixon zei: "Ik heb niets gedaan dat anderen niet ook gedaan hebben. Velen geloofden dat niet. Ik wel. En later hebben we kunnen zien dat hij gelijk had". Ook Alexander de Merode, voorzitter van de medische com missie in Montreal, komt aan het woord. "De belangen die bij de Olympische Spelen op het spel staan, zijn zo groot, en het winnen van een gouden medail le zo belangrijk voor het natio naal prestige, dat men in som mige landen zelfs wetenschap pelijke vorsers aan het werk heeft gezet om nieuwe tover drankjes en wonderpillen uit te vinden die geen sporen nalaten. Volgens De Tijd verkondigt Amalrik een enge politieke filo sofie: Men moet zijn oproep aan het westen om de Sovjet Unie politiek in het isolement terug te dringen, als onverantwoord afwijzen. Een dergelijke handel wijze zou slechts leiden tot on nodige internationale spannin gen en in Rusland zelf eerder een verstrakking dan een ver-, soepeling van het regiem tot gevolg hebben". Het omslagartikel is gewijd aan een andere Russische schrijver, Paustovski, ofwel: "Hoe men in Rusland de literatuur ver kracht". De Britse auteur Gra ham Greene vertelt in het blad hoe zijn vermaarde film "De derde man" gestalte kreeg. Voorts een artikel over softe- non, "de ramp die te voorkomen was geweest". Ook een reportage over de Westduitse jeugd, die kapt met de kerk. "Consumptie-en presta tiedwang spelen hier de voor naamste rol. Elke vraag omtd| lijden, ziekte, dood en ven woordelijkheid jegens ande; wordt verdrongen. Als men de persoonlijke sfeer dan ti met leed wordt geconfronteta reageert men neurotisch. 11 zelfmoord toe. De klap k4 extra hard aan als ook de K geen adequaat antwoord bl, te kunnen geven". (Va in de De Groene Amsterdammer en inl bliceert uit een geheime ge\gns T genisnota. "Het onthullende[)e deze vertrouwelijke nota is,*..jpri er absoluut niets in staat. men op justitie absoluut rj^ nieuws van plan is. Dat roegel voorstellen van alle hooggej de commissies weggewuifd y den, en dat het gevangenisbe5ien de komende decenia net 6611 grote puinhoop blijft als hef*en?\0 laatste jaren is geweest". nacil Het dubbelartikel prikt de ?r 31 the van de Russische supre?er m tie ter zee door. "De groei fan de Sovjetvloot de afgelopen16" aar ren kan door geen serie 6 r waarnemer ontkend wor<F^ 6 Maar dat neemt niet weg dat Sovjet-dreiging door woordvl6. X™' de'rs van de Amerikaanse mr66"_ ne enorm is overdreven I meer geld voor het bouwen schepen los te krijgen". Portugal is volgens het bladn® c de terugweg. "De regering res bracht een confrontatie de arbeiders". wraak Driekwart van Nederlanders tevreden met verdiensten AMSTERDAM (ANP) Bijna driekwart (74 procent) van wer kend Nederland was eind juni tevreden met het verdiende loon, zo heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opi nie opgemaakt uit een steek proef met de vraag 'bent u wel tevreden met u inkomen of niet". Dezelfde vraag stelde het NIPO in januari 1974. Toen was 63 procent tevreden met zijn loon of salaris. Niet tevreden was 26 procent, tegen 24 procent in juni dit jaar. Het percentage dat geen antwoord gaf daalde van 11 naar 2 procent. Bij NKV-le- den signaleert het NIPO duide lijk minder tevredenheid over het inkomen (50) dan bij de leden van NW (72 pet) en CNV (83). Ook zijn de werkers met een inkomen van meer dan 1.750 gulden per maand meer tevreden (87 pet) dan die onder dat bedrag uitkomen (65 pet). Ingedeeld naar leeftijd blijken de arbeidenden ontevreden te beginnen en tevreden te eindi gen: leeftijd 18 tot 24 jaar 63 pet wel tevreden, 25 tot 65 jaar 70 75 pet tevreden, en boven 65 is 83 pet tevreden. TOTAAL MIS(S) Het is me ook wat! Om met je 23 maanden te wor den uitgeroepen tot schoonheids koningin. Eerst dat vermoeiende paraderen en naar je laten kijken. En dan als klap op de vuurpijl nog eens een kro ningsplechtigheid. Sarah Coombs weigert dan ook er nog langer aan mee te doen, trekt de kroon van haar hoofd en beproeft het aloude middel om haar zin te krijgen: vrouwen traantjes. Zelfs de 1000 pond, die de eerste prijs vorm den in de wed strijd die door een Londense zeepfa brikant was uitge schreven konden haar boosheid niet wegnemen. Van onze correspondent Charles Cook WASHINGTON Hij is ongetwijfeld de bekendste onbekende student in de Ver enigde Staten, die derdejaars student die in de zomervakantie tijdens zijn studie aan het Massachusetts Institute of Technology een bruikbare kernbom ontwierp. Hij werd zo beroemd na het schrijven van zijn scrip tie dat de Amerikaanse televisie een film over hem maakte, waarin zijn rol wordt' gespeeld door een acteur om zijn anonimi teit te garanderen tegen de belangstelling van in een dergelijk project geïnteresseerde terroristen. De bom die hij ontworpen heeft zou voldoende kracht hebben om b.v. het hele Binnenhof en een groot deel van het Buitenhof in Den Haag in één klap te vernietigen. En dat is toch niet slecht voor een dingetje dat in vijf weken in elkaar gedraaid is alleen maar met behulp van een zakrekenmachientje. Volgens de film is alle informatie die de student nodig had gemakkelijk te vinden in de Verenigde Staten, in niet-geheime onder- zoekpublicaties die nu in de openbare biblio theken te vinden zijn. De student zelf zei daarover: „Ik bleef maar denken dat er veel meer achter moest zitten". Maar dat bleek niet zo, en op het einde van de vakantie bezorgde hij zijn mentor de schrik van zijn leven. Het grote belang van deze ontwikkeling voor de rest van de wereld is dat we nu met rasse schreden het punt beginnen te bereiken waarop voorraden plutonium, het basisma teriaal voor alle nucleaire apparaten, betrek kelijk toegankelijk beginnen te worden voor terroristengroepen die voldoende vastbera denheid bezitten om na te doen wat deze student in Massachusetts klaargespeeld heeft. En zulke groepen zijn er bepaald wel. Een aantal van hen zal echt wel aan pluto nium kunnen komen. Er is maar een paar ituuri voorl< pond nodig om een bruikbare bom te p*n<^ met een explosiekracht van 1000 ton e^S( Het probleem is om afdoende toezCan(j houden op de voorraden plutonium, die goed te bewaken. Momenteel verf'var) er nogal wat spoorloos, minstens 1 pr Y Vanuit hun basis in Genève probei g Internationale Commissie voor Keipxej a op de hoogte te blijven waar het pluie op de wereld zich bevindt. Maar cWqq begroting kunnen zij slechts 15 miljos n den uittrekken voor beveiligingsaspect^ g er zijn meer dan 200 kerncentrales de wereld. j1( Dr. Ted Taylor, vroeger de meest vo£ staande ontwerper van atoombomrr^ Amerika, gelooft nu dat dit voorval r student van het Massachusetts Instif Technology slechts een eerste voorles—" van veel ernstiger ontwikkelingen nog te wachten staan. Copyright The Gu -de KERK EN WERELD De sterilisatie van de mens blijft volgens de leer van de r.k. kerk absoluut verboden. Aldus een document van de Romeinse Congrega tie voor de Geloofsleer, dat het jezuïtentijdschrift „La Civilta Cattolica" deze week heeft gepubliceerd. Het document is het antwoord op een vraag van de Amerikaanse bisschoppenconferentie vanwege het toenemen van sterilisaties in vele klinieken in de V.S. uit het tot dusver geheim gehouden antwoord werd voor het eerst geciteerd tijdens een artsencongres, dat in mei te Londen werd gehouden. Volgens het Romeinse document mag de overheid de burgers niet dwingen tot sterilisatie vanwege het algemeen belang. Een dergelijk voorschrift schendt - aldus de Congragatie voor de Geloofsleer - de waardigheid en de onaantastbaarheid van de menselijke persoon. Het feit dat „niet weinig theologen" afwijken van de traditionele leer mag voor geen enkele katholiek een argument zijn voor sterilisatie. De r.k. ziekenhuizen en het medisch personeel wordt verboden mee te werken aan ingrepen die ten doel hebben om zwangerschap te voorkomen. In een commentaar typeert „La Civilta Cattolica" de sterilisatie ironisch als het derde „geschenk" na abortus en euthanasie, dat zekere stromingen van de moderne beschaving aan de mensheid geven. Helaas wordt ook deze aanval op de waardigheid van de mens - aldus het blad - in steeds bredere kring gepraktiseerd, vooral als deel van de campagne voor de geboortebeperking. Ook het Vatikaanse dagblad „Osservatore Romano" herinnert aan de klassieke leer over geboorteregeling, zoals deze 25'juli 1968 omschreven werd in de encycliek „Humanae Vitae" en nu volgens het blad met voeten wordt getreden door de bekende Duitse Moraaltheoloog, pater dr. Bernard Haering, een redemptorist die in Rome en in de V.S. doceert. In zijn wekelijkse antwoordrubriek over huwelijksvragen in het Italiaanse familieblad „Famiglia Cristiana" (oplage circa 2 miljoen) had een lezeres pater Haering het probleem voorgelegd dat een vierde kind nadelig zou zijn voor haar gezin en dat zij gezien haar ervaring geen vertrouwen meer had in de periodieke onthouding. In zijn antwoord herinnerde professor Haering aan de traditionele leer over de tegenstelling tussen twee verplichtingen, onder andere door de Franse bisschoppen verkondigd. Volgens deze leer moet men de voorrang geven aan de voornaamste plichtZo is het mogelijk - aldus Haering - dat twee gehuwden een voorbehoedmiddel kiezen, mits dit niet tot abortus leidt, en dit gebruiken in goed geweten en zonder schuldgevoel. Vorige maand ging pater Haering in het familieblad op de vraag in of zijn raad in overeenstemming is met „Humanae Vitae". Volgens Haering kan men de encycliek zowel letterlijk als soepel uitleggen. Volgens de moraaltheoloog G. Guzzetti, die Haering van repliek dient in de „Osservatore", moet de encycliek naar de letter worden toegepast. Prof. Haering schaart zich- aldus Guzetti - in de rij van degenen die de encycliek uithollen, bijvoorbeeld in naam van het recht van het geweten. Guzzetti verwijt het blad „Famiglia Cristiana" het standpunt van Haering te hebben gepubliceerd en hij adviseerd de priesters goed na te denken of ze het populaire familieblad in hun kerken blijven verkopen. De opvatting die onder Lu theranen in theorie en prak tijk bestaat, dat eucharistie ook zonder gewijde bedienaar mogelijk is, is voor de r.k. kerk onaanvaardbaar. Aldus kardinaal J. Willebrands, aartsbisschop van Utrecht, die deze week sprak te North- field in de Amerikaanse staat Minnesota. Op uitnodiging van het Lutherse St. Olafcol- lege geeft hij er drie lezingen in zijn funktie van voorzitter van het Romeinse Secreta riaat voor de Eenheid. Maan dag ontving de kardinaal er een eredoctoraat. Kardinaal Willebrands ging in zijn speech uitvoerig in op de bediening van de eucharistie. Hij herinnerde eraan dat de Lutherse theologen in de sub commissie over eucharistie van de gezamenlijke werk groep hadden gesteld: „Wij kunnen niet zeggen dat de eu charistie alleen kan worden gevierd onder leiding van een gewijde bedienaar". Het laat ste concilie citerend, wees de kardinaal erop dat de wijding echter een voorwaarde is om het Heilig Avondmaal te kun nen leiden. Ook in de Lutherse leer 'wordt de eucharistie door gaans door een gewijde pastor bediend. Hij benadrukte dat Luther zelf, zelfs in geval van nood, niet toestond dat de eu charistie v/erd gevierd zonder gewijde bedienaar. Ook over de kerkelijke struc tuur verschillen de opvattin gen. „Wanneer het verkondi gen van het woord en de be diening van de sacramenten eenvoudigweg worden be schouwd als taken van het ge meenschappelijk priester schap van alle gelovigen, dan is er geen overeenstemming mogelijk met de r.k. kerk," aldus de kardinaal, die eraan toevoegde, dat de bisschoppe lijke structuur volgens de katholieke en de orthodoxe leer behoort tot het wezen van de kerk en van haar eenheid. Sterk benadrukte kardinaal Willebrands dat de dialoog pas in het beginstadium is. Men heeft elkaar leren kennen en waarderen, maar een lange reeks problemen moet nog worden opgelost. Ook tussen Lutheranen en Hervormden zijn er nog belangrijke ver schilpunten inzake ambt en wijding. De kardinaal vroeg zich af of de theologische werkgroep van Katholieken en Luthera nen al voldoende tot overeen stemming was gekomen om de resultaten formeel aan de ker kelijke autoriteiten te kunnen voorleggen. Verder stelde hij de vraag hoe de documenten kerkelijke documenten kun nen worden. Van katholieke zijde gebeurt dit door een for meel antwoord van de bis schoppenconferenties samen met de paus, na zorgvuldig te hebben nagedacht over de reacties van de gelovigen en van de theologen. De Lutherse Wereldfederatie heeft echter niet de bevoegdheid om de Lutherse kerken bindende be slissingen op te leggen. Boven dien bestaat er over een aantal vraagstukken geen eenslui dend Luthers standpunt. De kardinaal wees het verwijt van de hand dat deze discus sies alleen maar intellectuele haarkloverij zijn of het vast houden aan eigen prestige. „Degenen die deze gesprekken voeren zoeken oprecht om trouw te zijn aan Christus, het evangelie, aan de kerk zoals hij deze heeft gesticht en aan Vanuit deze trouw erkenr' we," aldus kardinaal Wil3nri brands, „dat de verschil^331 tussen ons nog van dien af111816 zijn dat er nog geen volledj»eld kerkelijke gemeenschap lre zijn en dus ook geen euchaf6^ tische gemeenschap." Toch zag hij geen reden \'<^m pessimisme. Reeds nu kunr— christenen veel dingen sar»« doen. Wie weet, hoe groot inspanningen zijn om tot ef/~\ heid te komen, kan het n\_J eens zijn met het wijd verbi de standpunt dat de oecume pas op de plaats maakt. "Qrli geduld is een vrucht van he1 Heilige Geest," zo besloot kj^u dinaal Willebrands zijn leziipr0 ierc g Vanwege de tiende ver jaardag van „Populorum Progressio", de in 1967 verschenen encycliek over de bevordering van de ont wikkeling van de volke ren, heeft de pauselijke commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) een prijsvraag uit geschreven. De deelnemers moeten in een bijdrage van 5000 a 8000 woorden vanuit christelijk stand punt schrijven over het thema „Vrijheid, verant woordelijkheid en solida riteit onder de volkeren". Inzendingen moeten uiter lijk eind maart 1977 wor den toegezonden in zes- voud aan „Justitia et Pax", Vatikaanstad. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld van 1000, 700 en 400 dollar. Onder de titel „De oecume nische beweging, de feiten, de dialoog" heeft de beken de oecumenische deskundi ge, professor dr. Charles Boyer S.J. (91) een aktueel naslagwerk van de oecu mene gepubliceerd, zoals het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" het nieuwe boek typeert. In het voetspoor van de Romeinse strategie onderstreept pa ter Boyer dat het allereerst gaat om de toenadering tussen de rk en de orthodo xe kerken, die volgens hem vandaag mogelijk is. Deze groei naar de eenheid is aldus Boyer niet alleen een heilige plicht voor bei de kerken, maar tevens een voordeel voor de andere kerken, die deze toenade ring dan ook moeten be vorderen. De missie van de orde van de kapucijners in Indone sië is een zelfstandige pro vincie geworden. De nieu we provincie telt zo|n 200 religieuzen, van wie de helft Indonesiër is. Van de buitenlanders zijn er onge veer 80 Nederlander. Ver der zijn er Zwitsers en Duitsers. Het aantal Indo ier nesische paters en breen ders neemt de laatste j ren snel toe. De orde is Indonesië werkzaam op eilanden Sumatra, Ser wak (Borneo) en Sibolgy- Provinciale overste weil de uit Nederland afkomsf ge pater Hub. Snijders (4^ die lange tijd directeur geweest van het groots minarie. Vice-provincia werd de Indonesische ter Thomas Saragi. In een brief aan het Presi dium van de Opperste Sovjet hebben 28 christenen, beho rend tot zes verschillende ker kelijke gemeenschappen, zich verzet tegen de discriminatie van Russische christenen, die in feite - zo stellen zij - als tweederangs burgers worden behandeld. Dit gezamenlijk optreden van leden van ver schillende kerken is nog nooit eerder voorgekomen. Onder hen zijn vertegenwoordigd de Pinkstergemeente, de Adven tisten, de Baptisten, de Kerk van Christus, de Rooms-Kath- olieke en de Russisch-Ortho- doxe Kerk. De schrijvers, on der wie zich zeer bekende fi guren bevinden, vragen hun mede-christenen om adhesie betuigingen. Een afschrift is toegezonden aan de Wereld raad van Kerken, die van 24 tot 28 juli spreekt over de vrijheid van godsdienst en van geweten in die landen die de verklaring van Helsinki hebben ondertekend. Onder de ondertekenaren van de brief bevinden zich twee Russische orthodoxe priesters; Gleb Yakunin en Lev Regel- son, die tijdens de assemblee van de Wereldraad in 1975 voor opschudding zorgden door hun uitvoerige brief over de situatie waarin Russische christenen zich bevinden. Voor de eerste maal doen ook dissidente Baptisten mee in een actie, waarbij andere ker ken betrokken zijn. Een van hen is predikant Boris Zdoro- vets. Zijn handtekening is te vens het bewijs, dat hij on langs uit een strafkamp ont slagen moet zijn. De Rooms- Katholieke Kerk, waarvan acht leden tekenden, is die van Litouwen, die relaties heeft met de bewegingen voor men senrechten in Moskou. Tevens is de brief onderte kend door de wiskundige Igor Shafarevich, vooraanstaand lid van de Beweging voor Mensenrechten, die zeer sym pathiek staat tegenover de kerken. In de brief wordt ge zegd, dat deze niet voorkomt uit vrees voor de toekomst van het christendom, „maar het doet ons pijn", aldus de brief, „dat de huidige situatie, waar in de godsdienst in ons land verkeert, ernstige schade aan het land veroorzaakt en dit zal ernstiger worden naarmate het langer duurt". De doelstellingen, waarop de huidige houding van de staat ten opzichte van de godsdienst is gebaseerd, werden een hal ve eeuw geleden ontwikkeld, toen de totale vernietiging van het geloof in God werd uitge roepen als een in de naaste toekomst te realiseren i'<L_ Maar het leven heeft aan^j toond, dat dit een illusie w^i De invloed van de godsdieij wordt groter, jonge men%c] voelen zich ertoe aangetrceei ken. In deze nieuwe situat^ aldus de brief, moeten we n^a, vasthouden aan standpuntf die door het leven zelf tot^n., ondermijnd zijn. Pogingen werkelijkheid te ontkenngu zijn altijd gevaarlijk, voogCI wanneer het essentiële elem^ ten betreft in het leven vJn( een volk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6