GENADELOZE AFGANG DAMESACHT Dertig seconden tussen winst en elfde plaats tEMOTIONELE TAFERELEN BIJ UITTOCHT EGYPTE MONTREAL'76 SURPRISE JOEGOSLAVIË AMERIKA VERHINDERDE PROGRAMMA J Duo Van Werkhoven temperde succes Oranje Tsjech Bartu nam de leiding over Historische prestatie Amerikaanse Montreal Mohammed Elashram, de Egyptische gewichtheffer huilde als een klein kind. „Ik heb twaalf jaar getraind om aan de Spelen te kunnen deelnemen, nu het zover is moet ik naar huis." De reactie van Mohammed Elashram was een van de vele emotionele taferelen die zich gisteren in het dorp bij het vertrek van de Afrikaanse landen die de Spelen boycotten, afspeelden. Mohammed Elasrham stond niet alleen in zijn standpunt dat hij liever zou blijven. De meeste atleten van de landen die zaterdag bij de openingsceremonie ontbraken, waren liever gebleven. Wegblijven bij de openingsceremonie als protest tegen het onderhouden van sportieve betrekkingen door Nieuw-Zeeland met Zuid-Afrika was ze allang voldoende geweest. Zij ook waren tenslotte gekomen om deel te nemen en ook zij hadden door jarenlange intensieve trainingsarbeid hun ticket voor Montreal verdiend. Omdat ook veel begeleidende officials die mening waren toegedaan, ontstond er nog einige verwarring over het al dan niet blijven van de betreffende landen. Egypte bijvoorbeeld speelde nog een wedstrijd voor het basketbaltoernooi. Tot een bevel op het allerhoogste niveau een eind maakte aan hun Olympische droom. De staatshoofden van de betreffende landen hebben er, door hun epuipes te bevelen onmiddellijk naar hun land terug te keren, voor gezorgd dat het dreigement van de boycot realiteit werd. Daarom stonden de meeste atleten van de „boycot-landen" gisteren gepakt en gezakt in het dorp. Speldjes werden nog pijlsnel uitgewisseld en foto's werden nog gauw genomen, zodat ze ten minste nog enkele souvenirs uit Montreal mee naar huis konden nemen. Een beter bewijs hoe verziekt en gedevalueerd deze 21ste Olympiade nu al is, is niet denkbaar. Door de wensen van hun meeste atleten te negeren en het individu niet de persoonlijke vrijheid te laten die het in feite zou mogen hebben, hebben de Afrikaanse landen duidelijker dan ooit gedemonstreerd dat niet het deelnemen aan de Spelen maar de politieke coup die moest worden uitgevoerd, het belangrijkste was. Ook Tunesië De Tunesische regering heeft gisteren in Tunis meegedeeld dat het zijn ploeg van de Olympische Spelen zal terugtrekken. Oe Noordafrikaanse staat is daarmee het 22e land uit dit continent dat de Spelen boycot. Guyana uit Zuid-Amerika en Irak uit Arabië, die hun ploegen eveneens terugtrokken en de negen Afrikaanse landen, die in het geheel geen afvaardiging naar Canada stuurden, brengt dat het totaal aantal wegblijvers op 33. Tunesië had in Mohammed Gammoudi 'een van de grote kanshebbers op een atletiekmedaille. De lange afstandloper, in München tweede op de 5000 meter, zou in Montreal alleen op de 10.000 meter starten. De Afrikaanse boycot, gericht tegen de deelneming van Nieuw-Zeeland, is nu vrijwel volledig. Allen Senegal en Ivoorkust zijn nog op de Speien vertegenwoordigd. President Leopold Sedar Senghor heeft in Dakar ver klaard dat Senegal zijn 70 leden telllende ploeg in Montreal houdt. MONTREAL Het Olympisch programma voor de sporten met Nederlandse deelne mers voor morgen is als volgt. (Canadese tijd tussen haakjes). Paardesport 13.00 (08.00) en 19.00 (14 00) samengestel de wedstrijd, dressuur. Schieten 14.00 (09.00) lopend hert (10 schoten snel 10 normaal) snelvuur pistool, tweede reeks kleiduivenschieten, skeet. 75 duiven. Waterpolo 14.30 (09.30) Canada—Cuba; 15.30 (10.30) Mexico—Ruslarrd; 16.30 (11.30) Italië—Joe goslavië (finalegroep); 00.00 (19.00) Austra liëIran; 01.00 (20.00) Nederland—Roeme nië (finalegroep); 02.00 (21.00) Hongarije West-Duitsland (finalegroep). Atletiek 15.00 (10.00) 400 meter horden, heren (series); 15.00 (10.00) verspringen, dames (kwalificatie); 15.15 (10.15) Kogelstoten, he ren (kwa!ificatie);15.30 (10.30) speerwer pen, dames (kwalificatie); 16.00 (11.00) 100 meter, heren (series); 20.00, (15.00) 800 meter, heren (series); 20.30 (15 30) ver springen dames (finale); 21.00 (16 00) 100 meter, heren (kwartfinale); 21.50(16 50) 800 meter, dames (series); 22.30 (17 30) 20 km snelwandelen (start); 22 40 (17 40) 10.000 meter, heren (series); 23.50 (18.50) 20 km snelwandelen (finish); 00.25 (19.25) 10.000 meter heren, (series). Roeien halve finales heren 15.00 (10.00) en 15.10 (10 10) vier met stuurman; 15.20 (10.20) en 15.30 (10.30) double scull; 15.50 (10.50) en 16.00 (11.00) twee zonder stuurman. 16.10 (11.10) en 16.20 (11.20) skiff; 1640 (11.40) en 16.50 (11.50) twee met stuurman, 17.00 (12.00) en 17.10 (12.10) vier zonder stuur man; 17.30 (12.30) en 17.40 (12.40) dubbel vier zonder stuurman; 17.50 (12.50) en 18.00 (13.00) acht. Hockey 15.00 (10.00) Spanje—België (gr. B); 20.00 (15.00) Nederland—Argentinië (gr. A); 22.00 (17.00) MaleisiëCanada (gr. A). Volleybal 18.00 (13.00) Cuba—Zuid-Korea, heren (gr. A); 20.00 (15.00) Hongarije—Peru, dames (gr. A); 00.30 (19.30) Japan—Canada, da mes (voorronde); 02.30 (21.30) Tsjechoslo- wakijePolen, heren (gr. A). Wielrennen 19.00 (14.00) ploegenachtervolging (kwalifi catie) sprint, 1e. 2e en beslissende serie (halve finale) ploegenachtervolging (kwart finale). Andrea Vissers- „De oorzaak heb ik niet kunnen vinden. Je kunt in zo'n geval alleen maar wat goochelen met vitaminepreparaten en er het beste van hopen. Vanmorgen was de temperatuur 37,2 graden en we besloten haar toch te laten roeien en geen reserve op te stellen. Dat leek ons beter voor het moreel van de ploeg". De kwaliteit ontbrak echter ten enenmale en met een achterstand van een lengte op Polen finishte Nederland ontluisterd als laatste. De Oosteuropese inbreng in de finales is ook nu weer bijzonder groot. Zowel Oost-Duitsland als Rusland zijn in alle zes finales vertegen woordigd, Bulgarije, dat niet inschreef voor de achten, heeft in vijf eindstrijden een ploeg. Daarna volgen Roemenië en de Verenigde Staten, met vier en Canada met drie finalisten. Nederland en West-Duitsland zijn als Westeu- ropese representanten tweemaal in een finale aanwezig. MONTREAL Tsjechos- lowakije heeft na vier on derdelen in de moderne vijfkamp nog steeds de leiding in het landenklas- sement Het zwemmen (300 meter vrije slag) le verde gisteren een overwinning op voor Verenigde Staten. In de individuele rangschikking nam de Tsjech Jan Bartu, die na drie onderdelen de tweede plaats bezette, de leiding over van Pavel Lednev (Rusl.). Het laatste onder deel, de cross-country, wordt vandaag af gewerkt. (Van onze speciale verslag gever) KINGSTON - Voor de Ne derlandse zeilers bleken gis teren hoge klasseringen in de Olympische regatta be reikbaar. Het zag er zelfs naar uit dat als de wedstrijdenreeks een dagelijkse landenprijs zou hebben gekend Oranje daarvoor een uiterst serieuze kandi daat was geweest. Helaas, een sterke terug val van Joop en Robert van Werkhoven, die tweede lagen en als elfde door de finish gingen, temperde de vreugde in het Neder landse kamp aanmerkelijk. Daaraan kon de tweede plaats van Geert Bakker bij de So- lings, de derde van Sjoerd en Erik Vollebregt bij de FD's en de zesde van Tempest-zeiler Ben Staartjes niets veranderen. Ir. Bakker voer bijzonder sterk. De rijzige zeiler uit Warmond moest slechts de Fransman Pa trick Haegeli laten voorgaan, die nu zijn twee de zege opeiste. Bakker, De Vlaming en Keij- zer staan, ondanks een veertiende plaats in de eerste race, als vijfde geklasseerd in de algemene rangschikking, ze startten bijzonder goed en kwamen als derde bij de hoge boei. De blauwe boot behield die positie maar passeerde in het tweede kruisrak de Spanjaard Felix Anglada. Jammer De derde plaats van Erik en Sjoerd Volle bregt maakte op schrille wijze nog eens duidelijk hoe jammer het is dat de Neder landse FD in de openingswedstrijd werd gediskwalificeerd. Zonder die onnodige 28 punten had de bebaarde tweeling eveneens hoog genoteerd gestaan. Pas in het laatste kruisrak sloeg het duo zijn slag. Tot op dat moment voeren zij in zesde of zevende positie. Gedegen slagen in het laatste rak maakten dat zij de Canadese favoriet Hans Fogh, open Europees kampioen, de sterke Rus Vladimir Leontiev en de Oostenrijker Ernst Seidel passeerden. Goed werk leverden ook Ben Staartjes en Ab Ekels in de Tempest-klasse, waarin ze opklom men tot de achtste plaats. Ook zij sloegen pas toe in de laatste fase van de race waarin een negende plaats alsnog werd ingeruild voor een zesde klassering. Geert Bakker, het oudste lid van de Nederlandse zeilafvaardiging, kwam gisteren tot de beste verrich ting. Hij finishte als tweede in de Solingklasse. Helaas het succes zou voor Oranje niet com pleet zijn. Er werd al gerekend op een terug keer van de broers uit Bloemendaal. Aavanke- lijk rondden zij na de Canadees Colin Park en de Brit Phil Crebbin, die zich de eerste plaats in de tweede race door diskwalificatie zag ontgaan, als derde dë boeien. Park werd in het laatste voordewindse rak ruimschoots voorbij gestoken. Kruisend klopte er niets van, waardoor niet meer dan een elfde plaats bereikbaar was. Een uitermate teleurgestelde Joop van Werk hoven, die zich een Olympische medaille al vrijwel zag ontgaan, onthulde later op de jachthaven het raadsel van de 470-klasse. Hij was boos. Boos op de volgbootjes die hem bij het lichte weer niet wilden slepen, maar wel op volle snelheid passeerden. Boos op de omstandigheden, maar meer nog boos op zichzelf. „Na die laatste boei voeren wij erg laag", zei hij kwaad, „als we toen overstag waren ge gaan hadden we gegarandeerd eerste gelegen met zo'n zestig meter voorsprong. Ik ging door en toen kwamen die winddraaiingen. Even woei het hard. Misschien dertig secon den. Wij hebben daarvan niet kunnen profite ren. de boten die een andere koers voeren wel. En dat betekent nu precies het verschil tussen winst en een elfde plaats. Natuurlijk onder die omstandigheden is het moeilijk verdedigen. Maar geluk, neen we hebben het niet gehad." Even begrijpelijk als de teleurstelling van de Van Werkhovens was de gelatenheid waarmee Erik en Sjoerd Vollebregt hun derde plaats aanvaardden. „Eindelijk ging het goed", brom de Sjoerd Vollebregt in zijn baard, „ja, einde lijk liep het eens". Zijn derde plaats kwam duidelijk een Pyrrhuszege nabij. Immers, juist bij de FD's varen de favorieten uitzonderlijk regelmatig. De Brit Rodney Pattison, tweevóu- dig Olympisch kampioen, die eerste, tweede en vierde werd, alsmede de Westduitse favo rieten Diesch twee maal tweede en een keer derde laten nu al de concurrentie weinig hoop. En zeker niet een équipe die in de eerste fase de aansluiting met de top zeer duidelijk verloren heeft. Zo zal. tegen de verwachtingen in, Oranje zijr „mogelijken" voor Olympisch eremetaal moe ten zoeken bij de „veteranen". Ben Staartjes heeft vooralsnog niet al te veel kans op een plaatsing bij de eerste drie. Het deed de 47-jarige directeur uit Bussum weinig. Hij was blij met zijn zesde plaats in de race en misschien nog meer met het langdurige gevecht dat hij met de Canadees Allan Leibei heeft uigevochten. Het deerde hem niet dat hij dat duel verloor. „Die knokpartij met de Canadees staat er borg voor dat ik vanavond weer uitgebreid op de televisie kom", zei hij lachend, „gisteren is me dat ook al gelukt". De winddraaiingen die de Van Werkhovens zo hebben benadeeld bezorgden Geert Bakker slechts winst. „We startten goed, maar Willy Kuhweide en nog zo'n stuk of zes bootjes kwamen direct al voor ons langs", zei de grijze eminentie in de nationale afvaardiging bedachtzaam, „in het kruisrak hebben we die achterstand direct al goed gemaakt". De man die het meest tevreden was van de Nederlandse ploeg was stellig Andrè du Pon. „Die resultaten van vandaag hadden we hard nodig", betoogde de chef d'équipe die daags tevoren nog niet over tegenslag van zijn formatie had willen horen, „want we hebben de nodige klappen gehad die eerste dagen (Van onze speciale ver slaggever) MONTREAL De Ne derlandse roeisters, die gisteren in vier her kansingen moesten proberen de finales te bereiken, behaalden wisselende resultaten.Zo op het eerste gezicht leek de op dracht niet zo moeilijk. Voor het 1 totale roeitoernooi bij de dames een nieuwigheid op de Olympische spelen hadden zich slechts 57 ploegen uit 16 landen gemeld, ver- 1 deeld over zes nummers. Voor de finales waren 36 plaatsen gereser- veerd zodat niet meer dan 37 pro cent van de deelnemers uit de boot viel. Volgens de berekeningen zou het de nationale combinatie-acht, i die het voordeel van de twijfel had gekregen, moeilijk vallen de verne- dering van het moeten roeien in een 1 kleine finale met slechts twee kan- slozen, te ontwijken. Inderdaad werd Nederland genadeloos naar de laatste plaats in de herkansing 1 verwezen. Maar dat de ervaren dubbel twee van RIC e moest afhaken, was allerminst ingecalculeerd, i Zonder veel spirit roeiend kwamen Andrea i Vissers en Helhe Klaasse niet verder dan de I derde plaats in de tweede herkansing. Alleen de eerste twee aankomenden evenwel gingen over naar de eindstrijd, i Tegenover deze negatieve resultaten stond de i overtuigende overwinning van de vier met stuurvrouw en de degelijke tweede plaats van i Ingrid Munneke—Dusseldorp, zodat Nederland zaterdag in de finales tweemaal vertegenwoor digd zal zijn. Vertrouwenwekkend Het eerste Nederlandse optreden in de her kansingen was zeer vertrouwenwekkend. De door Gerard Kusters gecoachte vier met stuurvrouw van Nereus-Orca-Triton nam al snel de leiding om deze niet meer af te i staan. Op de laatste 250 meter behoeften Hellie Klaasse. Hette Borrias, Ans Gravesteyn, Myriam van Rooyen en Liesbeth Vosmaer (in 1973 Euro pees kampioen met alleen Liesbeth de Graaff op de plaats van Ans Gravesteyn) lang niet voluit te roeien in de wetenschap dat de eerste vier aankomenden naar de finale zouden overgaan. Alleen Canada en Groot Brittannië vielen af. De afgang van de dubbel twee Vissers/Klaasse is wel verklaarbaar. Ze zijn niet sterk genoeg, aldus de begeleidende arts Boy Stuur, en zowel Hellie als Andrea kampen al een tijd met spierblessures in de rug en de benen.' Zij zijn van het begin af iedere dag behandeld, soms twee keer per dag. Bovendien heeft dit tweetal, naar mijn mening, te weinig aan krachttraining gedaan. Ik bedoelt daar niet mee dat ze per se zulke biceps moeten krijgen, maar met techniek alleen kom je er gewoon niet meer. Zeker niet bij deze omstan digheden, met de sterke stroom en wind bijna recht tegen. Ingrid Munneke eindigde als tweede in de skiff en plaatste zich voor de finale. Stuur weet waar hij over praat. Hij is al twee jaar bezig met proefnemingen bij de roeisters. „Ik heb een goede relatie met professor Bier steker in Utrecht. Van hem krijg ik alle mede werking en ik kan volledig over zijp laboratoria beschikken". De medicus uit Delft heeft de roeisters veelvuldig laten plaatsnemen op de fietsergometer om de zuurstofopname te me ten. „We kijken dan hoe hoog het melkzuurge halte komt, tot totale uitputting toe, en onder zoeken hoe snel het weer afneemt. Ook wordt er dan een constant electrocardiogram ge maakt". Stuur heeft de resultaten van de experimenten enkele malen vergeleken met gegevens uit Oost Europese landen. „We komen er dan echt niet zo gek af", conclu- dfeert hij. Einde carrière Coach Leo Oostendorp van de dubbel twee was het op het punt van krachttraining niet met Stuur eens. „Ik geloof niet dat er zoveel verschil was met de arbeid van de andere meisjes. We hebben in Utrecht geregeld met gewichten gewerkt. Maar je ziet het, het heeft niet veel geholpen". Voor Hellie Klaas se en Andrea Vissers, die al sinds 1969 roeien, betekent Montreal het einde van hun sportcarrière. Dit geldt ook voor Ingrid Munneke—Dussel dorp. De Groningse skiffeuse heeft evenwel nog de kans om met verovering van een Olympische medaille waardig afscheid te ne men. Zij hield haar tegenstanders goed in het oog. liet de Russische Elena Antonova de eerste plaats en pareerde vaardig de aanvallen van de Westduitse Christel Agrikola. De acht van Nereus/Njord/Phocas/De Hoop/'t Spaarne/Argo startte met een handicap Lies beth Pascal was de avond tevoren getroffen door een griepaanval. „Zij had ineens meer dan 39 graden koorts", aldus dokter Stuur. MONTREAL De Ameri kaanse schutter Lanny Bassham dreigde even de gouden medaille te weigeren, nadat hij zijn landgenote Margaret Mur- dock met een bijna on zichtbare voorsprong had verslagen. Bassham was bijzonder boos op de jury, die eerst hem zij het officieus als winnaar aanwees, daarna de beslissing herriep en Margaret Murdock als Olym pisch kampioen uitriep, maar daarna deze uitspraak opnieuw herriep en de gouden medaille schieten drie houdingen toch aan Bassham toekende. Maar het verschil was nauwelijks aantoon baar, laat staan aanwijsbaar. Met dit al is Margaret Murdock, een 33-jarige verpleeg ster en moeder van een vijfjarige zoon, de eerste vrouw die bij Olympische Spelen een medaille heeft gewonnen bij het schie ten. Ook Amerikaanse Margaret Mur dock zorgde voor een historische prestatie door als vrouw een (zil veren) medaille te veroveren op het onderdeel schieten. (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL De alles over heersende ontmoeting op het basketbalprogramma van gis teren was de confrontatie tus- e|' sen het jonge team van de ec Verenigde Staten en Europees kampioen Joe- J goslavie. ni- Joegoslavië leek bij een ruststand van 55—51 e regelrecht op een verrassing aan te sturen. 3 maar direct na de liepen de Amerikanen in hoog tempo binnen acht minuten na een voorsprong van zeven punten. Aan het eind bedroeg de Amerikaanse winstmarge bijna twintig punten (112—93), vooral dankzij uitste kend schieten van Scott May en Adrian Dant- ley, die ieder goed waren voor 26 punten. Rusland Het verschil tussen Rusland en Canada, een ontmoeting uit groepe A, bleek bijna even groot (106—85). Australië zorgde in een uiter mate spannende wedstrijd, die slechts na verlenging beslist kon worden, voor een on verwachte prestatie door Mexico, nog kandi daat voor de halve finales, van alle illusies te beroven: 120—117. Spelers van Amerika in moeilijkheden.Vaak kwam dat niet voor. Joegosla vië kon niet verrassen. i

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11