COUP RUSSINNEN I Goochelaars India tot zielige stuntelaars verschrompeld Van Zeeland blij met onmenselijkeTrumbic Drie spelers weggestuurd MONTREAL Protest tegen professionals 1 RECORDS Oostduitse schoolslag hegemonie aangetast DR00MDEBUUT ITALIAAN DAL Z0TT0 „VOOR DIE MAN DOE JE ALLES" 1 MONTREAL Op de vierde dag van het Olympisch zwemtoernooi zijn opnieuw een aantal records scherper gesteld: vijf Olym pische records, drie Wereldrecords, twee Europese records en twee Nederlandse records. olympische records: 200 meter schoolslag dames (2.41.71): Marina Kasjeva (Rusl) 2.35.14 en 2.33.15. 100 meter rugslag dames (1.02.39): Ulrike Richter (ODId) 1.03.83. 4 *200 meter vrije slag est. heren: Rus land 7.33.21 en Verenigde Staten 7.30.33. 100 meter vlinderslag dames (1.03.34): Helene Boivin (Can) 1.02.67. Wendy Boglio- li (VS) 1.01.84 Andrea Pollack (ODId) 1.01.43. Kornelia Ender (ODId) 1.01.03. Wereldrecords 200 meter schoolslag dames (2.34.99): Marina Kasjeva (Rusl) 2.33.35. 4 x 200 meter vrije slag est. heren (7.30.54): Verenigde Staten (Norlhway, Shaw. Bruner. Furniss) 7.30.33 en Verenigee Staten (Bru ner. Furniss, Naber en Montgomery) 7.23.22. Europese records: 200 meter schoolslag dames (2.34.99): Marina Kasjeva (Rusl) 2.33.35. 4 x 200 meter vrije slag est. heren( 7.34.7): Rusland (Smirnov. Mikeiev. Rostakov. Kopliakov) 7.33.21 Rusland (Rastakov. Bogdanov. Kop liakov. Krolov) 7.27.97. Nederlandse record: 200 meter vrije slag (1.55.59): Karim Res- sang (HPC) 1.55.43. 4 x 200 meter vrije slag est. heren: Nat. ploeg (Ressang, Van der Kuil. In 't Veld. Henk Elzerman) 7.42.54. Zwemmers van de Amerikaanse estafetteploeg in afwachting van de tijd op de 4 x 200 meter vrije slag. Het werd, zoals in het Olympisch bad haast een traditie is geworden, een wereldrecord. De Amerikanen waren er dolgelukkig mee MONTREAL Op de vierde speeldag van het Olympisch voetbaltoer nooi hebben de totaal 60.000 toeschouwers bij drie wedstrijden eindelijk veel doelpunten gezien: dertien tezamen bijna gelijkelijk verdeeld. Als resultaat van de ontmoetingen hebben zich nu, naast Brazilië en Iran, drie ploegen voor de kwartfinales geplaatst: Frankrijk, Noord-Korea en Rusland. De meest besproken ontmoeting was giste ren zonder enige twijfel die tussen Mexico en Israël, waarbij de Mexicanen bij de rust een veilig schijnende voorsprong van 20 hadden opgebouwd door treffers van mid denvoor Rangel. Zes minuten na rust scoorde eerst Oz voor Israël (2—1) en daarna benutte Shum een toegekende strafschop om de gelijkmaker aan te laten tekenen. Met voetbal bleek het na dit doelpunt gedaan. De hardheid ten opzichte van andermans gezondheid werd zelfs der mate ontoelaatbaar, dat de Italiaanse scheidsrechter Michelotti achtereenvolgens de Israëli Lev. de Mexicaan Lopez-Malo en tot slot de Israëli Oz richting kleedkamer stuurde. Frankrijk maakt daarentegen op sportief gebied veel indruk. Voor de tweede keer, ditmaal in Sherbrooke tegen Guatemala voor slechts 5000 toeschouwers, wonnen de Fransen met 41 MONTREAL - Het Olym pisch voetbaltoernooi staat bol van de geruch ten. Bij de FIFA zijn tot dit moment een aantal protesten binnen geko men ten aanzien van de voetbalploegen van Brazilië, Rusland en Olympische kampioen Polen. In deze teams zou minstens de helft van de spelers uit professionals bestaan. De Spaanse coach Kubala. verklaarde na dat zijn ploeg met 2—1 van Brazilië had verloren: ,,Men protesteert op deze spelen tegen spelers. Wij hebben enkele maanden geleden een „zuivering" moeten houden in onze amateur-top, omdat het IOC niet accoord ging met onze mannen. Wij heb ben oprecht de zaak afgedaan en we staan hier met pure amateurs in het veld. Maar onze tegenstanders zijn met rust gelaten En wat nog veel erger is wij waren niet zwakker dan Brazilië, maar wij werden van winst afgehouden, omdat de scheidsrech ter ons de overwinning niet gunde." MONTREAL De triomf in het floretschermen van de Italiaan Fabio dal Zot- to was een verwezenlij king van een droom. De vijf dagen geleden negen tien jaar geworden Ita liaan maakte zijn debuut als Olympisch schermer en greep meteen de hoogste eer. Na een barrage met de Russische wereld kampioen Aleksander Romankov. Dal Zotto versloeg in deze extra wedstrijd de Rus met 5—1. Dezelfde score behaalde hij ook tegen de Fransman Fredric Pietruska, die in 1973 finalist wös-bij de jeugdwereldkam pioenschappen. Na zijn zege op de Franse favoriet boekte de Italiaanse student in de klassieke letteren, die woonachtig is in Mestre. een voorstadje van Venetië een triomf van 54 op de Australiër Gregory Benko en Vassily Stankovitsj. die in 1971 voor Rusland de wereldtitel greep. In zijn laatste partij werd dal Zotto echter gegre pen door nervositeit. Hij trok helemaal wit weg, maar hij herstelde zich vrij snel en overwon in een briljante partij zijn tegen stander, waarmee hij de jongste kampioen is in de Olympische schermgeschiedenis MONTREAL Wat er ook met het Neder lands waterpoloteam in de finalepoule van het Olympische toernooi in Montreal gaat gebeu ren, voor de Arnhemmer Hans van Zeeland staat één ding vast: voorlo pig stopt hij een jaar met waterpolo op topniveau. Hans van Zeeland, vooral in de verdediging een kapita le kracht voor bondscoach Ivo Trumbic, vindt het niet langer ver antwoord dat hij ook de komende twaalf maanden weer zoveel tijd beschikbaar stelt voor het beoefe nen van zijn sport. „Het is allemaal geweldig geweest. Fijne reizen ge maakt met een voortreffelijke ploeg. Maar ik zou een grote egoïst zijn wanneer ik dit zou willen voortzet ten". De 22-jarige Arnhemmer heeft al in de voorbe reidingstijd voor de Olympische spelen di kwijls getwijfeld of hij wel met zijn sport-hob- by door moest blijven gaan. „Want", zegt hij onder een zonnescherm in het Olympisch dorp. „het is toch niet vreemd dat je af en toe de vraag aan jezelf stelt: waar ben ik toch mee bezig. In januari zijn we met centrale trainingen begonnen en vanaf de maand mei moesten we minstens zesmaal per week in allerlei verschillende plaatsen opdraven. Be grijpelijk dat er dit jaar niet zoveel terecht is gekomen van mijn studie lichamelijke opvoe ding". Sleehte bui De spelers hebben de keiharde trainingsme thode van Trumbic geaccepteerd. En met alle gevolgen vandien. „Voor die man doe je nu eenmaal alles. Ook als het in een wedstrijd niet goed gaat, denk je aan Trumbic. Want je weet, wanneer je verliest of wanneer je slecht speelt, dat Trumbic 's avonds een slechte bui heeft. Ja, zelfs tien jaar ouder lijkt. En dat kun je die man gewoon niet aandoen". Ivo Trumbic, de bondscoach die enkele jaren geleden plotseling naar Nederland werd ge haald om het gezonken waterpoloschip van Harry Vriend naar boven te halen, is de grote man achter het succes van Montreal. En daarom is het niet vreemd dat de KNZB thans al heeft besloten om Trumbic in Nederland te houden. Voorlopig voor een jaar. De zwem- bond heeft ook een optie op de Joegoslaaf tot en met de Olympische spelen van Moskou. „En daar heeft men goed aan gedaan", con cludeert Hans van Zeeland, „want Nederland zal nooit meer een coach krijgen die de gelijke capaciteiten heeft van Trumbic. Het is een geweldenaar. Voor die man ga je gewoon door het vuur. Ondanks het feit dat hij meedogenlo ze trainingsmethoden heeft. Hier in Montreal beseffen we volledig dat hij het de afgelopen maanden allemaal bij het rechte eind heeft gehad. Eerlijk, het was voor ons Nederlanders allemaal een beetje onmenselijk. Vrije tijd was er gewoon niet meer. Maar nu ik hier in Montreal zit en alles zo lekker loopt, ben ik toch dolgelukkig dat ik er bij ben gebleven. Dat onrustige leven van de afgelopen maan den heb ik voor deze trip best over gehad". Hans van Zeeland is tot dit moment de zwaarst bestrafte speler in de Nederlandse ploeg. Tot tweemaal toe kreeg hij een strafworp tegen zich. De derde kwam op naam van de tweede Arnhemmer in de Nederlandse formatie: Rik Toonen. Desalniettemin heeft Nederland in het Olympisch toernooi een bijzonder goede naam. De formatie van Trumbic wordt alge meen gezien als de ploeg die hetmodernste waterpolo speelt. De situatie is bijna te verge lijken met hetNederlands voetbalelftal iri' Mun- chen. „Maar wij zitten nog niet in de finale", stelt Hans van Zeeland. Toch hebben de MONTREAL Wat niemand had durven voorspellen is gisteren In het supersnelle Olympische bad van Mont real gebeurd. Op onthutsen de wijze werd de Oostduitse hegemonie bij de dames doorbroken. Verantwoordelijk voor de coup was een trio Russische zwemsters dat de Oostduitse schoolsalg-eleite vermorzelde. Al le medailles waren voor de Russinnen, van wie Marina Kasjeva (16) om de klap nog vernietigender te maken het wereldrecord en passant op 2.35.14 bracht Even groot als de teleurstelling in het Oostduitse kamp was, leed Wijda Mazereeuw onder haar tegenval lende prestatie. In de ochtenduren reikte zij in de series niet verder dan de tiende plaats met 2.39.59, niet eens veel beter dan haar derde tijd, maar onvoldoende in een gezel schap zoals dat gisteravond aantrad in de finale en waar in de meest verrassende uitslag tot nog toe viel. In Cali had Wijda Mazereeuw nog verrassend tweemaal zilver verworven op de 100 en 200 meter schoolslag. „De grote doorbraak is daar", werd verkondigd. Het bleek niet zo te zijn. De druk van de favorietenrol bleek voor haar te groot. Daarvan had Diane Edelijn geen last. Maar zij kon toch geen profijt trekken van het geschenk van de finaleplaats op de 100 meter rugslag die Enith Brigitha haar in de schoot had geworpen. De driehonderdste seconden, waarmee de Vlaardingse zwemster sneller was dan in de halve finale (toen ze negende werd), weerhielden haar niet van de achtste plaats. Ver van Ulrike Richter die de Olympische titel greep en daarmee het leed voor Oost-Duitsland geleden op de schoolslag iets verzachtte. En passant verbeterde Ulrike Richter ook het Olympisch record. Marina Kasjeva voerde de coup aan, waarmee de Oostduitse hege monie omver werd geworpen. In het spoor van de Russin Kasjeva zwom men twee landgenotes naar de ere plaatsen. kegelde. Het viertal NorthwayShawJ rFurniss haalde eenentwintighondeij conde van de wereldtijd van 7-30.54 i niek becommentarieerde Furniss deze ting met: „Ach. wereldrecords zijn eenmaal om te worden gebroken en <3 we dan maar". Geluk be° Het geluk lachte Nederland wel e Op toe, omdat de Canadese ploeg wer dra kwalificeerd, waardoor de achtste pl j0tc reikbaar werd. Het kwartet logensti door in de finale, waarin Amerika i een wereldrecord zwom een fraaii SP€ plaats te behalen. Uitstekend werk v p'Oi zwemmers die individueel geen potl de£ nen breken maar als kwartet sterk fins men door achter Amerika, Ruslanc ye€ Brittannië, Oost-Duitsland en West-D te finishen. De Amerikaanse triomftocht wordt, v v,e' er nog aan mocht twijfelen, dagelijks het zet. Matt Vogel nam de Olympische l die de „held van München", zijn landgeno ge) Spitz, over op de 100 meter vlinders j-r bleef 0.08 seconden onder het wereli Joe Bottom (VS) werd tweede en G| klei Door Jack Arentsen Scherper organisatoren al rekening gehouden met een bijzonder hoge klassering van Oranje. Want met de nu al geprogrammeerde strijd Neder landItalië wordt het toernooi afgesloten. Maar dat is al geen opzienbarende verrich ting meer in dit toernooi in het snelle bad. Olympische records worden vrijwel steeds scherper gesteld. Een logische ontwikkeling na een periode van vier jaar. Overigens was op de 100 meter rugslag de volgorde identiek aan die van de wereldstrijd in Cali 1975: Richter. Treiber, Garrapick. in de ochtenduren had de estafetteploeg 4 x 200 meter vrije slag Ressanq, v.d. KuM. In 't Herman van Bergem Veld en Elzerman de afvaardiging naar Montreal waargemaakt door als achtste te eindigen na de series met een tijd van 7.42.54. Nederland zwom in de serie met o.a. Amerika dat maar weer eens een wereldrecord omver maakte het Amerikaanse succes volleC SlO! als derde te finishen voor de nummi wei van Cali. Roger Pyttel (Oost-Duitsland). de Matthes moest wederom een teleui ver verwerken. Hij viel (weer) buiten de „Ik houd er na deze Spelen mee op: Maa genoeg geweest. Ik kan altijd nog te moe het goud dat ik in Mexico en Münchi Zon op de 100 en 200 meter rugslag. IK Viss eens aan trouwen denken". Roland I derc weet zijn toekomstige echtgenote reeij de e nelia Ender. over Ineke Ran en José Damen kwamen ni. Tegi de series 100 meter vlinderslag. Zij ble> ovei twee boven hun beste tijd. José Dame stuu ruim een seconde. Het doet triest aan Ingr in de totaallijst posities als vier- en vijf zate tigste innamen. In de halve finales was digc lia Ender, uiteraard moet gezegd wort y snelste met 1.01.03. Zij had zich in de V6I beperkt tot plaatsing want zij was z geworden. Het kwam er dan ook niet ^et op aan. Kornelia Ender weet wannee *an topprestatie wordt verwacht. Zij is ni d0£>' onbetwiste topper van dit toernooi. slulJ Montreal India huilt. Het Hockeyteam, als wereldkam pioen de nationale trots, heeft gistermiddag in het Molson- stadion van Montreal de grootste vernedering in zijn rijk met successen beladen historie beleefd. Met de ongelofelijke cijfers 6-1 werden de vorig jaar in Koeala Loempoer nog zo luid bejubelde Aziaten weg geslagen door Australië. De goochelaars uit het Oosten bleken ver schrompeld tot zielige stuntelaars, die alle wijze lessen met de paplepel ingegoten in de vermaarde nationale hockeyschool waren ver geten. De nederlaag die India maandag tegen Nederland leed (1-3) was al een indicatie voor de kwetsbaarheid van de pupillen van Gurbux Singh. Ook nu was het ontstellend te zien hoe snel de Indiërs het hoofd laten hangen bij een onverhoopte achterstand. „Ik ben ervan over tuigd dat er in de ploeg genoeg kwaliteit zit om een greep naar Olympisch goud te doen", had Gurbux Singh voor het toernooi met vertrouwen aangekondigd. Kwaliteit bezit India natuurlijk volop. Dat verdwijnt niet zo een- twee-drie. Tenslotte maakte het grootste deel van het team de triomf in Maleisië mee. Alleen, de vechtlust, het vermogen tegenslagen te incasseren en eventueel te overwinnen is in India achtergebleven. Vrees Gurbux Singh had wel tevoren zijn vrees uitgesproken voor de vechtlust van de Aus traliërs. Volkomen terecht want van het be gin renden de „Aussies" voor hun leven. Bovendien toonden zij zich bijzonder stick- vast en werd er weinig „ingeleverd". Bij de vele Australische aanvallen bleek - net als in de wedstrijd India-Nederland - het Indiase verdedigingsblok zo gemakkelijk te nemen als een onbewaakte grensovergang. Al na twaalf minuten smokkelde Ronald Riley met succes nadat de Franse scheidsrechter Renaud terecht de voordeelregel had toege- Riley en Smith verhoogden de stand t 1 een ontredderd India achterlatend. De g: f moest tot de bodem worden leeg gedn I Drié minuten voor tijd mocht Phillip': strafbal nemen. Zelfs deze unieke scorirl gelijkheid ging teloor door attent reagerj de formidabele Proctor. Als verdoofd ve de Indiërs het veld. Hun droom over Iptë pisch goud is verkeerd in een akelige I merrie waar nauwelijks meer aan te ontl ijjm valt. India - met West-Duitsland de gJH teleurstelling in het hockeytoernooi - he bereiken van een plaats in de halve niet meer in eigen hand. Australië hee| daag aan een gelijkspel tegen Nederlar. Mm doende om India definitief achter zich té In dat geval behoeft het team van Wi' jj|jj^ Heumen uit de resterende duels tegen C en Argentinië slechts twee punten te om eveneens in de halve finales te k Olympisch kampioen West-Duitsland va bij de spelers de gemiddelde „interland rond de negentig ligt. verloor de belan ontmoeting tegen Pakistan met 4-2. De I tani domineerden gedurende de gehele strijd, scoorden voor de rust dankzij twee Munawar benutte strafcorners - waartege Seifert een Westduits doelpunt stelde e Een van de ploegen die gisteren een enorme deceptie te verwerken kreeg, ociicii ccii uiit w was West-Duitsland. De spelers staken de teleurstelling over de nederlag hielden 'ook ViTdV twe!^ Hhèift de'grèj x x. het spel. Manzoor Hussain en Shahanz S scoorden na rust voor Pakistan en Michael bepaalde de eindstand op 4-2. een strafbal te benutten. tegen Pakistan niet onder stoelen of banken. past op een Indiase overtreding (1-0). Een keer slaagde India er in terug te komen. Dat was acht minuten later toen Surjit Singh een strafcorner verzilverde. de Nederlandsde doelman Maarten Sikking. die zich met de meeste teamgenoten op de tribunes bevond. De talrijke Indiase supporters deelden deze mening niet. Zij leden in stilte. Bij 1-1 leek nog van alles mogelijk. Maar India had geen rekening gehouden met de niet te KunStQCBBP temmen werklust van de Australiërs, die keer op keer in de richting van de zeer zwakke Indiase doelman Diwan oprukten en daarbij opvallend veel ruimte kregen. In de 25e mi nuut profiteerde Browning van de zoveelste verdedigingsfout en passeerde Diwan, die zich kennelijk op een divan waande en als ver steend voor zijn doel bleef staan (2-1). Vier minuten later mikte Riley raak met een slim wippertje (3-1). „Dat gaat er leuk uitzien", zei Na de rust zouden de Indiase fans nog meer moeten meemaken. De kunstgreep, die coach Gurbux Singh toepaste (Ajit Singh in het veld voor Syed All), had geen enkele positieve uitwerking. India leek gehypnoti seerd door de wervelende acties van de onvermoeibare Australiërs. De geel-groenen werden ruimschoots beloond voor hun inspanningen. Irvine (strafcorner), Een tactisch nieuwtje voerde de Westr trainer Willig van de Belgische ploeg Een kwartier voor het einde van de on ting België Nieuw-Zeeland, bij de stan 0-1. haalde hij zijn doelman uit de plof I liet een elfde veldspeler opdraven. Pi I maakte Nieuw-Zeeland. dat door Miserqu 1 de leiding was gekomen, via Ineson zijn' I de doelpunt. Kort voor het einde scoord Belgen nog tegen (1-2), maar door deze r laag is België in het hockeytoernooi defl uitgeschakeld. In een zeer matige wee Ver' leken Maleisië en Argentinië niet tot doe 9°s ten te komen, maar in de laatste twee mij Joe brachten Manikam en Ramalingam de re9* winning van 2-0 toch nog bij de Malei JJJj

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10