iardappel-teelt terk toegenomen Muiterij gemeld in leger van Oeganda SYRIË GAAT NIET WEG UIT LIBANON rewonden Noorse usongeval snel aar Nederland GESPREK MET MINISTER OVER HAVEN-CAO EN LOONBESLUIT Vissers betalen mee aan vlootsanering Girodienst heeft 3,5 miljoen rekeninghouders P ESSEN- "ilAOS H vrachtwagen, pen met kratten krank, heeft gis- Liddag op de >weg Susteren- ird, nabij Born onbekende aak een deel zijn lading ver- n. De ravage aanzienlijk, willigers scho- van alle kanten orn te helpen de hele flessen uit /haos te redden. 27MC-ers plakten leuzen op huis van Van Huiten LELYSTAD (ANP) „Ac tiecomité 27mc legaal" (leeft vannacht leuzen op pet huis van staatssecreta ris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) geplakt. Een (ran de aanplakbiljetten vermeldde: „Wat Amin is Voor Oeganda, is Van Hui ten voor Olanda". De illegale plakkers lieten Verder in hun opschriften weten dat elk mens recht peeft op vrijheid van me ningsuiting. Ze hebben op (leze manier hun bezwaren hóllen uiten tegen de me ning van de staatssecretaris kat de 27mc-band niet door kmateurs gebruikt mag gorden. Volgens hen heeft van Huiten een onjuiste voorstelling gegeven van de Situatie rond het zendama- eurisme in Duitsland, het and dat naar de mening 'an de 27mc-ers als voor- >eeld zou moeten dienen. NAIROBI (UPI-AP) - Volgens de „Daily Nation" uit Nairobi is er het afgelopen weekeinde muiterij uitgebroken in het Oe- gandese leger. Er Zouden onge veer 2.000 soldaten bij betrok ken zijn die al enkele dagen de bevelen uit Kampala negeren en zich voorbereiden op een eventuele confrontatie met de Amin-getrouwe troepen. Volgens de „Nation" zijn de muitende soldaten al vier maan den niet betaald en ook de voed selvoorziening zou niet kloppen, reden waarom Oegandese solda ten op Keniaans grondgebied vee stelen. De muiterij concen treert zich volgens de inlichtin gen van de .Nation" rond de steden Mubende en Bombo ten westen en noorden van de hoofdstad Kampala. President Amin wil zijn gespan nen verhouding met Kenia en Engeland en ook die met Israël verbeteren. Amin is van plan zijn huwelijksreis door te bren gen in de eerste twee landen, terwijl hij voorts van plan is een religieuze pelgrimage te maken naar Jeruzalem. Het is niet dui delijk of Amin een huwelijks reis wil maken met de laatste van de vijf vrouwen met wie hij (Van een onzer verslaggevers) 'MSO/DIEREN De Nederlandse toeristen, die gisteren ge- d raakten bij het busongeluk in Noorwegen zullen spoedig huis kunnen vertrekken. Acht van hen zijn inmiddels uit ziekenhuis ontslagen en verblijven in een hotel in Tromso. gewonden liggen nog in het ziekenhuis. Eén van hen is zeer tig gewond. rwogen wordt een speciaal vliegtuig te charteren om de gedu- den zo snel mogelijk naar Nederland te brengen, eigenaar van de busonderneming, die de ritten voor het iniserende reisbureau Scanialux uitvoerde, kon gisteren nog begrijpen hoe het mogelijk is geweest dat de bus in het ravijn estort. De busondernemer, A.. Aan Wiel uit Dieren, vertelde ren, vlak voordat hij naar Noorwegen vertrok, dat de chauf- (die bij het ongeluk om het leven is gekomen) voldoende rnationaie ouservaring had. Bovendien had hij de rit van 7000 meter al een keer eerder gemaakt. is dit voorjaar bij ons in dienst gekomen. Dat was zijn tweede naar dit gebied. Hij was er dus geen onbekende meer. endien is het zo, dat er in het reisprogramma voldoende rust de chauffeur is ingebouwd", aldus de busondernemer. De bus, nnee het ongeluk is gebeurd, was een anderhalf jaar oude luxe wagen. Gifgasgebied bij Milaan breidt zich uit ROME (DPA) De gifgas-affai re bij Milaan breidt zich nog steeds uit. Tien dagen nadat zich bij een ontploffing in een chemische fabriek in het dorp Meda een giftig gas vormde, zijn de gevolgen nu ook in het kilometers verder liggende dorp Baruccana merkbaar. Zoals eerder in Meda en Seveso verliezen ook in Baruccana de bomen hun bladeren, verdort de groente en sterven kleine die ren. De 18 mensen die met ver giftigingsverschijnselen in het ziekenhuis zijn opgenomonen, tonen nog geen tekenen van her- stel. Bij het hoofdkantoor van de fabriek in Zürich heeft men het gif nog niet kunnen analyse ren. getrouwd is, of dat hij nog een zesde eega op het oog heeft. Amin beschikt momenteel over twee vrouwen omdat hij zich van drie weer heeft laten schei den. Omtrent zijn pelgrimsreis naar de El Aksa-moskee, een heilige plaats voor de moslems, deelde hij mee dat de Israëli sche autoriteiten 3-5 dagen van tevoren zouden worden gewaar schuwd. Amin zou dan slechts gesprekken willen voeren met premier Rabin, voormalig mi nister van defensie Dajan, voor malig premier Meir en de vroe gere leider van de Israëlische militaire missie in Oeganda, lui tenant-kolonel Barlev. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROTTERDAM (ANP) Werkgevers en werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam willen zo snel mogelijk een gesprek hebben met minister Boersma van Sociale Zaken over de arbeidsvoorwaarden voor havenarbeiders in de tweede helft van dit jaar. De Scheepvaartverenigingen Noord en Zuid (werkgevers) en de vervoersbonden van FNV en CNV willen met name weten of met het loonbesluit sprake kan zijn van prijs compensatie over 1976 per 31 december of dat de mogelijkheid bestaat de lonen tussen tijds bij te stellen op basis van het prijsin dexcijfer. De door de loonmaatregel buiten werking gestelde haven-cao bepaalt name lijk als enige cao in Nederland dat een prijscompensatie wordt uitbetaald wanneer het prijsindexcijfer voor gezinsconsumptie met meer dan twee procent is gestegen. Volgens een woordvoerder van de bonden heeft verder onderling overleg tussen werk gevers en werknemers geen zin, zolang het standpunt van de minister over deze kwestie niet bekend is. Een woordvoerder van de vervoersfederatie NW/NKV wilde geen ant woord geven op de vraag of tijdens de besprekingen die gisteren in Amsterdam zijn gehouden, de federatie opnieuw de eis van volledige prijscompensatie op tafel heeft gelegd. Nederlandse treiler opgebracht KOPENHAGEN (ANP) - Een Nederlandse treiler, de HA 75 'Elizabeth' uit Har- lingen, is gisteren door de Deense marine op 5 zeemij len ten westen van het ei land Römö aangehouden en opgebracht. Volgens de Deense autoriteiten viste de treiler op garnalen, bij na vier mijl binnen de Deense kustwateren. De Elizabeth zou eerst nog hebben getracht naar de in ternationale wateren te ont komen. Na een serie waar schuwingsschoten op mast en roer zou zij echter zijn bijgedraaid. De gezagvoer der zal vandaag worden voorgeleid bij een maritiem hof in Tonder. DEN HAAG (ANP) Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking is in principe bereid geld be schikbaar te stellen voor de aankoop voor ontwikke lingslanden van Nederlandse schepen, die aan de visserij onttrokken worden. Maar bedoelde ontwik kelingslanden moeten deze vorm van hulp wel in hun prioriteitenpakket hebben, aldus de minister. Totnu- toe is echter nog niet gebleken, dat ontwikkelingslan den grote behoefte hebben aan tweedehands vissers schepen. Het Visserijschap, dat gisteren besloten heeft zelf ook een fonds voor de sanering van de Nederlandse visserijvloot in het leven te roepen, had minister Pronk destijds verzocht Neder landse visserij schepen te willen aankopen voor ontwikkelings hulp. Het schap heeft gisteren een fonds in het leven geroepen, dat gevormd wordt uit heffingen van maximaal één procent op de aanvoerwaarde van schol en tong. De vissers gaan derhalve meebetalen aan de noodzakelij ke sanering van de vloot met dien verstande, dat het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de visserij, dat de overheid be heert, zijn uitkeringen ook blijft handhaven. Met het overheidsfonds en het nieuwe fonds van het Visserij schap hoopt men de verminde ring van de kottervloot met Rantsoenering van water GRONINGEN (ANP) - Wan neer de droogte aanhoudt zal het waterschap Oldambt in het noordoosten van Groningen overgaan tot rantsoenering van het water. Bij een eventuele rantsoenering zal het drinkwater voor het vee de belangrijkste plaats innemen. Vervolgens zal water vrijgege ven worden voor het instand houden van het viswater. Pas daama zal water vrijgegeven worden voor het besproeien van de landerijen. Het water in de boezemkanalen van het waterschap is sterk ver- zilt, aldus de voorzitter P. O. Lindenbergh van het water schap. De verzilting in de boe zemkanalen is tot ongeveer der tig kilometer uit zee nog zeer duidelijk aantoonbaar. Het wa terschap heeft de boeren ge waarschuwd voorzichtig te zijn met het putten van drinkwater voor het vee. BEIROET (UPI) - Syrië zal zijn troepen in Libanon alleen terugtrekken op verzoek van president Soeleiman Franjieh of een andere vertegenwoordi ger van de Libanese regering. Dit is gisteren duidelijk ge maakt door president Hafez Assad, die in een rede van drie uur categorisch bestreed dat de in Libanon aanwezige Palestijnen het recht hebben de terugtrekking van zijn troepen te eisen. Assad stelde dat Syrië met zijn interventie slechts beoogt een eind te maken aan de nu al 16 maanden voortwoedende Libanese burgeroorlog. „Op geen enkele wijze," zo betoog de Assad, „wil Syrië afbreuk doen aan de Palestijnse zaak." Christelijke strijdkrachten zijn gisteren nieuwe aanvallen be gonnen op Palestijnse posities in de bergen ten oosten van Beiroet en als gevolg daarvan heeft de Amerikaanse ambas sade de evacuatie van buiten landers over de weg naar Da mascus opgeschort. Men is in middels begonnen met het be studeren van andere mogelijk- Havenarbeiders zijn hier in de Libanese haven Sidon bezig met het lossen van een schip, geladen met Egyptisch meel. Als gevolg van de nu al zestien maanden durende burgeroorlog is de aanvoer van voedsel een zeer dringend probleem geworden. heden om de honderden bui tenlanders uit het door burge roorlog verscheurde land te krijgen. De strijdende partijen zijn gis teren op een onverwachte ver gadering overeengekomen een korte wapenstilstand in acht te nemen om de evacuatie van gewonden uit het belegerde Palestijnsevluchtelingenkamp El Zaatur mogelijk te maken. Op de vergadering werden ook de eerste stappen geno men die moeten leiden tot on derhandelingen over beëindi ging van de nu al vijftien maanden durende burgeroor log in het land. Deelnemers aan het overleg verklaarden nadrukkelijk dat de besprekingen, die dankzij het initiatief van de Egypti sche regering en enkele ande re, niet nader genoemde rege ringen tot stand kwamen, „een uitermate voorlopig karakter" hadden. twintig procent te bereiken. De vissers kunnen hun aanvragen voor sanering tot 31 oktober bij beide fondsen indienen. De Bilt: Het front dat ons land gisteren passeerde en op de meeste plaatsen maar een paar tienden millimeter regen bracht werd boven zuid-België, Luxem burg en het aangrenzende zuid- west-Duitsland veel actiever in de nacht en er kwamen neer slaghoeveelheden tot 30 millime ter uit. Ondertussen stroomde erachter koelere lucht over het Noordzeegebied uit. Maar on danks dat bleef ook gisteren de gemiddelde etmaaltemperatuur van De Bilt nog boven de voor die dag als normaal geldende waarde. (18,3 tegen 17,1 nor maal). Sinds 21 juni is de tempe ratuur nu al iedere dag boven normaal met als uitschieter 26 juni (10,3 boven normaal). De eerste 20 dagen van juli zijn ondertussen al 4,5 graad boven normaal. In de koude lucht trok vandaag een storing in de hoge re luchtlagen naar' het zuidoos ten en versterkte bij ons de buienaktiviteit, in de -ochtend kwamen er al enkele meldingen van windhozen bij buien. De storing trekt verder naar het. vasteland van Europa en het is mogelijk dat we nog enkele da gen in een randgebied ervan blijven zitten waarbij er ook dan nog af en toe een bui kan vallen. Vooruitzichten voor vrijdag: Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: om streeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Weersvooruitzichten komende dagen vakantielanden Europa: Britse-Eilanden, noordwest- Frankrijk, Benelux, Denemar ken, west-Duitsland, Noorwe- gend en Zweden: Veranderlijke bewolking, plaatselijk buien, temperaturen tussen 17 en 23 graden. Alphengebied: Plaatselijk on weer, 20 tot 25 graden. Finland: Zonnige periode, tem peratuur 20-25 graden. Oost- en zuidoost-Europa: Vrij zonnig-verspreide onweers buien, temperatuur 30 tot 35 graden. Italië: Vrij zonnig, temperatuur 25-30 graden. UüÜNbJjAG 21 J ÜJLii iSf/Ö oge prijs stimuleert landbouw LEIDSE COURANT LEEUWARDEN (ANP) - De girodienst kon gisteren de 3,5 miljoenste rekeninghouder noteren. De jongeman, een 20- jarige hts-student uit Joure, die deze eer te beurt viel, kreeg gisteren op het gemeen tehuis van zijn woonplaats de benodigde bescheiden voor zijn rekening, maar ook een gratis spoorbiljet voor heel Europa, overhandigd door de algemeen directeur van de Postcheque- en girodienst, de heer F. J. A. Groen. De heer Groen memoreerde in zijn toespraak de snelle groei van de PCGD. In 1968 waren er anderhalf miljoen rekening houders. In 1971 werden dat er 2,5 miljoen en nu zijn er 3,5 miljoen rekeninghouders. „De markt raakt enigszins ver zadigd", aldus de heer Groen en daarmee gaf hij de reden aan waarom de PCGD zich op de jeugd stort. Bij de dienst staan volgens hem twee grote nieuwe ontwikkelingen op sta pel.' de postgiro-overschrijvin gen zullen per magneetband en computer geschieden en de girokaart als ponskaart gaat verdwijnen. Volgens de heer Groen zullen met de eerste- magneetbanden uitwisselingen tussen grote bedrijven en de girodienst in het voorjaar van 1977 plaatsvinden. Het ver dwijnen van de girokaart als ponskaart zal overigens nog zeker tien jaar duren. Inmiddels heeft men in Den Haag goede resultaten bereikt met het apparaat dat de ge schreven cijfers „leest". De machine waaraan de giro 27 jaar heeft gewerkt, zal nu ook in Arnhem worden gestatio neerd. V HAAG (ANP) De hoge aardappelprijzen het afgelopen seizoen hebben 4c Nederlandse ren ertoe aangezet dit jaar heel wat meer sumptie-aardappelen te poten dan in 1975. De ervlakte klei-aardappelen nam met bijna 13 cent toe tot 74.500 hectare, de oppervlakte sumptie-aardappelen op zand- en veengrond 23 procent tot 14.800 hectare. Daartegenover 1de de oppervlakte fabrieksaardappelen met ocent tot 71.600 hectare. ïzienlijk toegenomen zijn ook de oppervlakten ve, rogge, blauwmaanzaad, snijmais en uien, terwijl minder gerst, haver en koolzaad fd ingezaaid. De hele oppervlakte akkerbouw- passen is vergeleken met vorig jaar met 1,4 ""(cent toegenomen tot 684.000 ha. totale areaal tarwe is nu 130.500 ha., ongeveer -Jn groot als in 1974, maar 22 procent groter dan iEA1975, toen de natte winter 1974/'75, tot een j.bfimping van de oppervlakten wintertarwe en geftergerst had geleid. Het areaal wintertarwe is richten opzichte van 1975, gestegen met 69 procent aag 109.300 ha., het areaal wintergerst met 58 _icent tot 9.600 ha. Zomertarwe en zomergerst irentegen daalden resp. met 50 procent tot PQOO en met 32 procent tot 52.000 hectare. Het "VRele areaal gerst ging met 26 procent omlaag 1!b1.600 ha. Rogge: toeneming met 17 procent tot 21.300 ha. haver, korrelmais en mengsels van granen: ver mindering met resp. 26 tot 25.400, 30 pet. tot 900 en 28 pet. tot 250 ha. De oppervlakte suikerbieten is gestegen met 2 procent tot 139.000 ha. Peulvruchten verloren terrein: groene erwten ver minderden met 35 pet. tot 2.800, kapucijners en grauwe erwten met 14 pet tot 900, bruine en witte bonen met 13 pet. tot 5.100 ha. Alleen de schokkers namen met 22 pet. toe tot 800 ha. Koolzaad en karwijzaad namen af, resp. met 13 pet. tot 12.300 en met 43 pet. tot 2.000 ha. De oppervlakte vlas nam met 4,1 pet. toe tot ruim f 5.300 ha., het areaal blauwmaanzaad verdubbelde tot 4.300 ha. Bij de groenvoedergewassen nam de oppervlakte snijmais met 14,5 procent toe tot 88.500, terwijl de oppervlakte Luzerne daalde met 20 pet. tot 2.700 ha. De oppervlakte voederbieten daalde met 12 pcL tot 3.100 ha. De oppervlakte zaaiuien tenslotte nam met 15 procent toe tot 113.000 ha. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft al deze cijfers gepubliceerd als eerste voorlopige uitkomsten van de in mei jongstleden gehouden landbouwtelling voor akkerbouwgewassen en zaaiuien. Arrestaties in Spanje wegens bomaanslagen MADRID (UPI) - Volgens het Spaanse persbureau Europa Press heeft de politie in verband met de golf bomaanslagen van afgelopen zondag een aantal ar restaties verricht. Het persbericht is nog niet door de Spaanse autoriteiten beves tigd. Van bevoegde zijde deelde men mee dat er geen bijzonder heden zullen worden bekend ge maakt tot de zaak voor de poli tie „rond" is. Vrij algemeen zijn de aanslagen van zondag toegeschreven aan links-extremistische groeperin gen die niet kunnen profiteren van de gedeeltelijke politieke amnestie die koning Juan Car-\ los zaterdag in het vooruitzicht heeft gesteld. De Spaanse regering heeft aan geboden de schade die in de nacht van maandag op dinsdag werd aangericht door de ont ploffing van een bom voor de Nederlandse ambassade in Ma drid volledig te vergoeden. Hoewel de nadagen van de zomer nog niet in zicht zijn, breken de modehuizen zich al het hoofd over de komende winterdracht. In Rome werden al ettelijke modellen voor de komende winter getoond. Links: deze tent-japon met zebrastrepen, vervaardigd van chiffon is bedoeld als cocktailjapon. Midden: ietwat folkloris tisch doet deze dracht in bruin, wit en zwart aan. De gebruikte stof is wollen jersey en het geheel is kennelijk geïnspireerd door de dracht van de Indiaanse vrouwen in Peru. Rechts: op het gebied van de make-up werd weer wat nieuws geïntroduceerd: gekleurde rondjes op de oogleden. Winter....

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7