Wt ALLEEN REGEN EN KOU BOTULISME- HAARDEN NOG DOVEN BOTULISME IN NEDERLAND R ICIBMMCM Dr. Haagsma van het Centraal Diergeneeskundig Instituut: 6riy IflWOENSDAG 21 JULI 1976LEIDSE COURANTPAGINA 5 Volksgezondheid kan hulp 1|u| particulieren goed gebruiken I f V Bepaalde types botulisme zijn schadelijk voor de mens. Uiteraard Is ook het water, waarin vogels met het voor de mens nagenoeg ongevaarlijke C-type zijn aangetroffen, niet geheel onschadelijk, erhal- 4 y/ ve heeft de overheid een aantal adviezen verstrekt, teneinde de gevaren van het botulisme zoveel mogelijk te beperken. iV leder open water kan besmet zl|n. Het is derhalve beter te zwemmen 'n zwembaden of watergebieden die gegarandeerd „vrij" van botulisme ^BÊÊSS&s. ~?A z'ln- Botulisme Is gevaarlijker voor een dier dan voor een mens. Houdt SiSlBBi daarom een hond aangelijnd, als hl| op de wandeling gewoon Is om In het water te springen. Voeder eenden niet. Ze kunnen In de zomertijd gemakkelijk het benodigde voedsel vinden. Door voederen kunnen grote aantallen zf eenden naar één plaats worden aangetrokken. BIJ uitbrekend botulisme zijn de gevolgen veel ernstiger op plaatsen waar veel eenden zijn samengèkomen, dan In „dunbevolkte" gebieden. Meld de aanwezigheid van een dode eend onmlddelijk bl] uw gemeentehuis of de dlchtsbljzljnde politiepost. Geef ook de vindplaats zo nauwkeurig mogelijk aan. Vakantiegangers op en rond de Nederlandse wateren maken zich door de toenemende stroom meldingen met betrekking tot de botullsme-haarden, terecht, zor gen. Nog slechts enkele gebieden zijn, voor zover de Informatie van het Centraal Diergeneeskundig Instituut (C.D.I.) te Rotterdam, reikt, vrij van botulisme. Opvallend Is het feit dat uit de omgeving van de vorig Jaar zwaar geteisterde Friese Meren tot op heden nog geen melding van eendensterfte Is binnengekomen. Ook de water- en weidevogels In Vlnkeveen, de Brabantse vennen en de randmeren langs de IJssel- meerpolders zijn tot nog toe verschoond gebleven van de dodeli|ke glfafscheldlng van de botuliame-bacterle. In Nieuwkoop en de Blesbosch, waar het type C Is aangetroffen spreekt men van een ramp. Op de Kager Plassen, de Westeinderplassen en de Brassemermeer ■PVHMMI RAMPZALIG zeggen, draai ze gerust de nek om. Het is het beste", aldus opzichter Alta, die zelf sinds een aantal dagen in het bezit van een afschietvergunning is om de zwaar gehavende dieren uit hun lijden te verlossen. Voor zover de zaken nu al zijn te overzien, zijn de gevolgen van de stille rondgang van de meedogenlo ze massamoordenaar, vooral wat betreft de water- volgels in Nieuwkoop een complete ramp. „De gevolgen van het botulisme zijn aanzienlijk ernsti ger dan vorig jaar. Dat komt hoofdzakelijk doordat het aanvangstijdstip is vervroegd", verklaart dr. Haagsma van het CDI. Vorig jaar kwamen de eerste meldingen van besmette eenden pas half juli bin nen. Dit jaar was het een maand eerder." Die eerste meldingen kwamen bijvoorbeeld uit de Braaassemmermeer. Het was toen ook meteen goed raaak. Een aantal Roelofarendveense kinderen zou zich na een verfrissende zwempartij in de Braas- semmermeer „niet lekker" hebben gevoeld. De rijk spolitie te Alkemade vreesde het ergste (het B of E-type) en stuurde een kadaver uit het betrokken deel van de Braassem naar het CDI in Rotterdam. Daar kwam de betreffende vogel onder de handen van dr. Haagsma, die nog geen uitslag met betrek king tot de eventuele aanwezigheid van het gevrees de B- of E-type botulisme kan geven. „Met het vaststellen van de doodsoorzaak zijn echt wel een paar dagen gemoeid", stelt de botulisme-expert. „Maar om eerlijk te zijn verwacht ik niet het B- of E-type in dit kadaver aan te treffen. Het zou me verbazen want mocht het wel zijn, dan betekent dat het eerste geval van besmetting met het voor mensen dodelijke type botulisme. Dan wordt het uitkijken geblazen", aldus de bioloog. De enig mogelijke redding kan van boven komen. Regen, plassen regen zijn nodig om de watervervuil ing op te heffen en daarmee de besmetting weg te spoelen. Ook een forse temperatuursdaling zou niet onwelkom zijn. „Door een sterke daling van de temperatuur - en dat betekent nachttemperaturen van ten hoogste 16 graden - én flink wat regen wordt de beruchte bacterie gedwongen zijn gifpro- duktie te staken. Wat dat betreft is het een kwestie van lijdzaam wachten en hopen dat de zaak zich niet verder uitbreidt", aldus dr. Haagsma, die zich al een kleine maand in teamverband bezighoudt met het onderzoeken van aan botulisme gestorven vogel kadavers." In samenwerking met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland zorgt Gemeente werken in Nieuwkoop voor een snelle en doeltref fende afvoer van de vogelkadavers. Gemeentewer kendirectie Kolmer: „Wanneer mensen ons bellen, rukken wij terstond uit om de dode vogels af te halen. Afhankelijk van het aantal voeren wij de vogels af naar een verbrandingsoven, of wanneer het er niet al teveel zijn verbranden wij ze in een speciale bak op het terrein van Gemeentewerken". De verbranding op eigen terrein komt niet al te vaak meer voor want de laatste weken worden dagelijks honderden besmette vogels uit de Plassen geschept. Het gros van de kadavers wordt door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten aangevoerd, maar ook particulieren bellen regelma tig voor het afhalen van de besmette vogels. Iedere dag wordt een aantal van de vogels opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut Opzichter Fokke Alta: „Hoewel bekend is dat de vogels aan het C-type zijn gestorven, blijft de aanwezigheid van het E-type mogelijk. Als dat het geval is, willen we dat in verband met de talloze zwemmende toeristen wel graag weten." rimpelloze water van Neerlandsplassen en rivieren stierven en sterven dagelijks vele duizenden watervogels. Maar ook weidevogels vallen ten offer aan „vogel vijand nummer één": het botulisme. Tus sen het vrolijk recreërend vakantievolk op deBraassem en de Nieuwkoopse Plas sen wachten dag in, dag uit honderden eenden, meerkoeten, zwanen en kap- meeuwen lijdzaam op het einde. Door de verlammende werking van het dodelijke bacterie-gif niet langer in staat letterlijk het hoofd boven water te houden. Het botulisme nadert als een sluipmoordenaar in de voedselrijke bagger- en sliklagen van sloten, vijvers, plassen en vaarten. De in dit voedsel aanwe zige bacteriën vormen doorgaans geen bedreiging voor de vogels. Pas wanneer de botulisme-bacterie de kans krijgt giftige stoffen af te scheiden, wordt het voedsel voor de watervogels aangetast door het toxine. Die'kans wordt de bacterie geboden wan neer het water aan een aantal essentiële voorwaar den, o.a. stilstand van het water en een watertempe ratuur boven 20 graden, voldoet. Pas dan kan het aldus ontstane gif, wetenschappelijk aangeduid met clostridicum botulinum, haar dodelijke opmars be ginnen. Hoe ondieper het water is des te eenvoudi ger kan de voedselzoekende watervogels het gifbe- vattende voedsel bereiken. Een voldoende hoeveel heid gif heeft onherroepelijk de dood tot gevolg. Het kadaver van zo'n vogel heeft op zijn beurt weer de dood van vleesetende vogels tot gevolg. Kortom, de gevolgen zijn niet te overzien wanneer niet alle aan het botulisme ten offer gevallen vogels snel worden afgevoerd en verbrand Dat het verwijderen van alle vogels evenwel een onhaalbare zaak is, blijkt uit de woorden van Fokke Alta, opzichter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Hij viste gisteren met vier collega's maar liefst 500 dode eenden en meerkoeten uit het water van de Nieuwkoopse Plassen. „Maar ik vrees", verklaart hij ontmoedigd, „dat nog ruim éénderde is achter gebleven. De kadavers zijn door de wind in de rietkragen geblazen en dan zie je ze eenvoudig niet". Natuurmonumentopzichter Fokke Alta schept samen met zijn 3 collega's dagelijks vele honderden dode watervogels uit de plassen bij Nieuwkoop en Noorden. Volgens dr. Haagsma, verbonden aan het Centraal Diergeneeskundig Instituut(CDI) te Rotterdam en belast met het onderzoek naar botulisme, is de massale slachtpartij onder de watervogels de tol die de Nederlandse samenleving moet betalen voor het De gevolgen van het botulisme zouden voor het vogelbestand in Nederland nog niet eens zó ramp zalig zijn, ware het niet dat het gif niet uitsluitend onder de eenden haar slachtoffers eist. „Ook ande re vogelsoorten dan de eend worden besmet. In Nieuwkoop bijvoorbeeld is een aantal grutto's dood aangetroffen". Ook andere diersoorten kreunen onder de gesel van het botulisme. In de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp stierven enige dagengeleden een Braziliaanse taling, een ringnektaling, een brilduiker en een kastanje-eend - alle behorend tot een niet of nauwe lijks in Nederland voorkomende vogelsoort - onder de gistige uitwerking van het dodelijke botulisme. Dat de vergiftigingsepidemie mogelijk nog ernstiger vormen kan aannemen mag blijken uit het onder zoek van een damhert uit het Haagse Hertenkamp. De mogelijkheid bestaat dat het dier aan botulisme gestorven eenden heeft gesnuffeld en daarmee ook het rampzalige gif heeft binnengekregen. „In ieder geval is geen enkele watervogel tegen dit gif be stand. Zelfs zwanen, en ganzen leggen het loodje", aldus dr. Haagsma. De Nieuwkoopse opzichter Fokke Alta heeft zijn eigen zorgen. Hij hoopt dat de temperatuur tegen september danig is gedaald opdat de in die maand in Nieuwkoop neerstrijkende trekvogels van het toxine verschoond blijven. „Wat mij betreft gaat het op staande voet vriezen". ED JANSEN Vooralsnog hoeven devakantiegangers niet angstval lig het water te mijden. Fokke Alta: „Als men er maar wel voor zorgt in diep water te zwemmen. Hoe ondieper het water, des te warmer en des te meer kans op een botulisme-haard. In diep water zal het allemaal zo'n vaart niet lopen. Het enige waar men voor moet waken is dat geen enkel kadaver met de blote hand wordt beetgepakt. Een Door een verlamming van de nekspieren zijn de besmette eenden niet langer bij machte het hoofd boven water te houden. Zij sterven dan ook in de meeste gevallen door verdrinking. (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Naast het door het K.N.M.I. in de Bilt luid bejubelde „zonuren-re- cord" kent Nederland deze lange hete zomer nog een ander, zij het aanzienlijk triester, record. In het zonovergoten en Dr. Haagsma van het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam onderzoekt dag in, dag uit de besmette vogels op aanwezigheid van het voor de mens dodelijke E-type. verstoren van het natuurlijk evenwicht „Het blijkt dat vooral in wateren waar koelwater op wordt geloosd het botulisme uitstekend gedijt. Met name in het warme water rond het energiebedrijf in Leiden zijn tientallen vogels aan de gevolgen van botulisme gestorven". Hoewel in de zomers van 1972 en 1974 door minder extreem hoge temperaturen in mindere mate botu lisme voorkwam, zaait de ziekte dit jaar voor de vijfde achtereenvolgende maal dood en verderf onder de Nederlandse watervogels. Pas in 1970 werd Nederland voor de eerste maal opgeschrokken door de gevreesde waterziekte. „Evenals in voorgaande jaren hebben we in hoofdzaak te maken met het voor de mens vrij onschuldige C-type", aldus dr. Haagsma. „Alleen de typen B en E zijn gevaarlijk, zelfs dodelijk voor de mens. Vorig jaar werd in Friesland dit E-type aangetroffen, maar dat bleef gelukkig zonder dodelijke gevolgen. Het is evenwel zaak de kadavers van aan het C-type overleden watervogels zo snel mogelijk te verwijderen. Aller eerst om verspreiding te voorkomen, maar in de tweede plaats, omdat de kadavers een uitstekende voedingsbodem vormen voor alle botulisme types, dus ook voor het mensdodende B- en E-type". rubber handschoen is aanzienlijk veiliger. Nog veili ger is het natuurlijk om de politie of de gemeente te waarschuwen." VERLOSSEN Veel mensen kunnen de aanblik van kreperende eenden en meerkoeten niet verdragen. „Het enige wat men kan doen als men ziet dat een eend vergiftigd is, en dat is te zien aan de in het water weggezakte romp, is de vogel uit zijn lijden te verlossen. Afhankelijk van de hoeveelheid binnen gekomen gif kan zo'n beest drie A vier dagen verlamd ronddobberen alvorens te sterven. Ik zou

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5