Tv-spel: „Mevrouw, ik ben uw zoon" Jan van Veen als de Grote televisie vanavon Begrijper bij kaarslicht terugblik Top-tien PAGINA 2 LEIDSE COURANT. - WOENSDAG 21 JULI LOET Loet Steenbergen, die dui zenden guldens tegoed beeft van de NOS voor freelance- tv-werlc maar dit door aller lei chicanes nimmer in han den kreeg, heeft succes ge had met de door hem aange kondigde hongerstaking. Hij heeft er geen boterham min der om gegeten, want om erger te voorkomen, werd hij uitgenodigd voor ge sprekken met NOS-bazen. Deze hadden een dermate positief verloop, dat Loet van zijn hongerstaking heeft afgezien. Wie nog een nota heeft lopen bij de NOS weet nu hoe hij die vereffend kan krijgen. FRANS Frans van Dusschoten, die uit de show van André van Duin is gestapt omdat hij ook nog wat tijd wil besteden aan zijn gezin, werkt intus sen aan een wat minder tij drovende show. Hij doet dit samen met zangeres Joke Bruis onder de titel „Twee in één". Dimitri Frenkel Frank werd ingeschakeld voor een blijspelletje, dat voor de pau ze wordt gebracht en waarbij Maya Bouma en Jaap Stobbe ook ten tonele verschijnen. De avond wordt verder ge vuld met cabaret van een zeer lichte soort, geen zware boodschappen, maar luchtige opkikkertjes. Voor Frans be tekent dit alles een stap te rug. Met André was hij ge wend aan volle Carré-zalen. Met „Twee in één" gaat hij een treedje lager in kleinere zalen, maar hij krijgt er inni ger contact met vrouw en kinderen voor terug en daar kunnen maar weinig mensen echt buiten. SKIP Toekomstige liedjeszangers, die nu nog op school zitten en denken: ik heb een goede stem dus hoef ik aan mijn Nederlands niks te doen, zouden zich wel eens lelijk kunnen vergissen. Bij Skip Voogd komen zij in elk geval slecht terecht, want Skip Voogd kiest voor zijn radio uitzendingen geen eigentalig repertoire, dat taalkundig de toets der kritiek niet kan doorstaan. Een goede stem is bij hem mooie taal waard. PEPPI Peppi en Kokki, bekend van de tv, kunnen bij de jeugd geen kwaad meer doen. Al len nog maar goed. Zij trek ken nu dan ook met een goed bekeken show „Alle hans aan dek" door het land en verder zijn ze bezig een film te maken, die in het najaar in de bioscoop komt Ze ko men ook weer met een tv-se- rie in de herfst, waarvoor in augustus opnamen worden gemaakt. MICHIEL Michiel v.d. Mey is nog geen algemeen bekende persoon lijkheid, maar als het aan hem ligt, zal men binnenkort veel van hem horen. Hij werkt samen met de heren Bel en Louwerens, die bei den de beschikking hebben over een soort Wiegelblik, ge paard gaande aan een Wie- gelkijk op de dingen. Vol gens Michiel hebben de libe ralen recht op een eigen zen der, omdat geen enkele om roep voldoende recht zou doen aan de idealen van de WD. Hij heeft goede hoop net als de VOO binnenkort te mogen starten als aspi rant-omroep, waarna de groei naar C- en B-omroep niet meer zo'n probleem zou zijn, omdat volgens Michiel minstens driekwart van de WD-leden zonder meer lid zou willen worden. De Libe rale Radio en Televisie Om roep de LRTO heeft als 37e zendgemachtigde-in-wor- ding al een compleet pro gramma op de plank liggen, liberale shows, liberale se ries, liberale quizzes, ja wat al niet liberaal. PIET Piet Beishuizen, die a! een leven lang warm loopt voor de platencommercie, is goed boos op Hilversum 3. Hij meent het echt, «waar be roept zich bovendien op Johnny Hoes als hij zijn gro te supporter, als hij zegt dat „ze" bij Hilversum 3 maar wat aan doen. Die „ze" zijn de discjockies en die stam-, pen eigenlijk alleen maar Amerikaans repertoire in de ether klaagt Piet in het blad „Fonowoek". Nederlandse radioluisteraars krijgen elke dag borden vol Amerikaanse muziek, zegt hij, opgediend door in wezen krankzinnig onkritische, dweperige Ne derlandse koks. Kansen voor andere genres muziek zou den daardoor worden ge blokkeerd. Bij Piet kunnen Nederlandse dj's geen goed meer doen. Een paar kaarsen in huis is altijd gemakke lijk als de stroom het af laat weten of men vergeten heeft de voorraad stoppen tijdig aan te vullen, maar gevoelsmatig valt er voor veel mensen met zulk een flakkerend vlammetje ook wel iets aan te vangen. Jan van Veen vroeger van Veronica, nu van de AVRO weet daar het juiste stem mingsbeeld bij op te roepen als hij zegt: „Kaarsvlammetjes geven warmte en licht; warmte die ik bij jou kan vinden en licht aan de horizon van mijn oneindig verlan gen". En vanuit dat sfeertje gezien, gevoeld en gedacht is het een aantal jaren geleden eigenlijk ineens vanzelf gekomen, zoals niets ontstaat wat niet eerst op de een of andere manier al lang in de lucht heeft gezeten. Jan van Veronica ontving destijds wel eens een gedicht, dat hij meestal met een glimlach terzijde legde onder het motto: literaire waarde nul en generlei en bovendien omge keerd evenredig aan een privé-diepgang waar niemand iets mee heeft te maken. Zeg nou zelf: „Ik lig onder de dekens met rode wangen, voor jou sta ik de hele nacht open van verlangen". Weet zo'n meisje veel. Maar er zaten ook wel eens redelijke gedich ten bij, dingetjes van een meer universele strekking, algemeen geldende gevoelsontla dingen, liefdesverdriet gevat in aangrijpende woordkeus, herkenbaar voor grote groepen in de bevolking, behorend tot dezelfde leef tijd, afhankelijkheid en opstandigheid. Hen spoorde Jan van Veen in diepnachtelijke Veronica-uren via onder dekens verborgen transistors aan om hem gedichten te sturen. Nou, dat was aan geen dovemansoren ge zegd, ze kwamen bij mudzakken binnen, want er wordt wat afgeleden in dit land zodra de hormonen hun heilzame activitei ten kwistig door lijven en harten strooien. Dan worden zeer persoonlijke ervaringen verwerkt in zeer stille uren, waarbij de geest uitermate helder het eigen hart door schouwt Dan vloeien woorden en gedachten aan, maar zet deze op papier en niemand die er nog wat van begrijpt En daar sta je dan opnieuw helemaal alleen in dit raad selachtige leven, dat meer vragen dan ant woorden biedt Totdat teslotte slechts één man je nog kan volgen, juist Jan van Veen. Deze diepte de evergreen „Can I get there by candlelight" op uit het archief en las met deze stemmige muziek als inzet enige ge dichten voor, de fraaiste uiteraard, maar niet vrij van ongewilde dubbelzinnigheden, al te openhartige bekentenissen, meestal diepdoorleefde gedachten die er bijna ner gens in slaagden echte gedichten te worden. Toch werden deze verwoordingen van ge voelens in brede jeugdige kringen hevig aangevoeld en gretig ingezogen. In de stilste uren van de nacht wanneer iedereen is teruggeworpen op zichzelf, ruisen daar uit de etl^er welluidende woorden van gevoels- genoten aan. Daar kun je de volgende dag om glimlachen, maar in de sfeer van zulk een doorwaakte nacht lig je wel als braakli- gend land weerloos te wezen. En dat wist Jan van Veen en dat wist later de AVRO, die Jan naar Hilversum haalde om elke maandagavond tussen 23.00 en 01.00 uur zijn rubriek „Candlelight" voort te zetten. Jan himself als de Grote Begrijper. Een gewiekst wezentje van dertien, die van haar vader huisarrest had gekregen omdat ze niet met „die jongen" mocht omgaan, zag zelfs kans een gedicht in elkaar te draaien, dat als een geheime boodschap door de ether en over het machteloze hoofd van de verbiedende vader heen bij haar jongen terecht kwam. Een transistor als postillon d'amour. Haar vader zei, dat zij leed aan NOS 17.30 Olympische Spelen 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Schmoedipus, TV,spel 21.00 Olympische Spelen 21.35 Journaal 21.50 Olympische Spelen NEDERLAND NOS 18.45 Tl-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NOS 20.00 Journaal 20.25 Soocutera AVRO 20.30 Tippelen, TV-film 22.05 't Schot is te boord, docu mentaire NEDERLAND I VARA 14.00 Chapi Chapo, tekenfilm 14.05 Het meisje in de spiegel, TV-film 15.08 Het intieme leven van de Magethaenpinguin 15.33 De vele gezichten van India EO 16.00 Van hart tot hart DUITSLAND I 18.25 Fabel van La Fontaine| 19.15 Hier und Heute 20.00 Journaal 10.15 Olympische Spelen 21.45 Journaal 21.55 Olympische Spelen DUITSLAND II 17.35 Draaischijf 18.20 Zwickelbach Co. 18.55 Mainzelmannchen 19.00 Journaal 19.30 Blok 7, TV-serie (afl. 1) 20.15 Actueel magazine 21.00 Journaal 21.15 Paradijs voor Indio's, d mentaire 21.45 Mad Monster Party, i penfilm 23.05 Journaal d 17.30 Olympische Spelen 19.30 Zomeragenda 19.45 Journaal 20.15 Terloops 21.00 Olympische Spelen 23.00 Journaal 23.10 Olympische Spelen 10.30 Peau de Banane, speet,:, (1963) 12.05 Actueel Magazine 12.50 Persoverzicht 13.00 Journaal 16.15 Journaal 16.20 Hamburgs St. Pauli, d jen mentaire 17.05 Sowieso .We DUITSLAND l iur Bug 10.00 Journaal 10.05 Olympische Spelen 16.35 De verregende vakaéwej TV-serie (afl. 1) 17.00 Journaal 17.10 Olympische Spelen Jan van Veen: dichterlijke ontboezemingen met sonore stembuigingen. TON OLIEMULLER kleine gevoelens, maar zij zelf vond gevoe lens te koesteren als een groot mens. En daarom richtte zij tevens in dat gedicht een waarschuwing aan haar vriend in kwestie, want die was zeventien en mocht wel 's avonds de deur uit en die zou wel eens minder bestand kunnen zijn tegen meisjes die hem van haar af probeerden te trogge len. Haar liefde liep gevaar en Veronica zweefde als een reddende engel in het zwerk op de wiekslag van Jans sonore stembuigin gen. Van dit soort werk heeft Polydor nu een plaat geperst. Ontboezemingen doorschoten met bijpassend muzikaal strengelwerk, zoals Procul Harum met „Whiter shade of pale", Toots Thielemans met „Old friends" en The Bee Gees met „To love somebody". Ook nu liegen de fiks gesteven verzen met verbor gen verleiders er niet om, smachtende woor den omwonden met smeltend geluid, pure gedachten in ongerijpte poëzie: „Willem, ie mand noemde jouw naam, dat kwam net als het woord „hemel" bij mij aan" „Mijn hart brak toen jij zei: ik heb iemand anders. Na drie jaar ben ik nog niet gewoon dat ik tegen je praat, durf ik niet te vragen hoe het met je gaat" „Jouw handen zijn een kom waaruit ik drink, waarin ik jouw verle den en mijn toekomst lees en waarin ik wegzink" „Onder dekens doet zelfs ver driet sympathiek aan en boven miljoenen dekens glimlacht de maan". Ga daar maar aan staan. Zijn wij niet allen een Kloos in het diepst van onze gedachten en klotst de zee niet voort in eindeloze deining? Daar heb je geen Kloos voor no dig. Wie zich voelt heel alleen, kan terecht bij Jan van Veen, die ons nu ook laat proeven aan Polydoris groeven. HILVERSUM I TROS: 18.30 Nws. 18.41 De blauwe zaden, science-fiction. 19.00 (S) Muziek- triptiek van zeven tot tien. El(19.00 (S) Jazz-sir. 20.00 Eight o'clock special. 21.00 (S) Kruis en Mol). 22.00 (S) Alles moet weg. 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 23.00 (S) Bezoekers van boord, hoor spel. 23.34 (S) Lichte grammofoonmuz. 23.55-24.00 Nws. 18.25 Operetteprogr. 19.30 Orkes lando met zang. 20.00 Nws. 20 Oi iet Vara klassiek. Simon Boccanegra. oed ra van Verdi. 21.35 (S) Vara klaj :;,jr piano. NOS: 23.00 (S) Met het oo morgen, met o.m. 23.05 Akutaliti ~ac overzicht Radio-TV. 23.20 Den I vandaag. 23.52 Even ontspannen and het slapen gaan. 23.55—24.00 Nws HILVERSUM III HOU HET SCHERM IN HET OOG Op zekere dag staat bij ene Elisabeth een aangenaam ogen de jongeman voor de deur die beweert het kind te zijn dat zij kreeg toen ze nog op school zat. Dit spel van moeder en zoon, „Schmoedipoes getiteld en ge schreven door Dennis Porter, is voornamelijk uit dialogen opge bouwd, die erg raak overkomen. Anna Cropper speelt Elisabeth en Tim Curry de jongeman I Glen. Ned. 119.50 uur. Indiarienkinderen Er leven in Amerika ook nog steeds Indianenkinderen, hoe wel hun voorouders zonder par don zijn afgeslacht. Hoe die kin deren leven in een soort reser vaten laat het IKON zien aan de hand van een film van de Fransman Roger Dutilleux. Ned. II 19.05 uur. Tippelen De Amerikaanse actrice Lee Re- mick speelt in de Amerikaanse tv-film „Tippelen" naar het boek van Gail Sheehy de rol van een journaliste, die bij het schrijven van een reportage over de New Yorkse prostitutie vaststelt, dat niet de meisjes er van profiteren, maar de grote bazen op de achtergrond. Voor wie de wereld een beetje kent, geen nieuws, maar het wordt in deze film wel vakkundig ver teld. Ned. II 20.30 uur 't Schot is te boord De AVRO-Televisie brengt als een hommage aan de onlangs overleden cineast Herman van der Horst, een serie van drie korte films, welke achtereenvol gens vanavond, dinsdag 17 au gustus en maandag 20 septem ber zullen worden uitgezonden. Vanavond wordt de film Schot is te boord" uitgezonden. De film geeft een beeld van de bedrijvigheid bij de haringvan- st. Er is door Herman van der VARA wijzigt tv-programma (Van onze radio- en tv- redaktie) HILVERSUM De VARA-tele- visie zal donderdagavond haar programma op Ned- II wijzigen om overlapping van speelfilms te voorkomen. Zij wisselt de begintijden van de film „zo'n aardig badplaatsje" en de uit zending „Nederlands elftal" om, aangezien de VPRO op Ned I om 21.50 een Italiaanse speel film vertoont, nl. „Uccellacci" van Pasolini. Horst gefilmd in de Scheven- ingse haven en aan boord van de Scheveningse logger „De Noordster". De voorbereidingen voor de haringvangst en het bin nenhalen van de netten worden in deze film uitvoerig belicht. In augustus en september zullen „Vieren maar" en „Houwen zo" op het scherm worden gebracht. Ned. II 22.05 uur. liiim-H'ii'i NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Muziek in uw straatje. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huis vrouw. 8.45 (S) Tot uw dienst. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Een uur natuur. 11.30 (S) Muziek uit films en musicals. 12.00 (S) Uit het songbook van Ria Joy. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Ned. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (S) Goed gestemd. 14.00 (S) Klanksnoer: Klassie ke muziek. 15.00 (S) Globaal. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM II AVRO- 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym 7.20 Dag met een gaatje (8.00 Nws. 8.11 Radiojourn.). 8.50 Morgenwijding.. 9.00 Waarom lopen ze weg9 informatief pro- gr. 9.35 Waterstanden 9.40 Arbeidsvita minen. 10.00-10.10 Radio Lawaaipape- gaai. 11.00 Nws. 11.03-11.05 Radio journ. 11.30 Rondom twaalf. 11.55 13.25 'n middagje AVRO n irvice (16 00 Nws. 16.03-ti Radiojourn.). 17.00 (S) Parlevinkenjiodi gr voor watersporters. OVERHBgtje VOORLICHTING 17.40 De politur 17 55 Mad ES HILVERSUM NOS: 7.02 Samenvatting Olym Spelen. TROS: 7 20 (S) Drie boterham. 9.03 (S) Pep-op-drie. (S) Drie draait op verzoek. 12.(1 Drie draait tussen de middag w klaas en Prijzen en astrologische I zen. 14 03 (S) Pop-kontakt: Poldaf parade. 16.03 (S) De Hitmeester: I parade. NOS: 17.03 (S) Olyr Spelen. KRO: 7 00 Nws. 7.02 (S) Badinerie.J Nws. 9.02 (S) Aan woorden voorf gedachten ter overweging. 9.10 (S) noduo 10.00 (S) Aubade: Symfoni gedichten (in de pauze kamermuz 12.00 (S) Rondom Haydn (8). 14.00 ltJ 14.02 Echo buitenland. 14.10 (S) R Filharmonisch Orkest. 15.00-1700 Kollage: van alledaags en zeldzaa Anna Cropper als Elisabeth en Tim Curry als de jongeman Glen, die beweert haar zoon te zijn, kind uit een relatie tijdens haar schooljaren. De toptien van deze week luidt: 1 2) Show me the way/Peter Framton 2 4) Nice and slow/Jesse Green 3 (11) Standing on the inside/Fullhouse 4 (10) You to me are everything/Real Thing 5(1) Arms of Mary/Sutherland Brothers 6 3) Bleuberry Hill/Fats Domino 7 8) I'll go where the music takes me/Jimmy James 8 (16) Kiss and say goodbey/Manhattans 9 6) If you know what i mean/Neil Diamond 10 (13) Dokter Bernhard/Bonnie St. Clair Omroepen oneens met minister over eigen reclame HILVERSUM De beschikking van de minister van CRM inzake .reclame voor de eigen omroep op radio en televisie" is niet onverwacht bij de omroepen aangekomen. De minister heeft mondeling overleg ge pleegd met een delegatie van de omroepbe- stuurders. Niettemin aijn niet alle omroe pen het met de tekst van de beschikking Sommige omroepen hebben advies gevraagd aan hun juridische adviseur. VARA-voorzit- ter Kloos zegt dat de VARA dit advies zal afwachten, alvorens op 5 augustus met de andere leden van de omroepfederatie (KRO en NCRV) te overleggen. De VARA is van mening, dat werving van leden voor een ideële omroep niet onder commerciële, maar onder ideële reclame valt Zij vraagt zich af, of beperking van ideële reclame in con flict komt met de vrijheid van uitzending. Ook de NCRV heeft principiële bezwaren, die zij de minister nader zal meedelen. AVRO-voorzitter, Keyzer wil ook juridisch advies afwachten. De TROS heeft geen be zwaren tegen de beschikking, aldus adviseur mr. J. Landré, maar zal zich niet afzijdig houden, wanneer de omroepen gezamenlijk bezwaren willen kenbaar maken. Van de VPRO was al bekend, dat zij niet tegen het standpunt van de minister ingaat. Het geza menlijk overleg wordt bemoeilijkt, omdat vele omroepbestuurders met vakantie zijn. Tegen een ministeriële beschikking kan men desgewenst bij de Raad van State in beroep gaan. De televisie-satellieten maken in deze dagen overuren. Naast het overbrengen van de drukt&van de Olympische Spelen, wordt ook nog verwacht dat ze de markante beeltenis en stemge luiden van Chriet Titulaer rechtstreeks en zonder manke menten overseinen uit Amerika. Chriet is daar persoonlijk voor ons toezicht aan het houden op wat de Amerikaanse superauto maat op Mars uitvreet. Omdat de Marslander op dat moment nog nauwelijks meer had ge daan dan een paar overigens uitstekende foto's naar de aarde over te seinen, had Chriet niet echt veel bijzondere dingen te vertellen, maar dat is niet zo belangrijk. Het gaat er om dat er aan een technisch zo ingewik keld gebeuren als een zachte landing op Mars, aandacht wordt besteed. En daarvoor is in het hele heelal voor Neder land geen betere commentator te vinden dan Chriet Titulaer, die met zijn aangename spraak gebrek de schijn hoog weet te houden dat zo'n onderneming nog iets menselijks en begrijpe lijks heeft. Zoals gewoonlijk wist hij het gisteravond weer zo spannend te brengen, dat je je geregeld naast het landingstoestel waan de. En zo bindt hij je bij voor baat aan alle volgende aflever ingen van zijn bijna ongelooflij ke spel zonder grenzen. Wel veel valt er te melden van het spel met de al te duidelijke grenzen in Montreal, maar de kijkers naar die rechtstreekse uitzendingen uit Canada moeten wel veel geduld hebben. Voor het tot diep in de nacht opblij ven wordt je niet al te rijkelijk beloond, omdat de organisato ren bijvoorbeeld de zwemwed strijden zo hebben uitgesmeerd, dat je herhaaldelijk minstens een kwartier lang naar een' zwembad zit te kijken, waarin niets gebeurt. De NOS kan er weinig aan doen, want die ii rechtstreekse uitzendinj slechts een doorgeefluik, vervelend blijft het. Het ontbreken van de gebn lijk jubelstem bij de open van de spelen probeerde NCRV alsnog goed te maken het progamma „Kandida voor goud". Telly Savalas i met zijn Coupe Kojak special de verte op een goede zwemn I lijkt, was ingehuurd om te( imposante achtergronden Rusland en Amerika pompe verbindingsteksten te spre tussen weinig opzienbard trainingsbeelden en niets I gende opmerkingen van ,j sporters. J Er werd een sfeer van glorie glitter rond de trainende ari '8C( teurs opgebouwd, waarin Ie t voornamelijk naar voren k« men als lichtelijk verdwaas lieden, die hun dagen vo Montreal doorbrachten met i bij mooie muziekjes rondlop 'EI in indrukwekkende bossen |ilji baantjes trekken in luxuei ind zwembaden. Fraaie beelden «n dikke woorden moesten Kojal lieu branchevervaging verbergen, 'et daarom werd verder niet injjjam gaan op de opmerkingen °'i een zeiler, die na het behal'Wej van het olympisch goud gr« '">1 nog hogerop zou willen ga "ge Jammer dat Chriet nu net t £1 bij de hand was. Jan Nies. Galerie Arti/Shock, Schtf straat 26 Rijswijk, exposed j,tl van 31 juli tot 20 augu"" wandkleden en poppen Henny Baars-Zwamborn. kan het Herbie Hancock Group fea«j*< ring Wah Wah Watson, een«J mansformatie, komt woensdü avond 4 augustus voor een ejj malig exclusief optreden in I» Congresgebouw te Den Haag- JfO'

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2