Diane Edeliin finaliste dankzij Enith Brigitha Wat is eindstation van Ivo Trumbic? MONTREAL'76 ZEVENDE PLAATS VOOR ANNELIES MAAS REC0RDG0LF Eltjo Schutter blessurevrij Egypte naar huis Polocoach nog niet tevreden Ook Cuba niet in eindronde rderland;Roememë'waaruit ookbliikt dat beide partiien (ondanks de zekerheid piaat- Brian Goodell verbeterde het we reldrecord op de 1500 meter vrije slag en greep daarom ook natuurlijk het goud. Om beide gebeurtenissen was de Amerikaan verheugd. MONTREAL Enith Brigitha is van uitzon derlijk belang voor de Nederlandse zweme- quipe. Nadat de Am sterdamse al voor een bronzen medaille had gezorgd op de honderd meter vrije slag drong zij gisteren door tot de eindstrijd op de honderd meter rugslag, een nummer dat haar niet eens zo bij ster ligt, maar waarop zij dankzij haar uitzonderlijk talent wel tot de besten ter wereld mag worden gere kend. Diane Edelijn, het tweede ijzer dat coach Bert Sitters in het vuur had op de „rugsprint", haalde de finale net niet. In de halve eindstrijd kwam zij met haar tijd van 1.05,53 uit op een negende plaats. Daar echter van- tevoren was bepaald dat Enith Brigit ha van een eventueel finaleoptreden op de honderd meter rugslag zou afzien om haar belangen op haar favoriete nummer, de 200 meter vrije slag, niet te schaden, mag Diane Edelijn toch als achtste zwemster aan de rugsprint deelnemen. Dankzij Enith Brigitha. Van de vier Nederlandse zwemsters die giste ren in Montreal in actie kwamen presenteerde Annelies Ma^s zich zeer verdienstelijk. De zestienjarige zwemster, die om haar ontwikke ling op sportgebied te begunstigen genoegen nam met degradatie op school (zij ging van Annelies Maas evenaarde in de finale haar toptijd op de 400 meter vrije slag, waarmee zij als vierde snelste uit de series was gekomen niet. Haar prestatie was er niet minder om. de vierde van het gymnasium naar de vierde van de HAVO ondanks allemaal goede cijfers), ging als vierde over naar de finale 400 meter vrije slag. Zij had haar nationale record in de series verbeterd en gebracht van 4.19,79 naar 4.17,16, maar reikte in de eindstrijd niet verder dan de zevende plaats. Linda Faber stelde teleur in de series 400 meter vrije slag door op een vijfentwintigste Herman van Bergem plaats te finishen. Dat was nog geen doodzon de, maar dat zij met 4.36.98 ver boven haar beste tijd (4.20.30) bleef, gaf wat te denken. Annelies Maas won haar serie en was als vierde de finale binnen gestapt. Dat de overigens pas 16-jarige Kees Vervoorn tot de kanslozen op de 100 meter vlinderslag moest worden gerekend, was duidelijk. Met een beste prestatie van 58.50 doe je niet veel in een gezelschap dat strijdt om de nalaten schap van Mark Spitz die in München 54.27 verwezenlijkte. Vervoorn voldeed echter door zijn beste tijd op 57,84 te stellen. Roger Pyttel ging met 54.75 als beste de finale in. Maar de Oostduitser wordt gevolgd door drie Ameri kanen - Vogel, Bottom en Hall - van wie Vogel slechts 0.5 sec. langzamer was dan Pyttels tijd die de snelste van dit seizoen is. Zowel Enith Brigitha als Diane Edelijn plaat sten zich voor de halve finales 100 meter rugslag, waarop de Oostduitse Ulrike Richter wereldrecordhoudster is met 1.01.51. Op dit nummer werd een enorm geweld ontketend, waarvoor Richter, Nancy Garrapick die op de wereldkampioenschappen in Cali derde werd en Antje Stille verantwoordelijk waren. Garrapick had weliswaar de serielijst aange voerd met 1.03,28, maar dit veertienjarige Canadeesje, dat de hope des vaderlands is en derhalve hartstochtelijk werd ondersteund, kwam uit de halve finales als tweede, achter Ulrike Richter. Enith Brigitha, die in de serie een nationaal record van 1.04.98 had gereali seerd, startte in de halve eindstrijd in de sterke groep met Garrapick, Stille en de Canadese Wendy Cook-Hogg plus de Russin Stavko. Enith Brigitha werd weliswaar vierde, maar haar tijd was voldoende voor een finale plaats, hoewel zij minder snel was dan in de serie (1.05.21). Hoewel Diane Edelijn die haar record van 1.05.11 aan Enith Brigitha had verspeeld, met haar 1.05.56 in de series dezelfde halve finale bereikte als Enith Brigitha kon zij zich aan de felle strijd toch onvoldoende optrekken. Haar 1.05.58 was normaal gesproken niet voldoende geweest om de eindstrijd te halen, want ze werd negende. Diane Edelijn start evenwel toch in de finale omdat Enith Brigitha daarvan afziet daar zij de voorkeur geeft aan haar favoriete afstand: 200 meter vrije slag. Het leek erop dat de derde dag zowaar voorbij zou gaan zonder het verbeteren van een wereldrecord. Maar op de 1500 meter breidde Brian Goddell de reeks Amerikaanse succes sen uit door in de wereldrecordrijd van 15.02.40 weer een gouden medaille aan de serie toe te voegen. Het werd een dubbel Amerikaans succes want Bobby Hackett ver overde zilver. Wereldrecordhouder Stephen Holland was dus zijn wereldrecord kwijt, maar een derde plaats rijker. Evenwel, twee Ameri kanen hadden zich toch weer sneller getoon- d. Hoe snel tonen de cijfers die vier jaar geleden in München werden bereikt. Qaar werd de Amerikaan Burton gouden medaille winnaar in 15.52.58. Brian Goodell had er dus meer dan vijftig seconden sneller over gedaan. Ook op de 400 meter vrije slag dames kwam een wereldrecord tot stand. De zekere winna res Petra Thümer benadrukte nogmaals dat Oost-Duitsland het gehele dameszwemmen beheerst. Met 4.09.89 werd zij Olympisch kampioene, het wereldrecord van haar land genote Barbara Krause (4.11.69) overne mend. Voor Shirley Babashoff, de wereldkampioene van Cali, resteerde niet meer dan de tweede plaats en het publiek kreeg de voldoening dat Shannon Smith op het brons beslag legde. In een close finish bleef Brenda Borgh (VS) precies eenhonderdste seconde voor Annelies Maas. En op de 100 meter schoolslag wist de Amerikaan John Hencken niet van ophouden. Hij had in de halve finales al zijn eigen wereldrecord op 1.03.62 gebracht. In de eind strijd zwom hij 1.03.11, een fantastische pres tatie waartegen de Brit David Wilkie geen verweer had noch de Rus Arvidas Goezaitis die brons verwierf. Een bittere teleurstelling voor de Canadees Graham Smith die daarvoor driehonderdste seconde te kort kwam. Voor hem mag gelden dat de Japanner Taguchi, die in München zegevierde, in de halve finale al naar de naamlozen werd gezwommen. Dat vier jaar geen onoverbrugbare periode is, bewees John Hencken die in 1972 brons behaalde, ditmaal goud. Beloning voor een formidabel zwemmer die de hegemonie van Amerika nog eens duidelijk onderstreepte. MONTREAL Tijdens de derde dag van het Olympisch zwemtoernooi zijn zeven Olympi sche, drie wereld-, vier Europese en drie Nederlandse records scherper gesteld. Olympische records: 100 meter rugslag dames (1.05.78): Tauna van de Weghe (VS) 1.05,- Nancy Garapick (Can) 1.03.28 Ulrike Richter (ODId) 1.02,39 400 meter vrije slag dames (4.19,04): Rebecca Perrott (Nw-Zel) 4.15.71 Petra Thumer (ODId) 4.09.89 1500 meter vrije slag heren (15.52,58): Brian Goodell (VS) 15.02,40 100 meter schoolslag (1.03,62): John Hencken (VS) 1.03,11 Wereldrecords: 400 meter vrije slag dames (4.11,69): Petra Thumer (ODId) 4.09,89 1500 meter vrije slag heren (15.06.66): Briën Goodell (VS) 15.02.40 100 meter schoolslag heren (1.03,63): John Hencken (VS) 1.03,11. Europese records: 400 meter vrije slag dames (4.11,69): Petra Thumer (ODId) 4.09,89 100 meter vlinderslag heren (55.22): Roger Pyttel (ODdl) 54.75 800 meter vrijeslag heren (8.15,54): Vladimir Salnikov (Rusl) 8.13,35 100 meter schoolslag heren (1.04,62):): David Wilkie (GB) 1.03.43. Nederlandse records: 100 meter rugslag dames (1.05,11): Enith Brighita 1.04,98 400 meter vrije slag dames (4.17,79): Annelies Maas 4.17,16 100 meter vlinderslag heren (58,50): Kees Vervoorn 57,84 Montreal Een medisch on derzoek heeft uitgewezen dat tienkamper Eltjo Schutter blessurevrij aan zijn Olym pisch onderdeel kan begin nen. De Nijmegenaar, die pas eind volgende week voor het twee dagen durende nummer start, heeft thans de training volledig kunnen hervatten. „Ik doe het overigens nog wel rustig aan, want ik wil beslist de toch nog niet zo sterke enkel, teveel belasten. Maar ik heb erg veel vertrou wen in de toekomst gekregen. Elke dag gaat het beter". (Van onze speciale verslaggever) CAIRO De Egyptische premier Mamdouh Salem heeft gisteren opdracht gegeven aan de Olympische ploeg dat deze onmiddellijk naar Egypte terug moet keren. Het was de tweede oproep van Salem. Dat Egyptische atleten op de eerste dag van de Spelen toch in actie kwamen, zou te wijten zijn geweest aan het tijdsverschil tussen Egyp te en Canada Officiële kringen in Rabat deel den mee. dat ook de ploeg van Marokko naar huis zal worden teruggeroepen. MONTREAL Een paar uur nadat hij was gediskwalificeerd is Boris Onisjer.ko terugge vlogen naar Rusland. De moderne vijfkamper werd door enige officials van zijn ploeg naar het vliegveld van Montreal gebracht. Een woordvoerder: Hel is een erg trieste aangele genheid en waarschijnlijk zullen al zijn medail les hem worden afgenomen." Atleten van de Afrikaanse landen, die de Spelen boycotten, krijgen geen behandeling meer in de kliniek. Dr. Jean-Paul Bedard, de medische chef van de kliniek, besloot tot de ban nadat tientallen atleten van de boycotten de landen om behandeling van lichte blessu res waren blijven vragen. De minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, zal van 22 juli tot en met 27 juli een bezoek brengen aan de Olympische Spelen in Mont real. Hij vertrekt morgenmiddag om 17.00 uur van Schiphol en keert daar woensdagochtend 28 juli om 8.30 uur terug. Als op 31 juli de marathon wordt gelopen door meer dan honderd atleten, onder wie Jos Hermens. zullen vijftienhonderdentwintig men sen in touw zijn. Zeshonderd agenten moeten dienst doen, zeshonderd militairen zorgen voor de afzetting en driehonderdentwintig offi cials verzorgen de marathon. Het geluk is niet met de organisatoren van de Spelen. De metro, het voornaamste ver voermiddel in Montreal, moet tijdens de wed strijden op volle toeren draaien. Dat gebeurt ook, maar om de haverklap is er iets. Het tijdschema loopt in de war cmdat de treinstel len mankementen vertonen of kabels breken. Dat veroorzaakt een enorme chaos. Zevenennegentig tolken en veertien vertalers zijn dag en nacht in de weer om programma's, lijsten, brieven en gesprekken in goede banen te leiden. Zij beheersen meer dan vijftig talen. In elk geval spreken en schrijven zij Frans, Duits, Engels, Spaans en Russisch en ieder van hen heeft er dan nog een „specialiteit" bij. Zij verdienen honderdennegentig dollar per dag. Omdat de kosten toch al de pan zijn uitgevlo gen, heefthet organisatiecomité sponsors ge zocht en gevonden. Zo betaalt eenoliemaat schappij de eerste hulpdienst die honderddui zend dollar vergt. MONTREAL Binnen 24 uur heeft de Nederlandse water- poloploeg Rusland als polo natie ontluisterd. Nadat maandag de Oranje-brigade eerst de Russen in een rechtstreekse confrontatie met 43 had teruggewezen, deelden giste ren de mannen van coach Ivo Trumbic de huidige wereld- en Olympische kampioen opnieuw een slag uit. Want de laatste wed strijd in de poule, tegen de keiharde Roeme nen, werd opnieuw een geweldige Neder landse triomf. Door op de juiste momenten aan de druk van de Roemenen te ontsnap pen en door het secuur uitbuiten van de kansen, bleef Nederland met 65 precies aan de goede kant van de score. En mede door dit resultaat moest Rusland definitief afhaken voor de nu volgende strijd in de finale-groep welke gaat tussen Honga rije, Roemenië, West-Duitsland, Italië, Neder land en Joegoslavië. De Russen hadden tot kort voor de strijd Nederland-Roemenië nog een kans om tot de laatste zes door te dringen. Maar dan moesten de Roemenen wel met vier doelpunten door Nederland verslagen worden. En dat wilde Ivo Trumbic wel. Hij had zijn mannen dan ook opdracht gegeven om juist ook in deze laatste wedstrijd voluit te spelen en gezegd dat voor hem alleen maar een ovenwinning telde, ook al was Nederland al sinds maandag zeker van de finalepoule. Zijn lijfspreuk: „Ik heb niets aan een weinig zeg gende prestatie. Alleen als je de kracht kunt opbrengen om juist in alle wedstrijden opti maal te spelen, ligt in het waterpolo de weg binnen bereik die mogelijk eens naar de top kan leiden". En opnieuw lanceerde Trumbic zijn in Montreal al veel gehoorde opmerking: „Alles moet stapje voor stapje gebeuren. En een stapje terug, mag er niet bij zijn". En Trumbic was dan ook kwaad toen zijn mannen halverwege de strijd zelfs met 42 achter stonden. Want Nederland mocht via Nico Landeweerd aan een voorsprong van 1—0 komen, daarna scoorden zijn mannen pas bij een achterstand van 2—1. Maar het doelpunt van Stroboer had niet de uitwerking die Trumbic voor ogen had. Nederland raakte steeds meer onder de indruk van het zware spel van de Roemenen. Te ver. en bij waterpo lo betekent dat enkele centimeters, bleef men bij de tegenstanders weg. En daardoor liepen de Roemenen alsnog tot 42 uit. Kwaad Ivo Trumbic maakte zich kwaad. Sloeg vaak de handen voor de ogen en instrueerde fel toen zijn spelers na de tweede spelperiode naar de kant kwamen. „Het was niet goed wat ze deden", zei de nog altijd in gebroken Duits-Nederlands sprekende Joegoslaaf. „De jongens lieten zich door de hardheid impone ren. Ik heb ze toen alleen maar duidelijk gemaakt dat ze pal tegen de tegenstanders aan moesten gaan liggen en dat ze de scheidsrechters duidelijk moesten laten zien, wanneer ze onder water door de Roemenen werden gegrepen. Ruk je los, ten koste van alles, heb ik toen gezegd". En de ploeg bracht de opdracht ten uitvoer. Vanaf dat moment zag de Hongaarse scheids rechter Vuszek ineens veel meer Roemeense Van onze speciale verslaggever MONTREAL Vier Olympische kam pioenen, Hongarije, Italië, West-Duits- land en Joegoslavië hebben zich met Nederland en Roemenië geplaatst voor de eindronde van het Olympisch water- polotoernooi 1976. Het is na lange tijd dat de Europese landen bij een derge lijk toernooi eindelijk weer eens „onder ons" zijn. De grote verrassing is natuur lijk de uitschakeling van Rusland, die in de groep waarin ook Nederland was ondergebracht slechts tot een derde plaats reikte, waarmee de Russen, Olympisch kampioen 1972 en wereld kampioen 1975, niet verder zijn geko men dan een plaats in de troostronde. Met Cuba, Canada, Mexico. Australië en Iran gaan de Russen nu spelen om de zevende tot de twaalfde plaats. Een verrassing was ook de eliminering van Cuba. dat reeds zo'n vijf jaar in de wereldtop meedraait, maar nu wei nig indruk kon maken. West-Duitsland dat zich had geplaatst via het toernooi om het wereldkampioenschap in Cali heeft aangetoond dat deze kwalificatie terecht was. Door Jack Arentsen smg voor oe eindronde) genoeg belang hechten aan de uitslag. Rik Toonen maakt triomfantelijk het V-teken na de haast niet stuk te zwemmen, te trappen een treffer, terwijl de Roemeen Florin Slavei zich ontzettsnd boos maakt. of te krabben Ton Buunk Oranje eerst op 4—3 kwam en Stroboer en de ook ditmaal weer opvallend sterk spelende Hans van Zeeland, de achterstand volledig ombogen en 5—4 op het scorebord brachten. Nog eenmaal mocht Roemenië door Rusi terugkomen. Maar toen Nico Landeweerd kort voor het slot eindelijk een stafworp mocht nemen die al veel eerder aan Ton Buunk had moeten worden toegewezen was het scherpschutter Nico Landeweerd (topscorer bij Oranje) die het lot over Roemenië voltrok. s.Maar ik ben nog niet waar ik wezen wil", stelde Trumbic wat geheimzinnig. Zijn eindsta tion gaf hij niet prijs. „Nog vijf zware wedstrij den volgen. We staan pas aan het begin. En dat weten de jongens. Wij gaan door. Dit is pas de derde trap", concludeerde Trumbic voor hij met zijn jongens aan een „vrije" Olympische woensdag ging beginnen. En een vrije dag voor een waterpolo-er houdt in: een tweemaal anderhalf uur durende inspannende training.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11