Nereus-tweelaatste twaalf JAPAN HINKEND NAAR HET GOUD Vreugde veteranen g getemperd door falen van jeugd REUZIN SEMJENOVA BEKLAGENSWAARDIG MONTREAL PROGRAMMA Verrassingen bij herkansingen KANS DOORBRAAK WEST-DUITSLAND Geen probleem voor Japanners BESTE SCHUTTER Jennifer Chandler indrukwekkend I Goud voor Kolesnik< Dat kan dan ook gebeuren. De Zwitserse turner Armon Vock, een van de mindere goden schreeuwt het uit van de pijn, nadat hij bij een brugoefening geblesseerd is geraakt. MONTREAL - Basketbal, de sport van de lange mannen, kentvoor het eerst op Olympisch niveau, ook een ontzettend lange vrouw, Joelijaka Semjenova, de reuzin uit de ploeg van Rusland. De lange aanvalster, een ruim twee-metervrouw met schoenmaat 47 was gisteren de rots waarop Tsjecho Slowakije, driftige werksters om die ene bijna immobiele bijenkoningin, vastliep Joelijaka Semjenova is een door-en-door vriendelijke vrouw, maar eigenlijk beklagenswaardig. Het harde Canadese publiek,.ziet haar als het belachelijke uitvloeisel van de sport die van hun continent komt en die op hun manier behoort te worden gespeeld. Semjenova wordt voortdurend uitgelachen, maar zij is zo gehard dat zij onverstoorbaar doorgaat als de pluk-en scoringsmachine die de coaches van haar hebben gemaakt. Tegen Tsjecho Slowakije maakte zij 26 punten, meer dan een kwart van het totaal van haar ploeg. Rusland zal de eerste gouden medaille in het Olympische damesbasketbal veroveren. Mede door die ene reuzin die plichtsgetrouw alles wat haar is aangeleerd uitvoert op weg naar weer een sportief succes. Gisteren was het ook bij de heren een slechte dag voor Tsjecho Slowakije. De ploeg die in het voor-Olympische toernooi van Hamilton Nederlands laatste en minimale kansje vermorzelde, werd met 99-81 onder de voet gelopen door Joego Slavië dat in vier weken aan scherpte heeft gewonnen Gedoodverfde favoriet Amerika liet zich bijna verrassen door Porto Rico. Na een ruststand van 51-51 kon Amerika bij het laatste fluitsignaal bogen op een voorsprong van een luttel punt: 95-94. Porto Rico was zo teleurgesteld, dat de politie een vechtpartij moest voorkomen. MONTREAL Een traditie, waarop de roeisport in de Verenigde Staten trots kon zijn, is beëindigd. Voor de eerste keer in de historie van het Olympische roeien is de Amerikaanse acht niet doorgedrongen tot de finale. In de herkan sing moest de ploeg, waarvan vier man ook behoorden tot de bemanning van de acht, die in 1974 wereldkampioen werd, Groot-Brit- tannië en Tsjechoslowakije voor laten gsan. Zestien keer hebben de beste achten van de wereld tot nu toe gestreden om Olympisch goud. Elf keer ging het meest begeerde metaal naar de Verenigde Staten. De twaalfde keer zal niet eerder dan in 1980 in Moskou kunnen komen. Geen moment kon de Amerikaanse ploeg gisteren de sterk roeiende Britten, die een tempo van 40 slagen per minuut konden volhouden, en de Tsjechen bedreigen. Ook de vele aanmoedigingen van langs de kant ver snelden de Amerikanen niet. De acht van Rusland, altijd een sterke roeina- tie, verdween eveneens al uit de strijd. Olym pisch kampioen van München, Nieuw-Zeeland, en West-Duitsland brachten een sterkere ploeg op het water. Met meer dan een lengte achterstand eindigde Rusland als derde in de herkansing. Zoals verwacht heeft de Nereus twee zonder, Jan van der Horst/Willem Boeschoten in de herkansing totaal geen moeite gehad om zich bij de laatste twaalf te platsen. Vrijdag (Van onze speciale verslagge-ver) MONTREAL - Shun Fu|lmoto- wist niet wat hij moest doen, lachen om de gouden me daille die dan toch bij Japan terecht was gekomen of hui len van de pijn. De kleine Japanse reserve, die op het laatste moment de wegens een blindedarm-ontsteking uitgevallen wereld kampioen Shigeru Kasamatsu moest vervan gen, koos uiteindelijk voor het eerste. De triomf van Japan in de landenwedstrijd bij de turners was in de eerste plaats te danken aan de geweldige kwaliteit, die de Aziaten altijd in hun turnen doen maar zeker niet in mindere mate aan de geweldige vechtlust. Japan was in twee opzichten gehandicapt. Het uitvallen van Kasamatsu, die begin deze week uit het Olympisch dorp voor een blindedarmo peratie operatie naar een ziekenhuis in Mont real werd overgebracht, kon opgevangen wor den maar de enkelblessure die Fujimoto bij de ringen opliep, niet meer. Omdat de beste vijf turners op elk toestel tellen, kon Japan zich geen lage misser meer permitteren. Het halve punt achterstand na de verplichte oefen stof. dat de Aziaten op Rusland hadden, was na drie toestellen weggewerkt. Toen Fujimoto alleen nog maar met zijn ploeggenoten van het ene naar het andere toestel kon hinken, gaf niemand meer wat om de kansen van de Japanners. Het opnieuw uitverkochte Forum voelde het uitstekend aan en steunde de Japanners on voorwaardelijk. Dat had het eerder al gedaan toen Sawao Kato, de tweevoudige Olympisc'-.a kampioen van Mexico en Münchenvoor zijn oefening aan de ringen met 9,80 punten te laag werd gewaardeerd. Minutenlang duurde het gejoel van het publiek. Intussen hadden de onverstoorbare Japanners veel meer be langstelling voor de van pijn krimpende Shun Fujimoto. Kato hield - uiteraard - zijn 9,80 en de wedstrijd ging na een korte onderbreking door. Daarna vochten de Japanners om de reeks van overwinningen in de landenwed strijd, die in 1960 in Rome begon, voort te zetten Het lukte hen. Hoewel de eerste drie plaatsen in de herka sing recht geven op ..doorlopen" naar de tw< halve-eindstrijden. die vri|dag worden gevare gaf Van Maanen toe dat hij zijn roeie opdracht had gegeven in elk geval op win te varen. „Een eerste plaats geeft altijd e? kick. Zo'n opsteker kan je in een Olympisc toernooi goed gebruiken. Van der Horst en Boeschoten hadden wedstrijd na 500 meter al in de „knip" zoa Van Maanen zei. Het duo, dat in een aanme kelijk lager baantempo roeide dan de ande ploegen, werkte zich na een kwart van afstand naar de leiding en stond die allee na ongeveer 200 meter nog even af ai Canada. „Die Canadezen verhoogden even h tempo, maar dat was geen probleem. W waren zo weer bij. Het had dan ook geen zi om echt door te drukken", aldus de Amste damse coach. Ook chef d'equipe Meester was tevreden „\A hebben er geen moment aan getwijfeld d Van der Horst en Boeschoten het met zoude halen. In de serie had het geen zin om voli te roeien, temeer omdat Boeschoten zich nii helemaal in orde voelde. Hij had nu gee problemen meer en dat is met deze eers plaats ook wel gebleken." Boeschoten en Van der Horst hadden h voordeel van de rugwind - zij roeiden op bo twee - pas toen zij in de luwte van de tribui kwamen echt gevoeld. „Tot aan 1200 met hadden de jongens het gevoel dat de wir dwars op de boot stond.Het was evenwel va geen belang omdat het allemaal erg gemakte lijk ging Jan van der Horst en Willem Boeschoten nog in tweede positie. Niet voor lang, want zij voeren op winst. komt het Nederlandse tweetal, dat vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Notting ham de bronzen medaille veroverde, opnieuw in actie. „Het ging goed", aldus coach Eymert van Maanen na afloop. „Ik had weliswaar liever geen herkansing gehad maar achteraf geloof ik dat het toch goed is geweest dat de jongens vandaag op het water zijn geweest. Deze baan heeft zo zijn eigenaardigheden en dan is het altijd gunstig als je nog een wedstrijd kunt varen." De coach van de Nereus-twee-zonder vond dat alleen de derde 500 meter wat slapper was gegaan. „Wat wil je ook. Na 800 meter was de race in feite al besist. Wij lagen met Groot Brittannië en Canada op de plaat sen, die recht gaven op de halve finales. Dan put een ploeg zich niet meer uit. Dat is het domste wat je kunt doen." MONTREAL In groep A van het Olympisch handbal- toernooi bij de heren hebben gisteren drie favorieten hun tweede wedstrijd gewonnen. Olympisch kampioen Joego slavië versloeg in Quebec Denemarken zonder veel inspanning met 25—17. Met Joegoslavië zal Rusland, dat het onervaren Canada met 25—9 wegspeelde, zich waarschijnlijk voor de halve finales plaatsen. In het ..Centre Claude Robillard" in Montreal behield West-Duitsland. ten aanschouwe van 2800 toeschouwers, zijn kans op het doorbre ken van de Oosteuropese hegemonie door Japan met 1916 te verslaan. Ook in groep B behaalden drie ploegen hun tweede overwinning. De Polen overwonnen Hongarije: 18—16. De zilveren ploeg uit Mün chen 1972, Tsjecho- Slowakije, bouwde een twaalf punten verschil op tegen Tunesië: 21—9 Roemenië versloeg Amerika met 32—19 E&ffisH l#lffi MONTREAL Er moest tot ■mBl^JMB de laatste wedstrijd van de JBF ZJM derde speeldag in het Olym pisch volleybaltoernooi ge wacht worden, alvorens de Olympische kampioen bij de heren - Japan zijn ouverture speelde. Drie probleemloze sets tegen een weerloos Italië - 15/6, 15/2, 15/6 - geven echter nog weinig inzicht in de werkelijke kracht van de Aziatische baltovenaars. De indeling bij de dames droeg er zorg voor dat de eerste wedstrijd in groep B. tussen Olympisch kampioen Rusland en Zuid-Korea, al uitermate spannend was. In de eerste set leidden de Zuidkoreaanse dames met 1412 - resultaat van fascinerend aanvalsspel, maar bezweken daarna onder de te grote druk en moesten de set afstaan 14—16 In de tweede set hadden de snel uitgevoerde aanvallen tot het einde succes (15—12), maar daarna ant woordden de Russinnen genadeloos (2—15) en namen een voorsprong in sets van 2—1 Zuid-Korea kon ook deze klap overwinnen, zodat op 14—12 een vijfde set heel dichtbij leek, maar juist op dit belangrijke moment had Rusland de kracht om nog één keer, vol geconcentreerd, de zenuwen en de Zuidko reaanse aanvalsdrift te negeren en via 1416 met 1—3 te winnen. MONTREAL - De Tsjech Jiri Adam heeft gisteren het der de onderdeel van de moder ne vijfkamp, het pistoolschie ten over 25 meter, gewon nen. Door deze zege verste vigde Tsjecho-Slowakije Slo wakije zijn leidende positie in het landenklas- sement. In de individuele rangschikking behield Pavel Lednev (Rusl.) de leiding. Hij werd gisteren bij het pistoolschieten zesde. DUO VOLLEBREGT VRIJWEL KANSLOOS Haldeman schoot meeste kleiduiven In gesloten formatie stevent het deelnemersveld in de 470-klasse af op de finish. Met daarbij ook het duo Van Werkhoven, dat het bij het „centimeterwerk" gisteren niet zo goed trof. MONTREAL De nieuwe Olympische kampioene in het schoonspringen bij de dames van de 3-meter- plank heet Jennifer Chandler. De 17-jarige Amerikaanse, die tot nu toe als beste internationale prestatie een achtste plaats achter haar naam had staan, behaald bij de wereldkampioenschap pen van 1973 in Belgradó, was ditmaal een klasse apart. Reeds bij de verplichte sprongen demonstreer de zij haar grote klasse en veroverde reeds een schier onaantastbare voorsprong. Met (Van onze speciale verslag gever) KINGSTON Geert Bakker redde Nederland van een vrijwel complete „off day"t De op een na oudste deelne mer aan de Olympische zeil- regatta de zestigjarige Griek George Per- rakis is nog vijf jaar ouder zorgde bij de Solings voor een vijfde plaats. Daardoor bracht hij nog enige vreugd in het Nederland se kamp. Gedoodverfde kanshebbers als de gebroeders Van Werkhoven in de 470-klasse en de Vollebregt-tweeling bij de FD's vielen zodanig terug dat het vooral voor de laatsten uiterst moeilijk zal worden om de weg naar de top in de algemene rangschikking nog te vinden. Op de diskwalificatie van Sjoerd en Erik Vollebregt even onnodig als onverstandig de beginfase van deze wedstrijdenreeks Jennifer Chandler in fraaie positie op weg naar het water. Brazilië in kwartfinale MONTREAL Brazilië heeft zich gisteren in Montreal als eerste land geplaatst voor de kwartfinales van het Olympisch voetbaltoernooi. De Brazilianen versloegen in een gelijkopgaande wedstrijd in het Olympisch stadion Spanje met 2—1. een overwinning die kort na rust gedaante aannam toen Chico Fraga een strafschop benutte Voor het publiek moet het aanvallende en energieke voetbal een verademing zijn ge weest. Cuba. dat na de terugtrekking van Uruguay even aan de Olympische grasmat mocht proe ven, werd in groep C definitief uitgeschakeld door een verrassende nederlaag van 10 tegen Iran. dat zich nu met Polen voor de kwartfinales heeft geplaatst. zij niet alleen een enorme voorsprong, maar tevens het hoogste aantal dat ooit op een internationaal toernooi is verworven Haar voorsprong op Christa Kohier, de ex-wereld kampioene, was indrukwekkend groot: 35.78 punten. Nederlandse FD-equipe aftrekt blijft de plaat sing in de algemene rangschikking beschei den. En dan te weten dat favorieten als de Brit Rodney Pattison eerste en tweede en de Westduitse gebroeders Diesch twee de en derde zich in het voorste gelid handhaafden. De achterstand op deze ge meenlijk zeer regelmatig varende tegenstan ders is thans al indrukwekkend. Minder ernstig is de veertiende plaats van de 470-zeilers uit Bloemendaal. Zij hebben het voordeel dat ze dit resultaat kunnen aftrekken, ,Me® 2°3,,®gen Bovendien hebben in de klasse van de Van I Werkhoven s op de Russen Potapov en Victor ia na jj|e twee maaj tweede werden en de ranglijst aanvoeren, de meeste favorieten in <Je eerste fase van de Olympische reeks verlies geleden. Geert Bakker boekte kruisend al direct winst. Als vijfde kwam hij bij de hoge boei. In de halfwindse rakken viel hij terug tot in negende positie. Kruisend kwam hij echter weer terug De internationale atletiekfederatie (IAAF) heeft om jn het spinakerrak de vijfde plaats te bekendgemaakt, dat iedere atleet die aan het heroveren. Met een achtste plaats is hij de eind van dit jaar deel zal nemen aan een hoogst-geklasseerde Nederlander circuit van profwedstrijden voor midden-af- Ben Staartjes zorgde ervoor dat de ouder- standlopers bedreigd wordt met een schor- d0m het op deze tweede dag overduidelijk sing. won van de Jeugd in de Nederlandse ploeg. Wereldrecords voortaan alleen electronisch gres van de internationale atletiek federatie (IAAF) be sloten dat voor wereldre cords op de afstanden tot en met 400 meter voortaan slechts electronisch opgenomen tijden gel den. De nieuwe regel wordt op 1 mei 1977 van kracht. Staartjes „gisteren begon ik als elfde en ik bleef elfde" zei hij lachend voor de start scheen ook nu niet de mogelijkheden in zich te hebben voor een opmars. Drie rakken lang rondde hij als achtste de boei. In het voor-laatste kruisrak pakte hij een plaats. Met een elfde en een zevende plaats staat hij negen de in de algemene klassering. Erik Vollebregt onderkende de ernst van de toekomst maar al te zeer. „Voor ons is het zo goed als afgelopen", bracht de volkomen ontgoochelde stuurman van de FD eruit, ter wijl hij zijn boot langzaam aftuigde. „De start was nog goed en in het eerste kruisrak wilde het ook nog wel lukken". De tiende plaats die de tweeling toen bezat bleek echter niet te behouden. „In het halfwindse rak ging het helemaal mis", zei Erik, die het praten duide lijk moeite kostte. Tegenover de teleurstelling van de jeugd stond de vreugde van de „veteranen" in de Nederlandse afvaardiging. Toch was ook Geert Bakker niet voor tegenslagen gespaard geble ven. „Bij het gijpen na het laatste voordewind- se rak wilde de spinaker niet naar beneden", zei hij zonder blijk te geven daar nog onder gebukt te gaan. „dat kostte ons direct drie plaatsen. Maar die hebben we weer terugge pakt. Ons probleem was eigenlijk dat een paar andere boten voor de wind sneller waren. Wij gingen als vijfde om de hogeboei, maar vielen toen terug tot de negende plaats. Pas bij het kruisen zijn we kunnen terugkomen." Ben Staartjes, die men toch al niet kan verwijten dat hij geen zonnig humeur heeft, was na zijn tweede wedstrijd op het meer van Ontario optimistisch voor de nabije toe komst. „Bij ons in de Tempestklasse zijn er zes man die de top uitmaken" legde de stuurman van de „double dutch" uit, „daar hoor ik net niet bij. Dat weet ik. Maar nu ging het fijn. Ik heb gewoon aan de omstan digheden moeten wennen. Vandaag ging het in het begin ook nog niet helemaal goed. Naarmate de wedstrijd vorderde kwam ik er in. Op het laatst liep de boot erg goed. Nee, na vandaag heb ik goede hoop voor de toekomst." Kansen op een medaille mag men overigens naar alle waarschijnlijkheid ook de Nederland Soling- en Tempestequipe niet meer toeken- L'Acadie De Amerikaan; schutter Donald Haldem. heeft de gouden medail gewonnen op het onderde trap bij het kleiduivenschi ten. Haldeman (leider na c eerste serie van 75 schote stond na twee dagen (150 schoten) op i tweede plaats achter de Italiaan Ubalde: Baldi, die afzakte naar de derde plaats. Haldeman. een 29-jarige machinist, verhoogt door de laatste serie van vijftig schoten zi totaal tot. 190 uit een maximum van 200. I Portugees Armando Silva Marques, na twi dagen derde, veroverde de zilveren medai met een score van 189. MONTREAL De Rus Nikol Kolesnikov heeft de goude medaille gewonnen bij h gewichtheffen in het vederg wicht. Hij kwam tot een tota van 285 kilogram (125 ki trekken, 160 kilo stoten). Z ver was voor de Bulgaar Todorov en broi voor de Japanner Hirai In een poging die ni telde voor de Olympische tweekamp verbete de de Rus Kolesnikov het wereldrecord stoti tot 161,5 kilo. MONTREAL Het programma voor morgr voor wat betreft sporten met Nederland! deelnemers is als volgt (Canadese tijd tussr Paardensport 13.00 (08 00) en 19.00 (14.0 samengestelde wedstrijd, dressuur. Schieten 14.00 (09.00) Kleiduivenschiete skeet, 75 duiven. Snelvuurpistool, eerste reek Waterpolo 14.30 (09.30) en 19.30 (14.3 troost- en finalegroepswedstrijden Nederland—West-Duitsland; Italië—Hongari| Roemenië—Joegoslavië. Zwemmen 14.30 (09.30) 100 meter schoolsla dames series; 400 meter vrije slag herj series; 200 meter vrije slag dames series; x 100 meter wisselslag estafette heren serie 00.00 (19.00) 100 meter schoolslag, dam halve finales; 400 meter vrije slag heren final 100 meter vlinderslag dames finale; 4 x 11 meter wisselslag estafette heren finale. Hockey 15.00 (10.00) India—Canada (groep 17.00 (12.00) Australië Nederland (groep 22.00 (12.00) West-Duitsland—Spanje (gro< B). Roeien halve finales dames: 15.00 (10.00) 1510 (10.10) vier met stuurvrouw; 15J (10.20) en 15.30 (10.30) double scull; 15 (10 50) en 16 00 (11.00) twee zonder stui vrouw; 16.10 (11.10) en 16.20 (11 20) ski 16.40 (11.40) en 16.50 (11.50) dubbel vier rf stuurvrouw; 17.00 (12.00) en 17.10 (12.1 acht. Zeilen 18.00 (13.00) vierde wedstrijd Wielrennen 20.00 (15.00) individuele achtervi ging, halve finale; sprint, achtste finale, spn herkansingen achtste finale; sprint, kwarto Ie: eerste, tweede en beslissende serie; indi duele achtervolging. 3e/4e plaats; individu* achtervolging, finale. Turnen 00.30 (19.30) toestellen dames finale. w

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10