Optimale instelling waterpoloploeg goed voor winst op Mexico R0EIPL0EG LAGA VERRASSEND GEMAKKELIJK IN HALVE FINALE Dubbelrol Van Manen „dilemma" MONTREAL'? L.tiL>a£i CUUKARi PAGINAi RUSSEN VOCHTEN TEVERGEEFS MONTREAL Op d* eerate dag wan het Olym- pisch waterpolotoemooi zijn enkele opvallende uitslagen gevallen. Olympisch kampioen Rusland kwam tegen een verbeten vechtend Roemenië niet verder dan een gelijk spel: 5—5. Nederland, dat In dezelfde poule is ingedeeld versloeg Mexi co in een aantrekkelijk en vooral sportief water- poloduel met 53 en nam daardoor verrassend de leiding. Een tweede markante uitslag was de nipte triomf van 76 van de winnaar van de zilveren medaille m Munchen. Hongarije op Australië. Daardoor komt ook de nederlaag van 6—5 die de Oranjeploeg in een vriendschappelijke wedstrijd tegen de mannen uit het kangoeroeland leed in een ander daglicht i te staan. West-Duitsland dat gemakkelijk en in een bloeiende stijl over het gastland Canada heenwan- delde (5—0), leidt in deze afdeling Het was voor Italië een eenvoudige zaak om de hoogste score van de dag te bereiken, want het onderontwikkelde waterpololand Iran was voor de Italianen, die niet eens voluit speelden geen partij: 121. De Azzurri zagen daarna met voldoening dat de tweede andere ploegen uit deze poule. Joegoslavië en Cuba. tegen elkaar gelijkspeelden 44. Een voor de Joego's. die met grote verwach tingen naar Montreal zijn gereisd teleurstellend resultaat. 1 0 0 0 2 12— 1 10 10 1 4—4 10 10 1 4—4 1 0 0 0 0 1—12 Poule B: Nederland Roemenië Rusland Mexico Poule C: West-Duitsland Hongarije Australië 1 1 0 0 2 5-3 10 10 1 5-5 10 10 1 5—5 1 0 0 0 0 3—5 1 1 0 0 2 5—0 1 1 0 0 2 7—6 1 0 0 1 0 6—7 1 0 0 1 0 0-5 MONTREAL Als een snoek die wild, maar trefzeker achter zijn prooi joeg, zo bewoog waterpolo-doelman Evert Kroon zich in zijn kleine domein. Voor hem in het water lagen de Mexicanen, die tot tweemaal toe in de openingsstrijd tegen Nederland, een voorsprong hadden genomen, maar die met nog luttele minuten te spelen toch tegen een achterstand van 53 aankeken. De Joegoslavische coach Ivo Trum- bic stond herhaaldelijk op van zijn stoel aan de bassinrand. Met aller lei gebaren maakte hij duidelijk dat hij slechts één ding wenste: knok ken en tot de laatste seconden. De reacties van doelman Kroon en coach Trumbic waren het overduidelijke bewijs van de geladen sfeer die in en rond de nationale waterpolo-formatie is te vinden. „Iedereen staat op scherp en in dit wereld-toernooi is alleen maar succes te bereiken, wanneer je de kracht kunt opbrengen om de volle speel tijd actief en attent te blijven", verklaarde Trumbic later. De Mexicanen ondervonden wat het betekent om tegen een optimaal ingestel de ploeg te spelen. Want Mexico mocht dan met 10 en 21 de leiding nemen, het leidde er niet toe dat Nederland terug viel. „We hadden alleen moeite om ons aan te passen aan het spel van de tegenstander", vertolkte Andy Hoepelman. „De tolerantie van de West- duitse scheidsrechter Pollman speelde ons Darten. We waren gewoon niet hard genoeg. Pas toen de jongens er lekker tegenaan gin gen. werden de Mexicanen ingesloten. En dat wordt het SDel van dit toernooi". Door Jack Arentsen Strijd Ivo Trumbic wist precies waarover hij sprak. Want hij had ook de strijd gezien die eerder Rusland en Roemenië (5—5) tegen elkaar hadden gespeeld. Twee landen die met Mexi- co en Nederland in een poule zijn onderge bracht. „Met echt waterpolo had dat duel niet zoveel te maken. Het was meer een worstelwedstrijd. Het fluitje van de scheidsrechter heeft bijna 20 minuten lang geklonken. Op de man spelen en op de man zwemmen, is het parool in dit Olympisch waterpolo". De kracht van Nederland is op dit moment ontegenzeggelijk, naast het goede incasse ringsvermogen, de speltrant in de fase dat men met een man meer in het water ligt. Secuur, maar uiterst snel, gaat dan de bal van man tot man tegen die afmattende tempo-be wegingen waren die Mexicanen niet bestand. Eerst was het Ton Buunk, die een Nederlandse verdedigingsfout, welke werd uitgebuit door Fernandez wist goed te maken en in de tweede periode slaagde Nico Landeweerd erin om Nederland opnieuw naast de Mexicanen te brengen, toen zijn via Garcia op 2—1 waren gekomen. Twee doelpunten die vlot werden gescoord in de periode dat scheidsrechter Pollmann een Mexicaan uit het water had gestuurd. Met Evert Kroon, Gyze Stroboer, Hans van Zeeland, Dick Toonen, Ton Buunk, Nico Landeweerd en Jan Evert Veer in de basis-opstelling beschikt Trumbic thans over een ploeg die het moderne waterpolo begint te beheersen. „Maar we staan pas aan- het begin van de trap, die naar boven kan leiden", is nog altijd het oordeel van Trumbic. „De laatste twee perioden tegen de Mexicanen bewezen hoe wij waterpolo kunnen spelen. Maar de jongens hebben ook gemerkt dat pas een goed resultaat mogelijk is. wanneer iede reen alles doet. De totale selectie moet ik daarvoor een compliment maken". Overmacht Door de overmacht die men uiteindelijk op Mexico kon bewerkstelligen waren het de Arnhemmer Hans van Zeeland, Piet de Zwart en Nico Landeweerd die Oranje naar een stand van 5—2 tilden. Het applaus dat chef de mission Bram Leeu wenhoek, NOC-voorzitter Cees Kerdel en IOC- bestuurder jhr. Van Karnebeek vanaf de zeer goed bezette tribunes in het Olympisch zwem bad lieten horen, was terecht. Want Nederland beet zich met speels gemak ondanks het feit dat Mexico via Fernandez nog op 5—3 kwam door de eerste zure appel van dit toernooi. „Maar het heeft geen zin om bij dit resultaat stil te staan", reageerde Ivo Trumbic onmiddellijk. „We kunnen pas tevreden zijn wanneer de laatste wedstrijd gewonnen is. Keihard doorgaan en niet meer omkijken. Dat zal ik de jongens blijven voorhouden", en daarom waren de laatste woorden van Trum bic in de kleedkamer: „Mannen, eerst wat eten en dan voluit rusten. Vroeg naar bed". Keihard Doelman Evert Kroon in actie in het duel tegen Mexico. Hij werd slechts drie maal gepasseerd. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Eymert van Manen stelde gisteren de bewakers op de Olympische roeibaan voor een onoplosbaar probleem. In het bassin Olympique is de scheiding zeer ver doorgevoerd. Het botenterrein is voor de roeiers, die dat alleen maar per bus in aanwezigheid van twee zwaar bewapende militairen mogen verlaten. Voor de pers is het verblijf van de roeiers verboden gebied. Toen Eymert van Manen, die behalve als coach van de Nereus-twee ook als verslagge ver werkzaam is. de poort van het botenterrein wilde uitstappen, werd hij zonder pardon te gengehouden. Hij mocht er niet uit. Daarop toonde de Amsterdamse student zijn pers kaart. „U mag hier helemaal niet zijn", rea geerde een uiterst verbaasde bewaker, die evenwel besefte dat hij de coach-journalist ook niet kon uitwijzen. PROGRAMMA MONTREAL Het programma van de Olym pische Spelen van sporten, waarbij Neder landse deelnemers betrokken zijn ziet er voor morgen als volgt uit (Canadese tijd tussen haakjes): Schieten: 14.00 (09.00) Kleiduivenschieten (50 duiven). Zwemmen: 14.30 (09.30) 400 Meter vrije slag, dames series; 100 meter vlinderslag, heren series; 100 meter rugslag. dame's series; 24.00 (19.00) 100 meter vlinderslag, heren halve finales; 100 meter rugslag. dames halve fina les; 1500 meter vrije slag. heren finale; 400 meter vrije slag. da-nes finale; 100 meter schoolslag. Heren finale. Waterpolo: 14.30 (09.30) Cuba—Iran, groep A; 15.30 (10.30) Mexico—Rusland, groep B; 16.30 (11.30) Canada—Australië, groep C; 19.30 (14.30) Joegoslavië—Italië, groep A; 20.30 (15.30) Nederland—Roemenië, groep B; 21.30 (16.30) West-Duitsland—Hongarije, groep C. Hockey: 15.00 (10.00) NederlandMaleisië, groep A; 17.00 (12.00) ArgentiniëCanada, groep A; 20.00 (15.00) SpanjeNieuw Zeeland, groep B; 22.00 (17.00) Engeland—België, groep B. Roeien: 15.00 (10.00) Alle nummers, heren, herkansingen. Wielrennen: 15.00 (10.00) Individuele achter volging. kwalificatie; 20.00 (15.00) 100 kilome ter tijdrit, finale. Zeilen: 18.00 (13.00) Tweede wedstrijd. Door Jack Arentsen MONTREAL Dat de eerste klap nog niet altijd een daal der waard behoeft te zijn, heeft de Nederlandse roei- ploeg gisteren aan den lijve moeten ondervinden. Mocht de vier met stuurman van Laga zich met het allergrootste gemak voor de halve finales plaatsen, de zo op het oog getalenteerde twee zonder stuurman van. Nereus, werd abrupt naar de herkansingen verwezen. En met deze twee uitersten werd op de eerste roeidag in Montreal al direct de positie van Nederland in de internationale roeiwereld aan gegeven. Oranje, eens gevreesd op alle roeire- gatta's, zal alleen via uitschieters op de Spelen iets kunnen bereiken. Want zo gemakkelijk de Delftse vier met stuurman de eerste serie won (de eerste drie van de vijf vertrokken ploegen waren zeker van directe plaatsing in de vol gende ronde) zo onthutsend gemakkelijk wer den de Amsterdammers Willem Boeschoten en Jan van den Horst overklast door de boten van West-Duitsland, Amerika en Rusland. Overtroeven En het meest onthullende in deze race was nog wel dat de Nederlanders, die de afgelo pen maanden geen enkel contact konden krijgen met de Oosteuropese roeinaties, zich volledig lieten overtroeven door de Russen. Tot duizend meter mocht Nereus nog achter West-Duitsland en Amerika de derde plaats bezetten, maar toen vonden de Russen Khel- myia en Kinko het moment gekomen om even fors de bladen door het water te halen. En binnen tweehonderd meter hadden de Nederlanders niet alleen hun voorsprong ver loren, maar werkte de dreun van de Russen zo hard na, dat zelfs de kracht niet meer kon worden opgebracht om de superieur roeiende Russen bij te houden. Kehlmyai en Kinko beperkten zich vanaf dat moment alleen nog maar om de tempobewegingen Van Boescho ten en Van den Horst te volgen. Maar er zat zo weinig kracht in de halen, dat per slag het verschil tussen de beide boten groter Nereus, dat na afloop kon wijzen op het nadeel van de onbeschermde vijfde boei. wfardoor het roeien aanmerkelijk zwaarder was werd slechts vierde. Roeibondvoorzitter mr. Udo Suermondt, die eerst nog zo enthou siast over de gestuurde vier had geoordeeld („Het trainingskamp kort voor de Spelen heeft Nereus verwezen naar herkansing v« nmtfg «mm- m- ik* We De ploeg van Laga met v.l.n.r. Jos Ruys, Gert van Woudenberg. Koos Evert, Adri Klem en Baltus Martin won verrassend gemakkelijk de serie. de ploegen goed gedaan") verborg op het botenterrein nu zijn teleurstelling. Coach Ey mert van Manen kon niets anders doen dan zijn mannen met wat bemoedigende woorden opvangen. Maar de manier waarop het duo door de finish was „gelopen", had niets aan duidelijkheid te wensen overgelaten. Volslagen leeg kwam de ploeg na twee kilometer door de finish. De hoofden diep tussen de handen gevouwen. Want zij beseften maar al te duide lijk dat. wanneer zelfs via de herkansing de halve finales worden bereikt, er verder in dit nummer niet veel te verdienen zal zijn. Want geen van de gisteren overige geplaatste ploe gen gaf zich volledig. Gespannen Op het moment dat Nereus de „afknapper" nog moest verwerken, zat de gestuurde vier van Laga al lang op de behoorlijke bezette tribunes. Stuurman Joe Ruys had de formatie Martin Baltus/Adri Klem/Gert Jan van Wou- denberg/Evert Kroes zonder al te grote in spanningen naar de top van het veld laten varen. De tot het uiterste geconcentreerde en erg gespannen ploeg (eerst een valse start en ook tijdens het daarna volgende vertreksein ging de ploeg bijna in de fout) had al na 500 meter de fel spurtende Fran sen te pakken. Rustig kijkend, fel doorhalend en in een soepele cadans roeiend, maakten de Delften ren gemakkelijk de twee kilometer vol. I Russen, die met hun tweede positie zek waren van de halve finales, lieten echt beslist hun ware gezicht nog niet zien. „Ma die eerste plaats is toch wel erg belangrij want met de indeling van de halve final' krijgen de winnaars van de series in ted geval zwakkere tegenstanders in de volgeni ronde", reageerde roeibond-voorzitter Su< mondt spontaan. oefenwedstrijden in Canada heeft Trumbic de jongens eind vorige week nog eenmaal fors onderhanden genomen. „Om de ploeg goed gemotiveerd te krijgen voor de echte duels", verkondigde Trumbic. Tegen Mexico kwam dat bijzonder goed van pas. En Trumbic, dë man die als aanvoerder van het Joegoslavische poloteam alle grote internationale triomfen van die ploeg heeft meegemaakt, weet ook precies op welke wijze hij al zijn mannen moet waarderen. Want tegen Mexico kregen ook Hans Smit en Eddy Hoepelman de gelegenheid om als laatste wisselspelers de Olympische sfeer in het water te voelen. Alleen reserve-doelman Alex Boeg- schoten bleef aan de kant. Temperament Olympisch waterpologebeuren, kan een rr als aanvoerder Evert Kroon niet gemist w En hij was het ook die Nederland door eerste moeilijke minuten hielp. Evert Kro commandeerde, reorganiseerde en sloeg d tussen door ook nog met haarscherpe rsi^ ties, een serie gevaarlijke ballen uit zijn doel „Voor mij werd het pas een beetje moei' toen in de slot-periode die Mexicanen zo li en ver van mijn doel wegbleven". „Ik zou i slechte aanvoerder zijn wanneer ik stil in doel was blijven liggen, juist in de peri< dat iedereen voor mij in het water zo hi werkte". Woorden die duidelijk maken dat poloploeg van Ivo Trumbic in Montreal als grote eenheid optreedt. „Dat is ook de eni kans om hier wat te bereiken", zegt de Mexico fel van zich afbijtende Arnhemrr Hans van Zeeland. - genacht „J tijdrit, zi I de baai duizend concent I Ponstee I alles lal worde het bi De Mexicaan Victorino Beristain houdt de bal in zijn hand. Hans Zeel, valt hem aan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8