i£eid^6oufta/nt Vloedgolf treft N-Duitsland erzet tot uiterste legen sluiting van y redestein-Loosduinen Hagenaar verongelukt in Noorse bergen DROOGTE VERZWAKTE DIJK IN ELBEKANAAL Boerderijen door gaslek verwoest Stroom records bij Olympisch zwemmen Zeeverkenners onder vuur genomen jnijnen irhongerd i vervuild een garage aan b Haagse Brueg- plstraat hebben hlitie-agenten jsteravond drie eiten en vijftien pnijnen aange- pffen, die ern- [ig verwaarloosd jaren. Toen de nenten de dieren hkele bakken pter voorzetten pren die binnen b kortst mogelij- b tijd tot op de pdem leegge- fonken. De poli- B was naar de arage gekomen n hadden ge- aagd over een idraaglijke stank i vliegenover- ït. Vandaag zou arden bekeken tegen de eige- sar van de gei- en konijnen pwes-verbaal n?$ns dieren- re/fing kan wor- n opgemaakt. |ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Wvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Maandag 19 juli 1976, 66e jaargang no. 20480 Dubbeltje Tv-film „Als je voor een dubbel tje geboren bent" op Ned II om 20.25 uur. Kurt Bacharach om 22.35. Groep Mocedades op Ned. I om 19.55 uur. Er zit muziek in om 20.25 uur en de Gouden Zeezwa luw om 20.25 uur. Zes maanden Marokko om 21.50 uur. - Geen regen van betekenis Van het westen uit geleidelijk meer bewolking, maar geen re gen van betekenis. Meest matige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen rond 24 graden. Morgen: zon: 4.44-20.48. Maan: -14.46. Schev. hoogw.: 8.51-21.20 laag- water: 4.23-16.52. Van onze correspondent Lüneburg Duizenden militairen en burgers zijn er vannacht in geslaagd met zandzakken, autowrak ken, en een tot zinken gebracht schip het gat van 200 meter te dichten in een dijk van het pas aangelegde Elbe-zijkanaal, enkele kilometers van de Westduitse plaats Lüneburg, in de deelstaat Neders- aksen. De vloedgolf die ontstond, toen gistermorgen' de dijk doorbrak, heeft 10.000 hectare grond onder water gezet Grote schade werd toegebracht aan huizen en gewassen- Verscheidene huizen zijn inge stort en auto's werden meegesleurd. Niemand heeft bij deze ramp het leven verloren. Met helikopters en rubberboten zijn verscheidene bewoners "geeva- cueerd. De getroffen streek is tot rampgebied ver klaard. Het 113 meter lange kanaal was na een bottwperiode van acht jaar halverwege vorige maand voor de scheepvaart opengesteld. De waterweg, die 1,5 mil jard gulden heeft gekost, verbindt de Elbe boven Hamburg met het Middenkanaal en bekort de weg van de Hanzestad naar het Roergebied met ongeveer 250 kilometer. Schepen die in de buurt voeren toen de dijk bezweek kwamen in moeilijkheden door de enorme zuig kracht en de snelle daling van het waterpeil. Zij konden zich echter tijdig in veiligheid stellen. Het water zocht zich met een geweldige kracht een weg over de droge landerijen en rolde als een 500 meter brede vloedgolf op Lüneburg af. Binnen enke le ogenblikken werd een schade aangericht die vol gens de eerste schattingen in miljoenen guldens loopt. Drie dorpjes tussen het kanaal en Lüneburg staan volledig onder water. In Lüneburg zelf zijn van verscheidene huizen de kelders volgelopen. Deskundigen zoeken de oorzaak van de breuk in de aanhoudende droogte, die naar hun mening de dij ken langs het kanaal heeft verzwakt. bedrijven schijnt belangrij- dan 'n gezonde krachtmeting. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een konvooi vletten van de zeeverkennersgroep Tjarda uit Hillegom' is zaterdagmiddag in de Amsterdamse grachten onverhoeds onder vuur genomen door nog onbekende schutters. Eén van de nadvinders. de 16-iaHee Paul Stevens uit Hillegom, kreeg een luchtbukskogeltje in het oog en raakte ernstig gewond. Een andere jongen werd getroffen in zijn been- Hij liep geen letsel van belang op. De Tjardagroep had deelgenomen aan het Nawaka-zeeverkennerskamp op de Nieuw- De vletten werden gesleept door de Wasse- naarse groep Van Wassenaer Van Obdam. De beschieting had plaats in de Singelgracht in Amsterdam. De leiders van de groep waarschuwden onmiddellijk de politie. Hoe- •wel men in staat was het huis aan te wijzen vanwaaruit de schutters opereerden, konden DINSDAG EN WOENSDAG QJ i Al RFRT HFI.IN En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Akkoord V.S. en Israël over kernenergie JERUZALEM (Reuter) Israël gaat een overeenkomst met de Verenigde Staten tekenen over het vreedzaam gebruik van ker nenergie, zo heeft een regerings woordvoerder bekendgemaakt Het akkoord omvat voorts Ame rikaanse steun bij de bouw van twee kernreactoren. Het Ameri kaanse Congres moet de over eenkomst nog goedkeuren. Voor hete dagen Hermann Fahr (25) en zijn moeder Hedwig uit Leverkusen, hadden geluk: ze wonnen zo maar in een televisiequiz 624 flessen mineraalwater. Ondanks het feit dat ze wat móeite hebben met de opslag, kunnen zij het grapje van de presen tator van de quiz best waarderen, want met dit warme weer komen ze heus wel door de vooraad heen. (Van een onzer verslaggeefsters) ALPHEN/WAARDER In Zuid-Holland zijn het afgelopen weekeinde twee boerde rijen verwoest. In Alphen aan de Rijn ging het woonhuis van een boerderij in de nacht van vrijdag op zaterdag in vlammen op. Zaterdagmiddag explodeerde een tot bun galow ongebouwde boerenwoning in Waar der (bij Woerden). De oorzaak was in beide gevallen een lek in de gasleiding. Veel boerderijen in Zuid-Holland zijn niet aangesloten op het aardgastnet. Dat was ook het geval in Waarder en Alphen. Beide woningen werden van gas voorzien via een bij het huis gelegen propaangastank. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De vrouw des huizes van de boerderij in Waarder werd slechts licht gewond. De materiële schade beloopt echter in allebei de gevallen honderdduizenden gul dens. de werkgelegenheid. Hier staan, aldus het kamer lid, duizenden arbeidsplaatsen op het spel. Daar om moet de Tweede Kamer volgens hem zo spoe dig mogelijk volledig ingelicht worden over wat „er eigenlijk aan de hand is" en „hoe de minister denkt hieraan het hoofd te bieden". De minister meent dat ook volgens hem sluiting van „de Vredestein-vestigingen" ernstige gevolgen zou hebben. Er zijn namelijk 4564 arbeidsplaatsen in het geding. Daarom zal de minister de Tweede Kamercommissie van Economische Zaken zo spoe dig mogelijk inlichten over de onderhandelingen, die hij thans met de Amerikaanse moedermaat schappij Goodrich voert en waarbij onder meer een voorstel ingediend is, om Loosduinen te slui ten. MONTREAL De eerste dag van de Olympische Spelen in Montreal heeft voor de Nederlandse zwem ploeg naast de lichte teleurstel ling over het bereiken van een vijfde plaats op de 4 x 100 meter wisselslag een verheu gende stroom nationale records opgeleverd- Overigens beteken de de vijfde plaats van Wijda Maze reeuw, Enith Brigïtha, Diane Edelijn en Jose Damen in 4.19.93 eveneens een record. Het Oostduitse kwartet Rich ter, Anke, Pollack en Ender bleef daar op magistrale wijze bijna twaalf seconden onder. Al na 4.07.95 bleef de electronische tijdwaarneming stil staan. Amerika greep het zilver (4.14.55) en Canada (4.1532) het brons. Voor persoonlijke nationale re cords zorgden Ronald Woute- ring (200 meter vlinder in 2.07.31), Enith Brigitha (100 me ter vrij in 56.61) en Diane Ede- lijn (als startzwemster van de estafette, 100 meter rugslag in 1.05.11, nadat ze in de ochtendu ren al 1.05.38 had gewonnen). De vaderlandse verrichtingen werden overschaduwd door drie wereldrecords: 4 x 100 wissel slag dames: Oost-Duitsland 4.07.95, 100 meter rugslag heren Amerika: John Naber 56.19; 200 meter vlinderslag: John Bruner 1.59.23. Tegenover het succes van de zwemequipe stond de teleurstel lende verrichting van de wiel renners die slechts zeventiende werden in de ploegentijdrit. Het goud was voor Rusland, zilver" voor Polen en brons voor Dene marken. Zie voor uitgebreide berichtge ving over de Olympische Spelen Sporttribune. :V HAAG Verontrust over de mogelijke van de vestiging Loosduinen heeft de van Vredestein-Loosduinen telegrafisch dringend gevraagd niet te sluiten en zeker geen „politie- in de Vredestein-kwestie te zoeken, deze economisch en vitale vestiging werken. Wij zullen ons met alle middelen uw voornemen verzetten", aldus het tele- dat de Ondememingsraad-Loosduinen na- de 538 werknemers van deze vestiging aan Lubbers gestuurd heeft. -Tweede Kamerlid W. G. Bremen heeft minister van Economische Zaken antwoord op zijn opmerkingen dat de sluiting van Vredestein vestingingen rampzalig is voor Kornelia Ender droeg haar steentje bij tot de opzienbarende ;prestatie van de Oostduitse ploeg op de 4 x 100 meter wisselslag. Brandjekijken rond Arnhem leidt tot file ARNHEM: (ANP) Duizenden nieuwsgierigen hebben dit weekeinde het verkeer ten noorden van Arnhem geheel in de war gestuurd. Het autorij dende publiek had er uren file rijden voor over om de gebla kerde resten te aanschouwen van het door brand verwoeste natuurgebied. De politie, heeft de Koningsweg en de afrit van rijksweg 12 (Ut recht/Arnhem) in de richting Apeldoorn moeten afsluiten. De afrit bij het motel Arnhem heeft men open moeten houden, om dat het motel vreesde klanten te verliezen. De afsluitingen zijn nodig om het verkeer op de Apeldoomse weg niet nog meer te belasten. Op deze weg, de verbinding van Arnhem naar Apeldoorn, stond gisteren om half vijf een file van vijftien kilometer in de rich ting van Arnhem. Op de andere rijbaan was de file vijf d zes kilometer lang. Overleden De vroegere sul tan van Marokko, Mohammed Ibn Arafa (97), is in de Zuid franse stad Nice overleden. Ibn Arafa is twee jaar sultan yan Marokko geweest, van 21 augus tus 1953 tot 30 oktober 1955. DEN HAAG (ANP) De 22-ja- rige student Albert Schram uit Den Haag is door een val van 60 meter van een rots tijdens een bergtocht in midden Noor wegen om het leven gekomen. Zijn twee metgezellen, even eens uit Den Haag afkomstig, Hans Vermeyden en Dik Ludik- huizen kwamen er met lichte verwondingen af. Het drietal was donderdag voor een tweedaagse bergtocht over de Jostedalbreen gletsjer ver trokken. Toen zij zaterdagmor gen nog niet terug waren werd er alarm geslagen. Een red dingsploeg kon Hans Vermey den en Dik Ludikhuizen met behulp van een helikopter bev rijden, voor Albert Schram kwam de hulp te laat. Een 29-jarige journalist uit Doe- tinchem en zijn 28-jarige vrouw zijn dit weekeinde bij een ver keersongeluk bij Troyes in Oost-Frankrijk om het leven ge komen toen him auto op een vrachtwagen botste. De vracht wagen remde zo sterk af dat hij dwars over de weg kwam te staan. Een 52-jarige vrouw uit Amster dam is zaterdag bij het baden in Vias, in Zuid-Frankrijk, ver dronken. De redding van één van de Hagenaars, die tijdens een klimpartij in de Noorse bergen vast kwam te zitten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1