Burgemeester Dubois wil 't iedereen naar zin maken Pirard kreeg andere kijk op wielrennen Kunstje' van Irapeau Taxichauffeurs dreigen met actie jntrealletjes Veiligheidsdienst maakt ook fouten HORTER NIET OP TIEN KILOMETER MONTREAL Frits Pi rard, met zijn 21 jaar een van de jongsten uit de Olympische wielerequipe, heeft het afgelopen jaar een totaal andere kijk op de wielrennerij gekregen. Tot voor kort stapte de Breda- naar dollend door het wielerleven rond. Gesteund door zijn fanatieke wielerfami- lie reed het jeugdige talent van het ene succes naar het andere. De toch al opti mistisch van aard zijnde Pirard zag de wielrennerij voor een grote speeltuin aan waarbij de noodzakelijke stap naar de profs niet al te lang op zich zou laten wachten. Een overgang, die hem, zo veron- terstelde hij, niet al te veel problemen zou opleveren. Frits Pirard is echter met een harde klap tot de werkelijkheid teruggebracht. Aanlei ding daartoe was de deelname aan de Ronde van Luxemburg, een etappekoers die zowel voor profs als voor amateurs toegankelijk was. „Wat ik daar heb gezien, heeft me aan het sclirikken gemaakt", aldus een nog enigszins onthutste Pirard. „Ik wist niet dat het profmilieu zo keihard was en ik had er ook geen idee van hoe hard door de jongens wel wordt gefietst. Ik heb in die Ronde van Luxemburg dan ook niet veel gepresteerd. Achteraf bezien is het een goede les voor mij geweest. Ik ben daarna veel meer over de wielrennerij gaan nadenken. Gewoon eens nalopen waarom het in bepaalde zaken fout is gegaan. Dat heeft me goed gedaan. Vroe ger smeet ik nog wel eens teveel met mijn krachten. Ik moet in dat opzicht nog wat bedachtzamer worden. Ook besteed ik enorm veel aandacht nu aan mijn fiets en materiaal. Het mag misschien een detail lijken, maar het past in mijn nieuwe visie die ik op de wielrennerij heb gekregen". Hoe serieus Pirard het meent met dit zelfonderzoek zoals hij het zelf noemt, mag blijken uit het feit dat hij het vol gend seizoen als maatstafgevend be schouwt voor het al dan niet overstappen naar de profs. Zoals veel jonge talenten heeft Pirard al enkele aanbiedingen gekregen maar vooral het slecht verlopen avontuur in de Ronde van Luxemburg heeft hem dubbel huiverig gemaakt. „Kijk, vorig seizoen won ik twin tig koersen en toen dacht ik in mijn sim pelheid dat ik er al was. Nu het dit seizpen wat minder is gegaan en vooral na de Ronde -van Luxemburg, waar ik duidelijk bij de zwaksten behoorde, ben ik i mezelf gaan twijfelen. Daarom heb ik alles nog eens goed op een rijtje gezet. Daarbij kwam ik tot de conclusie dat de koerst die ik gewonnen had, niet eens zulke be langrijke waren. Bovendien had ik een technisch foefje met mijn fiets uitgehaald (ik had de kranken uitgeboord) dat ik achteraf gezien ook beter achterwege had kunnen laten. Dat alles is voor mij i reden geweest om het volgend seizoen op een heel andere toer te gaan. Mochten de successen dan ook niet komen, dan geloof ik niet dat ik naar de profs zal overstap pen. In zo'n geval moet je reëel ten opzich te van jezelf kunnen zijn". Al te bezorgd hoeft Pirard zich niet te maken, want iemand met zoveel talent moet ook wanneer hij daarvoor alles doet in het keiharde profmilieu kunnen slagen. Bedachtzamer dus en serieuzer ten opzich te van zijn vak, dat is Frits Pirard gewor den. Dat wil echter niet zeggen dat Pirard geen belangstelling voor andere zaken heeft. De met een diploma handelsschool op zak lopende Pirard die ooit nog een talentvol jeugdspeler bij NAC was heeft een brede interesse voor andere dan wie- Ierzaken, waarbij uiteraard ook weer sport een belangrijke plaats inneemt. „Ik vind dat je afstand moet kunnen nemen. Ik ben nu wat serieuzer geworden maar ik wil toch wel plezier houden in wat ik doe. En dat kan niet altijd de wielrennerij zijn". (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Er wordt in de gelederen van de organisatie, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de bewoners van het Olympisch dorp naarstig gezocht naar de oplossing van een enorme blunder, die de hele organisatie heeft geblameerd. Drie Australische atleten hadden in Montreal twee karabijnen gekocht, die zij rustig hebben meegenomen naar hun kamer in het dorp. Geheel onbewust van wat zij hadden ge daan, werden de Australiërs eensklaps uit hun kamer gesleept en moesten zich ver antwoorden. Een lid van de veiligheidsor ganisatie liep op controle in de gang. zag een kamerdeur openstaan en ontwaarde tot zijn grote schrik twee karabijnen die tegen de muur stonden. Hij sloeg groot alarm. Toen de atleten, niets vermoedend, hun kamer binnenstapten, stuitten zij op een legertje veiligheidsfunctionarissen. Na dat zij hadden uitgelegd dat zij de wapens legaal hadden gekocht, werden zij vrijgela ten maar de karabijnen krijgen ze pas na de Spelen terug. Voor de veiligheidsdienst rest de oplossing van het probleem hoe de Australiërs met hun wapens de, zo dacht men, waterdichte controle hebben kunnen passeren. Niet alleen wordt alles onderzocht althans zo hoort het maar er staan ook lieden met snuffelapparaten die al beginnen te piepen als je een paperclip op zak hebt. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Nadat de taxichauffeurs van Montreal al geruime tijd hebben ge probeerd met de Olympische organisatie een regeling te treffen omdat zij van mening zijn dat de officiële „witte auto's" hen het brood uit de mond stoten, dreigen zij nu tot actie over te gaan. De auto's van het organisatiecomité ver voeren, indien er althans chauffeurs aan wezig zijn, niet alleen atleten, hostesses, officials en andere personen die recht streeks met de spelen te maken hebben, maar blijken ook onderweg wel eens ie mand op te pikken die met de spelen weinig, zelfs niets, heeft te maken. Bij de accommodaties staan rijen taxi's die niet aan de beurt komen. De chauffeurs zien wel de witte wagens af en aan rijden. Indien zij niet voor een gesprek worden uitgenodigd, zijn zij van plan met honder den taxi's de toegangswegen tot de accom modaties te blokkeren. \het Olympisch dorp kan het converse- p grote moeilijkheden opleveren. En atle- (i wil/en toch ook wel eens met iemand een onbekend land praten. Daarop is js gevonden. Wie het nummer 5151 aait, krijgt een vertaaldienst, die de bel lieden met elkaar verbindt en het ge- rek vertaalt. In sommige gevallen mijdt ?n echter liever die dienst. Ook atleten tien niet alles in de openbaarheid bren- 1 is een souvenirwinkeltje in het dorp Ur de bekende „Volendamspullen" wor- b verkocht: glazen, sleutelhangers, por- jnonnoes e.d. met Olympische emblemen tuur lijk. Het is opvallend dat, in andere fikeitjes, zilveren en gouden voorwer- n veel aftrek hebben. Speciaal atleten p tot de „iirmere landen" behoren, ver even daar vaak. fcrloges van een zeer bekend merk wor- h in het dorp ver onder de prijs ver- jchi. Officieel want de firma heeft het pr elkaar'gekregen dat de klokjes belas- igvrij mogen worden verkocht. len de Japanners op het vliegveld Mira- p arriveerden keek de douane \teemd Ze sleepten kisten met rijst mee. De tlianen wekten ook bevreemding want zij jdden dozen vol kaas, ietwat kwalijk «eend, bij zich. De Belgen namen ook een pee voorraad mee. Juist, bier. ft speldjesrecord is vermorzeld. Voor m Marokkaans speldje werden er tien lboden. De'officiële „pins" van de ORTO «dio en televisie-organisatie) zijn record- anders geworden: negentien tegen een. 'aar wie kan dat officiële ding nou mis- pnt Hyppolyte is een klein dorpje, hon- £d kilometer van Montreal verwijderd. bidat de Franse schermequipe het dorp rumoerig vond, werd een rustiger plaats pocht. Saint-Hyppolyte werd gevonden. r is wel een hotelletje maar geen sport- Ial. De plaatselijke pastoor stelde spon- lan zijn kerk beschikbaar en daar oefe- fn de Fransen nu, o.a. wereldkampioen hristian Noël en diens teamgenoten die k) potentiële medaillewinnaars zijn. Als tenprestatie assisteren zij op zondag bij hoogmis en leest een van hen het fangelie. Frits Pirard heeft dankzij zijn belevenissen in Luxemburg een andere kijk op wielrennen gekregen. De leden van de Franse Olympische ploeg hebben ook hun verplichtingen. Voor een hapje en een drankje bij de ambassadeur hesen zij zich avondkledij. MONTREAL Iwan Dubois is de burgemeester van het Olym pisch dorp en derhalve een be langrijk man in de hiërarchie van de Olympische organisatie. De pogingen die moeten worden on dernomen om Dubois te pakken te krijgen, wijzen ook in de rich ting van een gewichtige persoon lijkheid en wanneer er dan nog wordt bijverteld dat een inter view van een kwartier de uiterste limiet is, dan stel je de betreffen de man voor als een koele iedere minuut van de dag in zakelijk heid benuttende manager, maar het tegendeel blijkt waar te zijn. Meneer Dubois is een gezellig pratende Frans-Canadees die meteen begint te roe pen dat hij weg is van Holland, dat hij altijd met de KLM reist en dat Anton Geesink een persoonlijke vriend van hem is. Hij laat de tijdsspanne van het inter view ook moeiteloos uitlopen en is pas,na herhaald aandringen van zijn secretaresse bereid afscheid te nemen van zijn gesprek spartners. En dat doet hij wel in mineurstemming want wanneer hij hoort dat Anton Geesink op het ogenblik voor veel geld zijn talenten als catcher probeert waar te maken, roept hij vol overtuiging uit: „Dat is een schande voor een groot man als Geesink. Voor geld is niet alles te koop. Anton is een groot vriend van me. In 1967 is hij bij me op vakantie geweest. Het is een fijn sportman, ik had niet verwacht dat hij zoiets zou doen". Dat geld niet alles vergoedt is een stand punt waarvan Dubois zelf ook is uitgegaan toen hem drie jaar geleden werd gevraagd of hij het burgemeesterschap van het Olympische dorp op zich wilde nemen. „Ik verdien er niet al teveel mee", zegt de vlot pratende Dubois. „Vooral niet als je er Door Harry Vermeulen vanuit gaat dat ik op dit moment 5000 man personeel onder me heb staan en dat ik zeven dagen van de week ontzettend veel uren maak. Maar zoiets moet je ook niet voor het geld doen. Ik heb er nog steeds plezier in dat sportlui uit de hele wereld bij mij in het dorp komen wonen en wij proberen het ze zoveel mogelijk naar de zin te maken". Het grootste probleem voor Dubois is geweest dat hij tot op de dag van vandaag niet nauwkeurig te weten is kunnen ko men, hoe groot de afvaardiging van de betreffende landen waren. „Ze gaven met zijn allen op een gegeven ogenblik een totaal van 13000 bedden op. Het Canadeze Olympische Comité zei toen dat het er heus wel minder zouden worden, maar wanneer we de betreffende landen belden, dan kwam steeds het antwoord dat ze volledig zouden komen. Ik verwacht dat er elfduizend zullen komen en ik heb 11043 bedden". Vooral de laatste tien dagen heeft Dubois en zijn staf dag en nacht gewerkt om de organisatie rond te krijgen. „In tien dagen is mijn personeelsbestand uitgebreid van 400 tot 5000 man. Een probleem daarbij is dat de meeste van mijn employees nog nooit hebben gewerkt. Het zijn meest stu denten. Ik moet echter zeggen dat ze het er voortreffelijk doen. Ze zijn ontzettend positief ingesteld en ze doen alles om het de mensen zoveel mogelijk naar de zin te maken". Iwan Dubois is door zijn grote ervaring in de eervolle functie van het burgemees tersambt van het Olympisch dorp ge groeid. Als leraar lichamelijke opvoeding organiseerde hij voor scholieren grote mas sademonstraties, waarbij het sportieve ele ment centraal stond. Door deze activiteiten kreeg hij steeds meer functies in het sport leven aangeboden en op het ogenblik is hij directeur van de sportraad in Quebec. Dubois heeft steeds belangstelling voor de Olympische Spelen gehad. „Ik ben in Ro me, Tokio, Mexico en München geweest. Ik sta ook volledig achter de Olympische gedachte en mijn mening is dat wanneer er nog meer politiek bij de spelen komt, dat het dan gauw zal zijn afgelopen. Ik persoonlijk en het hele Canadese Olympi sche Comité keuren het dan ook niet goed wat er met Taiwan is gebeurd. Een facet, waar Iwan Dubois ook veel mee te maken krijgt, is uiteraard de bewa king van het dorp. Die is in de vertrouwde handen van het Canadese leger, maar als burgemeester draagt hij tenslotte de ui teindelijke verantwoording voor alles wat er in het dorp gebeurt. Voor Canadese begrippen is het een ontzet tende merkwaardige gewaarwording dat er zoveel militairen moeten worden ingescha keld om het dorp te bewaken. Alleen al rond de gebouwen zijn duizend mensen ingeschakeld. „Maar ik besef dat het nodig is en dat sommige atleten en officials zich ontzettend veel veiliger voelen wanneer het gebeurt. Onze militairen proberen er van te maken wat er vannte maken valt. Ik moet zeggen dat ze het voortreffelijk doen. Ze zijn streng, maar blijven uiterst correct Ze kunnen nu nog vriendelijk meelachen. Ik hoop dat ze dat na de Spelen ook nog doen", aldus Iwan Dubois die op dat mo ment iets van zijn vriendelijkheid verliest. Prinses Anne lid van de Britse ruiterploeg, houdt haar paard Goodwill bij de teugels. De aining staat op het punt te beginnen. ONTREAL De coach van de Amerikaanse atletiekploeg bij de Olympische Spelen Montreal, Sam Bell, vertelde dat Franl Shorter, winnaar van de marathon bij de lympische Spelen in München 1972, in Montreal niet zal uitkomen op de tien lometer. |U verklaarde dat Shorter zich na de Olympische selectiewedstrijden in Eugene te >e voelde om zowel de 10.000 meter als de marathon hij plaatste zich voor beide 1 tanden te lopen. De 28-jarige Shorter wil zich concentreren op de Marathon. Op jtien kilometer wordt zijn plaats ingenomen door Ed Mendoza. hiertoe vooral aangespoord door het comi té dat de kunstcreaties heeft laten ontwer pen en dat zelfs de mogelijkheid van een proces tegen de burgemeester heeft over wogen. Zulke dingen gebeuren in Montreal waai de drukte nu zo groot is dat door de binnenstad niet meer met een auto valt heen te komen. Dat werd nog erger toen een grote rij vrachtwagens de toegangswe gen tot het Olympische complex blokkeer de door luid claxonerend een levensgroot obstakel voor het toch al drukke verkeer te vormen. Deze vrachtwagendemonstratie was een van de weinige uitingen, die als protest tegen het houden van de Spelen in Montreal zijn gehouden. Zij betoogden, evenals enkele groepjes jongeren, dat er in het immens grote Montreal eerst nog veel sociale noden (er heerst veel woning nood), hadden kunnen worden opgelost alvorens aan dit prestige-object als de Spe len te beginnen. Protesteren ligt de Canadees echter niet zo erg, al is de politie uiteraard op het uiterste voorbereid. Dat is ook nodig want gisteren werd er weer een weliswaar vals boma larm gegeven voor het Olympische wieier- stadion,terwijl laat in de avond een druk ke straat in het centrum werd afgezet door een groot aantal politie-auto's. Herman van Bergem nticc 'NTREAL Naast het IOC en de Era£er'n£ van Canada heeft ook de stad comon^rea' problemen rond de Spelen die ïiterP* °P specifiek sportterrein liggen. Bur- pjsciuneester Jean Drapeau, al vanaf het d, oment dat hij het doordrukte om Mont- al de Spelen te laten organiseren een ■cl bekritiseerd man vanwege de ver- hrikkelijk hoge kostenfactor, heeft zich i de woede van de gouverneur van de ovincie Quebec op de hals gehaald. Icht in de buurt was namelijk een kunst- ipositie ingericht, met betrekking op de leien. De kosten van dit grootse kunst- joject bedroegen „slechts" 400.000 Cana- ise dollar, hetgeen toch nog altijd neer- unt op ruim een miljoen gulden. jirgemeester Drapeau nu oordeelde in in wijsheid dat sommige kunstvoorwer- |n te obsceen waren, en derhalve niet in astei Olympische geest pasten. Reden voor lings?71 om 111 een nacht tijd alle kunstzinnige eati es te laten opruimen door de gemeen- lijke openbare werken, dorst vermakelijkste van het hele geval was iment een van de gemeente-ambtenaren in atsean ijver om alles in de containers te laten tndslrdwijnen twintig wielen van racefietsen, son* op een volgauto stonden, ook in de □er. intainer smeet. Ervan uitgaande dat dat maak wel moderne kunst zou zijn. Het gou- in drnement van de provincie Quebec heeft aaririeus gereageerd en heeft Drapeau ge- aetefnmeerd de kunstvoorwerpen onmiddel- k op hun plaats te laten terugzetten,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9