„Het is nu wel mooi geweest" Wielrenners dweilen zelf flat EVERT KROON SLUIT WATERPOLOCARRIERE AF MONTREAL'7 in landen- match Truck gestolen van wielrenners GEBREK PRIVACY PROBLEEM ATLETEN WK wielrennen in 1979 in Nederland Twee Nederlanders naar controle op anabolica jntrealletjes programma olympische zomerspelen montreal ft Hl ft ft a a jh a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a fa fa fa ia a, ar dl fa Montreal Op het moment dat hij nog altijd de beste waterpolo-doelman van Europa wordt genoemd, neemt hij af scheid van de topsport. Evert Kroon, die morgenmiddag met de wedstrijd tegen Mexico aan zijn derde Olympiade en zijn 175ste interland begint, gaat definitief stoppen. „Het is mooi geweest. Ik kan de tijd niet meer opbrengen om nog langer het waterpolo op dit niveau te blijven beoefenen", is het standpunt van de 29-ja- rige Hilversummer. Evert Kroon beseft best dat het vertrek uit de waterpolotop een geweldige leegte in zijn leven zal achterlaten. Hij is gewend geraakt aan centrale trainin gen. lange verblijven in het buitenland en harde trainingskampen. Ik heb eens uitge rekend dat ik per jaar minstens twee maanden met waterpolo bezig ben. Dat is natuurlijk geweldig, zeker als je een baas hebt die je gewoon de tijd geeft om sport te beoefenen. Altijd kreeg ik vrij, nooit hebben ze een dag vakantie ingehouden. Maar ik kan niet blijven profiteren van de steun die anderen mij in het werk geven." De Hilversumse belasting-ambtenaar heeft nog juist de nieuwe fase in de waterpolo- wereld meegemaakt. Sinds de komst van de Joegoslavische coach Ivo Trumbic is er in de top nogal het nodige gewijzigd. „Trumbic", aldus Kroon, „heeft een nieu we impuls gegeven. Die man weet zoveel van waterpolo af, dat je zonder tegen spraak aanneemt wat hij zegt. Het is een keiharde, maar een geweldig eerlijke coa ch. Een man naar mijn hart. En als ik de jongens de afgelopen maanden goed heb begrepen, dan mag iedereen Trumbic. Zelfs de jongens die op het laatste moment juist de selectie voor Montreal hebben gemist. Trumbic heeft altijd gezegd, dat alleen voor de besten een plaats in de ploeg voor Montreal is. En dat standpunt heeft hij tot het laatste moment vast ge houden. En ook op die wijze heeft hij geselecteerd. In alle opzichten hebben we Trumbic als coach geaccepteerd. Ja, op onvoorwaardelijke wijze." Het is bekend dat Trumbic op het stand punt staat dat voor grote internationale toernooien best spelers kunnen worden opgeroepen die feitelijk al lang afscheid hebben genomen. In Joegoslavië is dat een normaal principe. Want niet alleen spel- kwaliteit en snelheid zijn in het moderne waterpolo belangrijk. „Het komt vaak ook op routine aan. zeg maar gerust hardheid. De toernooien die wij de laatste tijd heb ben gespeeld", aldus Evert Kroon, „hebben bewezen dat het tijdens deze Olympische Spelen oorlog zal zijn in het water. En het is de vraag of onze ploeg routine voldoen de heeft om juist deze hardheid, die bij verschillende ploegen zelfs tegen het geme ne aanleunt, te kunnen doorstaan. Ivo Trumbic zal er rekening mee moeten houden dat na de Spelen in Canada hij nooit meer kan beschikken over Evert Kroon. „Ik heb definitief besloten om te stoppen. En mijn standpunt is: eenmaal weg, altijd weg, wanneer er geen gekke dingen gebeu ren, dan zal ik in Montreal het totaal van 182 interlands héllen". De laatste jaren heeft de waterpolo-ploeg weinig grote internationale successen ge kend. In Mexico-City reikte Kroon met de ploeg naar een zevende plaats, in München werd precies dezelfde positie ingenomen. Ditmaal schijnt er meer kwaliteit in de ploeg te zitten; zijn de mogelijkheden gro ter. „En dat komt voornamelijk omdat Trumbic van de ploeg een geweldig team heeft gemaakt. Iedereen knokt voor iede reen. En daarnaéist is er duidelijk een Ivo Trumbic heeft de trainingsopbouw zo geprogrammeerd dat zijn ploeg in Mont real de top moet bereiken. De trainings wedstrijden van de afgelopen dagen heb ben een aantal positieve zaken opgele verd. „Er werd" constateert Evert Kroon, „ge loof ik nog wel niet optimaéil gespeeld, maar je merkt aan éilles dat de accu tot barstens toe geladen is. Eens zal de explo sie komen en ik verwacht dat dit zondag gaat gebeuren." De meeste spelers in Evert Kroon's ploeg maken voor de eerste maal de Olympische Spelen mee. „En je weet toch niet hoe ze dat allemaal verwerken. Ik weet nog wel toen ik in Mexico er voor het eerst bij was, dat de gehele entourage me ook erg veel heeft gedaan. Olympische Spelen zijn niet te vergelijken met welk ander groot inter nationaal toernooi. De meeste jongens in de ploeg hebben er éil wel zo'n 60 tot 70 wedstrijden opzitten, maar dat is nog geen garantie voor een goed resultaat." Duidelijk is evenwel het feit dat de boog in Trumbic's ploeg volledig gepannen staat. De trainingen zijn keihard en ver schillende spelers zijn licht geblesseerd. Bijna allemaal oog-blessures. Ontstaan door grijpgrage handen. Ook onder het linkeroog van Evert Kroon zijn de duidelij ke sporen van een bloed uitstorting te vinden. „Die plek is alleen wat gevoelig. Mijn reactie-vermogen heeft er gelukkig niet onder geleden", heeft Evert Kroon tijdens de tweemaal per dag te houden trainingen kunnen constateren. „We gaan optimaal voorbereid, in goede conditie en met erg veel vertrouwen aan deze Olympiade beginnen. En ik hoop mijn carrière af te sluiten met het spelen van wedstrijden in de finalepoule" en dat bete kent dat Nederland in Canada bij de eerste zes kan gaan eindigen." Evert Kroon besluit na Montreal zijn carriere. wending in ons spel gekomen. Iedereen kan momenteel evengoed aanvallen als verdedigen. Wij zullen in de wedstrijden voornamelijk door tempo-wisselingen en tempo-slagen winst moeten zien te force ren. Ons spel is een beetje te vergelijken met het Nederlands elftal in het wereld kampioenschap voetbal. Daar stond ook een formatie in het veld, die vanuit alle posities kon spelen. Een soortgelijke speelwijze heeft trumbic ons nu ook bijgebracht." Nederland wacht in de poule zware wedstrijden tegen Mexi co, Rusland en Roemenië. „We hadden het wel iets beter kunnen treffen, maar op dit moment zijn wij in ieder geval niet zwak ker dan Mexico en Roemenië. Tegen de Mexicanen hebben we in Boedapest nog 44 gespeeld en toen waren niet eens onze sterkste mensen beschikbaar. Ik geloof dat vooral de strijd tegen Mexico kan bewijzen dat ons spel in de breedte belangrijk is gegroeid en dat onze tegenaanval een bij zonder sterk wapen is." Door Jack Arentsen BROMONT Aan de indi viduele wedstrijd voor springruiters, die dinsdag 27 juli in Bromont wordt gehouden, zullen voor Ne derland Anton Ebben, Joan Heins en Henk Nooren starten. Ebben rijd met Jumbo Design, Heins met Romantici ^Tl S en Nooren met Jaegermeister. Rob Era£erini is met Iwan F aangewezen als reservecomPn*re binatie. Hij zal met de andere drie ruiter.*1 °P op zondag 1 augustus in het Olympiscl®1**5 stadion uitkomen in de landenwedstrijd. omen al d« MONTREAL De veiligheidsmaatrege len in het Olympisch dorp mogen dan nog zo streng zijn, het blijkt toch mogelijk te zijn zelfs een auto uit het dorp te stelen. Gistermorgen toen coach Joop Middelink zich gereed maakte om met zijn renners op weg te gaan voor een lichte training was de truck van de ploeg, die door de organisatie beschikbaar is gesteld, van de parkeerplaats verdwenen. Ondanks koortsachtig informeren bleef de wagen zoek. „Wij dachten aéinvankelijk dat een van de COJO-mensen hem misschien had gebruikt en de wagen ergens anders had neergezet. Dat was niet het geval", aldus Joop Middelink. Gisteren rond het middaguur kwam bij chef de mission Bram Leeuwenhoek een laconiek telefoontje dat de wagen enkele kilometers van het Olympisch dorp gevon den was. Tegen betaling van dertig dollar kon Joop Middelink het voor hem onmis bare voertuig terug krijgen. FIFA OPEN VOOR CHINA MONTREAL China mag lid worden van de internationale voetbalfederatie (FIFA). Het congres van de wereldvoetbalbond heeft daarin unaniem toegestemd. Er werd niet gestemd over een amendement van de Volksrepubliek om Taiwan uit te sluiten, zodat nu in principe beide landen lid kun nen zijn. De Volksrepubliek heeft echter het aanbod van de FIFA in eerste instantie afgewezen. Men wil wel lid worden, maar alleen als Taiwan van de ledenlijst wordt geschrapt. Het FIFA-congres behandelde ook het ver zoek tot toetreding van Zuid-Afrika, dat sinds 1964 geen lid meer is. De FIFA was echter van mening dat Zuid-Afrika niet handelt volgens de nieuwe reglementen (2 jaar geleden aangenomen m Frankfort) waarin onder meer staat, dat rassendiscri minatie niet wordt geaccepteerd. ^el b Icht i posit (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Na een verblijf van bijna een week in het Olympisch dorp blijkt het grote bezwaar van het merendeel van de Nederlandse deelnemers het gebrek aan privacy te zijn. De een vangt het verblijf met veel mensen in een beperkte ruimte gemakkelijker op dan een ander. Vooral in ploegen waar jongeren met ouderen op een kamer slapen kan dat wel eens een probleem vormen, aldus chef-arts Hans de Jongste. Toch vinden mensen, die "Mün chen hebben meegemaakt, deze ruimten te prefereren. Dat komt waarschijnlijk door dat de bedden lang en breed zijn. De mensen slapen dan lekker en dat is erg belangrijk. Slecht slapen irriteert en dan kun je spanningen krijgen. Mijn vraag is dan ook telkens of ze goed slapen. Nu iedereen gewend is, luidt het antwoord altijd ja. Volgens dokter De Jongste hebben de Ca nadezen voor wat de onderbrenging en verzorging betreft erg hun best gedaan. Elke organisatie wordt bij Olympische Spelen geconfronteerd met goede huisves ting. Je krijgt tenslotte 11.000 mensen met allerlei wensen op je dak geschoven en om daaraan te voldoen, is in feite een onmoge lijke opgave. Sportmensen zijn tegenwoor dig erg verwend. Bij elk groot internatio naal kampioenschap worden zij onderge bracht in fraaie hotels. Dat is hier onmoge lijk. Met wat improvisatie is er best uit te komen. Het enige probleem is het schoon maken. De wielrenners hebben dat uitste kend opgelost. Zij dweilen en stoffen zelf en hun flat ziet er dan ook uit om door een ringetje te halen. In zi'n omgeving leef je heel wat prettiger dan in een flat waar de héilf uitgepéikte koffers op de vloer staan. Met improviseren hebben de roeiers het lawaai, dat van de galerijen komt redelijk kunnen weren. Zij hebben de kleerkastel 01> uit elkaar gehaald en daarmee scheiding^" 01 wanden gemaakt. featie lijke Dat men het bij de bouw van het dorft ve niet overal even serieus heeft genomerft ee bleek donderdag op verschillende plaatse» ij\ in de onderbrenging van de Nederlandsfedwi kolonie. Er traden lekkages op en in son* op mige flats stonden de plassen op de vloer. Jitaii De algemene mening is dat de Spelen maak w snel moeten beginnen. Ze vergeten dan drner kleine ongemakken omdat zij hun aanrieu dacht op veel belangrijker zaken moetefnrm richten, aldus dokter De Jongste. k o Ook dit is een niet vreemd beeld van de Olympische Spelen. Pierre de Coubertin zou met genoegen vast stellen dat zijn gedachte sport verbroedert in Montreal vaak in de praktijk wordt gebracht. MONTREAL De wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan en op de weg zullen in 1979 worden gehouden in Neder land. Dit werd gisteren tijdens het congres van de internationale amateurwielerfede ratie (FIAC) in Montreal besloten. Neder land is aangewezen, nadat Tsjechoslowa- kije zijn kandidatuur heeft ingetrokken. In 1978 worden de wereldkampioenschappen voor junioren gereden in de Verenigde Staten. De wereldkampioenschappen veld rijden worden gehouden in Spanje, de junioren zullen in Oost-Duitsland rijden. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Op aandrang van de inter nationale amateur atletiek federatie (IAAF), die in 1974 bij de Europese atle- tiekkampioenschappen in Rome voor de eerste maal de atleten controleerde op het gebruik van anabole steroiden, wordt in Montreal onder alle deelnemers - via steekproeven - deze test uitgevoerd. Gisteren moesten twee Nederlanders, tien kamper Eltjo Schutter en roeier Jan van den Horst, zich melden bij het medisch centrum in het Olympisch dorp voor een controle op het gebruik van spierverster- kende middelen. Eltjo Schutter is de enige tienkamper die door het lot is aangewezen. De proef die via de radio-immuuntest wordt uitgevoerd heeft voor medicus Jan van den Horst en aankomend arts Eltjo Schutter geen geheimen. „Ik kan mij voor stellen dat er mensen met angst naar toe gaan. Want dat er anabolica geslikt wordt, kun je wanneer je hier door het Olympisch dorp loopt wel zien", aldus Schutter. Bij de anabolica controle heeft men ge tracht alle risico uit te sluiten. De sport mensen gieten de urine zelf in steriele potjes, schroeven het deksel erop en moe ten daarna zelf het lotingsnummer op de potjes en formulieren plakken. Daarna worden de urinemonsters in een plastic zak luchtdicht verpakt en vervolgens in een koker gedaan waarna het geheel wordt verzegeld. „Op deze manier is naar mijn idee alle risico van verwisseling uitgesloten. Je kunt ook nooit klagen want je hebt alles zelf gedaaan", aldus Eltjo Schutter nadat hij terugkwam van de controle. Hockeycommentalor (radio) Gerhard de Grooth arriveerde welgemoed in Montreal. Zijn optimisme sloeg echter om toen hij merkte dat in de hockey-accommodatie geen commentatorposten aanwezig zijn. „Dan kan ik wel naar huis gaan", zei hij. De in- en uitgang van de metro bij het Olympisch dorp, waarvan uiteraard veel gebruik wordt gemaakt, is nog niet klaar. Het doet enigszins vertederend aan dat bij de ingang een bord is geplaatst met in het Frans en het Engels erop „Neem ons niet kwalijk, straks doen de roltrappen het". Wanneer dat straks zal zijn, weet men niet. In het laboratorium van het ziekenhuis Saint Jean de Dieu in Montreal zullen de dopingtests worden uitgevoerd. Men ver wacht er drieëntwintighonderd, een aantal dat daarom zo hoog is omdat voor het eerst ook wordt gecontrpleerd op het ge bruik van anabole steroiden, de spierver- sterkende middelen die onlangs werden verboden. Geen prettig vooruitzicht voor o.a. de Russische gewichtheffers. Vijf Amerikaanse atletiektrainers verble ven een half jaar in Saoedi-Arabië om de zevenentwintig deelnemers aan de atletie kwedstrijden Saoedi-Arabië Saoedie-Ara- bië neemt nergens anders aan deel extra onder handen te nemen. Niet minder dan drieëntwintigduizend mili tairen en politiemannen zijn betrokken bij bewaking van Olympische accommodaties en gebouwen waar officials en pers verblij- ven. Daarmee is een bedrag van vijfen twintig miljoen dollar gemoeid. Bij binnenkomst van het Olympisch sta dion zullen de deelnemers vanavond tijdens de opening van de Spelen een tempo van 180 passen per minuut aan moeten houden, waarbij de stappen niet groter mogen zijn dan tien centimeter. Dit ontlokte een Australische official een bre de grijns en de uitspraak dat „de deelne mers op een stel Charlie Chaplins zullen lijken". De leden van de Israëlische Olympische ploeg zullen tijdens de openingsceremonie een zwarte badge op hun blazers dragen, ter herinnering aém de moorddadige aan slag op elf Israëli's tijdens de Spelen van München in 1972. De voorzitter van de Israëlische delegatie, Joseph Inbar, stelt zich voor dat „iedereen de symboliek van de badge zal begrijpen". Een onopvallende bezoeker in Montreal is John C&rlos, de sprinter die in Mexico Stad in 1968 tijdens de huldiging van de winnaars op de 200 meter op het erepo dium met een gestrekte arm en gebalde vuist een eresaluut bracht aan de „black power-beweging". Carlos zoekt in Canada een baan in de atletiekwereld. De legendarische Tsjech Emil Zatopek, in 1952 omhangen met drie gouden medailles, mag van de Tsjechische sportbond niet naar Montreal. Zatopek moet zich meer op zijn taken op het gebied van de lichamelij ke opvoeding concentreren, aldus de Tsje chische sportbond. Hetzelfde zou ook voor de, eveneens legendarische, turnster Vera Caslavska gelden. Enkele atleten in het Olympische dorp hebben iets meer moeten trainen dan de bedoeling was. In een gedeelte van de Olympische flats bleven de liften ander half uur buiten werking. Dat betekende voor de sporters dat ze naar de 20e verdie ping moesten lopen via de trappen. Alarm in het velodrome van Montreal. Gistermiddag kwam er een alarm dat een bom zou zijn geplaatst. Zes mannen gingen op zoek en zelfs de hulp van de speurneus van een hond werd ingeroepen. Iedere hoek van de hal werd gecontroleerd. Er werd niets gevonden. Ondertussen ging de training op de baan door. De proeve van vrouwelijkheid is niet ver eist voor de dames, die deelnemen aan het paardrijden, zeilen, geweer- en pistool schieten. Voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische Spelen zal de Olympische eed worden uitgesproken in twee talen: het Engels en het Frans. De Canadese gewicht hef f er Pierre St. Jean zal het doen namens de deelnemers, Maurice Forget, een zwem- specialist, namens de officials. Zat Zon Maah Dins Woen Dond Vrij Zat Zon V Maan Dins Woen Dond 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Opening ceremonies O Boogschieten So Atletiek A A A A A A Basketball Boksen rv rv rv rv rv rv rv rv rv rv rv rv Kanoen Wielrennen 5a a*i 5a 5] <5a 5a 5a Paardensport A: Scharmen >- >- Voetbal A Turnen 4 i' i" T i' Handbal Hockey Judo fa* Moderne Vijfkamp S* Roeien Schieten -OV Ov -*x -Ov -»x Zwemmen 4 4 4 4 Volleyball Al A Ar Ar Ar "V 4 Ar Ar Ar Gewichtheffen y&c A >Ai\ Worstelen Ar Ar Ar Ar A> At Ar Zeilen i. i. Afsluiting ceremonies /ft

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8