'Ander'vakantiewerk zeer in trek Alle gevangenissen moeten heroine-vrij LEIDSE STRAFPLEITER: Veel artsen zijn niet meer bedacht op tbc gastarbeiders gelegaliseerd Verbetering positie Afrikanen in Zuidafrikaanse steden steeds meer noodzakelijk 'ERDAG 17 JULI 1976 LEIDSE COURANT .1 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Elke gedetineerde die dat wil, kan zich in een Huis van Bewaring of gevangenis een portie heroïne laten bezorgen- Met die bevestiging reageren de directies van uiteenlopende gesloten inrich tingen in de Randstad, gevraagd naar hun commentaar op een rechtzaak die donder dag voor de Haagse rechtbank diende en waarbij de Leidse strafpleiter mr. Tj. Scha per tegen deze situatie van leer trok. Mr. Schaper vindt dat aan de verleidingen waarv an gedetineerden bloot staan 10 snel mogelijk een einde moet komen. „Deze jan boel is onverteerbaar", zo meent hij. „Een onderzoek door het ministerie van Justitie is geboden. Gevangenissen en Huizen van Bewaring dienen heroïne-vrij te worden gemaakt". Mr. Schaper voerde donderdag de verdedi ging van een 19-jarige Leidenaar die ervan werd beschuldigd ƒ31.000 te hebben gesto len uit een woning aan de Langenhorststraat i Voorschoten. De knaap hoorde 17 maan den celstraf tegen zich eisen. Hij had het geld nodig om in zijn wekelijkse rantsoen heroine (21 gram) te kunnen voorzien. Vol gens eigen zeggen, was hij op het spoor van deze harddrug gezet tijdens een verblijf in het Huis van Bewaring II in Amsterdam. Later, in het Huis van Bewaring in Haarlem zou het witte poeder hem nogmaals zijn aangeboden. „Er worden natuurlijk over het druk-ge- bruik in penitentiare inrichtingen tal van Indianen-verhalen verteld", is het commen taar van de directeur van het Amsterdamse Huis van Bewaring II. „Maar natuurlijk komt het voor. Gezien de geringe hoeveelhe den waar het om gaat, is het in de praktijk met tegen te gaan". Zijn collega Van der Putten van het Huis van Bewaring in Haarlem: „Zelfs als je een zeer stringente naakt-fouillering zou instel len, dan nog kunnen bezoekers of bezoek sters het spul tijdens een omhelzing op de gedetineerde overbrengen. Verpakt in rub ber slikt deze het vervolgens in en op het toilet treft hij het pakketje na een dag of wat weer aan. Daarnaast zijn er personen zoals reclasseringsambtenaren die tot de gevangenen vrij toegang hebben". Overigens leggen de verschillende directies er de nadruk op, dat langdurig excessief gebruik in een gevangenis niet mogelijk is, omdat de gedetineerde zich dan door zijn uiterlijk verraadt. In dat geval wordt uite raard onmiddellijk ingegrepen. De zenuwarts dr. E.C. van Essen die over bovengenoemde 19-jarige Leidenaar een psychiatrisch rapport opstelde en daarin eveneens gewag maakte van diens h'èroine- avonturen in het Huis van Bewaring, meent dat het drug-vrij maken van penitentiaire inrichtingen wel degelijk mogelijk is. „Er staat maar één weg open om aan de huidige situatie een eind te maken en die is gelegen in aanzienlijke verscherping van de bezoeks- regeling, een regeling waarbij alle bezoekers door een glaswand van de gedetineerden worden afgeschermd en waarbij contact al leen via de telefoon mogelijk is. Welnu, dat acht ik in het huidige tijdsbestek niet haal baar. Een dergelijke afscherming van de buitenwereld gaat natuurlijk ten koste van het leefklimaat in een penitentiaire inrich ting. En de opvattingen over het gevangenis wezen zijn de laatste jaren zoveel vrijer geworden dat niemand dat meer accepteert. Misschien, over een jaar of tien, als het drugprobleem zulke vormen heeft aangeno men dat de huidige liberale opvattingen in hun tegendeel omslaan, mogelijk dat het dan wel haalbaar is. Maar nu niet. Voor het kalf verdronken is doen we in Nederland niets", aldus de zenuwarts. UTRECHT „Nu de tuberculose in ons land geen echte volksziekte meer is, blijkt de balans helaas naar de andere kant door te slaan: vaak wordt aan de mogelijkheid van tuberculose pas in de laatste instantie gedacht. Deze misvat ting heeft ernstige consequenties. In 1973 stierven 182 Nederlanders aan tuberculose, van wie slechts 76 aan „late gevolgen". Aldus concludeert dr. H. A. Geuns, geneesheer-directeur van het consultatiebureau voor tbc-bestrijding in Rotterdam, in een artikel in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Dr. Geuns baseert zijn conclusie onder meer op de overwe ging, dat psycho-sociale factoren het actief worden van een tuberculeus proces kunnen bevorderen. Daarom is een, niet op tuberculose bedachte arts, snel geneigd een medicijn als valium voor te schrijven in plaats van geneesmiddelen ter bestrijding van de tuberculose, zo stelt dr. Geuns. Volgens hem mag de tuberculose nog niét tot de zeldzame ziektes van Nederland worden gerekend. Misleidend noemt hij echter de symptomen, die niet meer zo duidelijk zijn als de uitingsvormen van de „tering" uit de jaren dertig. Dr. Geuns vermeldt dat bij een gericht onderzoek naar tuberculo- se-gevallen ongeveer 30 maal zoveel gevallen van tuberculose worden gevonden als bij het ongerichte bevolkingsonderzoek. 14.000 DEN HAAG (ANP) Ruim veertiendui zend gastarbeiders, die tot voor kort ille gaal in Nederland waren, hebben van het ministerie van Justitie een ver blijfsvergunning ge kregen. Het gaat hier om buitenlandse werknemers, die ge bruik hebben ge maakt van de zgn. regularisatie-regeling. Iedere illegale gastarbeider, die zijn verblijf wettig wilde maken, kon zich daarvoor tot 1 november van het vorig jaar aanmelden bij de politie. Hoeveel aanvragen er zijn afgewezen, kon de woordvoerder van het ministerie van justitie niet zeggen. Hij hield het op enkele duizenden. Het aantal gastarbeiders, dat nu nog zonder vergunning in Neder land vertoeft, kan volgens het ministerie van Justitie uiteenlopen van duizend tot tienduizend. Zoals al eerder door de regering werd verklaard, is het niet de bedoeling dat er speciale zoekacties naar illegalen worden gehouden. Wel loopt elke gastarbeider zonder verblijfsvergunning het risico, dat hij tegen de lamp loopt, waarna hij zonder mankeren de aanzegging zal krijgen om het land te verlaten, aldus het ministerie. Het overgrote deel van de veertienduizend nieuwe legalen verblijft volgens het ministerie in de Randstad-Holland. Het NW- district Zuid-Holland-zuid heeft uitgerekend dat alleen het Westland (tuinderijen) er al een kleine tweeduizend herbergt Met de onlangs gelegaliseerden erbij is het totaal aantal gastarbeiders in Nederland nu gekomen op circa 122.000. Meer dan de helft bestaat uit Turken en Marokkanen. Kardinaal Alfrink ere-doctor NIJMEGEN Op 15 oktober zal aan kardinaal Alfrink, de voormalige aartsbisschop van Utrecht, een ere-doctoraat wor den aangeboden in de godge leerdheid aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Op die dag viert de universiteit van Nijmegen de 53e dies. vergoeding, maar moeten vijftien gulden afdragen voor deelneming. Kost en inwoning zijn echter gratis. Op deze kampen die voor alle groepen een week duren helpen de jongeren, samen met vrijwilli ge begeleiders, mee de natuur te beschermen. De belangstelling voor een vakantiebaantje in het recreatiewerk neemt volgens de secretaris-directeur van de Nederlandse Kampeerraad in Amersfoort toe, omdat ook de jeugdbewegingen langzamerhand een open karakter krijgen. Een van die bewegingen is het Landelijk Contact voor Gereformeerd Jeugd werk (L.C.G.J.) uit Driebergen dat dit jaar bijvoor beeld met gemak 1500 vrijwilligers heeft kunnen mobiliseren voor vakantieactiviteiten. Volgens het L.C.G.J. bevinden zich daaronder bepaald niet al leen gereformeerden. Directeur Feldberg van de Stichting Nederlands Centrum voor Recreatiewerk meent dat de belang stelling voor het recreatiewerk voortvloeit uit een sociale bewustwording van de jeugd op school en thuis. In een nota an het ministerie van CRM schrijft de stichting dat het recreatiewerk sterk gedifferentieerd is, er zich veel vrijwilligers melden en dat de campinghouders zich steeds minder com mercieel opstellen. De stichting is dan ook van mening dat het recreatiewerk professioneler moet worden aangepakt. Zij denkt hierbij aan cursussen en trainingen voor de jongeren die in de vakanties in het recreatiewerk hulp verlenen Verder heeft de stichting het in haar nota aan CRM over een intensievere integratie van creativiteit in de recrea tiesport. Bij jongeren die naar het buitenland trekken voor een vakantiebaantje, zijn vooral Engeland, de USA en Frankrijk populair. Engeland en de USA om de taal te leren en ervaring op te doen in het recreatie werk op campings, kinder- en werkkampen. Dat geldt ook wel voor Frankrijk, maar naar dit land gaan ook veel jongeren om geld te verdienen met het plukken van druiven of met werken in hotels. Veel meisjes gaan naar Engeland en Amerika om de taal te leren, zodat ze in Nederland gemakkelij ker secretaresse kunnen worden. Volgens de landelijke vereniging van M.A.I.-centra willen de jongeren die tegenwoordig naar het bui tenland gaan, geen geld toeleggen op hun baantje, maar quitte spelen of geld overhouden. Opvallend is het aantal uitgelote studenten dat naar het buiten land trekt voor een baantje. En alweer gaan de meisjes hiervan naar Engeland en de USA aup air werken en de jongens geld verdienen in Frankrijk. Werkloze jongeren gaan ook voor vakantiewerk naar het buitenland om vervolgens terug te keren naar Nederland met de vergaarde talenkennis, waarmee zij hopen in ons land beter aan bod te kunnen komen, aldus de landelijke vereniging van M.A.I.-centra. Eis 10 jaar voor wurgen van meisje Zwolle (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft gisteren tegen de 29-jarige Gradus H. uit Epe tien jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering geëist. Hij achtte verdachte verant woordelijk voor de dood van de 21-jarige onderwijzeres Jantje Heida uit Epe. Het meisje had 31 januari staan liften. H. die met een vriend op kroegentocht was geweest en onder drankinvloed verkeerde, had haar meegenomen. De vriend was halverwege de rit uitgestapt omdat hij moeilijkhe den vreesde. H. was met grote snelheid verder gereden nadat hij het portier aan de kant van het meisje op slot had gedaan. Op een landweggetje in Olden- broek had H. geprobeerd het meisje aan te randen. Toen zij zich verzette, sloeg hij haar eerst en kneep haar daarna met beide handen de keel dicht tot zij overleed. Mogelijke proef met districten stelsel bij Euroverkiezing (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren de Kiesraad ge vraagd een voorstel te doen over de wijze waarop in ons land de verkiezingen moeten worden georganiseerd voor 25 Nederlandse leden Voor het Eu ropese parlement. Over de methode zijn m Euro pees verband geen afspraken gemaakt. Het leek premier Den Uyl niet uitgesloten, zo zei hij na de kabinetsvergadering, dat deze gelegenheid wordt aange grepen om een proef te nemen met een districtenstelsel in plaats van het proportionele stelsel, dat door de verkiezing van de Tweede Kamer geldt. De heer Den Uyl zei, op een spektakelstuk te hopen wat die Europese verkiezing betreft, waaraan naar hij verwacht ook prominente personen zullen deelnemen. Om straks Europees parlementatier te worden be hoeft men geen lid van het Ne derlandse parlement te zijn. Soares formeert nieuwe regering LISSABON (DPA) President Eanes van Portugal heeft de secretaris-generaal van de so cialistische partij Mario Soares belast met de vorming van een regering. De nieuwe premier zal volgende week de samenstelling van zijn regering aan het parlement voorleggen. n o EN HAAG De belangstelling van jongeren zou lor vakantiebaantjes in het creatieve recreatie- e prprk is dit jaar erg groot. Op camping, in kinder- mea werkkampen in binnen- en buitenland in open- n arjehttheaters, grote recreatiecentra en in de club- rkeliiizen van de grote steden en dorpen van ons land htentrken naar schatting 30.000 jonge mensen. [en. 2rnstj,igens directeur S. Feldberg van de Stichting wetfcderlands Centrum voor Recreatiewerk in Amers- als y>rt gaat het in Nederland om circa 10.000 jonge- n die nu hun vakantie besteden aan hulpverlening deze sector. Twintigduizend jonge mensen trek- •n voor hetzelfde werk de grens over naar met w Frankrijk, Engeland en de USA. }n grote organisatie op dit gebied, de Stichting reatieve Recreatie uit Iddinghuizen (Flevoland) jeft dit jaar 8.000 jongeren en vrijwillige begelei- (rs in ons land aan vakantiewerk in deze sector iholpen. Hetzelfde aantal dat de gezamenlijke ge estelijke arbeidsbureaus aan een vakantiebaantje |lpt in het bedrijfsleven. ïerre van Brakel van de Stichting Creatieve Re- ieatie is van mening dat veel jongeren niet altijd llukkig zijn met een baantje in de commerciële eer en hun heil zoeken in de creatieve recreatie. !)p deze arbeidsmarkt", zegt van Brakel, „gaat het joral om jongeren die al een opleiding volgen voor he^t werk en in de vakantie alvast praktijkervaring tanaillen opdoen. Er zijn ook veel jongeren die van rdasan zijn een hogere beroeps- of lagere culturele ijn ©leiding in deze sector te gaan volgen en hopen itiscjet wat praktijkervaring eerder in aanmerking te majinnen komen voor plaatsing bij de opleidingsinsti- in etfen". 7re.% jeugdigen op dè campings en in kinder- en j,eriIlerkkampen verzorgen recreatieve programma's. In f steden en dorpen werken zij met de gemeente ijJjee aan het opstellen en uitvoeren van vakantie-ac- eViteiten. De jongeren die voor hun werk worden ^taald, maar het soms ook voor niets doen, werken ^men met professionele begeleiders. Met het oog 1) de eis dat vakantiewerk(st)ers het minimumloon groeten hebben, is de betaling van deze werkkrach- V steeds moeilijker geworden. Veel stichtingen unnen dat geld niet opbrengen. Werkloze jongeren [enen zich ook aan op deze arbeidsmarkt om de ans op zekerheid in de toekomst te vergroten, [aar dat heeft niet veel zin, aldus Van Brakel, want jeze arbeidsmarkt zakt na de vakantie weer gevoe- g in. en woordvoerder van het Instituut voor Natuurbe- chermingseducatie in Amsterdam, zegt dat er jaar- senrjks 1200 jongeren werken in de twintig natuurbe- irgechermingswerkkampen van dit instituut. De jonge- -itg€fn van 15 tot 25 jaar krijgen voor dit werk geen PSTAD - Buiten een ite kring vin politici en 'ingsfunctionarissen twij- niemand in Zuid-Afrika er aan dat de kern van het mprobleem wordt gevormd de positie van de Afrikaan Ie steden. Zelfs een hechte organisatie als het fikaans Handelsinstituut" Afrikaanse Kamer van [phandel) is nu begonnen de iring onder druk te zetten haar rassenbeleid in de ste- radicaal te herzien. ien aflevering van hun offi- i orgaan, Volkshandel, be- 1 het instituut bij de regering (staken van het beleid dat de Kanen in de steden behan- als „tijdelijk gevestigden". instituut verklaart dat een lergaande urbanisatie zowel ermijdelijk als van essen- 1 belang is. „Ontwikkeling en ,n inisatie geen hand in hand", de redacteur van het blad. ontwikkelde gemeen- ippen zijn geürbaniseerd." economische beweging van Afrikanen is steeds hand in d gegaan met hun politieke id. onlusten in Soweto vorige and, waarbij 174 negers het verloren, zijn een aanzet feest tot een wat meer „ver- denken in de gelederen de werkgevers over de Afri- ?n in de steden. De blanke 'kgevers zijn zich ervan be st dat hoewel de onlusten naai beperkt bleven tot de dei ""te voorsteden, zij bij een gende gelegenheid zich mis- lien over den groter terrein breidef. Een aantal zaken- nsen zit in fatalistische be lting te wachten tot de strijd betere betrekkingen tussen rassen zal worden uitgevoch- op hun fabrieksterreinen, tblad Volkshandel doet daar- niet alleen een beroep op de lering om „meer geschoold en "antwoordelijk werk voor on- arte en bruine partners in economie om die draaiende louden" en om „welbewuste Btieke en economische aan- igsregelingen", maar om hele nieuwe regeling voor 'banisatie. It zijn dezelfde eisen die 36 iSTleiders onlangs aan de re- Wig stelden toen zij hun grie- uitten in een memorandum it na de onlusten. Zij som- p hun grieven op als volgt: Ten, huisvesting, vervoer, de "jes-regeling, onderwijs en de lelijke" aard van de zwarte inisatie. De onlusten in Soweto zijn ech ter niet de enige reden waarom de blanke werkgeves weerspan nig beginnen te worden. De Zuidafrikaanse economie zit op de helling. Er zijn nog nooit zulke sombere waarschuwein- gen geuit dan die van de voor aanstaande zakenmensen deze maand. Ondernemers, handelsmensen, bankiers en economen voorspel len allemaal een recessie die tot diep in 1977 zal duren. Ze zeg gen dat die nu al het vertrou wen in het zakenleven aantast. Nu de gevolgen van de ernstige besnoeiingen van de regering op de kapitaalsuitgaven zichtbaar beginnen te worden die de inflatie moeten tegengaan en de betalingsbalans weer in even wicht mbeten brengen vrezen de vakbonden dat de werkloos heid, en vooral de werkloosheid onder de negers, zal toenemen. De blanke werkgevers hebben het hart niet meer om valse verwachtingen te kosteren bij een verslechterende economie die onvermijdelijk vergezeld zou gaan van politieke onrust onder de negers temeer daar het land een hoogconjunctuur zou kunnen beleven als het het ras senprobleem zou oplossen. De eisen van de blanke zaken mensen tasten echter de kern van het apartheidsbeleid aan. Dus is er geen enkele kans dat de regering daaraan tegemoet zou komen. Het hele apartheids systeem berust op het onthou den van een blijvend karakter aan de urbanisatie van de Afri kanen. De diepere achtergrond is dat als er een blijvend karak ter wordt verleend aan de urba nisatie van de Afrikanen en hun rechten in overeenstemming daarmee zouden worden uitge breid, de 18 miljoen negers ui teindelijk de vier miljoen blan ken in het niet zouden doen verzinken. Het thuislanden- of Bantoestan- beleid werd speciaal ontworpen met de bedoeling de negers de steden naar recht zo al niet in feite over te hevelen uit het blanke milieu naar el ders. Dat is de kern van de „gescheiden ontwikkeling": het is een reactie op de positie van de negers in de steden. Het blad volkshandel toonde het absurde van deze toestand aan. In het jaar 2000 zullen er 20 miljoen negers en slechts 6 mil joen blanken wonen in de „blan ke" gebieden van Zuid-Afrika. De blanken zullen in aantal overtroffen worden door ruim driemaal zoveel zwarte „vreem deling in hun eigen gebie den. Volks 1 >nd* 1 dringt er bij de regering-v orster op aan dat zij zich neerlegt bij het onvermijde lijke dat zij de onvermijde lijkheid aanvaarden van het zwarte urbanisatie-proces en een zwarte middenklasse tot stand laten komen die op hun beurt de democratie en het pri- vé-bezit van eigendommen zul len aanvaarden. De gematigde negerleiders heb ben dit voorstel warm onthaald, maar de jonge militante negers verwerpen het. Zij zeggen dat de blanke overheersing alleen nog maar groter zal worden. De ironie van het geval is dat de regering-Vorster het voorstel ook verwerpt. copyright the Guardian Veel jongeren blijken niet altijd gelukkig te zijn met een vakantiebaantje in de commerciële sfeer en zoeken hun heil in de creatieve recreatie. jnlusten in Soweto, vorige maand, vormden een aanzet om aandacht te schenken aan de positie de Afrikaanse werknemers in de bedrijven in en om de grote steden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7