I wmmMhM AANSMOEZENIER TONY BERK: DE MENSHEID IS VOOR DE HEB GEBOREN99 ION DEZE ZAND, ZEE, ZOMER VOORDEELBON COUPE MARINA „Scheveningen dood? Laat me asjeblieft niet lachen. Scheveningen is om de dooie dood niet dood. We hebben met zijn allen al leen jaren niet naar het goeie mens omgekeken. Scheveningse was een luie bromvlieg geworden, die in de zon zat te suffen en niet eens meer puf had om ordentelijk de vleugel tjes op te poetsen. Maar ik zweer je: als je één vin ger naar hem uitsteekt vliegt ie weer. Daar ben ik heilig van overtuigd. Ik zie de Scheveningse Pier in de toekomst uitgroeien tot een grandioos ver- maaksoord, waar het barst van de attracties. We hebben dit jaar binnen vijf uur een programma uit de grond moeten stam pen. We moesten artiesten chanteren om ze naar Scheveningen te krijgen en de tijd was stomweg te kort om alle ideeën te verwezenlijken. Ik wilde bijvoorbeeld het publiek in de gelegenheid stellen om voor een riks hun ei gen grammofoonplaatje vol te zingen of te kletsen. Dat was te realiseren, naar de man, die de in stallaties heeft was helaas net naar het buitenland vertrokken. En wat denk je van twin tig feestelijke fonteinen op de Pier, waar bezoekers gratis limonade uit kunnen drinken? Ook een ideetje, waar je gegarandeerd eer I mee inlegt. Want de mens heid is nu eenmaal voor de heb geboren. Als je wat uitdeelt heb je binnen de kortste keren een oploop. Daar is dat hele spelletje „Prijsbewust" ook op ge baseerd. Ze vechten zich dood voor een kleinigheid je en gunnen elkaar die ongelukkige ballpoint niet. Ik geef je te raden, hoe veel mensen de Pier aflo pen met alleen een dop van de pennen, die ik uit deel. Of alleen met het on derstuk. Om maar niet te spreken over de taferelen, die ik meemaak, als er worst wordt weggegeven. Die trekken ze onder je handen in honderd stuk ken. En dat doen echt niet al leen kinderen. Denk dat niet. Ook ouden van dagen storten zich in de strijd en kerels, die 40 mille schoon per jaar verdienen. Ze kunnen de wanden van - hun huis volplakken met ballpoints, maar de ene, die Berk gratis uitdeelt moeten ze er toch nog bij hebben. Het is onvoorstelbaar, wel ke instincten je met zo'n simpel spelletje wakker roept. Vorige week moes ten zich in Scheveningen acht mensen onder behan deling van de E.H.B.O. stellen, omdat tijdens het graaien de vingerkootjes uit de kom waren gescho ten of het vel van hun been was getrokken. Giste ren in Zaandam werden er twee gewonden afgevoerd. En twee weken terug ben ik zelf het slachtoffer ge- Na gedane zaken gratis coupe toe Zand, Zee, Zomer haalt in de komende week weer fors uit met een ijsgekoelde weggever. U moet daar wel even voor naar Katwijk reizen, het gemoedelijke vissersdorp, dat altijd zoveel psalmen door zijn vrije uren doet Daar vindt u aan de Boulevard 69 het restaurant Marina, waar de sudeten-Hollander Gustav Paul-Ernst Hickmann de pollepel zwaait Hickmann heeft véle voortreffelijke noten op zijn culinaire zang en is gaarne bereid ook voor u een recital te geven. U zegt maar, hoe u het heb ben wilt: een tongstrelende prelude, Schuberts ode aan de forellen of een uitgebreid carnaval des animaux. En Hickmann zorgt voor de rest Vanaf vandaag, zaterdag 17 juli tot 24 juli krijgt u de touche van zijn keukenorkest van hem cadeau: een vor stelijke Coupe Marina, een king-size ijsje om "U" tegen te zegen. GEEFT IN DE WEEK VAN ZATER DAG 17 JUU TOT 24 JUU RECHT Of EEN GRATIS Alt wiardig besluit van de Goor eatotea maaltijd uit b«t spe- cialiteitawetUurant van uw gattbeei Guttn Hickmana. Daze bon bij uw bestelling te oveitiandigeo aan bat bedienend pertoneel. worden. Ik werd spontaan onder de voet gelopen en daarna reed er nog een vrouw op een bromfiets dwars over me heen. Die zag mijn ballpoint dus ook helemaal zitten. Hebzucht Toen ik „Prijsbewust" nog voor Radio Noordzee deed was het verreweg het best beluisterde spelletje. Na de radioreportage van de kro ning van Koningin Juliana in 1948 kwam „Prijsbe wust" op de tweede plaats met de grootste luister dichtheid. Op een Hemel- vaartdag hadden vier mil joen mensen op „Prijsbe wust" afgestemd. Als je daar ook nog moeder en de kinderen bij optelt, die in de kamer zaten komt het er op neer, dat ruim twee derde van onze be volking naar Berk luister de. Zo machtig is nu de menselijke hebzucht Als ik niks weg te geven heb kan ik de blaren op mijn tong smoezen en dan lo- Het vertrouwde beeld bij „Prijsbewust": graaiende handen, duwende en schreeuwende mensen, onnozele ballpoint. En dat allemaal voor een ,,Ik weet zeker, dat die Pier in Scheveningen over een paar jaar een internationale topattraktie is" zeer trots ben. En van moeder heb ik het smoe zen met de paplepel geërfd. Die kletste me in mijn wiegje al de oortjes van het rose hoofd. En misschien heb ik aan haar ook die eeuwige ambitie te danken. Bij de welpen was ik binnen de kortste keren patrouilleleider en op school was ik gelijk klas severtegenwoordiger en zal ik in het schoolbestuur. den op kon spelen. Maar met die zes maakte ik meer indruk en lawaai dan een hele goeie muzi kant met 24. Ook dat is een typisch trekje van me. Ik schrijf een boek „Berk in uitvoering" en er wor den er grif 17.000 van ver kocht. Ik zit in een band en ben gelijk de populaire musicus. Ik sprong over drumstellen en hield on wijze redevoeringen. Dat ,,Ik zal later een verrekte interessante grootvader worden pen ze nog door. Een ou derwetse oploop krijg je alleen, wanneer je wat uit deelt. Ik ben in feite ook geen echte presentator. Ik heb niet eens een uitgesproken eigen stijl. Ik fungeer al leen als doorgeefluik tus sen de commercie en de klant. De fabrieken vinden het geinig, als hun produc ten op een jofele manier worden gepresenteerd en het publiek is tuk op een weggevertje. Zo komen in „Prijsbewust" beide partij en volledig aan hun trek ken. Ik ben in dat proces die aardige jongen van Berk, die maar staat uit te delen. Ik ben de zoon van een Amersfoortse bouwvakker. Een verrekte aardige bouwvakker, op wie ik Niet vanwege mijn slim heid, maar door mijn gro te smoel. Die drang om overal voorop te lopen zit duidelijk in mijn karakter. Als ik morgen knakworst ga verkopen ben ik over morgen de man van de knakworst en niemand an ders. Dan is Berk de beste knakworstverkoper van Nederland. Berk in uitvoering Ik had het ook bij Radio Noordzee. Ik kwam daar binnen als copy-writer en was binnen het jaar pro grammaleider. Dat was ge woon de enige logische ontwikkeling. Ik had toen mijn rock en roll-periode al hoog en breed achter de rug. Uiteraard heb ik ook in een beat band gezeten. Ik zat achter de basgitaar, waar ik amper zes accoor- Mieterse tijd Bij Radio Noordzee heb ik een mieterse tijd gehad, waar ik met intens genoe gen op terug kijk. Als je naar het zendschip tufte had je het gevoel, dat er iets geweldigs ging gebeu ren. Je zat tussen de zwoe gende generatoren, je hoorde de koehnstallatie kreunen en de golven te gen de bast van het schip beuken. Op zo'n moment zat je echt in de buik van een machtig radiostation. Ik herinner me nog een avond met windkracht ne gen, tien. We zaten met el kaar een stevige pint te drinken en wisselden de gebruikelijke komische schetsen voor een onbe paald aantal heren uit Roept op een gegeven mo ment één van de jongens: „Of er is iets niet goed met mijn ogen of we lig gen inderdaad vlak naast de Pier". En verdomd hoor, het schip was van zijn ankers geslagen en door de storm naar de kust geslagen. Op volle kracht hebben we daarna 24 uur in de branding hg- gen stampen. Toch zie je mij geen kro kodillentranen plengen om de verdwijning van radio Noordzee. Het zat er ge woon dik in, dat we eens moesten opkrassen en daarom hebben we tot het bittere einde lol getrapt. We waren immers in de lucht om de mensen een fijn en plezierig program ma te geven en niet om ze op een dodenherdenking te tracteren. Toen Veronica er mee ophield leek het waarachtig, of er een atoombom op ons land was gevallen. De ene graf redenaar na de ander meldde zich in de ether. Wij namen afscheid met een jolig nummer: „Even the bad things are good" lag als laatste plaat op de draaitafel. Met een scha terlach zijn we daarna in ons graf gesprongen. Warme bakker En nou ben ik weer bezig om met een stel enthou siaste jongens de Scheven ingse Pier nieuw leven in te blazen. Je hebt inmid dels wel door, dat Berk een enorme bemoeial is. En dat klopt ook wel, want als ik iets zie zitten ben ik bereid om er voor te knokken. Die Scheveningse Pier kan over een paar jaar één van de internationale to pattracties zijn. We hebben nu een begin gemaakt en als we volgend jaar weer de kans krijgen om mee te denken garandeer ik, dat er iets moois uit de bus komt. En van de 100 at tracties zal de zee dan nummer 99 zijn. Toevallig ligt die Pier in zee, maar als je de mensen niks an ders te bieden hebt komen ze niet Die zee is mooi meegenomen, maar ook niet meer. En datzelfde geldt voor de zon. Als ie schijnt is dat prachtig, als hij het laat afweten, moet je zorgen, dat de mensen zich op een Pier de god- ganselijke dag kostelijk kunnen amuseren. En dat op een gewone Nederland se manier. We moeten vooral niet in de fout gaan en Amerikaanse pretpar ken imiteren. Want daar trapt een Nederlander niet in. Wij zijn gewend aan de warme bakker en krijgen die kleffe Amerikaanse hamburgers niet door onze strot. Dat zie je aan de Mc Donalds-zaken: die lopen niet m Nederland, omdat ze te Amerikaans zijn. Daar kwam het brood al uit de fabriek, voordat de fabriek er stond. Interessant Als ik mezelf nu zo hoor praten heb ik het idee, dat ik later een verrekte inte ressante grootvader word. Opa Berk vertelt zijn kleinkinderen over zijn 7e- „Wat krijgen we nou: heb jij je voetje gebroken. Oh, is hij geopereerd. Nou, dan krijg je van mij een mooie zaag voor je andere beentje." De kennis van de Chinese keuken houdt voor de doorsnee Nederlander op bij een loempia, saté en nasi of bamigoreng. Daar mee wordt de kookkunst van „bloeder Chinees op ergerlijke wijae onder schatwant in de praktijk is bij een culinaire tove naar, die zijn recepten rechtstreeks uit de keizer lijke hemel betrekt Met name geldt dat voor de Peking Keuken, die met de Franse keuken tot de t wereld-kook top Als residentie van de oppermachtige God-mens, die over bet onmetelijke Chinese rijk heerste en als centrum van bet kulturele en artis tieke leven trok deze voormalige keizerstad de beste koks uit alle wind streken aan, die bun eigen huiselijke potjes naast de keizerlijke terrines op bet vuur zetten. Op die ma nier werd de Peking Keu ken het mekka voor de fijnproever. De Peking Keuken wordt gekarakteriseerd door lich te, elegante en mild ge kruide gerechten. Kno flook en springuitjes wor den veel gebruikt en de toegevoegde aroma's geven de spijzen een volmaakte smaak. De specialiteiten bestaan uit diverse varië teiten Peking Eend met authentieke Chinese game- ring en voorts uit noedels en pannekoeken, verrukke lijke garnalen-schotels, hot-pots en in wijn ge kookte vleesgerechten. Noenmaal Een dergelijk keizerlijk noenmaal gaat de koks van de meeste Chinese restaurants in ons land ver bovén de gesteven, witte pet Ze komen in de prak tijk niet verder dan de ui- Golden Duck: Chinees walhalla waar godenspijs geserveerd wordt 1 1 r f i «u» JbL^. 1 Sr B v.. Peking Keuken: MEKKA VOOR DE FIJNPROEVER. terst simpele spijzen, waarvoor een echte Chi nees hoffelijk bedankt Aan hem zijn de vetpotten vol bami en rijst niet be steed, omdat hij toevallig weet, dat er aantrekkelij ker voedsel op aarde ge serveerd wordt En mocht hij dan ook eens zijn schreden richten naar de oude hofstad Den Haag zal hij zeker de kneuterige eetschuren van zijn land genoten links en rechts la ten liggen en regelrecht af stevenen op het eet-walhal- la „Golden Duck" aan de Dr. Lelykade 29—33 in Scheveningen. Waarschijn lijk is hij een wijs man en heeft hij zijn komst tevo ren per telefoon 541095 aangekondigd, want op de culinaire piekuren is het altijd dringen geblazen in deze tempel aan de Noord zee. Overvloed Eenmaal binnen in het grote, modem gestileerde restaurant wacht u het adembenemend avontuur van de menukaart, die ge vuld is met talloze goden spijzen. Een verantwoorde keuze is een heidens moei lijke klus, die u op uw dooie gemak en onder het genot van een spirituele binnenkomer (aan uw tafel of aan de rijk gesorteerde bar) tot een goed einde moet zien te brengen. Allereerst is er het Peking- menu (2 personen 52 gul den), bestaande uit gebak ken zeewier met geraspte kammossel, hors d'oeuvres variés, drie zaligheden soep met gesauteerde ra violi, peking eend met pannekoekjes, zoet zuur varkensvlees, kip met amandelen, romige Chinese kool en appelbeignets. Een tweede etenswaardige zijsprong kunt u maken met het Canton-menu (2 personen 44 gulden). Dan wordt uw lekkere honger gestild met pangsiet soep, Chinese kool met visballen, kantonese goulash, gebak ken kip met groene pe pers, geroosterd ribstuk, vegetarische schotel en ly chees als zoete zaligheid tot besluit De derde mogelijkheid voor een hogeschool-eten tje is het Szechuan menu (2 personen 48 gulden). U krijgt dan salade van kip en komkommer met se- samdressing, Szechuan pickle peperpot met ge stoomde ravioli, gebakken garnalen in pikante saus, dubbelgekookt varkens vlees met paprika, Kungpo kip en bamboeloten in chi lisaus, atjar en gebakken rijst en weer lychees toe. Topper Een andere topper in Gol den Duck is de originele Peking eend, waarvan de bereiding vele uren vergt U moet dan ook tenminste 24 uur van tevoren uw verlangen naar dit knappe rige beestje kenbaar ma ken. De Peking eend wordt tij dens het braden overgoten met soja en honing. Daar na maakt de meesterkok de huid knapperig en sma kelijk door toevoeging van lucht Het vlees en de flin terdunne huid worden in tarwepannekoeken gerold, samen met verse jonge uit jes, komkommer en Hoisin De kermisbel luidt voor de derde week van het Pier-fes- tival in Scheveningen. Vanavond, 17 juli, Hollandse avond op het Nautica-eiland (begint om negen uur). Mor gen de rommelmarkt op het wandelhoofd vanaf negen uur 's morgens, op de Boulevard een optreden van de Oak Bay Concert Band, om één uur 's middags is Tony Berk weer het wegsmijtend middelpunt in het spelletje .prijsbewust". Dat doet hij als vanouds in de schaduw van het schand- blok waar u gratis uw bliksemfoto kunt laten maken. In Le Pirate om twee uur een kindermatinee met gooche laar, clown en poppenkast. In de Nautica om acht uur het begin van de Veronica Drive-in-show. Maandag om kwart over zeven 's avonds demonstratiè volleyballen op de Promenade. In Katwijk vandaag tot vijf uur treinreizen door het schitterende Duinlandschap. Ook wordt een strandjutte ractie gehouden. Verzamelen bij het strandpaviljoen Wil ly aan het Zuiderstrand, aanvang twee uur 's middags. Ook de kermis in Katwijk woedt als vanouds voort. Bescheiden Maar Golden Duck houdt evenzeer rekening met de bescheiden eter. Voor hem zijn er tientallen schotels, variërend van een boed dhistische vegetarische schotel (12 gulden), tot Mongoolse pot (25 gulden), bihoen Singapore (10 gul den) pikante reepjes rund vlees (16 gulden) en de al lerbeste Babi Pangang, die we ooit hebben gegeten (10 gulden). We weten het: deze lofui ting doet verg doedat wij een pakket aandelen heb ben in het Golden Duck- gebeuren. Weet dan bij deze, dat ook wij slechts tegen betaling een vorkje mogen mee- prikken in dit eetparadijs, waar u al proevend regel recht naar de hemel klimt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5