,Golf is nog een elite-sport, maar niet omdat wij dat zo graag willen OPEN NATIONAAL KAMPIOENSCHAP IN NOORDWIJK „ÉÉN STORTBUI IS NIET VOLDOENDE" i - - ■:■■■:-" ":-:i:;:x.;^:';-:-- -:":^ :::-:i:.-:. .:::i:;-: - -:;:ï: --#r: ;i:^.:. -->•:••*- r. i (Van onze sportredactie) NOORDWIJK - „Wil je het misschien ook eens proberen?" Een klein wit balletje ligt op een plastic pijpje. Je krijgt een soort slaghout in handen gedrukt, club noemen ze dat. Probeer in zo weinig moge lijk slagen dat witte balletje honderd meter verder of een veelvoud daarvan in een gat, dat noemen ze dan weer hole, te slaan. Met een verkrampte beweging wordt de club door de lucht gezwaaid. Het balletje blijft liggen. Nog eens proberen. Een kluit aarde verdwijnt uit de oogstre lend mooie grasmat. Het balletje blijft zich koesteren in de felle zon. De eerste kennismaking met het in Nederland zo weinig populaire golf. In de verte staat Jan Dorres- tein, Nederlands beste golfspeler. Een soepele uithaal en enkele ogenblikken later ligt eenzelfde balletje roerloos op de green vlak voor de hole. Je knippert met de ogen en wordt onmiddellijk enthousiast voor deze sport. Je begrijpt opeens dan ook beter Kier Hagedoorn, penningmeester van de Noordwijkae golf club, toen je hem kort daarvoor vroeg naar het fascinerende van de golfsport. „Het is een gevecht tegen die stilliggende bal, een gevecht tegen jezelf. Het is voor jezelf een geweldig genoegen, als je een goede slag gemaakt hebt. Dat is een soort kinderlijk genoegen. Maak je je kwaad op dat balletje, dan ben je al voor negentig procent verslagen". DOOR PIET VAN DAM Het is echter slechts voor weinig mensen weggelegd om met deze sport kennis te maken. De golfsport bezet in Nederland nog altijd de hoogste trede van de elitaire ladder. Ongewild misschien, want stelt Kier Hagedoorn: „Het is een elitesport. maar niet omdat wij dat zo graag willen". Er zijn in Nederland 23 golfclubs, die slechts een beperkt aantal mensen de mogelijkheid kunnen bieden om de golfsport te beoefenen. Het geringe aantal clubs vindt zijn voornaamste oorzaak in de hoge aanleg en onderhoudskosten van een golfbaan. Toen de Noord wij kse golfclub zes jaar geleden moest verhui zen stond het voor een uitgave van twee miljoen gulden, exclusief de kosten van de bouw van een clubhuis. Dat maakt de golfsport tot een dure vrije tijdsbesteding, die slechts weggelegd is voor de kapi taalkrachtigen onder ons. Leden van de Noordwijkse Golfclub moeten per jaar zes honderd gulden contri butie betalen. Bepaald geen sinicure. Bovendien wordt nog eens een entreesom van twaalfhonderd gulden gevraagd. Dat leidt vanuit financieel oogpunt tot een drempelvrees, waardoor de golfsport nog in kleine kring geïntroduceerd blijft en het etiket elitair krijgt opgeplakt. Kier Hagedoorn over die hoge kosten: „Die entreesom is bedoeld als een vergoeding voor de kapitaaluitga- Noordwijk Op de golfbaan van de Noord wijkse Golfclub worden dit weekeinde de open nationale kampioenschappen gehouden. Giste ren en vandaag werden de kwalificatiewed strijden verspeeld. Morgen komen de twintig beste profspelers, waaronder Jan Dorrestein, en de tien beste amateurs in actie. Dit toernooi gaat vooraf aan het open internationale kam pioenschap van Nederland, dat in augustus zal plaatsvinden. Aan het open nationale kampioenschap kun nen alleen de spelers deelnemen, die in Neder land competitie spelen. Hiertoe behoren dus ook de in ons land verblijvende buitenlandse oefenmeesters. Kier Hagedoorn (links): ,,Het is een gevecht tegen die stil liggende bal, een gevecht tegen jezelf". ven, die in de baan gestopt worden Er zit voor miljoenen guldens m die baan en dan vinden wij het fair, dat mensen die genoegens van die baan willen hebben een dergelijk bedrag betalen. Die entreesom leveren ons overigens geen grote reserves op. Maar dat bedrag levert voor sommige mensen wel eens moeilijkheden op en dan bieden wij hen de mogelijk heid om het in termijnen te betalen". Reeds geruime tijd probeert de Nederlandse Golf Federatie de golfsport in een bredere kring te intro duceren, onder anderen door de aanleg van public courses, die wél gesubsidieerd worden door het ministerie van CRM. De meeste golfclubs juichen de populariseringsactie van het overkoepelend orgaan van harte toe, maar het kan slechts bij woorden blijven, vinden zij. Kier Hagedoorn: „Hoe meer leden, hoe kwalitatief sterker de sport wordt. Je zou moeten proberen de golfsport meer opgang te doen vinden. Je zit echter met de moeilijkheid, dat er te weinig banen zijn in Nederland. De gronden om een golfbaan aan te leggen, worden slechts moeizaam ter beschikking gesteld. In Engeland zijn er duizenden banen, maar daar gebeurt het ook, dat een gemeenschap of een dorp de baan zelf onderhoudt. De overheid is niet bereid subsidies te geven voor de aanleg van de golfbanen van de clubs. De capaciteit van een baan legt beperkingen op aan het aantal leden dat een club kan aannemen. Je kunt niet onbeperkt leden aanne men, want dan krijg je gedrang op de afslagplaatsen. De mensen zijn uiteraard welkom, maar je zou op het laatst zulké opstoppingen krijgen,vooral bij wed strijden en m de weekends, dat de aardigheid van het golf er snel af zou gaan. In Den Haag werkej ze met vaste afslagtijden, maar dat proberen wij Noordwijk te voorkomen". De populariteit van het midget-golf is voor Kie Hagedoorn geen aanwijzing, dat het Nederlands publiek golf-minded is. „Midget-golf lijkt mij een leui spel, maar het is misleidend dat ze er het woordj golf achteraan geplakt hebben. Het is heel iets anden Ze hebben alleen het laatste stukje, het putten, me elkaar gemeen. In Engeland heb je een soort tussen weg, dat zijn de „pitching greens". Op die manie zou je een soort verbindingslijn kunnen krijgen tus sen midget-golf, pitching greens en golf'. Spierbeheersing, concentratievermogen en conditi zijn de belangrijkste eigenschappen waarover eei speler moet beschikken om in de golfsport iets t< bereiken. Hagedoorn: „Van de concentratie allee: kun je al doodmoe worden. Je moet een behoorlijk! conditie hebben. De lengte van de baan is ongevee zes kilometer, maar je loopt altijd veel meer. Je moe soms ook de ballen van je tegenstander helpe zoeken. Dat is beleefdheid, dat moet je gewoon doen Het zou van slechte manieren getuigen als je niet me zou helpen zoeken". In Nederland kent de golfsport slechts ee gering aantal topspelers. Tweede pennin meester Berend Langenegger en zelf speli met een handicap tien daarover: „Golf ei een ongelooflijke oefening. Topspele moeten honderden ballen per dag slaai om anders missen zij het gevoel. De topspeler in Nederland zijn echter oefenmeesters die komen er niet aan toe om 's avom honderden ballen te slaan. Maar natuurlij! telt ook mee, dat er weinig spelers Nederland zijn. Daarom zouden we graag zien, dat er meer golfbanen kw< men". bij „Vanaf de zijlijnen zien de velden er groen uit, maar dat wil nog niet zeggen, dat we tevreden moeten zijn." (Van onze sportredactie) LEIDEN - Er bestaat een reële mogelijkheid dat de Sportstichting in Leiden evenals vorig jaar zal moeten besluiten de openstelling van de sportvelden uit te stel len. Dat zou betekenen, dat op 13 augustus de hekken van de diverse sportparken gesloten zul len blijven. De zinderen de hitte en de grote droogte van de afgelopen weken hebben namelijk ook op de Leidse sport velden hun sporen achter gelaten. Tjarko Edzes, hoofd van de grondtechnische dienst van de Sportstichting noemt de situatie aanvankelijk somber, maar wil deze uitspraak later toch liever afzwakken. „Van een noodsitua tie is voorlopig nog geen sprake. Als het weer deze week omslaat ziet de hele zaak er weer stuk ken positiever uit. Het is nu nog veel te vroeg om al een beslis sing over een mogelijk speelver bod te nemen. In een maand kan tenslotte veel gebeuren. Maar wij spelen inderdaad met de gedachte om de openstelling van de velden uit te stellen. Tenminste, als het zo doorgaat. vrees ik echt, dat het zal moeten gebeuren. We hebben er ook al over gedacht om de verenigin gen aan te schrijven, zodat zij er eventueel rekening mee kun nen houden. De situatie is mo menteel in die zin onoverzichte lijk, omdat we niet weten wat het weer gaat doen. Dat is een onberekenbare factor. Ik vind het vervelend om te zeggen, maar het moet echt slecht va- kantieweer worden. Eén stort bui is niet voldoende. Als het vandaag regent en het is mor gen weer droog, dan zijn we nog niet veel opgeschoten." Het vorig jaar deed zich een identieke situatie voor. Toen moest de Sportstichting op het laatste moment wél beslissen, dat de openstelling van de sportvelden één week werd uit gesteld. Tjarko Edzes: „Vorig jaar kwam het allemaal vrij on verwacht. Er was toen een rede lijke grasontwikkeling, maar op het moment dat de terreinen bespeeld zouden worden, kre gen we opeens een periode van grote droogte." Het herstel van de sportvelden verloopt momenteel bijzonder langzaam. Vanaf de zijlijnen zien de velden er wel groen uit, maar dat wil nog niet zeggen dat we tevreden moeten zijn. Op de nieuw ingezaaide stukken is weinig groei van het gras te bespeuren. Er is nog geen goed ontwikkeld wortelstelsel. Dus als het weer zo blijft ben ik bang, dat de velden snel kapot gelopen zijn. Duidelijk is in ieder geval wel, dat er bij de herstelwerkzaam heden van de sportvelden een grote achterstand is opgelopen. Nieuw ingezaaide grasvelden zijn slechts eenmaal gemaaid en in sommige gevallen nog hele maal niet, terwijl in andere ja ren onder meer ideale omstan digheden dit al meerdere maken was gebeurd. Edzes: „We heb ben nu een achterstand opgelo pen. In juni hebben we drie weken nodig gehad om de vel den opnieuw in te zaaien. Bo vendien was er voor de sluiting van de velden ook al een lange periode van droogte, hetgeen niet erg bevordelijk was." Het personeel van de Sport stichting stelt momenteel alles in het werk om de sportvelden weer tijdig in goede conditie te krijgen Zes regeninstallaties doen 's morgens en 's avonds hun „dorstlestende" werk. Tjar ko Edzes: „We trachten momen teel elk terrein eens per week te bespuiten en in sommige ge vallen zelfs twee keer. Gezien de toestand van ekele terreinen worden wel prioriteiten gesteld. Normaal gesproken zijn zes re geninstallaties ruim voldoende, maar in de droge periode, die we nu gehad hebben was het gewoon te weinig." PIET VAN DAM (Van onze sportredactie) BODEGRAVEN „Vreugdevol stellen wij u in kennis van de op richting van de zaterdag- sportvereniging Rohda '76. Dè vereniging stelt zich vooralsnog ten doel het beoefenen en bevor deren van het voetbal spel". Een geboortekaart je met deze tekst glijdt binnen korte tijd in de bus van elk bedrijf in Bodegraven. Een verzoek om begunstiging zal later volgen, want het op 21 april van dit jaar opge richte Rohda '76 kan in zijn eerste levensjaren el ke financiële ondersteu ning uitstekend gebrui ken. Rohda '76 is een afscheiding van de voetbalvereniging Bode graven. Na een lang slepend conflict besloot de zaterdagsec tie van Bodegraven een eigen leven te gaan leiden. Rohda '76- voorzitter Rien van 't Loo over dat conflict: „Er was binnen de vereniging een meningsverschil over de samenstelling van het bestuur. In de statuten was vast gelegd, dat het bestuur moest bestaan uit zeven leden van de zondagsectie en vier leden van de zaterdagsectie. Wij, van de zaterdagafdeling, wilden echter een evenredige zetelverdeling, of anders een open kandidaat stelling. Het liet ons syberisch of iemand bij de zaterdag- of zon dagsectie speelde, als de juiste man maar op de juiste plaats in het bestuur zat. Vorig jaar juni hebben we toen een vergadering belegd, waarvoor alleen de za terdagleden werden uitgeno digd. Tijdens die vergadering werd een motie opgesteld, die Rien van 't Loo (links) en Dirk Verwoerd: „Vreugdevol geven wij kennis ondertekend werd door 76 leden en waarin een gelijke zetelver deling werd geëist. Bovendien stond in die motie dat als dit geen haalbare kaart was er stappen ondernomen zouden worden om een nieuwe vereni ging op te richten." Wedstrijdsecretaris Dirk Ver woerd vult het verhaal aan: „Er zijn daarna tientallen vergade ringen geweest, maar een even redige zetelverdeling bleek geen haalbare kaart. En wij hebben altijd veel water in de wijn ge daan, omdat wij de moeilijkhe den zagen van het oprichten van een nieuwe vereniging. Er is gesproken over een vrije verkie zing en wij hebben er zelfs in toegestemd, dat de voorzitter, penningmeester en secretaris uit de zondagafdeling zouden ko men. Maar dat is allemaal afge ketst. Om de statuten te wijzi gen heb je namelijk een twee derde meerderheid nodig, maar de zaterdagleden vormden slechts vijftig procent van het totale ledenaantal." In april van dit jaar werd de breuk definitief. Tohda '76 werd opgericht en in drie maanden tijd groeide het uit tot een vereniging met 225 le den. Sinds vorige week be schikt Rohda'76 ook over een eigen complex, de oude accom modatie van ESTO, dat nieuwe sportterreinen kreeg toegewe zen. Voorzitter Van 't Loo: „Vorig jaar augustus hadden wij bij de gemeente al een verzoek om een sportcomplex ingediend. We hebben de gemeente vanaf het begin op de hoogte gehouden van de stand van zaken." De op handen zijnde verhuizing van ESTO bespoedigde de breuk met Bodegraven-zondag. Eei draaiboek lag echter al langer tijd klaar. Van 't Loo: „Toen di vereniging op papier was opge richt, hebben we een heel draai boek gemaakt met welke stap pen er gedaan moesten worde: en de financiële consequenties die dat met zich zou meebren gen. Maanden van tevoren zij: die plannen toen financiee rondgemaakt. Tot op hebben wij echter van de leden nog geen cent contributie ge vraagd. Uitzendbureau Benei heeft ons echter een goede duw gegeven, zodat we van de grond konden komen." De verwachtingen van het be stuur van TROHDA'76 dat uit dertien leden bestaat en een mandaat voor een jaar heefl gekregen. („Gezien de werk zaamheden in het eerste jaar hebben wij het bestuur expres zo groot gemaakt") zijn hoog gespannen. Nu reeds zijn er vijf jaren-plannen gemaakt. Rien van 't Loo: „Ik ben ervan overtuigd dat we nog veel har der gaan groeien. En dan word je op een bepaald moment ge confronteerd met het feit, dat de bestaande accommodatie klein geworden is. Je moet dus zorgen dat er over vijf jaar een nieuwe accommodatie is. In hel bestuur hebben we zelfs al ge sproken over de mogelijkheid om andere sportafdelingen op te richten." De breuk met Bodegraven-zon dag had op het prestatieve vlak een vervelende consequentie Wedstrijdsecretaris Dirk Ver woerd: „Ons eerste elftal werdl als Bodegraven-zaterdag kam pioen van de eerste klasse van] de afdeling Gouda. Zouden die jongens dus bij Bodegraven ge bleven zijn, dat waren ze nu gepromoveerd naar de vierde] klasse van de KNVB. Maar wisten de spelers van tevoi Mooi, dat ze dan toch kampii zijn geworden."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4