S lieer parkeervoorzieningen bij nieuwbouw Leidse aannemer Sijthoffcomplex koopt VIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD: Bromfietser fëen uelkauto Noordwijk onthaalt gasten op evenementen Annette v.d. Mey in de finale Zilveren medaille voor E. Maasdijk Dansfestijn in Nieuwkoop E KATMOLEN IS NIET MEER Luisterclub Radio Leiden Hartveroverende show Canadees jongenskoor Indrukwekkend orgelconcert in Marekerk Kortweg ITERDAG 17 JULI 1976 LEIDSE COURANT [Wj)EN Bij nieuwbouw van woningen dient er rekening mee ^Kuden te worden dat met de toename van het aantal bewoners ^7het gebied waar de nieuwbouw plaatsvindt de parkeervoorzie- ua |en ook moeten toenemen. De Adviesraad voor de binnenstad laf punt aan in haar ongevraagd advies aan het college van fr|n W met betrekking tot het principe-bouwplan voor een joringebouw aan de Kaiserstraat én met betrekking tot het project o)et terrein van de Rotogravure aan het Noordeinde. betreft het principe-bouwplan voor de Kaiserstraat, zoals bekend het om 162 één- en 16 tweekamerwoningen voor 198 studenten, t de Adviesraad op de nu al te grote parkeeroverlast die door ueuwbouw tot een absoluut onaanvaardbaar peil zal stijgen. Volgeps de Adviesraad zou pas een bouwvergunning afgegeven mogen worden na het treffen van een adequate parkeersvoorziening. Verder is de Adviesraad van mening dat de geplande poort aan de Kaiserstraat te kleine afmetingen heeft. Grote auto's, zoals bijvoorbeeld brandweer- en verhuiswagens, kunnen niet dicht genoeg bij de woningen komen. Tenslotte merkt de Adviesraad op wel erg tevreden te zijn over de voorgevel, die hij erg fraai vindt en bovendien in goede harmonie met de omgeving. Met betrekking tot het project van de Rotogravure, 120 huurwonin gen langs het Noordeinde. de Weddesteeg en het Galgewater, stelt de Adviesraad dat het noodzakelijk is de huur van de woningen verplicht te koppelen aan de parkeerruimte binnen het terrein, hetgeen de woonsituatie in de directe omgeving alleen maar ten goede zal komen. Verder moeten stringente maatregelen worden getroffen om het parkeren op de binnenpleinen te voorkomen, dit ten gunste van de leefruimte van de bewoners. Hierop moet voldoen- de toezicht worden gehouden op goed verlichte binnenpleinen, aldus I de raad. Voorts vindt de Adviescommissie dat de gevelwand aan het Galgewa- j ter door het ontbreken van deuren esthetisch gezien veel van zijn aantrekkelijkheid verliest. Niettemin is de raad toch wel van mening dat het Rotogravureplan, dat betrekking heeft op 97 nieuwbouwwo ningen en 23 renovatie/restauratiebouwwoningen, een goed en aan trekkelijk plan is. :EUWE WETERING - Een ijarige scholier uit Roelofa- idsvcen is gisterochtend it zijn bromfiets tegen een de de Ripselaan stilstaande agen opgereden. De jon- .an liep hierbij ernstige rwondingen aan het hoofd Hij is per ambulance naar Academisch j£i« kenhuis in iiiiden vervoer- RANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK Sport cultuur en amusement ft, NOORDWIJK De Noordwijkse Evenementencommissie tracht de bezoekers van de badplaats in de komende weken zoveel mogelijk vertier te geven. Er is een gevarieerd programma i samengesteld, waarin zowel amusement, sport als culturele evene- j menten zijn opgenomen. De Noordwijkse Reddingbrigade hield vandaag een prestatietocht zeezwemmen. Vanavond geeft het grootste koor ter wereld, het „All Ohio State Fair Youth Choir" een concert in de Grote Kerk i 1 Noordwijk-Binnen. Aanvang acht uur, toegang gratis. j Volgende week zaterdag 24 juli houdt de RAC-Randstad ee 1 autopuzzelrit. De start vindt plaats bij „De Witte Raaf" aan de Duinweg om één uur. Die avond wordt daar een groot vuurwerk afgestoken. Zaterdag 31 juli wordt de Internationale Marathon Bollenstreek gehouden. Het parkoers voert door Noordwijkerhout, Lisse en Noordwijk met als keerpunt het Palaceplein. Men start Alphen na een fusie met Samsom om twee uur. Om vier uur worden de lopers terug verwacht. Diezelfde middag is er weer een prestatietocht zeezwemmen van I de Noordwijkse Reddingbrigade. een foto-tentoonstelling van de Noordwijkse fotogroep X65. De expositie is dagelijks te bezichtigen van twee tot zes en van ze tot negen uur. I Zaterdag 7 augustus komt het Rijnsburgse Bloemencorso n j Noordwijk. Om negen uur worden de deelnemende praalwagens tentoongesteld op de Koningin Wilhelminalaan Boulevard, die v deze gelegenheid extra in de schijnwerpers wordt gezet. De week daarop, zaterdag 14 augustus, is er weer een autopuzzelrit en een i prestatietocht zeezwemmen. PAGINA 3 TENNISTOERNOOI LISSE (Van onze tennismedewerker) LISSE Het open toernooi van de T. C. Lisse wordt tot nu toe in B gekenmerkt door een minimum aan verrassingen. Ook gisteren bereikten alle geplaatsten de volgende ronde. Alleen Ronald Blommendaal kwam daarbij in moeilijkheden. Annette van der Mey maakte korte metten met Martien Thakur, die ze met 6-2. 6-1 van de baan veegde. Hiermee plaatste zij zich voor de finale. Ronald Blommendaal streed een zware strijd tegen de jeugd- districtskampoen Jurgens Peters. Jurgen legde vooral in de eerste fase een voortreffelijk staaltje tennis op het gravel. Met diepe ballen in de hoeken en een hoog tempo zette hij zijn Noordwijkse tegenstander onder druk, die deze set dan ook met 7-5 moest prijsgeven. Blommendaal herstelde zich vervolgens en legde meer precisie in zijn spel, ten gevolge waarvan de jagende Peters de ballen nu vaak enkele centimeters buiten de lijnen sloeg. Met 6-1 trok Ronald de stand gelijk. De laatste reeks bleek, dat Jurgen teveel van zijn krachten had gevergd. Hoewel de meeste games verschillende malen beide spelers de kans op de winst gaven, was Jurgens niet instaat om door te drukken, terwijl Blommen daal juist in deze fase van de strijd het tempo op voerde. Hij won dan ook terecht met 5-7, 6-1, 6-1. Eddie de Vries rekende vlot af met Arnold van der Capellen 6-3, 6-3. Bon van Overbeeke en Gerard Douma vochten eeen service duel uit, dat in het nadeel van Gerard werd beslecht. Tweemaal verloor hij op 4-4 zijn service, beide malen kostte dit hem de set: 6-4 6-4 voor Bob. John Visbeen klopte Carl Adamse vrij simpel met 6-0 6-4. Har Meyer en Benjamin Ruysenaars maakten er een lange geschiedenis van, die vooral door Benjamin tactisch heel sterk gespeeld werd. Met diepe halfhoge ballen bracht hij Har tot wanhoop. Bovendien schakelde hij diens belangrijkste wapen, de forehand, uit. Toch verliep alles aanvankelijk erg voorspoe dig voor Har. Hij won de eerste set met 6-4 en bouwde in de volgende een 4-2 30-0 voorsprong op. Maai- Benjamin kwam terug, veroverde de set met 7-5 en schoof na een 2-0 achter stand in de beslissende reeks met 6-2 langs Har. Bij de dames betrad Har's echtgenote, Maureen, de baan. EUy Reeuwijk hield haar in de eerste set op gelijke hoogte, maar miste in de slotfase toch te veel: 7-5 6-2. De C-heren leverden opnieuw een verrassing op. Ditmaal was het slachtoffer Eric de Weerdt, die vierde werd geplaatst. Hij snoepte geen game van P. Mol af. Met 6-0 6-0 werd Erick de kleedkamers weer in gestuurd. Ook Peter Wolterink pleegde een uitstekende prestatie. Hillegom-winnaar Han de Jong kreeg een koekje van zijn eigen (nl. ontregelende) deeg voorgescho teld en had daar antwoord op: 7-5 6-2 6-4 voor Peter. Het gemengd dubbel B bracht de twee gezusters van der Mey tegen elkaar. Annette en Gerard Douma bleken net iets sterker dan Linda en Jurgen Peters: 7-5 4-6 6-2. (Van onze zwemmedewerker) UTRECHT De laatste dag van de Nationale Zwemkam- pioenschappen zijn voor de deelnemers uit Leiden en de regio succesvol verlopen. Zes maal slaagde een lid van Kring Gouwe Rijnstreek er in om door te dringen tot een finale. Het meest succesvol was Edward Maasdijk van De Zijl/LGB die op de 400 meter wisselslag beslag wist te leggen op de zilveren medaille. Zijn tijd, 5.01.19, was een nieuw record voor Kring Gouwe Rijnstreek. Eerder in de series stelde hij dit record reeds scherper door 5.05.06 op de klokken te brengen, een tijd waarmee hij als tweede in de finale kwam. Ook Ria Hassefras, eveneens eveneens van de Zijl/LGB en Helma van Brakel en Gerard Bosman, beiden van AZC, kwamen op dit zware programmanummer goed voor de dag. Ria Hassefras kwam met 5.38.50 als 7e in de finale terwijl zij in de finale tot 5.35.52 wist te komen waarmee zij als 7e eindigde. Helma van Brakel kwam met 5.33.70 in de finale, een 4e plaats en een zeer goede tijd van 5.28.41 leverden haar tevens een nieuw record voor Kring Gouwe Rijnstreek op. Gerard Bosman, 7e in de sereis met 5.28.17 kwam in de finale tot een nog betere prestatie. 5.26.16 en een 7e plaats waren de beloning. Gerard Bosman was eveneens finalist op de 100 meter rugslag 0.14 jaar, meer dan een 8e plaats zat er door zijn tijd van 1.12.71 niet in. Helma van Brakel wist op de 100 meter vrije slag 0.14 jaar nog een 7e plaats te bereiken met de 1.03.13 die zij voor deze afstand nodig had. De estafetteploeg van de Zijl/LGB slaagde er op de 4 x 100 meter wisselslag niet in een finaleplaats te bereiken de genoteerde tijd 4.42.17 was hiervoor niet voldoende. Bijna tweehonderd danslustigen waren gisteravond in het Nieuw- koopse parochiehuis. Het vakantiecomité organiseerde daar een stijldansavond. Danskampioene mevrouw De Haas (zie foto) leerde de danslustigen een nieuwe dans. Door Frans Buiteman en zijn partner Anita werd een wervelende dansshow op Zuidame- rikaanse muziek gebracht. de exploitatielasten van de te bouwen woningen veel te hoog uitvallen, waardoor ze volslagen onbetaalbaar zouden worden. Overigens is de wethouder niet zo bijzonder teleurgesteld door de snelle actie van De Bolster. Hij wijst erop dat ook in de sector van de studenten en werkende jongeren een grote huis vestingsnood bestaat. „Ik wil bovendien particu liere initiatievep als deze zeker niet afkeuren". De heer Verboom verwachtte overigens dat nu een flink stuk minder van het complex van Sijthoff, dat in januari van dit jaar door een verhuizing naai- Alphen leeg kwam, zal worden gesloopt. De Bolster heeft plannen om een deel van de bij het complex behorende gebouwen te renoveren. Twee pakhuizen in de Molensteeg zullen moeten worden gesloopt om plaats te maken voor enkele nieuwe eengezinswoningen. Concrete plannen daarvoor liggen echter nog niet op tafel. LEIDEN De gebouwen van A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij aan de Doezastraat, Vliet en Molensteeg zijn voor 1,5 miljoen gulden aangekocht door het Leidse aannemers- en ex ploitatiebedrijf De Bolster. Dit bedrijf zal een deel van dit complex slopen ten behoeve van nieuwbouw voor alleenstaanden en studenten. Een belangrijk deel van het kantoorgebouw aan de Doezastraat neemt het aannemingsbedrijf zelf in gebruik. De aankoop van het Sijthoffcomplex betekent een doorkruising van de gemeentelijke plannen. Er werd op het stadhuis gewerkt aan een ont werp voor eengezinswoningen en bejaardenhuis vesting aan de Doezastraat. Maar de gemeente zag haar bod van 1 miljoen gulden met meer dan vier ton verhoogd door de gebr. De Bolster. „Dat konden we onmogelijk als gemeente op brengen", reageerde ..wethouder Verboom van Volkshuisvesting desgevraagd. Daardoor zouden I Het programma vermeldt voor zaterdag 21 tot en met 29 augustus de traditionele Golfweek van de Noordwijkse Golfclub op de I golfcourse nabij de Randweg. Voor zaterdag 28 augustus staat de j 21-ste Internationale Traditierit van de Pionier Automobielen Club j op het programma met onder meer start en finish op de Koningin Wilhelmina Boulevard. Op het gebied van sport vermeldt de lijst het internationale badgasten-tennistoernooi op de Casinobanen (19 tot en met 25 juli), de Nortgo avondwandeltocht over 6, 10 en 15 kilometer op woens dag 21 juli de strandloop van Haak-Novo (op 22, 29 juli en 5, 12 augustus) en een voetbalwedstrijd tussen „Noordwijk" en Ajax op het gemeentelijk Sportpark op dinsdag 3 augustus om zeven uur. In de Grote Kerk worden orgelconcerten gegeven op 23 juli, 6 en 13 augustus. De concerten beginnen om kwart over acht. Op 3 en 10 augustus wordt op het strand voor de Koningin Wilhelmina Boulevard vuurwerk afgestoken, aanvangstijd tien uur. Muzikale rondwandelingen door fanfarekorps Excelsior (22 juli), De Echo der Duinen (29 juli en 5 aug), Crescendo (20 aug.) en De Bierkouwers (3 en 17 aug.) besluiten dit overzicht van Noord wijkse evenementen. LEIDEN De populaire Leidse FM-piratenzender „Ra dio Leiden" heeft deze week IZERSWOUDE De Katmolen uit Hazerswoude is niet meer. at er van deze in 1846 gebouwde watermolen in de Katjespolder, bij de Gemeneweg, nog over was, is nu volkomen ingestort. paalfundering, waarop de molen rustte en die de laatste jaren ig duidelijk zichtbaar was, heeft het begeven. Het is niet idenkbeeldig dat de droogte van de laatste weken de definitieve idergang van de molen, die destijds muren had ter dikte van ertig tot vijftig centimeter, heeft versneld. De palen blijken elk geval nu helemaal vergaan te zijn. e in 1846 gebouwde molen werd tot 1922 gebruikt voor de alerhuishouding in de Katjespolder en omgéving. In 1922 volgde enwel al een degradatie van deze Katmolen, die in de molenlitera- ur ook wel wordt aangeduid als Doofpot: ze werd afgeknot. Een ektrisch gemaal nam de water-huishouding-werkzaamheden over. ok hieraan kwam een einde, toen in 1965 centrale bemaling werd egepast voor het onderhavige gebied. Daarna ging de molen ènderogen achteruit. En sinds een jaar of acht bepaalde slechts e romp, of paalfundering zo men wil, een deel van het poldersil- Duet in dit deel van Hazerswoude. Het instorten hiervan betekent frhalve weer de definitieve ondergang van één van de vele molenS" ie in het verleden het Hazerswoudse sierden. Overigens: de lauwe Wip, die op enkele honderden meters van de Katmolen laat, wordt gerestaureerd. Dit eigendom van de Rijnlandse Molen- ichting wordt binnen afzienbare tijd onder handen genomen. Noordwijk Het concert van gisteravond is ongetwijfeld één van de hoogtepunten in de reeks zomeravondorgelconcerten die in de Grote Kerk van Noordwijk gegeven wordt. Behalve aan het prachtige optreden van de organist Feike Asma was dit te danken aan het Canadese „British Columbia Boys Choir", dat onder leiding van dirigent Donald H. Forbes motetten, folksongs en spirituals ten gehore bracht. Dat hun zesentwintig stem men allemaal even mooi en zuiver klonken, kon het publiek in de afgeladen, tot de allerlaatste stoel uitverkochte kerk horen, toen het koor aan het begin en aan het eind van hun optreden zingend door de kerk liep. Maar laten we door deze grandioze belevenis vooral niet vergeten, wat een prachtig werk verricht werd door organist Feike Asma. Voor de pauze speelde hij het Concerto in C. Groot van J. G. Walther (16841748), een werk met zeer fraaie thema's en een bijzonder opge ruimd karakter; en het stemmiger Andante met variaties van Felix Mwndelssohn. Maar vooral na de pauze, toen hij de eerste Choral van Hendrik Andriessen speelde, maakte Fei ke Asma diepe indruk op zijn publiek. Steeds wist hij de juiste registers te vinden, zodat alle delen van het werk met een uitgelezen Wankleur en toon uitgevoerd werden. Het was te'horen, dat Andriessen een van de belang rijkste componisten is, die wij op het ogenblik in Nederland hebben. Ook het Canadese koor zong voornamelijk eigentijdse werken. Van de componisten van de uitgevoerde motetten was alleen de zestien- de-eeuwer Thomas Luis de Victoria een oude meester. Verder werd onder andere een Ave Maria van Strawinsky en een hymne van Benjamin Britten gezongen; werkelijk su bliem klonk Healy Willan's „Christus Natus Est": zeer stemmige muziek, en al wist het koor niet erg goed raad met de akoestiek van de kerk altijd een probleem voor wie in een vreemde kerk moet optreden toch klonk het zeer fraai. Het programma van voor de pauze bevatte verder werken van Heinrich Schütz en Mozart (Te Deum). Na de pauze bracht het koor enkeie volksliederen, waaron der vooral het Nederlandse lied „Aan Den Nacht", gezongen in een bewerking van diri-, gent Donald Forbes gewaardeerd werd; muzi kaal werd het overtroffen door „The Ashgro- ve" in een bizonder fraaie bewerking, helaas niet op het programma vermeld en door het tweemaal uitgevoerde „Ezekiel saw the wheel". Onvergetelijk was de uitvoering van spirituals door Ronald Haney, bariton-so lo, op het orgel begeleid door Donald Forbes. Ton Harmsen LEIDEN Dat Simon C. Jansen behalve organist ook hoofdleraar is, en wel aan het Amsterdamsch Conservatorium, ervoeren we bij het begin van zijn concert op het orgel van de Marekerk gisteravond, door zijn „mondelinge programma-toelichting", zoals dat heette. In dit praatje trok hij lijnen van overeenkomst tussen bv. Karl Ph. E. Bach en Mozart, en tussen Johann Seb. Bach en de jonge Max Reger. Zo probeert hij kennelijk het publiek tot bewuster luisteren te brengen; een sympathiek streven. Want vooral bij orgelspel is het niet gemakkelijk te doorgronden wat er zich precies afspeelt op die verborgen plaats waar de organist aan het werk is. Het zou best de moeite waard zijn als de televisie eens een cursus opzette over de geheimen van het orgel; maar nu dit niet het geval is, is het leuk van de uitvoerder zelf iets te horen, hoewel zijn praatje meer gericht was op het inhoudelijke aspect, dan op het technische. Daarna liet hij de muziek voor zich spreken. Achtereenvolgens werden uitgevoerd de Sonatina van Christian Ritter, de Trumpet- en Cornet-voluntary van Henry Heron, J. S. Bach's Fantasia en Fuga in a kl. t. en zijn Fantasia super „Komm, heiliger Geist, Herre Gott!", een Suite van de vrijwel onbekende Pieter Bustijn bijna allemaal achttiende-eeuwse werken en tot slot wat latere compo sities, nl. de Sonate I van Karl Ph. E. Bach en Max Regers Preludium en Fuga in C gr. t., opus 7 nr. 1. Over de kwaliteit van de werken kan men van mening verschillen; wij vonden de Suite minder boeiend de Trumpet- en Cornet-voluntary zeer onderhoudend en de twee slotwerken indrukwekkend. De organist, Simon C. Jansen komt ongetwijfeld niets dan lof toe. Hij beheerst en benut het Marekerk- orgel op meesterlijke wijze. Paula Koning ROELOFARENDSVEEN Pas toor G. van Leeuwen van de Ma ria Presentatie Parochie te Roelo- farendsveen neemt morgen om elf uur tijdens eucharistieviering afscheid van zijn parochianen. De pastoor gaat, nu hij de pensioen gerechtigde leeftijd heeft, in Apeldoorn wonen. Markten een eigen luisterclub opge richt. Het is de bedoeling om via deze luisterclub te komen tot een betere binding met de luisteraars van dit station dat iedere zaterdag tussen 11.00 en 13.00 en 's zondags van 10—14.00 op de 98 meter FM- band in de lucht is. Radio Leiden is van plan om eens per maand afhankelijk van de belangstelling speciale ledenavonden te gaan houden, waarbij als vast onderdeel de drive-in show aanwezig zal zijn. Ook ligt het in de bedoe ling de leden korting te geven bij de adverteerders op dit piratenstation. Als verdere service denkt men aan T-shirts en stickers van het station. De luisterclub heeft echter nog een ander doel: uit de op brengsten zal een „noodfonds" worden gevormd waaruit bij mogelijke inbeslagneming van de zendapparatuur direct nieuw materiaal zou kunnen worden bekostigd, zodat deze illegale zender een grotere kans krijgt in de lucht te blij ven. De luisterclub van Radio Lei den, die vanmiddag werd aan gekondigd voor de microfoon heeft als adres postbus 701 in Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3