Kabinet denkt aan sluiting Yredestein in Loosduinen Begroting-1977 nog niet rond 700 arbeidsplaatsen Philips op de tocht KISSINGER SLAAT UITNODIGING VOOR SPELEN AF £ind verstoten ia operatie Toeriste doodgestoken Olpnpisch MINISTERS MET VAKANTIE Amnestie in Spanje politieke gevangenen Zoon Haagse rechter gepakt met drugs Een feest. is het om nu te BOWLEN Wel airconditioned natuurlijk Scidóe ®owa/nt O Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg jtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Zaterdag 17 juli 1976, 66e jaargang no. 20479 Opening Olympische Spelen op Ned. I om 20.00 uur. Ned. II om 20.25 uu Alias Smith and Jones. Zondag Ned. I science-fiction- film De vierde dag. Ned. II om 19.00 uur De kinde ren van 47A en om 21.35 uur Engelse tv-film Een kwestie van aanvoelen. Koeler Zonnige periode en op de mees te plaatsen droog. Overwegend matige wind tussen west en noord. Maximum temperaturen rond 23 graden. (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG Het personeelsbestand bij bet Vredesteinconcern zal met 20 procent (ongeveer 900 man) moeten worden vermin derd. Dat is volgens minister Lubbers van Economische Zaken onvermijdelijk. Hoewel voor Economische Zaken nog niet definitief vast staat dat de vestiging in Loosduinen (ongeveer 600 werknemers) inderdaad zal moeten sluiten, liet de minister er gisteren na afloop van een bespreking met de Goo- drich-top geen misverstand over bestaan, dat de regering voor de noodzakelijke per- soneelssanering met name denkt aan de sluiting van Loosduinen, omdat de andere vestigingen Heveadorp en Maastricht reeds probleemgebieden zijn. Teneinde de meerderheid van de arbeids plaatsen bij Vredestein te redden heeft de minister het volgende plan ontwikkeld: Het Amerikaanse rubberconcern Goodrich moet de meerderheid van de aandelen in zijn (nu* nog volledige) dochter Vredestein prijsge ven. Goodrich zou in eerste instantie 49 procent van de aandelen moeten krijgen, de Staat ook 49 procent en de overige 2 procent zouden in handen moeten komen van een stichting. In het 3-hoofdige stichtingsbestuur moeten twee vertegenwoordigers zitten van de Nederlandse overheid, en een vertegen woordiger van Goodrich. Verder zal Vredes tein met leningen van de regering uit de financiële nesten worden geholpen. Minister Lubbers zei, dat hij er niets voor voelde alle aandelen van Goodrich over te nemen, zoals de eis van de Amerikanen was. Op langere termijn zou een derde partij gevonden moeten worden, die eveneens in Vredestein gaat deelnemen, zowel met aan delen als in het management. De Staat voelt er immers niet voor om altijd voor 49 procent in Goodrich te blijven deelnemen. Volgens minister Lubbers zou ook Goodrich bereid zijn te zijner tijd een deel van zijn aandelen aan derden af te staan. Minister Lubbers verwacht, dat de Amerika nen volgende week uitsluitsel zullen geven. Als de Amerikanen en de Nederlandse vak- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Philips Data Systems heeft besloten thans op korte termijn uitvoering te gaan geven aan de vorig jaar reeds gelanceerde reorganisatie van de computer divisie. Via overplaatsingen binnen het be drijf en doordat vele werknemers inmiddels al elders een baan hebben gevonden, blij ven er volgens Philips van de aanvankelij ke 2500 arbeidsplaatsen die (voornamelijk in Apeldoorn) in gevaar kwamen, nog zo'n tot 700 „probleemgevallen" over. De herstructurering werd noodzakelijk, toen er vorig jaar een einde kwam aan de samen werking met de Duitse Siemens en de Fran se Unidat Hoewel de betrokken ondernemingsraden in Apeldoorn (1200 medewerkers), Eindhoven (200 werknemers) en Den Haag (800 mede werkers) de noodzaak tot aanpassing van de organisatie onderkennen, wijzen zij de plan nen toch af vanwege de onzekerheid over vervangend werk voor veel medewerkers. De vakbonden hebben laten weten dat zij vasthouden aam hun eis, dat er geen ontsla gen mogen vallen. 96 man vlak voor vakantie ontslagen (Van een onzer verslaggevers) BOVEN-LEEUWEN Op de dag dat ze met vakantie zouden gaan zijn 96 personeelsle den van de meubelfabriek Avanti te Boven- Leeuwen (bij Tiel) ontslagen. De personeelsleden waren gistermorgen al om zes uur gaan werken om zodoende met het oog op het begin van de vakantie eerder Water Hollen of stilstaan met het weer.... ook in Engeland. Na de ergste droogte sinds 1927 ging het gisteren boven Lon den zo hard rege nen. dat er weer van regelrechte wa teroverlast sprake was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het grootste deel van het kabinet is vandaag met vakantie gegaan zonder dat de rijksbegroting voor 1977 reeds was voltooid. Me dio augustus, na de vakantie dus, zal men de afrondende besprekingen voeren. Men hoopt dan te kunnen beschikken over de allerlaatste voor uitzichten over de economie, die het Centraal Planbureau moet opstellen, de zgn, makro-econo- mische verkenning. Het kabinet heeft de moeilijkheden bij het opstel len van de nieuwe begroting onderschat, zo moest premier Den Uyl gisteren na de kabinetsvergade ring erkennen. Men beschikte reeds over een meerjarenraming, wist uit de voorjaarsnota wat er dit jaar met de ramingen was misgegaan en er lag de afspraak om de uitgaven niet met meer dan 1 procent te laten stijgen. De exercitie werd echter meer dan een invuloefening als gevolg van de loonmaatregel, die een aanzienlijke invloed op het budget uitoefent. Het Planbureau moet nu meer inzicht verschaffen, aldus premier Den Uyl, die vandaag met zijn gezin en een tent naar Denemarken en Noorwegen is vertrokken. „Er moet straks nog wel over een paar honderd mil joen gulden worden beslist". Minister Lubbers, met links van hem de heer Molkenboer, directeur-generaal van het ministe rie van Economische Zaken, lichtte gisteren op een persconferentie de regeringsplannen met Vredestein toe. bonden ons voorstel afwijzen, dan zullen zij zelf moeten proberen om een oplossing te vinden," aldus de minister. „Als de Ameri kanen nee zeggen, dan wordt het oorlog; ze moeten maar ja zeggen." Volgens de minister zal het overigens nog een „allemachtige inspanning" worden om bij Vredestein 80 procent van de arbeids plaatsen te redden. De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft al laten weten allerminst tevreden te zijn met de voorstellen van de regering. De FNV vindt, dat alle Vredestein-vestigingen in principe moeten openblijven en dat de reorganisatie op het hele concern betrekking moet hebben. De produktie van Loosduinen en Heveadorp zal wellicht worden onderge bracht in een nog te bouwen fabriek bij Arnhem-. „Wij willen de herrie in Loosdui nen straks wel eens zien als overheid en Goodrich bij hun plannen blijven de sane ring hoofdzakelijk te beperken tot Loosdui nen", aldus de FNV. „Een nieuwe fabriek in Arnhem opzetten kan alleen met mede werking van de mensen in Heveadorp en Loosduinen; als zij niet willen komt hij niet van de grond". Zoals de plannen er nu uitzien zal de FNV ze uit sociaal oogpunt niet aanvaarden. MONTREAL De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer heeft een uitnodiging om de Olympische Spelen bij te wonen afge slagen, omdat de Canadese regering Taiwan niet wilde toelaten onder de naam Volksrepubliek China. De inva- tie was gedaan door Kissingers Cana dese collega Allan Macceachen. Kissin ger zal wel later deze maand in Canada besprekingen voeren met regerings functionarissen van dat land. Verscheidene Afrikaanse landen heb ben hun ploegen teruggetrokken van de Olympische Spelen, nadat het IOC had meegedeeld geen maatregelen tegen Nieuw Zeeland te nemen. De Afrikaan se landen hierom gevraagd, omdat Nieuw Zeeland een rugbyteam had Ia- ten toeren door Zuid-Afrika. Lord Killa- nin verklaarde gisteren dat Nieuw Zeel and de Olympische regels niet had ge schonden, omdat rugby geen Olympi sche sport is. De landen die zich hebben teruggetrok ken zijn Nigeria, Zambia en Oeganda. Mauritius, Somaliland en Tanzania had den al eerder tot een boycot besloten. De ploeg van Ghana wacht in Montreal nog op berichten van haar regering. Inmiddels heeft Taiwan zich ook defini tief teruggetrokken van de Spelen. Na dat gisteren een zoveelste compromis voorstel van het IOC door de Canadese regering was afgewezen besloot het IOC de kwestie voor gesloten. De afgevaar digde van Taiwan, Lawrence Ting, ver klaarde toen dat zijn delegatie zich zou terugtrekken. Dat betekent dat de Tai wanese ploeg, veertig man sterk, die zich in de Verenigde Staten bevond zonder Montreal gezien te hebben terug moeten reizen naar huis. Ontvoerde kinderen terecht LIVERMORE (Teuter) De 26 schoolkinderen van 5 tot 15 jaar die donderdag middag op ge heimzinnige wijze verdwenen toen zij per bus naar hun woning in het stadje Chowchilla in Californië te rugkeerden, zijn terecht. Ook de chauffeur ver keert in goede welstand. Zij zijn gister avond in goede gezondheid aange troffen in een steengroeve Op de ontvoerders wordt momenteel jacht gemaakt. Mèt welk doel zij hun actie hebben uitgevoerd is nog niet bekend ge maakt Lkiiseti y&ÉkHiriï. •tig gecamoufleerd met takken werd de schoolbus in een droge sloot aangetroffen. Van de inmiddels ^teruggevonden kinderen, ontbrak op dat moment ieder spoor. te kunnen sluiten. Omstreeks negen uur kregen zij te horen, het werk onmiddellijk te staken wegens faillissement van het be drijf. De vakbondsbestuurders die om tien uur voor een gesprek waren uitgenodigd, troffen later een groot deel van de ontslagen werknemers aan op het Gewestelijk Ar beidsbureau. Schandaal j bij Munt VS I WASHINGTON (UPD Het Amerikaanse ministerie van Justitie stelt een onderzoek in naar het optreden van de op een na hoogste functionaris van I 's wereld grootste Munt Ver- moed wordt, dat de inmiddels, I op non actief gestelde funciona- ris, die te maken had met de aankoop van het metaal waar van Amerikaanse munten wor den gemaakt, persoonlijk belan gen liet meespelen bij zaken met particuliere firma's VENEN (DPA) Een 10-jarig jongetje ligt, verstoten door Ijn ouders, zwaar gewond in een ziekenhuis in Salzburg. Iet werd door zijn ouders, Jehova's getuigen, van de amilieband uitgesloten, nadat het op bevel van een rechter vas geopereerd omdat het bij een valpartij tijdens een vandeling in Oostenrijk ernstig aan het hoofd was gewond. Pe ouders hadden geweigerd toestemming voor de operatie te geven, waarna het ziekenhuis een rechter inschakelde. Van de zijde van Jehova's getuigen in Nederland werd desgevraagd verklaard, dat het hier wel voorkomt dat ouders Jüt de ouderlijke macht worden ontzet als zij weigeren hun kind te laten opereren, maar dat het nog nooit is voorgeko men, dat een geopereerd kind wordt verstoten. wa *De W Vai des MADRID (Reuter-UPI) De regering van premier Suarez van Spanje is vandaag, na een langdurig kabinetsberaad, met de meest liberale verklaring sinds het einde van de burgeroorlog gekomen. Koning Juan Carlos zal onder meer worden gevraagd amnestie te verlenen aan de politieke gevangenen, met uitzondering van degenen wier daden mensenlevens in gevaar brachten. Er zijn naar schatting 600 politieke gevangenen in Spanje. De koning is voorstander van amnestie. De regering heeft verder toegezegd de politieke hervorming te pollen versnellen. Zij zal bij de democratisch oppositie advies inwinnen, hoe het land moet worden geregeerd totdat er een representatieve regering is gekozen. Uiterlijk 30 juni 1977 zullen er vrije verkiezingen worden gehouden. STUDENTEN GEZOCHT VOOR LUIZEN-PROEF (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN De kliniek voor huid- en geslachtsziekten in Leiden begint dit jaar een onderzoek naar de aanwezigheidheid van hoofdluis en naar bestrijdingsmethoden en zoekt daarvoor studenten-vrijwilligers, die in het belang van de wetenschap en van de bestrijding van het ongedierte bereid moeten zijn als „donor" enkele keren per week een doosje met luisen op hun arm of been te laten binden. Er kan in dit geval niet met „echte" proefdieren worden gewerkt, omdat luizen zich nu eenmaal voeden met menselijk bloed. Volgens het ministerie van Volksgezondheid is de hoofdluis weer in opmars. Het (landelijk) aantal meldingen via de schoolartsen diensten bedroeg vorig jaar 10.000, met Rotterdam als uitschieter (2.500). Den Haag meldde 534 gevallen. ROME Voor de ogen van haar verloofde is de 33-jarige Hendrika de Jong uit Amsterdam gisteren op een camping in Italië door een 17-jarige Westduitse kampeerder met een zakmes in de hals gestoken en doodgebloed. De Westduitser keerde, nadat hij 's nachts aan de rol was geweest, lichtelijk aangeschoten op de camping terug en liep naar de damestoiletten, waar hij op de deuren ging bonzen. Toen de Amsterdamse vrouw naar buiten kwam en de jongeman zag, begon zij te schreeuwen, waarna deze zich plotseling met een zakmes op de vrouw stortte en haar dodelijk in de hals verwondde. Protest Uit protest tegen de import van Italiaan se perzikken gooi den Franse fruitte lers gisteren hele ladingen van deze zoetsappige vruch ten uit de trein. De bewoners van Cu- loz, nabij Lyon, voor „wier deur" een en ander ge beurde, waren er goed mee. VAN EEN ONZER VERSLAGGEVERS) LONDEN De 24-jarige zoon van een Haagse kantonrechter is in het bezit van bijna drie kilo soft drugs gearresteerd door de Britse politie. De Nederlander, afkomstig uit Amsterdam, werd aangehouden na een achtervolging in een Londense voorstad. Volgens de Britse politie hebben de verdovende middelen een handelswaarde van 10.000 tot 14.000 gulden. De achtervolging voerde vanaf de Britse douane naar de voorstad waar de politie de drugs, van het soort cannabis, onder het zadel van zijn motorfiets vond. De jongeman, heeft verklaard de verdo vende middelen te hebben gesmokkeld voor twee Engelsen, die inmiddels zijn gearresteerd. Wrevel onder militaire brandblussers ontstaan (Van een onzer verslaggevers)) DEN HAAG De algemene vereniging van militaieren (AVNM) heeft bij de minister Vredeling van Defensie geprotesteerd tegen het feit, dat duizenden dienstplichtigen dit weekeinde op de kazernes geconsigneerd zijn om bosbranden te kunnen bestrijden en daarvoor een bijzonder slechte compensatie krijgen. Een heel weekeinde brandpiket (48 uur) levert slechts 20,- op, terwijl de normale wacht- en piketdiensten gecompenseerd wordt met een dag verlof per 24 uur. De wrevel onder de militairen zou groot zijn, de motivatie om te blussen zou niet meer aanwezig zijn. ADVERTENTIE WVC gj LEIDEN BOWLING FUN CENTER 071-763310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1