v „Een huis vol tegels" [ÏÏEH Gorilla's hebben in Apenheul een domein naar eigen maatstaven TEGELGESCHIEDENIS VAN 1300 TOT HEDEN OTTERLO In de Noord-Afrikaanse Middellandse Zee-landen bestaan tal van monumentale moskeeën met an tieke tegeltjes erin van. Neder lands fabrikaat. Hoe die daar zijn gekomen? Wel, toen Algerijnse en an dere zeerovers nog heer en meester waren tussen de Straat van Gibraltar en de Bosporus werden Nederlandse koopvaarders soms ongemoeid gela ten. Het kapen werd namelijk wei eens afgekocht meteen portie tegels. En het zijn deze tegels, die op een of andere manier in de moskeeën zijn beland. Dit tegelverhaal kan men horen in „Een huis vol tegels" oftewel in het tegelmuseum „It noflik ste" aan de Eikenzoom in Otterlo. Het wordt daar in geuren en kleuren verteld door conservator P. B. M. Bolwerk, die het optekende uit de mond van tegelmu- seumgrondlegger G. Feenstra. Het gaat heel goed met het Otterlose „Huis vol tegels". Sinds de heer Bol werk er de scepter zwaait is het be zoek meer dan verdubbeld. Conservator Bolwerk: „De belangstel ling neemt nog steeds toe en daar zijn we erg blij om. Van onze kant doen we ook onze uiterste best om meer Wim Mager tête a tête met Balu, de aankomend leider van de gorillagroep. APELDOORN Balu is bezig koning te worden van een twee hectaren groot, dicht bebost rijkje. Zijn volk telt nog slechts zeven koppen, maar dat worden er wel meer. Alle voortekenen wijzen er namelijk op, dat Balu in eigen persoon zijn groep straks in de meest letterlijke zin groei-impulsen gaat geven. Hij moet eerst lichamelijk en geeste lijk nog wat meer gaan domineren. Met name over Kim, het grootste wijfje in de groep. Ook in dat opzicht zijn de voortekenen alleen maar gunstig. Immers Balu en Kim zijn momen teel ongeveer even zwaar. Maar de natuur wil dat de aspirant-kohing uitgroeit tot meer dan tweehon derd kilo, terwijl zijn heerszuchtige rivale op pakweg tachtig kilo blijft steken. Inderdaad, het gaat goed met de gorilla's van de Apenheul in het Apeldoornse Berg en Bos. De. dieren dollen en dartelen dagelijks door het kreu pelhout van hun eiland, zitten elkaar acrobatisch na van boom tot boom en bouwen om het hardst nesten in de kruinen. En bij dat alles schenken zij weinig of geen aandacht aan de mensen, die hen vanaf de andere oever van de kikkerrijke gracht rond hun domein, in drommen komen bespieden. Apenverzorgster Ans van Mourik betreedt ogen schijnlijk achteloos het gorilla-eiland van de Apel doornse Apenheul. Als ze een beetje moeilijk loopt dan komt dat alleen maar omdat ze letterlijk gebukt gaat onder het gewicht van twee jonge mensaapjes, die samen goed zijn voor zo'n veertig kilo. De dieren hebben zich op boezemhoogte aan haar vastgeklampt, terwijl zij een derde gorillaatje stevig bij de hand houdt. Ans vlijt zich neer aan de voet van een boom. De jonge gorilla's gaan aarzelend op verkenning. Maar spelenderwijs dwalen ze toch geleidelijk aan steeds verder af. En als de dieren op een gegeven moment onbevangen aan het stoeien zijn op een taptijt van verse varens en vorig jaar gevallen blad, lijken ze plotseling de aandacht te trekken van grotere soortgenoten. Uit de eiland-vegetatie duiken althans twee fiks uit de kluiten gewassen mensapen op: Het aankomende mannetje Balu en het welhaast volgroeide wijfje Kim. Ze zijn er als de kippen bij om de kleine gorilla's hun wii op te leggen. Het begint allemaal erg speels met de jonge dieren nazitten en daarbij om het hardst koprollen maken. Maar al gauw wordt het ook beentje lichten en zelfs stevig om de oren slaan. Vooral dat laatste wordt de gorilla-kindertjes te machtig. De een na de ander vlucht luid krijsend in de armen van „kunstmoeder" Ans, die het bekendheid te geven aan ons instituut. Daarnaast doen we steeds meer edu catief werk." Er is in „Een huis vol tegels" in Otterlo erg veel moois te zien. „Levers echt" geïllustreerd de complete tegel geschiedenis vanaf 1300 tot heden, zou men kunnen zeggen. En wie een kijkje in het museum neemt en daarbij be halve zijn ogen ook zijn oren goed open houdt, zal zich als het om tegels gaat nooit (meer) eieren voor citroe nen laten verkopen. Duidelijker ge zegd: die zal zich geen namaak voor antiek laten aansmeren. Hoe de keurcollectie van duizenden tegels dèèr in Otterlo gekomen is? Dat is een verhaal op zich. Het begon in 1950, toen de Arnhemse architect G. Feenstra op Terschelling tegen een mooie boerderij uit 1741 opliep. Het pand gold als een der mooiste huizen van het eiland en. stond op de nominatie om te worden verkocht. De wanden van die boerderij waren getooid met niet minder dan 3700 te gels. Het moest niet uitgesloten wor den geacht, dat de kopers die er „om het gewin" uit zouden slopen. Voor architect Feenstra aanleiding om de boerderij te kopen en - in samenwer king met monumentenzorg grondig te restaureren. Bij de restauratie bleek, dat er slechts tien tegels verdwenen of kapot waren. Gelukkig wel, kan men achteraf zeg gen, want dit bracht de Arnhemse architect er toe om stad en land af te reizen voor het opsporen en kopen van de vermiste tegels. Het werden er trouwens heel wat meer, want de heer Feenstra raakte volkomen aan de te gels „verslingerd." Zijn bureau verhuisde van Arnhem naar Otterlo en de als maar groeiende collectie tegels verhuisde mee. Het be scheiden bureau werd systematisch uitgebreid voor tekentafels en tegelta bleaus. En zo groeide de tegelverzame ling uit tot het leeuwedeel van de keurcollectie, die men momenteel in ,Een huis vol tegels" vindt. Een schouw vol „bijbelse" tegels. De heer Feenstra is inmiddels hoog bejaard. „Zijn" verzameling werd de fundering, waarop een in het leven geroepen stichting (waar onder meer provincie en gemeente Otterlo in deel nemen), „Een huis vol tegels" optrok. Figuurlijk uiteraard, want het huis - bescheidener van omvang dan thans - stond er al. Sedert enige jaren mag het .tegelmu seum zich verheugen in het „bezit" van een professionele conservator, di recteur, zo u wilt. Dat is de uit Surina me afkomstige heer Bolwerk. Hij kan bogen op een grondige (Leidse) scho ling en een fikse dosis museumerva ring. Echter. Surinaamse, want van tegels wist hij vrijwel niets. Nou,' dat heeft hij bepaald niet op zich laten zitten. Hij wierp zich met verbe ten ijver op 'n soort lagere, middelba re en zelfs hogere tegelstudie en weet nu dan ook vrijwel alles wat er te wpten valt over deze bijzondere volks- kunst.Bijvoorbeeld, dat de eerste tegel bakkers, die in onze contreien (Ant werpen) neerstreken, Italianen waren. Godsdiensttwisten dreven de tegelma kers hogerop. Plaatsen als Rotterdam en vooral Delft werden min of meer toonaangevend. De tegelhistorie is een uitermate boeiend verhaal. Zeker als conservator Bolwerk vertelt. En dub bel zeker als het zo levensecht geïllus treerd wordt als in „Een huis vol tegels". Dikte, hoeken, kleuren, motieven, alles speelt mee in de geschiedenis van de vaderlandse tegelkunst, die vele perio den heeft gekend. Zoals - bijvoorbeeld - een bijbelse, die in zijn glorietijd een onvoorstelbaar grote bijbelvastheid onder het volk tot gevolg had. Er worden door „Een huis vol tegels" nog steeds tegels, die in de collectie passen, aangekocht. Niet alleen antie ke, maar ook hedendaagse. En rond de collectie wordt een voortreffelijk brok documentatie gevormd. Er zijn plannen om het educatieve karakter te verrijken met een doe-het-zelf-ele ment in de vorm van een tegeloven. ik weet wel dat diezelfde dierenbescherming veel te weinig doet aan het beteugelen van de ergerlijke dierenbeulerij van het huisapen houden. Het is verschrikkelijk wat voor dieronwaardige toestan den daarbij ontstaan. Trouwens, zelfs de beste verzorging zou nog schromelijk tekortschieten want apen zijn geen huisdieren. Ook geen eenling- of-paardieren, maar groepsdieren". Op het gorilla-eiland in de Apenheul is een gorilla- groep aan het onstaan. Dieren uit Afrika, dieren uit dierentuinen en dieren uit de bonafide handel zijn bezig met sleutelen aan hun eigen groepseen- heid. Straks zal Balu niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk met kop en schouders uitsteken boven zijn volk van zeven. Dat door zijn toedoen en door dat van „tweede man" Bongo op den duur vast en zeker zal toenemen in tal... en last. Inderdaad, ook in last, want de weelderige eiland vegetatie heeft nu reeds danig te lijden onder de speel- en vooral stoeidrift van de apengroep-in- wording. Trouwens bij de ongebreidelde (slaap) nestenbouw wordt ook niet bepaald zachtzinnig met de aanwezige bouwmaterialen omgesprongen. Gorilla's kijken niet op een paar takken of stam metjes. En al is hun Apeldoornse eiland dicht bebost, het aantal bomen op twee hectaren is natuurlijk wel beperkt. De Apenheul is tot en met 30 september voor het publiek geopend van 9.3018.00 uur DRIES SCHEEPSTRA En er staat ook een even instructief als suggestief tegelboekje op stapel. Het tot dusver in de museum-activitei ten verpakte educatieve element sor teerde reeds leuke effecten. Zo bracht het een lyceumklas uit Borne ertoe om zelf aan het tegels bakken te gaan tijdens de handenarbeidlessen. Het re sultaat was zo frappant, dat conserva tor Bolwerk er graag een tentoonstel linkje van maakte. Wie en dat zijn er ook deze zomer weer duizenden en nog eens duizen den al of niet vakantie vierend in de buurt van Otterlo verzeild raakt, die moet beslist eens een kijkje in „Een huis vol tegels" gaan nemen. Het is geen somber pand met de bekende muffe museumgeur, maar een bunga lowachtig bouwsel met leuke, lichte expositiezalen, waarin tegels en tegel tableaus hun beeldverhalen vertellen. Men kan op werkdagen (behalve op maandag) van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur terecht in het tegelmuseum „It noflik ste". Op zon- en feestdagen is „Een huis vol tegels" van 14 tot 16 uur open. Als u er met 'n groep heen wilt, doet u er goed aan even te bellen. Het telefoonnummer: (08382)-519 (bij geen gehoor 626). gorilla-spelletje nauwlettend heeft gevolgd. Zowel Balu als Kim laten de gorillaatjes ongemoeid als ze eenmaal bij hun beschermvrouwe zijn aange land. De aspirant-groepsleider maakt met zijn lange, harige arm nog wel een aaibeweging in hun richting. Kort nadat het gorilla-eiland van de Apenheul begin juni ging functioneren, begon Ans van Mou rik vrijwel dagelijks zo'n „uitstapje" van een paar uur te doen met de jonge dieren. De bedoeling is dat zij aan de rest van de min of meer bij elkaar geraapte groep wennen. En omgekeerd, natuurlijk. Ans gaat daarmee in de meest letterlijke zin een stap verder dan het statische gorillahuis aan de rand van het eiland. Immers, vanuit dat grijze huis maakten de jonge dieren al eerder zelfstandig verkenningstochtjes op een klein stukje van het gorilladomein. Waarbij ze er wel voor zorgden angstvallig dicht bij de geborgenheid van hun hokken te blijven. Als grotere soortgenoten hen wat al te onbesuisd benaderden kwamen zij pijlsnel terug, waarbij zelfs de wildste achtervolging letterlijk stuk liep op een gele flap voor een gat, dat wel groot genoeg was om de jonkies door te laten, maar kolossen als Balu of Kim geen schijn van kans gaf. Met verzorgster Ans van Mourik raken de goril laatjes dus verder van huis, maar ze zijn bij haar even veilig als achter de flap. En de dieren zullen als het spel van de groteren te ruw wordt voorlopig nog wel op haar kunnen terugvallen. Totdat Apenheul-directeur Wim B. Mager de tijd rijp acht om hen hun eigen boontjes te laten doppen. Dat hij zo'n experiment vooral niet fe vroeg wil, heeft minder te maken met de hoge gorillaprijs dan met zijn dierenliefde, die duidelijk veel verder gaat dan wat in de menselijke samenleving met „apenliefde" wordt betiteld. „Voor ons hebben deze dieren een heel andere waarde dan gelds waarde" zegt de gorillabaas. En in zijn ogen valt te lezen dat hij het meent. Trouwens, het hedendaagse Apenheul-gebeuren zelf levert het bewijs. De gorilla-populatie is een kostbare zaak, die voorlopig alleen maar veel geld kost en grotendeels moet worden bekostigd met wat het al veel langer bestaande wolapenproject oplevert. Het is echter ook duidelijk niet alleen om de opbrengsten, dat apenbaas Wim Mager daar zo vertederd over doet. Hij kan honderduit vertel len over de duizend-an-één ontmoetingen kind-wol aapje die hij heeft geobserveerd. „De gorilla's zijn heel wat minder attractief, zeker voor kinderen", zegt hij. „Ze zijn er niet zelden bang voor, omdat ze falikant verkeerd zijn voorgelicht Gorilla's zijn bepaald geen moordzuchtige geweldenaars. Wel De gorilla-eilandraad bijeen met gorilla-baas Wim Mager en apenverzorgster Ans van Mourik. vriendelijke en speelse planteneters, die van een geintje houden". Wim die zijn gorilla's in hun eiland-bestaan wel haast voortdurend in het oog houdt, is niet onte vreden. Dat komt omdat de dieren er veelvuldig blijk van geven ook niet ontevreden te zijn. Ze beginnen met de dag een meer homogene groep te vormen en dat zouden ze beslist niet doen wanneer ze zich niet „happy" voelden. Waar Wim (35) en zijn broer Eric (24) voorlopig vooral op mikken? Voor de gorilla's in een wereld met steeds minder goede bio een zo „natuurlijk" mogelijke omgeving creëren, waarin de nog jonge dieren zich volgens hun normale gedragspatroon kunnen ont wikkelen en ontplooien. De apengeschiedenis kent tot dusver zo'n honderd levensvatbare gorillageboorten in gevangenschap. Negentig diertjes werden met de fles grootge bracht, in acht gevallen moesten moeder en kind worden afgezonderd en slechts in twee gevallen werden de natuurlijke omstandigheden enigszins benaderd Met het gorilla-eiland der semi-gevangenschap lijkt de Apenheul op de goede weg. Zo goed, dat de paringskansen met de dag stijgen. In welk verband Wim Mager constateert: „In ons land zijn nog nooit gorillaatjes geboren. Wij maken trou wens ook weinig kans op die nationale primeur, want onze dieren zijn nog niet aan voortplanting toe, terwijl in Wassenaar twee wijfjes op alledag lopen. De man van de Apenheul heeft geen goed woord over voor de wijze waarop veel dierentuinen apen in het algemeen en gorilla's in het bijzonder! houden. Maar in de Wassenaarse accommodatie ziet hij het wel een beetje zitten. „Als ik de huisvesting daar zou moeten kwalificeren, dan werd het: nationaal prima en internationaal een goede middenklasser". Eri Wim Mager kan het weten, want hij heeft veelal met de peetvader van de Apenheul en gorillakenner bij uitstek Chris Baris legio apenhuisvestingen gezien. Welk cijfer zijn Apenheul of liever zijn gorilla-ei land volgens dezelfde maatstaven zou moeten krij gen? Wim een beetje misprijzend: „Dezelfde maat staven, dat kan natuurlijk al niet. Voor onze opzet bestaat er gewoon geen vergelijkingsmateriaal, in de hele wereld niet" En kom in zo'n geval bij de gebroeders Mager niet met de vrije natuur in de landen van her komst aandragen. Zij zullen misprijzend reageren, dat het natuurlijk niet hun bedoeling is om in het hart van het Apeldoornse Berg en Bos een stukje donker Afrika na te bootsen. „De dieren een sociaal territorium geven, waarin zij als groep kunnen functioneren, daar gaat het om", zegt Wim. Eric vult aan: „En om de geestelijke gezondheid van het dier. Want in veel gevallen worden met name gorilla's geestelijk mishandeld. Mishandeld om ze lichamelijk te kunnen tonen. En dat heeft natuurlijk al heel weinig zin". Hoe de dierenbescherming tegenover het gorilla-ei land staat? Wim Mager vindt het maar een dwaze vraag. „Ik zou het niet weten", zegt hij, „maar

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16