Gifdood loert voor kust van Brindisi (Van onze correspondent Jonathan Steele) WASHINGTON Ze beginnen nu weer naar het Zuiden terug te trekken. Het is geen grote vloedgolf, maar een gesta dige stroom negers, waarvan de aantal len in de duizenden lopen, die tot de conclusie gekomen zijn dat het Noorden niets voor hen is. Voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis gaat de oude symboliek van de ondergrondse „weg naar de vrijheid" van het Zuiden naar het vrije Noorden verdwijnen. Tussen 1970 en 1975 zijn er 35.000 negers meer naar het Zuiden getrokken dan vandaar naar het Noorden. En het was bepaald niet zomaar senti mentaliteit die hen naar het Zuiden te rugbracht, en evenmin waren de elf sta ten van de Oude Confederatie plotseling een nieuw paradijs geworden. Wat de negers weer naar het Zuiden bracht was pure teleurstelling over de ghetto's van het Noorden. In dezelfde periode verlie ten nog eens driemaal zoveel negers het Noorden en het Midden-Westen om naar het Westen te trekken. Het is geen gemakkelijke opgave om een beeld te krijgen van de situatie van de zwarte Amerikanen 200 jaar na de Onaf hankelijkheid (en 347 jaar nadat de eer ste negerslaven in Jamestown, Virginia, aan land werden gezet - nog een jaar voordat de Pilgrim Fathers voor de kust verschenen). Er is geen gemene deler te vinden voor de complexe voorwaartse en terugwaartse bewegingen die de pogin gen van de negers hebben gekarakteri seerd om zich bij de hoofdstroom van de Amerikaanse samenleving aan te sluiten. Maar de massale migratie van het Noord en vandaan heeft .in de afgelopen jaren wel ruwweg geleid tot een soort regionale gelijkheid in behandeling van de negers over het hele land. De blanken in het Noorden kunnen zich niet meer laten voorstaan op hun grotere tolerantie en „kleurenblindheid", en de blanken in het Zuiden hoeven niet meer beschaamd hun hoofden te buigen (zoals Jimmy Carter zo duidelijk heeft aangetoond). De pro blemen waar een zwarte man of vrouw in de Verenigde Staten zich voorgesteld ziet, zijn niet duidelijk groter of kleiner in Boston (Massachusetts) dan in Bir mingham (Alabama), of in Austin (Texas) dan in Albuquerque (Nieuw Mexico), of in Charleston (South Carolina) dan in Charles Town (Massachusetts). Er is enorme vooruitgang geboekt in het doorbreken van taboes. Er is, behalve helemaal aan de top, bijna geen funktie meer in het land waarvoor negers niet „klaar" geacht worden. Het president schap van de Verenigde Staten en dat van de grootste ondernemingen staat voor negers nog niet open. Daarvoor moeten de negers nog op hun beurt wachten, samen met de Joden, Italianen, Straatbeeld in New York: een ogenschijnlijk welvarende bevolkingsgroep, maar de cijfers geven een andere indruk. De inkomens van de negers zijn verder achterop geraakt. Polen en Serven. Maar op iedere andere plaats onder de hoogste top is al wel eens een neger toegelaten met als algemene vuistregel dat waar een Pool is toegelaten ook een neger kan komen. De opperbevelhebber van de Noordame- rikaanse Luchtverdedigingscommando (NORAD), dat de beschikking heeft over een ondergronds communicatiecentrum ter grootte van een stad diep onder de Cheyenne-berg in de Colorado Rockies, is generaal Daniël „Chappue" James, de eerste neger-generaal met vier sterren in het Amerikaanse leger. En de man die de uiteindelijke beslissing nam dat de Concorde op basis van proef mocht lan den in de Verenigde Staten is de minister van verkeer onder president Ford, Wil liam T. Coleman Jr., eveneens een neger. In de verschillende vormen van wetge ving in de verschillende staten is de opmars van de negers al veel verder gegaan dan symbolische gebaren, dank zij de Wet op het Stemrecht van 1965 en de groei van de negerbevolking in de steden. Er zijn nu meer dan 130 neger- burgemeesters en meer dan 3000 gekozen negerfunctionarissen. Drie grote steden in het Noorden, het Westen en het Zuiden - Detroit, Los Angeles en Atlanta - heb ben zwarte burgemeesters. En twee sta ten - Colorado en Califorrfië - hebben zwarte plaarsvervangend gouverneurs. De negers krijgen ook steeds meer van hun jonge mensen binnen op scholen en universiteiten. In 1974 bevond zich 18 procent van de leeftijdsgroep tussen 18 en 24 op de universiteit, wat overigens nog altijd lager is dan het percentage blanken, dat op 25 ligt. Er gaan zo lang zamerhand ook steeds meer negers in de voorsteden wonen. Terwijl de negerbe volking van de binnensteden tussen 1970 en 1974 met 6,7 procent toenam, steeg het aantal negers in de voorsteden met 19,5 procent tot iets boven de 4 miljoen. Maar als je dan gaat kijken naar de kwestie van de werkgelegenheid en de inkomens, dan zijn de beelden van de afgelopen paar jaar niet zo gunstig. Het gemiddelde inkomen van negergezinnen, dat was gestegen tot 61,3 procent van het gemiddelde inkomen van blanke gezin- in 1970 viel in 1974 weer terug naar 58,5 procent. De werkloosheid onder de negers was 13,7 procent tegen 7,6 procent onder de blanke bevolking. De recessie heeft de negergezinnen het hardst getrof fen en het verbreken van duizenden rela ties veroorzaakt, zoals ook de vorige re cessies steeds gedaan hebben. Begin vo rig jaar waren van slechts 61 procent van alle negergezinnen beide ouders aanwe zig tegen 68 procent in 1970. Het enige sprankje hoop was dat de jonge nege rechtparen onder de 35 tenminste in de buurt lagen van de overeenkomende groep blanken. Hun gemiddelde inkomen beliep 88 procent van dat van vergelijk bare gezinnen over het hele land, en zelfs 93 procent voor de gebieden buiten het Zuiden. De twintig jaar sinds de dag dat Orval Faubus de federale troepen trotseerde in Little Rock hebben meer bereikt voor de zwarte Amerikanen dan de 180 jaar die daaraan voorafgingen. De sfeer is veran derd. De spanning aan de oppervlakte is geweken. Het is rustig in het Zuiden. Er staan jonge aantrekkelijke middenklasse negers achter de loketten van de lucht vaartmaatschappijen en verzekeringsbe drijven. Zij maken deel uit van de cam pagnestaven van presidentskandidaten. Er zijn zelfs een paar neger-journalisten die zowaar over „niet-zwarte" aangele genheden schrijven. Maar het toegangs bewijs tot de geborgenheid van de mid denklasse wordt nog steeds slechts op individuele basis verstrekt Als bevol kingsgroep zijn de zwarte Amerikanen nog niet over de moeilijkheden heen. (Copyright The Guardian) BARI Voor de Zuiditaliaanse kust, ter hoogte van het blin kend-witte Brindisi, liggen bijna duizend vaten met een dodelijk gif, op een diepte van bijna hon derd meter. Het is de lading van een Joegoslavisch vrachtschip dat na een aanvaring precies twee jaar geleden (juli 1974) zonk. De inhoud van de vaten zou volgens berekeningen zestig miljoen mensen kunnen doden, meer dan de totale bevolking van Italië. Twee druppels van het gif - dat als het ware door de huid heenbrandt - zijn voor een mens dodelijk. Als het gif vrijkomt zal dat ten koste gaan van menselijk, dierlijk en plantaardig leven in vrijwel het gehele Middellandse Zee-bek ken. In een race tegen de klok probe ren Italiaanse en Joegoslavische autoriteiten de waterdichte me thode te vinden om de dodelijke vaten te bergen. Voor het te laat Volgens paniekberichten uit Duitsland hadden de eerste vaten al vorige zoraer moeten doorroes ten. Dat is niet gebeurd. „We hebben nog een paar jaar", zeg gen de Italiaanse autoriteiten. Ze gaan daarbij af op de garanties van de Engelse fabriek die de vaten geleverd heeft. Maar dat blijft een onzekere garantie. De vaten liggen in een sterke stro ming, bovendien in een erkend aardbevingsgebied en dat zijn twee faktoren die wellicht niet in de fabrieksgarantie begrepen Met vriendelijke openhartigheid worden op het Italiaanse ministe rie van koopvaardij in Rome de feiten nog eens op een rijtje ge zet: Op 14 juli 1974 ramden twee vrachtvaarders elkaar op een drukbevaren punt in de zuidelijke Adriatische Zee, ongeveer ter hoogte van Brindisi. Het waren een Panamese bana- nenboot en de Joegoslavische vrachtvaarder „Cavtat", die met een lading op weg was van Enge land naar een Joegoslavische raf finaderij. De Joegoslaaf zonk snel. De onthutste kapitein deed aanvankelijk vaag over zijn la ding. „Chemicaliën", zei hij. Later bleek die lading te bestaan uit bijna duizend Vaten gevuld met lood-tetra-ethyl, een loodverbin- ding die als anti-klopmiddel ge bruikt wordt bij de produktie van benzine. Paniek sloegen groot alarm, de plaats van de aanvaring werd tot verbo den gebied verklaard en tot de dag van vandaag mijden de plaat selijke vissers het gebied angst vallig. „Het is onmiskenbaar zwaar ver gif. Levensgevaarlijk voor alles en iedereen. Als een vat zou open barsten zakt het gif in theorie wel naar de bodem, omdat het zwaar der is dan water, maar er bestaat het reële gevaar dat het weer omhoog gebracht wordt door de vissen, door de planten en de sterke stroming ter plaatse", al dus een woordvoerder van het koopvaardij-ministerie. Tot op regeringsniveau is men toen begonnen met de voorberei dingen voor de bergingsoperatie, „waarbij we ons niet hebben af gevraagd of dat alleen onze taak was. Het betrof uiteindelijk een Joegoslavisch schip, op weg van Engeland naar Joegoslavië, dat dicht onder onze kust zonk", al dus de Italianen, die zich hoogst gegriefd voelen door de stroom van kritiek, vooral uit de Bonds republiek. Duitse kranten, week bladen en gespecialiseerde water sporttijdschriften hebben bij her haling felle kritiek geoefend op het uitblijven van afdoende maat regelen. „Een soort hetze, gevoerd met informaties uit de tweede hand, helemaal gericht op het toeristi sche aspect", zo meent men in Italië. „Geen mens die de moeite heeft genomen hier ter plaatse eens informaties te komen vra gen." Zeer riskant De Italianen begonnen met een gespecialiseerde Joegoslavische bergingsfirma in te schakelen, Brodospas uit Split De Joegosla- ven, die over zeer moderne appa ratuur beschikken, doken tot hon- De vissersstadjes van Zuid- Italië zien hun bestaan be dreigd door het gif in zee. derd meter diep, inspecteerden de zaak uitvoerig en bedankten ver der voor de eer. Ze konden de operatie niet voor honderd pro cent garanderen, evenmin als de veiligheid voor de bergers. De stroming in dit zeer nauwe deel van de Adriatische Zee is enorm. Onder water-tv-beelden gaven zelfs de indruk dat het gezonken schip vooruit ging. Nadien zijn de Italianen in con tact getreden met ander bergings bedrijven in de gehele wereld. Het ministerie van gezondheid, dat ook in de affaire betrokken is, laat regelmatig inspecties uit voeren. ,JDe laatste stand van za ken is dat alle vaten nog aanwe zig zijn en nog gesloten," aldus een woordvoerder van het minis terie van koopvaardij. De Duitsers schreeuwen moord en brand over de gifboom die elk moment kan exploderen. Zij be schuldigen de Italianen en Joego- slaven van nietsnutterij. Volgens berekeningen van Hamburgse deskundigen kunnen de vaten el ke dag barsten. Ze zijn van een blik-legering die in Duitsland al sinds lang niet meer voor dit doel gebruikt wordt, omdat men er staalvaten voor gebruikt. De Duitsers beschuldigen de Ita lianen van een schandalige toeris ten-politiek. „Er wordt niet over gepraat om de stroom toeristen veilig te stellen, net als indertijd met de cholera-epidemie", aldus Duitse bladen. Die zuidelijke Adriatische kust wordt voornamelijk door Duit sers bezocht, die overigens de we gen in dat gebied onnodig onvei lig maken vanwege de grote snel heden die veel Duitse gasten zich menen te kunnen veroorloven. De Italianen willen - in overleg met de Joegoslaven - pas gaan bergen als de hele operatie volle dig gegarandeerd is. Niet eerder, al lijkt het op die manier een soort Russische roulette, omdat de vaten voor die tijd kunnen barsten. Er wordt zelfs overwogen om De fraaie rotskust van Ita- lië's hiel. Maar in zee loert de dood. schip en lading samen in te kap selen in tonnen en tonnen cement, hetgeen echter in een aardbe vingsgebied en honderd meter on der de zeespiegel ook geen slui tende oplossing lijkt. De Adriatische Zee blijft intussen schoon, diepblauw en geheimzin nig groen de toeristen vermaken. Hoevelen ook zullen weten dat er vlakbij hen op de zeebodem een ingeblikte dood loert? FRANS WIJNANDS

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14