L Joop Zoetemelk werd het slachtoffer van tactiek ploegleiding MOTORRIJDER OVERLEDEN Fraaie zege Hans Böhm Joop is bang voor zichzelf Routine redde het niet tegen jong talent Staatssecretaris mengt zich in subsidie-aanvrage ZATERDAG 17 JULI 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 10 ZAT1 ometer Bjv meter Met Jean Nelissen indeTour ,,Ik mocht Poulidor niet in gevaar brengen Ct'mde*M» fat CïUMJ 18JULI.22eETAPPE. 97km PUY-DE DOME Zolang Joop Zoetemelk aan de zijde van Raymond Poulidor blijft fiet sen, zal hij nimmer de Tour de France winnen. In de GAN- Mercier-ploeg geeft men aan de klassering van de oude „Pou- pou" de hoogste prioriteit, al het andere is van ondergeschikt belang. Het is daarom voor Joop de hoogste tijd, dat hij zich zo snel mogelijk van Pouli dor distantieert en een ploeg aan zijn zijde krijgt, die uitslui tend en tot in de finesses is ingesteld op zijn eindzege. Want dat Zoetemelk in de ko mende jaren Tourwinnaar kan worden, heeft hij gisteren op de Puy de Dome nog eens bewezen. Op deze 1400 m hoge rots, die bij Clermont-Ferrand plotse ling uit een vlak landschap op rijst, won Joop als eerste Neder lander in de geschiedenis in één Tour de France zijn derde etap pe. Een kilometer onder de top ging hij weg van Lucien van Impe. Die was onweerstaan baar. Van Impe vertelde later: „Ik kon hem echt niet houden, hij was vandaag de beste." Zwakte Gedurende de gehele klim had Van Impe. die een keer zelf demarreerde maar snel terug- moest, tekenen van zwakte ver toond. En wat deed Zoetemelk? Hij bleef zitten en wachtte tot dat de laatste kilometer aan brak, alvorens zijn concurren ten los te gooien. Waarom? „Ik mocht de positie van Poulidor niet in gevaar brengen," vertel de Joop. Die ochtend, gisteren dus, hadden vrijwel alle Franse Gerben Karstens houdt zijn naam van grappenmaker hoog. Dit keer voerde hij de hoogste toon tijdens een zangwedstrijdje kranten weer volgestaan met verhalen over de heroische Pou lidor, die op 40-jarige leeftijd schrikken. De Franse radiosta tions en ook de televisie deden dapper mee. Bij gebrek aan im mers een kandidaat om de ron de te winnen, hadden ze zich maar weer eens op de legendari sche „Poupou" gestort. Commercie En daar wielrennen bijkans vergeven is van commercie, had GAN-Mercier er het groot ste belang bij, dat de in Fran krijk razend populaire Poulidor inderdaad op de Puy, Raymond Delisle van diens derde plaats zou verdringen. Daarom reed Zoetemelk de laat ste vier kilometer in een strak tempo naar boven, zonder dat hij een tussensprint plaatste. Want het is bekend, dat de oude „Poupou" erg lang kan mee gaan aan een wiel. Wat door de ploeg GAN gepland was, ge beurde ook. Delisle moest het wiel van Zoetemelk eerder losla ten dan Poulidor en daardoor won deze 30 seconden in het klassement, waardoor hij nu de derde plaats deelt met Delisle. Uit sportief oogpunt van geen enkel belang, want beide Fran sen hebben in het algemeen klassement een achterstand van 12 minuten. Het enige slachtof fer van dit overdreven gedoe rond een 40-jarige is Joop Zoe temelk. Hij mocht niet weggaan op de Puy om te proberen in de laatste twee dagen Van Impe alsnog op de knieën te krijgen. Van kilometer tot kilometer PUY DE DOME In Tulle startten 87 renners voor de twintigste etappe van 220 kilometer naar de top van de Puy de Dome bl| Clermont-Fer- 5 km Doorkomst op de Cote de Naves, vierde categorie 1 Bellini, 2 Zoetemelk, 3 Conati. 4 Karstens. 5 Van Impe. 28 km Bouloux wint sprint voor sprintklassement voor Delepine, La- louette. Smet en Mintkewicz. 73 km Doorkomst op de Cote de Barsanges, vierde categorie: 1 Bellini, 2 Lopez-Carril. 3 Osler. 103 km Demarrage van Beon wordt beantwoord door Sibille, Martos en Karstens. 105 km Kopgroep heeft 40 seconden voorsprong. 106 km Hezard en Talbourdet achter halen vier leiders. 108 km Alles loopt samen Sibille demarreert, waarna er een grote kop groep komt met o.a. Pronk. 120 km Kopgroep ingelopen 151 km Martinez-Heredia, Caverzasi, Seznec. Beon en Arbes gaan er van- 155 km Kopgroep ingelopen 187 km Demarrage van Labourdetto. 208 km Maximale voorsprong van Labourdette van 1.25. 212 km Labourdette ingelopen, de marrage van Martinez. 217 km Onder impuls van Zoetemelk ontstaat kopgroep met Zoetemelk, Van Impe, Galdos, Poulidor, Delisle en Riccomi. Martinez wordt ingelo- 218 km Delisle en Riccomi moeten afhaken. 219 km Poulidor en Galdos moeten 220 km Demarrage van Zoetemelk, die etappe wint met 13 seconden voor sprong op Lucien van Impe. Pronk verliest witte trui aan Martinez-Here dia. Alle Nederlanders komen op tijd binnen. Pronk boete PUY DE DÓME Bert Pronk kreeg in de twintigste etappe een tijdstraf van dertig secon den opgelegd plus een boete van 30 francs (achttien gulden) omdat hij zich had laten du- rd ui •hand door lelijk or hel In de laatste kilometer reed Zoetemelk zich los van Van Impe. Zijn overwinning was zijn derde etappezege VISIE EX-VEDETTE AB GELDERMANS Uitslag' ;en ll teint waarschijnlijk de beste Frans- de Puy een gevecht leveren met man in de Tour zal gaan wor- Delisle, maar ach, daar zal Pou- den. Hij moest daarvoor wel op lidor niet voor hoeven terug te Compli [ex PUY DE DOME De Tour de France heeft weer een dode geëist. De motorrijder van de Franse televisie, Pierre Hac- quard (56) die na de aankomst in Bordeaux in botsing kwam met een auto. is gisterochtend om tien minuten voor elf aan zijn verwondingen bezweken. Pierre Hacquard was de man die vanaf de eerste dag in 1962 dat de Franse televisie beelden met een rijdende camera uit zond, het vaak levensgevaarlij ke karwei opknapte door de motor te rijden waarop de ca meraman zat. Vooral in de afdalingen moest hij dikwijls halsbrekende toeren uithalen om bij de renners te blijven, die met snelheden van 70 a 80 km. per uur naar bene den suizen. Pierre Hacquard deed dit stuntwerk 15 jaar lang en perfect. Hij was zelf immers in 1939 een bekend wielrenner geweest, die geselecteerd werd voor de Franse nationale ploeg in de Tour. Hij kende dus het vak, maar de oorlog brak zijn carrière als wielrenner en daar om verkoos Hacquard na de oorlog terug te keren in de ron de als „motard". Hacquard volgde de Tour de France 25 keer en werd tenslot te een van de belangrijkste men sen in de Tour, de man die sinds 1962 het mede mogelijk maakte dat miljoenen mensen in de huiskamers voor de televisie ge zeten de renners zelfs in de afdalingen van nabij zouden kunnen volgen. Hij was bezeten van zijn vak, waarin hij grote faam genoot. Een onvoorzichti ge manouvre van een automobi list kostte hem het leven. Al eerder in deze ronde Week dat in de GAN-Mercierploeg Poulidor beter beschermd wordt dan Zoetemelk. In de Alpen bleef op een dag Pouli dor achter. Hij kon het tempo van de kopgroep niet volgen. En waar reed ploegleider Louis Caput met zijn auto, waarop al het reservemateriaal gemon teerd is? Achter Pdulidor. Als Zoetemelk op dat moment een lekke band had gekregen, zou hij minstens een minuut verlo ren hebben. Het is daarom van het grootste belang dat als Zoe temelk na Jan Jansen Neder lands tweede Tourwinnaar wil worden, hij zich zo snel moge lijk bevrijdt van dat Poulidor- komplex, dat hem omringt. BEVERWIJK Hoewel de drukte in zijn sportzaak verhindert, dat hij elke dag de ontwikkelingen in de Tour de Fran ce op zijn gemak kan volgen, blijft Ab Geldermans vanuit Beverwijk toch nauw betrok ken bij „La gran de bouclé". De man, die jaren lang lof oogstte als meesterknecht van Jacques An- quetil en als beste prestatie in zeven ronden van Fran krijk een vijfde plaats in het eind klassement be haalde. heeft gro te bewondering voor Zoetemelk. „Het is een cou reur van grote klasse. zonder meer", aldus Gel dermans, die ech ter ook haarfijn de zwakke zijden van Zoetemelk weet aan te tip pen. „Wat Joop gisteren uithaalde op de Puy de Do- me is groots, maar toch: een renner met zijn capacitei ten had meer kun nen behalen. Hij wacht te veel af. In een mum van tijd rijdt hij Lu cien van Impe los. Waarom probeert hij dat niet 20 km eerder? Dan im mers bestaat er nog een kleine kans dat die vier minuten achter stand weggewerkt worden. Maar het antwoord op die vraag is eenvou dig: Joop is bang voor zichzelf. Hij gaat pas, als hij heel erg zeker is van een triomf. In een etappewed strijd zal hij geen lange solo riske ren. Hij is steeds weer bang dat hij een ontzettende klap zal krijgen, vroeg of laat. Daarom: mocht Joop ooit de tour winnen, dan zal het een kwestie van seconden zijn. zoals de zege van Jan Jansen. Joop Zoetemelk is nu eenmaal niet het explosieve type- Ocana, dat alles of niets speelt. Zoetemelk noteerde over de 220 kilomet van Tulle naar de Puy de Dome een tijd v, zes uur. 52 minuten en 52 seconden. Hij h: een voorsprong van 12 seconden op de Be Van Impe, die als tweede eindigde. De uitslag van de 20e etappe is: 1 Zoete melk (Ned. Caput) 220 km. in 6.52,52, 2. Van Impe (Bel. Guimard) 6.53,04, 3 Galdos (Spa. Velez) 6.53.17, 4. Poulidor (Fra. Caput) 6.53.24. 5. Riccomi (Ita. Chiappano) 6.53,34, 6. Delisle (Fra. De Muer) 6.53,54, 7. Martin (Fra. Guimard) 6.54.08. 8. Martos (Spa. Velez) b.54,14, 9. Martinez (Era. Angiaae) 6.54,35, 10. Lopez-Carrill (Spa. Velez) 6.54.40. 11 Seznec (Fra. Caput) 6 54,50,12. Pollentier (Bel, Dries- sens) 6.55,06, 13. Bertoglio (Ita. Fontana) 6.55,10, 14 Bellini (Ita. Cnbiori) 6.55,37. 15. Meslet (Fra. Guimard) 6.55,40, 16. Julien (Fi Anglade) 6.55,56, 17. Maertens (Bel. Drii sens) 6.56,00, 18. Martinez-Heredia (Spa. Ve lez) 6.56,07. 19. Martins (Por. Velez) 6.56,25, 20. De Witte (Bel. Cribiori) 6.56,31. 40. Kar- telnl stens (Ned. Post) 6.59,25, 45. Pronk (Ned. I Post) 6.59,49. 55. Raas (Ned. Post) 7.00.32, 83. I Vianen (Ned Caput) 7.05.03. 87. Van dec I Hoek (Ned. Post) 7.06.00. Algemeen klassement: 1. Van Impe Guimard) 109.59,24, 2. Zoetemelk (Ned. Cal put) op 4.21, 3. Poulidor (Fra. Caput) e Delisle (Fra. De Muer) op 12.15, 5. Riccon (Ita. Chiappano) op 12.27, 6. Galdos (Spa. I Velez) op 14.33. 7. Pollentier (BeL Dr1 op 15.05, 8. Maertens (Bel. Driess> 16.24, 9. Bertoglio (Ita, Fontana) op 16.30, 10. Lopez-Carrill (Spa. Velez) op 19.17, 11. Pesar- rodona (Spa. Velez) op 21.09, 12. Martins (Por. Velez) op 21.28, 13. Pamzz* (Ita. Chiai pano) op 21.47, 14. Ocana (Spa. Saura) o. 24.30. 15. Bellini (Ita. Cribiori) op 24.56. 16. Martin (Fra. Guimard) op 25.04. 17. Torres (Spa Saura) op 32.18, 19. De Witte (Bel. Cribiori) op 33.52, 19. Julien (Fra. Anglade) op 35.36, 20. Bouloux (Fra. Lapebie) op 39.38, 26. Pronk (Ned. Post) op 47.31, 76. Vianen (Ned. Caput) op 2.19.44, 83. Karstens (Ned. Post) op 2.31.06, 84 Raas (Ned. Post) op 2.37.39. 87. en laatste Van den Hoek (Ned. Post) op 3.09.32. Ploegenklassement 20e etappe: 1. Caput (Zoetemelk, Poulidor, Seznec) 20.41.06, 2. Ve lez 20.42.11, 3. Guimard 20.42.52, 4. AngJade 20.47.37, 5. Chiappano 20.47.38, 6. De Muer 20.50.42, 11. Post 20.59.46. Algemeen ploegenklassement: 1. Velez 330 uur. 56 minuten en 16 seconden. 2 Caput op 9.44, 3. Chiappano op 27.21, 4. De Muer op 29.52, 5. Guimard op 39.40. 6. Saura op 50 47. 13. Post op 3.08.35. Bergklassement: 1 Van Impe (Bel, Guimard) 169 punten, 2. Bellini (Ita, Cribion) 165 pnt., 3. Joop Zoetemelk (Ned. Caput) 119 pnt.. 4. Galdos (Spa. Velez) 85 pnt., 5 Poulidor (Fra j im Voetbal transfers binnen EG gelijk Santana mo BRUSSEL Het Eu ropese hof van justitie heeft gisteren in Brus sel in principe beslo ten, dat voetbaltrans fers binnen de Europe se Gemeenschap (EG) mogelijk moeten wor den. Dat zou beteke nen dat de landen van de EG hun grenzen niet gesloten mogen houden voor voetbal lers uit de andere lid staten. Het gaat in dit geval speciaal om Ita lië, dat zijn grenzen nog altijd gesloten houdt. De zaak is gaan rollen naar aanleiding van advertenties', die de heer Mantero, voorzit ter van de Italiaanse vereniging Rovigo, heeft geplaatst in en kele Belgische kran- ten. Het Europese hof van justitie is van mening, dat de reglementen van de Italiaanse voet balbond, inzake het verbod voor beroeps- en semi-beroepsvoet- ballers uit te komen in Italiaanse clubs, in strijd zijn met het ver drag van Rome, waar in de vrije Overgang van arbeiders binnen de landen van de EG is geregeld. De Spanjaard Santana verlaat met gebogen hoofd het veld, nadat hij in zijn achttien jaar jongere landgenoot Gimenez zijn meerdere moest erkennen HILVERSUM De meester is ge vloerd. In één van de kwartfinales van de internationale tenniskam pioenschappen van Nederland in Hilversum ging gisteren de Spaan se miljonair Manuel Santana, in middels 38 jaar, ten onder tegen zijn 18 jaar jongere landgenoot An gel Gimenez. Het werd 75, 6—2 en daarmee verloor het Melkhuisje opnieuw een attractie na de snelle uitschakeling van de Pool Fibak. Gimenez ontmoet nu in de halve finales de Argentijn Cano, die gis teren in een andere kwartfinale partij de Brit Robin Drysdale ver sloeg. De Spanjaarden Santana en Gime nez bestreden elkaar met veel hoge topspinballen langs de lijnen. De toeschouwers in het drukkend war me Hilversum twee regenbuitjes konden ook geen verfrissing bren gen waren getuige van enkele spectaculaire rallies. Santana kon het met zijn routine en raffinement niet bolwerken tegen het talent uit Barcelona, dat toch te snel bleek te zijn en de oude grootmeester vele keren eenvoudig passeerde. In de eerste set kon Santana een achter stand van 5—2 nog inlopen. Maar Geminez greep toch de set met 7—5. Daarna is Santana eigenlijk niet meer in zijn spel gekomen. Na afloop verldaarde hij: „Gimenez was sterker dan ik". Het einde kwam voor Santana, die wellicht volgend jaar weer naar het Melk huisje komt, op een wat onplezieri ge wijze. Op setpoint gaf de scheidsrechter een volgens beide spelers uitgeslagen bal van Gime- De 23-jarige Robin Drysdale kwam precisie en snelheid tekort tegen de foutloos spelende Argentijn Riear- do Cano. De als zesde geplaatste Cano kon in de eerste set pas na 5—5 doordrukken, nadat de jeugd kampioen van Engeland 1975 nog een voorsprong van 3—1 had geno men. De tweede set was snel ten einde. De kleine Cano bij iedere service springt hij op om de bal maar zo hoog mogelijk te raken speelde een dergelijke partij en hoefde zich weinig in te spannen, omdat de backhand van de num mer tien van Engeland het volledig liet afweten. De Brit bleef boven dien te veel op de achterlijn spelen. En als hij naar het net kwam, had Cano telkens een antwoord klaar. De Argentijn won met 7—5, 6—3. De uitslagen van de halve finales herendubbelspel zijn: Fibak (Pol)/Taroczy (Hon)—Bat- trick (Gbr)/Moore (ZAF) 64. 3—6, 6—2. Cano (arg.)/Prajoux (Chi)—He witt (ZAf)/Kronk (Aus) 62, 6—2. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT De toekomst van MW is sinds gisteren meer onzeker dan ooit. De fraaie vooruitzichten van een zeer forse gemeentelijke subsidie werden verstoord door de inmenging van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken W. Polak, een unicum bij subsidie-aanvragen. De staatssecretaris attendeerde Gedeputeer de Staten die de gemeentelijke goedkeuring moet bekrachtigen op de „zorgelijke begro- tirigspositie" van Maastricht. Polak vroeg G.S. ook hem op de hoogte te houden van het goedkeuringsbeleid. Een maatregel die beschouwd moet worden als een waarschu wende vinger die zeer goed de afkeuring van de gemeentelijke aanvrage van Maastricht kan inhouden. Wat dan zeer waarschijnlijk het einde van de prof periode van MW zal betekenen. De inmenging van staatssecreta ris Polak bewijst ook dat het bij de waar schuwing die premier Den Uyl onlangs ten opzichte van het betaalde voetbal deed. niet alleen bij woorden is gebleven. WILLEM u \ls het aan B. en W. van Tilburg ligt, verdwijnt het betaalde voetbal uit deze Brabantse stad. Indien de gemeenteraad accoord gaat met het voorstel van B. en W. krijgt eerste divisie vereniging Willem II geen cent gemeentesubsidie meer. Het voorstel wordt op 2 augustus door de ge meenteraad behandeld. Willem II, (volgende maand bestaat de ver eniging 80 jaar) is zelf oorzaak van de nu ontstane situatie. Het gemeentebestuur stel de enige tijd geleden drie voorwaarden voor mogelijke subsidieverlening aan Willem II, De bestuursleden moesten van hun vorde ring op de club afzien, het bestuur zou ziet demissionair moeten stellen en de licentie betaald voetbal moest bij de gemeente inge leverd worden. Alleen aan de eerste voorwaarde werd dooi de Tilburgers voldaan. Aanleiding voor B en W. de gemeenteraad voor te stellen het uitvoerig accountantsonderzoek ten behoevt van de sanering niet verder af te ronder en niet in te stemmen met het door Willem II ingediende beleidsplan Betaald Voetbal Tilburg. Alhoewel Willem II heeft aangekondigd het komend seizoen in ieder geval nog te spelen, zal het bestaan onmogelijk nog lang te rekken zijn. De vereniging heeft een schul denlast van 1,2 miljoen gulden, en een jaar lijks exploitatietekort van minimaal 150.001 gulden. AMSTERDAM Drie zeges van met zwart opererende spe lers, dat was het meest opmer kelijke uit de negende ronde van het IBM-toernooi. Het van zelfsprekende overwicht van wit werd door Ligterink, Böhm en Langeweg ongedaan ge maakt. Het werd gisteren een positieve score, voor de Nederlanders, want alleen Donner en Ree moesten het punt afstaan aan respectievelijk Böhm en Velimi- rovic. Dat Ree verloor, was een ongelukkige zaak, omdat het duidelijk remise stond. Behalve Velimirovic haalde ook SAX als witspeler een - overigens prach tige - zege op Miles. Na negen ronden zijn vooral de scores van Ivkov en Gipslis op vallend: negen remises. Ivkov is daar wel tevreden mee. Gipslis, voor de eerste keer in een West europees toptoernooi, probeert het in elk duel opnieuw, maar laat steeds weer de kansen glip pen. De uitslagen: Kurajica (Joe) Kortsjnoj (Rus) afgebroken: Olafsson (IJsl)—Langeweg (Ned) 0-1; Gipslis (Rus)—Sigurjonsson (IJsl) 1/2-1/2; Ivkov (Joe)Fara- go (Hon) 1/2-1/2; Velimirovic (Joe)Ree (Ned) 1-0; Sax (Ho- n)—Miles (Gbr) 1-0; Donner (Ne- d)Böhm (Ned) 0-1; Szabo (Ho- n)—Ligterink (Ned) 0-1. Stand na de negende ronde: 1. Kortsjnoj 5 1/2 1 afg.); 2. Farago, Miles 5 1/2; 4. Szabo, Böhm 5; 6. Sigurjonsson, Gip slis, Ivkov, Velimirovic, Ligte rink, Sax 4 1/2; 12. Kurajica 4 1); 13. Ree, Olafsson 4; 15. Donner 3; 16. Langeweg 2 1/2. Sportwereld SOFIA In de strijd om de Galeabeker heeft het Neder landse tennisteam gisteren me! 3-2 verloren van Hongarije. VERASENE Jan van Katwijk is gisteren tweede geworden m een wielerwedstrijd voor profs in Vrasene (België). Frans van Looy (België) zegevierde in 3.4' over de 150 kilometer. Schoonspringen UTRECHT Tijdens de Neder landse zwemkampioenschappen voor de jeugd zijn op de zeven de en de laatste dag in Utrecht ook de finales schoonspringen voor heren (een meterplank) en dames (drie meterplank) gehou den. Hans Feis (Joop Stotijn) en Jose de Frel (De Morgenstond' werden de Nederlandse kam pioenen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10