^actie Israël nu wel goed PvdA-voorzitster keurt Bejaarden willen sneller pensioen Droogte: glazige aardappels, kleine graankorrels en minder melk Portugese beëdigd Interessante klus wacht Nederland in Saoedi-Arabië Gekozen president Verlate „executie van voormalig SS-commandant N^een uitspraak I' eiligheidsraad >ver actie Israël was de enige mogelijkheid99 Koopkracht havenbedrijf behouden HYPOTHEKEN Denkt u aan een eigen huis? Geld behoeft geen struikelblok te zijn. Een hypotheek van IpiSllïn [^f~\Leicise Spaarbank maakt 't u mogelljf^njJis óók voor u een hypotheek, aangepast aan 'AGINA 9 LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JULI 1976 JLIP luim 75 niljard voor Amerikaanse lefensie ASHINGTON President ird heeft gisteren een wet ge kend die voorziet in ruim 75 lljard gulden voor de aan- lop van wapens en de ontwik- ling van nieuwe wapens. I Amerikaanse president ;rkte op dat het Congres niet koord was gegaan met fond- ji die nodig zijn voor de bouw n een nieuwe kernkruiser en »r fregatten, waarmee 4 mil- [d gulden gemoeid zou zijn, ch met 2 miljoen gulden voor t onderzoek naar nieuwe be- ipeningsprogramma's. Hij zal t Congres daarom opnieuw agen omdat hij deze program i's onontbeerlijk acht voor de Vo^Parkeerbon toe-slag ROTTERDAM (ANP) Een 17-jarige bode op het toófdbureau van politie in Rotterdam heeft gisteren een flinke kaakslag gekre gen van de 36-jarige Maas stadbewoner HJ., die net ïijn boete voor onrechtma tig parkeren had betaald. De man had zich hierover opgewonden, dat hij bij iet verlaten van het bureau de nietsvermoedende bode een slag met zijn vuist gaf. "■■■"De man is door de politie 1y ingerekend. llUUjieuwe president i Uruguay )NTEVIDEO Aparicio ndez is gisteravond door de tionale raad van Uruguay tot ïsident gekozen. De 71-jarige ndez is jurist en lid van de iservatieve blancos-partij, raad, een in 1973 in de plaats het parlement gekomen or- n van burgers en militairen, l de opdracht gekregen een Qrolger aan te wijzen voor in- m-president Alberto Demi- Deze nam tijdelijk de ictie van staatshoofd waar lat de strijdkrachten vorige jand Juan Maria Bordaber ongen deze post neer te leg- i omdat hij zich verzette te- i hun plannen de traditionele ftijen in de toekomst weer l rol in het politieke leven te in vervullen. AMSTERDAM (ANP) - Het in- rijpen van het Israëlische le- jtuk er op het vliegveld Entebbe in 9 leganda was de enige moge- ijkheid die uitzicht bood op de evrijding van de gijzelaars. stuk (it is volgens PvdA-voorzitster van den Heuvel vast komen I staan. „Uit de nu beschik- lar gekomen informatie over t gang van zaken in de gijze lingszaak en de rol die de Oe- mdese regering met name het staatshoofd Idi Amin heeft gespeeld". De voorzitster van de PvdA vindt dat „de houding van de Oegandese regering ieder rechtsgevoel tart. Een duidelijk voorbeeld daarvan is de opstel ling tegenover de verwanten van mevrouw Dora Bloch, over wier lot ondanks alle verzoeken tot nu toe niets officieels is be kend gemaakt", aldus een ver klaring van de PvdA. Mevrouw van den Heuvel heeft gisteren een onderhoud gehad met een delegatie van ongeruste PvdA-ers. Aanleiding waren, al dus een lid van de ongeruste' delegatie, „de gevoelens van wrevel", die de eerste reactie van de voorzitster op de Israëli sche bevrijdingsactie in Oegan da binnen de partij hebben ge wekt". De delegatie bestond uit dr. H. J. van Eek, prof. dr. L. de Jong, W. Polak Emz, mr. Th. van Raalte en dr. B. Sajet. Mevr. Van den Heuvel had in eerste instantie de Israëlische actie als „ontoelaatbaar" afge schilderd. „Hier zijn grenzen overschreden, dit gaat te ver", zo had zij gezegd. Zij was het in eerste instantie ook niet eens geweest met de kritiek op de reactie van minis ter Van der Stoel. De kritici van de minister van Buitenlandse Zaken vonden, dat hij onvol doende enthousiast op het suc ces van de Israëlische actie had gereageerd. Rotterdam (ANP) „Voor Neder landse werknemers, die de moed hebben om daar heen te gaan ligt er in Saoedi-Arabië een hele interes sante klus te wachten". Dit zei mi nister Lubbers (Economische zaken) gisteravond bij terugkeer van een driedaags „hoffelijkheidsbezoek" Concrete resultaten heeft het bezoek niet opgeleverd, maar dat was vol gens Lubbers, die vergezeld was van zeven mensen uit het bedrijfsleven ook niet het uitgangspunt Het ging erom, aldus de minister, om de toe komstige mogelijkheden voor Neder landse ondernemingen in Saoedi- Arabië te bekijken. De regering van deze rijkste onder OPEC-staten heeft de bedoeling om alle inkom sten uit de ruwe olie in eigen land te investeren. Binnen vijf tien jaar wil men het land op een behoorlijk welvaartspeil hebben gebracht. Voor Nederland, dat nu al voor 5 6 miljard gulden werk heeft (voorna melijk huizen- en havenbouw) in Saoedi-Arabië, zouden er nog steeds grote mogelijkheden zijn op het ge bied van de aannemerij en de zware kapitaalgoederen. „We hebben een goede naam bij de Saoedi's en die kans moeten we benutten, aldus Lubbers. Volgens de bewindsman is er geen kans dat Soedi-Arabië be langrijke investeringen zal doen in Nederland, zoals wel eens is be weerd. De regering in Riaad zal al leen bereid zijn om een gedeelte van de petro-dollars waar zij tijdelijk in eigen land geen bestemming voor heeft, voor korte tijd onder te bren gen bij buitenlandse banken. De beëdigde president van Portugal, generaal Antonio Ramalho Eanes. dankt buiten het parlementsgebouw duizenden die waren gekomen om hem toe te juichen. LISSABON (DPA) - De 41-jarige gene raal Antonio Ramalho Eanes is gisteren voor het parlement in Lissabon als eer ste vrij gekozen president van Portugal na een periode van meer dan 50 jaar dictatuur beëdigd. Eenentwintig saluut schoten kondigden daarna het begin van een nieuw tijdperk aan. Eanes legde de eed af in handen van parlementsvoorzitter Vasco da Gama Fernandes. Aan de bewust eenvoudig gehouden plechtigheid namen behalve de 262 afgevaardigden de in Lissabon geac crediteerde diplomaten en de leden van de revolutionaire raad deel, onder wie de scheidende landspresident Francisco da, Costa Gomes. Op straat juichten tienduizenden hun nieuwe staatshoofd toe. Eanes is bij de verkiezingen van 27 juni met 61,54 per cent van de uitgebrachte stemmen als duidelijke overwinnaar uit de bus geko men. Hij was de kandidaat van de drie sterkste partijen: de socialistische, de de mocratische volkspartij en het democrati sche sociale centrum. Binnen acht dagen zal de eerste gekozen regering met haar werk beginnen. Als eerste ambtshandeling zal president Ea nes na zijn boodschap aan het parlement de secretaris van de socialistische partij Mario Soares tot premier benoemen. Vandaag is de nationale commissie van de socialistische partij bijeen. Verwacht wordt, dat zij de lijst van ministers en het regeringsprogram zal goedkeuren. Volgens socialistische woordvoerders zul len zich daarbij geen verrassingen voor doen. De regering zal, zoals voor de verkie zingsstrijd is vastgesteld, uit socialisten en geestverwante partijlozen bestaan. DEN HAAG (ANP) - Invoe ring van flexibele pensione ring: dit is een van de punten uit het actieprogram van het centraal orgaan samenwer kende bejaarden organisaties (COSBO), overkoepeling van vier bejaardenbonden met te- samen 400.000 leden. Het COS BO heeft zijn program naar de politieke partijen in Neder land gezonden en gevraagd er rekening mee te houden in hun programma. Het COSBO vindt het niet aanvaardbaar dat pensione ring is gebonden aan een leef tijdsgrens. De oudere, die bui ten het arbeidsproces geraakt, behoort niet onder een of an dere regeling zoals de WAO te worden gebracht, maar te 'worden gepensioneerd. Ook moet er een recht op voorbe reiding op de pensionering ko men, een educatief verlof, waarin de oudere naar zijn pensionering kan toeleven: daartoe moet de arbeidstijd verkort en de vakantie worden verlengd. De dienstverlening aan bejaar den moet worden bevorderd en de overheid moet daartoe de financiën geven om te be reiken dat de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig kun nen blijven wonen. Het COSBO wil voorts dat bejaardentehuizen meer aan de behoeften van de inwoners worden aangepast, er een on derzoek komt naar de leefsi tuatie van de bejaarden en er een welzijnsraad voor ouderen of raad voor het bejaardenbe leid wordt gevormd, nodig om bejaarden, via hun organisa ties inspraak te geven in het nationale bejaardenbeleid. PARIJS Een voormalige SS- kolonel en oorlogsmidadiger die zich na het uitzitten van een gevangenisstraf in Oost- Frankrijk gevestigd had, is in de nacht van dinsdag op woens dag op opzienbarende wijze vermoord. De 61-jarige, uit Berlijn afkom stige Joachim Peiper, was in 1945 wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. Met name werd hem verweten in Italië na t strijd met verzetsgroepen i dorp platgebombardeerd te hebben, terwijl hij tijdens het Ardennen-offensief in de winter van 1944 71 gevangen gemaakte Amerikaanse soldaten liet fusil leren. Dat laatste heeft hij steeds ontkend. De doodstraf werd later veran derd in 25 jaren gevangenis straf, maar in 1957 werd hij op vrije voeten gesteld. Hij ging daarop naar Oost-Frankrijk waar hij zich in het departe ment Haute-Saóne in het 343 inwoners tellende dorpje Traves Enige tijd geleden kwam een groep communisten naar Traves en deelde er aan de verwonder de bewoners vlugschriften uit waarop de ware identiteit van Peiper en zijn activiteiten als SS-offirier en oorlogsmisdadi ger onthuld werden. Enkele dagen geleden schijnt hij een boodschap ontvangen te hebben, waarin hem de keuze gesteld werd tussen Frankrijk voor de nationale feestdag van 14 juii te verlaten ofgeexecu- teerd te worden. Dinsdag, de vooravond van de „Quatorze Juület" stuurde Peiper zijn vrouw weg. In de nacht werd de bevolking van het dorp opge schrikt door het geronk van mo toren en schoten. De meesten dachten aanvankelijk dat het jongelieden waren die uit het naburige Vesoul terugkwamen van het bal van de Quatorze Juillet en zevenklappers lieten ontploffen, maar even later gen de buren dat het huis van Joachim Peiper in lichterlaaie stond. In de late nacht werd zijn half- verkoold lijk tussen de brok stukken van de woning gevon den. De waakhonden die Peiper er op na hield waren allen ver dwenen. Meer vrijheid politieke partijen in Spanje Weeroverzicht De Bilt: Morgen zullen de tem peraturen opnieuw tot iets hoge re waarden oplopen, terwijl de kans op regen of onweer groter wordt. Ten westen van Ierland bevindt zich een frontale zone, die geleidelijk naar het oosten trekt. Het front bracht vanmor gen plaatselijk regen in Ierland en zuidwest-Engeland. Boven midden-Europa blijft de lucht druk hoog. In onze omgeving handhaaft zich een zuidelijke stroming, die warme en vrij vochtige lucht aanvoert. Inmid dels ontwikkelt zich een warm- testoring boven zuidwest-Fran krijk, die zich geleidelijk naar het noorden verplaatst Morgen mogen we op warm en vrij zon nig weer rekenen, met later op de dag plaatselijk regen of on weer. De rokende puinhopen van wat eens het huis was van de vroegere SS-kolonel Joachim Peiper in het Franse plaatsje Traves. Vooruitzichten voor zaterdag. Plaatselijk regen of onweers buien en vrij warm. MADRID Het Spaanse parle ment heeft gisteren met 245 te gen 175 stemmen en 57 onthou dingen het gewijzigde wetboek van strafrecht goedgekeurd waardoor de activiteit van de meeste politieke partijen, dus ook die van de oppositie, wettig wordt. Alle communistische, anarchistische en separatisti sche partijen en groeperingen blijven echter verboden. De vorige maand hief De Cortes het al 37 jaar bestaande verbod op de meeste politieke partijen op. Er waren echter wijzigingen .in het wetboek van strafrecht nodig om de nieuwe wet te kun nen uitvoeren. Aanvaring Botlekbrug Een drijvende kraan ramde gister de Botlekbrug over de Oude Maas. Ge volg: kilometerslan ge files bij de Spij- kernisserbrug en voor de veerpont over de Nieuwe Wa terweg tussen Ro zenburg en Maas sluis. De schade aan de brug is aan zienlijk. Het brug wachtershuisje ver anderde in een hoop schroot en ook van het bedie ningspaneel bleef weinig over. ÏW YORK (AFP-Reuter) - I Veiligheidsraad van de Ver- igde Naties is er in vier da- Q van soms verhitte debatten it in geslaagd tot een uit raak te komen over de Israe- che actie op de Oegandese jhthaven Entebbe waarbij lm 100 gijzelaars werden be- hin, Libië en Tanzania trok- p een ontwerp-resolutie in jarbij Israël zou zijn veroor- pld wegens „flagrante schen- ig van Oeganda's soevereini- t en territoriale integriteit". indieners kwamen tot hun sluit toen bleek dat de resolu- j niet de benodigde negen "immen zou halen om te wor- n aangenomen. h Brits-Amerikaanse resolu- j waarin terrorisme via vlieg- Jgkapingen werd veroordeeld waarin de raad werd ver zocht maatregelen te onderzoe ken ter beveiliging van de bur gerluchtvaart tegen dergelijke acties, haalde het evenmin. Be halve de indieners stemden Frankrijk, Italië, Japan en Zwe den voor, maar Roemenië en Panama onthielden zich en de Sovjet-Unie, Benin, Guyana, Li bië, Pakistan en Tanzania na men niet aan de stemming deel omdat, volgens hen, de kwestie varL terrorisme niet aan de orde was. China nam zónder opgave van redenen niet aan de stem ming deel. Aan het einde van het debat vroeg de Israëlische ambassa deur Chaim Herzog de raad in lichtingen in te winnen over het lot van mevrouw Dora Bloch en in het geval zij dood zou zijn er zorg voor te dragen dat het stoffelijk overschot aan de fami lie zou worden overgedragen. Vervoersfederatie NV-V-NKV eist: ROTTERDAM (ANP) Werk gevers en werknemers in de havens van Rotterdam en Am sterdam hebben gisteren voor het eerst na de staking op 1 juli en de loonmaatregel in Rotter dam de arbeidsvoorwaarden in de havenbedrijven voor de tweede periode van dit jaar be sproken. Van beide zijden werden geen mededelingen gedaan. Wel heeft de vervoersfederatie NW-NKV een pamflet laten verspreiden, waarin wordt gezegd dat zij be houd van koopkracht (volledige prijscompensatie) voor het ha venpersoneel eist. Of deze eis gisteren tijdens de bespreking op tafel is gekomen wilde een woordvoerder van de vervoers federatie noch bevestigen noch ontkennen. Het CNV heeft zich op het standpunt gesteld dat de loon maatregel ook voor de havens moet gelden, acties wijst zij af. Iwrinkwater Rotterdam en Delft bedreigd TTERDAM (ANP) Door de aanhoudende 523 BEgrjfogte wordt de kwaliteit van het Rotterdamse 11 "nkwater bedreigd. De situatie is niet veront- tend maar de bevolking moet er wel rekening houden dat de smaak van het water achteruit- -gaan. l^klU 1 de bewoners van Delft, die gedeeltelijk het- ■^•■^de water gebruiken als de Rotterdammers en n^et de verminderde kwaliteit rekening moe ten houden. Dit is overigens niet de eerste keer dat het zoutgehalte van het drinkwater te hoog is. In de zestiger jaren is er ook een periode geweest van te zout water. De Waterleiding Maatschappij Limburg ziet moge lijkheden om in de toekomst grote hoeveelheden water onder de Maas te gaan winnen. „Er zit nog een Maas onder de Maas", aldus hoofdingenieur Dierx, „namelijk in het dikke grindpakket." - DEN HAAG (ANP) Het gevaar be staat dat de Nederlandse consument de komende tijd nogal wat glazige en an derszins merkwaardige aardappelen van zijn bord zal moetn prikken. Oorzaak daarvan is de regen die te langen leste in ons land is'gevallen. De neerslag heeft tot gevolg dat zich op veel plaatsen nieuwe knollen beginnen te vormen aan het te velde staande gewas. Daardoor kan de eerste lichting een „glazig"karak ter krijgen. De nieuwe knollen zelf zul len volgens het proefstation van de ak kerbouw in Lelystad in veel opzichten- afwijken van gewone aardappelen. De nadelig invloed van de lange droogte op de graanoogst in ons land, begint inmiddels ook duidelijk te worden. Door een noodgedwongen vroegtijdige oogst zijn de korrels veel en veel te klein De melkproductie van de koeien neemt eveneens sterk af. In de week van 27 juni tot 3 juli hebben de Nederlandse zuivelfabrieken twee drie procent minder melk van de veehouders ontvangen dan in de overeenkomstige periode in 1975. In de week van 4 tot 10 juli kregen de fabrieken drie a vier pro cent minder binnen. De veehouders wordt momenteel aangeraden met nabu rige akkerbouwers contact op te nemen over de dreigende tekorten aan veevoe der. De akkerbouwers zouden al te grote tekorten kunnen voorkomen door bij voorbeeld graanstro en bietenloof niet zoals gebruikelijk onder te ploegen maar aan de veehouders te leveren. Ook elders in Europa worden zo goed en zo kwaad als dat gaat maatregelen geno men om de kwalijke gevolgen van de droogte te beperken. In België wordt onderzocht of de boeren „droogte-kredie ten" kunnen krijgen waarover ze slechts één procent rente betalen. In Groot-Brit- tannië is gisteren een wetsontwerp-inge diend dat op de die verspilling van water strenge straffen stelt Waterverspillers worden in het ontwerp ondermeer be- dreid met totale afsluiting van de water kraan. Eén gebied in Europa krijgt al wekenlang meer dan genoeg water. Dat is Zuid-Ita- lië. Daar dreigen de graan- en fruitoog sten te mislukken doordat er elke namid dag zware hagel- en onweersbuien losbre ken die de velden doordrenken en de gewassen bijna reddeloos neerslaan. ADVERTENTIE uw inkomsten. Deskundig advies van de LEIDSE SPAARBANK DEN HAAG (ANP) Nederlanders heb ben meer vertrou wen in de ministers Van Agt van Justitie en Lubbers van Eco nomische Zaken dan in minister-president Den UyL Dit valt af te lezen van een enquête die het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie (NIPO) op 14 en 15 juni gehouden heeft. Van de 983 on dervraagden schonk 43 procent veel ver trouwen aan Van Agt, 40 procent aan Lubbers en 28 pro- DEN UYL ACHTER Meer vertrouwen in Lubbers en Van Agt cent aan Den Uyl. De minister-president werd door 27 procent van de ondervraag den helemaal niet vertrouwd en 38 pro cent had maar weinig vertrouwen in hem, 7 procent had geen oordeel. In minister Van Agt had 39 procent wei nig vertrouwen. Hele maal geen vertrou wen had 10 procent, geen oordeel velde 8 procent. Minister Lubbers krijgt weinig vertrou wen van 41 procent, zeven procent ver trouwt hem helemaal niet en 12 procent had geen oordeel over hem.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9