deTijd Dit jaar 57 procent meer schoolverlaters fok Noorwegen eeft „monster c 2 deEJflENE Studenten willen met werkende jongeren, op Pax-Christivoettocht fficier in beroep !gen abortus-vonnis i:iSü*:rs „Wim Spit moet kastanjes uit het vuur halen Spaanse bisschoppen pleitten voor recht op werk korte metten Caritas verontwaardigd over melkpoederbeleid van de EEG DNDERDAG 15 JULI 1976 LEIDSE COURAN 10 (AP) Als de middag. Maar al- Verhalen over het bezoeker in het leen als het warm monster doen wel de irden van Noor- weer is. ;en is en het ge- Toeristen hebben het vrouw ek komt toevallig nog nooit ontwaard, die eer monsters en men er bestaan geen fo- voer zou plotseling mt de vermaarde to's van en er gaan „twee enorme ogen" ssie" uit bet geen dure expedities hebben gezien. De iotse Loch Ness, naar Sandnesvatnet. boot schommelde he- i kan een beheerst De Noren zijn een vig, het monster ver- amper gelach zijn rustig volk en hou- dween, de vrouw zijn. den niet van drukte, schrok zich de stui- Hamaroy in de Hun monster zou een pen en roeide snel t van Narvik ligt soort vis zijn die vol- door om te vertellen van de diepste gens deskundigen ei- wat haar was overko- ren van het land, genlijk al duizend men. idnesvatnet, en jaar was uitgestor- Erger nog, zij zou het rin zou Het Mon- ven. Zij achten het monster nog eens een leven. Het heeft mogelijk dat er een keer hebben gezien naam en wordt verbinding bestaat maar was niet bereid »ens mensen in de tussen de bodem van om daarover maar ut wel eens gezien het meer en de open iets te vertellen, aan augustus, laat op 9? Een oude de buurt die eens op het meer s dan ook. STERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank Amsterdam is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de ïtbank om de voormalige arts van de abortuskliniek „Het phatiehuis" in de hoofdstad te ontslaan van rechtsvervolging. arts, de 37-jarige L. P. N. stond vorige week terecht wegens plegen van abortus op een Duitse vrouw in november 1974. rechtbank achtte abortus-provocatus wel bewezen, maar niet ifbaar, en eiste teruggave van de in beslaggenomen apparatuur, ir het oordeel van de rechtbank heeft de arts terecht een beroep aan op een rechtvaardigingsgrond voor de abortus, omdat hij de gronden voor medische indicatie aanwezig had geacht. De Haagse Post schrijft over de principes van de Nederlandse export ofwel: „Alles is geoor loofd wat niet duidelijk on geoorloofd is". Werkgeversvoor zitter Van Veen: „Je moet niet zo dwaas zijn om als klein land je met je kop tegen de muur te willen lopen en onze econdmie naar de verfloddering te helpen omdat je internationaal geen been krijgt om op te staan. Wij kunnen ons in Nederland niet veroorloven om in dit soort kwesties internationaal uit de. pas te gaan lopen. Je moet ook realistisch zijn". Voorts een be schouwing over de vakbonden contra het kabinet. „Het kabinet heeft zich strategisch in een bui tengewoon moeilijke hoek ge manoeuvreerd. In een uiterste poging de vakbeweging te paaien, is teveel weggegeven. Toen al 2 weken geleden duide lijk was dat geen overeenstem ming met de sociale partners kon worden bereikt, had het kabinet het draaipunt, waar bé neden werknemers erop voor uitgaan, bij 20.000 gulden moe ten leggen". Elsevier gaat uitvoerig in op de ramp van de droogte en conclu deert: „De melkproduktie moet worden geremd. Daarop is het beleid van Lardinois gericht. Er moeten honderdduizenden koeien verdwijnen, dus ook boe ren. De droogte helpt bij de voorgenomen sanering. Duizen den boeren zullen dit jaar min der dan het minimum-loon ver dienen. Zelfs als het nu gaat I-C stortregenen, is het voor veel agrariërs al te laat". Over de zaak Menten deze uitspraak in het blad: „Hij zal de dans dit keer niet ontspringen. Alles wat hij doet is uitstel van execu tie". Bij de Olympische spelen deze kanttekening: „Om Olym- pia voor de sport te redden, zal het op de duur nodig blijken de nadruk te leggen op de indivi duele prestatie ten koste van het nationale prestige. Iedere atleet staat het vrij trots te zijn op zijn landgenoten. Maar het is onver standig in een politiek gelade wereld officieel hulde te bren gen aan een natie omdat haar vertegenwoordigers tot uitzon derlijke fysieke prestaties in staat zijn". Voorts dit commentaar op de toestand aan het loonfront: „Waar is overigens Wim Kok? Waar is onze grote strijder Arie Groenevelt? Waarschijnlik lig gen zij bruin te bakken aan de Costa Brava of aan een strand in een Europees land, en laten zij Spit het zware werk van de aftocht verrichten. Het is toche eigenlijk te gek dat, terwijl de heer Spit de regering de mantel uitveegt, Wim en Arie zoek zijn..." Vrij Nederland analyseert de persoonlijkheid van de waar schijnlijke Amerikaanse presi dentskandidaat Jimmy Carter. Over de loonmaatregel („we zensvreemd") deze constatering: „De regering probeert in feite het deksel dicht te houden op een zachtjesaan weer op kook hitte komende pan, in de hoop dat daardoor het koken wel zal overgaan. Dat is een riskante veronderstelling, want het is niet de regering alleen die het vuur kan regelen". Voorts een alarmerend artikel over de vraag of ons drinkwater kan kerverwekkend is. „Het is zo dat de behandeling die het drinkwa ter ondergaat om tot drinkwater te worden, niet alleen positieve gevolgen heeft. Volgens onder zoek van drs. J. Rook, verbon den aan het Rotterdamse water leidingbedrijf, ontstaan er door de chlorering stoffen die bekend staan als kankerverwekkend". De Tijd besteedt vijf pagina's aan een betoog dat moet bewij zen: „Het bloedbad van de Olympische spelen in München was niet nodig geweest". Bij de toestand aan het loonfront dit commentaar: „De eensgezind heid tussen vakbeweging en po litieke oppositie is maar schijn. De FNV wilde èn meer loon en de collectieve voorzieningen in standhouden. Het kabinet koos voor handhaving van de koop kracht van de lagerbetaalde groepen en voor een beleid dat perspectief zou kunnen bieden voor bestrijding van de werk loosheid en instandhouding van de collectieve voorzieningen. Dat is een beleid dat steun ver dient, ook van de vakbeweging". Over hetzelfde onderwerp schrijft prof. N. Douben: „Ik verwacht dat de werknemers over enkele jaren minder ver van huis zijn met de loonmaat regel dan hun voormannen nu menen. Dat is het risico van de vakbeweging". Tenslotte een uitvoerige terugblik op het afge lopen toneelseizoen en «en por tret van het Lybische staats hoofd Khaddafi: „Een man van dodelijke rechtlijnigheid". De Groene Amsterdammer heeft een interview met FNV- bestuurder Herman Bode: „Wat gaan we doen als we volledige prijscompensatie vragen en die krijgen we niet? Alleen maar denken: we hebben gevraagd wat billijk was, we hebben het niet gekregen en daarmee bas ta? Zo'n slappe Tinus-houding is niet mijn idee van een vakbe weging die zowel in verantwoor delijkheid wil handelen als strijdbaar wil zijn. Maar de zaak helemaal aan het parle ment overlaten, lijkt mij wel een slappe Tinus-houding". Over Nederlandse investeringen in Chili wordt de directeur van de Nederlandse kredietverzeke ringsmaatschappij, mr. Cohen Tervaert, aan de tand gevoeld. „Ik betreur het altijd een beetje als men in Nederland veel ver dergaat dan in omringende lan den. Wij zijn een land dat alles bijzonder rechtlijnig en precies ziet. Maar je moet je toch op het standpunt stellen dat we zaken moeten doen in een wereld waar ook anderen leven". Voorts een artikel over het „kat-en-muis- spel" met tijdelijke leraren. Bij de loonmaatregel heeft Her vormd Nederland dit commen taar: „Er komt een punt waarop beslissingen moeten worden ge nomen. Door de verantwoorde lijke overheid. En dan moet het woord vertrouwen een rol gaan spelen. Ten aanzien van de loon politiek zijn wij, buitenstaan ders, op het punt gekomen waarop wij dat woord moeten gaan gebruiken". Een ander ar tikel stelt de vraag: „Iedereen tegen apartheid?" en komt tot de conclusie: „vergeet het maar". Want: „de voorzitster van een vrouwenorganisatie zei: „we hebben er een hele tijd over gepraat, maar we zijn er niet uitgekomen. Een ander zei: die zwarten kunnen helemaal niet zelfstandig zijn, ze hebben de blanken nodig om in het gareel te blijven. En een derde zei: ik heb een groot gezin, als ik goed kope outspan-sinaasappelen kan krijgen, moet je niet denken dat ik andere neem die duurder zijn". ederlander Nice ingehouden (Van onze correspondent) 1 Op de luchthaven t Nice heeft de Franse poli- luisteren een 28-jarige Neder- der gearresteerd die ver- cht wordt van drugsmokkel ïgTote schaal. n de Nederlander is eerder j internationaal opsporings- |evel uitgevaardigd door het i het Westduitse Trier, lië man reisde per KLM-toestel naar Amsterdam, jj de tussenlanding in Nice ft de politie hem op verzoek |nInterpol aangehouden, u tussen 1972 en 1974 vier 1 Iwjfhonderd kilo hasj vanuit, Ierland naar de Duitse jdsrepubliek hebben ge- keld ofwel hebben gehol- j bij de illegale invoer ervan. Tnan is tijdelijk in Nice opge- afwachting van zijn levering aan de Duitse autori- yienstplichtige us leger-chef CKHOLM (AP) Een 19- Zweedse.jongen heeft on een militaire bliksemcar- gemaakt die nog schitte- is dan de loopbaan van \poleom en hij van het Zweedse minis- 'e van defensie zijn compute- iroep kreeg stond in de ko rt, welke zijn functie aangaf: ef van het leger", huidige legerchef van Zwe- i, generaal Carl-Eric Alm- 'n, heeft echter verklaard al- in het werk te stellen zijn sitie te behouden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH President Giscard d'Estaing nam gisteren een parade af van o.a. een colonne AMX-tanks die door de Parijse straten reed ter ere van de viering van de 14e juli. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DEN HAAG De werkloosheid onder de schoolverlaters is ruim de helft groter dan vorig jaar. Dit komt doordat ook het aantal jongeren tot 22 jaar dat dit jaar de school banken verlaat 57 procent hoger is dan in 1975. Dit blijkt uit aanvullende gegevens van het ministerie van Sociale Zaken op de mededelingen van gisteren. Zowel de aantallen jonge (tot 18 jaar) als oudere schoolverlaters zijn aanzienlijk toe genomen. Opmerkelijk is verder dat onder de jongsten de meisjes verre in de meerder heid zijn, en dat zij ook het moeilijkst aan de slag kunnen komen. Dit landelijk beeld geldt ook voor de provin cie Zuid-Holland. Terwijl de werkgelegen heid voor mannen zich de afgelopen maand heeft gestabiliseerd, vormen de meisjes die van school komen een probleem. Maar al met al geeft de werkgelegenheidssituatie in onze provincie reden tot „een mager opti misme" volgens drs. J. L. Westhoff, hoofdin specteur-directeur voor de arbeidsvoorzie ning in Zuid-Holland. Reden van dit matige optimisme noemt hij een daling van de werkloosheid onder vol wassen mannen en een gelijk gebleven vraag naar jeugdige werknemers. Vooral dit laatste noemt hij een gunstig teken. Maar door de sombere ontwikkeling in de werkge legenheid voor vrouwen is het werkloos heidscijfer toch gestegen: 37.821 in juni te gen 37.308 in mei. Dat meisjes zo moeilijk aan werk komen ligt volgens de heer Westhoff aan het verschil tussen de opleidingen havo en mavo en de eisen die het bedrijfsleven stelt. Zo worden er veel typistes en secretaressen gevraagd, maar schoolverlaters missen de ervaring waarom wordt gevraagd. Veel meisjes zou den echter goede typistes en secretaresses kunnen worden. „Daarom proberen we via cursussen de meisjes en het bedrijfsleven dichter bij elkaar te brengen", aldus de heer Westhoff. Avond-meao per vak DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 augustus wordt het mogelijk aan de avondscholen voor Mid delbaar Economisch- en Admi nistratief Onderwijs (meao) per vak te gaan studeren. Dit heeft het ministerie van onderwijs bekend gemaakt. De studie per vak hoeft dan geen drie jaar meer te duren, maar kan ook, afhankelijk van de mogelijkheid die de avond-' school aan de (veelal volwassen) leerlingen biedt, in twee of zelfs één jaar worden voltooid en met een examen worden afgerond. Indien men voor zes vakken een certificaat haalt heeft men recht op een meao-diploma. Wrak UK 63 gevonden DEN HAAG (ANP) Duikers van de Koninklijke Marine heb ben gisteren in de Duitse Bocht het wrak gevonden van de sinds 15 maart vermiste UK 63. Eerder werden twee stoffelijke overschotten van opvarenden van dit Urker vissersschip ge borgen, aldus heeft de marine- voorlichtingsdienst meegedeeld. Doodstraf in Canada afgeschaft OTTAWA (AP) Het lagerhuis van het Canadese parlement heeft gisteren met 131 tegen 124 een wetsvoorstel aangenomen, waardoor de doodstraf voor al le civiele misdaden wordt afge schaft Voor een aantal overtredingen onder de nationale defensiewet kan nog steeds de doodstraf geëist worden. De wet die zo snel mogelijk in werking treedt, vervangt een ou de wet waarin de doodstraf stond op moord op politieagen ten en cipiers in functie. De eerste herfst- en modecollecties wor den, ondanks de tropische tempera turen. al op de plankieren ge bracht. In Londen presenteerde Hardy Amie gisteren zijn modellen, waaron der een zacht-grijze gebreide jurk met een in brede stre pen gebreide shawl. Pleidooi vervanging Neptunes DEN HAAG (ANP) Twee CHU-kamer leden vinden het hoog tijd dat de „verouderde" Neptunes van de marine-lucht vaartdienst worden vervangen door moderne lange-afstands- verkenningstoestellen. Zij zeg gen dit in schriftelijke vragen aan minister Vredeling Verreweg.,de meeste van de ""0 deelnemers aan de algeme ne Pax-Christivoettocht, die van 27 tot 29 mei in Twente werd gehouden, vinden meer j kontakt tussen studerenden en werkende jongeren belangrijk, „om eikaars belevingswereld te leren kennen",, „om voor oordelen kwijt te raken", „om- we elkaar iets te zeggen hebben", „om minder tegen el kaar te hoeven opzien", „om eenzijdigheid tegen te gaan". Aldus het verslag van de tocht, samengesteld door voet- tochtdirekteur aalmoezenier P. Verkoelen en zijn assistente mej. J. van de Ven op grond van de antwoorden welke de deelnemers op een vragenlijst I hadden ingestuurd, p -Aan deze 17e Twentse voet tocht, gehouden onder het motto „grond onder je voe- L-ten", namen 440 studerenden „deel en 415 werkenden, met name uit verpleging, onder- wijs, administratieve beroepen en maatschappelijk werk. Het aantal werkende jongeren, j waaronder men meestal dege- I t nen rekent die geen hogere vakopleiding hebben gehad, is ■Inog tamelijk gering, al stijgt het cijfer jaarlijks. Bij de nodige deelnemers (ge- middelde leeftijd: ruim 22) staat een ongenuanceerd o- •■deel over werkende jongerei „Ik ben de overtuiging toege daan, dat werkende jongeren vooral materialistisch denken en leven". En een werkende jongere zelf: „Feit is dat je onder werkende jongeren meer oppervlakkigheid aan treft dan bij studerenden. Voor deelname aan de Pax moet je toch wel interesse heb ben in andere mensen. Wij hebben interesse in brommers, auto's, voetbal". Studerenden blijken niet wars van bevoog ding: „Werkende jongeren kij ken niet verder dan hun neus lang is". Anderen vinden juist dat werkende jongeren beter met beide benen op de grond staan: „Zij. kunnen praktische "ervaringen doorgeven en mis schien is het voor hen ook belangrijk te vernemen dat er buiten de keiharde werkelijk heid nog dromen en idealen bestaan", „zij zijn nuchterder en meer volwassen". Verder constateert het rapport dat voor zinvragen van het leven een levendige belangstel ling bestaat. „Niet iedereen zal in het evangelie zijn diepste inspiratie vinden, integendeel, maar de meesten zijn wel zoe kend". Tijdens de tocht willen de meeste deelnemers per soonlijke problematiek kwijt, relatieproblemen uitwisselen en spreken ovèr de ik-jij rela tie. Velen willen er niet aan, dat er lijnen doorgetrokken worden naar de maatschappij. „Politiek komt nog minder aan bod. Ze praten er liever niet over, omdat ze niet zien dat een gewoon mens daar iets aan kan doen. Politiek over komt je". Dat de „Twentse" gesprekson derwerpen opvallend veel ge lijkenis vertonen met wat tij dens de voettocht voor scholie ren te berde' wordt gebracht verontrust de leiding eniger mate. „Het zou kunnen duiden op een stagnatie in het proces van volwassenwording". bisschoppelijke commissie voor het sociale apostolaat heeft in een be kendmaking deze week in Ma drid gezegd, dat in Spanje de deelname aan het politieke le ven en aan de beslissingen die de gemeenschap aangaan een „verlangen" is, dat „door grote sectoren in het land gevoeld wordt, maar dat sommige bur gers hun collectieve verant woordelijkheden verwaarlo zen". In de bekendmaking stond verder, dat „zij, die politiek apathisch zijn, minderheids groeperingen aan de macht helpen, die plannen hebben die zijn tegensteld aan die van de regering". Volgens de bekendmaking zijn de zes ondertekenende bis schoppen van mening, dat christenen geen programma of partij kunnen steunen waar door zij tegen de uitgangspun ten van het evangelie ingaan. De bisschoppen vroegen ook meer aandacht voor de agrari sche sector en de werkloos heid. Er zijn, volgens hun ver klaring, 714.000 Spanjaarden werkloos: da't is 5.25 van de Spaanse beroepsbevolking. Zij pleitten voor een baan voor elk mens, want „het recht op werk is verbonden aan het recht om te leven". Zij vroegen om meer aandacht voor de agrarische sector, om dat huns inziens een totale hervorming daar hard nodig is en de regering haar verwaar loost. KERK EM WERELD Paus Paulus is vandaag per hef- schroefvliegtuig naar zijn zomerver blijf te Castelgandolfo, 30 kilometer buiten Rome gevlogen. De paus zal er ongeveer twee maanden blijven. Verwacht wordt dat hij naar Rome komt, wanneer er eerv grote toeloop is naar de wekelijkse audiëntie. De vorige zomer vloog de paus vanwe ge het Heilig Jaar elke week naar Rome om er de pelgrims te ontmoe ten. De werkgroep Kairos heeft'het Inter nationale comité van het Rode Kruis te Genève gevraagd een bezoek te brengen aan de gevangenen, die in Zuid-Afrika vier weken geleden wer den gearresteerd tijdens de demon straties in Soweto en elders. Vol gens het in Johannesburg verschij nende dagblad „Rand Daily" zouden er ook 48 kinderen opgesloten-zitten in de gevangenis aan het John Vor- sterplein te Johannesburg. Volgens hardnekkige geruchten worden de gearresteerde volwassenen, zelfs de gewonden, ernstig mishandeld. De Europese r.k. Caritasorga- nisaties en de Wereldraad van Kerken zijn verontwaardigd omdat de Europese Gemeen schap geen gebruik wil maken van hun diensten bij de verde ling van de overschotten melk poeder aan de ontwikkelings landen. Dit verklaarde mr. J. van Gennip, bestuurslid van de afdeling voedselhulp van Caritas Nederland (beter be kend onder de naam „Stich ting Mensen in Noord") en lid van het verbindingscomité van de Europese caritasorganisa- ties. In 1975 zorgde Caritas voor de verdeling van 8.000 ton melk poeder, maar dit jaar wil men Mgr. Lefebvre wil conflict met Rome bijleggen Aartsbisschop Marcel Lefebvre, de leider van het kerkelijk niet erkende traditionalistische seminarie in het Zwitserse Ecóne, heeft de paus gevraagd een commissie van kardinalen te benoemen. Deze commissie zou met hem moeten bespre ken hoe zijn conflict met Rome bijgelegd kan worden. In de brief vraagt mgr. Lefebvre enkele kardinalen aan te wijzen die hem persoonlijk goed kennen. Volgens hem kan uit het gesprek blijken dat de moeilijkheden kunnen worden opgelost. In een gesprek met mgr. G. Benelli, de substituut van het Vatikaanse staatssecretariaat, die hem namens de paus enkele brieven had geschreven, ziet mgr. Lefebvre echter geen heil. Ook houdt hij in de brief vast aan zijn standpunt, dat de „kerk van het concilie" onverenigbaar is met de katholieke kerk en dat de liturgische vernieuwing „symbool en programma van de kerk van het concilie" is. Zoals bekend, heeft mgr. Lefebvre eind juni, ondanks een herhaald verbod van de paus zelf, 13 priesterwijdingen en 13 diakenwijdingen toegediend. In zijn brief schrijft hij evenwel dat hij zich volledig verbonden voelt met de Heilige Vader en dat zijn houding gekenmerkt wordt door onderda nigheid jegens de huidige opvolger van Petrus. 23.000 ton verdelen. De EEG wil echter maar 10.000 ton ge ven aan de organisaties die op de koop toe zelf het transport moeten betalen. Bij het inter nationale Rode Krüis en de Wereldvoedselorganisatie wor den deze vervoerskosten wel betaald. Men meet dus met twee maten. Caritas heeft nu een plan uitgewerkt volgens hetwelk 2 miljoen mensen in 43 landen zouden kunnen wor den geholpen wanneer deze organisatie zou kunnen be schikken over 23.000 ton melk poeder. De Nederlandse Cari- tas-tak zou 5.500 ton voor haar rekening nemen. Van Gennip, die hierover deze week de heer Cheysson, commissaris van de EEG van het directoraat-gene raal te Brussel, een verzoek schrift overhandigde, begrijpt de EEG-houding niet goed. „Wanneer de EEG niet ingaat op de caritasvoorstellen is dit schandalig", zo zei hij. Hij voegde eraan toe „financiële en organisatorische problemen mogen geen hinderpaal vor men voor hulpverleningspro gramma's. Als kerkelijke orga nisaties het transport moeten betalen, zijn zij niet meer dan de „vuilnismannen" van de EEG. Zij verdienen integen deel erkenning als echte in strumenten bij de bestrijding van de honger in de wereld".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7