Economische boycot van op handen ïnanciële problemen bu literkruis Leiden Agressiviteit niet vooral tegen jeugd uit Roelofarendsveen Werkloosheid nam in juni niet meer af Uitverkoop begonnen -WELOFARENDS VENER WIL LEIDSE STRAATTERREUR BREKEN £NDERDAG 15 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ord! s WOORDVOERDER LEIDSE POUTIE: (Van onze verslaggevers lELOFARENDSVEEN/LEIDEN Een groep van tien woeden- I onders uit Roelofarendsveen is van plan een economische Vcot van de Leidse binnenstad op touw te zetten. Zij nemen ,eil niet langer dat hun zoons en dochters met regelmaat van klok in Leiden worden afgetuigd of bedreigd. Zolang hiertegen »r de overheid geen maatregelen worden genomen willen zij zi.Leidse binnenstad mijden. „We kunnen net zo goed in Alphen Haarlem onze boodschappen doen", aldus de geërgerde Veners. t is de mishandeling van zijn '^jarige zoon Ron geweest die ïler Loos het afgelopen week- ji heeft doen besluiten het Matjpf tot deze boycot te ne- |n. Hij weet zich daarbij nu <s)Jds gesteund door zo'n tien jiere ouders uit Roelofarends- wier kinderen in het afge- Hgien jaar soortgelijke terreur en h den lijve hebben moeten dervinden. Want de mishan dling van Ron, die afgelopen [TThdagavond door twee jongens ■lor de winkelruit van de firma in Dorp in de Haarlemmer- ik vaat werd geslagen, staat vol- Poshs de heer Loos bepaald niet zichzelf. lsepit is geregeld prijs in de n. idse binnenstad. Vooral in het Menordoostelijk gedeelte van de Mva larlemmerstraat wordt de ïgd van buiten nog wel eens or Leidse leeftijdgenoten be- igd. Een jaartje geleden werd toen 17-jarige Martin gecon- inteerd met enkele agressieve den die een brandende siga- hje ittepeuk in zijn ogen wilden °|(drukken. Daar was al een t^Jnk getreiter aan vooraf ge- ogan, toen hij met enkele vrien- iichnnen was neergestreken in Mqackbar ,„Farm" aan de Haar lemmerstraat. Martin werd voor Nber uitgemaakt en zijn vrien dinnen werden met een pak ran- I. il bedreigd. De jongen hield Afch wijselijk rustig, maar toen 0»t duo met de brandende siga- ^r'|t op hem afkwam gebruikte 0 Jij zijn vuisten. Even stonden heren beduusd te kijken, lar en keerd even later terug :t vijf man versterking. :chts met behulp van een toe- llig passerende goede kennis inden Martin en zijn vriendin- in veilig de dansschool van Eejvert Kastelijn aan de Hoog- ;e Kerkgracht bereiken. dit voorval verschijnt in nog maar zelden in de Leidse binnenstad. Hoewel hij met zijn postuur zeker zijn mannetje staat, gaat hij tegen woordig met een wijde boog om Leiden heen naar Noordwijk, waar hij tenminste rustig een glaasje bier kan drinken. Mes De iets oudere neef van Marin, Ger (20) kan ook over de Leidse straatterreur meepraten. Toen hij een tijdje geleden na een bezoek aan de binnenstad op de bus bij de Haven wilde stappen om naar zijn woonplaats terug te keren, kreeg hij bij het in stappen zonder enige aanleiding een mes in zijn onderbeen gesto ken. Ook hieraan was bij de halte al het nodige getreiter vooraf gegaan. Gelukkig waren de verwondingen van Ger nog niet zo erg. Hij kon de reis naar Roelofarendsveen gewoon voortzetten en stelde zich daar onder medische behandeling, waarbij de wond gehecht werd. In dit geval werd geen aangifte bij de politie gedaan. Dat gebeurde afgelopen zondag wel, maar toen waren de ver wondingen dan ook aanzienlijk ernstiger. Nog geschokt door "wat hem is overkomen d,oet Ron in aanwe zigheid van de jongens die van het drama getuigen waren zijn relaas: „We waren 's middags naar de bioscoop geweest. Op weg naar de bushalte besloten we in de Haarlemmerstraat nog een zakje friet te eten in snack bar ,,'t Holletje". Daar werden we aangesproken door een paar onbekende jongens die ons vroegen waar we vandaan kwa men. Jullie komen zeker niet uit Leiden, hè", was de vraag. ^„Nee, gelukkig niet", luidde ons antwoord, waarop ze informeer den waar we dan wel vandaan kwamen. Toen we vertelden dat we uit Roelofarendsveen kwa men begonnen ze meteen met „Zo, mooie boer met stront aan je klompen". We hielden uite raard ons mond, want we wil den helemaal geen moeilijkhe den. Toen ze door bleven schel den zijn we de snackbar uitgelo pen naar de bushalte. Halverwe ge kreeg John van een van hen een bakje pindasaus in zijn ge zicht gesmeten. Ik vroeg waar voor dat diende en of ze niet normaal konden doen. Het vol gende moment werd ik door de ruit van Van Dorp geslagen", vertelt het 17-jarige slachtoffer. Bloedend Flink bloedend moest Ron ver volgens door de Eerste Hulp dienst naar het Academisch Zie kenhuis worden vervoerd, waar de diepe vleeswonden in zijn, arm en schouder werden ge hecht. Op aanwijzing van zijn drie kameraden kon de Leidse politie kort daarna de dader aanhouden. Het was een 20-jari- ge goede bekende van de politie, die niet aarzelt zijn vuisten om niets te gebruiken. Na dit voorval neemt vader Loos het niet langer. Regelmatig moet hij zijn 18 jaar oude doch ter in Leiden op gaan halen, als zij 's avonds heeft moeten wer ken. Na door Leidse jongens te zijn lastig gevallen durft ze na werktijd niet meer alleen over straat op weg naar de bushalte. De mishandeling van zijn zoon was zondag de druppel die de emmer deed overlopen. Vader Loos zint op wraak. „Er moet nu maar eens een einde komen aan de terreur tegen jongens van buiten. Leidenaren die hier willen komen vissen wordt door ons toch ook geen strobreed in de weg gelegd. Het is historisch zo gegroeid dat wij in Leiden onze inkopen doen. De binnen stad is daar voor een groot deel van afhankelijk. Maar we hoe ven natuurlijk niet persé naar Leiden. Voor het zelfde geld kunnen we onze boodschappen in Alphen gaan doen. En zolang ze er in Leiden niet voor willen zorgen dat we daar ongestoord kunnen winkelen zullen wij de Leidse binnenstad negeren. De Kamer van Kooophandel, de „De agressiviteit richt zich niet vooral tegen de jeugd van Roelofarendsveen. De Leidse jeugd gaat elkaar onderling ook wel eens te lijf', meent de Leidse politie. Volgens pol itie-woordvoer der hoofdinspecteur Cornelissen komen er ook niet noemenswaar dig meer klachten uit de Veen binnen, dan uit andere gemeenten. Dat kan wel kloppen want in de meeste van de gevallen die de heer Loos bekend zijn, werd geen aangifte bij de politie gedaan. „Dat gebeurt alleen maar als er sprake is van ernstige mishande ling", zegt hij. In dit kader moet ook zijn verzoek om meer informatie over gevallen van terreur in de Leidse binnenstad worden gezien. Bovendien lijkt dit niet indienen van klachten voor een groot deel te wijten aan de angst voer represailles bij de betrokkenen. Velen in de binnenstad voelen zich onveilig en de politie blijkt in de praktijk naar de mening van de burgers die veiligheid onvoldoende te kunnen waarborgen. Commentaar van hoofdinspecteur Cornelissen: „Wat moeten we dan? Men moét ons dan maar eens een oplossing aan de hand doen. Ik begrijp best dat men wel eens graag zou zien dat we een café leeg zouden slaan, maar daar schiet je niets mee op, afgezien nog van het feit dat we ook slechts in noodgevallen „gepast geweld" mogen gebruiken. Democratisch tot stand gebrachte wet ten gebieden ons grenzen in acht te nemen. En we kunnen ook moeilijk de hele avond en nacht met een boos eezicht in de Haarlemmerstraat blijven lopen". Over het feit dat de dader in dit geval na een verhoor in de kleine uurtjes weer op vrije voeten is gesteld zegt de heer Cornelissen: „Ook hier gebieden wetten ons de verdachte in kwestie niet langer vast te houden. Voorarrest wordt slechts in bijzonder ernstige gevallen toegepast. Een flinke dief houdt je tegenwoordig niet langer dan zes uur vast Ook over de uiteindelijke straf hebben wij niets te zeggen: dat is een zaak van de rechter. Als we ieder die zich aan dit soort vergrijpen zou schuldig maken, zouden vastzetten dan zouden we gigantische huizen van bewaring moeten bouwen om ze te herbergen", merkt de hoofdinspecteur op. Overigens kon de heer Cornelissen nog vertellen dat het kwaad zich in het betrokken geval in zekere zin al zelf had gestraft. De dader werd zondagavond met een flink bloedend hoofd het bureau van politie binnengebracht om te worden verhoord. Hij had van een stadgenoot intussen alweer een ongenadig pak slaag te pakken, zodat hij op bet bureau van de nodige hechtingen moest worden voorzien. Van de kant van de politie werd een zekere vorm van sociale controle hier niet uitgesloten geacht. verenigde winkeliers, ze weten heus wel aan welke gevaren je in Leiden bloot staat, maar ze zwijgen in alle talen. En ook de gemeenteraad moet maar eens ophouden met al die partijpoli tieke twisten. Laten ze liever maatregelen nemen opdat de binnenstad tenminste leefbaar blijft. Tot dan toe heeft Leiden voor mij afgedaan", aldus de heer Loos. Hij heeft zich inmiddels in con tact gesteld met andere veront ruste Roelofarendsveense ou ders om samen deze boycotactie meer inhoud te geven. Want vol gens de heer Loos leeft deze zaak bijzonder onder de Alke- madese gemeenschap. Fietskettingen Volgens de inititatiefnemer van de boycotactie houden veel Veense ouders hun hart vast als ze kinderen in Leiden op school hebben. Hij zegt dat er in de Veen momenteel zelfs sprake van is, dat kinderen die best voor de HAVO geschikt zijn, naar de MAVO in Oude Wete ring gaan. „We kunnen onze kinderen beter hier houden. Of moeten we ze soms voorzien van fietskettingen naar Leiden stu ren om zich in geval van nood te beschermen tegen de Leidse bendes?" De heer Loos wil het overigens niet bij een passieve boycot la ten. Met andere boze ouders heeft hij al afgesproken dat de Leidenaren die zo graag in de Veen komen recreëren, voor taan met hun klapstoeltje en hengel maar naar elders moeten uitwijken. Om zijn boycotactie met nog meer harde feiten te ondersteu nen roept de heer Loos alle ouders uit Alkemade en omge ving („het speelt heus niet deze gemeente alleen") die met hun kinderen de „Leidse straat terreur" aan den lijve hebben ondervonden op met hem con tact op te nemen. Zij kunnen zich in verbinding stellen met Spoorstraat 7 in Roelofarends- roJ OUi een DEN De stichting Interkruis Leiden kampt met financiële blemen. De tekorten van de stichting zijn sedert de invoering de thans geldende gemeentelijke subsidieregeling, die op 1 lari 1973 inging, opgelopen tot 148.412,-. In het jaarverslag 1975 maakt de stichting melding van een verzoek aan de leente om herziening van de subsidieregeling. Hierop is nog i antwoord gekomen. De financiële positie van de stichting nog worden verslechterd door de door de provincie aange- digde afbouw van de subsidiëring aan de consultatiebureaus de stichting. Daarbij komen nog de voortgaande kostenstijgin- waarmee ook Interkruis te maken heeft ander heeft tot gevolg »ad dat de stichting haar con- mtie voor 1976 heeft moeten hogen van 23,- tot 27,-. In jaarverslag worden verdere hogingen in de nabije toe- mst aangekondigd. Interkruis liseert zich dat de contribu- Yerhogingen een nadelige in- >ed kunnen doen gelden op ledenbestand. „Wij menen filter dat op basis van ongewij gd beleid dit werk moet wor- in voortgezet met dien ver ende dat aanpassing dient Sats te hebben aan de nieuwe «wikkelingen in het kruiswerk de outillage moet voldoen aan de daaraan in deze tijd te stellen eisen. Daarnaast dienen middelen gevonden te worden om nieuwe taken aan te pakken in het belang van de gezond heidszorg", aldus het stichtings bestuur in het jaarverslag. De stijging van het ledental in 1975 was inderdaad enigszins teleurstellend. Slechts achten dertig nieuwe leden meldden zich aan. Interkruis overweegt thans meer bekendheid aan haar werk te geven. Op kleine schaal gebeurt dit al door mid del van het uitdelen van folders aan alle nieuwe bewoners van Leiden. ^orso-wandel tocht ËIDEN De Corso Wandel- Wht zal op zaterdag 7 augustus tats vinden, Deelname aan de indeltocht kost twee gulden r persoon. De start zal ge- fchieden vanaf het V.V.V.-kan- hor Stationsplein 210. De start- i is van negen tot twee uur. >chrijving door middel van storting van de kosten op post giro 549595 ten name van de penningmeester van de Wandel kring Leiden en Omstreken, Postbus 448, of bij C. Verstraa- ten, Zoeterwoudseweg 25, Lei den, tel. 071-146846 en bij de start. ARBEIDSBUREAUS LEIDEN, ALPHEN EN LISSE: LEIDEN Vanmorgen is de zomeruitverkoop losgebarsten. Winkeliers pogen weer alom te gen „afbraakprijzen" hun waren te slijten als hoefden ze er zelf helemaal niets meer aan te verdienen. Zoals bij elke uitverkoop trok ook deze weer klanten die er wel een nachtverblijf op straat voor over hebben om een koopje in de wacht te slepen. In de Haarlemmerstraat bijvoorbeeld had zich gisteravond al een pas getrouwd paar voor de deur van firma Zaalberg genesteld om de volumineuze huiskamerkroon voor het luttele bedrag van 1 cent te kunnen meenemen. „Want hij past uitstekend in ons nieuwe huis aan de Julianastraat", aldus Tonia en Willem Wijnno- bel (op de foto voor de deur van Zaalberg). Collega-koopjeszoekers zaten vannacht aan de Pelikaanstraat voor een winkel in radioartike len te wachten op het tijdstip van opening. Toch is deze zomeruitverkoop wat anders dan gewoonlijk. Het aanbod zomerkleding is dank zij de hittegolf van de afgelopen weken aan zienlijk kleiner dan normaal. Wel zitten de kledingzaken nog dik in hun wat dikkere jacks en regenmantels. Ook het aanbod paparpluies is groter dan normaal. In andere branches zoals de meubelinrichtingen is er even veel keus als andere. LEIDEN De dalende tendens in de werkloos heidscijfers van de afgelopen maanden is in juni gestopt. Het aantal werkloze mannen nam niet verder af en bij de vrouwen was zelfs sprake van een toename. Het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden noemt als oorzaken van de ongunstige cijfers over de afgelopen maand de invloed van de vakanties op de bedrijfsactivitei ten en komst van de jongelui die de school hebben beëindigd en zich bij het arbeidsbureau hebben laten inschrijven. De geregistreerde arbeidsreserve in het Leidse I gebied verminderde bij de mannen met 8 en het bedraagt thans 2437. Dit is 4,43 procent van de plaatselijke mannelijke beroepsbevolking. Het werkloosheidspercentage bleef daarmee een half procent boven het gemiddelde van Zuid-Holland. De werkloosheid bij vrouwen steeg met 58 en is thans 431. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten is zeer eenzijdig. Van het totaal van 201 vacatures zijn er 176 gericht op administratieve beroepen. Per gemeente bedroeg de geregistreerde ar beidsreserve: Alkemade 55 mannen (vorige maand 41) en 13 vrouwen (18); Katwijk 234 mannen (268), 73 vrouwen (58); Leiderdorp 98 mannen (93) en 40 vrouwen (32); Leiden 1726 mannen (1738) en 471 vrouwen (431); Oegstgeest 81 mannen (81) en 23 vrouwen (23); Rijnsburg 37 mannen (39) en 9 vrouwen (12); Valkenburg 9 mannen (17) en 2 vrouwen (-); Voorschoten 110 mannen (98) en 29 vrouwen (29); Warmond 34 mannen (26) en 4 vrouwen (7); Zoeterwoude 36 mannen (31) en 12 vrouwen (10). Het aantal werkloze mannen in het district van het arbeidsbureau in Alpen aan de Rijn nam toe van 516 tot 577. Dit is 2,20 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Het aantal werkloze vrouwen in juni steeg in Alp hen van 147 naar 169. Ook op het bijkantoor van het Gewestelijke Arbeids Bureau in Lisse vertoont hetzelfde beeld. In het district Lisse nam de werkloosheid bij de mannelijke be roepsbevolking toe met 20 tot 547. De werkloos heid bij vrouwen steeg van 308 tot 326. In uw uitgave van dinsdag ver- j meldde U dat door mij twee I honden op straat gezet waren en dat er bovendien 23 jonge hond- jes in een schuur lagen. Graag wil ik een en ander recht zetten. Met name ten aanzien van de eenzijdige berichtgeving van de Leidse politie. De feiten zijn als volgt: De teven waren de moeders van de zogenaamd van honger om komende puppies, welke in de schuur lagen. Ze waren ont snapt en stonden te blaffen om binnen te komen Daar onderge tekende zelf op dat moment niet aanwezig was, vond een van de buren dit reden om de politie te waarschuwen (een goede bum- is beter dan een verre vriend) Ik had ze die nacht om half twee zelf verzorgd, maar een kenner weet als jonge honden gerucht horen en de moeder afwezig is, dat ze dan gaan pie pen. Dit wordt dan uitgelegd als zijnde hongerig. Dierenartsen dr. Roest en dr. Helder zijn bereid positieve in lichtingen te verstrekken, daar een regelmatige controle door beide artsen wordt uitgevoerd. Hopelijk zal dit een en ander rechtzetten. Voor een dieren vriend als ik is het niet prettig dergelijke aantijgingen uit de krant te moeten vernemen. De politie heeft zich tot op heden niet op het adres van ondergete kende laten zien. E. van Tol Hoge Morsweg 138 LEIDEN.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3