Democraten kiezen Carter als hun kandidaat a alstublieft ïartpatiënten richten eigen kliniek op 3 Burgemeesters: geen verboging van salaris Vmalrik veilig in ons land onster O.S. op de tocht: protesten rond kwestie-Taiwan £eidóe@oma/nt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Donderdag 15 juli 1976,66e jaargang no. 20477 Ongenaakbaar Speelfilm De ongenaakbaren, met Gérard Philippe op Ned. II om -20.55 uur. Om 19.05 uur Film-blik en om 22.35 uur Ach ter het nieuws met Amalrik. Ned. I om 19.05 uur Monty Py thon en om 21.05 uur Maar schalk Ky. Toenemende onweerskans Warm en vrij zonnig, maar later op de dag van het zuiden uit plaatselijk regen of onweer. Minimumtemperaturen onge veer 15 gr., maxima van 24 tot 29 graden. Morgen: Zon: 4.39—20.52. Maan: 22.3810.30. Schev. hoogw.: 5.57—18.21. Laagw.: 1.51—14.11. hipbol/Moskou De dissi- Almalrik en zijn vrouw zeiden Russische historicus vanmorgen op Schiphol dat zij ndrei Amalrik is vanoch- nd samen met zijn vrouw nuit Moskou op Schiphol ngekomen. Tegen vrienden Westerse journalisten die :m naar het vliegveld verge lden zei Amalrik vanmor- n in Moskou: „Het spijt ons t wij moeten vertrekken", j voegde daaraan de ver achting toe dat zijn afscheid n Rusland „van tijdelijke zal zijn. Hij sprak de ep .uit naar de Sovjet-Unie kunnen terugkeren. door West-Europa willen rei zen en vervolgens de Verenig de Staten bezoeken. Amalrik heeft nog niet besloten, in te gaan op een uitnodiging, te studeren aan de Rijksuniversi teit van Utrecht. In Moskou zijn de Russische- douaniers correct geweest te genover het echtpaar Amalrik. Zij kregen toestemming acht tien schilderijen mee te nemen van niet-conformistische schil ders zonder er uitvoerrecht voor te betalen. De Amalriks mochten alleen een klein klok je niet meenemen. De Russische autoriteiten had den aanvankelijk een groot be drag aan uitvoerrecht voor te betalen. De Amalriks mochten alleen een klein klokje niet meenemen. De Russische autoriteiten had den aanvankelijk een groot be drag aan uitvoerrecht voor de schilderijen geëist Op grond daarvn hadden de Amalriks hun vertrek uitgesteld totdat de eis was ingetrokken. Amal rik zei vanmorgen: „Wij heb ben het gewonnen". Jimmy Carter: bij acclamatie gekozen. NEW TORE Jimmy Carter, de pindateler uit de zuidelijke staat Georgia, is vannacht in een supersnelle tijd tijdens de eerste stemming door de Na tionale Conventie in Madison Square Garden in New York gekozen tot de Democratische kandidaat voor de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen van 2 november. stemmen, gevolgd door Morris ren via de televisie in zijn hotel met de stemming op de Conventie wel bij. Zij zei tot verslaggevers: Ik voel dank baarheid. Het is een grootse avond en Udall met 329 1/2 en gouverneur Ed- dochtertje Amy en kleinzoon Jason op mund Brown jr. 300 1/2 stemmen. Er zijn knieën. waren 136 stemmen voor andere kan didaten. Na de stemming stapte Brown naar voren om mee te delen Eerder op de dag had Carter een ontmoeting met de delegatie van zijn staat Georgia. Hij sprak over de „een- het enige dat ik mis, is dat Jimmy niet hier is. Dat is erg hard. Vandaag, op de laatste dag van de Conventie, zal Carter zijn aanvaar dingstoespraak houden. Hij zal dan Nu is dat ook de kandidaat voor het vice-presi- Carter nu bij acclamatie aan te wij- anders. „Toen ik begon vertelde ik een dentschap aanwijzen. Er staan zes ge- zen, volgde een luid „ja", waardoor heleboel mensen dat ik niet van plan gadigden nog op zijn lijstje, maar was de nominatie te verliezen. En ik volgens politieke deskundigen zal het dat hij de stemmen van Califomië aan zaamheid" toen hij zijn campagne was Carter gaf, waarna andere staten volg- begonnen „en niet veel mensen dach- den. Op een voorstel van Georgia ten dat ik een kans had". zijn kandidatuur unaniem werd. De Democratische presidentskandi daat was, overeenkomstig het gebruik, totaal kreeg Carter bij de stemming niet aanwezig, maar volgde het gebeu- kan u vandaag zeggen, dat ik niet van vermoedelijk gaan tussen de liberale plan ben de verkiezing te verliezen". w-n— J-' *- Carters echtgenote Rosalynn woonde )iaconessenhuis naar Zoetermeer )ORBURG/ZOETERMEER Het Voorburgse Diacones- rihuis is met de Stichting gemeen Ziekenhuis Zee ter- Eer tot overeenstemming ge- Imen over een verhuizing ar Zoetermeer. Tussen de ichting en het Diaconessen- lis moet nu verder bekeken worden hoe de overplaatsing zijn beslag moet krijgen. Be langrijkste punt in de verdere onderhandelingen vormt de toekomstige bestuursvorm van het Zoetermeerse zieken huis. Voor eind *78 verwacht het Diaconessenhuis met de nieuwe bestuursvorm rond te zijn. De SAZ1. wil achter de hele gang van zaken meer spoed zetten. Voordat er in Zoetermeer echter een zieken-1 huis staat, zullen er hoogst waarschijnlijk nog vijf zes jaar voorbijgaan. Schmidt in VS De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt brengt momen teel een bezoek aan de Verenig de Staten. In Williamsburg maakte hij een rondrit met een oude koets. Vandaag is Sch midt door presi dent Ford op het Witte Huis ontvangen. fp^ïnve HF vooi F feu. onzer verslaggevers) A De Nederlandse Hartpa- ïnvereniging wil een eigen ltli- voor open hartoperaties tot stand jen. De kliniek zou 200 300 en moeten tellen en over ander laar klaar moeten zijn. Volgens voorzitter Henk Fievet van de hartpatiëntenvereniging is een inrich ting van een dergelijke omvang vol doende om in de totale behoefte aan open hartoperaties in ons land te kun nen voorzien. „Niemand hoeft dan meer naar het buitenland, er zullen' geen wachtlijsten meer zijn, iedereen' kan bij ons terecht", hoopt hij. De heer Fievet heeft Engelse en Amerikaanse geldschieters bereid gevonden het pro ject te financieren. Ook heeft de ver eniging al Op verschillende bouwloca ties een optie genomen. „De enige hindernis die we nog moeten nemen is de overheid", stelt hij. „Na afloop van het kamerreces zullen we bij het ministerie van volksgezondheid de benodigde vergunningen aanvragen. Be verwacht dat we inderdaad mede werking krijgen, want op langere ter mijn gezien is de huidige situatie, waarbij we onze hartpatiënten naar het buitenland moeten sturen, natuurlijk te dol". In de kliniek van de hartpatientenver- eniging zal, als alles doorgaat, een team worden geformeerd van zowel buitenlandse als binnenlandse hartspe cialisten. Men zal waarschijnlijk een nauwe relatie aangaan met een be staand streekziekenhuis. in omd» vroeger de komkommertijd met z'n gigantische kom- plaats^re. p s geen bericht over •lom bekende monster van Ness. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. AMSTERDAM (ANP) - Het verzoek van de burgemeesters van Amster dam, Rotterdam en Den Haag om turn salaris per 1 augustus 1975 niet te verbogen is door de minister van Binnenlandse Zaken ingewilligd. Het salaris van de burgemeesters van de drie grote steden was in november vorig jaar met terugwer kende kracht tot 1 augustus 1975 verhoogd, overeenkomstig de aan passing van de ambtenarensalaris sen. Burgemeester Sanakalden van Amsterdam liet de minister echter weten dat hij de salarisverhoging niet wilde. Ook zag hij af van de verhoging per 1 januari 1976. De burgemeester van Rotterdam en Den Haag volgden zijn voorbeeld. De Amsterdamse burgemeester wil de de salarisverhoging niet, met het oog op het streven van de regering om een evenwichtige verhouding te bereiken tussen de salarissen van de burgemeesters van de grote steden en de leden van het kabinet De burgemeesters verdienen 187.000 gul den per jaar wat 36.000 gulden meer is dan de minister-president Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land rijn het overigens niet eens met de nu genomen beslissing. Volgens hen is het salaris met het ambt en niet met de persoon verbonden. Wei gering van de verhoging zou de sala- rispost van een opvolger aantasten aldus G.S. Aardbeving Bali: 52 doden DJAKARTA (Reuter) Bij een aardbeving op bet Indonesische eiland Bali zijn gisteren 52 mensen om het leven gekomen en ongeveer 150 gewond, zo hebben functionarissen op bet eiland De beving had een kracht van 5,6 op de schaal van Richter en trof vooral het dicht bevolkte gebied van Boeleleng in het noorden en Djembera in het westen van het eiland. Behalve gebouwen stortten ook bruggen in. De schokken werden ook in Soerabaja gevoeld, maar veroorzaakten daar vrijwel geen schade. Drie jongens gedood op overweg UTRECHT (ANP) Drie jongens uit Krab- bendljke zijn gister avond om het leven ge komen op een met knip perlichten beveiligde overweg tussen Kapel- le-Biezelinge en Krui- ningen Ze reden met twee bromfietsen de overweg op en werden aangere den door de trein van Vlissingen naar Roosen daal. De slachtoffers zijn de 16-jarige Pieter Kriekaard, rijn 14-jarige broer Mark en de 19-ja- rige Johannes Riemens. Razende schatter Op de Campus van.de u iversi- teit van Califomië in Fullerton heeft een 37-jarige man in razer nij in het wilde weg een geweer leeggeschoten. Er vielen zes do den en vier ernstig gewonden. De dader, die zich zonder verzet aan de politie overgaf, was en kele weken in dienst van de school als onderhoudsman. Een reden voor zijn daad kon hij niet geven. (Van on2e speciale verslaggever) MONTREAL De kwestie-Taiwan in Montreal heeft giste ren een turbulente wending gekregen. De mededeling van het nationaal Olympisch comité van Taiwan dat men bet compromisvoorstel van bet IOC en de Canadese regering niet beeft aanvaard is het sein geworden voor een aantal protestacties die de Spelen in gevaar kunnen brengen. De voorzitter van bet Amerikaanse Olympische Comité Philip O Krumm liet weten dat vandaag zou worden besloten of zijn ploeg zich al of niet van de Spelen zal terugtrekken. Krumm: „Of we wel of niet deelnemen, dit is het begin van het einde. Als onze Olympiërs niet al in Montreal zouden zijn, hadden we ons zeker teruggetrokken. We zouden die beslissing in tien minuten hebben genomen. Mochten we daar alsnog toe besluiten, dan zullen andere landen ons volgen." De gisteren afgetreden vice-president van het IOC Willi Daume verklaarde dat men de vijf Taiwanese atleten die al in Montreal rijn bij de openingsceremonie toch wil laten lopen met de naam en vlag van de Republiek China. „Als de Canadese regering de atleten laat arresteren", aldus Daume „rest ons slechts één mogelijkheid: de Spelen af te gelasten". Een uitspraak, waaruit blijkt dat het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité de directe confrontatie met de regering van het gastland niet uit de weg zal gaan. De vergadering van het I.O.C. die werd gewijd aan de afwijzing van Taiwan van het compromisvoorstel (alleen deelneming onder vlag van het IOC) werd later op de avond verdaagd tot vandaag, zonder dat er offieciële mededelingen werden verstrekt Het had er echter alle schijn van dat het IOC de druk van de Canadese regering, die als onduldbare politieke inmenging wordt ervaren, toch wil trotseren. Het geniet daarbij de steun van president Ford van de Verenigde Staten die gisteren bij monde van zijn perschef Ron Nessen verklaarde dat er grote moeilijkheden zullen ontstaan bij de Spelen van 1980 in Moskou als Canada wordt toegestaan Taiwan van de Spelen in Montreal te weren. Bij een oefening gister voor de officiële opening van de Olympi sche Spelen op 17 juli, liep Taiwan nog onder eigen vlag mee.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1