(Karstens liet „legende van Bordeaux" herleven twijfelt niet aan „haar" Lucien Nederlandse opmars door Spanjaarden afgebroken v Tour is beslist LIGTERINK GAF PARTIJ CADEAU r Hemmes en Thung uitgeschakeld SPORTWERELD PAGINA 13 BORDEAUX „De legende van Bordeaux" is ^igenlijk helemaal geen legende, maar toch zal er vandaag over geschreven worden, omdat Gerben Karstens gewonnen heeft. De „legende" ontstond n het begin van de jaren '50, toen Nederlandse ;oerrenners vier keer achter elkaar de etappe in 3ordeau wonnen. De eerste was de kleine Eindho- /enaar Hansje Dekkers, die in 1952 in Bordeaux segevierde. Die uitslag in Bordeaux werd dus uithouden door de supporters en opnieuw in de iers gebracht, toen, een jaar later, in 1953, Jan Volten na een machtige solo-rit alleen in Bordeaux lankwam. In 1954 en in 1955 wonnen in Bordeaux Senk Faanhof en Wout Wagtmans. Daarmee was de „legende" geboren. Bordeaux is de Tourstad voor de Nederlanders, dat wist toen iedereen. de „legende" leefde jaren voort. Elke keer als de kara vaan Bordeaux naderde, werd daar in kranten breeduit mel ding van gemaakt. .Morgen is iet weer zover", zo schreef nen, „dan zal wel weer een Nederlander op het erepodium staan". Het gekke is, dat na 1955 tien jaar lang geen Hol- N HET HART \AU FRANKRIJK 6JULL20eET 220km landse renner er de etappe meer won. Eerst in 1966 slaag de de Zeeuw Jo de Roo er weer in in Bordeaux te win nen, maar het duurde opnieuw tien jaar, voordat gisteren Gerben Karstens in Bordeaux zegevierend de eindstreep pas seerde. Zes winnaars in 25 jaar, dat is heel normaal. Er zijn meer Fransen en Belgen, die in de wijnstad gewonnen hebben, dan Nederlanders. Maar toch... door dat gedram over de „legende" is er ook bij de huidige generatie Neder landse wielrenners toch iets blijven hangen van het ver haal over Bordeaux. „Als nuchtere beroepsrenner geloof ik niet in legendes", verklaar de Gerben Karstens gister avond. „Maar ik ben er wel van bewust dat Bordeaux voor ons een bijzondere stad is". Karstens weg Aan het einde van een lange en vermoeiende dag, waarbij de tourdirektie om commer ciële redenen de renners in het holst van de nacht liet opstaan, vervolgens drie keer liet starten en finishen, nader de een compact peloton het circuit aan het meer van Bor deaux, dat nog twee keer moest worden afgelegd. Het was drukkend warm en er waren duizenden mensen op de been, die op de Franse nationale feestdag een over winning van een nationale ren ner verwachtten. Twee keer was dat eerder op de dag mis lukt, omdat Freddy Maertens in Langon (voor Gerben Kar stens) en in Lacanau de mas sasprint won. Daarom demar reerde op het circuit de Fran- Het is voor de heren wielrenners niet alleen kommer en kwel. Karstens zorgde gisteren voor hilariteit door zich door Ferdinand Bracke voort te laten slepen. se nationale kampioen Guy Si bille. Hij weet wel dat een Fransman die op de 14e juli wint, als een held door het publiek wordt vereerd. En daarom ging hij weg, om zich in de sprint van Freddy Maer tens te ontdoen. Hij kreeg ge zelschap van Jan Raas, maar het tweetal werd door het ja gende peloton ingelopen. Juist op dat moment, met nog één ronde van 1500 m. te rijden, sprong Karstens weg. Jan Raas zag het onmiddellijk en blokkeerde de weg. Hard Karstens: „Ik ging ontzettend hard door de bochten en ik heb heel wat risico's geno men. Toen ik mijn sprong maakte, keek ik even onder mijn arm door, want je moet altijd opletten hoe je konkur- renten reageren. Ik zag dat Jan Raas op kop van het peloton aan het ma noeuvreren was. Dat zit wel goed, dacht ik, en toen joeg ik door die bochten. Er lagen steentjes op de weg, en ik voelde mijn fiets schuiven, maar gelukkig bleef ik over eind en ik ging op de rechte stukken keihard door. Ik voel de gewoon dat ik ging winnen, want ik was enorm gemoti veerd. Dat ben ik altijd als ik kwaad ben. En ik was kwaad, omdat de gang van zaken me niet beviel. Gisteren had ik in een slecht hotel geslapen, slecht gegeten en ik had last van mijn maag. Daarop volgde dan die vervelende dag met drie etappes, de teleurstelling 's ochtends, omdat ik in de tweede halve etappe door twee Italianen van het achterwiel van Maertens werd gereden. Daarover had ik me vreselijk opgewonden. Ik zei bij mezelf: „Kuiper heeft de belangrijke etappe in Bornem gewonnen, als ik in Bordeaux win, is dat voor de ploeg een heel goede zaak. Dan is voor ons de ronde Gerben Karstens deed de roemruchte verhalen uit het verleden weer herleven. Hij ging, juichend, in Bordeaux als eerste over de finish. ~~VISIE EX-VEDETTE HENK NIJDAM Regis Ovion gebruikte doping BORDEAUX Regis Ovion. die de dertiende etappe naar Saint Guadens won, heeft tij dens die rit gebruik gemaakt van stimulerende middelen. Ovion werd in Bordeaux ge straft met een boete van 1000 gulden, een voorwaardelijke schorsing van een maand, tien minuten straf in het algemeen klassement van de ronde van Frankrijk en de klassering naar de laatste plaats in de dertiende etappe. Hierdoor wordt de Belg Willy Teirlinck winnaar van de dertiende etappe. Zoetemelk hield het BORDEAUX Joop Zoete melk, wiens puist op het zit vlak deze week wereldnieuws werd, is de langste dag van de Ronde van Frankrijk redelijk goed doorgekomen. Joop zei dat hij het gezapige tempo van het peloton gemakkelijk had kunnen volgen en dat er van uitvallen nu geen sprake meer kan zijn. De puist staat nog steeds onder intensieve behan deling. Uitslagen r. 34 rr n 37 s< sens) 86 k Henk Nijdam, de Zundertse vertegen woordiger in race materialen, vindt aan de ene kaïit, dat de renners ge lijk hebben, dat drie etappes op één dag veel te veel van het goede is, maar zegt aan de andere kant: „Ze weten een half jaar van te vo ren wat hen te wachten staat. Als ze zo'n dag te zwaar vinden, dan moeten ze niet naar de Tour gaan. En de mannen hebben het zich vrij gemakke lijk gemaakt. De drie massa sprints wijzen er op dat ze echt ruet al les uit de kast heb ben gereden". Henk Nijdam, die de Tour zesmaal „deed", waarvan vier keer in de ploeg van Pelle- naars en twee maal in de Nederlandse landenploeg, heeft tot nu toe weinig spanning kunnen ontdekken in deze aflevering van de grand bouclé. Hij: „Kijk, Zoetemelk heeft zaterdag zit ten slapen. Als hij met Van Impe mee was gegaan - qua sterkte zijn zij vol gens mij aan elkaar gewaagd - dan had den we nog een in teressante laatste week kunnen krij gen. Nu maakt iede reen zich nog maar druk om de steen puist van Zoete melk. De Tour is al beslist. (Van onze verslaggever) Mere Venus heeft het niet druk in het Belgische dorpje Mere, de Nachtegaal trouwens evenmin. Waarmee dan be doeld de twee café's van die naam. Er is maar één drange- égenheid in de nauwelijks vierduizend zielen tellende ge meente, die stromen klanten trekt, dag en nacht, „Sportca- fé" bij renner Van Impe. Het ouderlijk huis van de kleine vechtlustige gele trui drager in de Tour de France, Lucien van Impe, die, en daar twijfelt niemand aan in Mere, zondag ook als overwinnaar van deze Tour in Parijs zal aankomen. In Mere, wat bezijden het dorp zelf, is men helemaal over tuigd van de zege van hun Lucien en bijgevolg van de afgang van Joop Zoetmelk. Nou is dat toch maar een Hol lander, dus komt dat zo nauw niet. Ze willen het daar weten ook. Vlaggen alom en zelfs is er een huis waar een spandoek uithangt: „Alle, Van Impe wint eens de Tour, want Mere ligt op de Tour". Waaronder dan een melkfles is gehangen met een plakkaat in kleiner for maat: „Geen zoete melk meer". Nu zijn de Vlamingen van na ture al geen melkdrinkers. Dat blijkt duidelijk uit de stapel kratten die naast Sportcafé van Impe staan opgesteld, vol lege bierflessen. Geen wonder, toen Lucien zijn frele lichaam orig weekeinde voor het eerst in de gele trui hees heeft dat in Mere tot een soort weeken dorgie geleid, met als middel punt, uiteraard café Van Im pe, waar vader, moeder, ette lijke broers, schoonzusters handen tekort kwamen om de sportbrand van heinde en ver re toegestroomde supporters met brouwersnat te blussen. Hetgeen wonderwel lukte, hoe wel bij sommige pas na zeer lange tijd. Zo brengt een in Mere verschijnend dagblad vol trots het nieuws dat er één supporter was die, uit louter wielersportliefhebber natuur lijk, twee keer achter elkaar dronken is geworden. Drie keer had ook niet gekund want Mere was door zijn bier- voorraad heen. Gaat men Van Impe's Sportca- fé's binnen. Het eerste wat men ontwaart is een geel, hoe kan het anders, bord, waarop voor iedereen duidelijk lees baar staat: „Lucien in het geel en Mere drinkt meer en meer". Een metertje ernaast hangt de variant: „Lucien in het geel, in Mere geen bier te veel". Dat zijn dan nog maar twee op schriften in het café. Er han gen er tientallen waarvan een: „Geen zoete melk, wel berggei- tenmelk, leve Lucien''. Onvermijdelijk wordt de strijd Van Impe-Zoetemelk breed uitgesponnen Die Zoetemelk, die had het niet, dat is geen doorzetter, dat is een combine- rijder, maar hij moet het al leen doen en dat lukt hem nooit." Begrijpende hier met een wielerspecialist te praten is het beter te beamen te kwe ken en onschuldig te vragen waarom dan overal die anti- Zoetmelk opschriften hangen. Zijn ze dan misschien toch bang voor Joop? Dan wordt het ijzig stil. „Gij zeit toch niet voor die Zoete melk, is het wel?" En pas op dat moment ga je begrijpen wat het betekent Petrus te zijn en de haan tweemaal te heb ben horen kraaien. (Ned-Posl) zt.; 3. Gavi Visnen (Nod-C«put) zt; 5. Delepine (Fra-Ca- put) zt; 6. Antonini (Its-Fontsna) zt; 7. De Witte (Bel-Criblori) zt., 8. Lasa (Spa-Chiappa- no) zt; 9. Vsn der Slagmolen (Bel-Cribior.) zt; 10. Beon (Fre-Oe Muer) zt. Uitslag van bet tweede deel van de 18e etappe 123 kilometer tussen Langon en Ocean); 1 Freddy Meartens (Bet-Orieesens) 3.27,00; 2. Esclaaaan (Fre-Oe Muer) z.t.; 3. Paolini (9ta- Cbaiappano) z.t; 4. De Cauwer (Bei-Post); 5. Raas (Ned-Post) z.t.; 6. Van der Slagmolen (Bet-Criblori) z.t; 7. Legeay (Fra-Anglade) z.t; 8. Teirlinck (Bel-Quimard) it; 9. Ovion (FrfrOe Muer) z.t.; 10. Mariano Martinez (Fra-Anglade) De klaaeeringen van de overige Nederlandssrs in het tweede gedeelte van de achttiende etappe waren: 45. Karstens (Ned-Post); 61 Zoetemelk (Ned-Caput) en Bert Pronk (Ned- Post), allen in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag van het derde gedeelte van de achttiende etappe, van Lacanau-Ocean naar Bordeaux over een afstand van 70.5000 kilo meter, is; 1. Gertoen Karstens (Ned-Post) 1 uur. 42 minuten en 13 seconden (gemiddelde 41.410 kilometer per uur); 2. Maertens (Bel- Onessens) z.t; 3. Paolini (Ita-Chiappano) z.t.. 4. Esclaaaan (Fre-Oe Muer) z.L; 5. Vlanen (Ned-Caput) z.t.; 6. Sibille (FreO# Muer) z t.. 7. Delepine (Fre-Oe Muer) Z.L; 8. Van der Slagmolen (BeFCribiori) z.t: 9 De Witte (BeF Criblori) z.t.; tO. Mintkiewicz (Fra-Guimard) z.t.; 26. Raas (Ned-Post) z.t; 28. Vsn den Hoek (Ned-Post) z.t; 59 Pronk (Ned-Post) z.t.. 78. Zostemeik (Ned-Caput) z.t. Algemeen klaseement: t Lucien van Impe 96 uur. 11 minuten en 56 seconden; 2 Zoetemelk op 4.33; 3. Oeiisie op 11.25; 4 Poulidor op 11.55; 5. Riceomi op 11.57; 6. Pollenlier op 13.03; 7. Maertens op 13.28. 8 Galdos op 14.20; 9. Bertogllo op 14.34; 10. Pesarrodona op 15.46; 25. Pronk op 40.46. 77. Vianen op 2.09.09; 84. Karstens op 227,35; 85. Raas op 229.24; 68 en laatste Van den Hoek op 2.49,56. Dagploegenklassement (berekend over de drie gedeelten): 1. De Muer 23 uur, 11 minuien Algemeen ploegenklaseement op 10.48; 3. De Muer op 18.33; 4. Chiappano op 20.30; 5. Saura op 31.23; 6. Guimard op 37.35; 13. Port op 2.48,12 Bergldaaeement: Co te de Moutchic (vierde categorie): eerste doorgang: 1 Bellini 3 pun ten; 2. Legeay 2 pnt; 3. Demeyer 1 pnt. Tweede doorgang: 1. Bellini 3 punten; Mene- dez 2 pnt; 3. Osler 1 pnt. Algemeen bergklaaaement: 1. Bellini 154 pun ten; 2. Van Impe 153 pnt; 3. Zoetemelk 97 pnt; 4. Galdos 71 pnt; 5. Poulidor 67 pnt. Puntenklassement: 1. Maarlens 246 punten; 2. Eactasaan 113 pnt.; 3 Gavazzi 110 pnt, 4. Pollen tier, Paolini en Karstens 64 pnt. Szabo (links) en Kortsjnoi kwamen met elkaar remise overeen.- 'STERDAM Hoewel na ronden Miles opnieuw Kortsjnoj is gekomen, de discussie gisteren in de in feite allèen over de ierlanders. Ligterink, met »sen op een derde meesterre- »at en de titel internatio- meester, werd door Don- f verslagen. Misschien is het w te zeggen dat hij, in goede tod. zijn ervaren tegenstan der een levensgrote kans gaf en de partij aanbood. Donner be nutte dat geschenk dankbaar. Böhm won in een mooie partij van de Hongaarse grootmeester Sax. De Nederlander is met vier punten een van de vele gegadig den voor een lage prijs gewor den. Ree en Langeweg remisseerden tegen respectievelijk Ivkov en Kurajica. Uitslagen achtste ronde grootmees- tergroep: Kortsjnoj (RusVSzabo (Hon) 1/2-1/2, Ligterink (Ned>-Donner (Ned) 01, Böhm (Ned)-Sax (Hon) 10, Miles (GBrWelimirovic (Joe) 1—0, Ree (NedVIvkov (Joe) 1/2-1/2, Farago (Hon)-Gipslis (Rus) 1/2-1/2, Sigurjonsson (IJsl)-01afsson (Joe) 1/2-1/2, Langeweg (Ned)-Kurajica (Joe) 1/2—1/2. Stand: 1. Kortsjnoj en Miles 5 1/2, 3. Farago en Szabo 5, 5. Ree, Böhm, Sigurjonsson, Olafs- son, Kurajica, Ivkov en Gipslis, 12. Ligterink, Sax en Velimirovic 3 1/2, 15. Donner 3,16. Langeweg 1 1/2. rig contract getekend bij de Franse eerste klasser Bastia. ROTTERDAM Frans van der Heide (34) van Excelsior stopt met betaald voetbal. Hij gaat voor de amateur-eerste klasser HION spelen. VENLO Kurt Reftkovski (27) de middenvelder van Go Ahead Eagles gaat voor FC VW spe len. Hij heeft een eenjarig cpn- tract getekend. HILVERSUM Zo verrassend als de Nederlandse opmars op het Melkhuisje gestalte kreeg, zo snel werd die gisteren ook weer afgebroken. Verantwoor delijk daarvoor waren de Span jaarden Manuel Santana en An gel Gimenez, die Neerlands hoop in bange tennisdagen, Rolf Thung en Fred Hemmes, op hun beperktheden wezen. Na de opmerkelijke triomfen van het vaderlandse duo dinsdag op Hewitt en Fibak werden beiden niet geheel kansloos geacht voor de volgende ronde. Fred Hemmes moest de degens krui sen met de 20-jarige Angel Gi menez, en Rolf Thung mocht in het strijdperk treden tegen Ma nuel Santana. Deze Spaans/Ne derlandse confrontatie is op een teleurstelling uitgelopen. Zowel Gimenez als Santana be wezen dat het niet toevallig is dat Spanje als één der sterkste Europese tennisnaties geldt met spelers als Higueras, Gis- bert, Munoz en Orantes, om er maar een paar te noemen. Noch Santana, noch Gimenez behoort tot de top van wat men in Spanje op dit moment aan tennistalent kan mobiliseren. Maar dat bleek geen beletsel om elke hoop op weer een vader lands succesje met een forse klap de bodem in te slaan. Zo wel Hemmes als Thung hadden in de eerste reeks van hun ont moeting kansen op in ieder ge val een duel van meer dan twee sets, maar op beslissende mo menten werden de punten niet gescoord door een Nederlands, maar een Spaans racket. .A.i' 11# -r Rolf Thung beleefde weinig plezier van zijn treffen tegen Santana. Hij werd uitgeschakeld. Toevallig Santana en Gimenez bereikten met een overwinning de laatste acht en komen daarin toevalli gerwijs tegen elkaar uit De overige spelers die de kwartfi nales binnenstapten zijn de Brit Drysdale (uit de kwalificatie ge komen nota bene), de Argentijn Cano, de Chileen Prajoux, de Zuidafrikaan Moore, de Frans man Caujolle en de Hongaar Taroczy. De laatste wordt na de uitschakeling van de als eerste en derde geplaatste Fibak en Edmondson, (die gisteren ver loor van Drysdale) als de grote favoriet beschouwd voor de hoofdprijs van ongeveer 25.000 gulden. Hoewel Fred Hemmes en Roif Thung gisteren uit de boot vie len hebben zij toch een goede indruk achtergelaten. Thung, die de afgelopen maanden door blessures niet veel heeft kunnen trainen, reikte in zijn treffen tegen Santana in de eerste set naar een voorsprong van 42. De Hilversummer, die nog steeds als tennisnomade prefe reert te leven en na het Melk huisje afreist naar Amerika om vervolgens Azië en Australië aan te doen, had succes met zijn taktiek: de bal steeds van de ene hoek van de baan naar de ande re jagen in de verwachting de twaalf jaar oudere Santana uit te putten. Santana, die nog steeds over een voortreffelijke opslag en een fluwelen touch beschikt, ondervond echter tot zijn niet geringe genoegen dat Thung zijn behoedzame strijd wijze uit het oog verloor. „Ik werd te ongeduldig", verklaarde de Nederlander later. „Ik ben aan gaan vallen en dat pakte verkeerd uit". Antwoord Santana had het juiste ant woord op die agressieve benade ring van Thung, wiens eerste, opslag haperingen ging verto nen. De 38-jarige Spanjaard sloeg de ballen waar hij ze wilde hebben en vanwaar Thung ze niet kon retourneren. Setwinst met 64 was Santana's belo ning. De oud-Wimbledon-kam- pioen (1966) stoomde meteen door naar 5—0 in de tweede set alvorens Thung weer iets kon terugdoen. De Hilversummer, die ondanks het nadelige score verloop geconcentreerd bleef spelen en een beter niveau be reikte dan in zijn winstpartij tegen Hewitt, bracht nog drie games op zijn naam tot Santana het genoeg vond. Met een serie sterke acties, waaronder een ace, trok hij de partij naar zich toe: 6—3. Fred Hemmes had tegen Gime nez eveneens mogelijkheden. De overwinnaar van Fibak kwam met 3—1 in de eerste set voor en had kansen voor 41. De kleine Spanjaard, die over een uitstekend slaearsenaal bleek te beschikken, stelde echtër rustig orde op zaken: 64. De tweede reeks was een formaliteit: 6—0 „Ik was te stijf', aldus Hemmes na afloop. „Daardoor kon ik niet goed lopen. Ik heb ook teveel moeten spelen: twaalf partijen in vier dagen. Dat was te zwaar". FRANK WERKMAN De uitslagen van de tweede ronde Angel Gimenez (Spa>—Fred Hemmes (Ned) 6—4. 6—0. Robin Drysdale (GBr)—Mark Edmonson (Aus) 6—1 1—6, 6—3. Ricardo Cano (Arg)—Juan Muntanola (Spa) 61. 6—2. Manuel Santana (Spa)—Rolf Thung (Ned) 64, 6—3. Belus Prajoux (Chi>—Ulrich Pinner (Wdl) 6-2, 6-4. Ray Moore (Za- 0—Patricio Pinto Bravo (Chi) 7—6, 6—2. Jean Caujolle (Fra)- Giani Ocleppo (Ita) 63, 6—2. Balasz Taroczy (Hon)Gerald Battrick (GBr) 6—1, 6-2. Eerste ronde herendubbelspel: Ricardo Cano (Arg)/Belus Pra joux (Chi)Loek Sanders/Fred Hemmes (Ned) 64 6—3. Mark Edmondson/John Marks (Aus)—'Tenny Svensson (Zwe)/- Neely (VSt) 3—6 6-1 6-3. Ganzabal/Soriano (Arg>—Mun- tanola/Gimenez (Spa) 7—6 6—2. Robinson/Drysdale (GBr) Quintin/Todero (Arg) 6—0, 6—2. Fibak (Pol)/Taroczy (Hon) Thung (Ned)/Philips Moore (Aus) 6—1, 6-3. Hewitt (ZAF)/Kronk (Aus) Santana/Alvarez (Spa) 46, 7—5, 6—1. Battrick (GBr)/Moore (ZAF)—Pinner (Wdl) Mignot (Bel) 6-2, 6-1. Cornejo/Pinto—Bravo (Chi) Wertheimer (Isr)/Edwards (Aus) 6—4, 6—1.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13