Hegemonie Russische turnsters in gevaar V*z Het is een brutale opdonder IK KAN ER OVERAL MEE VOOR DE DAG KOMEN „VOOR KAN M SNEL VEEL VERGETEN» MONTREAL'76 Gerrie van Soeren reserve turnploeg MGUBntrealletjes ANTON EBBEN OVER JUMBO DESIGN: (Van onze speciale KT^MH verslaggever) MONTREAL Vierentwintig jaar geleden in Helsinki maakte Rusland zijn debuut op de Olympische Spelen. Hoewel de Russen toen nog niet zo met goud omhangen terugkwamen als dat bij volgende Olympische Selen het geval zou zijn, bleek de damesturnploeg niet te verslaan. Bij alle volgende Spelen was hel goud in de landenwedstrijd per definitie gere serveerd voor de Russinnen. Alleen in het immense Auditorio Nacional in Mexico, acht jaar geleden, moesten de Russische dames een keihard gevecht leveren met Tsjechoslo- wakije, dat in Vera Caslavska de onbetwiste ster had. Ook toen zegevierde Rusland al was het verschil minimaal. Na het vertrek van Vera Caslavska is Tsjechos- lowakije teruggezakt. De opengevallen plaats werd ingenomen door Oost-Duitsland, dal overigens in München bijna vier punten op Rusland achterraakte. Hoewel Oost-Duitsland opnieuw over een schitterende ploeg beschikt, waarin het- vertrek van Karin Janz en Erika Zuchold goed is opgevangen, verwacht men algemeen dat het grote gevaar voor de Russin nen uit Roemenië zal komen. Of Roemenië dat rond „veterane" Anca Grigoras een ploeg van vijf „dwergen" heeft gebouwd met Nadia Comaneci en Teodora Ungureanu als de ster ren, in de breedte sterk genoeg zal zijn om Rusland te bedreigen, is aan grote twijfels onderhevig. Vooral na het optreden van de Russische ploeg tijdens de training in het Forum in Montreal. Ruim 16 000 toeschouwers gaven de Russinnen ovaties. Men was gekomen om Loedmilla Toeristsjeva en Olga Korbut te zien maar de aandacht ging vooral uit naar Maria Filatova, een turnster die internationaal nog maar weinig bekendheid geniet. De 13-jarige Maria Filatova (1,35 meter lang en 31 kilo zwaar) zorgde voor een sensatie met een dubbele salto bij het afgaan van de evenwichtsbalk. In de strijd om de achtkampti- tel heeft zich dus een nieuwe ster gemengd. Zelfs in het Russische kamp gelooft men dat Olympisch en wereldkampioene Loedmilla Toeristsjeva het erg moeilijk zal krijgen met Maria Filatova. Nadia Comaneci, die een jaar geleden bij de Europese kampioenschappen in Skiën als een (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Voor de Lim burgse dressuurruiter Anton Rutten draait het tijdens de Olympische Spelen om twee dingen: de eer en het geld. Want Anton Rutten weet dat deze Spelen hem in de naaste toekomst veel financieel gewin kunnen opleveren. Daarvoor is het niet eens noodzakelijk dat hij zich in de rijen der medaillewinnaars schaart, een hoge klasse ring met „Banjo" is voor hem al voldoende. Zonder zelf dat bedrag te noemen, houdt hij er toch rekening mee dat hij een bod van rond de 200.000 gulden kan verwachten. Zelf reageert hij nogal nuchter. „Je moet je huid zo duur mogelijk verkopen", stelt hij simpeltjes. „Een ding staat voor mij wel vast, na de Spelen verkoop ik Banjo." En dat kan Anton Rutten dan doen omdat zijn naam maar vooral die van Banjo de laatste maanden in de internationale hippische wereld als een komeet omhoog is geschoten. „Vooral in West-Duitsland wordt veel over Banjo gespro ken. Het is ook een erg fijn paard. Het is balletachtig in zijn gangen en doet het bijzon der goed in de ogen van de jury." Anton Rutten is een paardesportliefhebber, maar bovenal zakenman. „Vier jaar geleden kocht ik Banjo voor 3250 gulden. Ik vind het wel jammer om hem nu kwijt te raken, want ten slotte hecht je je aan zo'n dier. Maar voor geld kan men snel veel vergeten. En ik heb al weer een ander paard achter de hand." Training blijft ook voor de.turn sters een groot deel van de beschik bare tijd opslokken. Eva Bartha helpt Ans Smulders bij een oefening. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Gerrie van Soeren zal de Olympische turnwedstrijden in het im mense forum van de tribune moeten volgen. Eva Bartha besloot gisteren na een training van bijna drie uur in de William Hingston Highschool de 16-jarige turnster uit Ede aan te wijzen als reserve. „Het heeft geen zin enkele meisjes nog langer in spanning te houden dan nodig is. Vooral de jongeren moeten hier toch al zoveel indruk ken verwerken", aldus Eva Bartha. De turnploeg, die moet proberen het fraaie resultaat van München Nederland werd toen negende van negentien deelnemende landen te evenaren, bestaat uit: Ans Smul ders, Jeannette van Ravenstijn, Joke Kos, Ans Dekker, Monique Bolleboom en Carla Braan. Wlm Meuleman, de voorzitter van de KNVB, loopt ook in Montreal rond. Hij gaat een drukke tijd tegemoet. Het Olympisch voetbal toernooi moet namens de FIFA bezocht wor den door waarnemers. Meuleman Is er een van. Hij moet tijdens de voorronden acht wedstrijden bezoeken. Of er daarna nog „werk" voor hem Is, is nog onbekend. Meule man hoopt, en hij heeft dat ook aangevraagd, dat hij wedstrijden in de buurt van Montreal krijgt Ottawa en Toronto bijvoorbeeld liggen niet naast de deur. Met spanning wordt tijdens het onderdeel gymnastiek het duel tussen de Russische Olga Korbut driemaal goud in München en de Roemeense superster Nadia Comaneci te gemoet gezien. Gisteren ontmoetten beide toptumsters elkaar voor het eerst tijdens de trainingen. Een keer zette Olga Korbut haar handen in haar zij en bekeek de vrije oefening van de Roemeense. Voor de rest deed het tweetal of het elkaar niet kende. De fameuze Amerikaanse hoogsprinter Dwlght Stones wilde In het Olympisch dorp best kwijt dat hij van mening is dat de Amerikaanse atleten niet meer dan vijf me dailles zullen veroveren. Voor de sprint tipt hij de rus Valari Borsov en hij acht niet de Amerikaan Rick Wholhuter favoriet voor de 800 meter maar de Kenlaan Mike Boit. En hijzelf? „Ik won brons In München en het Is de hoogste tijd dat ik goud verwerf. Dat zal dus hier mosten gebeuren". De met minder aards slijk gezegende inwoners van Montreal, en vooral de jeugd, kan toch iets van de spelen zien. Op de trainingsbaan naast het stadion zijn elke dag de atleten in actie en er is dan gratis toegang. Daar was ook het optreden van Haseley Crawford, een sprinter uit Trinidad die de 100 meter in precies tien seconden liep en meteen als favoriet werd bijgeschreven. De flets blijkt een geliefd vervoermiddel te zijn om de Spelen te bereiken. Op 10 septem ber van het vorige jaar verliet Purushothama Archer zijn geboorteland India per tweewieler en peddelde door tweeëntwintig landen. Hij kreeg een gratis vliegticket van Europa naar New York en arriveerde een dezer dagen in Montreal waar hij de spelen zal volgen. Archers grootste belangstelling tijdens de spelen gaat uit naar de wielrenners. Middellink: „Russen zijn het sterk ste van allemaal". MONTREAL De verkeerspolitie van Montreal kampt met een ernstig probleem waaryoor niet een twee drie een oplossing te vinden is. De coureurs die voor de individuele wegrit aange wezen zijn willen dit parkoers uiteraard zo goed mogelijk verkennen. Het gevolg is dat het parkoers dat dicht tegen de binnenstad van Montreal aanligt, wordt overbevolkt door trainende coureurs die door rode stoplichten vliegen en zich van verkeers regels niets aantrekken. Het hoofd van de verkeerspolitie heeft zich bij de cojo erover beklaagd maar de coureurs trekken er zich vooralsnog niets van aan. Door Jack Arentsen MONTREAL Alsof hij nooit anders heeft gedaan. Zo loopt de meest geroutineerde sprin gruiter van Nederland., de 45- jarige Anton Ebben door het Olympisch „paardendorp" van Bromont. 's Morgens werkt hij met „Jumbo Design" een nauwkeurig uitgestippeld trainingsprogramma af en de tijd die daarna volgt wordt gevuld met wandelen, kaarten, een spelletje badminton en een korte middagslaap. Anton Ebben voelt zich in het verre, tot dit moment kille, natte en op andere momenten erg benauwde Canada behoorlijk thuis. „Het is toch fijn dat je zoveel goede trainingsaccommodaties tot je beschikking hebt om uiteindelijk het paard helemaal voor te bereiden op het zware werk dat tijdens de laatste week van de spelen gaat volgen". Ondanks het feit dat Anton Ebben met zijn voormalige paard „Kairouan" in de zestiger jaren aan de wereldtop heeft gestaan, lukte het hem nooit om tot de Olympische spelen door te dringen. Mexico City, nu acht jaar geleden zou zeker gehaald zijn, wanneer een blessure hem toen niet had uitgeschakeld. De teleurstelling van Mexico en, na het vertrek van Kairouan, het logische verval in de presta ties, hebben Anton Ebben misschien wel tot de meest nuchter denkende man in de ploeg van chef d'equipe Ben Arts gemaakt. Jaren heeft Ebben gewacht op een nieuwe kans, op een nieuw paard dat het vermogen heeft om werkelijk de allerzwaarste hindernissen aan te kunnen. En het wachten op betere tijden en de daarna volgende rustige voorbe reiding met Jumbo Design op het grote werk, hebben de man uit Bosch en Duin alleen maar gesterkt in zijn gedachten, dat juist in de hippische sport nooit iets geforceerd mag worden. Te vroeg „In Nderland worden de paarden veel te vaak te vroeg naar de zware parcoursen gestuurd. Ze zijn te jong en kunnen zich dan niet optimaal ontwikkelen. Ik ben altijd de man geweest", aldus de rustige pratende Ebben, „die geen haast heeft gehad. Een combinatie moet eerst lekker gaan draaien. En dat kost tijd. Dat weet ik. Maar die rust in de opbouw brengt je later zoveel plezier in de sport"". Jumbo Design, waarvan Sep Smulder en Jan des Bouvry de eigenaars zijn, is natuurlijk voor Ebben een goede vondst geweest. En Jan des Bouvry, die in eerste instantie zelf enige tijd als springruiter het paard bereed, begreep zelf snel genoeg dat hij onmogelijk alle capacitei ten uit de thans zevenjarig zoon van een Franse hengst en een Gelderse merrie kom halen. „En toen kreeg ik Jumbo Design als springpaard aangeboden. Via parcoursen van 1.10 en 1.20 meter ben ik met hem zo'n anderhalf jaar geleden gestart. En vanaf de eerste dag was al te merken dat er niet alleen grote capaciteiten inzaten, maar dat ook het springvermogen groot was en het karakter uitstekend. Jumbo gaat overal op door Schrikt zelfs niet voor de meest vreemde hindernissen. Hij kijkt en springt. Zelfs wel eens wat te brutaal. Nog maar kort geleden had Jumbo zelfs de eigenaardigheid om vlak voor een sprong nog eens naar links of rechts te kijken. Een brutale opdonder. Dat komt ook omdat het paard nog niet zo ervaren is. Over een jaar of twee, misschien wel drie zal hij pas echt de top hebben bereikt". Anton Ebben denkt er nog niet aan om zijn carrière als springruiter op te geven. „Voorlo pig wil ik er nog wel een tijdje bijblijven. Pas wanneer ik echt bang begin te worden en tijdens het parcours ga denken: oh, daar staat weer zo'n hoge brede hindernis, dan wordt het tijd dat Ebben op stapt. Maar zover is het nog lang niet". En als men Jumbo Design, die de afgelopen maanden in de grote prijzen van Jumping Amsterdam en Indoor Brabant met Anton Ebben voorin het klassement eindigde, tijdens de training in actie ziet, dan is het logisch dat er voor de combinatie Ebben-Jumbo Des ign nog wel eens een gouden toekomst te wachten kan staan. „En", zegt Ebben met kracht, „de eigenaars hebben allebei gezegd dat dit paard voor geen geld van de wereld te koop is". Dus ook niet voor de Westduitsers die de laatste jaren met vaak honderdduizen den keiharde geldstukken, uit alle landen klassepaarden hebben weggekocht. „Jumbo is en blijft in Nederlands bezit" zijn de laatste woorden van Anton Ebben. Joop Middelink over wielerploeg Door Harry Vermeulen MONTREAL Frits Pirard, Adri van Houwelingen, Arie Hassink en Fons van Katwijk zijn de eerste Nederlandse wielrenners die in actie ko men. Zondag verschijnen zij aan de start voor de 100 km ploegenrit. Een onderdeel waarin Nederland het meestal niet slecht doet tijdens de Olym pische Spelen en tijdens de wereldkampioen schappen. In Tokio en Mexico werd zelfs Olympisch goud veroverd. De kansen op Olympisch goud zijn echter door de allesoverheersende macht van de Oostbloklanden ditmaal niet erg groot, dat qeeft zelfs coach Middelink, die aan zijn vijfde Olympische spelen als begeleider van de ren ners toe is, onmiddellijk toe. „Die Russen", zegt Middelink vol bewonder ing, „zijn het sterkst van allemaal. Overal waar die lui rijden winnen ze waar ze willen. Ik heb ze' ditmaal weer in de ploegentijdrit van de ronde van Quebec aan het werk gezien. Nie mand was er tegen bestand. Een vreemde zaak is dat echter niet. Zij kunnen de grote talenten zo lang bij elkaar houden als ze willen. Wanneer er bij ons een veelbelovend amateurtje is, dan wordt hij meteen door een profploeg gecontracteerd. Een goed voorbeeld van mijn theorie is Zweden. Net als in de Oostbloklanden worden de amateurwielren ners daar niet zo snel prof. Twee jaar terug in Montreal pakten ze de wereldtitel en vorig jaar werden ze vierde. Wanneer Joop Midde link een lijstje van favorieten moet opgeven plaatst hij de Russen onvoorwardelijk als num mer een gevolgd door Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Oost-Duitsland, Noorwegen, Zweden en Italië. Weinig eer Wanneer een verantwoordelijke coach een dergelijke favorietenlljst opgeeft, lijkt er voor zijn pupillen weinig eer te behalen. Maar dat is bepaald niet zo. Joop Middelink ziet voor zijn afvaardiging een eervolle plaats wegge legd en wanneer alles meezJet zelfs een medaille. Omdat hij nu eenmaal niet over middelen van voorbereiding beschikt, zoals in de Oostblo klanden het geval is, heeft Middelink zo zijn eigen ideeën hoe een ploeg het beste op een groot evenement kan worden voorbereid. „Uiteraard probeer je zoveel mogelijk klasse coureurs aan je selectie toe te voegen. Maar het komt niet ieder jaar voor dat je een ploeg hebt met toppers als Zoetemelk erin. Dan moet je het over een andere boeg gooien. Zoals in dit geval. Trachten een eenheid te smeden en de jongens zoveel mogelijk motive ren. Ik moet zeggen dat ik het in dat opzicht met deze ploeg wonderlijk goed heb getroffen. Ik heb nog nooit zulke correcte jongens meegemaakt. Ik kan er overal mee voor de dag komen. Ze luisteren erg' goed naar adviezen die ik ze geef en tijdens de trainingen hebben ze een inzet die bewonderingswaardig is. Wan neer dan tijdens de koers alles meezit kun je met een dergelijke ploeg ver komen." Met dat meezitten heeft Middelink het vooral over technische omstandigheden. Op het parkoers moet een traject worden afgelegd dat kan worden getroffen door valwinden. Wanneer je een dergelijke wind mee krijgt, heb je geluk gehad. Het is echter hier zo vreemd dat je dezelfde wind twee keer tegen kan hebben. Zoiets kan je net de das om doen," Opvallend in de Montreal-ploeg van Middelink is dat hij nagenoeg volledig heeft vastgehou den aan zijn reeds in 1975 geformeerde volle dige selectie. Ook coureurs die op sommige momenten minder hebben gedraaid, zijn door hem gehandhaafd. „Dat mag wel zo lijken maar niet iedere goede Nederlandse amateur is geschikt om op een zwaar parkoers als hier in Montreal te rijden. Een goed voorbeeld hiervan is Gerrie&ï,—,- moeten van Gerwen. Deze jongen heeft voor treffelijk gefietst maar op dit parkoers zou hij het niet maken. Hier moten jongens met klimcapaciteiten aan de start verschijnen. En als het daarom gaat ben je in Nederland gauw uitgekeken. Maar ik heb altijd gezegd dat voor iedere Nederlandse amateur de deur voor de selectieploeg wagenwijd openstond. Het heeft me teleurgesteld dat zo weinigen van deze kans hebben gebruik gemaakt, zoals me wel meer de houding van veel Nederlandse cou reurs teleurstelt. Dat zal wel een teken zijn van een steeds grotere groei van onze econo mische welstand. Ik zit echter niet alleen met dit probleem. De Franse coach denkt er pre cies hetzelfde over en zelfs de Poolse coach begint er over te klagen. Het is niet toevallig dat het samenvalt met het feit dat ook in Polen de mensen het beter beginnen te krijgen. Problematisch is het echter wel, maar ik troost me met de gedachte dat dat ook voor andere- n geldt." In het Russische turmkamp ontstond gisteren enige ongerustheid na een val van het sterretje Olga Korbut. Bij een ongelukje op de evenwichtsbalk blesseerde zij haar rechterarm. Later bleek alles toch nog mee te vallen. Anton Rutten geld komeet omhoog kwam en vier van de vijf titels veroverde, wordt vooral door Loedmilla Toe ristsjeva gevreesd. De Roemeense bracht de met overwinningen verwende Russin immers een bittere nederlaag toe. Bij de training in het Forum bleek dat het damesturnen in vier jaar nog verder is geevo- lueerd. Onderdelen die in München sensatio neel waren, zijn nu opgenomen in het pro gramma van tientallen turnsters. In Montreal, waar geen kaartje meer voor de turnwedstrij den te krijgen is, zullen nieuwe dimensies aan het damesturnen worden toegevoegd. ONVERSLAANBAAR Bij de heren zijn de Japanners nog steeds een klasse apart. Vanaf 1960 zijn de Aziaten bij alle Ollymplsche Spelen en wereldkam pioenschappen onverslaanbaar gebleken in de landenwedstrijd. In Montreal rekenen de Japanners op zes gouden medailles: de ploegenwedstrijd, de individuele twaalfkamp en vier van de zes toestelfinales. Sawao Kato, de winnaar van de Olympische twaalfkamp van Mexico en München, wil in Montreal voor de derde maal de titel verove ren. De 20-jarige Japanner, die twee jaar geleden door een ernstige schouderblessure voor de turnsport verloren scheen, is weer volledig terug. Veteraan Kato zal vooral strijd moeten leveren met landgenoot Eizo Kenmot- su, die in 1974 in Varna bij de wereldkam pioenschappen derde werd, de Europese kam pioen Nikolai Andrianov uit Rusland en diens landgenoot Vladimir Markelov. Eén concurrent is Kato kwijt, al zal het hem liever geweest zijn dat hij tegen hem juist wel strijd had moeten leveren. Het is landgenoot Shigeru Kasamatsu. De wereldkampioen van Varna is enkele dagen geleden met een acute blinde darmontsteking opgenomen in het ziekenhuis. Op twee onderdelen zullen de Japanners de hoogste eer waarschijnlijk moeten laten aan Europeanen: het paardvoltigeren en de ringen. Bij de voltige is wereldkampioen Zoltan Ma gyar (Hon) de grote favoriet terwijl bij de ringoefening Dan Grecu nauwelijks te verslaan lijkt. De Roemeense wereld- en Europese kampioen, die vier jaar geleden in München zijn Olympische debuut maakte en toen 32e werd in de twaalfkamp, maakte de afgelopen maanden bij enkele internationale wedstrijden grote indruk. Hij kreeg verscheidene malen de maximale waardering van tien.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12