Mysterieuze blessure Barbara Krause roept vele vraagtekens op hebben om MONTREAL'76 Ria Ahlers moet concurrentie hoog te springen KORNELIA ENDER MOET SCHERPSCHUTTER ZIJN INJACHTOPZWEMGOUD Ivo Trumbic woedend op ploeg na wanprestatie Oostduitse wereldrecords MONTREAL Ria Ahlers mm kan zichzelf een verlaat ver- jaardagscadeau geven. In het Olympisch dorp van Montreal viert de Meppelse kantoorbediende volgende *^^^WÊÊÊk week dinsdag haar 22ste verjaardag. Enige dagen later zal zij als deelneemster moeten aantreden bij het hoogspringen: „Ja," zegt ze met een nuchte re glimlach om haar lippen," dat zal me het dagje wel worden. Ik verlang er nu al gewel dig naar". Uit niets valt op te maken dat Ria Ahlers zich zorgen maakt over haar Olympisch debuut in Montreal. „Waarom zou ik", stelt ze vragend. „Per slot van rekening ben ik bij verrassing in de ploeg gekomen. Toen eind vorig jaar de voor-Olympische selectie bekend werd. zat ik er niet eens bij." Het niet erkennen van toch bij haar aanwezige talenten, hebben Ria Ahlers juist geïnspireerd om de afgelopen wintermaanden nog intensiever dan voorheen het hoogspringen aan te pakken. „Door een blessure had ik zo'n twee jaar stil gestaan. Na München 1972 kreeg ik zoveel last van een spier in mijn enkel dat ik gewoon niet meer kon hoogspringen. Twee jaar lang heb ik toen niets gedaan. Met rust heb ik alles lekker laten genezen en je ziet, dat het dan ook allemaal in orde kan komen." Samen met Grieten Naber werd een zwaar trainingsprogramma opgezet. En het eerste resultaat kwam tijdens de Europese indoor kampioenschappen in München (Nederlands indoorrecord met 1.86 meter) en later volgden in Dresden nog eens tijdens wedstrijden in de openlucht sprongen over de 1.87 meter. En met die prestatie klom zij op naar, de tweede plaats, achter nationaal recordhoud ster Mieke van Doorn (1.88 m). op de Neder landse ranglijst. Vertangen De geweldige concurrentie die in Montreal bij het dames hoogspringen zal los barsten doet Ria Ahlers volop verlangen naar de strijd. „Zoiets inspireert me geweldig. Trai ning doet me niets. Daar kom ik nooit over een flinke hoogte. Dan blijft de lat zo rond de 1.80 meter liggen. Ik moet concurrenten bij me In de buurt hebben. En die zullen hier komen." Hoving kwam Hermens gezelschap houden MONTREAL (Van onze speciale ver slaggever) MONTREAL Jos Hermens is niet langer alleen op zijn tijdelijk verblijf ver buiten Montreal. Gisteren heeft de Nijmegenaar gezelschap gekregen van mede-atleet Evert Hoving, die samen met bondscoach Wil Westphal de reis van een kleine 100 kilometer naar Jos Hermens maakte. Hes Grewer:„Het was gewoon noodza kelijk dat Hermens uit het dorp bleef. Die man traint op dit moment nog 40 tot 60 kilometer per dag. En zo iets is hier in het drukke Montreal niet te realiseren". Jos Hermens, die definitief heeft geko zen voor de tien kilometer en de mara thon en dus niet van start gaat op de 5000 meter, heeft in Evert Hoving een goede maat gevonden voor de tempo training die nog altijd bij hem op het programma staat. Evert Hoving, de Gro ningse top-atleet, vertrekt namelijk op de 800 en de 1500 meter en deze afstanden zijn al lang uitgegroeid tot een forse „sprint". Eltjo Schutter heeft nog last van enkel (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Eltjo Schutter is drie maal per dag bij de fysiotherapeuten te vinden voor de behandeling van zijn enkelblessure. De pijn is thans al zover verdwenen dat Schutter weer met een lichte training is begonnen en de oefeningen op de atletiekbaan kan afwisselen met wat zwemmen. „Ik geloof", zegt Hes Grewer," dat de zaak met Schutter helemaal in orde komt. Hij durft echter die enkel nog niet volledig te belasten. Maar door de oefe ningen die in het krachtcentrum ook nog gedaan worden, zal spoedig blijken dat alles in orde komt". Ook Eltjo Schutter is vol vertrouwen: „Ik wil niet te optimistisch zijn, want ik heb nog altijd last van die enkel. Maar het gaat iedere dag iets beter". MONTREAL De wereldrecords die in het bezit van de Oostduitse zwemsters zijn: Kornelia Ender: 100 m. vrije slag 55.73 200 m. vrije slag 1.59.78 100 m. vlinderslag 1.00.13 200 m. wisselslag 2.17.14 Barbara Krause 400 m. vrije slag 4.11.69 Petra Thiimer 800 m. vrije slag 8.40.68 Ulrike Richter: 100 m. rugslag 1.01.51 Birgit Treiber 200 m. rugslag 2.12.47 400 m. wisselslag 4.48.79 Carola Nischke 100 m. schoolslag 1.11.93 Rosemarie Gabriël 200 m. vlinderslag 2.11.22 4 x 100 vrije slag (Krause. Seltmann, Gabriël, Pollack) 3.48.80 4 x 100 m. wisselslag (Seltmann. Nitschke, Pollack, Krause) 413.41. Van onze speciale verslag gever MONTREAL Het persinfor matieboekje van de Oost duitse ploeg verstrekt de ge gevens: Kornelia Ender, ge boren in Plauen op 25 janua ri 1958 fs 1.78 meter groot en weegt 72 kg. Een vergelijking met dezelfde informatie van het wereldkampioenschap in Cali (Colombia) leert, dat 's werelds veelzijdigste zwemster in één jaar zes kilo zwaarder is geworden. De gewichtsexplosie, die zich bij de meeste Oostduitse zwemsters voordoet aan het einde van hun carrière, heeft zich ook aan Kornelia Ender voltrokken. Als zoiets gebeurt bij een niet-sporter zou de dokter een dieet voorschrijven of aanraden wat aan sport te doen.... zwemmen bijvoorbeeld. Zwemmen doet Konnie al. Zeven uur per dag. Een maand geleden verbeterde ze bij de Oostduitse selectiewedstrijden elke dag een wereldrecord. Konnie oogt nog steeds aardig. Een beetje bleek in het gezicht, wat vlekkerig ook. Maar haar verlegen lach lijkt niet te worden voortgebracht door spanning op de kaakspieren, maar door een gebied dat eron der ligt. Leveraandoening Bij nadere beschouwing manifesteren de ex tra kilo's zich het meest rond nek en hals. Precies de lichaamsdelen, die bij Barbara Krause aangetast zijn. De wereldrecordhoud ster op de 400 meter vrije slag en na Ender de snelste op de 100 en 200 meter, is opgenomen in een Oostduits ziekenhuis met een kwaal, die door sommigé wordt omschre ven als een leveraandoening, terwijl chef- trainer Schramme het voor een zware angina houdt. „Kou gevat tijdens een reis", mompel de de Oostduitse chef-trainer vaag, toen hem de vraag werd voorgelegd hoe zo iets kan gebeuren in een land waar de medici bij wijze van spreken niet van de rand van het zwembad zijn weg te slaan. De bij de Oostduitse zwemsters optredende gewichtstoeneming behoort tot de zaken, die trainers en medici uit andere landen het. meest intrigeert. Het komt voor als ze een paar jaar aan de top staan. In hun eerste internationale seizoenen onderscheiden de Oostduitse meis jes zich nauwelijks van wat andere landen in v het water brengen. Hooguit zijn ze wat forser en bewegen ze zich wat rapper voort. Claudia Hempel, Regina Jaeger, Sabine Kahle en Caro la Nitschke, de jongeren uit het Olympisch team. zijn bijvoorbeeld gemiddeld 1.72 meter bij 62 kg. De ervaring leert echter, dat een jaar later een groeistuip optreedt en weer één of twee seizoenen later een plotselinge ge wichtstoeneming. Zonder dat dit overigens de zwemprestaties negatief beinvloedt. De wissel slagspecialiste Gudrun Wegener werd bijvoor beeld in één jaar twaalf kilo zwaarder... Deze voor westerse artsen onverklaarbare gang van zaken heeft in de loop van de jaren tot heel wat speculaties aanleiding gege ven. Al dient daar direct bij te worden vermeld, dat nog nooit één Oostduitse zwemster is betrapt op het gebruik van doping. Ook de in Cali voor het eerst toegepaste anabolentest viel negatief uit. Factoren Cheftrainer Schramme verklaart het Oostduit se zwemsucces bij de dames (in het bezit van één na alle wereldrecords) uit een com binatie van factoren. Kornelia Ender tijdens de enige persconferentie die haar werd toegestaan door de Oostduitse zWemleiding. Naast de zwemcoryfee haar trainer Rudi Schramme. Allereerst de gelijkberechtigde positie, die de vrouw in Oost-Duisland inneemt ten opzichte van de man. Schramme trekt sinds zijn benoe ming tot chef-trainer, nu tien jaar geleden, die lijn door. Hij eist van de meisjes dezelfde trainingsinzet en -arbeid als van de jongens. Volgens hem is dat verantwoord. Meisjes kun nen in geestelijk opzicht het eentonige baan- tjestrekken zelfs beter aan, omdat ze jonger aan wedstrijdzwemmen beginnen en minder snel zijn afgeleid. „Amerika heeft het dames- zwemmen jarenlang beheerst door de wet van de grote getallen. Het aanbod was er groot. Maar in werkelijkheid bleef de sport onderont wikkeld, omdat men de trainingsbelasting niet hoog genoeg opschroefde", aldus Schramme. „In Canada doet men dat beter. Van dat land verwacht ik veel, met het oog op de Olympi sche spelen heeft Canada trainers uit heel de wereld aangetrokken, die niet op zien tegen een kilometertje zwemmen meer of minder". treffen. Wij gaan tot aan de grenzen van het belastbare en een enkele maal er zelfs over heen. Dat wordt ze bij ons van jongsaf aan bijgebracht", verduidelijkt Schramme. Kornelia Ender heeft met dat systeem leren leven. Meer afstandelijk dan gretig. Een oud hoofd op jonge schouders. „Op mijn identi teitskaart staat, dat ik nu zeventien ben, maar als ik denk aan al de trainingsarbeid, die ik neb moeten verrichten, voel ik me veel ouder", zo waagde ze te zeggen. MONTREAL Het gezicht van de goedlachse Kornelia Ender verstrakte toen zij hoorde dat Barbara Krause ziek was en niet zal kunnen zwemmen. Haar taak, toch ai zo onmenselijk zwaar, was nog verscherpt. Kornelia Ender, de achttien jarige studente, draagt de onnoemelijk zware last van het moeten slagen. Ze weet dat niet alleen de zwemwereld maar iedere sportlief hebber van haar een stroom gouden medail les verwacht. Dertien zijn er te verdelen op deze Soelen van Montreal. Kornelia Ender wordt een maximum van zeven toegeschre ven, inclusief de estafettes vrije en wissel slag. De Oostduitse zwemnimf zou daarmee een unieke prestatie leveren en die van Mark Spitz, de fenomenale zwemmer die iri Mün chen 1972 regeerde op vrije en wisselslag zelfs in de schaduw stellen. De last weegt zwaar voor Kornelia Ender. Toen in 1973 in Utrecht de Oostduitse meisjes opzienbarende prestaties leverden en de we reldrecords met de regelmaat van een klok op het scorebord verschenen, meende men dat het maximum was bereikt. Niet echter de Oostduitse zwemprofessor Rudolf Schramme. chef-trainer van de ploeg. Het toernooi om de wereldtitels in Belgrado, in hetzelfde jaar, gaf hem gelijk. Toen in juni van dit jaar een vloedgolf van wereldrecords werd gerealiseerd tijdens de Oostduitse kampioenschappen en alle snelste wereldtijden in Oostduits bezit kwamen, meen de men weer dat het opperste in de zwem- sport van dit jaar was bereikt. Deze Spelen zullen moeten bewijzen dat men zich wederom heeft vergist en prof. dr. Rudolf Schramme nog niet zijn allerhoogste troeven heeft uitge speeld. Kornelia Ender, wier clubtrainer Hel mut Langbein mede de hand in de explosieve ontwikkeling van deze coryfee heeft gehad, is de exponente van de Oostduitse jacht naar medailles. Als zij in het zwembad, dat in het oude Montreal is gelegen, traint, zitten onverander lijk coaches van andere landen langs de kant. Een van hen is Don Talbot, de trainer van de Canadese ploeg die zo vrij is er een andere mening op na te houden. Hij gelooft niet dat Kornelia Ender absoluut onverslaanbaar is. Hij zegt: „Op dit moment is er geen twijfel aan dat zij op de vrije slag de snelste op de sprint is. Haar kracht is echter vooral gebleken in wedstrijden in eigen land." Hij tovert een lijstje tevoorschijn waaruit zonneklaar blijkt dat het Oostduitse zwemfe- nomeen inderdaad enige malen in het buiten land is verslagen, onder andere in Canada. Maar dat was wel in het begin van dit jaar Herman van Bergem toen Rudolf Schramme nog niet zijn pupillen naar de top had gewerkt. Met het wegvallen van Barbara Krause, die achter Kornelia Ender Oost-Duitsland tweede „man" op de vrije slag was. gloort er weer hoop in de harten van de coaches uit andere landen. Don Talbot verduidelijkt: „Met Ender, Krause en de Ameri kaanse Babashoff was er voor de overigens, inclusief uw Enith Brigitta hoewel zij tot enorme prestaties in staat moet worden geacht, toch niet veel eer te behalen. Vergeet ook niet dat Kornelia Ender op meer discipli nes uitblinkt. Ze zwemt de 100 en 200 meter vrije slag, de 100 en 200 meter vlinderslag, de 100 meter rugsiag. Voeg daarbij de estafet tes waarin zij een sleutelpositie inneemt en volgens een optelsommetje zou zij aan een ongelooflijk aantal medailles kunnen komen. Ik blijf zo vrij daaraan te twijfelen. Ongetwij feld zal zij tot de prijswinnaressen behoren maar of zij zulk een overheersende positie zal bereiken, is voor mij, en niet voor mij alleen, een groot vraagteken." Koningin Hoe dan ook, Kornelia Ender is tevoren al uitgeroepen tot de koningin van de Spelen 1976. Een exponent in een ploeg die in staat moet worden geacht tot geweldige uitbarstin gen. Door het uitvallen van Barbara Krause zal waarschijnlijk het bezetten van de estafettes tot problemen leiden maar Oost-Duitsland heeft nog wel iets achter de hand. Trainer Gerhard Hübner boetseerde van Claudia Hem pel een vrije slagzwemster die op de 100 meter een beste tijd van 58.13 heeft staan, de succesrijke coach Jochen Rudhoff kan Petra Priemer naar voren schuiven hoewel zij de totaaltijd bepaald zal drukken. In het gezel schap zwemsterren bevinden zich voorts uit blinksters op alle disciplines, tezamen een tableau vormend dat een heersende positie moet kunnen innemen. Er zijn dertien medailles in goud te'verdelen op de Spelen 1976. Van zondag af wordt die jacht geopend. Kornelia Ender moet er de scherpschutter in zijn. (Van onze speciale verslag gever) MONTREAL Dé waterpo- loploeg is gisteravond sloom begonnen in het Olympische zwembad. De oefenwedstrijd tegen de Australiërs ging verloren met 5-6 na een voorsprong van 5-2. De standen per periode waren 2-1, 2-1, 1-1 en 0-3. Het was niet slechts een teleurstellend resul taat in cijfers. Nederland bleef vooral prestatief beneden de maat. Door slordig en weinig geïnteresseerd spel werd een gewonnen wed strijd uit handen gegeven tegen de Australiërs die in Montreal slechts kunnen hopen op een plaats in de finale groep van zes waar tot gisteravond wel zeker werd gerekend op de keurtroep van Ivo Trumbic. De Joegoslavische coach was woedend na het oefenduel. Niet helemaal ten onrechte. Over het spel van de hele ploeg kwam na twee voorspoedige kwar ten een afschuwelijke indolentie. Die terugval leidde tot pijnlijke missers, zowel bij het plaatsen als bij het schieten, vier ballen tegen de lat is immers niet alleen maar pech. Trumbic haalde er na afloop dan ook flink de zweep over heen. Met uitzondering van de doelverdedigers Evert Kroon en Alex Boeg- schoten werd de ploeg in het water gehouden voor een straftraining van ettelijke banen sprinten. Veer, Stroboer en Van Zeeland mochten het halverwege de straftijd voor ge zien houden. Zij hadden kennelijk niet voor de volle honderd procent de ontevredenheid van de coach op zich geladen. In zijn commentaar op de verrichtingen van zijn spelers kwam duidelijk naar voren dat Trumbic overtuigd was van een absolute wan prestatie. Zijn commentaar was: "zij zijn geko men voor een olympiade. Ik verwacht dan dat zij ook in oefenwedstrijden zullen spelen. Vanavond wilden zij zich echter niet moe maken, maar in de training is toch gebleken dat er genoeg conditie is. Gisteren hebben wij twee perioden gespeeld tegen Hongarije en met 6-3 gewonnen. Als een man geen inspiratie heeft om te spelen op de Olympiade in Montreal dan is het beteridat hij thuis blijft. Zij zeggen dat zij anders ziullen zijn als het toernooi is begonnen, maar het begin is al achter de rug als je in Montreal bent". Trumbic verwachtte van zijn mannen kennelijk dat ook de reserves tegen Australië het hoofd boven water konden houden. Nadat Kroon, Landeweerd, Veer, Van Zeeland, Buunk, Too- nen en Stroboer het eerst het water waren ingestuurd werd de openingsperio.de afgeslo ten op een stand van 2-1Na de derde treffer, 3-1 door Veer, werd een numerieke meerder heid ongebruikt gelaten. Australië kwam terug tot 3-2, maar met De Zwarte en Smits in het water voor Landeweerd en Buunk werd het nog 5-2 in het begin van de derde periode. Daarna kwam de klad er in en Australië maakte een efficiënt gebruik van een reeks Nederlandse tekortkomingen. De gelijkmaker op 5-5 ontstond nadat Evert Kroon een duel om de bal had verloren en tegelijk een hand vol vingers in zijn gezicht vlak onder zijn linkeroog had gekregen. De doelman, die aan het eind van zijn interna tionale carrière staat, verliet het water en kwam terug op de bassinrand met. een flinke pleister onder zijn oog. "Het oog zal wel dikker worden", vertelde Kroon, „maar ik zal zonder twijfel normaal kunnen spelen". Voor Nederland scoorden: 1-0: Van Zeeland, 2-0: Toonen (strafworp), 3-1: Veer 4-2: Van Zeeland, 5-2: De Zwarte (strafworp). Door Jack Arentsen weet ze zelf te vertellen,„een probleem hou den. Ik ben ondanks alle training nog erg stijf in de rug. Het gaat op het ogenblik wat beter, maar de draaiing is nog altijd niet perfect. En dan die arm. Vanuit de afzet doe ik niets meer met die arm. En dat is fout. Dat weet ik. Maar ik durfde het laatste half jaar niets meer aan die techniek te veranderen. Ik heb bewust alle risico's vermeden." Weinig angst De atlete, met een lengte van 1.85 beslist een van de grootste Oranjeklanten in Montreal, kent weinig angst voor de lat die toch al verschillende malen duidelijk boven haar ei gen lengte heeft gelegen. „Ach, je loopt er eens naar toe. En kijkt wat. Neen, ik praat niet tegen de lat. Ik ben nuchter genoeg om te weten dat iets dergelijks toch niet helpt. Je moet het gewoon zelf maken. En een beetje geluk hebben. Want ik kan me zo verschrikke lijk kwaad maken, wanneer uiteindelijk toch nog, na een kleine aanraking pas na een aantal seconden de lat uit de houders valt. Oh, dan voel ik me diep ongelukkig." Ria Ahlers reageert erg spontaan. Over het verblijf van Jos Hermens buiten het Olym pisch dorp: „Dat vind ik volkomen onzip. Waar gaan we naar toe als dergelijke verzoe ken worden ingewilligd. De volgende keer wil ik misschien wel naar de Pool of naar Californië. Dat kun je toch niet maken om ergens alleen te gaan zitten. Je gaat als groep en je moet je bij die groep aanpassen. Waar ligt anders de grens? En het is maar de vraag of Hermens zich daar nu zo in z'n eentje happy voelt. Als je ergens voor wordt uitgenodigd en je accepteert dan heb je verplichtingen. Anders moet je thuis blijven. Ria Ahlers en Ciska Jansen (rechts) in gestrekte draf door het Olypisch dorp. Van twee topatletes mag men moeilijk anders verwach ten. Tot hoe hoog Ria Ahlers denkt te gaan, wil ze nog steeds niet kwijt. „Ik heb voor mezelf een limiet gesteld, maar die krijgt niemand te horen. Ik zal die hoogte eens halen." En daarmee is het duidelijk dat Ria Ahlers in ieder geval in Montreal boven het record van Mieke van Doorn wil springen. „En misschien nog wel hoger", grinnikt ze. Ria Ahlers is de eerste om te bekennen dat haar stijl nog lang niet volmaakt is. „De afgelopen maanden heb ik de vijfkamptraining laten valllen en me volledig op het hoogsprin gen toegelegd. Vooral meer kracht verzame len, de techniek opvoeren. Ik zal echter altijd,"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11