Jongeren oorzaak van record-werkloosheid kennismaking Democraten in VS ruiken overwinning Vele Nederlanders zijn Spanje-moe TV-uitzending O. S. nog meer in gevaar WIM KAN MOGELIJK MET OUDJAAR OP TV Vakantieganger erg slordig met adressen Miljoenen schade snij bloemenkwekers Woensdag 14 juli 1976,66e jaargang no. 20476 Pussycat Streisand in speelfilm „The owl and the pussycat" op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.05 uur Jouw wereld". Wisselvallig Vrij veel bewolking met een en kele lokale bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuid westelijke wind. Maxima van 19 tot 25 graden. Morgen: Zon: 4.37 20.53 Maan: 22.17 09.23 hoogw.: 5.20 17.46 laagw.: 1.11 13.34. Van onze verslaggever DE BILT In alle delen van het land heeft het gisteren i vanmorgen geregend, maar niet voldoende om de land bouw soelaas te bieden. Ook voor morgen worden locale buien verwacht. Of de omslag in het weertype een blijvend karakter draagt valt evenwel niet te zeggen. Volgens het KNMI in De Bilt is het heel goed mogelijk dat we overmor gen opnieuw met een strak blauwe hemel worden geconfron teerd. r Maatregelen om het watertekort op akkers en weiden zoveel mogelijk te bestrijden, blijven daarom geboden. Rijkswater staat heeft in dit verband besloten de scheepvaart in Drente zoveel mogelijk te beperken. De Drentse Hoofdvaart is met ingang van morgen tussen Meppel en Assen zelfs helemaal afgesloten. Bedoeling hiervan is het waterverlies te voorko men dat ontstaat bij het schutten van de schepen in de sluizen. Pleziervaart is in Drente tot nader order niet meer mogelijk. In Brussel viel de regen gisternacht bepaald met bakken uit de hejnel. Op het hoogtepunt van de wolkbreuk die zich daar rawdeed 31 liter ïcgenwater per vierkante meter naar beneden. Talrijke kelders liepen vol en in sommi- ige straten steeg het water tot aan de assen van de daar, J geparkeerde auto's. In Frankrijk en West-Duitsland viel ook slag en in sommige delen van Italië was er zelfs sprake van overstromingen. De regen in Londen was niet de moeite .waard: nauwelijks voldoende om het stof uit de straten te verdrijven. Klachten over de schade die de droogte en de hitte hebben aangericht blijven =zich nog opstapelen. Ook de Nederlandse snijbloemenkwekers hebben nu bekendgemaakt dat zij als gevolg van de langdurige hitte een strop hebben van vele miljoenen guldens. Het ministerie van verkeer en waterstaat waarschuwt de ^automobilisten dat de plaatselijke regenbuitjes het wegdek erg glad kunnen maken. Kind (3) in smoorhete auto (Van een onzer verslaggevers) VEENDAM Door de smoorhete auto open te breken, heeft de politie in Veendam een 3-jarig jongetje weten te redden, dat door zijn winkelende ouders meer dan een uur op de j achterbank van de in een felle zon staande auto was achtergelaten. I Het jongetje baadde in het zweet en vertoonde reeds ernstige I ademhalingsmoeilijkheden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De desastreuze teruggang van de charter vliegvakanties vanuit Neder land, die met name voor de Spaanse bestemmingen bijna 50 procent bedraagt, beeft een aantal touroperators geïnspi reerd tot een motivatie-onder zoek onder een groep repre sentatieve Nederlanders. Voor deze opinie-peiling hebben de deelnemers, verenigd in de Tourist Study Group samen honderdduizend gulden op ta fel gelegd. Uit de eerste resultaten blijkt, dat vele Nederlanders Spanje- moe zijn. Zij hebben vele ja ren achtereen hun vakanties in dit land doorgebracht en willen nu wat anders. Ook het vliegverkeer deelt automatisch in de nationale malaise. Men' geeft nu duidelijk de voorkeur aan eigen auto, bus en trein boven het chartervliegtuig. Ook het feit, dat Nederland voor het tweede, achtereenvol gende jaar een langdurige warme zomer beleeft heeft volgens het motivatieonder- zoek bijgedragen tot het kie zen van vakantiedoelen dicht bij in eigen land of in de buurtlanden. MONTREAL De dreiging, dat alle continenten - met uit zondering van Noord-Amerika - tijdens de Olympische Spe len van radio- en televisie-uit zendingen verstoken blijven, is gisteren in Montreal nog meer toegenomen. Technici van de Olympische radio- en televisie-organisatie (ORTO) overwegen hun over zeese uitzendingen te staken, uit sympathie voor hun colle ga's van de Canadese televisie maatschappij „Teleglobe", die maandag het werk neerlegden. De ORTO verzorgt uitzendin gen vanaf de diverse Olympi sche plaatsen naar Teleglobe, die dan voor een verdere ver spreiding naar overzee zorg draagt Woordvoerders van Europese- en Japanse televisiemaat schappijen toonden zich erg bezorgd over de op handen zijnde staking van ORTO. De ze staking hindert het kijkend en luisterend publiek in Noord-Amerika niet, maar zal naar schatting één biljoen geïnteresseerden elders van di recte uitzendingen beroven. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De werkloos heid heeft een nieuwe re cordhoogte bereikt. En dat in een periode, die normaal een daling te zien geeft Vol gens het ministerie van So ciale Zaken is de stijging mede het gevolg van het feit, dat schoolverlaters zich dit jaar vroeger bij de geweste lijke arbeidsbureau^ hebben laten inschrijven. tot 228.800. Het gecorrigeerde cijter houdt rekening met het feit, dat ieder seizoen zijn specifieke werklo zen heeft; in de wintermaanden bij voorbeeld meer bouwvakkers, die de rest van het jaar wel werk hebben. Het „echte" werkloosheidscijfer ligt daarom lager: dit steeg de afgelopen maand met 5.050 tot 194.100. De werkloosheid steeg in alle provin cies, met uitzondering van Zeeland. Bij de mannen daalde de werkloos heid in de meeste beroepsgroepen en was alleen een duidelijke toename onder de metaalbewerkers en han dels- en kantoorpersoneel. Bij de vrouwen steeg het aantal werklozen (met 4.790 tot 46.440) in vrijwel alle beroepsgroepen, behalve onder het horeca-personeel Per 15 mei hadden 531 bedrijven een vergunning voor werktijdverkorting van 35.326 werknemers. In alle pro vincies betekende dit een daling, be halve in Friesland en Zeeland. Tegenover de stijging van de werk loosheid staat bovendien een daling' van de vraag naar werkkrachten met 7.300 naar 46.500. De Leidse afdeling van de Nederlandse Dieren bescherming heeft zich ontfermd over een ten dode opgeschreven viervoeter. Het ver waarloosde en uitge- honderde dier werd ontdekt op het gras land van het Schutters veld. De eigenaar wilde het naar het slachthuis in Utrecht brengen. Oud-politieman N. J. van der Heijden kocht het dier van hem voor duizend gulden. De Dierenbescherming is thans een actie begon nen onder de Leidse bevolking om gelden bijeen te brengen om het dier te kunnen ver zorgen. De dierenbe scherming vermoedt, dat het dier een oud manegepaard is, waar te vaak en te lang op is gereden. Dit leidt men af uit de wonden op de rug van de vier voeter. Voorzitster me vr. Ten Hooven van de Leidse afdeling: „Dit is een voorbeeld van het lot dat vele paarden in maneges kan treffen, ledereen klimt tegen woordig maar op een paardenrug of begint een manege". (Zie verder pagina 3) (Vanc e radio- en tv-redactie) DE VARA is met Wim Kan in bespreking over een oudejaarsconfe rence, die op televisie zou worden uitgezonden. „We verwachten niet, dat Wim Kan op korte termijn definitief een besluit neemt", aldus de VARA. „De besprekingen zijn pas kort geleden geopend," (Van een onzer ver slaggevers) Den Haag De ANWB-alarmcentra- le in Den Haag zit met een lijst van meer dan 100 perso nen en families die in binnen- of buiten land moeten worden opgespoord omdat terugkeer wegens dringende familie-omstandigheden gewenst is. Deze lijst is nog nooit zo groot geweest en volgens de ANWB spreekt hier duidelijk uit, dat de vakantieganger slordiger wordt en niet eens de, toch maar kleine moeite neemt om een adres achter te laten of bij aankomst op het vakantieadres een seintje naar huis te geven. Vaak moet iemand worden opgespoord waarvan niet eens bekend is op welke wijze hij op vakantie is gegaan. Die slordigheid zit de ANWB wel een beetje dwars. De oproepen (alleen bij levensgevaar of overlijden van familie in de tweede graad) worden zowel via de radio uitgezonden als in de landelijke dagbladen gepubliceerd. „Maar als die lijst te lang wordt, bestaat de kans dat we hem niet meer in de krant krijgen", aldus de ANWB. éfsf 19 van de 132 beelden, die, stad Utrecht telt krijgen een ünapbeurt. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u NOTEER Leidse Co leuw kwartaalabonnee van adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres: woonplaats: Twaalf jachten solo-zeilrace nog onvindbaar Londen (Reuter) Nog steeds zijn twaalf jachten, die in Plymouth (Eng) zijn gestart voor de transatlan tische solo zeilrace, onvindbaar. De Britse marine heeft een aantal van zijn schepen ingezet om, naast de gewone werkzaamheden, de vermis te jachten op te sporen. Bij de zoekacties is ook het vliegdek- schip „Ark Royal" betrokken. Waar mogelijk zullen een aantal daarop gestationeerde vliegtuigen verken ningsvluchten boven de Oceaan uit voeren. De solorace werd op 29 juni in Newport (VS) gewonnen door de Fransman Eric Tabarly, maar vijf boten zonken in hevige stormen. Van twaalf boten is totaal taal noch teken Vikinglanding zeker op 20 juli PASADENE (AFP) Het landings- deel van de Amerikaanse Viking -1 zal definitief op 20 juli op Mars landen. Dit heeft vluchtleider James Martin in Pasadena in Californië bekendgemaakt. De landing van de ruimtesonde was al enkele keren uitgesteld. Martin verklaarde dat de Viking zal landen in het west-noordwestelijk deel van de reeds eerder gekozen landingsplaats in het gebied Chryse. De genomen foto's van het gebied stemmen overeen met de waarne mingen van de radarpost op Portori- co. Het gebied lijkt tamelijk vlak te zijn, met slecl.ts enkele kraters. NEW YORK (UFI/Rtr) De Amerikaanse Democratische Par tij die haar Conventie houdt in New York is vastbesloten dit jaar de Republikeinen „uit het Witte Huis te gooien". In het jaar dat Amerika het 200-jarig bestaan van zijn onafhankelijk heid viert en herdenkt dat het de Britse tories eruit gooide, zal het Amerikaanse volk opnieuw zijn onafhankelijkheid bevestigen en de Republikeinse tories wegstemmen, aldus senator Hubert Humphrey in een toespraak tot de afgevaardig den van de 50 staten. Hij en senator McGovern, die vier jaar geleden verslagen werden in de race naar het Witte Huis, deden een beroep op de Democraten zich te verenigen achter Jimmy Carter. „Na acht jaar van frasen, bevriezingen en mislukkingen, van beginnen en vertragen, van hoge prijzen en minder werkgelegen- 'heid, wordt ons nog steeds gevraagd om nog wat meer tijd en geduld. Langzaam aan, niet nu, dat is het thema van de Republikeinen. Wel, we hebben genoeg van dit defaitisme", aldus Humphrey. De aanwezige Jacqueline Kennedy voerde het applaus aan toen Humphrey sprak over de tijd van Kennedy en Johnson. Senator Frank Church leidde de aanval op de buitenlandse politiek van de regering Ford. „Laat het goed worden begrepen dat de buitenlandse politiek niet het exclusieve terrein is van de minister van buitenlandse zaken; evenmin behoort zij tot de taak van de regering. Toch, van de tijd van de geheime bombardementen op Cambodja tot onze recente heimelijke betrokkenheid in Angola, is de diplomatie van de regering Nixon-Ford gekarakteriseerd geweest door eenzijdige besluiten, geheimhouding en misleiding". Een Democratische regering zou de historische Amerikaanse gebondenheid aan de rechten van de mens onderstrepen en zich verzetten tegen tirannie, onder drukking van vrijheden en toepassen van martelingen, aldus Church, die de rol van politieman voor Amerika uitsloot Veroorzaakt door langdurige hitte DEN BLAAG De Nederlandse snijbloemenkwekers lijden ten gevolge van de langdurige hitte vele miljoenen guldens schade. „Deze financiële strop ontstond omdat de kwekers enerzijds bij gebrek aan voldoende vraag een belangrijk gedeelte van hun gesneden bloemen op hun bedrijf of op de veiling moesten vernietigen, anderzijds omdat de te lage opbrengstprijzen de kosten niet dekten. Veel erger dan dit directe verlies is echter de schade, die de gewassen als gevolg van verdroging en ver- zilting hebben geleden". Aldus gisteren drs. G. Hogewoning, voorzitter van de Vereniging van Bloemenveilingen in Ne derland (VBN) tijdens een be stuursvergadering. Deze indi recte verliezen, die pas in de komende maanden naar voren komen, zullen tientallen miljoe nen guldens bedragen. In het verleden konden de ge volgen van dergelijke warm te- perioden opgevangen worden uit de bedrijfsresultaten in de overige perioden. Dit is nu niet het geval, omdat de inkomens ontwikkeling in deze sektor van de tuinbouw onrustbarend slecht is geworden. De heer Ho gewoning verklaarde dat in het afgelopen jaar de rentabiliteit zodanig is gedaald, dat per dui zend gulden gemaakte kosten een verlies van tachtig gulden werd geleden. Voor 1976 wordt het totale verlies van de snij bloemenkwekers dan ook bere kend op 120 miljoen gulden. In de afgelopen zes maanden is het resultaat nog in belangrijke ma te verslechterd. Als er geen ver betering optreedt loopt het ver lies dit jaar op tot 250 miljoen gulden. Scheepsluik valt: 3 doden SCHIEDAM (ANP) Bij een ernstig ongeluk op de werf van Wilton Feijenoord in Schiedam zijn gisteren drie medewerkers van het bedrijf om het leven gekomen. De drie slachtoffers zijn: de 61-jarige scheepmaker J. C. B uit Rotterdam, de 57-ja- rige scheepmaker W. V. uit Schiedam en hun 49-jarige col lega D. W. uit Schiedam. Een 36-jarige Engelsman werd bij het ongeluk zwaargewond. Het ongeluk gebeurde om streeks twee uur in het ruim van het autotransportschip Ora- nia, dat voor reparatie op de werf lag. De vier mannen waren bezig met het monteren van rin gen aan luiken toen één van de luiken losraakte en op de vier terechtkwam. De drie Nederlan ders waren op slag dood, de Engelsman is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis ge bracht

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1