Indrukwekkende herdenkingsdienst riep herinnering aan München op Qg? Schutter Willy Hillen mag al voor opening Spelen in actie komen RENTREE BOLHUIS OPLUCHTING VOOR HOCKEYPLOEG „ONTWAAKT VOOR HET TE LAAT IS" MONTREAL'761 ZORGEN 01 SCHUTTER Technici televisie staken M^ntrealletjes MONTREAL De kleine ne- flHBH derlaag, die de Nederlandse hockeyploeg gisteravond in een oefenwedstrijd tegen Olympisch kampioen West- Duitsland leed (2-3), was op zich niet zo belangri|k. De aandacht in het Nederlandse kamp was vooral gericht op het optreden van Andre Bolhuis. De tandarts uit Bunnik, die in het nationale team moeilijk gemist kan worden, speelde voor het eerst sinds 26 Juni (toen hij, eveneens tegen West- Duitsland, zijn rechterduim brak) weer een wodstrijd. Na een voorzichtig begin bleek Bolhuis in staat een behoorlijke partij te kunnen spelen, tot grote opluchting van bondscoach Wim van Heumen. „Ik kon eerst goed merken dat ik een poos niet gespeeld had", zei Bohuis na afloop. „Het ging allemaal wat traag Maar daarna kwam ik er wat meer in. Ik had in ieder geval helemaal geen pijn. Nog een wedstrijd en ik kan er weer tegenaan". Bolhuis had in Neder land zelf een kap van kunsthars gemaakt om de duim zoveel mogelijk te beschermen. In de eerste helft drukten de Westduitsers de Nederlanders vaak op eigen helft terug. Maar doelman Maarten Sikking bleek in het Mol- stonstadion - waar wereldkampioen India (maandag 18 juli de eerste tegenstander van Oranje) kwam spioneren - in uitstekende vorm te verkeren. Hij greep met name bij de drie strafcorners, die de Westduitse veteraan Krau- se voor rust kreeg te nemen (de andere specialist Stroedter bleef op de bank) specta culair in. Pas tegen het einde van de eerste helft kon Nederland wat tegengas geven. Dit resulteerde in de 29e minuut zelfs in een treffer. Wouter Leefers scoopte naar Litjens, die de Westduitse verdediging zag aarzelen en de vrijstaande Van Eyck keurig bediende. De Venlonaar had weliswaar twee pogingen nodig maar toen het was doelman Rott aan ook een geslagen man (1-1). Sikking kreeg het na de pauze, toen het ging motregenen, opnieuw zwaar te verduren. Na dat linksbuiten Trump keihard tegen hem had geschoten zorgde Lauruschkat na een voor zet van Trump voor de gell|kmaker (1-1) Vijf minuten later sloeg dezelfde speler op nieuw toe met een juweel van een doelpunt. Beelden van een ontroerende herdenkingsplechtigheid. MONTREAL Het was huiveringwekkend stil in de synagoge Shaar Hashomayim in Mont real. Zesentwintighonderd mensen vulden het enorme gebouw om de herdenkings dienst voor de elf tijdens de Spelen van München omgekomen Israëli's bij te wonen. Rabbijn Wilfred Shuchat las de namen van de elf jeugdige sportlieden en bij elke naam hesen elf jongens en meisjes die de slachtof fers van het Münchense bloedbad represen teerden, de Israëlische vlag als eerbewijs en teken van treurnis. Een ontroerend moment in de synagoge waar de hoogste vertegen woordiger van Canada, premier Pierre Tru- deau, vele ministers van de profincie Que bec, chefs de mission van vele Olympische teams, vertegenwoordigers van internationa le sportorganisaties en honderden sympathi santen aanwezig waren. En toch werden er van verscheidene zijden bedenkingen geuit tegen deze sobere maar juist daardoor in drukwekkende herdenking. Het is een provo catie, meenden sommigen. Wellicht een te groot woord maar er dient ook aan deze uitspraak aandacht te worden geschonken. Een deel van de Israëlische ploeg die deel neemt in Montreal zat in het front van de sy nagoge. Er klonk fanatiek applaus toen Tru- deau arriveerde, nog zonder „keepa" die aan iedereeen werd uitgereikt met het verzoek hiermee het hoofd te bedekken. Trudeau zette de hoofdbedekking op toen hij met zachte stem een Psalm las nadat het Israëlische en Canadese volkslied waren gezongen en rab bijn Shuchat een gebed had uitgesproken. Ephraim Katzir, president van Israël, had een boodschap gezonden die door ambassadeur Mordechai Shalev werd voorgelezen. „Nu de Spelen van Montreal naderen, die voor ons allen de broederschap in de sport betekenen, denken we ook aan het vermoorden van onschuldige slachtoffers. Nu weten we dat het een schakel was in een keten van internatio naal terrorisme. Wij zullen verplicht zijn dat terrorisme te 'blijven bestrijden." Hij sprak woorden van troost tot de nabestaanden en besloot met: „Moge de afschuwelijke herinne ring aan de slachtoffers van München en hun offer een stap voorwaarts zijn in een wereld van vrede." Rede Het woord vrede klonk herhaalde malen, rabbijn dr. Gunther Plaut uit Toronto, begon zijn herdenkingsrede met de bijbelwoorden: „Er is een tijd om te wenen en een om te lachen, er is een tijd om te treuren en te herdenken en een om vrolijk te zijn. Vanavond is het tijd om te treuren en te gedenken om de jonge mensen die de Spelen bezochten. Ook om vriendschap te sluiten met ve rtegenwoordigers van andere naties. Zij wer- den gedood om wat ze waren, leden van een Door Herman van Bergem volk waarop de moderne geschiedenis het zwaard van de zelfverdediging heeft gedrukt. Maar ons wachtwoord is: shalom, dat vrede betekent." Hij betrok in zijn herdenking de Duitse politie man die omkwam toen hij trachtte de Israeli's Israëli's beschermen. Het volume van zijn stem werd groter bij de waarschuwende woorden: „We willen het de wereld toeschreeuwen: ontwaakt voor het te laat is. Als de wereld er niet in slaagt het terrorisme uit te bannen voor eens en altijd, zal er geen wereld meer zijn om vrij te ademen en zonder angst te leven." Hij riep op tot het mijden van vliegvel den in landen die toegang verlenen tot terro risten. meldde de gebeurtenissen in Entebbe en riep uit: „Als op deze voorvallen geen afdoend antwoord wordt gevonden,zullen er naast Entebbe nog meer Münchens komen." Doodstil aanhoorden zesentwintighonderd mensen deze woorden, geënt op wat vier jaar geleden de gehele wereld schokte. En terwijl op de achtergrond klagend gezang weerklonk, steeg een vlag bij het noemen van elke naam van de elf vermoorde jeugdige Israëlische atleten. Een moment, dat de wereld tot bezin ning moet brengen. Buiten de synagoge ston den rijen politiewagens MONTREAL Willy HIHen wordt de eerste Nederlander die al deze week aan zijn Olym pische wedstrijden beginL Doordat er teveel mensen zijn ingeschreven, moeten vrijdag kwalificatie-wedstrijden plaatsvinden. „Dat is natuurlijk wel een verrassing", verkondigt de man uit Winterswijk, terwijl hij op de tiende etage van de flat over het Olympische com plex uitkijkt. „Misschien zijn na vrijdag voor mij de Spelen al afgelopen". Gisteren kreeg Hillen. evenals kleiduivenschut- ter Eric Swinkels uit Best. het bericht, dat de geweren in Montreal waren gearriveerd. Ook de zo broodnodige munitie voor Hillen was aangekomen. Alleen Eric Swinkels zit tot dit moment nog zonder patronen. „Maar over dat laatste maak ik me niet zoveel zorgen. Ik kan hier ander spul krijgen. En voor Hillen is het belangrijker dat hij zijn eigen spullen heeft", bekent Swinkels eerlijk. „!n mijn patroon zitten per slot van rekening 700 hagelkorrels om die kleiduif te raken; Willy moet het steeds met een kogel doen". De wapens en de munitie blijven overigens onder alle omstandigheden buiten het dorp. Iedere dag hebben de schutters minstens een uur nodig om hun attributen buiten het dorp uit en in een kluis te krijgen. „We hebben zelfs een speciaal pasje met een kleurenfoto erop, om bij de wapens te komen. Dan moeten we in nabijheid van een militair het wapen ophalen en terugbrengen en tenslotte met een eigen sleutel weer in de kluis opbergen. Maar persoonlijk", aldus Eric Swinkels, „heb ik geen bezwaar tegen een dergelijke regeling. Het kan me hier niet veilig genoeg gemaakt worden". Maar zodra het Nederlands tweetal de „schietkluis" heeft verlaten, mogen zij alleen gebruik maken van speciale busjes, in een fel gele kleur gespoten. Boven het busje vliegt constant een helicopter en de begelei ding wordt pas onderbroken op het moment dat men binnen de zwaar bewaakte omhei ning van de schitterende schietbaan in l'Aca- die, ruim 30 kilometer buiten Montreal, is gekomen. 0 WILLY HILLEN Voor Eric Swinkels vormt het overigens toch een probleem dat hij juist in het Olympisch dorp zijn 4000 gulden kostend geweer niet op zijn kamer mag hebben. Voor een schutter en zeker bij kleiduiven, is het belangrijk, dat hij vooral de training rond het schouderen kan continueren. „In Nederland train ik op de schietbaan hooguit eenmaal per week, maar thuis pak ik wel vijftig keer per dag mijn geweer uit de standaard om dan in een reflex Door Jack Arentsen een vloeiende schietbewegng te maken. Dat routinegebaar mis ik nu erg". Op de kamer van de schutters Hillen en Swinkels heeft hun eigen chef d'equipe Zoet mulder een krantenknipsel opgeplakt waarin te lezen staat dat schieten een gevaar is voor hart en zenuwstelsel. „Ik heb er om gelachen", zegt Hillen. „Ik lees het niets eene merkt Swinkels op. „Ik wil niet zeggen dat het onzin is, maar iedere individuele sport bezorgt de beoefenaar veel zenuwen. Maar dat is logisch. Je sport moet je zoveel interesseren dat je er gewoon nerveus van gaat worden. En Willy Hillen: „Als je eenmaal op de baan staat en het eerste schot is er uit, dan is al die spanning weg". Toch maakt een schutter, een figuur die vaak uiterlijk ijzersterke zenuwen schijnt te hebben zich weieens kwaad. „Ja", geeft Swinkels als voorbeeld. „Ik heb weieens mijn geweer weg gesmeten. Maar toen dat ding op de grond lag, dacht ik onmiddellijk: Hij zal toch niet kapot zijn. Je hebt in deze sport wel leren leven met teleurstellingen. Hier in Montreal kan het missen van een duif of voor Hillen een roos, betekenen, dat je buiten de kop groep valt. Op de Olympische schietbaan ben ik niet de enige die weieens de 200 vol heeft geschoten. Er zijn nog veertig figuren die dit al eens hebben gepresteerd. Een plaats onder de eerste tien zou ik zelf al heel erg mooi vinden". En Willy Hillen verwacht al niet meer. MONTREAL De 350 technici van de Cana dese maatschappij „Teleglobe", die zorg dra gen voor de verwezenlijking van overzeese televisie-uitzendingen, zijn gisteren in Mont real in staking gegaan, zodat momenteel slechts de Noordamerikaanse landen verze kerd zijn van directe beelden van de Olympi sche Spelen. De werknemers van de televisiemaatschappij hadden om een loonsverhoging van 21 pro cent gevraagd aanvankelijk zelfs 23 procent maar de directie van „teleglobe" wilde niet verder gaan dan 12 procent. De staking is ingegaan voor een minimum van 24 uur en kan zich voortzetten indien het bestuur van ..Teleglobe" in de komende dagen geen verde re concessies zou willen doen De directie van de televisiemaatschappij heeft •tot op heden nog niet op de staking gerea geerd. Jeanne Sauve, de verantwoordelijke Canadese minister, is ervan overtuigd dat beide partijen voor 17 juli, het begin van de Olympische Spelen, tot elkaar zullen komen. Indien dit niet het geval is, moet de Canadese regering „een beslissing nemer» om directe uitzendingen van de belangrijkste Olympische evenementen niet in gevaar te brengen", aldus Jeanne Sauve. De Westduitser sloeg ineens in uit een prachti ge pass van Dopp (1-2). Weer vijf minuten later hadden de puillen van Hugo Budinger vol doende afstand genomen (Krause scoorde uit een lange corner) om Nederland weer wat ruimte te gunnen. Hiervan maakte de slimme Van Eyck twee minuten voor tijd dankbaar gebruik. Na een fraaie solo van Ron Steens (hij was bij vlagen goed op dreef) mikte de Limburger keurig in de onbeschermde West duitse hoek (2-3). Coach Van Heumen zal zijn spelers vanmiddag in een anderhalf uur durende training op het veld van het Claude Robillard-centrum onder handen nemen. Donderdag volgt de tweede oefenwedstrijd in het Molstonstadion tegen Kenya. De opstelling van Nederland was: Sikking.. Taminiau., Jebbink (Tim Steens), Jorritsma, Kranenberg., Litjens., Bolhuis.. Ron Steens., Van Eyck.. Leefers en Kruize (Doyer). ANDRE BOLHUIS De Franstalige provincie Quebec kent over het algemeen Nederland alleen als plek waar de Canadezen vochten in de tweede wereldoor log. Bepaald niet onontwikkelde inwoners kij ken verbaasd als ze horen dat Nederland een eigen taal heeft en niet Duits spreekt. Er kan over geredetwist worden of de officie- Ie mascotte van de Spelen van Montreal wel zo geslaagd Is. Het Is een bever, die de naam Amik heeft gekregen. Er was een prijsvraag voor uitgeschreven. De naam moest kort zijn en goed In het gehoor liggen. De man die de meest logische naam had gekozen, noemde het dier Amik, bever in de oorspronkelijke Indiaanse taal Algonquian. En de Indianen waren de eerste bewoners van Canada. Arie Hassink is veranderd van nationaliteit. Hij werd in de Canadese kranten als Belg afge schilderd. Arie Hassink won de ronde van Quebec en is ineens een veelbelovende, prachtige coureur die de Poolse nationaliteit bezit. Hoe dan ook, Nederland heeft zijn eerste zege te pakken. Aanpassen is een woord dat tijdens de spelen frequent in de praktijk wordt gebracht. In het Olympisch dorp weet men or ook van. Zodra de stroom op gang kwam, werden de prijzen aangepast naarmate de bevolking uitbreidde. In de internationale zone, het grote ontmoetingscentrum, werd de prijs van een koele pils meteen opgeschroefd naar 1.50 dollar, in Nederlands geld hoewel zo natuurlijk niet gerekend mag worden altijd het lleflilke bedrag van ongeveer vier gulden en een kwartje. In een kartonnen beker, ook dat nog. Een Zweeds dressuurpaard is een paar uur na aankomst in Bromont gestorven aan de gevolgen van een koliek. Dat deelde de tran sportofficier van het organisatiecomité. Charlie Ripman, mee. Het paard was gezond in Mont real aangekomen en pas in Bromont ziek geworden. Ripman ontkende, dat nog andere paarden ernstig ziek zijn. Evenals bij de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap, dreigt ook in het Olympische voetbaltoernooi het „gele gevaar". De FIFA besloot dat bij de wedstrij den in Montreal, Sherbrooke, Toronto en Ottawa twee gele kaarten automatisch uit sluiting voor de volgende wedstrijd tot aevolo hebben. Anexandre Draghiu. een 78-jarige Roemeen, is een fervent fietser. Hij is naar New York De fotografen bedenken nog eens wat in de voor-Olympische dagen. Dit maal waren Ria Ahlers en Ciska Jan sen het „slachtoffer" gereisd en wil de 1600 kilometer, die de Amerikaanse stad scheiden van Montreal op de fiets overbruggen. Sinds 1969 legde hij al 96.000 kilometer op zijn zo geliefde tweewieler af. De Olympische selectie van Tanzania waar onder Filbert Bayi blijft zich voorbereiden op de Spelen. Het Olympisch comité heeft dat besloten omdat de ploeg naar Canada kan afreizen „in geval de situatie ten gunste verandert". Dat zou voor Tanzania beteke nen, dat Nieuw-Zeeland wordt uitgesloten. Veelgevraagde artikelen in Montreal zijn re genjassen en paraplu's. Een zonnige dag is tot nu toe ingekapseld in etmalen van grauwe wolken en bedompte atmosfeer. De regen druppelt soms, maar er zijn ook tropische buien die even snel opdoemen als ze verdwij nen. Intussen loopt het toch zomers geklede Montreal met al zijn bezoekers te speuren naar de broodnodige bescherming: regenjas en paraplu. In deze stad-zonder-gezicht met zijn twee talen Frans allereerst en vervolgens En gels en zijn tweeslachtige bouw alsof het stadsbestuur aarzelt tussen volledige moder nisering en/of handhaving van het oude, waar brede autowegen het verkeer moeite loos verwerken en de indruk wordt gewekt dat eenieder op zijn eigen wijze een gebouw kan laten bouwen, moeien mensen rondrij den met (overgespoten) officiële Olympische auto's. Er zijn er zo'n zeventig spoorloos. Waarschijnlijk ontvreemd tijdens kortstondige afwezigheid van de student-chauffeur. Het is dan ook voortaan verboden dat de chauf feurs hun vehikel verlaten. ELTJO SCHUTTER (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL De grootste zorg in het Nederlandse kamp gaat op dit moment uit naar tienkamper Eltjo Schut ter. De blessure die de Nijmegenaar kort geleden in Kopenhagen opljep tijdens een van zijn laatste kwalificatiewedstrijden is ,n^1 nog altijd niet genezen. Dagelijks is hij op de massage-kamer te vinden. Maar gisteren, een dag na aankomst in Montreal, kon hij l* al monter verklaren: „Ik geloof, dat we de >e^ goede therapie te pakken hebben. Het gaat hoi steeds iets beter". &en Voor de Nederlanders is vlak naast het kan- lan' toor van het NOC, ook een ruimte beschikbaar i waar allerlei apparatuur is te vinden voor krachttraining. En Eltjo Schutter was één van jqj de eersten die in deze ruimte te vinden was. „Geweldig wat je hier allemaal kunt doen. Je ijjj kunt een uitgekiend programma afwerken, In Nederland heb ik de afgelopen winter veel krachtwerk gedaan, en ik kan die zaak hier nu lekker bijhouden. Maar wel oppassen dat je niets gaat forceren, maar om straks, wan neer die blessure helemaal weg is. de krach- ten weer langzaam optimaal in het been te "®c krijgen, lijkt me dit krachtcentrum een goed hulpmiddel". fa; ld

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8