'«Britse kust door haaien, olie en afval geteisterd BRAND VERWOEST WINKELCENTRUM ALBLASSERDAM Egyptisch onderzoek naar afgeketste order van Nederland Nieuw wapen tegen gijzelingsacties Nog geen akkoord Arabische Liga over Libanon 'Zinvol overleg wordt belemmerd' hf bi ;ICNV: Den Uyl negeert groot deel van werknemers BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs^ maar ook in Tokio en New York, overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over IN-NSDAG 13 JULI 1976 LEI.DSE ('Ol'R ANT PAGINA 7 geli' onze correspondent Ro ger Simons) ,ONDEN Britten en bui- •nlanders, die afkoeling zoe- Groot-Brittanniës looggeroemde stranden, wor- len er bedreigd door uitge- ongerde haaien, rioolwater, ittend zeewier en zwarte ilie. Volgens Trevor Housby [37) een expert inzake haaien '[van New Milton, in Hampshi- vre, zou het drama van „Jaws" •zich spoedig kunnen afspelen naaop de kust van Noord-Wales rïg ,en Zuid-Cornwall. r e^De haaien zwemmen nu ook 0_veel dichter dan normaal bij VOgde stranden van Hampshire, Dorset, Devon en het eiland Wight. Deze zijn uitgehongerd 'omdat ze niet voldoende ma kreel meer vinden, die te veel gevist wordt. Het gevaar van aanvallen door haaien neemt toe naarmate de temperatuur van het zeewater boven de 21 graden gaat. Op vele plaatsen ter hoogte van de uitgestrekte Britse kusten, is het nu zo warm. In dergelij ke omstandigheden kan het gebeuren, dat haaien zich tot dichtbij de stranden wagen, Bij Swanage, in Dorset, wer den onlangs twee Britse hen- gelaars, die makreel gevangen hadden, aangevallen door drie uitgehongerde haaien. Het kwam tot een wild gevecht om de vangst van de twee man nen, die zich angstig tegen de rotsen moesten drukken. In het graafschap Hampshire ging een grote haai er vandoor met de vis, die aan de speer van een duiker zat. De man, die deze vangst gedaan had in Desolent, was doodsbang toen hij uit het water kwam. Het ongezuiverde rioolwater dat op talrijke plaatsen uit antieke buizen in zee stroomt, is een andere oorzaak van het feit, dat Groot-Brittanniës veel bezochte stranden een niet on aanzienlijk deel van hun aan trekkelijkheid verliezen. Een typisch voorbeeld is de kust van Devon. Meer dan de helft ervan voldoet niet aan de ge zondheidsvoorschriften van de E.G. De Britse badplaatsen hebben nog achttien maanden om de vuile boel op te ruimen en goedgekeurd te kunnen worden door de Europese op zichters. Uit een onderzoek dat in 1973 gedaan wefd op last van het Britse departement van het milieu, blijkt dat 85 percent van de riolen die uitmonden op Groot-Brittanniës kusten, het vloeibare vuilnis meestal bij hoog water in zee spuit. Op verscheidene plaatsen, waar het rioolwater bij hoog tij in de golven stroomt, laat de toe stand veel te wensen over. Al sinds 1960 is er een „gids voor reine Britse stranden" te koop. Het uitzicht van de Palmbay (baai der palmen in Kent) is een aanslag op haar exotische naam. Kort na hoog tij wordt het sprankelende zeewater er bezoedeld door een uitgestrek te, vieze bruine massa, die op de golven drijft. Het is riool water, afkomstig uit het 86 jaar oude rioolsysteem van de naburige badplaats Margate. Aan modernisering van het stelsel wordt voorlopig niet ge dacht wegens de zuinigheids maatregelen van de regering in Londen. Op het strand van de vermaar de badplaats Scarborough stroomt geregeld afval toe, af komstig uit de stadsriolen. Vóór de Britse toetreding tot de E.E.G. werd niet eens ge dacht aan maatregelen om dat vuilnisprobleem uit de wereld te helpen. Vandaag de dag zegt het gemeentebestuur „het enige wat ons tegenhoudt, is gebrek aan geld". De zestienjarige Gary Webb heeft vijf dagen doorgebracht in de isolatievleugel van het ziekenhuis van Torquay in De von, nadat hij bij Torbay ge zwommen had in de met riool water verontreinigde zee. Toen hij in het ziekenhuis aan kwam, was hij half bewuste loos. De artsen dachten, dat Gary leed aan ontsteking van het ruggemergvlies. Momenteel weten ze nog steeds niet pre cies wat hem scheelt. Hij moet thuis drie weken rust nemen. Op de kust van Torbay wor den dagelijks grote hoeveelhe den ongezuiverd rioolwater in zee geloosd. Roger Simons Frank Sinatra snijdt de bruidstaart aan, geholpen door zijn nieuwe vrouw Barbara Marx. Het huwelijk werd zondag in Californië gesloten. Snelrecht voor vier vechtersbazen MAASTRICHT (ANP) De po litierechter in Maastricht heeft vier Valkenburgse jongens van 19, 18 en 17 jaar wegens orde verstoring op maandagavond 5 juli gisteren in snelrecht ver oordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, waarvan 39 da gen voorwaardelijk. De officier van justitie had tegen ieder vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk geëist. Hij noemde hen notoire vech tersbazen die er vooral tijdens de bouwvakvakantie in Valken burg op uit zijn ruzie te zoeken. Hierdoor ontstaat in dit toeris tenplaatsje bij de talrijke toeris ten het gevoel van onrust en onveiligheid, waaraan de justiie een eind moet maken door snel le rechtspraak en geloofwaardi ge straffen, opdat andere vech tersbazen en ook de toeristen in Valkenburg weten hoe het open baar ministerie in Maastricht hierover denkt, aldus de officier van justitie. De vier Valken burgse jongens hadden een toe rist zonder aanleiding in elkaar OG DEZE ^EEK EGELING VOOR MNESTIE IN PANJE m IDRID (DPA-AFP) De ^j'uwe Spaanse regering zal jjh deze week uitspreken over aa Jir politieke koers en over het [rvAagstuk van amnestie voor artJitieke gevangenen, boven- Jcjetn zullen volgend jaar vrije rkiezingen gehouden worden. ,jact heeft minister van buiten- adse zaken Marcelino Oreja variuirre meegedeeld. De afgelo- dein dagen is in Spanje op grote vajhaal gedemonstreerd voor van politieke gevan gen. ,plingelichte kringen in Madrid wachten overigens geen alge- amnestiemaatregel. De l mensn die wegens „terreur- Jden" in voorarrest zitten of jroordeeld zijn, zullen er vrij- jel zeker van worden uitgezon- jrd, Bilbao hebben 15.000 arbei- het werk neergelegd uit est fé.ten de dood van me- Begona Mencheca, die l'jdag tijdens een betoging )or amnestie om het leven wam. Gistermiddag belegden B stakers een vergadering. Jlendriks wil er'ninder nieuwe ziekenhuizen TRECHT (ANP) Staatsse- retaris Hendriks van volksge zindheid vindt dat do zieken het roer radicaal om loeten gooien in hun bouwac- (viteiten. Hij is er niet van vertuigd dat „alles zo mooi en t> nieuw" moet worden en hij raagt zich af, of sommige zie- enhuizen niet evengoed gehol- en zouden zijn als ze een tien- p van het bedrag dat voor lieuwbouw nodig is, zouden be teden aan een aanpassing van Ie bestaande gebouwen, pit blijkt uit een nota die de P" taatssecretaris heeft uitge bracht over de bouwactiviteiten s*[an gezondheidsinrichtingen en fit een verslag van de bespre kingen die hij daarover heeft L jevoerd met de vaste kamer- lommissie voor de volksgezond- leid. n de nota staat overigens dat 1975 de bouwproductie in de S intramurale gezondheidszorg (ziekenhuizen en dergelijke) on- k Üer het voor dat jaar vastgestel- r de plafond van 500 miljoen is Gebleven. Het winkelcentrum was pas twee jaar open. Burgemeester J H. Vijgeboom van Alblasserdam placht het „het paradepaardje van mijn gemeente" te noemen. ALBLASSERDAM (ANP) Een zeer felle uit slaande brand heeft gistermiddag in Alblasser dam het winkelcentrum 'Mikodo Center' ver woest. Veertien winkels werden in de as gelegd. Elf liepen grote waterschade op. Ook aan de boven de winkels gelegen woningen werd veel schade aangericht. Twaalf gezinnen raakten daar door tijdelijk dakloos. De totale schade beloopt vijf miljoen gulden. De brand is uitgebroken even vóór een uur 's mid dags. In verband met de maandagmorgen-sluiting waren de winkels toen nog dicht. Volgens de commandant van de groep Alblasserdam van de rijkspolitie is het aan die omstandigheid te danken dat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Het vuur greep namelijk razendsnel om zich heen. Was het winkelcentrum vol mensen geweest, dan zou zeer waarschijnlijk paniek zijn uitgebroken met alle fatale consequenties van Het .vuur is ontstaan in een lege winkel, die werd opgeknapt. Daar waren twee man bezig met schoonmaakwerkzaamheden voor het leggen van een nieuwe vloerbedekking. Zij gebruikten een uiterst brandbaar middel voor het verwijderen van de oude lijm. Naar het oordeel van de brandweer commandant W. G. Broere moet dit de brand hebben veroorzaakt. Het vuur, dat dikke rookwol ken boven Alblasserdam deed ontstaan, werd be streden door de plaatselijke brandweer en die van Dordrecht. Ook de brandweerkorpsen van omlig gende scheepswerven namen aan de blussing deel. In totaal ongeveer 130 man kregen het vuur in ruim twee uur onder controle. Van de 35 winkels die het centrum telde, waren er slechts tien die niet door de brand werden verwoest of geen grote De eigenaars van de verloren gegane winkels kondén waterschade opliepen. hun tranen nauweJijks bedwingen. ROTTERDAM (ANP) De Egyptische mi nister van zeetransport Fahmi, zal, zo meldt het Franse persbureau AFP, in het parle ment ondervraagd worden over zijn onder handelingen met een groep van vier Neder landse werven over een order voor vijf vrachtschepen (waarde 200 miljoen). De onderhandelingen werden vorige maand plotseling afgebroken om „technische" rede nen. In Cairo gaan echter geruchten, dat er een luchtje zat aan de manier, waarop de Nederlanders déze order probeerden te krij gen. Op verzoek van een van de afgevaar digden wordt de zaak volksvertegenwoordiging. betreffende geruchten in de wereld had gebracht. De „technische" redenen van de behandeld in de Egyptische regering om de order niet aan Nederland te gunnen wekten overigens ïn- Een woordvoerder van Rijn-Schelde-Verol- dertijd bij de werven in kwestie grote verba- me (de andere drie werven zijn Boele, Van zing. Volgens RSV kan men de groep geen der Giessen de Noord en De Biesbosch) gebrek aan ervaring verwjjten, omdat nie- ontkende dat er ook maar iets verdachts mand in Ijle wereld ooit een schip heeft geweest zou zijn aan de offerte: „Wij hebben gebouwd zoals Fahmi ze wil hebben. Ook een hele eerlijke aanbieding gedaan." De bestrijdt men dat de offerte niet voldoende woordvoerder zei niet te weten, wie de gespecificeerd zou zijn Weeroverzicht De Bilt Het weer in onze omgeving begint een wat wissel vallig karakter te krijgen. Van daag trok een frontale zone over Nederland en bracht in de zuid elijke helft van het land wat regen. De neerslaghoeveelheden waren over het algemeen nogal verschillend. Waar zich langs het front onweersbuien ontwik kelden was de intensiteit het grootst, zo viel in Eindhoven 9 mm. In midden-België daarente gen brachten flinke buien aan zienlijk meer regen. Hier vielen hoeveelheden tot 35 mm. Een kleine storing die vanmorgen nog ten zuidwesten van Ierland lag trekt naar het vasteland en kan morgen opnieuw enige re gen brengen. Weer Max. Neer- temp. slag Eindhoven Den Helder Luchth. R'di CAIRO (AFP) De Arabische ministers van buitenlandse za ken zijn gisteren nog niet tot een akkoord kunnen komen over een of meer resoluties die de situatie in Libanon tot een oplossing moeten brengen. De buitengewone bijeenkomst van de Arabische Liga in Cairo werd in de nacht van maandag op dinsdag om 00.15 uur (onze tijd) geschorst. Ze wordt dins dagmorgen om 09.00 uur (onze tijd( voortgezet. Volgens kringen die in nauw contact staan met de bijeen komst kwamen de ministers, na negen uur vergaderen, slechts vaardbaar bleken. overeen op te roepen tot een onmiddellijk bestand, maar de ontwerp-resolutie waar-in deze oproep zou zijn vervat leverde onoverkomelijke meningsver schillen op toen de details moes ten worden ingevuld. Van ver schillende kanten werden voor stellen op tafel gelegd, die dan Een ontwerp-resolutie was opge steld door de ministers van bui tenlandse zaken van Egypte, Sy rië en Tunesië en vertegenwoor digers van Libanon en de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Naar verluidt werd daarin de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, gevraagd met de hulp van vertegenwoordigers van Syrië en van de PLO contact te onder houden met de "betrokken par tijen" teneinde de vrede in Liba non te herstellen. Maar Riad maakte bezwaar tegen wat hij noemde de "vage terminologie" van de resolutie. Op dat mo ment besloten de ministers de bijeenkomst te schorsen om vandaag verder te vergaderen Nog 2 I moorden op geestelijken in Algiers ALGIERS (AFP) De moorde naar van de hulpbisschop van Algiers, mgr. Jacquier, die za terdagavond door de Algerijnse politie is gearresteerd, blijkt nog twee andere religieuzen te heb ben vermoord: de 66-jarige pa ter Georges Louis en een 71-jari- ge non, Antionette Guilard. Dit hebben de Algerijnse autoritei ten gisteren bekendgemaakt. e 11 - UTRECHT (ANP) Het ver- bondsbestuur van het CNV t heeft minister-president Den Uyl maandag een telegram ge- - stuurd waarin het verbazing en teleurstelling uitspreekt over de algemene termen waarin de heer Den Uyl zich vorige week vrijdag, met name in het NOS- journaal, over de vakbeweging heeft uitgelaten. loyaal standpunt heeft betref fende het loonbesluit van het kabinet omdat het aan de be strijding van werkloosheid en inflatie grote prioriteit goekent". De premier is daaraan volgens het CNV voorbijgegaan door te doen alsof de vakbeweging in Nederland alleen uit de FNV bestaat. „Daarmee negeert u het gevoelen van een groot deel van de werknemers in ons land. Het is mede namens hen, dat wij tegen uw houding ernstig pro testeren", aldus het telegram. CNV-voorzitter J. Lanser zei desgevraagd, dat het CNV het onjuist vindt, dat de minister vrijdag over een breuk met „de" vakbeweging die „vlees van zijn vlees" is. Het CNV heeft er vol gens Lanser recht op, dat zijn positie en standpunt ook door de premier worden erkend, „ze ker waar het CNV in feite de basis heeft gelegd voor de loon maatregel". DOOR LOONMAATREGEL UTRECHT (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) beschouwt de loonmaatrgel die de regering vorige week heeft aangekondigd, als een belemmering voor een zinvol overleg over het beleid na 1976. „Een regering, die enerzijds de vakbewe ging vraagt mee te werken aan het sociaal economisch beleid, kan anderzijds de vakbeweging niet de eigen verantwoordelijk heid in het arbeidsvoorwaardenbeleid ontzeggen." Dit schrijft de FNV in een gisteren verzonden brief opgesteld tijdens een bijeenkomst in Woerden aan de leden van de Tweede Kamer. In de brief spreekt de FNC haar diepe teleurstelling uit over het feit dat de Kamer het voorgenomen regeringsbeleid voor kennisgeving heeft aangenomen. Zij had er op gerekend dat de Tweede Kamer een diepgaande discussie aan de loonmaatregel zou hebben gewijd. De FNV vindt dan ook dat de Tweede Kamer de gevaren van inbreuk op fundamentele vakbewegingsrechten onder schat. Zij verwacht dat de Kamer een bijdrage aan de nu ontstane crisis in de arbeidsverhoudingen zal gaan leveren door de onder- handelingverijheid van de vakbewegingen in het vervolg te waar borgen. Op de bijeenkomst te Woerden is ook gesproken over de taktiek die de FNV zal volgen nu de loonmaatregel er is. Mededelingen over die taktiek wilde men gister nog niet doen. kontant buitenlandsS^S^gX geld? Ook dat is mogelijk. y^^cAHaal uw reischeques? eurocheques en al j^/yy^^yuw vreemde valuta bij de LEIDSE SPAARBANK (Van onze correspondent Walter Sch- warz) PARIJS Vorige week werd er door een elitekorps van de Franse p.olitie in Lisieux voor het eerst en met succes een nieuw wapen gebruikt dat van buitevge- woon nut is voor het beëindigen van gijzelings- en kapingsakties: een gasge weer dat zijn doel binnen een seconde onbeweeglijk kan maken. Met behulp van deze nieuwe verstuiver, die er volgens een politiewoordvoerder uitziet als een gewone landbouwverstui- ,ver, heeft de politie drie cipiers ontzet die met messen in bedwang gehouden werden door vier gevangenen. Terwijl de gevangenen met het mes op de keel van hun gijzelaars stonden heeft de politie hen toch onschadelijk kunnen maken door middel van het verstuivings geweer dat zij afvuurden door een geslo ten traliedeur. De gijzelaars konden on gedeerd bevrijd worden. Het gas dat gebruikt werd is al lang bekend chloro- benzeen. Maar het nieuwe is de afvuurin- richting die het gas in zeer hoge concen tratie kan verspreiden over een afstand van een kleine 30 meter. Het gas dat met dit nieuwe systeen wordt verspreid veroorzaakt onmiddellijke ademnood zonder de longen binnen te dringen. Het gas wordt voor de longen door bepaalde slijmlagen tegengehouden. Iemand die door dit gas is verlamd 'kan zonder schadelijke verschijnselen weer tot in normale toestand worden terugge bracht door middel van een behandeling die als „ventilatie" bekend staat. (Copyright The Guardian', BRUIDSTAART

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7