Eerste sub-contracten F16-order komen los Platen die niemand koopt 0 Steeds meer ongelukken met hangzweefvliegen in Engelse heuvels aaiT] kinj: Nieuwe directeur Delfts St. Joris-gasthuis Soms schrijnende achterstand psychiatrische voorzieningen TOEREN DOOR DE MUZIEK PAGIN.ijSE (Van on2e parlementaire redactie) DEN HAAG In het Haagse Congresge bouw is vanmiddag het eerste contract getekend tussen de Amerikaanse vlieg tuigmaatschappij General Dynamics en een Nederlandse „onderaannemer" voor de produktie van de FIS-vliegtuigen voor de Nederlandse en andere lucht machten. Binnen afzienbare tijd zijn meerdere van dergelijke ceremonies tc verwachten, aan het einde waarvan de Nederlandse staat kan overgaan tot het geven van de definitieve opdracht voor de levering van (voorlopig) 84 toestellen door General Dynamics. Iets langer dan een jaar geleden sloten de Verenigde Staten, België, Denemarken en Nederland een voorlopig contract met General Dynamics, dat pas zal worden omgezet in een definitieve overeenkomst als alle industriële subcontracten tussen het vliegtuigbedrijf en toeleveranciers zijn afgesloten. In Nederland gaat het in tijdsorde in de eerste plaats om Fokker—VWF waarmee vanmiddag een overeenkomst werd bezegeld. In totaal wordt een zevental grote Nederlandse bedrijven bij de F 16-produktie betrok ken. Daarnaast is er een groep van een dertigtal kleinere ondernemingen, die zich hebben verenigd in de Aero-space- groep, die eveneens leveringen wil doen. Met die groep zijn de onderhandelingen nog niet afgesloten. Contractueel is vastgelegd, dat Neder land een aanzienlijk deel van de vlieg- tuigproduktie zal verzorgen en wel 40% van de door onze regering bestelde toe stellen, 10% van de 650 toestellen, die de V.S. hebben besteld en 15% van de 348 door andere landen bestelde vliegtuigen. Komen er nieuwe opdrachtgevers bij, dan wordt daarvan ook 15% van de produktie aan Nederland toegewezen. Het gaat hier om percentages van de uiteindelijke koopsommen. Voor Neder- j land ligt er nu reeds een garantie voor j werk voor een bedrag van anderhalf miljard gulden. Deze garantie en soortge lijke voor andere landen is in geld uitge drukt omdat het omzetten daarvan in manuren werk van land tot land en van bedrijf tot bedrijf verschilt. De Neder landse order bestaat op dit moment uit 84 F 16-toestellen tot een waarde van circa 2.3 miljard gulden. Er is tevens een optie genomen voor nog meer toestellen. West-Duitsland heeft gisteren afscheid genomen van Gustav Heinemann, die woensdag op 76-jarige leeftijd is overleden. Tijdens een officiële plechtigheid in Bonn prezen leidende politici leven en werken van de' derde Duitse bondspresident, die van 1969 tot 1974 het hoogste ambt heeft bekleed. Op de foto de huidige president Walter Scheel die de weduwe van Heinemann tijdens de laatste tocht begeleidde. Geen wijziging vangstbeperking tong en schol DEN HAAG (ANP) Net als dit jaar zullen de Nederlandse vissers ook in 1977 niet meer dan 9.200 ton tong en 35.600 ton schol uit de Noordzee mogen halen, plus nog 240 ton tong en 20 ton schol uit de Ierse Zee. In de vergadering van de Noordoost-Atlantische Visserij commissie in Lissabon is dit besloten. Op 19 juni, zo heeft de voorzit ter van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten onlangs meegedeeld, hadden de Neder landse vissers van hun portie voor het lopende kalenderjaar al 5.872 ton tong en 21.150 ton schol aangevoerd. Milieu-eis bedreigt Billiton ARNHEM (ANP) De directie van de Hollandse Metallurgi sche Industrie Billiton ziet geen kans om binnen vijftien maan den te voldoen aan de eis die gedeputeerde staten van Gelder land onlangs stelde; namelijk het drastisch terugbrengen van de dagelijkse looduitworp van het bedrijf. Om aan deze eis te voldoen zou Billiton 5 6 miljoen gulden moeten investeren. Men bestu deert nu of dit kan worden op gebracht. „We houden ernstig rekening met de mogelijkheid dat berekeningen zullen uitwij zen dat het beter is het loodbe- drijf te sluiten", aldus de ad junct directeur J. J. Smit. In het bedrijf werken ongeveer zestig personeelsleden. Billiton zal te gen deze milieu-eis van GS in beroep gaan. Restauratie van Panorama Mesdajr O voltooid De restauratie van het Panora ma Mesdag, is voltooid. Schilde rij- en restaurateur Nico van Bohemen heeft tijdens zijn werk verscheidene detailschilderin gen op het doek ontdekt. Zij waren tot nu toe verdwenen on der de bijna honderd jaar oude laag stof en vuil van liet schilde rij. Op zee werden verscheidene scheepjes zichtbaar, op het strand zijn ezeltjes en figuurtjes te voorschijn gekomen. Er zijn nu zeker tweehonderd vaartui gen afgebeeld. De restauratie heeft volgens de leiding van het museum ook tot gevolg gehad dat de zee op het Panorama een mooiere en diepere kleur heeft gekregen. Restaurateur Nico van Bohe men heeft tijdens zijn werk in het dorpsgedeelte van het Pano rama een terrasje gevonden met gezellig drinkende mensen. Voorts vond men onder het stof spelende kinderen. De restauratie die ruim vier maanden duurde, werd voor een belangrijk deel gefinancierd door het Prins Bernhardfonds. Het doek zal volgens deskundi gen gedurende een halve eeuw geen ingrijpend onderhoud meer nodig hebben. Internationale Harpweek in Maastricht MAASTRICHT De Interna tionale Harpweek wordt van 10 tot 21 augustus voor de zeven tiende keer gehouden. Net als vorig jaar zal het evenement weer in Zuid-Limburg plaats vinden, omdat leidster Phia Berghout zich daar heeft geves- 1Ongeveer 125 harpisten uit 25 verschillende landen heb ben zich aangemeld. De meeste concerten, waaron der voor het eerst ook kamer- muziek-uitvoeringen, worden gegeven in Maastricht. Het slot- concert op 20 augustus wordt verzorgd door het Limburgs Symphonie Orkest, dat onder leiding zal staan van de Israëliër Arthur Gelbrun. Verschillende bekende musici, onder wie oud leerlingen van Phia Berghout, zullen lessen en demonstraties geven. Luchtmacht" haalt zwaa gewond uit Luxembi DEN HAAG (ANP) Et copter van het op Soest gestationeerde 298-ste sqi van de Koninklijke macht beeft zondag eenl, gewond 12-jarig Nede meisje overgevlogen va xemburg naar het Acadt Ziekenhuis in Groningen.|y.an Het meisje was tijdens eei deling met haar vader en M*, tje van de rotsen geval?®1"3 liep een schedelbasisfacti£en een ernstige oogwond op)1006 er geen andere mogelijk" was om het kind snel na?10"8 ziekenhuis te vervoeren h#?; ANWB-alarmcentrale ee^1'®- roep gedaan op de Luchtnr 1 De helicopter met aan yan o.a. dr. G. van der Steeg vff' 3 Rode Kruisziekenhuis ii^1 Haag, is onmiddellijk na!op xemburg gevlogen. Op de weg heeft de helicopter eé senlanding gemaakt o|K vliegveld Eindhoven voce® handeling van het meisje. ~?r; schaal Sean Connery heeft gisteren in Deventer de eerste prijs in een opstelwedstrijd uitgereikt aan de 14-jarige Patricia Mary Jensen uit het Engelse Blackpool. De opstelwedstrijd is door Nederland georganiseerd om in Engeland nog meer de aandacht te vestigen op alle land- en tuinbouw- produkten die ons land te bieden heeft. Het motto van de wedstrijd;: „Holland; The sa- Iad-bowl of Euro, pe". Connery is op het ogenblik in Ne derland voor de op namen van de film „Een brug te ver". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Engeland gaan stemmen op om de hangzwcefsport, die voortdurend meer slach toffers maakt, onder officieel toezicht te plaatsen. „Hangzweven" is een opwindende maar erg ge vaar lijkse sport, die uit Amerika komt Hij wordt sinds 1974 in Engeland beoefend en heeft al zes levens gekost Hangzweefpiloten gebruiken een reusachtige vlie ger, waaraan zij zichzelf vastbinden. Na een flinke aanloop springen zij van een steile heuvelkam. Voor degenen die het geluk gesmaakt hebben na een geslaagde start zonder moeite over groene heuvels en bosrijke dalen te suizen, kan hangzwe- ven een ware passie worden, die men niet gauw vaarwel zegt. Zo'n tocht loopt echter lang niet altijd goed af. Zelfs de instructeurs hebben nog maar weinig ervaring. Bovendien slagen zij er niet in alle gevallen in de nieuwe piloten de nodige discipline bij te brengen. Nieuwelingen doen wel eens domme dingen, zoals een heuvel afspringen met de wind in de verkeerde richting. Er vallen dan ook hangvliegers te pletter tegen 0( rE] E( M de heuvelflank. Anderen raken voor hun invalide door versplinterde knieschijven, dij'1"*'1 ellebogen. Het ziekenhuis van Wortheng if11 heuvelachtige Surrey heeft de laatste 18 ma«?r 11 meer dan 50 verwondingen verzorgd waarvf3?5 dateren uit de laatste zes maanden. Een art?"" dit ziekenhuis: „Het laatste halfjaar bezorgde®.5 sport ons meer patiënten dan alle andere spf' te samen. In sommige gevallen waren de slac fers zelfs verlamd. 01 Een Lagerhuislid heeft naar aanleiding van11" zesde dodelijke ongeluk een gedegen ondei? naar deze sport geëist. In afwachting var?3 uitslag daarvan zou hangzweefvliegen vertf1 moeten zijn, aldus het parlementslid. n®n De voorzitter van een hangzweefclub in Si daarentegen meent dat „als je met een hangvlnv' goed vliegt, je zo veilig bent als in de armei£ne je moeder". Volgens de hangzweefvliegers n ervaring het risico waard. „Als een vogel ove mooie land zweven. Het is vreedzaam, opbeu[!oc en heerlijk. Je zit niet opgesloten in een snik z cockpit, zoals met zweefvliegen. Je deelt de rir ring van alle schepselen die vliegen". ot DELFT (ANP) „Het is merk waardig dat er voor de bestrij ding van geestesziekten geen Koningin Wilhelminafonds be staat. Zou dat niet komen door dat de angst voor geestesziek ten zoveel groter is dan de angst voor kanker, dat we er niet door een collecte aan her innerd wensen te worden? Die angst maakt het begrijpelijk, maar daarom nog niet aan vaardbaar, dat de voorzienin gen ten behoeve van de geeste lijke gezondheidszorg zo lang ernstig tekort geschoten hebben en nog altijd hier en daar schrijnend achterblijven bij die ten behoeve van de zorg voor de lichamlijke gezondheid. Dr. P. J. Stolk zei dit de middag bij zijn „intrede" als genees heer-directeur van het St. Joris Gasthuis een psychiatrisch ziekenhuis - in Delft. Hij ging bij deze gelegenheid in op de verschillende opvattingen in de psychiatrie: de „medische" denktrant (geestesstoornissen hebben lichamelijke oorzaken) en na de Tweede Wereldoorlog opgekomen „sociaal model" (de maatschappij maakt de mensen ziek). Dr. Stolk noemde het so ciaal denkmodel in de psychia trie een grote verrijking. Maar het kan volgens hem ook ver warrend werken, omdat het ge vaar bestaat dat alles wat tot nu „Als het nodig blijkt, patiënt". Hij vergeleek de psychiatrische inrichting in dit verband met de peilerdam in de Oosterschelde: „Een dam die het maatsch; lijk getij toegang geeft, de i tie bewaart, zodat het waterM hoeft te sterven, terwijl tod. tijd van nood voldoende v<fl( heid kan worden verkregen' Teresa Berganza, de Spaanse mezzo-eopraan wier stem in de loop der jaren steeds donkerder werd. heeft een plaat gemaakt met een repertoire, waarin we haar hier bij haar vele optredens nooit konden beluisteren: de onvervalst Spaanse „zarzuela", waarin zij zich voelt als een vis in het water Dicht bij het Amsterdamse Concertgebouw is een muziek handel die bladmuziek, boe ken en klassieke grammofoon platen verkoopt De chef van de platenafdeling vond het jammer dat er zoveel platen zijn met onbekend of weinig bekend repertoire waarvan muziek en uitvoering heus wel de moeite waard zijn maar waaraan het kopend pu bliek uit onwetendheid achte loos voorbij gaat Kort gele den besloot hij tot een krasse maatregel. Hij maakte een etalage met zulke platen en zette er een groot bord bij: „Platen die niemand koopt". De uitdaging was succesvol maar omdat er ook een aantal platen van het Tsjechische merk Supraphon was uitge stald, kwam er al enkele da- gon later bij de importeur van deze platen een telex uit Praag binnen waarin om op heldering over deze onhebbe lijkheid werd gevraagd. Op een verre afstand is het inder daad moeilijk gevoel te heb ben voor zulke paradoxale hu- Dit voorval is aanleiding uw aandacht te vestigen op enkele importplaten die naar mijn mening ten onrechte wemigen zullen kopen. Alleen al de hoe zen met louter Spaanse tek sten zullen in twee gevallen een belemmering zijn, al zit er op één een sticker: Grand Prix du Disque 1976. De zangeres op deze plaat is in ons land ook beslist niet onbekend: het is Teresa Berganza, de Spaan se, donker gekleurde mezzo sopraan met de prachtige coló- ratuurmogelijkneden die hier al zo vaak in het Holland Fes tival grote triomfen vierde. Maar nooit in het repertoire dat zij op Zambra ZL-501 zingt, namelijk de typisch Spaanse „zarzuela", een vorm van toneel met zang en dans, soms vrolijk, soms droevig, niet helemaal opera, niet hele maal operette, maar altijd fol kloristisch getinte en toch óók romantische muziek die zich gemakkelijk ia het oor vlijt, zeker als die losse fragmenten uit allerlei hier onbekende stukken zo verrukkelijk wor den gezongen als alleen Ber ganza dat kan. Merkwaardig genoeg wordt de zangeres niet door een Spaans ensemble begeleid maar door het Engelse Kamerorkest dat onder directie van Enrique Garció Asensio overigens wèl Spaans speelt Dat doet het zelfde ensemble ook onder lei ding van een dirigent die de laatste tijd in ons land en ook in Den Haag is opgetreden: Jésus López Cobos. Hij laat ons op EnSayo - ENY 804 kennismaken met een grote symfonie en een omvangrijke ouverture van Juan Crisosto- mo de Arriaga, een wonder kind uit het begin van de vori ge eeuw dat niet ouder dan twintig jaar werd en toch vrij veel werken naliet. Werken waarover de door Haydn en Beethoven bewonderde Cheru- bini, de strenge directeur van het Parijse Conservatorium, zich heel lovend uitliet Begrij pelijk want deze bevallige, ele gante en ook vaak melanch olieke muziek waarvan men zou kunnen zeggen dat een Spaanse Schubert ze heeft ge schreven, is zoal niet geniaal dan toch wel heel bijzonder voor een zo jeugdig talent. Maar ook als u dat buiten beschouwing laat, is de mu ziek de moeite waard, evenals de uitvoering. Hongaarse archieven De Hongaarse platenmaat schappij Hungaroton komt te gemoet aan de nog steeds stij gende belangstelling voor mu ziek van renaissance en vroege barok. Hongarije was in die tijd voor ongeveer een derde deel bezet door de Turken, maar in het Noorden en het Oosten zocht en vond de muzi kale ontwikkeling aansluiting bij de muziek van West-Euro pa en bij de muziek van vroe ger uit het eigen vaderland. Merkwaardig genoeg werd het toen aan de Westerse vorsten hoven grote mode „op zijn Hongaars" te dansen en bij voorbeeld allemandes en bran- les uit Hongaarse motieven sa men te stellen. De Camerata Hungarica onder leiding van de blokfluitspeler Laszlo Czidra heeft op het dubbelalbum SLPX 11669/70 een bloemlezing vastgelegd uit een collectie manuscripten en vroege muziekdrukken die be waard bleef in de stad Bórtfa. Het gaat hier niet in de eerste plaats om oude muziek uit Hongarije zelf, maar om wer ken van Susato, Waisselius, Cabazón, Attaingnant, Azzaio-' lo, Clemens non Papa, onze bloedeigen Sweelinck en ande re Europeanen. Hetzelfde ensemble dat op de platen in het dubbelalbum vo- kaal en instrumentaal op treedt, beperkt zich op plaat LPX 11498 tot instrumentale dansen zoals stukken voor vir- ginaal uit het manuscript van Lösce en Zevenburgse dansen uit de orgeltabulatuur van "Ka- joni. De uitvoeringspraktijk van de ze oude muziek lijkt zich in Hongarije nog niet zo sterk te hebben ontwikkeld als de laat ste vijf, zes jaar in ons land en in sommige van de ons omringende landen. Niettemin zullen deze platen voor de wa re liefhebber het meermaals beluisteren zeker waard zijn. Lang niet alle muziek op deze platen is trouwens gebaat bij een extreem vokaal of instru mentaal raffinement bij de uit voering. Het is wel zeker dat dat raffinement in de tijd van ontstaan ook hoogst zeldzaam is geweest. Gelukkig staan de uitvoerige toelichtingen op de hoes en in het album er ook in het Engels en het Duits. 18e eeuws Bohemen Tot slot twee platen die de meeste kopers zullen vinden, niet alleen omdat ze erg goed koop en toch behoorlijk van kwaliteit zijn maar ook omdat deze Supraphon-platen het de luisteraar erg gemakkelijk ma ken. Ze zitten in fraaie Neder landse hoezen, waarvan men alleen ernstig moet betreuren dat elke toelichting er op ont breekt terwijl er toch velen zullen zijn die van de compo nisten nooit hebben gehoord. Deze 18e eeuwse concertjes zijn gemaakt door Boheemse musici die de solo-instrumen ten van hun keus stuk voor stuk zelf tot in de perfectie hebben beheerst. Zij schreven geen meesterwerken en wilden dat het ook niet: het ging en het gaat hier om „easy liste ning" van anderhalf tot twee eeuwen geleden. Op Super 1807 staat een harp-|a; concert (zijn vijfde) van de)ra harpist Johann Baptist ,ar Krumpholz die in het orkest .jt van Haydn speelde, wiens compositieleerling hij werd. jex Later raakte hij bevriend met !or Beethoven. Op de andere kant lej van deze plaat een orgelcon-jn eert (het tweede) van Franti-n sek Xaver Brixi, die in Praag nt als organist en kerkmusicus werkzaam was en ontzaglijk ije veel heeft geschreven maar je bepaald niet om het zijn luiste- ge raars moeilijk te maken. Inte- gendeel. Ontspannen en ontspannende j muziek bevatten ook de twee concerten op Super 1808: eenll hoomconcert (het vijfde) van Johann Wenzel Stich, die zich I om reklame-redenen, als het zo te pas kwam, ook wel Gio- U vanni Punto noemde. Hij was bi van beroep hoornist en wist h dus hoe hij voor de hoorn van IE zijn dagen moest schrijven, si Hij moet een groot hoornist U zijn geweest, anders zou de d moeilijke Beethoven met voor L deze collega een hoomsonate I hebben gemaakt. De keerzijde van de medaille (maar dan in j_ gunstige zin) is in dit geval een hoboconcert van Frantisek Krommer, niet zoals de andere genoemden uit Bohemen maar uit Moravië afkomstig. Zijn ei genlijke naam was Kramarz (marskramer) maar hij nam de naam van een oom aan die hem in de muziek onderricht te. Hij genoot in zijn dagen een grote reputatie, ook in Duitsland, Frankrijk en Italië, en zijn frisse, plezierige trant van componeren was erg in trek, ook al ging die dan niet zo erg diep. De twee Tsjechische platen, die dus aanraders voor iede reen zijn, geven uitvoeringen door bekende Praagse musici. J. KASANDER

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6