1 Ivo Niehe: 'Twee maanden gezocht Amerongen gevonden' TROS over Gauguin: „Wolf zonder halsband" TELEVISIE VANAVOI Bonnie St. Claire in konflikt met Toppop TOUR DE FRANCE OP RADIO.EN TELEVISIE j B( TELEVISIE WOENSD RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG MillïHiH'Ilg; TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JUL^gDAj DORPSSTRAAT - ONS DORP „Dorpsstraat - ons dorp" heet het nieuwe, (voorlopig) driedelige programma waarvan de TROS vanavond deel I uitzendt. De titel is weinig enerverend en wekt geen bijgedachte als: „Nou, dat kon wel es lekker spannend worden". Samensteller en presentator Ivo Nie he weet dat nog zo niet. „Ik wil het niet verklappen", verklaart hij met het gezicht van iemand die zo graag een geheimpje kwijt wil, „maar wie de eerste vijf minuten heeft gezien, blijft kijken. Het begin is geweldig boeiend". Later verklaarde hij een beetje teleurgesteld: .Nou ben ik m'n hele verhaal kwijt", vergetend dat hij die eerste vijf minuten toch maar niet heeft verklapt Het gaat over het wel en wee van Amerongen, een dorp met zesduizend zielen en een kasteel dat op de nominatie staat ver kocht te worden. Niehe, Yvonne Habets en Joost Beekman heb ben twee maanden het land afgespeurd tot zij op Amerongen stuitten als hét dorp dat alles bood waar de samenstellers om vroegen. Ivo: „In zo'n dorp spelen zich dingen af, die voor de inwoners even belangrijk zijn als het wereldnieuws dat de voorpagina's haalt van de grote dagbladen. Als in Amsterdam, waar ik woon, een huis instort, maakt geen Amsterdam- rrteiy-zich daar druk om, behalve de bewoners. En als het paleis op de Dam ontploft, nou ja, jammer. Maar als in Amerongen een gerestau reerd pompje wordt onthuld, staat heel Ameron gen er omheen. De fanfare is aanwezig en de burgemeester spreekt en haalt er het hele kas teel bij, het is een gebeurtenis". Oud idee Het idee om echt dorpse dorpjes onder handen te nemen leeft al jaren bij de TROS. Nu Aktua-tv de mogelijkheden biedt, kon Ivo op stap. „Een reportage maken is heel wat gemak kelijker. Je schrijft op wat je wilt, je leest wat over je onderwerp en je mikt maar met de camera. Zo eenvoudig is dat. Maar in Ameron gen kwamen we met niks. Ja, een man met een camera. Voordat de mensen spontaan werden en gewoon gingen doen..." Drie weken bleef Ivo Niehe op speurtocht, tot hij een roomsoezerige briefkaart van Ameron gen had gemaakt, opgesplitst in drie onderwer pen: markante inwoners, het sociale leven en het kasteel. De drie onderwerpen hebben met elkaar te maken. Het kasteel, dat het leven van de autoch tone Amerongenaar beheerst, eist te veel van de financiën van de drie eigenaars. Kasteel en inboedel werden voor 4,2 miljoen CRM aangebo den. Het ministerie leek te bijten, maar trok zich later terug: „Geen geld". De inboedel alleen al, zo'n twee eeuwen oud, zou een geschatte waarde van 16 miljoen hebben. Binnenkort staat een veiling te verwachten en heel Amerongen vreest dat alle antiek naar het buitenland gaat. Buying, voorzitter van de plaatselijke fanfare en actieleider van alles wat te leiden valt, heeft zich met de inwoners van Amerongen groepsge wijs tegen deze veiling verzet. Amerongen span de een kort geding aan tegen de staat, om CRM te dwingen kasteel, have en goed te kopen. Ivo: „De eigenaren willen zelf graag, dat alles in Nederland blijft". De uitspraak van het kort geding wordt ver wacht op de dag van de uitzending of een dag te voren. Ivo, daarmee meer verklappend dan bedoeld: „In de uitzending willen we die uit spraak van het kort geding verwerken. Actueler kan toch niet. Ja, natuurlijk hoopt de burge meester, dat de uitzending van gunstige invloed op het behoud van het kasteel wordt". Uitvoering Amerongen is voor de inwoners ook bekend door de vier zomeravond-uitvoeringen. Ivo: „Maar dat betekent, dat de oorspronkelijke bevolking, op een enkele liefhebber van klas siek na, niet komt luisteren. De vier uitvoeringen worden in de kerk gegeven en iedere Amerongenaar gaat van de stelling uit: zondags naar de kerk en daarmee uit. Wanneer de uitvoeringen worden gegeven, zitten ze aan de Rijn of ze flaneren. Maar ze zitten niet in de kerk. Wie zich voor dorpspraat, roddel en achterklap interesseert, kan aan dit programma zijn hart ophalen. Oud-Amerongen ligt aan de ene kant van de oude weg Utrecht-Wageningen-Arnhem, - de nieuwbouw aan de andere kant. Oud en nieuw laten zich niet met elkaar integreren en alleen de jeugd komt met elkaar in aanraking middels het zwembad, de voetbal- en hockeyver- eniging. Amerongen is in bezit van de heer Klein die met een geluidswagen de evenementen omroept; de andere vormen van nieuwsvoorziening ge schiedt met aanplakbiljetten en het Doornse blad De Kaap, dat eens per week ook in Ame rongen verschijnt. Een schitterend blad, dat vermanend een vinger opsteekt wanneer wéér een brommer te hard heeft gereden: „Daar komen nog eens ongelukken van", profeteert het blad. Problematiek Van deze vorm van problematiek en andere wetenswaeiardigheden maakt Ivo Niehe uitvoe rig melding. De medewerking van de burge meester die, gealarmeerd door de dorps tam tam, 's morgens om vijf uur de koffie bruin en in de tuin heeft staan, „want ze gaan morgen vroeg al filmen". Deze burgemeester maakt ook geen bezwaren als hij gefilmd wordt in het zwembad, maar zijn ongebruikelijk dunne lijf moet liever niet in beeld, het zou zijn aanzien kunnen schaden. Ivo: „Dus kwam hij hard op de camera aanlopen, een handdoek voor de lens. Want hij wilde wel Ivo Niehe: drie kleine dorpjes in „Dorpsstraat - ons dorp" „Toch", aldus Ivo Niehe, „is dit programma voor Amerongers niet zo interessant. Wat wij filmden, is hen bekend. De opnamen zijn juist voor de stedelingen bedoeld die er het aardige en het verrassende van kunnen zien". Wat het sociale leven betreftei: Amerongen kent geen a-sociaal leven. Er is geen notoire rommel- maker of lawaaiproducent. Wel heeft dit dorp problemen die een verkleinde landelijke aanpak krijgen of verdienen. Ivo Niehe: „Het is een boeiende reportage geworden, ondanks de warmte. Welke twee dorpen nog komen, weten we niet, want je zoekt je suf. Je kan niet hard rijden, want dan ben je er voorbij voor je het weet". En ook het geluid is van belang, wanneer beelden op het scherm komen van de repeteren de fanfare. De dirigent doet geweldig zijn best, werpt al zijn muzikale vermogens in de strijd, maar de fanfare blijft fanfare, op z'n dorps. En ook dat heeft Ivo Niehe goed weergegeven. F. J. BROMBERG i mk (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM Vorige week gebeurde dan eindelijk waar velen al jaren lang rekening mee hielden: een Nederlandse artieste kwam in openlijk konflikt met de opnamestaf van AVRO's Toppop. Aanleiding vormde het decor, dat Job Pannekoek (vervangend regisseur in verband met de afwe zigheid van Riem van Wijk) zich had uitgedacht bij het liedje „Dokter Bernard" van Bonnie St. Claire. Hij wilde haar laten zingen met een skelet op de achtergrond. Een morbide grapje, waar eigenlijk niemand het aardige in zag. John Eshuis, vertegenwoordiger vari platenmaatschappij Phonogram maakte bezwaar tegen het decor. „Ik kan me voorstellen, dat ze de tekst van Dokter Bernard niet serieus nemen, ik kan me zelfs voorstellen dat ze een grapje willen maken. Maar dit gaat te ver. Bonnie kan zich voor dit soort macabere humor niet lenen". Desondanks wilde Job Pannekoek niet van wijken weten. Met als resultaat, dat Bonnie zonder opname naar huis terug ging en het Nederlandse publiek „Dokter Bernard" vrijdag avond niet in Toppop te zien kreeg. Zonder enige verklaring. Sfeer In Hilversumse wandelgangen kon men vrijdagmiddag ho ren, dat deze ontwikkeling al een tijdje in de lucht hing. „Het moest er gewoon van komen. Toppop gebruikt Neder landse artiesten om zichzelf te bevestigen. Terwijl ze voor buitenlandse sterren op de knieën liggen", is de algemene klacht. Cees Veerman van de Cats, die heel wat keren met Toppop te maken heeft gehad, verzuchtte: „Als Nederlandse artiest ben je een speelbal in de van Toppop. Wij mogen bijvoor beeld nooit blauwe kleding aantrekken, trekken, omdat dat moeilijkheden kan geven bij chroma-key, (een werkwijze waardoor men gedeelten uit het beeld door andere kan vervangen, red.), daar kan ik in komen, maar dan vraag ik me wel af, waarom buitenlandse artiesten wel in het blauw mogen komen. Ze gaan er waarschijnlijk van uit, dat je blij mag zijn om in Toppop te zitten. Commercieel gezien is het natuurlijk een erg belangrijk programma, maar daar mag je geen eenzijdige macht aan ontlenen. Wij moesten hier vanmiddag om uiterlijk half een zijn. De opname begon pas om half drie. We zaten dus twee uur te niksen. En als je dan ziet, dat buitenlandse artiesten zo'n beetje zelf mogen uitmaken wanneer ze opgenomen willen worden, ga je je toch afvragen waar ze met Toppop eigenlijk mee bezig zijn". De NOS zendt vanavond via Ned. I tussen 18.30 en 18.50 uur een samenvatting uit van de tijdrit in de Tour de France Fleurence-Auch. Over de radio via Hilversum 3 wordt een nabeschouwing gegeven van 18.30 tot 18.35 uur. Morgenochtend wordt over deze zender tussen 5.40 en 6.10 een voorbeschouwing gegeven van de achttiende etappe in drie delen. Reportages worden verwacht tussen 9.00 en 10.30 uur, 13.00 en 16.00 uur en 16.00 en 18.00 uur. „Een wolf zonder halsband", zo noemde de Franse schilder Paul Gauguin zichzelf in een van zijn brieven. Onder deze titel zendt de TROS vanavond een programma van drie kwartier uit over het leven van deze kleurrijke en in het verleden slecht begrepen kunstenaar. De film is een produkt van de Duitse regis seur Georg Stefan Trailer, die met cameraman Josef Kauf- mann bet spoor van Gauguin volgde. Gauguin werd in 1848 geboren als zoon van een Franse vader en een half Franse, half Creoolse moeder. Voor hij ging schilderen, was hij onder meer matroos en wisselagent. Van 1883 af hield hij zich uitsluitend met schil deren bezig. Lange tijd ver bleef Gauguin op Tahiti. Ern stig ziek hij leed aan diver se kwalen en hij was alcoho list vestigde Gauguin zich in 1901 op het Markiezenei- land Hiva Oan, waar hij twee jaar later overleed, geïsoleerd en vrijwel onbegrepen. Ned. I 21.50 uur. Living free Susan Hampshire, de in Ne derland populaire actrice in Engelse tv-produkties, heeft vanavond een van de hoof drollen in de speelfilm „Living free". Deze film dateert uit 1972 en is een vervolg op „Born free", het verhaal over Elsa de leeuwin. In dit ver volgverhaal ontfermen Joy en George Adamson (Susan Hampshire en Nigel Daven port) zich over de drie welpen van Elsa de leeuwin. De drie jonge dieren mogen vrij rond lopen, maar als echte roofdie ren richten zij een slachting aan onder andere dieren. Joy en George krijgen de op dracht ervoor te zorgen, dat de welpen gevangen worden en ondergebracht in het Serenge- ti National Park. Voor het zo ver is, worden heel wat avon turen beleefd. Ned. 119.20 uur. Pauline In het derde deel van de serie Pauline, Petrova en Posy" krijgt Sylvia een ijlbericht van Madame Fidolia, waarin staat: „Ik ben ten einde raad, als jullie me niet onmiddellijk ko- Susan Hampshire terug „Living free" men helpen, is alles verloren". De drie meisjes gaan met Syl via naar de balletschool. Het blijkt, dat Pauline en Petrova de hoofdrollen moeten vertol ken in „The blue bird" een produktie die over zes weken WP Mr' met Elsa de leeuwin in op de planken moet ten behoe ve van een hospitaal. Vooral Petrova heeft grote moeite met haar rol. Niettemin vor dert ook zij en de grote dag van de uitvoering nadert. Ned. II 19.05 uur. Saskia en Serge Het bekende duo Saskia en Serge, dat ooit als Trudy en Ruud bij de NCRV debuteer de, heeft onlangs het repertoi re drastisch veranderd. Van bekende Nederlandse liedjes werd overgestapt op Engels werk. In een „Eddy-go-round- special" kan de kijker dat zoals eerder gemeld zelf erva ren. Op het programma staan „Baby, I'll give you every thing", „Love hurst", „I've been loving you so long now", „Please mister, please", „Don't tell me stories" en „Honey I'm falling in love with you". Ned. II 19.30 uur. Sutherland Voor de derde maal brengt de NCRV een aflevering van de Schotse politieserie „John Su therland grijpt in" op het scherm. De titel van de afle vering die vanavond wordt uit gezonden is „Buigen of bar sten". De vissersweduwe An nie McCrann is in de strijd om haar bestaan afhankelijk van de hulp van haar kleinzoon Jamie. Deze jongen heeft op tuchtscholen en in de gevange nis gezeten en wordt door de inwoners van Glendoran niet geaccepteerd. Het beroep van visser lijkt Jamie wel wat. Ja- mie wordt verliefd op Jenny Wulie. Jennies broer, een poli tieman, heeft dat liever niet. De McCranns zijn bovendien nogal onder invloed van de plaatselijke reder Sinclair. En iedereen weet dat Jamie bij één misstap terug moet naar de tuchtschool. Het komt tot een proces, maar John Suther land weet precies hoe alles zit. Ned. II 20.25 uur. Licht klassiek De NCRV zendt vanavond de tweede van de vier herhalin gen uit van het muziekpro gramma uit het afgelopen win terseizoen „Licht klassiek met variaties" In deze aflevering, gepresenteerd door Jan de Waart onder meer Bolero van Maurice Ravel, een Hongaarse dans van Brahms en Serenade van Tosceli. Ned. II 21.20 uur. NEDERLAND I NOS Tour de France 18.55 Journaal TROS 19.05 Tross Country 19.20 Living Free, speelfilm 20.50 Dorpsstraat NOS 21.35 Journaal TROS 21.50 Wolf zonder halsband, Gau- guin-film NOS 22.35 Journaal 22.40 Panoramiek Extra NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Pauline, Petrova en Posy, TV-serie 19.30 Eddy Go Round Special NOS 20.00 Journaal NCRV 20.25 Sutherland grijpt in, TV-se- 21.20 Licht klassiek 22.15 Hier en Nu 22.55 Tot besluit NOS 23.00 Journaal ■.HlkUtUl.l WDR 18.00 Nieuws uit N< Westfalen 18.05 Intermezzo 19.15 Hier und Heute 19.45 Grap om kwart voo 20.00 Journaal 20.15 Zwitsers cabaret 21.00 Margarete in Aix, 23.00 Journaal DUITSLAND I 18.20 Tom Jerry, tekei 18.55 Barbapapa 19.00 Journaal 19.30 Pension Scholier, 7 21.00 Journaal 21.15 Kenteken D 22.00 Filmforum, Billy Wil 22.45 Journaal 18.55 Barbapapa 19.00 Vuur en vlam, doe 19.10 Het vrije woord 19.45 Journaal 20.20 De hoeder van der, TV-serie 20.45 Een mens van TV-spel (afl. 6) 21.50 Nachtwacht onde documentaire 22.35 Journaal NEDERLAND I 15.30 Taarten 15.42 Koala's, natuurfilm 15.53 Daar komen de schutters, TV-serie 16.25 Klaartje Tip en Baltl 17.00 De film van Ome Wi^ _,EID HILVERSUM I AVRO: 18.19 (S) Amusementsmuziek. 18.30 Nws. 18.41 (S) Amusementsmu ziek. 19.00 (S) Orgelmuziek NOS 19.15 Koren in het vizier. AVRO 20.00 Van avond muziek, vrolijkheid en ver strooiing. 22 30 Nws 22.40 Radiojour naal. 23.00 (S) Dichter bij muziek, nieu we liedjes. 23.20 (S) The Skymasters. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 18 00 Nws. 18.11 Echo 18.30 (S) Calorieën, een vreetzaam progr. 11.50 (S) Bei-Canto op de zomeravond 20.00 Nws. 20 05 Overweging. 20.15 (S) Orato rium 21.25 (S) Klassieke kamermuziek 2145 Theater: Beenderen, hoorspel. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen. HILVERSUM II iet gi (23.05 Akt overzicht RADIOgrJlJK Den Haag Vandaag. 23.52 spannen voor het slapen gaa" 24 oo Nws )an ;enor *an d Jtuk ran z NOS: 18.03 De Vakaturebank flOOTi NOS-maal. VARA 19 02 (S) Ruide struktie 20.02 (S) Nashville L_i.c, Jazz Blues. 22 02 (Pjopdonda*11® Mededelingen, SOS- en polipet ten 23.02 (S) Wachten op midL.— p 0 02 (S) Nacht drie-draai 2 02 voor werkers m de verzorger JOS verplegende beroepen 4.02 (Sta y dageraad (voor nachtwerkers).?, (S) Truck, een progr. voor vracWOOl chauffeurs L NB: Het progr. kan onderbrofOlge: den door rechtstreekse reportongsfc de Tour de France. IJer jvordt HIIVHiH'li'IM TROS 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-soos. (7.30 Nws. 7.41 Aktua 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw). 10 00 (S) Van heinde en verre. 10.30 Nws 10.33 (S) Met Rita Corita de markt op. 11.45 (S) Café-cantant. 12.26 Medede lingen ten behoeve van land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12 41 Aktua. 13.00 (S) Muziek en informatie uit Frankrijk. 13.30 (S) Sport na sport. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte. 15.00 (S) Clo- se-up. 15.30 Nws. 16.30 (S) Geachte jubilaris. OVERHEIDSVOORL. 17.20 Ne derland en de derde wereld. TROS. 17.30 Nws. 17.32 (S) Aktua-magazine. VARA 7 00 Nws 7.11 Ochtendgymnas tiek. 720 In de Roode Cirkel. (8.00 Nws.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte grammofoonmuziek. 10.00 Radioweek blad 11.00 Nws. 11.03 Even bijdraaien. 12.00 Gastvrij. 13.00 Nws. 13.11 Dingen ifgez van de dag. 13.25 Een middagjfond radio. 16.00 Nws 16.03 Samevord scheiden 16.30 Lichte grammo ziek. 17.00 Metropole Orkest. 1^*" dedelingen. SOS- en politiéberic HILVERSUM II leder heel uur nws. KRO 7 021 je boterham 9.03 Pep-op-drie, Een kwartiertje nonstop Marcus). 12 03 Drie tussen de III 14.03 Popkontakt: met flitsen r Tour de France. IDE NCRV. 7.00 Nws 7.02 Het woord. 7.08 (S) Te Deum Lal* 7.30 (S) Preludium. 9 00 Nws S var gehoord (S) klassieke muziek t gel Orkestpalet 12.00 (S) P^now&j-j de romantiek 12.32 (S) Zange ret. 13.00 (S) In de schaduw! meesters. 14.00 Nws. 14.02 (SfxStl Commissaris Maigret behoort Frans te spreken, dat bleek gis teravond weer eens toen de VA RA een gloednieuwe serie van de O.R.T.F., gebaseerd op de boekjes van George Simenon aansneed. Het Nederlands is uit zijn mond nauwelijks aanvaard baar, zelf niet al wordt het ge sproken door zulke voortreffe lijke acteurs als Kees Brusse en Jan Teulings. Ook helpt het geen zier als Nederlandse regis seurs zo'n verhaal „op locatie" gaan doen; een Parij se kroeg is in zo'n t.v.-film alleen maar een Parijse kroeg als hij uitsluitend door Fransen wordt bemand. En een „vin blanc" wordt in Hollandse handen al gauw tot een „pikketanussie". Na deze ietwat dogmatisch klinkende uitspraken zult u begrijpen, dat ik gisteravond naar waarde ge noten heb van „Maigret en het lijk zonder hoofd". Uiteraard kon de afloop van het verhaal geen enkele verrassing meer bieden - een beetje adept van Simenon heeft zo'n boekje na tuurlijk allang gelezen - maar daar gaat het ook nauwelijks meer om. Waar het wel om gaat is „de sfeer". Welnu, wat dat betreft kwamen wij niets te kort. Knoflook stonk om zo te zeggen van het scherm af en ook rook ik duidelijk de metro. Alles was authentiek. Vooral ook de vierkante, maar toch lang niet ongevoelige Jean Ri chard, de ideale Maigret als u het mij vraagt. En het verhaal werd ook voor de rest bijzonder knap in beeld gebracht. Wij mo gen de volgende afleveringen ze ker niet missen. Met dat al is de VARA - ik herhaal het - toch eigenlijk de enige omroep, die ook een zomerse televisieavond helemaal au serieux neemt en die er blijk van geeft te beseffen d dat lang niet de hele kijf1^ bevolking momenteel a^ z' Costa Brava ligt. „Maigret" zou een troef vor,^ nieuwe winterseizoen ki, zijn geweest maar de rooicj kers komen er nu mee. EL er was ook nog „Erfgenan^ t Cabral", een documentair' Roeland Kerbosch. Ik film niet kunnen zien, wase) lijk gezegd was ik noga nieuwd naar de gang van i rond wat TROS-Aktua* „Dossier-Menten" noemt. nader inzien had ik die u' ding ook voor geen goud f missen. Wij kregen bijvooifO1 een telefoongesprek te 1 dat Wibo van de Linde ni heer Menten voerde en u40 hij door laatstgenoemde f meer voor „landverrk wordt uitgemaakt, een eneverende telefonade, diel een spannende thriller zou ben gepast. Maar natuurlijL gen wij de hoogst bitterer*, van de zaak niet voorbij]**. TROS-Aktua had ook Ed"1 Can naar Galicië - het vror* stuk van Polen dat nu Rufjj grondgebied is en waar de"^ Menten zijn verondersteld#™ daden zou hebben geple# gestuurd om daar verschilr getuigen te horen. De zaakr nu zeer dramatische voP aangenomen. En ik weetr; wat Wibo van de Linde c.sR cies beweegt om er zichjr1 zulk een fret-achtige va# dendheid in vast te bijten, ik mag er niet aan denke# er met die jongens moet ren als zij bij nader ïnzierr* helemaal gelijk zouden blf te krijgen. Wij wachten hev en ander met steeds toen«P de spanning af. lq Ja HERMAN HOFHUI^

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2