Geen kamerdebat loonmaatregel Kanselier in Bonn verhuist naar nieuwesuper Zusters uit de brand PvdA-FRACTIE: BESLISSING „BEGRIJPELIJK" )1 echts helft Europese onsumenten vindt eelame nuttig Franse pomphouders verontwaardigd over Nederlandse beschuldigingen Belastend Pools dossier over Pieter Menten Amalrik mag minder betalen Oproep opperrabinaat KERKEN OPGEROEPEN TOT NAUWERE CONTACTEN MET DE MOLUKKERS ZATERDAG 10 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 STILLE GETUIGEN Deze messen zijn gevonden in de woning van de 44-jarige Joachim Kroll uit Duisburg. De man is gearresteerd en heeft bekend met deze werktuigen in de afgelopen veertien jaar zes kinderen en een volwassene te hebben vermoord. De man werd het afgelopen weekeinde aangehouden in verband met de verdwijning van een vierjarig meisje. Ook dit kind heeft hij vermoord. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De door het kabinet aangekondig de loonmaatregel kan volgende week zonder meer van kracht worden nu gebleken is, dat er geen extra-kamerdebat over dit onderwerp zal worden gehouden. De Tweede Kamer had daarvoor van vakantie teruggeroepen moeten worden. De Pv- dA-fractie heeft als laatste nog enige tijd met de gedachte aan terugroeping gespeeld, maar besloot gisteren er toch van af te zien. Na afloop verklaarde waarnemend-fractievoorzit ter Dolman het te betreuren, dat geen loonakkoord tot stand is gekomen. Daardoor werd het begrijpe lijk, zo zei hij, dat het kabinet maatregelen in het vooruitzicht stelde, gericht op inflatie- en werk loosheidsbestrijding en de bescherming van de economisch zwakken. De komende loonmaatregel voldoet aan de verlangens, die de PvdA-fractie steeds heeft gesteld. Dolman zei voorts, dat de feitelijke ontwikkelingen in het najaar nader moeten worden beschouwd, met name die van de prijzen. De thans gekozen doelstelling en handhaving van de koopkracht voor de gemiddelde werknerrter moet ook dan gehandhaafd blijven. Omdat het bijeen roepen van de Kamer nu niet meer te verwachten is, heeft het kabinet zich gisteren in zijn vergadering ook niet meer zo ernstig bezig gehouden met de reacties, die op de aankondiging van de loonmaatregel zijn losgeko men. Niettemin verklaarde premier Den Uyl na afloop toch wel getroffen te zijn door de afwijzen de kritiek van de grootste vakcentrale FNV. ,,Ik neem die kritiek zeer ernstig. Maar ik ben het er volstreekt mee oneens. Onze beslissing is beter dan het plan van de FNV, daarover heb ik geen enkele twijfel",. Een eventuele breuk met de FNV noemde hij „niet onherstelbaar". De Industriebond CNV vindt het verzet van de FNV onverantwoord. Evenals de vakcentrale CNV heeft ook de Industriebond CNV (in een brief aan de kaderladen) meegedeeld zich niet tegen de loonmaatregel te zullen verzetten. „Het is van groot belang voor de werkloosheidsbe strijding en voor het terugdringen van de inflatie dat er geen sociale onrust gaat ontstaan. Wij willen daarvoor niet verantwoordelijk zijn". IRUSSEL (ANP) Slechts de helft van de Europese consumenten van mening dat ze door middel van reclame nuttige informatie rijgen. Acht op de tien Europese consumenten vinden dat eclame er dikwijls toe leidt dat men artikelen koopt die niet cht nodig zijn; 62 pet van de Europese consumenten is bovendien i/an mening dat merken waarvoor veel reclame gemaakt wordt, n de praktijk duurder uitvallen dan die waarvoor weinig of geen a éclame wordt gemaakt. t gegevens zijn te vinden in een rapport dat de Europese issie, het „dagelijks bestuur" van de EEG, gisteren heeft epubliceerd. Het rapport steunt op gegevens die verkregen zijn oor middel van een enquête onder 9.500 Europese consumenten i de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap. )e Europese consument, aldus blijkt uit het rapport, is er zich •eelal van bewust bij een aankoop te zijn misleid of het slachtoffer zijn geweest van een fout of van misleiding van een dienstverle- ende instelling. In vier van de tien gevallen beklaagt de Europese tonsument zich daarover achteraf bij de leverancier. Als het een tfênstverlening geweest is die tot ontevredenheid van de klant is 'gevoerd, dient de consument in zeven van de tien gevallen een acht in, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling. 'ARIJS De klachten van Nederlandse utomobilisten bij de KNAC en de ANWB, at zij door Franse pompbedienden zijn pgelicht, heeft in de Franse servicesta- ons een golf van verontwaardiging en egenbeschuldigingen ontketend. 'erwijl de Franse minister voor Vreemdelin- enverkeer beloofd heeft een nauwgezet on- erzoek in te stellen en schuldigen te straf zeiden de pomphouders, dat het vrijwel nmogelijk is om een Nederlander op te Aardbeving West-Iran kost 9000 mensenlevens JAKARTA (Reuter) De aard beving die op 28 juni de Indo nesische provincie West-Irian heeft getroffen, heeft aan meer dan 9060 mensen het leven ge kost. Dit hebben de Indonesi sche autoriteiten gisteren offi cieel meegedeeld. De gouverneur van de provincie heeft een dringend verzoek ge daan om hulp. De aardbeving ontketende aardverschuivingen, waardoor zeventien dorpjes zijn weggevaagd. Volgens berichten uit de getroffen streek belem meren zware regenval en laag hangende mist de hulpverle ning. Zo heeft het slechte weer een vloot helicopters en andere vliegtuigen met kleren, voedsel en geneesmiddelen voor de overlevenden, aan de grond ge houden. Gisteren zijn vliegtuigen erin ge- slaagd rijst uit te werpen boven een bijzonder zwaar getroffen gebied. Later ontdekte men ech- ter dat de bevolking daar geen I rijst eet, maar leeft van casave, een eetbare wortel. REGEN-RAKET Medewerkers aan de Technische Hogeschool in het Zwitserse Luzern hebben de hand weten te leggen op een bijzondere Russische raket. Het projectiel heet „Obluka". Als hij in een hagelwolk wordt geschoten, veranderen de stenen in regen. De kosten van de raket bedragen ongeveer 2500 gulden, hetgeen minder is, aldus de medewerkers van de TH dan de schade die hagelstenen veelal aanrichten. DEN HAAG/WARSCHAU De Centrale Commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden in Polen houdt haar dossiers over Pieter Menten, de 77-jarige kunstverzamelaar uit Blari- cum, gereed voor de Nederlandse autoriteiten. Dit heeft het Poolse persbureau PAP gisteren meegedeeld. De voorzitter van de commissie, prof. Czeslav Pilichowski, heeft PAP een overzicht verstrekt van de jaren die Menten in Polen doorbracht. Sinds 1923 woonde hij in Polen. In 1939 dook hij op in Krakau en werd veel gezien in SS-gezelschap. Hij had ook contact met de Gestapo. In 1941 kreeg hij een woning toegewezen van een door de nazi's vermoorde professor. In de woning waren veel kunstschatten aanwezig, aldus Pili chowski. Ook zou Menten hebben deelgenomen aan een moord op een joodse familie, van wie hij voor de oorlog een civiel proces had verloren. Alle getuigen in dat proces zijn later vermoord. Ook kocht of stal hij kunstwerken voor SS-ers en Gestapo-lieden. In 1943, toen hij naar Nederland vertrok, mocht hij kunstwerken meenemen. De Gestapo zou hem daarvoor vier treinwagons ter beschikking hebben gesteld. Aldus in het kort het Poolse dossier-Menten. Of er Poolse kunstschatten tussen de in Amsterdam te veilen collectie zitten, zal nu worden onderzocht. BELANGRIJKE ORDER RDM ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamsche Droogdokmaatschappij (RDM), onderdeel van Rijn-Schelde-Verolme, heeft van de Indiase staatsoliemaatschappij OOGE een opdracht ontvangen voor de bouw van een kraanbak/pijpenlegger. Met de uitvoering hiervan zijn voor de Nederlandse scheepsbouw ongeveer 1 miljoen manu ren gemoeid. De bouw wordt gefinancieerd met Nederlands geld. Driekwart van het bedrag bestaat uit ontwikkelingshulp en de rest komt uit het speciale werkgelegenheidsfonds van het ministerie van Economi sche Zaken. De kraanbak/pijpenlegger zal worden ingezet bij de ontwikkeling van een olieveld voor de kust van Bombay. Het werkschip zal in het najaar van 1977 worden opgeleverd. lichten. „Met andere buitenlanders hebben we nooit last", verklaarde een pomphouder langs de snelweg Brussel-Parijs, „maar iedereen hier heeft een zekere afkeer van Nederlanders". „Er is nauwelijks een Nederlander die geen zakboekje bij zich heeft, waarin hij nauw keurig de getankte benzine en het aantal gereden kilometers noteert. Niemand is zui niger, om het woord gierig niet te gebruiken, dan een Nederlander en niemand kankert meer. Alles vinden ze te duur en voor een nieuwe band wordt de familieraad bijeen geroepen". Volgens de servicestations en de benzinemaatschappijen is het onmogelijk benzine te leveren zonder dat de teller op nul sprint. Er zijn, zo verklaren zij, twee tikken te horen. De eerste als de teller op nul springt, de tweede als de benzine gaat stromen. Het is onmogelijk de teller op nul te zetten, zonder dat de pomp afslaat. Het omgekeerde kan ook niet. MOSKOU (UPI) De dissiden te Russische schrijver Andrei Amalrik heeft gisteren verteld, dat de douane de uitvoerrech ten voor de schilderijen die hij wil meenemen naar het westen, drastisch heeft verlaagd. De Russische douane waagt nu 1500 roebel (ongeveer 5000 gul den) in plaats van de oorspron kelijke 4000 roebel. Tot Wester se correspondenten zei Almalrik te verwachten dat hij uiteinde lijk helemaal niets hoeft te beta len. De eis van de douane was er de oorzaak van dat Amalrik niet, zoals verwacht, vorige week donderdag naar Neder land is gekomen. Zijn uitreisvi sum is verlengd tot 15 juli, maar Amalrik heeft aangekondigd niet te vertrekken voor de zaak van de schilderijen is opgelost. KERK EN WERELD Vijf Zuidlimburgers hebben de stichting Nieuw Jeruzalem opgericht met het doel een nog jonge religieuze gemeenschap van Belgische en Nederlandse zusters te vrijwaren voor finan ciële moeilijkheden. Aanleiding hiervoor is dat het voorheen in Meerssen gevestigde klooster in financiële moeilijkheden geraakte en failliet werd verklaard. De zusters, onder leiding van twee adellijke dames uit Vlaanderen, M. van Puyvelde en Th. de Pape, dreigden op Straat gezet te worden. Ambtenaar P. Dikkens uit Klimmen en accountant L. Winkelmolen voorkwamen dit. De een stelde zijn zijn woegere woning in Klimmen aan de zusters beschikbaar en de ander financierde de aankoop van de inboedel van het failliette klooster. Samen met drie andere Zuidlimburgers hebben beiden nu een stichting in het leven geroepen, die alle financiële zaken van de elf jaar oude congregatie regelt. Voorzitter Winkelmolen verklaarde dat alle problemen van geldelijke aard zijn opgelost en dat het nieuwe klooster in Klimmen er financieel gezond voorstaat. „Onze stichting staat borg dat de zusters een tweede bankroet bespaard zal blijven". Volgens de huidige moeder-overste is haar congregatie gesticht om religieuzen, die in andere kloosters buiten hun schuld moeten vertrekken of niet opgenomen worden, op te vangen. Momenteel telt haar gemeenschap negen leden, die zorgden voor gehandicapten. Daartoe wordt in Klimmen een herstellingsoord ingericht. Het opperrabinaat voor Nederland heeft een oproep doen uitgaan waarin het de wens uitspreekt, dat de gebeurtenissen in Entebbe het joods bewustzijn bij iedere jood wakker zal maken. „De haatpropaganda tegen ons volk misleidt jonge mensen van verschillende nationaliteiten om geweldacties en misdaden tegen joden te begaan. Alleen daardoor kon het gebeuren dat jonge mensen met wapens joden in bedwang hielden en een selectie toepasten die ons deed herinneren aan de donkerste dagen van 19401945", aldus het opperrabinaat. Het heeft de joden opgeroepen vandaag naar de synagogen te komen „om god te bidden voor ons land Iraël en zijn bewoners, die alleen door god in staat worden gesteld ons voortbestaan te verzekeren." Op uitnodiging van de her vormde en de gereformeerde zending heeft dr. Leimena uit Jakarta een bezoek aan ons land gebracht en vrienden en kerkelijke instanties ontmoet. Hij heeft er bij de Nederland se kerken op aangedrongen het contact met de Molukse kerkelijke groeperingen in Nederland te intensiveren. Dr. J. Leimena (71), die enkele weken met zijn vrouw in ons land verbleef, is arts en werk te voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog op West-Java in kerkelijke ziekenhuizen. Hij is zelf afkomstig uit de Moluk- ken en was van 1945 tot 1966 met korte onderbrekingen mi nister van volksgezondheid en vice-premier van de Indonesi sche regering. Bij alle conflic ten tussen beide landen is hij steeds contact met Nederland se vrienden blijven onderhou den. Nu heeft hij in ons land er de nadruk op gelegd dat overal ter wereld behoefte is aan christen leiderschap dat de vragen van deze tijd onder ogen durft zien. Voor wat Ne derland betreft wees hij er op dat verschillen in maatschap pelijke positie, in politiek in zicht, nimmer een verhinde ring mogen zijn voor contact tussen christenen en kerken. Zijn inziens zal het contact met de Molukkers in ons land van verschillende groeperin gen (nog) meer moeten worden nagestreefd. Monnik nieuwe patriarch Ethiopië De monnik Aba Melaku Woldet Michael, afkomstig uit het zuiden van Ethiopië is gekozen tot de nieuwe patriarch van de Koptisch-orthodoxe kerk van Ethiopië. Aan de verkiezing, die plaatsvond in Addis Abe ba, namen 1149 kiesmannen deel uit het gehele land. De nieuwe patriarch is de opvol ger van patriarch Theophilos, die in februari door de militaire regering is afgezet en ge vangen genomen. De Koptisch-orthodoxe kerk van Ethiopië telt tuim veertien miljoen gelovigen en ongeveer 200.000 priesters. In Ethiopië" wonen ook ruim veertien miljoen mohammedanen. De gelovigen van de Koptisch-orthodoxe kerk wonen met name in het Abessinische hoog land en in Eritrea. Methodisten wereldcongres Van 25 tot 31 augustus houdt de Methodisten Wereldraad in Dublin een internationaal con gres, waaraan naar verwacht wordt meer dan 2.000 personen zullen deelnemen. De conferentie bestaat uit een werkbijeen komst van de raad, die wordt gevormd door afgevaardigden van Methodisten Kerken uit alle werelddelen. Voorts zijn er theologische voordrachten, internationale ontmoetingen en enkele andere bijkomende manifestaties. Het thema van de conferentie luidt: „De dag van de Heer". Het heeft betrekking op verscheide ne aspecten van gods werk in de wereld en het daarbij betrokken zijn van christenen: een dag van oordeel, zending, wederzijds begrip, eredienst en lofprijzing, en broederschap. BONN In het jaar 1963, enke le maanden voor zijn dood, be- I zorgde John F. Kennedy de j Duitse regering de schrik van I haar leven. Onder zomerse tem- I peraturen had hij in de kansela rij van Bonn een vederlichte lunch genuttigd, toen hij plotse ling de wens te kennen gaf dat j hij in bad wilde. Zijn gastheren I trokken wit om de neus weg. j Het regeringsbureau van de j bondskanselier, het idyllische I „Palais Scliaumburg", beschik- I te weliswaar over een luxueuze j badkamer, maar sinds een Prui- j sische prinses hierin had rond- gedarteld, had geen loodgieter j I meer zijn tangen naar de intus- j sen verroeste warmwaterbuis uitgestoken. I Zoals Duitse regeringen in het noodpaleis van Bonn een volko- j men Onduitse improvisatie- kunst ontwikkeld hadden, zo wist men ook Kennedy na het bekomen van de eerste schok te helpen. De chef van het protocol trommelde ijlings een aantal be dienden bijeen en gaf hen de opdracht met emmertjes warm water uit de keuken het bad voor de president te vullen. Duitse vlijt was er de oorzaak van, dat Kennedy de vertraging niet eens merkte. De historie vermeldt nog een incident in het „Palais Schaum- burg". Toen Duitse ministers het vorige jaar met Franse col lega's hoogst gecompliceerd confereerden, struikelde een di plomaat over een aantal kabels, dat nonchalant over de vloer liep. Dodelijke stilte was het gevolg, want de diplomaat had met zijn voet de draden van de installatie voor de simultane vertaling verbroken. Nu trad er weliswaar geen babylonische spraakverwarring in, maar we gens de taalgevoeligheid van di plomatieke en politieke thema's moest de conferentie enige tijd onderbroken worden. Van deze ongelukjes, die de po litiek zo menselijk maken, gaat Bonn nu definitief afscheid ne men. Een bedrag van 106 mil joen mark en nog eens tien mil joen mark voor het interieur heeft de regering uitgetrokken voor een nieuwe kanselarij, die weliswaar onmiddellijk naast de oude staat, maar met het paleis alleen nog maar het aan de Rijn gelegen park gemeen heeft De hierin uitbundig tierende bomen van een onwaarschijnlijke pracht en praal vormen echter maar een schrede troost voor de zakelijke koelheid van het nieu we gebouwencomplex met zijn geestdodende rechtlijnigheid en uniformiteit. „Je kunt goed zien, dat men zich de vooruitgang alleen maar technisch kon voor stellen". De nieuwe kanselarij van Bonn Dat klopt, want de ontwerper is de voormalige minister Horst Ehmke, een technocraat, die meende warme regeringsautori teit te moeten vervangen door een koel, ontmenselijkt appa raat, dat. in nuchtere distantie administratieve en machinale regelingen voor staat en burge rij treft. Ook kanselier Helmut Schmidt uitte zijn misnoegen over de groep blokkendozen: „Het zou net zo goed het hoofd kantoor van een spaarbank of van een levensverzekering kun nen zijn". Geen wonder, dat de volksmond al een litanie van scheldnamen vond voor de gebouwen met hun platte daken pn triest aan doende, bruine gevels, zoals „mausoleum van de macht", „super-markt" en „bruin huis", waarmee dan meer het che misch bewerkte brons is be doeld dan de kleur, die eens de politiek van Duitsland bepaalde. Uniformiteit bepaalt ook het in terieur. Bijna 250 kantoorver- trekken hebben een afmeting van 22,5 vierkante meter, zodat geen enkele medewerker op meer ruimte kan pochen. Alleen acht afdelingschefs werd met hiërarchische maat 45,65 meter toegestaan, maar dan ook met de duimstok nagemeten. Daar entegen werd het woonopper- vlak van een gemiddelde Duitse staatsburger van honderd vier kante meter ook uitgetrokken voor de kanselier, wiens gemoed ook nog opgelucht zal worden door het uitzicht op de oude bomen. Het sterk overschatte gevaar van Baader-Meinhof-a<mslagen is er de oorzaak van, dat het onwikkelde technische kunnen voor een groot deel in de veilig heid werd geinvesteerd. Uiter lijk zichtbaar is dit alleen maar aan het onoverwinnelijke hek, maar televisiecamera's op da ken en rondom houden elk vo geltje vast en gepantserd glas beschermt de inwoners zelfs te gen ongevraagde granaten. Om onbevoegd afluisteren van ge sprekken uit te sluiten, voldoen de conferentiezalen aan de strengste NAVO-eisen en een stroom-aggregaat zorgt ervoor, dat er in Bonn veertien dagen lang doorgeregeerd kan worden wanneer de energie uitvalt. Niet alleen zwaar bewapende manschappen van de grenstroe pen houden ongewenste bezoe kers tegen, maar de deuren wor den afgegrendeld met sloten, die zelfs de meest deskundige safe kraker nog met "de mond vol tanden doet staan, ofschoon hie raan wel een ogenblik getwij feld werd. Met de schrik van spion Günter Guillaume nog in de benen vroeg een hoofdamb tenaar zich namelijk plotseling af of deze sloten soms uit de DDR stamden. Hij kon gerust gesteld worden, want als lever ancier ontpopte zich Finland. Het hoeft uiteraard geen betoog, dat er door de nieuwe kanselarij overal buizen met warm water lopen en dat kabels voor simul- taan-installaties en voor televi sie-opnamen veilig werden op geborgen. Het summum van de technische perfectie is echter wel de met politieke feiten over voede computer, die eierhoofd- en van de regering het denken gaat vergemakkelijken, maar met volgens sceptici het gevaar, dat dezen het denken gaan ver leren. Enkele attracties zoals dertien theekeukentjes, slaapcabines en een zwembad in de kelder kun nen echter niet verhinderen, dat velen het weliswaar niet meer maagdelijke, maar dan toch wel prinsesselijke „Palais" met wee moed in het hart verlaten. Zij vrezen, dat het gezegde van een Amerikaanse journalist „Bonn is twee keer zo klein als het kerkhof van Chicago, maar twee keer zo dood", bewaarheid zal worden. Frans Wennekes

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7