1 i a Stoomlokomotieven razen door Katwijkse duinen naam prijs gewicht smaak lengte beoordeling CoCo, Vuurtoren plein Noord wijk /I met f 1,15 170 gram prima klein veel gruis 7. IJssalon Vuurtorenplein Noordwijk f 0,80 mét f 0,95 150 gram in handige beker matig, z.g. super- frites ook wel spruit- petat genaamd matig alles even groot 6. Coco van Daalen, Gevers Deynootpl. Scheveningen f 0,75 mét f 0,90 125 gram groot 7- V. Vugt, Promenade Scheyeningen f lr mét f 1,25 120 gram goed 4 5 cm 7,5 Imbiss terras Promenade Scheveningen f lr mét f 1.25 160 gram matig normaal 6,5 Hobby-isten koesteren brokje nostalgie voor nageslacht Onderdelen zijn moeilijk te krijgen en zelf fabrice ren is erg duur De voor zitter wijst in dit verband op de moeilijke financiële positie van de stichting.,,- De verzekeringspremies zijn erg hoog en ook de kolen zijn ontzettend duur", aldus de voorzitter, die meent dat als dit sei zoen veel belangstelling bestaat voor de rondritten, de stichting haar hoofd nog wel boven water kan houden. Als gevolg van de moeilij ke financiële positie zijn een aantal plannen op de lange baan geschoven, on der meer de bouw van een 48-persoons wagon. De be langrijkste onderdelen heeft de stichting-al in be zit maar de opbouw van de wagon kan niet worden gefinancierd. Het bestuur van de stichting onder neemt pogingen bij het mi nisterie vein Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk om geld los te krij gen voor de instandhou ding van het museum. Rondritten In samenwerking met de VW-Katwijk organiseert de Nederlandse Smal- spoorweg Stichting in de komende maanden - uit sluitend op zaterdagen - een aantal rondritten voor toeristen. Kaarten zijn ver krijgbaar bij het VVV, Boulevard 68. TEL. 13045 tegen betaling van 3,50 gulden voor volwassenen en 2,50 gulden voor kinde ren tot en met 10 jaar. Binnenkort kunnen geïnte resseerden ook kaartjes kopen bij het opstapsta- tionnetje, dat gelegen is in de Friese weide, vlakbij de ingang van de Zuidcam ping. Er bestaan plannen om bij het station een in formatiewagen te plaatsen en een zogenaamde koude loc, die als trekpleister moet fungeren. Momenteel is het station moeilijk te herkennen in het land schap, maar wordt duide lijk door borden vanaf het VW aangegeven. Ter gelegenheid van bij voorbeeld een 25-jarig hu welijk kunnen ook reisjes gemaakt worden met de stoomlocomotief, (informa tie verkrijgbaar bij de heer J. Pellenbarg, Rode Kruislaan 83. Diemen.) Op zaterdagen 17. 24 en 31 ju li. 10 en 17 augustus wordt van 10.00 tot 17.00 een uurdienst gereden. Om 14.00 uur rijdt geen trein. Het heffen van prijzen is noodzakelijk voor het voortbestaan van de stich ting en dekken uitsluitend de kosten die de stichting maakt. HENK v.d. POST iiI lii'i iiM i nu i i 1 ppj Iflii ÉÉffl jjTw m m wmêt/m WJ De dappere vóórkauwers van Zand, Zee, Zomer hebben zich voor de twee de keer door een berg pe- tat geworsteld en wederom vastgesteld, dat deze geam puteerde aardappels het favoriete volksvoedsel aan de Noordzeekust is. Dit maal werd ook Noordwijk op de steekproef gesteld. En passant constateerden onze waarnemers, dat deze statige badplaats, die eens de zandbak van gekroonde hoofden, jet-setters en overjarige miljonairs was (de avontuurtjes van de prille Koning Boudewijn in Noordwijk hebben jaren lang de Nederlandse da mesbladen geteisterd) hard op weg is om ten prooi te vallen aan huisjesmelken- de projectontwikkelaars. Deze betonbakkers hebben al een handvol zieltogende hotels met de grond gelijk gemaakt, waardoor met name de eens zo knusse boulevard grotendeels is gaan lijken op een zwaar gebombardeerde wijk. Jammer voor Noordwijk. Jammer ook voor de fri tes, die duidelijk een klap van de malle molen heeft meegekregen. De voorzitter van de stich- ting, de heer J. Pellenbarg „De machines worden door de leden onderhou den en eventueel gerepa reerd in de werkplaats van de LDM. In enkele geval len hebben we zelfs onder delen van achter het IJze ren Gordijn naar Neder land moeten smokkelen. HET ZIT WEL SNOR MET MOUSTACHE In het Franse woorden boek wordt als vertaling van „bistro" het woord „kleine kroeg" danwel „kroegbaas" gegeven. Dat klinkt zowel hoopgevend als dorstlessend, maar in de praktijk blijkt maar al te vaak, dat vele Neder landers, die een bistro be ginnen er gelijk een culi naire ballentent van ma- kén. Het romantische woord bistro, dat automa tisch visioenen oproept van de fraaiste Franse happen dient dan als val se vlag, die een lading keukenpuin bedekt. Hetzelfde is aan de hand met vele bruine lokalen, die het etiket „taverne" opgeplakt hebben gekre gen. Ook die naam belooft veel, maar als je eenmaal aan tafel zit blijkt door gaans, dat de man achter het fornuis zich voorbeel dig heeft aangepast aan de slordige entourage van het pand en er niks van bakt. Gelukkig zijn er uitzonder ingen op die onsmakelijke vuistregel en één daarvan is Taverne Moustache in de Oude Visafslag aan de dr. Lelykade in Schevenin- gen. Het was indertijd één van de eerste horeca-tem- peltjes in het havengebied en de voortreffelijke naam, die het toen had, maakt het nog steeds ten volle waar. Specialiteiten Verwacht in Moustache geen menuekaart van een halve meter lengte. Ver wacht evenmin een met damast gedekte tafel en borden van porselein. Zul ke zaken vindt men in de ze sfeervolle taverne met open keuken en huiselijke bar een overbodige luxe. De hoofdgerechten worden geserveerd op een houten placemat in moeders boe renbontstijl. Maar wat je op je bord krijgt is voorti-effelijk. De tournedos (achttien gulden en daarmee het duurste gerechtis botermals en voortreffelijk bereid. Dat zelfde kan gezegd worden van de varkenshaas (f 17,50) en de entrecóte, die de kok op verschillen de manieren voor u kan bereiden: recht toe recht aan voor twaalf vijftig, vert pré (f 14,—), proven- cale f 15,—) en Sealand (f 16,50). De diverse steaks (kno flook, beef en kalfs) zijn aan de taaie kant, zoals wij proefondervindelijk vaststelden. Maar dat ligt minder aan de kok dan aan de soort vlees. Je kunt een steak met liefde ver troetelen, maar dan nog moet je er rekening mee houden, dat hij een extra knauwtje nodig heeft. Dat geldt ook voor de shish kebab (f 12,50), een reuze- pen, waaraan paprika, ui en diverse soorten vlees zijn geregen. Het ziet er al lemaal authentiek Oosters uit, maar het is wel een kwestie van extra hard doorbijten. Voor de liefhebbers van extra veel vlees is er de T-bone-steak van f 17,50 en voor de minnaars van schapenvlees staan de de kaart. Deze hoofdge rechten worden geserveerd met voortreffelijk stok brood, gemengde sla en vier verschillende grillsau- sen. Wie daaraan niet ge noeg heeft kan als extraat je frites f 3,—) of kerry- rijst (f 2,50) krijgen. Escargots Van de vier voorgerechten kunnen wij u van ganser harte het half dozijn escar gots (slakken in knoflook saus) aanbevelen (f 7,—). Ook de uiensoep Cf 3,—) en de chilisoep (f 4,—) zijn meer dan voortreffelijk. Voorts heeft u de keuze uit gegrilleerde zalm Cf 10,—), saté 6,—) en gado-gado (ook 6,—). Tot besluit van uw prij zenswaardige uitje in de Moustache kunt u kiezen uit drie soorten ijs (van 2,50 tot 3,—), kaas (f 6,—) en de tongstrelende specialiteiten Irish coffee Cf 5,—), Café D.O.M (f 5,—) en Jamaican de light (f 6,—). XTWIJK Verschrikte teren sjorren hun vee ar de stallen. Met be- wete rood aangelopen Roofden pogen zij scha pen. koeien, paarden en ftarkens te redden van het derende satanische on- eil. Boerinnen in hun jceukenkledij assisteren |iun mannen in deze pani sche strijd. „Duivelskunst- T', mompelen de lands- iarmen: „De koeien geven tel minder melk.Tijds- eld uit Nederland anno 139 - 1840. Aan de ge- ïichtseinder doemt ge- laag een logge gedaante Het gebrul en geloei i het monster is al fioorbaar. Donkere dam- en vergrauwen het land- chap. Dan dendert de toomlocomotief Haarlem innen over de zojuist I angclegde spoorlijn van e Hollandsche IJzeren X \pooi~weg-Maa tscha ppij. i 'en felle strijd ontbrandt die het tegenwoordig voor alles goed doet. Stoommachines betekenen een vergroting van de menselijke snelheid.„S- toom-o-fielen waarderen de eerlijke, doorzichtige, werkkracht van stoomma chines. Electriciteit is te ingewikkeld. Het proces dat plaatsheeft bij door stoom voortbewogen voor werpen is te volgen voor iedereen: water koken en de door stoom ontstane druk in goede banen lei den", verklaart de heer Voorrips. James Watt - in 1769 uit vinder van de stoommachi ne - had in de achttiende eeuw niet kunnen denken dat eeuwen later huwelij ken bijna stuk zouden lo pen, doordat mensen zo geobsedeerd zijn door stoommachines. Noch had deze wetenschapsman kun nen denken dat ongeveer 25 personen zich blauw werken om oude stoomma chines rijvaardig voor het nageslacht te bewaren. De ze „hobbyisten" hebbep zich sinds enige jaren ver enigd in de Nederlandse Smalspoorweg Stichting. Deze stichting poogt oude smalsporige (700 mjm) in dustrie-locomotieven te verwerven en te restaure ren, teneinde deze in wer kende conditie aan de be zoekers van hun open luchtmuseum luchtmu seum te tonen. Het museum is gevestigd in de Katwijkse duinen in het waterwingebied van de Leidsche Duinwater Maat schappij, te herkennen aan de dikbuikige watertoren gelegen langs de weg Noordwijk - Valkenburg. tweede week van het Scheveningse Pier-festival is ïiddels begonnen. Dat betekent een nieuwe reeks jvenementen: om vier uur vanmiddag deelt voetballer pirn Rijsbergen op het wandelhoofd handtekeningen uit a beloont hij de beste voetbalprestaties met een voetbal. )p de promenade van 8 tot 9 uur 's avonds een concert loor de jeugddrumband en fanfarekorps St. Jacob. Op le boulevard van acht tot half elf die avond een demon- tra tie door bet Franse acrobatenteam Les Aramies. iederland ongeveer 30 ki- „omefer verderop anno Katwijk. Het monster ]ur%staat nog steeds. Door rf ^mensenhanden weer tot le- e*-en gebracht, raast het op- lieuw door Neêrlands .1 dschap. Een felle strijd is ontbrand om het be- bC 1cpoud van de vroeger zo !a[erafschuwde machines. nr*Iensen zijn bereid te tokkelen in onderdelen het voortbestaan van oude stoommachines te spé lan »De hobby grenst aan de jaar/nysfiek. Het is iets heel Kders dan het verzamelen n postzegels. Stoomma chines achines leven", ver- hobbyist Voorrips nog nauwelijks bef deze naam aan tc dui- jlnhet dagelijks leven is hij assistent op een make laarskantoor in Zoeter- pieer. maar zaterdags ruilt de papieren rompslomp 'yoor de eerlijke, levendige herkliracht van stoomma chines. Zijn hobby is een romantische gedrevenheid onlosmakelijk verbon- n is met diepere lagen n de persoonlijkheid. L We willen het oude be houden", zegt de heer A. Voorrips, die de liefhebbe rij met „een brokje nostal- aanduidt; een term De stoomlocomotief rijdt door het ongerepte land schap van de Katwijkse duinen. Fotografen rennen ijlings voor de machine uit om het brokje nostalgie voor het nageslacht vast te leggen. Filmers begeven zich op duinen om de trein op filmmateriaal te vereeu wigen totdat deze door het landschap wordt opge slokt. De trein stopt en wacht tot fotografen en filmers weer aan boord zijn geklommen. „De duinwatermaatschap pij beschikte in de duinen over een spoorwegtraject van ongeveer 12 kilometer. Twee „stoom-o-fielen" in hun domein. De oude Orenstein Koppel rijdt gestaag door de duinen Als gevolg van de hoge onderhoudskosten raakte de lijn in een deplorabele toestand. Wij hebben de directie van het bedrijf aangeboden het onderhoud voor onze rekening te ne men. In ruil daarvoor mo gen wij gebruik maken van het tracé voor de ei gen locomotieven", vertelt de heer Voorrips, die se cretaris van de Nederland se Smalspoorweg Stichting is. „We waren erg blij eindelijk een spoorlijn in KUST EN TE KEUR ons „bezit" te hebben. Op dat moment ontbrak het ons echter nog aan trei nen. We zijn toen naarstig gaan zoeken naar oude stoomlocs en inmiddels hebben we de verantwoor delijkheid over vier van dergelijke machines.De heer Voorrips is duidelijk trots op de machineriën: twee Orenstein Koppels uit 1927 en 1931, waarvan één in permanente brui kleen van het Nationaal Automobiel Museum in op de feestelijke \murpijl is die avond het optreden James Last uit Engeland met zijn big band en The uit Nautica op de Pier. De presentatie is in van Alice Oppenheim. Aanvang 8 uur. Toegang- 9 gulden. ondag 11juli wordt in het majesteitelijk Westbroek- het welriekend rozenfestival gehouden. Op het wan- gaat om negen uur 's morgens voor de tweede appweer een antiek- en curiosamarkt van start. Op de Pier u zich opnieuw laten fotograferen in het schandblok uorepet kans op een camera. Om één uur speelt Tony Berk ïndajn spelletje „Prijsbewust" op het platform vóór Nautica. Le Pirate, één eiland verder kindermatinee met pop- „tenkast, goochelaars en andere attracties. De zondag e htyordt in Scheveningen voor hardhorenden besloten met ekoiöe Veronica-dive in-show op de Pier. Katwijk is er vanavond dansen voor iedereen in de sporthal Cleyn Duin aan de Stadhoudersdreef. Aanvang ialf negen. Om elf uur grandioos vuurwerk, aangeboden loor de VW Katwijk op het strand bij restaurant De 'waan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5