Kritisch rapport over activiteiten van Britse multinational Artiesten krijgen geen gage, dieren geen voer |Mr. Van der Stoel hekelt jstagnatie in de EEG V eiligheidsraad morgen indebat over Entebbe Suarez: Snellere hervormingen zijn gewenst TWEE RUSSEN GELANCEERD IN SOYOEZ-21 Bijna geen kamers voor jongeren Minder klachten over schadeverzekeraars Rokers gewoon doodschieten BOLTINI: DE RAMPZALIGSTE REIS MAARSCHALK TSJOE TEH (90) OVERLEDEN GEKAAPT VLIEGTUIG WEER TERUG Deel buit overval op Heathrow in teruggevonden WOENSDAG 7 JULI 1976 LEIDSE COURANT LUXEMBURG (ANP) De enige manier om een einde te maken aan het sigaretten roken is de rokers ervan vogelvrij te ver klaren. Als iedereen die rookt de kans loopt zonder meer doodgeschoten te worden, dan is het er zo mee afgelopen. Dit zei de Westduitse christendemocraat Helmut Art- zinger dinsdag in het Europese parlement I in Luxemburg. I Het gebeurde tijdens een debat over de I harmonisatie van de tabaksaccijnzen, of be- I ter de belasting op sigaretten met uitzonder- 1 ing van de omzetbelasting. De bedoeling is in 1981 in alle negen EG-landen de I. accijns hetzelfde is. liscard-Schmidt: strijd tegen prrorisme intensiveren San onze correspondent) J)NN Tijdens hun tweedaagse besprekingen f Hamburg hebben de Franse president Giscard Estaing en de Westduitse bondskanselier Hel- Jit Schmidt besloten pogingen te ondernemen i de internationale strijd tegen het terrorisme intensiveren. r dit doel heeft de Bondsrepubliek reeds gede- illeerde voorstellen uitgewerkt, die de goedkeu- lig hebben gekregen van Giscard d'Estaing. Bonn I deze plannen ook voorleggen aan de overige Jrtners van de EEG met de bedoeling, dat zij 1 gemeenschappelijk initiatief op de eerstvol- Jnde algemene vergadering van de verenigde Ëties ingediend worden. Dieren, geen voedsel (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De lange hete zomer van 1976 dreigt voor het rondreizend circus Toni Boltini rampzalige gevolgen te krij gen. Er is tenauwernood nog geld over om voer voor de 60 beesten te kopen en de gages van de artiesten zijn sinds enkele weken niet meer uitbetaald. De tournee die rond Pasen in Utrecht begon kreeg zijn eerste fiasco in Den Haag te verwer ken. Ondanks het feit, dat op vier ver schillende plaatsen werd gespeeld, was de opkomst van het publiek als gevolg van het fraaie lenteweer ontmoedigend. De grote circustent dïe een capaciteit heeft van 4.000 toeschouwers, was tijdens de Haagse voorstelling nog niet voor de helft gevuld. Toen zei direkteur Toni Boltini al: „Als de belangstelling niet groter wordt zal ik midden in het seizoen geen geld meer hebben om mijn artiesten uit te betalen. Dit is het duurste programma, dat wij ooit hebben gehad. Onze vaste lasten lopen op tot 15.000 gulden per dag. Dit kan uit de opbrengst van een handvol betalende be zoekers bij lange na niet worden opge bracht." Sindsdien is de belangstelling voor het circus van dag tot dag verder gedaald. Tijdens de tropische dagen van vorige week werd er gespeeld in de Zuidhollandse badplaatsen, Noord wijk en Katwijk en ook daar werd telkens in een nagenoeg lege tent opgetreden.In de komende weken reist Boltini door Noord-Holland, maar dit ge deelte van de toernee en de daarop aan sluitende reeks voorstellingen in België zullen zo goed als zeker worden afgelast, als het hete weer nog enkele weken aan houdt. Dit wordt de, rampzaligste reis van mijn leven, voorspelt Toni Boltini nu al. \7.000 fietsers ioorkruisen Drenthe IsSEN (ANP) De eerste dag van de elfde rentse rijwielvierdaagse, die gisteren in Assen Hoogeveen gestart is, was dankzij het warme nterweer een groot succes. In Assen en Hooge- (en hadden respectievelijk 14.239 en 2.853 deel- J"ers ingeschreven, voor 100, 80, 60 of 40 kilo- Éter fietsen per dag. lor het organiseren van deze vierdaagse zijn lid 600 vrijwilligers op de been, waarvan 120 - I-gen dat op de controleplaatsen de boekjes Irden afgestempeld. Militairen bemannen de ge- Iskundige dienst, die met een compleet veldhos- taal in Assen aanwezig is. Zij hebben tevens een Jdkeuken ingericht die dagelijks voor duizenden laltijden zorgt. 1 eerste dag werd meegereden door leden van J provinciale besturen van de drie noordelijke fcvincies, waaronder de commissarissen van de mingin mevr. A. P. Schilthuis van Drenthe en H. Rijpstra van Friesland. LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft gisteren een kritisch rap port gepubliceerd over de activiteit van de omstreden internationale han delsmaatschappij Lonrho, die haar hoofdkwartier in Engeland heeft. Als reactie daarop heeft een voormalig directeur van Lonrho, Angus Ogilvy, al zijn functies in het zakenleven neergelegd. „Gezien de omstandighe den is dat het enige eerzame dat ik kan doen", aldus Ogilvy, die ge trouwd i$ met prinses Alexandra van Kent, een nicht van koningin Elizabe th. De activiteiten van Lonrho, die enor me mijnbouw- en handelsbelangen heeft in Afrika en het Midden-Oosten, zijn in 1973 door de toenmalige con servatieve premier Edward Heath al eens gebrandmerkt als het „onaan vaardbare gezicht van het kapitalis- Ogilvy trad in 197^ af als directeur van Lonrho na een conflict in de raad van bestuur, waarbij sommige direc teuren probeerden de zeer energieke president-directeur Rowlands te wip pen. Ogilvy liet zich dinsdag bitter uit over het regeringsrapport, dat hem naar eigen zeggen geen mogelijkheid tot verweer biedt. De regering heeft het rapport inmiddels overgedragen aan de procureur-generaal. Volgens het rapport heeft Ogilvy geen volledi ge financiële opening van zaken ver schaft aan de raad van bestuur en de aandeelhouders van Lonhro. Het rap port zegt dat Ogilvy zich schuldig heeft gemaakt aan „plichtsverzuim in een mate die ernstige kritiek ver dient". Kritiek levert het rapport ook op andere Lonrho-directeuren als lord Duncan-Sandys, een voormalige mi nister voor het gemenebest en Alan Ball. Het rapport prijst de kwaliteiten van Rowlands, maar zegt dat hij zijn enthousiasme beter zou kunnen kana liseren binnen de normale processen van bedrijfsbeheer. PEKING (DPA-Reuter) De oudste medestrijder van Mao-Tse-toeng, maarschalk Tsjoe Teh is gis teren in Peking op 90-jarige leeftijd overleden. Tsjoe Teh was een van de grote militaire leiders van de beroemde „lange mars". Hij was voorts de militaire bevelhebber toen Mao Tse-toeng de macht overnam. Tsjoe Teh studeerde destijds in Berlijn en in Göttingen. Daar ontmoette hij Tsjoe En-lai die hem in contact bracht met Mao. 'EN HAAG (ANP) Sprak i het begin van de jaren :ventig in de Europese Ge- ieenschap nog over voltooiing, itbreiding en verdieping", :hans wordt de situatie geken- lerkt door „stagnatie, achter- litgang en ontvluchting", aldus linister Van der Stoel, woens- het Europese parlement. De minister, die als voorzitter an de ministerraad van de EEG de parlementariërs uit de legen landen toesprak, zei het doel van het Nederlandse voor- :itterschap te willen omschrij ven met „bezinning, herstel en voorbereiding". Stagnatie is ingetreden op het terrein van de opbouw van de gemeenschappelijke markt: de ontwikkeling naar een werkelij ke economische eenheid is „vrij wel volledig tot stilstand" geko men, er is geen „nieuwe, creatie ve wetgeving", „de machinerie draait nog wel, maar blijkt ste riel en vruchteloos te rijn". „De achteruitgang, desintegratie, aantasting van communautaire verworvenheden" kortom ont bindingsverschijnselen worden dagelijks beter merkbaar. Naar mate de economische proble men waarvoor de EEG-landen zich gesteld zien ernstiger en hardnekkiger blijken, wordt het gevaar van achteruitgang nog acuter dan het al is. Zonder de conferentie van Por- torico, waaraan de vier grote EEG landen hebben deelgeno men, met zoveel woorden te noemen, hekelde minister Van der Stoel „de ontvluchting" het „heil zoeken buiten de gemeen schappen in een poging om de problemen op te lossen". NEW YORK/NAIROBI (AP/R- De Afrikaanse landen hebben verzocht om een debat in de Veiligheidsraad over de Israëlische bevrijdingsactie in Oeganda. Het debat, dat ver moedelijk morgen zal beginnen, zal door Israël worden aange grepen om de noodzaak van de actie aan te tonen. In het hoofd kwartier van de VN gaat ook het debat over de opmerkingen van secretaris-generaal Wald- heim voort. Deze heeft gisteren ontkend Israël beschuldigd te hebben van „flagrante agres sie" tegen Oeganda, hetgeen eerder was gemeld. President Amin van Oeganda heeft buurland Kenia ervan be schuldigd zijn troepen aan de grens te hebben versterkt. Ke nia zou zich- geen zorgen hoeven te maken over een aanval van uit Oeganda. Ook Israël ver sterkt de controle aan de gren zen, tegen een mogelijke vergel dingsactie, die van de kant van extremistische Palestijnse orga nisaties wordt gevreesd. De Amerikaanse minister Kis singer heeft gisteren nogmaals gepleit voor het Amerikaanse voorstel door een internationaal verdrag een einde te maken aan terreur, die onschuldige burgers de speelbal maakt van interna tionale gangsters. In Hollywood heeft Universal bekend gemaakt een film te gaan maken over de actie, onder regie van George Roy Hill, de maker van „The Stipg". Ereburger De Nederlandse hartpatiënt J. Bronsveld toont trots lachend het certificaat dat hem tot ereburger van Houston maakt. Naast hem de heer M. Lam, een van de andere hartpatiën ten van de zoge naamde luchtbrug- groep, die allen een soortgelijke oorkon de ontvingen. MADRID (UPI) De nieuwe Spaanse premier Adolfo Suarez heeft in een televisietoespraak te kennen gegeven voorstander te zijn van een versnelling van het politieke hervormingsproces in Span je. De 43-jarige regeringsleider, die een persoonlijke vriend van koning Juan Carlos genoemd wordt, zei onder meer dat ,nu men begonnen is met de politieke hervormingen deze sneller doorge voerd moeten worden op basis van de realiteit van deze tijd". In oppositionele kringen is vernomen dat Suarez initiatieven heeft genomen tot gesprekken met de meer gematigde oppositie partijen voor het vervullen van ministersposten in het deze week te vormen Spaanse kabinet. Christen-democraten zowel als sociaal-democra ten zouden direct of indirect door de premier benaderd zijn. Ook de linksere socialistische arbeiderspartij zou zijn benaderd. In de oppositionele kringen worden positieve geluiden vernomen over de initiatieven van Suarez. Zo zou de Catalaanse leider van de christen-democraten, José Pallach, bereid zijn de post van minister voor vakbondsaangelegenheden te accepteren. Opvallend was in Suarez' toespraak, die vijftien minuten duurde, dat hij niet één keer de naam van wijlen generaal Franco noemde. Hij riep alle .sociale krachten' op mee te werken aan de oplossing van de ernstige politieke, sociale en economische problemen waar het Spanje van deze tijd mee worstelt. Hij noemde zichzelf ,lid van een generatie Spanjaarden die alleen maar vrede heeft gekend', waarmee hij doelde op de nog altijd sluimerende tegestellingen uit de Spaanse burgeroorlog. Foto links: het moment dat de Sojoez 21 met de kosmonauten Volynov en Zjolobov zich in de lucht verheft. Foto rechts commandant Boris Volynov (boven) en boordwerktuigkundige Vitali Zjolobov brengen een laatste groet alvorens in het ruimtevaartuig te verdwijnen. MOSKOU (TASS) De Sovjet-Unie heeft gisteren een bemand ruimteschip gelanceerd. Het vaartuig, Soyoez-21, heeft twee kos monauten aan boord, commandant Boris Volynov (41 jaar) en vluchtingenieur Vitali Zjolobov (39 jaar). Volgens het Russische persbureau Tass vond de lancering plaats om 15.09 uur Moskou-tijd en heeft de bemanning de opdracht gezamenlijke experimenten uit te voeren met het op 22 juni j.l. in een baan om de aarde gebrachte onbemande wetenschappelijke ruimtestation Saljoet-5. Tass voegde hieraan nog toe dat de lance ring goed was verlopen en dat de bemanning begonnen is met de uitvoering van het vluchtprogramma. In westerse kringen wordt aangenomen dat kolonel Volynov en lt-kolonel Zjolobov een koppeling tussen de twee ruimteschepen tot stand zullen brengen en aan boord van de Soljoet-5 zullen gaan. TRIPOLI (AP) - Het Libische vliegtuig dat gisteren werd ge kaapt en een landing heeft ge maakt op het Spaanse Palma de Mallorca is 12 uur na de actie met alle 85 passagiers weer vei lig teruggekeerd. De kaping werd uitgevoerd door een jongeman die gewapend was met een mes en een speel goedpistooltje. De Spaanse au toriteiten hebben hem gearres teerd, maar zijn nationaliteit is nog met bekend, aldus Arna. Venezuela breekt met Uruguay CARACAS (DPA-AFP-Reuter) Venezuela heeft de diploma tieke betrekkingen met Uru- quay verbroken, aldus een com muniqué van het Venezolaanse ministerie van buitenlandse za- De breuk volgt op een schen ding Vein de exterritorialiteit van de Venezolaanse ambassade in Montevideo door Uru- guayaanse politiemannen, zo meldt het communiqué. Vorige week maandag waren bewapende politiefunctionaris sen de tuin van de Venezolaanse ambassade binnengedrongen. Zij sleepten op gewelddadige wijze daar een vrouw vandaan, die in de ambassade politiek asiel had willen vragen. ZURICH (AP) De politie van Zurich heeft bekend ge maakt dat zij in een bankkluis in de stad 953.600 dollar heeft ontdekt die naar men aanneemt deel uitmaken van de miljoe nendiefstal van 26 juni op het Londense vliegveld Heathrow. Volgens een politiewoordvoer der stond de safe op naam van Colin Dunne, het alias van Step hen Raymond die op 1 juli werd gearresteerd voor zijn aandeel in de diefstal. Raymond, die door de Britse autoriteiten werd gezocht, kon worden gearresteerd nadat een verkoopster in een kledingzaak in Zurich de politie telefonisch tipte dat een Engels sprekende klant een grote tip voor haar had achtergelaten nadat hij voor ruim duizend dollar kleren had gekocht die hij betaalde met gloednieuwe bankbiljetten. DEN HAAG (ANP) De maat schappelijke adviesbureaus (MAI) worden in dit seizoen overstelpt met aanvragen van jonge mensen voor kamers. In Den Haag wordt het aantal jon geren dat op zoek is naar ge schikte woonruimte, geschat op 1200. Bij het MAI-bureau in Ut recht staan ruim 900 mensen op de wachtlijst. In Amsterdam worden getaljen van vijf- tot zesduizend jonge woningzoe kenden genoemd. De situatie in de grote steden is nog slechter dan in voorgaande jaren. Het geringe aantal ka mers dat er is, is meestal erg duur. De gemiddelde prijs van een kamer van drie bij vier meter met een hospita bedraagt volgens het MAI al ruim 180 tot 200 gulden. De voornaamste reden dat veel mensen geen kamers meer ver huren is, volgens het MAI, dat men het financieel niet meer nodig heeft. Als de huur van een woning voor een gezin te hoog is, dan kan meestal huur subsidie worden aangevraagd. Ook de afbraak van oude hui zen zou een belangrijke oorzaak zijn van de kamernood. De enigen die van deze kamer- nood profiteren, zijn de com merciële kamerbemiddelingsbu reaus, die in de grote steden volkomen ongecontroleerd te werk kunnen gaan. Zo opereert er in Utrecht een bureau onder de naam „Standing", dat 42,50 in rekening brengt aan bemid- delingskosten. Overigens heeft men dan nog geen kamer. Al leen maar recht op een lijst met adressen, zo deelde het bureau mee. In de praktijk blijkt dat deze adressen er haast niet zijn. Die 42,50 is dan ook vaak weggegooid geld, want iemand mag maar twee maanden zoe ken. Bestuurd D'66 dreigt met schorsing Nooteboom (Van een onzer verslaggeef- j sters) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid voor D'66, drs. G. Noote boom, zal, tenzij hij zelf beslist uit de partij te treden, door het hoofdbestuur van D'66 worden geschorst. Volgens het bestuur en de Kamerfractie van D'66 is de huidige toestand onhoud baar. Een paar weken geleden besloot drs. Nooteboom uit de fractie té treden, omdat hij zich niet met het beleid kon verenigen. Hij wilde echter wel zijn Kamerze tel behouden. Het duidelijkst kwam het meningsverschil naar voren tijdens de stemming over de Zuidafrikaanse kernorder. Als enige van zijn fractie wilde de heer Nooteboom stemmen vóór de motie van afkeuring die door de WD was ingediend. DE BILT Boven het zeege bied tussen IJsland en Noorwe gen blijft de luchtdruk hoog, terwijl zich boven Zuid-Europa een langgerekt gebied met lage barometerstanden handhaaft. Tussen beide systemen stroomt droge lucht naar onze omge ving. Morgen zal het opnieuw droog en zonnig zijn, waarbij in het temperatuurverloop weinig verandering komt. Een diepe depressie boven het noordelijk deel van Europees Rusland ver oorzaakt in grote delen van Noord- en Centraal-Rusland veel bewolking. Er valt daar vrij veel regen en de middagtempe- raturen komen er nauwelijks boven de 12 graden. Onweers buien, die zich gistermiddag en -avond boven Frankrijk en het zuidelijk deel van de Ardennen ontwikkelden, konden niet tot Nederland doordringen. De kans op onweer boven onze om geving blijft klein. Vooruitzichten voor vrijdag. Weinig verandering. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 8 tot 16. Min. temp. omstreeks 15 graden. Max. temp. omstreeks 27 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent Weer Max. Neer- Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona HEN HAAG (ANP) Het aantal klachten dat i -'Een verzekeraars wordt ingediend, loopt ieder far terug. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1975 p het Inlichtingen- en Klachtenbureau voor padeverzekeringen. forig jaar werden 1308 klachen ingediend. Dat is Sjna driehonderd minder dan het jaar daarvoor en ongeveer 475 minder dan in 1973. Van het aantal afgehandelde klachten bleken er vorig jaar 176 gerechtvaardigd te zijn. In verreweg de meeste gevallen bleek dat ten onrechte geen of te weinig schade was vergoed. In één geval werd geklaagd over het optreden van een tussen persoon. Alle gegronde klachten zijn volgens het bureau in orde gemaakt. Het Inlichtingen- en Klachtenbureau constateert in het jaarverslag dat van zijn activiteiten een pre ventieve werking uitgaat. In het verslag gaat men diep in op de financiële nadelen voor een automobilist die buiten zijn schuld aanzienlijke schade oploopt aan een al wat oudere, maar goed verzorgde auto. In de meeste gevallen komt deze automobilist als verliezer uit de strijd ook al was het ongeluk geheel buiten zijn schuld. Volgens het bureau is dat te wijten aan onnadenkendheid en een zeker automatisme van de schade-experts.„Voor het uitbetaalde be drag ziet de gedupeerde geen kans een gelijkwaar dige auto te kopen", is een veel voorkomende klacht. Breuk De Soedanese presi dent Jaafar El-Noemeiry heeft bekend gemaakt dat zijn land alle diplomatieke betrekkingen met Libië heeft verbroken. Excecutie In Syrië zijn vorige week negen militaire vliegers door middel van de kogel te rechtgesteld omdat zij het bevel hadden geweigerd, op te volgen, doelwitten van Palestijnen en Libanese moslems in Libanon aan te vallen, zo heeft radio Bagdad bekendgemaakt. Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9