Met enige voorbereiding veel film- en fotoplezier Vorstschade peren lijkt mee te vallen CIDI: Actie Entebbe in overeenstemming rabbinale leer Hoop voor vier ter dood veroordeelden van Humanistische Bevrijdingsbeweging Nog geen conclusies toepassing gelijk loon Haarlemse Orgelmaand indrukwekkend geopend met Heillers Stabat Mater Fusie besturenorganisatie protestants-christelijk onderwijs ï»Uü.iNoUrtU I JOi-ii iaio L.l^iijö£, COUKAiN 17- PAGINA 7 )EN HAAG (ANP) - let is de loontechnische ienst van het ministerie an Sociale Zaken nog liet mogelijk geweest en gefundeerd oordeel e geven over de toepas ing van het beginsel ge- loon voor vrouwen jn mannen. Dit deelt hij hee in zijn verslag over Ie in het vorige jaar be tuinen begeleiding van ie wet gelijk loon voor touwen en mannen. n de betrekkelijk korte verslag periode kon slechts een beperkt antal ondernemingen worden pzocht, namelijk ongeveer drie- jonderd met in totaal ruim 2.000 werknemers, van wie cir- i 38 procent vrouwelijke. Be- budens enkele incidentele ge- allen is bij het onderzoek in et algemeen geen duidelijke ngelijke behandeling in belo- hg van vrouwelijke werkne mers vastgesteld. In de bezochte edrijven is de loontechnische lenst niets gebleken van een phterstelling op andere gebie- bn dan de beloning. ot de commissie voor gelijk jon voor vrouwen en mannen e sinds augustus van het vori- p jaar met haar werkzaamhe- Bn is begonnen, hebben zich in vier maanden van 1975 jechts 34 werkneemsters ge- jeld, van wie er 22 een echte lacht hebben ingediend. Onge- eer de helft daarvan bleek niet jt het werkterrein van de com- E'ssie te behoren, omdat die ichten betrekking hadden op fet niet betalen van het mini- lumloon, of op onjuiste toepas- ^ig van de cao-bepalingen over ïrlof- en arbeidstijd. Uiteinde- jk bleven er elf klachten over. jrie daarvan werden ingetrok- ën omdat er mede door tussen !omst van de commissie een iplossing voor het geschil was «reikt. (Van een onzer verslaggeef sters) De vakantieperiode is in alle hevigheid losgebroken. De foto- en filmcamera's zijn onder uit de kast gehaald om die jaar lijkse opwindende gebeurtenis sen voor eeuwig vast te leggen. Maar groot is na afloop de teleurstelling wanneer de inge stuurde rolletjes bij de ontwik kelcentrale niet meer zijn te achterhalen of zich allerlei an dere onaangenaamheden voor doen die het film- en fotople zier grondig vergallen. Om het risico een beetje te verkleinen geven wij ter overweging de volgende wenken: Controleer voor het gebruik uw ca mera. Vooral wanneer het al weer een tijd geleden is, dat u hem voor het laatst hebt gebruikt. Misschien heeft debin- nenkant een stofkwastje nodig. Bij een camera met automatische belichtings meter dienen van tijd tot tijd de batte rijtjes te worden ververst. Hetzelfde geldt voor electronenflitsers die op bat terijen werken. De beste manier om te bezien of uw toestel in orde is is natuur lijk een proeffilmpje volschieten. Maar in deze drukke periode kan het wel gebeuren dat het enige tijd duurt, voor dat u het terug in huis hebt. Zorg dat uw naam, adres en even tueel uw telefoonnummer op de tas en/of camera staan vermeld. Bij verlies krijgt een eerlijke vinder tenminste de kans u in kennis te stellen van zijn vondst. Verzeker de camera. Zeker als het er een is uit de hogere prijsklasse. Wanneer u gaat vliegen, houdt uwfo- to en filmspullen dan bij de handbaga ge. U loopt dan niet de kans dat door controle met röntgenstralen uw filmpjes waardeloos worden. Zet uw camera nooit in de brhndende zon en laat hem niet achter in een in de zon geparkeerde auto. Neem een paar plastic zakken mee op reis. Zo'n zak is de beste bescher ming voor uw camera tegen stof, zand en water. Gebruik aan het strand of in de bergen een zogenaamd UV-filter om het teveel aan ultra-violette stralen op te Zorg dat u kunt aantonen dat de camera in Nederland is gekocht. vangen. Een dergelijk filter kan onder alle omstandigheden op de lens blijven zitten. Baat het niet, het schaadt even min. Als de camera in het water valt, dan moet hij met de meeste spoed in schoon leidingwater worden gespoeld. Vooral wanneer het toestel in zee of in smerig water terecht is gekomen. Gewoon laten opdrogen betekent het einde van de camera, daar de achtergebleven zout kristallen een verwoestende uitwerking hebben. Spoelen in leidingwater is goed. Spoelen in alcohol of spiritus is beter. AJs u weer thuis bent, ga dan voor de zekerheid met het toestel naar de repa rateur of de fotohandelaar. En tenslotte: zorg dat u duidelijk uw naam en adres vermeldt als u het filmp je naar de ontwikkelcentrale stuurt. Een beproefde methode om er zeker van te zijn dat u uw film of foto's tehigkrijgt is: maak een opname van een kaart met uw naam en adres. Dat staat dan op de film of op het fotorolle tje Zelfs in het geval dat uw opnamen naar een andere klant van de ontwik kelcentrale gaan, is iiw adres dan toch te achterhalen. ran een onzer verslagge- ;rs) ERWOLDE Om met jn opgewekt bericht te igiirocn de oogst van de {ren lijkt beter te wor- tn dan de fruittelers na t zware nachtvorsten van t voorjaar vreesden. Het k er toen maar somber t voor de kwekers, de joesem van de perebo- en hing zwart aan de Mten en hier en daar ferd gesproken van een (tale vernietiging van de gst van het ras Confe- hce. Wel kunnen de lief- jbbers van een sappige ler dit jaar wellicht tot tn verbazing bij veel orten klokhuizen zonder t aantreffen maar daar llen ze wel niet over in- tten. Dat er meer pitloze lis maagdelijke) vruch ten aan de perebomen han gen, zit 'm in het bevriezen van stampers en meeldra den. Hierdoor ontwikkelde zich wel een vrucht (voor al na het bespuiten met gibberellinezuur En om nog even bij de peren te blijven: de lekker ste handpeer heet "Doyen ne du Cornice". "Dat is zo'n peer die je van je af moet eten," zegt bedrijf- stakdeskundige voor de Fruitteelt, H. J. Nijland. Hij is verbonden aan het Consulentschap in Tiel en weet aan de hand van de verschillende ramingen en de resultaten tot nu toe, aardig nauwkeurig te ver tellen welke appels, peren, pruimen en andere vruch ten we dit jaar zullen moe ten missen of duur moeten betalen. De 'Doyenne du Cornice" heeft de vorst goed doorstaan. De ene peer had het makkelijker dan de andere, niet alleen omdat de bloeidata ver schilden, maar ook omdat de ene soort gevoeliger is voor vorst dan de andere. De heer Nijland is voor twee van onze nationale appelrassen minder opti mistisch: de "Schone van Boskoop", oftewel de goudreinet, is voor drie kwart bevroren. Dat wordt straks dus goed zoeken naar appels tussen de bla deren. Een andere populai re appel is de Cox's Oran ge Pippin, door iedereen gemeenzaam met Cox aan geduid. Die is voor onge veer de helft ten gronde gericht door de vorst. Een forse klap voor de kwe kers, want juist die twee rassen, goudreinet en Cox, vormen de hoofdmoot van de appels in Gelderland en de IJsselstreek. De Golden Delicious, ook zo'n beken de verschijning bij de groenteboer, vaak verha speld tot 'Gouwe Liesjes', is redelijke goed uit de strijd met de kou tevoor schijn gekomen. James Grieve, een tamelijk grote appel in het genre zoet zuur, moest ook een veer laten. Er wordt wel eens beweerd dat een kweker liever een goed geld opbrengende slechte oogst uit zijn boom gaarden haalt, dan een overvloedige goedkope. De heer Nijland zou dat niet graag willen onderschrij ven, althans in z'n alge meenheid niet: „Dat zeg gen ze wel, ja, en het kan ook best zo zijn, maar je moet niet vergeten dat bij voorbeeld de kosten van het bestrijden van ziekten en plagen even groot zijn bij een goede oogst als bij een slechte. En wie denkt dat hij bij een slechte oogst vlugger klaar is met pluk ken, vergist zich. Je haalt lang zoveel produktie niet als je naar de vruchten moet zoeken, dan wanneer ze volop in de bomen han gen. De kostprijs van de goudrenet ligt ver boven de vijftig cent; die zou dus nu drie keer zo hoog moe ten zijn om het verschil van de bevroren appels goed te maken en dat zit er niet in...." r De pruimen kregen ook een klap van de vorst; on geveer de helft ging over stuur. De kans dat met na me voor de goudrenet het buitenland aan kan vullen wat wij hebben verloren, is niet groot. Frankrijk heeft bijna geen goudrenetten. De Duitsers wel, maar die moeten ook in goede jaren nog importeren vanuit Ne derland. Een ander gevaar dat het fruit bedreigt, is de droog te. "Als het nog een dag of acht zo blijft dan zijn de gevolgen op de bedrijven waar ze geen regeninstalla ties hebben, zichtbaar," zegt de heer Nijland. Een triest vooruitzicht, want De Bilt blijft maarhardnekkig avond aan avond warm en. droog weer voorspellen. Het kleinere grut zoals ro de bessen en kruisbessen, ook getroffen door de late nachtvorsten, vooral de kruisbes, moest het ontgel den. Al met al kon het wel eens een duur fruit jaar worden voor de consu ment. In ons land is op dit mo ment bijna dertigduizend hectare beplant met vruchtbomen, in 1959 was er 53.000 hectare bezet door het fruit. De opbreng sten echter aan kilo's fruit waren in 1975 echter zelfs nog iets hoger dan twintig jaar geleden, waaruit blijkt dat door de moderne kweekmethode de oogsten veel groter zijn geworden. "Nederland staat met zijn fruitkwekerijen op een zeer hoog peil," constateert de heer Nijland "Ik blijf dan ook volhouden dat ie mand die zijn vak verstaat, in normale jaren een goede boterham kan verdienen in het fruit". Toen de Wener Anton Heiller in 1952 de Haarlemse orgel impro visatie-wedstrijd won, was hij 29 jaar. In zijn geboorteland had hij al een naam als docent maar hij bezat natuurlijk nog niet zijn huidige internationale reputatie. Terwijl hij zich die verwierf, bleef hij 's-zomers ge regeld naar Haarlem komen, hetzij als jurylid, hetzij als do cent. Natuurlijk wilde Haarlem hem voor die trouw danken en daarom wijdde het gisteren aan hem het grootste deel van het openingsconcert. Hoewel zijn gezondheid ,hem tot voorzich tigheid maande en hij veel uit nodigingen moest afwijzen, wil de hij zich Haarlem niet ontzeg gen. Gelukkig, want zijn Stabat Ma ter, door het Radio Filharmo nisch Orkest en Koor onder zijn eigen intense leiding uitgevoerd en opgenomen voor uitzending op 30 augustus, heeft veel in druk gemaakt. De klaagzang is niet alleen van een sterke inner lijke bewogenheid maar ook veelal van een schrijnende, licht dissonerende dramatiek. Men herkent de tijdgenoot van Hin- demith en Strawinski maar ook de man die het verleden met Bach en Bruckner niet kon los- Altman winnaar Berlinale BERLIJN De Amerikaanse regisseur Robert Altman beeft gisteren de Gouden Beer van het Berlinale film festival ge wonnen voor zijn produktie „Buffalo Bill and the Indians". Een internationale jury onder voorzitterschap van de Poolse regisseur Jerzy Kawalerowicz omschreef de füm als „een stuk je Amerikaanse geschiedenis met zelfkritiek, met virtuositeit op het witte doek gezet". Altman zelf weigerde de prijs in ontvangst te komen nemen om dat zijn Europese distributie kantoren coupures in de film hebben aangebracht De jury legde er echter de nadruk op dat de prijs is toegekend voor de originele, ongeknipte versie. Folk-mucisi gevraagd De Nederlandse Federatie van Folkorganisatoren houdt op za terdag 28 augustus in het Ut rechtse Theater 't Hoogt een folkdag, waar onbekende ar tiesten de gelegenheid krijgen op te treden. Hoewel het niet in de bedoeling ligt er een auditie of talenten jacht van te maken, zullen die dag folkorganisatoren aanwezig zijn. Aanmeldingen met uitge breide gegevens en een bandje of cassette met muziek kunnen worden gestuurd naar de NFF, Oudegracht 143 bis in Utrecht. laten. Dat leidde niet tot een stilistisch ratjetoe maar tot een gebonden en overtuigende synt hese. Eerlijk gezegd waren hierna de herinneringen aan de beide or gelstukken van zijn hand, die door twee van zijn vrouwelijke leerlingen op het magistrale Müller-orgel in de Grote Kerk waren voorgedragen, nogal ver bleekt. Uiteraard is de Fantasia super Salve Regina, die de Zwit serse Monika Henking mogelijk een beetje te voorzichtig en in een wel erg weinig contrasteren de registratie vertolkte, een res pectabel werk maar het pakte mij op het eerste gehoor niet erg en het Ecce lignum crucis, waar Elly Kooimans zich voor inzette, herinnerde mij telkens aan Lan- glais maar een Langlais die met helemaal zichzelf was. Mis schien lag het aan mij, maar dit orgelstuk kon ik moeilijk plaat sen zodat het Stabat Mater voor mij de winst van de avond werd, en dat wil heel wat zeggen want het werd gevolgd door Bruckners Te Deum. Hans Vonk leidde daarin de om- roepensembles en een solisten kwartet, bestaande uit de sop raan Christine Harvey, de mez zo Elisabeth Cooymans, de te nor Anton Tromkelen en de bas Ruud van der Meer. Voor Vonks prestatie past slechts lof, ook al beseft men dat geen enkele jon ge dirigent met dit werk de eerste keer al helemaal kan overtuigen, zeker niet in een overakoestische ruimte met te veel nagalm. Ook Vonk moet er nog in groeien, vooral in het zuiver afwegen van jubelende extase en de naar binnen ge richte verheerlijking. De aanpak op zich was voortreffelijk, de vervolmaking zal wel komen in een passender akoestiek. In Haarlem was die meer over belast dan in Heillers Stabat Mater dat er daardoor beter uit kwam. Maar Heiller zelf zal de laatste zijn zich maar met Bruc kner te willen vergelijken. J. KASANDER Even naar Elvis Tulsa (UPI) De Neder lander Robert Pollen kwam in het weekeinde per vliegtuig aan in Okla homa en keerde een paar uur later via dezelfde rou te naar huis terug. Een korte en dure reis, maar Pollen vond het doel de moeite dubbel en dwars waard: Elvis Presley tij dens een optreden. „Ik had Presley allang, mis schien al tien jaar, willen zien, maar ik had er nooit het geld voor. Toen hoorde ik dat hij hier zou optreden en dus ben ik eindelijk ge komen", vertelde Pollen. De 23-jarige Nederlander vertelde dat hij alle platen heeft die „The Pelvis" ooit heeft gemaakt. „Hij is de grootste. Gewoon de groot ste van allemaal", zei hij. Pollen zei dat de reis hem 14 uur heen en 14 uur terug en ongeveer 4.000 gulden, of „1.400 dollar, geloof ik" had gekost. Het Israëlische optreden in Entebbe heeft zijn achter grond in het Joodse denken de waarde vau menselijk leven. Aldus een bericht van het .Centrum voor Informatie en Documentatie Israël, (CIDI) te Den Haag, dat onder lei ding staat van mr. R. A. Le- visson. De rabbinale leer over de zorgvuldigheid ter aanzien van het menselijk leven berust vooral op vers 16 van het 19e hoofdstuk van het bijbelboek Leviticus, waar volgens de let terlijke Hebreeuwse tekst staat: „Gij zult niet werkeloos blijven staan bij het levensge vaar van uw naaste'. ,Op grond daarvan - aldus het CI DI leren de rabbijnen, dat in geval van een ernstige ziekte alles geoorloofd is, zelfs het schenden van sabbat of het eten van niet-geoorloofde spij zen. Op dezelfde grond leren zij, dat het geboden is mense lijk leven te redden wanneer zich dat in gevaar bevindt'. Het leerstuk geldt volgens het centrum ten volle ten aanzien van het Israëlische optreden in Entebbe, waarbij het er oni ging levens die in ernstig ge vaar waren, te redden. Deze overweging om de gegij zelden te bevrijden zullen - aldus het CIDI - stellig geen gehoor vinden in de Veilig heidsraad. ,De kans is zelfs groot, dat Israël er veroor deeld zal worden, aangezien acht van de 15 leden van de raad (van de permanente le den Rusland en China en van de niet-permanente leden Da homey, Libië, Pakistan, Roe menië, Guyana en Tanzania) principieel nooit voor Israël stemmen. Bovendien is het heel goed mogelijk, dat van de resterende zeven leden sommi ge zich van stemming zullen onthouden'. Verder schrijft het centrum voor informatie en documen tatie Israël: .Terecht merkte minister Van der Stoel op, dat in feite alleen een hechte inter nationale samenwerking enige waarborg tegen terrorisme kan vormen. Zolang landen als Libië, Oeganda en Zuid-Je- men hun grondgebied open blijven stellen voor terroristen en hun gekaapte vliegtuigen zal het ggevaar van het voor komen van dergelijke misdadi ge aktiviteiten blijven be staan'. Over de verklaring van minis ter Van der Stoel zei een woordvoerder van het cen trum gisteren desgevraagd: ,Het lijkt me dat de heer Van der Stoel vanuit zijn positie gezegd heeft dheeft wat hij kon zeggen. Het is een aktie die juridisch natuurlijk erg moeilijk zit. Ik geloof niet dat een minister van buitenlandse zaken van een mogendheid, die er niet rechtstreeks bij be trokken is geweest, zo'n aktie zonder meer kan goedkeuren en (can komen met een duide lijke gelukwens'. KERK EN WERELD De zes landelijke protestants- christelijke besturenbonden voor de verschillende school typen en de Stichting Bestu- renraad hebben al hun aktivi- I teiten overgedragen aan de nieuwe, door hen opgerichte I Vereniging Besturenraad Pro- testants-Christelijk Onder- i wijs. Hierdoor is het sinds 1970 be- I staande federatieve samen- werkingsverband uitgegroeid tot een volledige fusie. De af zonderlijke besturenbonden en het overkoepelend orgaan, de Stichting Besturenraad, gaan op in de nieuwe vereniging, waarbij 2700 schoolbesturen zijn aangesloten, die samen de zorg hebben voor bijna 900.000 leerlingen van kleuteronder wijs tot en met beroepsonder wijs, ruim een kwart van het Nederlandse totaal. Het komende halfjaar wordt via verkiezingen door de le den-schoolbesturen de be stuursstructuur van de vereni ging opgebouwd. De vereni ging krijgt een ledenraad van 120 personen, een bestuur van 15 personen en per onderwijs-, sector een afdelingsraad van ongeveer 10 personen. Het centrale bureau van de stich ting te Voorburg, geleid door de algemeen directeur drs. B. de Haan, is door de nieuwe vereniging overgenomen. Door de fusie kunnen de belangen van de aangesloten scholen collectief beter worden behar tigd, zo verwacht de vereni-< ging, die in een persbericht verder schrijft: „De nu bereik te organisatiestructuur biedt in elk geval betere mogelijkhe den voor een doelmatige en effectieve belangenbehartiging van de schoolbesturen binnen het protestants-christelijk on derwijs." Missionarissen onthullen moorden Nicaragua In de Middenamerikaanse re publiek Nicaragua hebben soldaten vier landarbeiders gedood en een jongen van acht jaar onthoofd. Dit schrij ven 33 Amerikaanse missiona rissen, paters kapucijnen, in een brief aan president Somo- za. Zoals drie bisschoppen on langs hebben gedaan, signale ren zij, dat van minstens hon derd personen die de laatste zes maanden gevangen wer den genomen, sindsdien niets meer is vernomen. In een brief aan de bisschop penconferentie verklaren de missionarissen zich bereid mee te helpen een eind te ma ken aan het klimaat van angst, wantrouwen en haat, dat door de moordpartijen, folteringen en arrestaties is ontstaan. Er is hoop voor de vier leden van de Namibiscbe bevrijdings-beweging „Swapo", van wie twee ter dood werden veroordeeld, terwijl de beide anderen zware gevangenis straffen kregen. Zij werden ervan beschul digd betrokken te zijn geweest bij de moord op de Zuidafrikaanse minister Elifas. Vermoedelijk zullen de vonnissen worden vernietigd, nu rechter M. J. Hart van Wind hoek op verzoek van de verdediging het vooronderzoek heeft laten doorlichten en heeft vastgesteld dat daarbij ernstige „onre gelmatigheden" hebben plaats gevonden. Zo zijn er vertrouwelijke stukken van de verde diging door een medewerker van een advo catenkantoor in handen gespeeld van de veiligheidsdienst, die deze aan de openbare aanklager heeft doorgegeven. Rechter Hart heeft op de processtukken laten aantekenen dat er „onregelmatige en wederrechtelijke afwijkingen van en vergrij pen tegen de juridische procesvoering" heb ben plaats gevonden. Volgens rechtsdeskun- digen zullen de vonnissen door de Kamer van Beroep van het Hoger Gerechtshof van Bloemfontein worden vernietigd. Tegen de vonnissen was vooral door kerke lijke instanties van Zuid-Afrika en elders geprotesteerd. Vorige week had de secreta ris-generaal van de hervormde kerk, dr. A. H. van den Heuvel, premier Vorster ge vraagd het vonnis te herzien, omdat de schuld van de verdachten niet bewezen was. Viering 13e verjaardag pauskeuze in Den Haag Zondag a.s. wordt in de kerk van de H. Jacobus de Meerdere in de Parkstraat te Den Haag een ponti ficale hoogmis gevierd ter gelegen heid van de 13de verjaardag van de pauskeuze van Paus Paul us 6. In deze viering gaat kardinaal Wii- lebrands voor samen roet mgr. J. Bluyssen, vice-voorzitter van de bisschoppenconferentie, en mgr. A. Simonis bisschop van Rotterdam. Kardinaal Willebrands houdt de preek. Verder zullen verschillende andere bisschoppen aanwezig zijn, onder wie kardinaal Alfrink, alsmede ver tegenwoordigers van regering en parlement en diplomaten. De nun tiatuur wordt vertegenwoordigd door eerste secretaris mgr. G. Ber- loco, tijdelijk zaakgelastigde tot de komst van de nieuwe pronuntiuss, mgr. J. Gordon, die eind augustus in ons land wordt verwacht. Het parochieel zangkoor onder lei ding van Ton van Eek voert de missa pontificalis nummer 1 van L. Perosi uit. De wisselende gezangen worden gezongen door de versterk te interparochiële schola onder lei ding van Henri van der Burght. De paushymne van Gounod wordt ge blazen door een koperenensemble onder leiding van Theo Laanen van het Residentie-Orkest. Ook vendel- zwaaiers van het Sint Jorisgilde uit Reusel zullen de plechtigheid op luisteren. De hoogmis begint om 10.15 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7