Zoeterwoude 700 jaar wordt groots gevierd UNIVERSITEIT SCHRIJFT BREZJNEV OVER BOEKOVSKY Vijf-Meibrug heeft z'n beweegbaar dek Plan voor schietbaan in kelder zwembad Katwijk Van de Capellen op rand nederlaag RAADSCOMMISSIE WIL NADERE STUDIE TENNISTOERNOOI HILLEGOM „Minnaar" verdween met sieraden ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse gemeenschap gaat volgend jaar op grootse wijze feest vieren. Drie weken lang, in de periode van 27 mei tot 12 juni, zullen vele evenementen en mani festaties plaats vinden en dat alles onder de vlag van „700 jaren Zoeter- Aanleiding hiertoe is een beslaand do cument waaruit blijkt dat Graaf Floris V op 1 september 1276 het Ambacht Zoeterwoude aangeboden heeft aan Dirk van Santhorst. Het ambacht was destijds veel groter dan de huidige ge- mefente want ook Stompwijk en Wils- veen behoorde er toe. Overigens hebben onderzoekingen uitgewezen dat er nog vroeger sprake geweest moet zijn van een bescheiden gemeenschap. Dit geldt in het bijzonder voor de Hoge Rijndijk waarvan drs. H. Sarfaty, provinciaal archeoloog van Zuid-Holland, na de proefgravingen door de Rijksdienst voor liet Oudheidkundig Bodemonder zoek in de Barrepolder, schreef dat er reeds in de Romeinse tijd (le - 3e eeuw na Chr.) in dit gebied vrij intensief gewoond is. Enkele maanden geleden hebben een aantal personen de koppen bij elkaar gestoken en zich beraden op welke wij ze een viering van 700 jaar Zoeterwou de zou kunnen plaats vinden. In een bijeenkomst met vertegenwoordigers van vele organisaties en verenigingen bleek een groot enthousiasme en de initiatiefnemers zagen hierin alle reden om door te gaan. In een bespreking met burgemeester en wethouders heeft bo vendien het college blijk gegeven van haar waardering. Inmiddels is een coördinatie-comité tot stand gekomen onder voorzitterschap van L. J. v.d. Post. Naar aanleiding van de plannen en suggesties van de diverse organisaties heeft men reeds een omvangrijk voorlo pig programma samengesteld. De offi ciële opening van „700 jaren Zoeterwou de" zal op woensdag 1 september plaats vinden in de N.H.Kerk. De festiviteiten in 1977 starten op vrijdag 27 mei op Haasbroek met een openingsceremonie. een folkloristisch openluchtspel met medewerking van een dansgroep uit het noorden des lands. Daarna volgt 'n aaneenschakeling van evenementen die dagelijks zullen plaatsvinden met uit zondering van le Piriksterdag. Het voorlopige programma vermeld o.m. een viswedstrijd, turnen, fietstocht langs historische monumenten, turnen, scholierentoernooi tafeltennis, 700 me ter loop, demonstraties brandweer en EHBO. optreden Rijkspolitiekapel. voet balwedstrijd van het Zoeterwouds elf tal. zangavond, agrarisch weekeinde, klaverjasdrive, rommelmarkt, braderie, popfestival, sterrit, gondelvaart, kermis, wielerronde, muziekfestival, vuurwerk, hist, tentoonstelling enz. LEIDEN Naar aanleiding van berichten vol gens welke de gezondheid van Vladimir Boekovs- ky de laatste weken ernstig achteruit zou zijn gegaan, heeft het college van bestuur van de Leidse Universiteit in een brief aan de Sovjet- Russische Partijleider Leonid Brezjnev er ander maal op aangedrongen de 33-jarige Russische dissident toestemming te verlenen zijn studie in de biologie in Leiden voort te zetten. Het college herinnert er in zijn brief aan dat de eerste uitnodiging reeds op 14 december 1972 werd gedaan, maar dat deze en andere stappen tot dusver niet het gewenste resultaat hebben gehad. In zijn brief deelt het Leidse college van bestuur mee dat volgens berichten op de televisie en in de pers familieleden van Boekovsky al enige tijd geen antwoord op hun brieven hebben ontvangen en daarom vrezen dat hij wellicht niet meer in leven is. „We zouden zeer dankbaar zijn", aldus het college, „indien wij op het punt van Boekovs- ky's gezondheid gerustgesteld zouden kunnen wor- Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, verzocht te bevorderen dat de brieven met betrekking tot Boekovsky eindelijk door de Sovjet- Russische autoriteiten worden beantwoord. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim VOORSCHOTEN De Vijf-Meibrug over de Korte Vliet, de verbinding tussen het Leidse Zuidwest en het Voorschotense Noord-Hofland, heeft een beweegbare brugdek gekregen. De bouw van de brug geschiedt in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Zowel de gemeente Leiden als de gemeente Voorschoten krijgen voor nog minder dan 100.000,- ieder een verbinding. De afbouw van de brug vergt echter nog veel werk. De Provinciale Waterstaat verwacht dat de brug opgeleverd zal wordei? in het eerste kwartaal van 1977. Met de aanleg van de verbindingswegen moet nog begonnen worden. In Voorschoten wordt de Trompweg doorgetrokken en in Leiden de Vijf-Meilaan. Over de aanleg van de brug waren zowel de Leidse als de Voorschotense gemeenteraad weinig enthou siast. De brug zal alleen gebruikt mogen worden door het openbaar vervoer, fietsers en wandelaars. Het wegdek voor de brug wordt afgesloten met slagbomen, die reageren op impulsen vanuit de autobussen van de NZH. De NZH zal waarschijn lijk met ingang van volgend jaar mei alleen de autobuslijn Leiderdorp-Den Haag via die brug laten lopen. Dat betekent ieder half uur een bus in beide richtingen. Voor de Leidse wijk Zuid-West betekent het dat deze wijk voor het eerst een rechtstreekse verbinding krijgt met Den Haag, hoewel allerminst een snelle verbinding. De auto buslijn vanaf Leiderdorp slingert door de wijken van Leiderdorp, Voorschoten, Leidschendam en Voorburg. De sneldienst Leiderdorp-Den Haag blijft gaan via de Voorschoterweg. Uit recreatief oogpunt wordt de Vijf Meibrug wel belangrijk. Zodra de brug er is, bestaat er gelegen heid om een „ommetje" te maken per fiets of te voet, het Korte Vlietkanaal is dan aan beide zijden bereikbaar. De Vijf-Meibrug met het beweegbare, thans openstaande, brugdek. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiH (Van onze correspondent) KATWIJK Eerst nog eens nader de behoefte en de alter natieve van bestuderen en daarna pas beslissen. Zo oor deelde de commissie voor be- stuurs- en juridische zaken naar aanleiding van het plan tot het bouwen van een schietbaan in kelder van het zwembad „De Miereweide". Een schietbaan, die in het bijzonder voor de politie is bedoeld (te bouwen in het kader van het plan voor het nieuwe politiebureau inclusief de rijkssubsidie) maar waarvan ook burgers en schietverenigin gen gebruik kunnen gaan ma ken. De laatste functie leverde voor Mr. J. v.d. Plas (Gemeentebelan gen) en J. Vink (CHU) nogal wat problemen op. Mr. J. v.d. Plas: „Schieten is een afschuwelijke sport. Om nu door openstelling voor publiek het schieten te be vorderen gaat me te ver. Kat wijk heeft nog niet eens een schietvereniging". De heer J. Vink vond de combinatie zwem bad-schietbaan erg ongelukkig gekozen. („Een kegelbaan zou meer op zijn plaats zijn"). Er werd bij het ontwerp geko zen voor de kelderruimte van het zwembad boven een schiet baan in de kelder van het nieu we politiebureau, omdat de bouwkosten aanzienlijk lager komen te liggen 168.00,- i.p.v. 280.000,-) terwijl tevens toe gang voor publiek in het politie bureau op problemen zou stui ten. (Inspecteur de Jong: „In de kelder zullen zich tevens de wa penkamer en rnunitieruimte be vinden) Tot nu toe werd door de Kat- wijkse politie geschoten op de militaire schietbaan in de dui nen, maar op 14 juni zal deze baan definitief worden gesloten. Er kan worden uitgeweken naar Waalsdorp in Den Haag, maar daar is slechts reservering van 1 middag in 14 dagen mogelijk, zodat de Katwijkse agenten slechts een keer in de drie maanden aan schieten zouden kunnen toekomen. De Katwijkse schietbaan krijgt, wanneer aan de plannen alsnog goedkeuring wordt verleend, een bios-installatie, zodat schie ten op geprojecteerde figuren mogelijk wordt. Bij geen ge bruik van deze apparatuur is er plaats voor twee schietschijven ten behoeve van de particulie ren en schietverenigingen Bon voor Rijnsburgse Janies Bond NOORDW1JK - Een Rijns- burgse bloemenhandelaar vertoonde op het Noord- wijkse strand stuntwerk a la James Bond. Met z'n speedboot van 85 pk scheerde hij langs de kust, nauwelijks de golven ra kend, om vervolgens met een stoere, veel te snelle aanloop weer richting strand te kiezen. Hij kwam daar met zo'n vaart aan, dat hij met de boot tegen zijn op het strand gepar keerde landrovér botste. Het leverde hem niet alleen een schadepost op. maar ook een bekeuring van de strandpolitie. KORTWEG NAASTING 8 - Algerijnse rege ring heeft de nationalisatie van alle bijzondere scholen bekend gemaakt.Door de maatregel zijn vooral de 120 katholieke scholen van het land getroffen, die sa- men 44.000 leerlingen hebben. Hongerstaking In Argentinië zijn 60 vluchtelingen uit Chili en Uruguay in hongerstaking ge gaan omdat naar hun zeggen hun leven in Argentinië in ge vaar is. Ze willen naar een an der land gebracht worden. On der de hongerstakers zijn 25 kinderen. Ongevaarlijk botulisme in Leidschendam LEIDSCHENDAM Evenals in voorgaande jaren worden ook dit jaar in Leidschendam ver schijnselen van botulisme waar genomen. Uit onderzoekingen is evenwel komen vast te staan dat het tot op heden gaat om een ziekte van het type waarvoor de mens nauwelijks gevoelig is en dus geen bedreiging vormt voor de volksgezondheid. De overige typen botulisme kun nen gevaar opleveren voor de mens, zoals door besmetting van voor menselijke consumptie be stemd voedsel. Ook kan besmet ting plaats hebben via de huid, als deze door wondjes en derge lijke beschadigd is, of via de slijmvliezen. De ziekte, die pas sinds 1970 in Nederland voor komt, maakt voornamelijk slachtoffers onder watervogels. Het Leidschendamse gemeente bestuur waarschuwt, teneinde elk risico te voorkomen, zich niet in openbaar water te bege ven of watervogels aan te raken. Wie dode watervogels vindt wordt verzocht dit door te geven aan de politie, tel. 20.93.04. Dode vogels mogen beslist niet uit het water worden gehaald. Sportprogramma Honkbal (zaterdag) Hoofdklasse: Lottgering/Schoten—Actie '68/Kinheim (9/7): Tetramin Nicols—Or- wo HCAW; Sparta—Dorlas Quick; OV- VO—Olga ADO Eerste klasse A: Luycks Giants—Spark- s.Onze Gezellen; Montreu Neptunus Terrasvogels; RCH CementbouwPSV; Eerste klasse B: Spartaan—Euro Stars;- SCR—Ola UW; Dusbane/Pirates—Tha- men;Feyenobrd—Oosterloo FM Honkbal (zondag) Hoofdklasse: Actie '68 Kinheim—Lottge- ring Schoten; Orv/o HCAW—Tejrami Eerste klasse A: Sparks—Luycks Giants; Onze Gezellen—Hotam Storks; Torrasvogels—Montreu Neptunus; PS- VRCH Cementbouw Eerste klasse B: Euro Stars—Spartaan, Ola UW—SCR; Thamen—Dusbane Pi rates; Oosterloo FM—Feyenoord. Cricket Eerste klasse. Bloemendaal—ACC,- VRA—VOC II; De Krekels—Hermes DVS; Quick (N)HCC III. Softbal Hoofdklasse: Bloemendaal—Tempo Team HHC; Pinguins—Kenn. Intersport OG; Terrasvogels—BMZ EDO; Schut Copex DSS—Shell. KORTWEG NOORDWIJK Onder auspi ciën van de Stichting Orgel- centrum en in samenwerking met de Noordwijkse Evene mentencommissie wordt vrij dag, 16 juli in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen een con cert gegeven door het „British Colombia Boys Choir" onder leiding van haar dirigent Do nald Forbes. Aan dit concert wordjt medewerking verleend door de Maassluise organist Feike Asma, die de koorzang zal afwisselen met orgelsoli. Het British Columbia Boys Choir werd in 1968 te Vancou ver opgericht. De ontwikkeling en de kwaliteit van het koor werden al spoedig onderkend en zodanig gewaardeerd, dat concerttournee's door Canada, de Verenigde Staten en een twintigtal Europese landen, waaronder zelfs de Sovjet- Unie, konden worden georga niseerd. Ook vorig jaar bezochten zij Nederland en gaven hier een twintigtal concerten. Duizen den bezoekers luisterden voor het eerst of bij herhaling naar de uitstekende zangprestaties. Terecht maakte men vergelij kingen met het „King College" en de „Wiener Sangerknaben". Het koor bestaat uit een der tigtal jongens in de leeftijd van 8 tot 21 jaar met een stemverdeling in sopranen, al ten, tenoren en bassen. Allen zijn geselecteerd uit speciale audities. Sommigen van hem moeten 120 km reizen om de repetities bij te wonen. De dirigent Donald Forbes is de bekende organist en koor leider van de St. Andrew's Wasley United Church in Van couver, waar hij de beschik king heeft over een pijporgel met 120 sprekende stemmen. Op het terrein van de jeugddi- rectie bezit hij een enorme er- Hij is tevens als leider verbon den aan de Vancouverschool of Theology Choir van de Uni versiteit van Brits Columbia. Van alle landen die de koorle den bezocht hebben, zijn ze zich in ons land het meest thuis gaan gevoelen. Dit niet alleen vanwege de vriendelijk heid en gastvrijheid die ze on- Het British Columbia Boys Choir. dervonden, maar ook omdat velen van hun landgenoten, die in de Tweede Wereldoorlog sneuvelden, hier begraven lig- Het zal een programma uitvoe ren van Madrigalen, Volks hymnen, Psalms, Mystical Songs en Spirituals. De orga nist Feike Asma speelt werken van Walther, Böhm, Mensels- sohn en Andriessen. Het concert begint om 8 uur. NOORDWIJK Onder auspi ciën van de Culturele Commis sie Noordwijk wordt in de Ka pel aan de Hoofdstraat van 10 tot en met 25 juli een tentoon stelling ingericht. Baubker Id- zahi en Jan Jonkergauw expo seren daar schilderijen, terwijl op deze expositie tevens enke le ontwerpen te zien zijn van de beeldhouwster Krekel van Spronsen-Duller. Men kan de uitgestalde werken dagelijks van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur n.m. bezichtigen. Wet houder Th. F. J. Jansen zal op zaterdag, 10 juli om 4 uur de opening verrichten. NOORDWIJK Noordwijkse verkeersbrigadiertjes hebben gisteren een fijne uitgangsdag beleefd. Het gemeentebestuur had deze dag georganiseerd om de verkeersbrigadiertjes op deze wijze te danken voor hun activiteiten in het afgelo pen jaar. De vijftig kinderen gingen met enkele leden van het Noordwijkse politiekorps naar De Efteling. SASSENHEIM - De op brengst van de Anjercollectie die vorige week in Sassenheim werd gehouden. bedraagt 1823,43. Dit resultaat stelt en- gigszins teleur: het is lager dan de opbrengst van vorig jaar. SASSENHEIM - In verband met de vakanties van het ge meentelijk personeel wordt op 20 juli en 3 augustus in Sas senheim geen grof vuil opge haald. LEIDSCHENDAM In sa menwerking met de winke liersvereniging aan de Dam- laan organiseerd V&L/TC in Den Haag vrijdagavond 6 aug- sutus weer een prestatieloop. De start en finish vinden plaats op het Damplein bij de daar aanwezige dubbeldeks bus. De te lopen afstanden zijn voor de jeugd 1 kilometer, voor de hele familie 3,5 km en voor de goefenden tien kilome ter. Het inschrijfgeld is resp. 1 vijftig, 2 gulden en 2 gulden 50. Iedereen die de finish haalt krijgt een herinneringsvaantje. Showband '75 Leidschendam verleent eveneens medewerk ing. Inlichtingen worden ver strekt aan Oude Bleijk 24, de Tol 319 en telefonisch onder nr. 27.74.65 of 27.68.39. (Van onze tennismedewerker) HILLEGOM Drie kwartier lang hing de eerste verrassing bij het herenenkelspel B in de lucht. C-speler Henk Meier leek regelrecht op een eenvoudige overwinning af te gaan en was er slechts één punt vanaf. Maar zoals bij voetbal altijd de kreet „de bal is rond, er kan van alles gebeuren" opgeld doet, zo is bij tennis de zin je hebt pas gewonnen, wanneer je het laat ste punt hebt gescoord", van En hoe waar dat is ondervond Henk Meier gistermiddag in zijn partij tegen de als vierde geplaatste Arnold van de Ca pellen. In de eerste set speelde Henk zeer onbevangen, serveer de sterk, sloeg zijn drives in hoog tempo in alle hoeken en passeerde Arnold, wanneer de ze aan het net verscheen, alsof hij er in het geheel niet stond. Binnen 20 minuten had hij deze reeks op de verbijsterde Van de Capellen veroverd. De volgende set ging stukken moeilijr. Arnold behield nauw keuriger serverend, maar servi cegames, maar toch verwierf Henk zich een 53 voorsprong. Op de service van'zijn tegen stander had hij vervolgens bij 1540 twee matchpunten, maar beide werden door Arnold op fraaie wijze tenietgedaan. Op dat moment tekende zich het drama voor Henk af. Hij maak te meer fouten, zijn slagen ver loren aan scherpte en hij raakte daardoor enigszins ontmoedigd. Nog eenmaal veerde hij op en had op eigen service drie ach tereenvolgende kansen om 6-6 te maken endaarmee een tie break af te dwingen. Maar op nieuw kon hij op het beslissen de moment niet doordrukken en verloor met 7—5. In de laatste reeks kon hij geen vuist meer maken en onbe dreigd haalde Arnold de winst binnen: 16 75 63. Ronald Blommendaal had geen moment moeite met het op vastheid gebaseerde spel van Piet van de Bos. Nog minder verweer ondervond Benjamin Ruysenaars van Han Goossens: 6—0 6—1. Met dezelfde cijfers plaatste Bob van Overbeeke zich ten koste van Ton Boutel- lier als eerste voor de kwartfi nale. Bijna had het toernooi in één klap de beide hoogst geplaat sten in C verloren. Maar Anne Jan van het Meer redde het op het nippertje en won de laatste set met 7—5. Wel was hij door het oog van de naald gekropen, toen Rob van Leeuwen hem op 54 met een matchpoint con fronteerde, maar er niet in slaagde het beslissende punt te maken. Minder fortuinlijk was favoriet Dick Hylkema in zijn match tegen E. de Weerdt. Aanvanke lijk leek voor deze er geen vuil tje aan de lucht, maar na 6—1 winst begon Dick zich in te stellen op het vertragende spel van de Weerdt en veroverde de tweede set met 6—3. De beslis sende reeks ging geheel gelijk op, maar bij 77 was het de Weerdt, die doordrukte en na 150 minuten spelen in de bloed- hitte zegevierend van de baan stapte. Het clowneske koppel Rik HinsI- Dennis van de Water verging het lachen figuurlijk. Michel van dér Linden en Wilbert van Gerven bleken duidelijk de meerdere: 62 63. CARL ADAMSE IIUIlUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllHlllilllllllllllUII NOORDWIJK - Een niet meer zo jeugdige Noordwijkse maakte de zer dagen kennis met een op het oog keurige heer. De kennismaking hep uit op een etentje en de man vertelde hon derd uit over zijn riante Vlaardingse bungalow en de waakhonden, die onbevoegden van het fraai aangelegde buiten plachten te weren. Na tuurlijk zouden ze sa men de toekomstige wo ning gaan bezichtigen en een gelukkige toekomst leek voor het paar weg gelegd. De ontnuchtering kwam toen de man op een ge geven moment met de om de identiteit van IIIIUIIMIHHIIIUIIIMIIIItllllllUllllllIHlUIIIIIIIIIUIIIIIIIlllUIUIIIUUUl noorderzon bleek te zijn de geslepen dief vast te j verdwenen met medene- stellen. Het bleek een 49- ming van een aantal sie- jarige man zonder vaste raden, waaronder herin- woon- of verblijfplaats neringstukken. met een indrukwekken de staat van dienst op De bedrogen vrouw was het gebied van vermo- zo verstandig van het gensdelicten. Hij wordt j gebeurde melding te ma- momenteel door een ne- j ken bij de recherche, gental politiekorpsen ge- Deze slaagde er spoedig zocht. iiiuiiiiiiuiuifiiiuiiHHiiniiutHUiuiumiiiHimiimiHitiuiiiuuiiiiiiiiuiiiw

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4