gAantal bioscopen in Leiden wordt bijna verdubbeld Stimuleer aanleg van geveltuintjes Meerrust: Eet smakelijk Misschien overkomt het u ook wel eens: je hebt best zin om een keertje uit eten te gaan, maar je kunt ei genlijk geen keus ma ken uit het aanbod van restaurants en bistro's in en Leiden. Soms omdat je niet weet wat er achter de gevel van de betreffende horeca gelegenheid schuil gaat: wat kan je er eten, hoe duur is het er, wat voor publiek komt er: noem maar op. Vandaar deze ru briek: „Etenswaardig heden". Verslaggevers van de Leidse Courant gaan op pad om voor u een kijkje te nemen in de verschillende eet- gelegenheden in stad en strekkt Om u bij uw keuze een beetje te helpen. En mocht u toch maar liever thuis blijven, dan kan dat ook: In elke wekelijkse aflevering van „Etens- waardigheden", zal de chef-kok een van zijn keukengeheimen ver klappen. Speciaal voor de gastronomen van de Leidse Courant. Eet smakelijk... WOENSDAG 7 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Trianon gaat vier -tx -tx Hx -fx -fx -fx -fx -fx -fx I -fx -fX Hx •fx -fx -fx -fx -fx ■{x -{X -fx -fX -fx -fx -fx -{X -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -fx -ts Zomerse schotels voor vakantiegangers theaters huisvesten FOTOWEDSTRIJD I VAN PROFEX ireciel vend^EIDEN De Pro- •vij ztvinciale Foto Expo- gLnfeftie (Profex), het sa- Ami nenwerkingsver- jet afeand van alle bij de leen t Jond van Nederland- Amateur fotogra- Verenigingen eaans BNAFV) aangeslo- endie en Zuidhollandse ware otoclubs (70), orga- op t|jseert met steun maa)van het Anjerfonds neetoor de tweede maal j meien rondreizende fo ist, hoptentoonstelling in 'Uid-Holland met daaraan verbonden eenfotowedstrijd waar elke Zuidhol lander aan kan mee doen. Voor de wedstrijd kan men vier zwart/- witfoto's, vier kleu renfoto's en vier kleurendia's inzen den met als onder werp: „Boerderijen in het Zuidhollandse landschap". Leden van de BNAFV kun nen daarnaast ook vrij werk inzenden. De inzending sluit op 1 september 1976. Een selectie van de beste ingezonden fo to's zal van 5 maart tot en met 26 maart 1977 in het Waagge bouw in Leiden te zien zijn. Een folder met uitge breide informatie en de wedstrijd voor waarden kan men verkrijgen door een briefkaart te zenden aan de heer Busking, Zwanenlaan 25 in Den Haag. Bij de fol der is een inschrij vingsformulier ge- Steun voor Noordvest LEIDEN Het Overleg Binnenstadswijken (de wijkorganen in de binnen- stad) staat met „Plan Noord" en „Groenoord" volkomen achter het be zwaarschrift dat het wijk- comité van de wijk Noord- vest enige tijd geleden aan de gemeente heeft verzon den. Zoals bekend is dit bezwaarschrft gericht te gen de plannen die de pro jectontwikkelingsmaat schappij Kavel BV heeft met het voormalige LBF- terrein (winkelbouw). Die plannen zouden volgns het wijkcomité de leefbaarheid in de binnenstad aantasten. Te warm voor sport in jeugddorp LEIDEN Voor het eerst werd in het jeugddorp tijdens de va kantiebezigheden gesport. Tot gisteren was het daarvoor te warm. De temperatuur bleek echter ook gisteren niet volop mee te werken en de jeugdige deelnemertjes aan voetbal, tref- bal, korfbal en lijnbal zochten al snel hun toevlucht tot de waterbakken en -slangen. Het was gisteren de tweede dag in het teken van de Olympische Spelen. In de ochtenduren wer den allerlei activiteiten ont plooid in de diverse huisjes. Vooral de vervaardigde collages waren uitstekend. Ook het tim- merveld werd druk bezocht en het „stencilhuisje" verleende weer onderdak aan die kinde ren, die hun dagelijks verschij nende krant maakten. Verzoek aan gemeentebestuur: LEIDEN De Vereniging Milieudefensie, Kerngroep Leiden en omgeving heeft de ge meente Leiden verzocht de aanleg van gevel tuintjes te legaliseren en te stimuleren, naar het voorbeeld van Den Haag en Haarlem waar dit reeds geschiedde. Geveltuintjes zijn tuin tjes die voor een huis worden aangelegd door een aantal trottoirtegels of straatklinkers weg te nemen en op die plaats bloemen en groen te planten. Officieel is dit verboden, omdat de stoep en de straat niet tot de woning behoren maar eigendom van de gemeente zijn. Alleen door middel van het betalen van preca- riobelasting zou men van het trottoir gebruik mogen maken (zoals bij café's die een terrasje op het trottoir inrichten). Het voormalige Pie- terswijkcomité heeft ooit eens geprobeerd een georganiseerde plantactie in de wijk te houden, maar werd hierin door de politie gedwars boomd en moest alle illegale aanplant weer verwijderen. Niettemin hebben bewoners hier en daar in de stad toch bij gebrek aan een tuin een geveltuintje aangelegd. Waarom een geveltuintje? Geveltuintjes geven, aldus de Ver eniging Milieudefensie, varatie, vrolijkheid en rust aan het meestal nogal fletse straatbeeld. Ze bevorderen de leefbaarheid in de stad. Zoals gezegd zijn de gemeenten Haarlem en Den Haag ook tot die conclusie gekomen en zij moedigen het maken van geveltuintjes zelfs aan via folders. In Haarlem heeft het college van b en w aldaar in 1974 al besloten van het heffen van precario rechten af te zien en heeft men in samenwerk ing met de Plantsoenendienst een folder samen gesteld met allerlei suggesties voor stadsversie- ring door middel van aanplant voor alle soorten woningen. Dat blijft dan niet beperkt tot gevel tuintjes; de folder geeft ook aanwijzingen voor aanplant op het balkon, in het trappehuis en zelfs voor de aanplant van bomen. De Haarlemse bevolking heeft enthousiast ge reageerd en de vrijheid die men de bewoners heeft gegeven op dit gebied heeft geen moeilijk heden opgeleverd. Op een door de Haarlemse Plantsoenendienst aangelegde fotoserie zijn dë verrassende resultaten goed zichtbaar. In Den Haag heeft de gemeente ook een folder samengesteld die vooral aanwijzingen over het geveltuintje geeft. Eén van de aanwijzingen heeft betrekking op het soort planten dat ge schikt is voor een geveltuintje. Planten met een uitbundige wortelgroei zijn namelijk niet ge schikt. De folder geeft een lange lijst van geschikte voorj aars- en zomerbloemen en klim planten. Ook in Delft wordt de aanleg van geveltuintjes geactiveerd. Bij herbestrating van een wijk vraagt men de bewoners aan de deur of ze planten voor de gevel willen hebben. De ge meente verschaft soms zelf planten, struiken of heesters aan de bewoners. De Vereniging Mi lieubeheer hoopt tenslotte dat de gemeente Leiden spoedig naar Haarlems en Haags voor beeld een folder zal samenstellen. Geveltuintje verspert straat LEIDEN Bewoners van de Vrouwenkerkkoorstraat hebben de afgelopen nacht de rijbaan half versperd door midden op de straat een „geveltuintje" aan te leggen. Bovendien werd een paal en een bankstel in de Vrouwenkerkkoorstraat neergezet. De bewoners wilden hier mee het parkeren, op de straat tegengaan en het verzoek om geveltuintjes in Leiden te mogen aanleg gen, ondersteunen. De poli tie heeft nog niet ingegre pen. WARMOND De bebaar de grijsaard kwam elke avond - als bet daglicht plaats maakte voor be4 nachtelijke duister - drie jenevertjes balen. Geen druppel meer of minder. Hij sloeg dan twee borrels naar binnen alvorens de derde tot zich te nemen, wachtte hij even. Zijn hand omklemde bet kleine glaasje. Hij keek om zich heen, richtte zich tot de overige bezoekers en riep: „Goedenavond dames en heren". Dan pas dronk de onde ook de derde borrel op en liep kauwend naar huis. Bij de buisdeur slikte hij de jenever pas door op bet moment dat hij de sleutel in bet sleutelgat stak. Op een zwoele zomer avond kwam de man we derom aan de bar zitten. Het ritueel herhaalde zich en de grijsaard begaf zich kauwend naar zijn woning. Langs de weg stopte plots een auto. De automobilist vroeg de grijsaard de weg naar de Dorpsstraat. Het gezicht van de oude man vertrok, hij slikte en zei: Kun je dat verdikkeme niet aan iemand anders vragen?"" Dit is een van de vele anekdoten die in bar-restaurant Meerrust in Warmond de ronde doen. Het pand waarin dit restau rant is gevestigd is al eeu wen oud. Het is ideaal gele gen aan „De Leede". Chef-kok is de 40-jarige Ni co Koppen, die al een klei ne twintig jaar in dit vak werkzaam is. Sinds een jaar is hij in dienst bij „Meerrust". Deze geboren Amsterdammer heeft Vrie jaar in het Palace-hotel in Noordwijk gewerkt „Toen ik van school kwam ben ik eerst gaan varen en pas daarna ben ik in de horeca gerold", zegt Nico, die ge durende de twintig koks ja ren slechts één blunder ge maakt heeft, zij het dat het wel een kapitale blunder was. „We hadden eens een promotiefeestje. Ik was er stellig van overtuigd dat het om een bruiloftsfeestje ging. Mijn collega's en ik hebben toen een frasue bruiloftsschaal met daarop een miniatuur echtpaar ge maakt. Bij het serveren van de schotels bleek dat het ging om een persoon die gepromoveerd was", vertelt de chef-kok. Schmelzer, voormalig mi nister van Buitenlandse Za ken, was verzot op bar-res taurant .Meerrust". Hij gaf eens een feest waarvoor zo veel mensen waren uitgeno digd, dat Schmelzer zich genoodzaakt zag het feest over twee avonden te ver spreiden. „Dat was altijd erg leuk, als Schmelzer hier kwam", vertelt de 41-jarige Frans van Leeuwen die sa men met de 50-jarige Jan Opgenhaeffen Meerrust exploiteert. „Norbert Sch melzer speelde dan vaak met Jan Opgenhaeffen En gelse kroegliederen. Nor- bert kan erg goed piano en accordeon spelen, terwijl Jan een uitstekend drum mer is, die jarenlang in het vermaarde Meteoor-kwar tet speelde", zegt Frans, die glimlacht als hij denkt aan vroegere tijden: „Ik weet het nog goed als Norbert Schmelzer daar stond: in zijn ene hand een bokma en in de andere hand een pils". Tegenwoordig is de .Meer- rustweeldebetaalbaar voor iedereen. De maaltij den variëren in prijs van zo'n twintig tot zeventig gulden. Het restaurant moet het vooral hebben van het zomerseizoen. Va kantiegangers leggen dan hpn schepen langs de wal en kunnen op het terras een verfrissing tot zich ne men. Op datzelfde terras kunnen ook barbecuefees ten tot tweehonderd man gegeven worden. Tijdens de zaterdagavonden - de bar sluit dan pas na drie uur - zijn het vooral de jongere mensen die in .Meerrust" willen dansen op levende muziek. Vanaf negen uur tot in de kleine uurtjes speelt elke zater dagavond een orkestje. In de winter is het restau rant alleen gedurende de weekeinden geopend. Als de warme zomerzon haar stralen weer in het land schap werpt, dan is Meer rust" - behalve maandag - de gehele week open van 10.00 tot 23.00 uur, uitge zonderd zaterdag. Op zon dag worden veelal jazzcon certen gegeven. Speciaal voor de Leidse Courant-lezers geeft chef kok Nico Koppen een volle dig menu. „Het hoofdge recht is varkenshaas la chasseur, maar daar hoort een voor- en een nagerecht bij", zegt de chef-kok om daarmee zijn „loslippig heid" te verklaren. Coctail Pomplemousse Schijfjes grafefruit be sprenkelen met sherry en versieren met een kersje. Koud serveren in cocktail glazen. Varkenshaas a Ia chasseur Een varkenshaas voor vier personen 24 uur marineren in een rode wijnsaus. Deze saus bestaat uit rode wijn met daaraan toegevoegd: azijn naar smaak, preitje, uien, worteltjes, snufje ker vel, rozemarijn en marjo- lijn; daarna zouten. Vervol gens het vlees in roomboter braden en afblussen met cognac. Aan de jus de chas seur-saus en wat fijnge maakte preiselbeeren toe voegen, vervolgens wat ma deira en room toevoegen. Dit alles over de varkens haas gieten. Parfait Grand Marnier Het Lido-complex waar de nieuwbouwplannen behalve de bouw van een theater met 230 plaatsen ook een „baby-Lido" omvatten. twee nieuwe bioscopen optimistisch ge stemd. „De praktijk in vele andere en vergelijkbare steden wijst uit, dat dit best haalbaar is. Zolang je de programmering maar goed op elkaar afstemt is er geen enkel probleem. In de huidige situatie kwamen sommige films gewoon niet aan bod." De heer Pilanen verwijst in dit verband nog naar Amsterdam, waar plannen op stapel staan om in het City theater een zevende bioscoop te vestigen. Bovendien is volgens hem wel gebleken dat de zogenaamde arthobioscoopjes bij de jeugd bijzonder in trek zijn, zodat Leiden ook wel eens met een dergelijk theater verrijkt mag worden. Nico Koppen en de houten kok van Meerrust. Dit nagerecht dient een dag van tevoren te worden klaargemaakt. Een heel ei en een eidooier samen met veertig gram suiker in een pan au bain marie verwar men. Een blaadje gelantine twee minuten verwarmen in water en vervolgens uit knijpen. Een half glaasje Grand Marnier en stijf ge klopte room zonder suiker al roerend toevoegen. De roomijsjes 24 uur in de koelkast zetten en uite raard koud serveren. Steenstraat zal een flinke uitbreiding on dergaan. Het lag aanvankelijk in de be^ doeling in het belendende pand van de vQormalige Nieuwe Leidse Courant een nieuwe bioscoop te vestigen. Behalve de ze Lido II, met een aantal zitplaatsen van rond 230, komt er hier echter ook nog een klein theater ter grootte van 80 zit plaatsen, waar de liefhebbers vooral zul len kunnen gaan genieten van de echte arthouse-films. De laatste jaren is in theater Studio steeds minder kans voor dergelijke films. De chef van de Studio/Lido theaters Pila nen licht desgevraagd toe dat hij Studio steeds meer nodig heeft om films waar voor Lido I met zijn 550 plaatsen te groot geworden is toch nog een tijdje te laten draaien. De Studioliefhebbers kwamen daardoor te weinig aan hun trekken. Door de uitbreidingsplannen zal daar aan het eind van het jaar verandering in gaan komèn. Lido I en Lido II nemen het gewone Lido-werk voor hun rekening. Daardoor zal het mogelijk zijn meer films te draaien dan tot nog toe het geval was. Studio zou met zijn 200 zitplaatsen zijn rol van weleer min of meer terug moeten gaan krijgen en zoals gezegd, de fijnproevers kunnen naar arthouse-films in de baby-Lido. „Door deze extra theaters wordt de uit wijk mogelijkheid voor ons aanzienlijk groter. We kunnen films nu langer in Leiden houden door ze, wanneer de( grootste drukte voorbij raakt, naar een kleiner theater door te schuiven. De hele programmering wordt zo aanzienlijk bre der". aldus de heer Pilanen. Ondanks het feit dat het in de bioscoop wereld lang niet overal rozegeur en ma neschijn is (vooral de zogenaamde B-theaters hebben het nogal moeilijk), is de beheerder van Studio/Lido over de toekomstige publiek bezetting van de 2.20 (9 .00 MÏ tuaiitei (Van een onzer verslaggevers) ^LEIDEN - Het aantal biosco- s pen in Leiden zal als alle plan- nen worden uitgevoerd binnen kort bijna verdubbeld worden. Bij de zes bestaande filmthea- ®e10J ters (Trianon, Studio, Lido, Lu- Med» xor, Camera en Rex) komen er Take straks nog eens vijf: een uitbrei- htnac ding van Studio/Lido aan de Steenstraat met twee en daarbij zal een verbouwing van het Trianontheater aan de Bree- straat voor nog eens drie nieuwe bioscopen gaan zorgen. jWat Trianon betreft: het college van bur- Igemeester en wethouders van Leiden be- diojoujslist binnenkort over een positief geadvi- o 17.Qseerde aanvrage voor een verbouwver- 'lichttnlgunning voor dit theater. Deze grote bio scoop zal worden omgebouwd tot vier theaters, zo blijkt uit de vergunningsaan vrage. De verbouwing die hieraan vooraf pat heeft overigens nog wel wat voeten in de aarde gezien het feit dat het pand van Trianon aan de Breestraat op de jvoorlopige monumentenlijst prijkt. Mo- im 9.0lnumentenzorg is echter al mondeling met °PddaLG ver^ouwinësP^annen akkoord gegaan, eesten 0C^at ^deling bouw- en woningtoe zicht het cqllege positief zal adviseren. De beheerder van het Trianontheater wilde jjisteren desgevraagd nog geen opening BBxan zaken geven. Hij zei liever te wach- ^^^ten totdat de vergunning zwart-op-wit pinnen is. Pas dan zal ook blijken in .00 Nwfvelke vorm zijn plannen gerealiseerd Auba{fcu]ien worden. Rolind Sarkrthouse ■t Schv aags eOok het complex van Studio/Lido aan de

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3