meer uit met het opschrift „Olympisch kampioen 1976" Hermens deelt geen foto's „00K IN MONTREAL KAN ALLES FOUT GAAN" MONTREAL'76 „EENS OP NIVEAU WAARVAN IK NIET GEDROOMD HEB" ATLEET OVERWOOG ZICH TERUG TE TREKKEN PROGRAMMA ATLETIEK Ria Ahlers verliest nooit de moed Jos Hermens. Nijmegen Het ie lenge tijd erg ruetig geweest rond de Nijmeegse lange-afstandlo- per afstandloper Jos Her mens. De man die het atle- tlekseizoen 1976 op grandioze wijze inzette en in die periode twee van zijn eigen wereld records (de twintig kilometer en de uurloop) beduidend scherper stelde, heeft een voor zijn doen moeilijke periode doorgemaakt. Zelfs eenmaal verzuchtte Hermens in die fase: „Als het niet beter gaat in de training, trek Ik me voor Montreal terug. In Canada heeft het geen zin dat Ik ergens In de achterhoede terecht kom." De niet zo optimistische geluiden uit de mond van Jos Hermens hadden een diepere achter grond na zijn record pogingen op Papendal beweerde hij rustig: „Ik weet nu dat ik in vergelijking met vorig seizoen in ieder geval conditioneel wat verder ben. En dat geeft je gewoon de moed om door te gaan Om met vertrouwen naar de Spelen uit te kijken Maar na de duurlooptraimng van de afgelopen win termaanden kwam Jos Hermens zo'n beet|e op een stilstand uit. Zijn speciaal op tempo oefeningen afgestelde training haperde, toen hij last kreeg van een vervelende verkoudheid. De training leed er bijzonder onder en dat nog wel op een moment dat internationale wedstrijden in West-Engeland en Keulen juist hadden aangetoond dat de Nijmegenaar vaak door het hoge aanvangstempo tijdens de wed strijden op de mijl, de 3000 meter en de vijf kilometer volkomen vast kwam te zitten. En ook zijn eerste tien kilometer van het seizoen, tijdens de eerste Papendal Games in juni. leverde weinig positiefs op voor Jos Hermens. De 29.04.8 van Papendal (tegenover zijn top tijd van vorig jaar 27.46.5) bewees nog eens dat er wat in de „machine-kamer" van Her mens fout zat. Jan Vos, de wetenschappelijk begeleider van de Nederlandse kampioen op de vijf en de tien kilometer stelde tijdens een onderzoek aan de Nijmeegse universiteit zelfs vast dat de conditie van Hermens in korte tijd bijzonder snel was afgenomen. Jos Hermens zocht niet naar excuses Hij bleef iedere dag benutten om uitvoerig te trainen. Om de hinderlijke ademhalingsmoeilijkheden die hij door de verkoudheid had opgelopen, alsnog te overwinnen. „Ik heb door dat alles wel wat achterstand opgelopen en daardoor tot dit moment ook geen kans gehad om nog ergens in een behoorlijk bezette wedstrijd mijn eigen mogelijkheden op de tien kilometer te testen. Desondanks blijf ik op de Olympische toe komst vertrouwen". Maar voorlopig deelt de Nijmegenaar aan zijn fans geen foto's meer uit, die aan de achterzij de zijn voorzien van het opschrift: „Jos Her mens Olympisch kampioen 1976 en 1980. Hermens lacht zelf een beetje om die foto's. Dat opschrift is er feitelijk bij toeval opgeko men De drukker vroeg eens aan mij: Wat moet ik achterop zetten? Een beetje spottend zei ik toen Jos Hermens Olympisch kampioen 1976 en 1980. En tot mijn verbazing kreeg ik honderden van die kaarten opgestuurd. In eerste instantie, zeker toen alles zo lekker liep, heb ik die foto's voorzien van mijn handteke ning vlot uitgedeeld maar nu heb ik ze toch- maar ergens in een hoekje van de kast opge borgen. EMMEN Ria Ahlers mag een apart figuur in de Neder- landse atletiekwereld ge- noemd worden. De Emmense hoogspringster heeft vooral de laatste tijd bewezen dat zij juist in alle stilte naar een behoorlijke prestatie toe kan werken. Maar ook naar verrichtingen die uitzicht bieden op een gezonde klassering in een sterk veld van deelneemsters. Van de 23-jarige Ria Ahlers mag in Montreal een plaats bij de eerste tien worden verwacht. Met mogelijkheden eens over de 1.90 meter te komen zou zij op de wereldranglijst een geweldige sprong maken. Aan talent en moed ontbreekt het de atlete in geen enkel opzicht. Alleen heeft het geluk, dat ook bij hoogspringen zo ontzettend belangrijk is, haar op de beslissende momenten nog in de steek gelaten. Voor Ria Ahlers evenwel geen aaleiding om de moed te verliezen. Lachend merkt zij vaak op: ,,Na vandaag komt er nog een dag en na morgen komt ook wel weer een nieuwe wedstrijd. Ik ga rustig door. En eens zal ik het niveau bereiken waarvan ik zelf misschien nog niet gedroomd heb" Ria Ahlers houdt niet van grootspraak. Uit haar mond zal men nooit te horen krijgen, welk einddoel zij voor ogen heeft Alleen de opmerking. „Ik ga naar iedere wedstrijd om te winnen", spreek duide- Ciska Janssen neemt risico's Hat etletlekprogremmn voor Montreal, mat tuatan haakjaa de Nederland»# aanvangstijden, luidt ala valgt: 23 |ull: 400 meter horden heren, kwalificatie verspringen dames (15.00 uur), kwalificatie kogelsto ten heren (15.15 uur), kwalificatie speerwerpen da mes (15.30 uur), series 100 meter heren (16 00), series 800 meter heren (20 00 uur), finale verspringen dames (20 30 uur), start 20 kilometer snelwandelen (22 30 uur), halve finales 100 meter heren (21.00 uur), series 800 meter dames (21 50 uur), aankomst 20 kilometer snelwandelen (plm 23.55). series 10 000 meter heren 24 juli kwalificatie polstokhoogsprin gen en kwalificatie discuswerpen heren (15.00 uur), series 100 meter dames (16 00 uur), halve finale 400 meter horden heren, speerwerpen dames en eind strijd kogelstoten heren (20.00 uur), halve finales 100 meter heren (20.30 uur), halve finales 800 meter dames (20.50), kwartfinales 100 meter dames (21 10 uur), halve finales 800 meter heren (21.35 uur), finale 100 meter heren(21.55 uur). 25 |ull vijfkamp dames (100 meter horden) (14.30 uur), kwalificatie speerwer- pen heren (15.00 uur), series 200 meter heren, vijfkamp dames kogelstoten (15.30 uur), series 400 meter dames, finale discuswerpen heren (20.00 uur), halve finales 100 meter dames (20.45uur)kwartfinale 200 meter heren (23 05 uur). 26 Juli series 110 meter horden, kwalificatie kogelslingeren, kwalificatie hoogspringen dames (15.00 uur), vijfkamp dames verspringen (15 30 uur), series 400 meter heren (16.00 uur), series 200 meter dames (16 45 uur). 17.30 finale polstokhoogspringen (17.30 uur), kwartfinale 110 meter horden (19.00 uur), finale speerwerpen heren (19.00 uur), halve finale 200 meter heren (19.45 uur), kwartfinales 400 meter heren (20.15 uur), kwart finales 200 fneter dames (20.45 uur), kwartfinales 400 meter dames (21.20 uur), finales 200 meter heren (21.50 uur), finale 10.000 meter (22.05 uur), vijfkamp dames 200 meter (22.50 uur), finale dames horden, kwalificatie verspringen heren (15 00 uur), kwalifica tie discuswerpen dames (15 20 uur), series 1500 meter dames (16.00 uur), halve dinales 100 meter horden dames, finale kogelslingeren, finale hoog springen dames (19 00 uur), halve finales 110 meter horden heren (19.30 uur), halve finales 200 meter dames (20 00 uur), halve finales 400 meter heren (20 20 uur), series 5000 meter heren (20.40 uur), finale 110 meter horden heren (22 50 uur), finale 200 meter dames (23.10 uur), finale 3000 meter steeple chase (23.25 uur), halve finales 400 meter dames (23 55 uur) 29 |ull tienkamp heren 100 meter, kwalificatie hink-stap-sprong (15 00 uur), tienkamp heren verspringen dames, finale 100 meter horden dames, finale discuswerpen dames (20.00 uur), finale Amsterdam Wat vier jaar geleden juist niet lukte, is de afgelopen periode ineens wel tot stand gekomen. Cis- ka Janssen, de Nederlandse recordhoudster verspringen gaat naar de Olympische Spelen van Montreal. De 31-jari- ge Amsterdamse (moeder van de 11-jarige Monique en 5-jarige Miquel) kijkt met pre toogjes de wereld in. „ledereen had me al afgeschreven. Zeker na die blessures van de laatste maanden. Ook zelf had ik nog maar weinig vertrouwen in een behoorlijk seizoen, maar op Papendal kwam ineens die record- sprong van 6 meter 53 eruit. Geweldig. Ineens voelde ik dat ik er weer bij hoorde." De atletiek-carriére van Ciska Janssen is vol verrassende wendingen. In 1973 keerde zij plotseling vanuit de Antillen naar Nederland, terug om voor haar man wat spullen in te kopen voor zijn sportzaak in Oranjestad. Ciska Janssen bleef bij haar ouders in Amsterdam en probeerde nog eenmaal een carrière als verspringster op te bouwen „Want", meent ze. „door de atletiek krijg je contacten die je als huisvrouw nu eenmaal mist. Voor mij vormen training en wedstrijden nog altijd een geweldige afleiding. Natuurlijk, mijn gezin lijdt er misschien op dit moment wel onder, maar ik heb altijd gezegd dat ik na mi|n sportcarrie- re alles dubbel en dwars voor en met hen wil inhalen." Met de komst van Ciska Janssen in de Olympi sche atletiekploeg hadden slechts weinigen rekening gehouden Tijdens de wintermaan den kwam de bij haar altijd opduikende bles sure. Ciska Janssen: „Ik weet niet hoe het komt. maar bij de overgang van de winter- naar de zomertraining krijg ik altijd last van de achillespees aan de linkervoet. Toen einde lijk dat probleem verholpen was, kreeg ik tijdens de training met gewichten ineens last van mijn rug. Een zenuw was klem komen te zitten. Vanaf dat moment dacht ik al aan een totaal verloren seizoen." Denk Maar de training werd, ondanks de hinderlij ke pijn toch voortgezet. Misschien wat ont- spannender dan voorheen." Ik weet het niet", stelt de atlete, „maar het is natuurlijk wel zo dat er toch een bepaalde druk van mijn schouders viel op het moment toen ik Ciska Janssen. door nieuwe tegenslag werd getroffen. Maar juist in die periode is trainster Dinie Bom erg belangrijk voor me geweest. Zonder risi co's te nemen en erg ontspannen zijn we verder gaan werken en toen kwam ineens die serie op Papendal eruit". Met de 6 meter 53 die Ciska Janssen op Papendal sprong, wipte zij naar de tiende plaats op de wereldranglijst, nog wel erg ver achter de oostduitse wereldrecordhoudster Siegrum Siegl (met een sprong van 6 99 meter), maar in ieder geval in de buurt van de Roemeense Spanu, de Bulgaarse Panyato- va, de Russische Alfejeva en de Amerikaanse Mathy McMillan „Maar ik zal me tot het laatste moment blijven realiseren dat in Mont real nog alles fout kan gaan De blessures hebben me immers geleerd dat erg kleine zaken geweldige gevolgen kunnen hebben Daarnaast blijft het verspringen altijd vol risi co's. En met die laatste woorden wil Ciska Jans sen een verklaring geven voor haar vaak niet zo geschoolde aanloop naar de balk voor de zandbak. „Mijn uitgangspunt bij het versprin gen is en blijft dat je alleen door het nemen van risico's uiteindelijk prijzen kunt winnen. Men heeft dan wel kritiek op mijn aanloop, maar in de buurt van de balk neem ik alle risico's. De ene keer pakt de zaak wat ongelukkig uit, maar op andere momenten zit je weer lekker hoog in het klassement. Voor de grotere kracht is een eenvoudige verklaring te vinden Tijdens de wintermaan den is er meer dan voorheen met gewichten gewerkt ..Vroeger heb ik ook wel iets aan krachttraining gedaan, maar het was niet zo gericht. Daar is nu verandering in gekomen Niet omdat Ciska Janssen veranderd is. maar alleen door het feit dat in het buitenland bewezen is dat door krachttraining op alle onderdelen van de atletiek ook een belangrijke prestatieverbetering kan optreden. Jammer is het alleen dat wij in Nederland zo laat tot deze conclusie zijn gekomen Het buitenland ligt op ons weer een stuk voor en we moeten die achterstand nu maar weer zien in te lopen. En als we er dan eenmaal weer behoorlijk dichtbij zitten, zijn er buiten onze landsgren zen weer nieuwe theorieën ontwikkeld Alleen door de research zal het buitenland altijd wel op ons voorblijven." De Olympische Spelen van Montreal worden voor Ciska Janssen de afsluiting van haar atletiek-loopbaan Internationaal zal zij in de toekomst zeker niet meer terugkeren tot haar eerste grote liefde de vijfkamp. „Daar heb ik mijn buik van vol", zegt de Amsterdamse fel. „de sfeer tijdens de vijfkamp ligt me helemaal niet Er kan geen lachje af Er wordt bijna niet met elkaar gesproken. Dat is me allemaal te ijzig. Na Montreal, hoe de zaak daar ook voor mij afloopt, zal ik lekker af gaan trainen. Een beetje speerwerpen, wat verspringen en nog wat andere onderdelen van de vijfkamp doen Maar danwel in een lekker sfeertje. Want sport betekent voor mij nog altijd ont spanning En als iemand zegt dat sport maar zo betrekkelijk is. kan ik me kwaad maken. Voor mij persoonlijk betekent atletiek erg veel. En voor mijn gezin ook". 400 meter dam#s (21.40 uur), tienkimp horen 400 motor (22.30 uur). 30 |ull tienkamp horen 100 meter horden (14.00 uur), kwalificatie hoogspringen heren, kwalificatie kogelstoten dames (15.00 uur) series 4x100 meter heren (1545 uur), tienkamp heren polsstokhoogspringen (17.00 uur), halve finales 4x100 meter heren, finale hink-stap-springen heren (20.00 uur), tienkamp heren speerwerpen (20.30 uur), series 4x400 meter dames (20.40 uur), halve finales 1500 meter heren (21.20 uur), halve finales 4x100 meter dames (21.40 uur), series 4x400 meter heren (22 00 uur), finale 1500 meter dames (22.30 uur) finale 5000 meter heren (22 50 uur), Tienkamp heren slotnummer de 1500 meter (23.20 uur). 31 |ull finale hoogspringen heren (21.30 uur), start marathon (22.30 uur), finale kogelstoten dames (22.40 uur), finale 1500 meter heren (23.30 uur), finale 4x100 meter dames (23.30 uur), finale 4x100 meter heren (23.45 uur), finale 4x400 meter dames (00.00 uur), finale 4x400 meter heren (00.00 uur), finish marathon (00.40 uur). lijke taal. Een zienswijze die getuigt van een goede wedstrijdmentaliteit en een visie die zelfs ook de allergrootste teleurstelling kan doorstaan. Stilte Het meest recente voorbeeld Is ongetwijfeld de aanwijzing van de Olympische selectie- groep van de KNAU. Ria Ahlers behoorde niet tot de hoogspring-kern, maar in Emmen werkte zij in stilte aan haar vorm, aan haar Olympisch jaar. En toen zij de kans kreeg om tijdens de Europese indoorkampioen schappen uit te komen greep zij haar kans en met een sprong van 1.86 meter het Nederlands indoor-record. En toen zei ze al in de Olympische hal van München: „Ik weet dat ik goed zit. Mijn traingsopbouw klopt". Het is nog altijd de grote kracht van Ria Ahlers dat zij beslist niet haar aandacht alleen op de Olympische zomerspelen had gevestigd. „Want", komt er spontaan over haar lippen, „wanneer het NOC niet accoord was gegaan met de voordracht van de technische commis sie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie was ik rustig in Emmen gebleven. Had ik in mijn vakantie eens lekker aan mijn huis kunnen werken Dan hadden we de zaak lekker kunnen opschilderen. Dat karwei moet nu maar tot na de Spelen wachten". Grens b te Ria Ahlers is ongetwijfeld de meest laconie- ci ke figuur in het Nederlandse atletiek-ploegje. n „Ze hebben mij wel eens gezegd dat ik zeker Q 1.90 meter zou moeten springen om het g Olympisch ticket in mijn bezit te krijgen. Maar p van die grens heb ik me nooit iets aangetrok- n- ken. Ik spring zo hoog ik kan. En verder is s het afgelopen". Maar die barrière van 1.90 meter trekt de Emmense toch wel aan. In Wenen, waar zij steeds in de eerste van de drie toegestane pogingen over de lat „flopte", probeerde zij toch de 1.91 meter te halen. Driemaal tikte zij de lat uit de houders. „Maar daar trek ik me niets van aan. Ik was op dat moment al zeker van de eerste plaats en dan ga je de zaak iets te gemakkelijk opnemen. Maar ik weet niet wat het geworden zou zijn als ik met nog enkele meisjes in de strijd was geweest". En die woorden van Ria Ahlers liggen waar schijnlijk ook ten grondslag aan het feit, dal het NOC zonder problemen haar kandidatuur voor Montreal heeft aangenomen Want juist door haar lakonieke houding kan Ria Ahlers in Canada nog wel eens voor „gekke" dingen gaan zorgen Ria Ahlers. Om zijn achterstand weg te werken bleef Jos Hermens trainen. Overat waar te trainen viel. Door Jack Arentsen Zijn naam komt ook voor op de voorlopige deelnemerslijst van de marathon. „Maar in Canada zal ik pas vlak voor de marathon beslissen of ik me aan dat avontuur ga wagen". Dat deze monsterafstand Jos Her mens trekt, heeft hij de laatste tijd reeds enkele malen getoond Volgauto Tijdens de Internationale marathon van Am sterdam heeft Hermens 42 kilometer lang achter de uiteindelijke winnaar Karei Lismont gezeten. „Maar wel in een volgauto", vertelt Hermens lachend. Maar dan verder: „Het is toch wel fascinerend zo'n marathon. Ik zou het best eens wllen proberen. Voor de af stand op zich heb Ik niet zoveel angst. Ik weet alleen niet hoe mi|n voeten het zullen verwerken. Als ik veel op de weg train, heb ik wel eens last van pijnlijke voeten. En zoiets moet je natuur1l|k tijdens een mara' thon niet overkomen". Toch heeft Hermens al eenmaal de marathon gelopen. Dat gebeurde kort geleden toen in Nijrhegen de leden van de atletiekvereniging Quick het wereldrecord op de duizend kilome ter verbeterden. Veertig atleten liepen ieder een afstand van 25 kilomter, en onder hen bevond zich ook Jos Hermens. Toen hij zijn verplichte afstand had volbracht, ging Her mens door. Pas na 42 kilometer en 195 meter (de exacte marathonafstand) stopte hij. Twee uur en zo'n twintig minuten had hij rondgelo pen en daarover zegt hij nu: „De tijd was voor mij niet belangrijk. Want het enige wat aan een normale marathon herinnerde was de afstand Ik liep immers de volledige afstand op een smtelbaan Steeds maar rondjes draaien. In Montreal zal het heel wat anders worden". In het achterhoofd van Jos Hermens speelt de marathon Maar voorlopig wil hij ztch in Montreal volledig richten op de tien kilometer „Op die afstand ligt mijn kans. Maar dan moet ik wel het gevoel hebben dat ik veel aan kan. Wanneer dat niet het geval is, zal ik me uitvoerig bedenken voor ik aan de start kom". „Eerst maar eens zien wat Montreal gaat brengen". Uit alles is te merken dat Jo: Hermens zich in Canada voornamelijk za concentreren op de tien kilometer. De kilometer volgt twee dagen na de finale var de tien kilometer en het is de vraag Hermens zich dan wel weer voldoende fi voelt. „Op de tien kilometer komt het niet zeer op snelheid aan. Natuurlijk ligt het tempc wel hoog. maar de start is veel rustiger. Oj de vijf kilometer wordt tegenwoordig vanaf d< eerste meters een geweldig tempo gelopen er dan krijg ik het moeilijk. Op de tien kilomete kan ik meer mijn eigen ritme bepalen". Voor Montreal heeft Hermens zich niet alleei voor de vijf en tien kilometer laten inschrijven

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10