Nieuwe hoop op kansen voortbestaan Vredestein Rabin: doodstraf voor terroristen alstublieft, V m CDA BETREURT KOELE REACTIE REGERING Frisdrankenindustrie zet extra personeel in ■—te Bollenoogst in gevaar VEEL REACTIES OP ISRAËL-ACTIE Papegaai wil niet naar huis fieidae @otwa/nt Dinsdag 6 juli 1976, 66e jaargang no. 20469 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden'* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,45 per rnm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Zeg me toch.. Speelfilm „Zeg me toch waarom je huilt" op Ned. II om 21.15 uur. Pauline (2) om 19.30 uur en Sutherland om 20.25 uur. Ned. I om 19.45 uur Voor een briefkaart, om 20.40 uur Doe. over Mars en om 21.50 uur Fa ther Brown. Droog en zonnig. O O Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maximumtempe raturen van ongeveer 24 graden aan de kust tot 32 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 4.29-21.00. Maan: 16.44- 01.04. Schev. hoogw.: 10.52-23.23. Laa^w.: 6.24-19.09. (Van een onzer verslagge vers) HILLEGOM De langdu rige aanhoudende droogte brengt de bollenoogst in gevaar. Alle bolgewassen hebben van de huidige temperaturen en het ge brek aan neerslag te lij den. De Bond van Bloem bollenhandelaren heeft in middels in een bericht aan alle binnen- en buitenland se afnemers gewaar schuwd voor mogelijke oogstderving. Naar de eerste indruk van de bond moet er ernstig rekening gehouden worden met een tegenvallende op brengst bij het rooien. De bond noemt daarbij de voortdurende droogte als oorzaak. Men verwacht een geringere oogst dan in voorgaande jaren. De Bond van Bollenhandela- ren zal de ontwikkelingen ten aanzien van de bolle noogst nauwlettend volgen en zo spoedig mogelijk trachten de opgelopen schade aan de oogst te ra men. Ruud Wielart jioch niet aar Montreal n, Rauwe ui houdt jong TEHERAN (AFP) Een Ira niër van 88 jaar, een zekere Yahya Ali Achbar Beyk Noeri, maakt zich op voor een huwe lijk met zijn 160ste vrouw, zo meldde gisteren de pers in Te heran. Noeri, die zich niet meer herinnert hoeveel kinderen hij nu precies heeft, heeft wel het geheim van zijn vitaliteit ont huld: hij eet elke dag een kilo rauwe uien. irtffim (Van onze sportredactie) OEN HAAG - Ruud Wielart nag niet naar de Olympische Spelen. De Hoofddorpse hoog springer, die gisteravond in Stockholm een sterke interna tionale wedstrijd won met een prestatie van 2,18 (twee centi meter onder zijn nationaal re- !ord) werd in de ogen van het WOC toch te licht bevonden om jp Olympisch niveau te acte- birecteur Schuwer van het NOC: „We hebben Wielart als- iog niet aangewezen, omdat de cans dat Wielart zich in Mont- eal bij de eerste tien zou kun- ien plaatsen niet aanwezig is". )ck hoogspringster Mieke van j)oorn, van wie het NOC niets neer heeft gehoord, en Ria Stal- nan vielen definitief uit de Olympische boot. Alleen Evert ïovipg, die gisteren in Stock- olm imponeerde, mag afreizen. Ipenzine en suiker duurder IEN HAAG (ANP) Vanaf i andaag is de benzine een cent - |er liter duurder. Superbenzine - ost nu 112,6 cent en de norma- benzine 108 cent per liter. |e autogasolie aan de pomp Iaat met 0,9 cent per liter om oog. Huisbrandolie wordt 0,8 ent duurder. Voor stookolie zal ïen per ton 4,97 meer moeter. aan betalen en ook butaan en ropaan stijgen in prijs: 65 cent jeer per fles van 13 (butaan) en B.5 kilo (propaan), jen kilo suiker is met ingang 'fin vandaag 3 cent duurder ge worden. De minimumprijs voor (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) vindt dat Goodrich zich niet volledig uit Vredestein mag terugtrekken. De Amerikaanse onderneming dient zich aan zijn financiële verplich tingen te houden. Het kabinet zoekt intussen naar een driedeling van het aandelenpakket: eenderde vóór Goodrich (dat nu alle aande len heeft), eenderde voor de Neder landse Staat en tenslotte eenderde voor een nog te vinden partner. Minister Lubbers van Sociale Zaken tijdens de bijeenkomst met de vaste commissie voor So ciale en Economische Zaken de kwestie Vredenstein Deze feiten kwamen gisteren aan het licht toen de Kamercommissies van Economische en Sociale Zaken, teruggeroepen van vakan tie, met minister Lubbers spraken over de toekomst van de Nederlandse divisie van het Goodrich-concern. De Amerikaanse con cern-directie heeft gedreigd zich helemaal uit Nederland terug te trekken als de Staat de aandelen van de Nederlandse bedrijven niet overneemt. Aanvankelijk werd gesteld dat men uiterlijk 19 juli antwoord wilde hebben. Nu heeft men echter laten weten, dat deze datum geen ultimatum is, maar dat men voor die datum graag wil weten waar men aan toe is omdat op die dag de raad van bestuur van Goodrich-Amerika verga dert. Bij deze hele affaire is de werkgelegen heid van 5000 Nederlanders in het geding. De Kamercommissies zijn het met de minis ter eens dat de Staat niet alle aandelen van Vredestein moet overnemen. Een driedeling lijkt een goede zaak. Wie de derde partner moet worden is nog niet bekend. Wel is in dit verband de naam van DSM (Staatsmij nen) gevallen, maar volgens minister Lub bers staat DSM bepaald niet te popelen. Vandaag is een groep topambtenaren van Economische Zaken naar Amerika vertrok ken om morgen en overmorgen onderhande lingen te voeren met de directie van Goodri ch. Uit het feit, dat er in Amerika bereidheid tot praten bestaat, leidt de voorzitter van de Kamercommissie van Sociale Zaken, de heer Hermsen, af dat er nog kans van slagen is voor overname op Nederlandse condities. >4 TEL AVIV/NEW YORK/KAMPALA (Rtr/AFP) - Premier Rabin van Israël - van wie vorige week nog gezegd werd dat hij vervangen moest worden, maar die na de succesvolle bevrijdingsactie in Oeganda weer even populair is als na zijn militaire successen in de zesdaagse oorlog - heeft gister avond gezegd dat zijn regering overweegt de dood straf in te voeren voor veroordeelde terroristen. „Iedere keer dat wij een moordenaar voor een paar jaar naar de gevangenis sturen, scheppen wij de mogelijkheid van nieuwe misdaden bij pogingen hen vrij te krijgen". Rabin waarschuwde ook tegen vergeldingsacties voor Israels raid van zondag. „We hebben te maken met een krankzinnige vijand die moordplannen koestert, en die tot handelen overgaat in de weten schap dat als hij wordt gepakt, hij hoogstens gevan genisstraf krijgt", aldus Rabin. Hij reageerde hiermee op dreigementen van Pales- tijnen en van president Idi Amin van Oeganda, die gisteren verklaarde zich het recht voor te behouden repressaillemaatregelen te nemen tegen Israël. Amin heeft aan de voorzitter van de Veiligheidsraad en de secretaris-generaal van de VN boodschappen gestuurd, waarin hij zegt dat zijn land agressie van de zijde van Israël heeft ondervonden, maar waarin hij niet vraagt om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad. Amin verklaart dat Kenia vanaf het begin instem ming en bijstand gegeven heeft aan de actie van Israël. Dit laatste is overigens door vice-president Hoi van Kenia tijdens de Afrikaanse topconferentie in Mauritius tegengesproken. Maar het blad East African Standard dat in de Keniase hoofdstad Nairobi verschijnt noemde de Israëlische actie sar castisch „Idi Amins mooiste uur", een „streep door Amins zogenaamde onoverwinnelijkheid" en een „nuttige les voor ontwakend Afrika". Kurt Wald- heim, secretaris-generaal van de VN, heeft ontkend dat hij de Israëlische actie een „flagrante agressie" had genoemd. Dit was vanuit Cairo gemeld. Hij sprak gisteren van een schending van Oeganda's soevereiniteit, maar sprak zijn voldoening uit over het redden van meer dan honderd mensenlevens. Slechts een gijzelaar is nog in Oeganda achtergeble ven: de 73-jarige mevrouw Dora Bloch, die tijdens de kapingsaffaire in een ziekenhuis moést worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De oproep van prof. L. de Jong gisteravond voor de t.v. om als blijk van morele steun aan Israël na het succes van het bevrijdings actie van de gijzelaars in Oeganda een bedrag te storten op giro 777777 t.n.v. de Collectieve Israël Actie te Amsterdam, heeft reeds diezelfde avond Rouw in Tel Aviv, waar mevrouw Ida Borochovitsj, een van de slachtoffers van de enorm veel reacties opgeleverd. „Ik heb op een bevrijdingsactie in Oeganda, door haar familie wordt begraven. gegeven moment mijn telefoon moeten afzetten", aldus prof. De Jong. Aantjes (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het C.D.A. is ernstig teleurgesteld over de koele reactie van de Nederland se regering op de actie van Israël in Oeganda, waarbij Is raëlische gijzelaars werden ont zet. Mr. Aantjes, fractievoorzit ter van de ARP in de Tweede Kamer vindt, dat de regering alsnog haar begrip en sympa thie voor de Israëlische actie moet uitspreken. In de gisteren uitgegeven ver klaring zegt het CDA-bestuur, dat sinds het ontstaan yan de staat Israël gebleken is, dat de internationale rechtsorde tekort schiet om Israël en zijn burgers tegen terreur te beschermen. Het regiem Amin bood geen en kel uitzicht op een menselijke oplossing van het gijzelings- vraagstuk. Derhalve stond Is raël geen andere weg open. Wij waarderen daarom deze actie als noodzakelijk en juichen het welslagen van de volstrekt ge rechtvaardigde operatie van harte toe", aldus het CDA. Vol gens het CDA-bestuur steekt de reactie van de Nederlandse re gering koel en ongeraakt af te gen de moed en durf die hier ter bescherming van mensenle vens door Israël is getoond. WD en D'66 hebben gelukstele grammen gezonden aan de Is raëlische ambassadeur in Ne derland. ve n.| Van een onzer verslaggevers) JEN HAAG De frisdranke nindustrie werkt in ploegen Ai met veel extra personeel JJ jtti in deze tropische weken 'n1e enorme vraag te kunnen gjijbenen. Het lukt allemaal log wel, maar als het nog ree weken op deze manier rgaat, verwacht men toch zetmoeilijkhéden. mdernemend Nederland heeft het wel moeilijk als gevolg van de langdu rige hitte, maar men kan het nog net klaren. Het moet ook weer niet al te lang gaan duren. Behalve de Bescherming Bevolking is vandaag ook het leger ingezet om te gaan helpen de droogte in de land bouw te bestrijden. De Belgische kardinaal Suenens heeft de priesters en gelovigen opgeroepen te gaan bidden om regen. De bewoners van de Franse stad Bor deaux slaakten een zucht van'verlich ting toen het gisteren begon te rege nen. Maai" de vreugde was slechts van korte duur. Na een wolkbreuk van een half uur stonden de straten blank, waren kelders ondergelopen en con stateerde men op diverse plaatsen ka belbreuken. Een bermbrand langs de spoorlijn Breda-Gilze Rijen groeide gisteren uit tot een enorme bosbrand die men eerst vanmorgen onder controle had. Ongeveer 40 ha bos ging verloren. In' Limburg heeft de politie gisteren na .de vele bos- en heidebranden in het weekeinde bossen voor het publiek gesloten. Zie verder pagina 7 De zoveelste bosbrand in deze lange hete zomer. Ditmaal werden er gisteren langs de spoorlijn Breda-Gilze Rijen tientallen hectaren natuurschoon verwoest. Pas vanmorgen vroeg had met de brand onder controle. ïa) DEN HAAG - „Nu heb ik d, hem eindelijk te pakken", moet de eigenaar van een J gevluchte papegaai giste- ren in de Brugsestraat in oi| Den Haag gedacht hebben. De vogel die zaterdag de vrije natuur in was ge vlucht en sinds die tijd werd achterna gezeten door zijn eigenaar, leek zich gisteren eindelijk over te geven toen hij zich rustig nestelde in een hoge boom in de Brugsestraat. De door de eigenaar gea larmeerde politie schakel de direkt de brandweer in. Deze kwam met een hoog werker. Onder veel belang stelling schoven ladder en brandweerman de boom in. De spectaculaire jacht op de vogel eindigde ui teindelijk toch nog in een deceptie voor de eigenaar. Juist toen de brandweer man de papegaai wilde pakken vloog de vogel weer weg, een teleurgestel de eigenaar en een grinni kende menigte toeschou wers achterlatend. 3r ADVERTENTIE bedrag koers inschrijving STAAT DER NEDERLANDEN 10- JARIGE LENING - 1976 f 250 miljoen 100°/o 7 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissie effecten. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllltUIII Standbeeld van Louis Armstrong New Orleans In de Franse wijk van New Orleans is zon dag een 3,5 meter hoog stand beeld onthuld van Louis Arm strong, die die dag 76 jaar ge worden zou zijn. Het beeld krijgt een plaats in het in aan leg zijnde Armstrong-park. Het standbeeld toont Louis Armstrong in een bekende pose als hij niet speelde: de trompet in de linker- en een zakdoek in de rechterhand. IIIUIIfólilillllllllUIIUIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIUIIIIIIHi Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. LJ krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: HBHB9

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1